KOMEDIESPELEN IS KEIHARD WERKEN D rC DRIEMAAL RAAK IN PRIJS: anne-wil blankers verkoopster hunkemöller PZC/ weekendkrant Gezamenlijk I experiment van omroepen Mulder binnenhuis oiw 3 £2 CD n CD (TERDAG 5 NOVEMBER 1983 (Door Peter Huysmani Twintig jaar geleden trad ze toe tot de Haagse Comedie en haar eerste belangrijke rol was die van Desdemona in „Othello" van Shakespeare met Ko van Dijk en Paul Steenbergen. jne-Wil Blankers (43) is nog steeds verbonden aan dit gezelschap en ze heeft van deze merkelijke honkvastheid nooit spijt gehad. maakte wel eens een „uitstapje" naar de televisie of de film en een enkele keer werd ze tgeleend aan een andere toneelgroep, het Publiekstheater bijvoorbeeld, waar ze in 1967 der regie van Ton Lutz de titelrol in „Elektra" van Sophocles speelde, die haar de Theo "9r opleverde. Ook de „vrije" ongesubsidieerde sector heeft haar incidenteel kunnen rikken, zoals in 1978 voor de moederrol in Peter Nichols' „Een dag uit de dood van rdomde Loewietje" met Jeroen Krabbé. ""ar de Haagse Comedie is zij trouw •leven. Hoewel zij daar vooral faam let als vertolkster van klassieke, ische rollen nog niet zo lang len werd zij overladen met loven- [kritieken voor haar uitbeelding 1 „Phèdre" in het gelijknamige k van Racine is Anne-Wil Blan- js nu te zien in de wervelende, "nnisch perfect uitgevoerde en ste- aangezette rol van Belinda in het inmige komediespel „Prettige lagen" van de Engelse toneel- jver Alan Ayckbourn. lerzekert dat komediespelen een apart is. dat geen enkele acteur of rice zou moeten verwaarlozen. ,.De f timing en dosering vinden, je op verschillende manieren ge- jken. dat is allemaal ontzaglijk eilijk, hoor. Bovendien hóórt „co- Sy" bij het vak, he. Het vereist een _jrme techniek van de spelers. Alles et in elkaar passen. Het tempo in stuk ligt zó hoog dat je je absoluut niet kunt permitteren om er even niet bij te zijn. Je bent erg van elkaar afhankelijk. De discipline moet groot zijn. Ook als je het stuk voor de twintigste keer speelt, moet het nog even precies gebeuren, freewheelen is er niet bij". Doorweekt Anne-Wil Blankers vindt dat je je in een dramatisch stuk wel eens wat vrijheden kunt verloorloven. „Je kunt zelf pauzes tussen stukken tekst inlassen. In een blijspel kan dat niet. Je bent als het ware overgeleverd aan je collega's. Als groep bepaal je het tempo en daar moet je uiteraard in meegaan. Voor mij is „Prettige feestdagen" keihard werken. Als ik tien minuten op het toneel sta, ben ik doorweekt. Ja, ik geloof dat zo'n blijspelrol fysiek zwaarder is dan een klassieke rol. Je bent met alles tege lijk bezig". Ze is ervan overtuigd dat het publiek een heel onderhoudende avond aan „Prettige feestdagen" beleeft. „De reacties van de mensen in de zaal zijn fantastisch. Natuurlijk valt er veel te lachen. De poppenkast-scène van Wim van den Heuvel is wat dat betreft een hoogtepunt. Maar er komen ook tal van bittere situaties in voor, waar in eenzaamheid, verdriet over een vastgelopen huwelijk, de onmogelijk heid om werkelijk contact met de ander te krijgen, de volle aandacht opeisen. Maar zo zit het leven in elkaar. Humor en tragiek horen 'bij elkaar, liggen in eikaars verlengde. Je vraagt wat een bijspel is? Ja. wat is dat eigenlijk?" Ze is er van het begin af aan zeker van geweest dat het stuk goed zou vallen. „Ik had er direct veel vertrouwen in. We hebben er acht weken lang hard aan gewerkt onder regie van Jules Royaards. met wie ik nog niet eerder had gewerkt en die ons veel vrijheid heeft gelaten maar tegelijkertijd als inspirator en „dirigent" de toon van het stuk heeft bepaald" Voorspelbaar Hoewel Anne-Wil Blankers' aandeel gunstig is beoordeeld, is „Prettige feestdagen" als geheel door de mees te persrecensenten zacht gezegd niet uitzonderlijk juichend ontvangen. Zij kijkt daar niet erg van op. „Er wordt ons als Haagse Comedie ver weten dat wij voorspelbare dingen doen. Maar wat zou je zeggen van de houding van de kritici ten opzichte van ons gezelschap? Die is langzam- herhand net zo voorspelbaar. Je wordt er moedeloos van. Het lijkt ons het beste maar gewoon door te gaan en te kijken wat het publiek ervan vindt. Ik vraag me af of deze recen senten nog wel werkelijk van „to neelspelen" houden. Ik ben zelf niet gekwetst, maar voor de Haagse Co medie als ploeg is het toch heel vervelend steeds weer tegen de stroom in te moeten zwemmen". Het stempalet van Anne-Wil Blankers kent ook in „Prettige feestdagen" vele kleurschakeringen Ook al vanwege haar voorkeur voor naturel spelen, is zij niet voor niets ooit de „vrouwelijke Ko van Dijk" genoemd. ..Ik mis hem nog steeds. Het bericht dat hij gestor ven was: dat was z onvoorstelbaar voor me. Ik heb er verschrikkelijk veel verdriet van gehad. Nu met dit stuk ook weer Ko heeft ook in Ayck- bourns gezeten denk ik steeds: hoe zou Ko die scène hebben gedaan Ja, zijn voorbeeld is voor mijn carrière heel bepalend geweest" Anne-Wil Blankers heeft naar haar zeggen twee „toneelopvoeders" ge had. Behalve Ko was dat Paul Steen bergen. „Ja, ik heb enorm geluk ge had dat ik al zo jong met deze zwaar gewichten op het toneel stond. Die ingehouden manier van spelen van Steenbergen is onnavolgbaar. Maar Ko heeft dat andere bij mij losge maakt. dat vuurwerk. Ik vind dat ik dat ook in zo'n stuk als „Prettige feestdagen" flink tot z'n recht moet laten komen". Behalve in het stuk van Ayckbourn is Anne-Wil Blankers dit seizoen nog te zien in „The real thingvan Tom Stoppard. samen met Willem Nijholt, naar haar oordeel opk zo iemand die een groep als de Haagse Comedie weer nieuwe impulsen weet te geven en ervoor zorgt dat er helemaal geen sprake is van een vastgeroest team dat geen nieuwe wegen meer durft te bewandelen. Verder heeft zij een rol voor de tv in „Mensen zoals jij en ik" (met Kees Brussel aangenomen. Daar blijft het dit jaar in principe bij. Ze wil wat meer tijd aan haar gezin man en drie kinderen besteden en veel lezen: „De accu weer wat opla den". Een goede rol in een musical staat op haar verlanglijst. Achteraf staat zij nog altijd zeer positief tegen over de golf van publiciteit naar aan leiding van haar rol van moeder van een onvolwaardig kind in „Verdomde Loewietje". publiciteit die ook niet voorbijging aan haar pnvé-leven en haar geestelijk gehandicapte kind dat daarin een belangrijke plaats in neemt. „Ik weet zeker dat wij mensen hebben kunnen helpen. Het stuk ging erg ver En een gegeven moment voelden wij ons sociaal werkers Maar we waren natuurlijk geen beroepshel pers" DEN HAAG (GPD) Twee landelijke en zes regionale omroepen zullen gezamenlijk experimenteren met een landelijk-regionaal geintegreerd pro gramma. Het experiment, een voor proefje op de voorstellen van de gezamenlijke omroepen om in 1985 tot zo'n geintegreerd programma te komen, wordt in de loop van januari 1984 gehouden. De betrokken omroepen zijn KRO, NCRV. Radio Fryslan, Radio Oost, Radio Noord, de regionale omroep Zuid, STAD Amsterdam en de regio nale omroep Brabant Op 12,13,19 en 20 januari zenden NCRV (op donder dag) en KRO (op vrijdag) uit op Hilversum 1, via de middengolf en de FM-zenders. In de tijdvakken 7 tot 9 uur, 12 tot 14 uur en 17 tot 19 uur wordt een aangepast programma ge bracht. In die uren zullen de regionale omroepen via de FM-zenders een pro grammapakket aanbieden, gericht op hun eigen regio. NCRV en KRO stem men hun programmering af op de regionale programmablokken. Onverwachte keuze Franse romanprijs PARIJS (AFP) De 'Grand prix du Roman' voor 1983 van de Franse Académie is donderdag in de derde stemmingsronde toegevallen aan Li- liane Guignabodet voor 'Natalia', uit gegeven bij Albin Michel. Guignabodet kreeg 13 stemmen tegen Jean-Marie Rouart 9 voor 'Avant- Guerre' (Grasset) en 2 voor Emma nuel Carrère voor TAmie du jaguar' (Flammarion). De uitslag was onver wacht. De commissie voor de toeken ning had vorige week de roman van Liliane Guignabodet van mededin ging uitgesloten en de keus derhalve beperkt tot Rouart en Carrère.De Académie plaatste zich echter niet achter de keuze van de commissie. Museum Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden wil zijn dependance, het Bre dase museum Justinus van Nassau, afstoten Op die manier hoopt het rijksmuseum te kunnen voldoen aan de verplichting het personeelbestand vier jaar land elk jaar 2 procent in te krimpen. In Justinus van Nassau werken 12 mensen. Er komen jaarlijks tussen 30.000 en 40.000 bezoekers. N/- Hunkemöller is een iote onderneming met ruim 60 landelijke j filialen. U kent het ,g| assortiment wel: hgerie, foundations en badgoed. Voor ons filiaal te iiddelburg zoeken wij J op korte termijn: Van haar verwachten wij, dat ze ruime verkoopervaring heeft, feeling voor mode en tactvol met mensen om kan gaan. Bentu 23-28 jaar, dan biedt Hunkemöller u een goed salaris en vakantiegeld. 3 weken zomer- en 2 weken wintervakantie plus nog eens zeven snipperdagen. Bovendien een aantrekkelijke korting op kledingaankopen en eventueel reiskostenvergoeding. Wie over voldoende ervaring en verkoop- talent denkt te beschikken, nodigen wij graag uit haar schriftelijke sollicitatie te richten aan: Direktie Sociale Zaken Hunkemöller, Liebergerweg 28,1221 JS Hilversum. gordijnen - tapijten middelbuig kromme weele 21 - 23 lelcloon (01180) 140 77 PERFECTIE IN CONFECTIE SCANDINAVIAN STYLES BY LUDVIGSVENSSON Zet zelf 'n kleintje in de PZC. GEMEENTE VEERE BEKENDMAKING De burgemeester van Veere maakt bekend, dat. de gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 26 oktober 1983 heeft besloten, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het perceel kadastraal bekend gemeente Veere, 1. sectie G, nr. 663 ged. gelegen aan de Vrouwen- polderspweg 75 te Vrouwenpolder: en 2. sectie N, nr. 1471, gelegen aan de Kreekweg 11 te Veere. Bovengenoemde besluiten liggen met de daarbij behorende tekeningen ter gemeentesecreta rie. Kerkstraat 7 te Veere. voor een ieder ter inzage. 5 november 1983, Veere. De PZC 'n dijk van een krant OPENINGSTIJDEN GEMENGD maandag 16 00-23 00 dinsdag 16 00-23 00 woensdag 16 00-23 00 vrijdag 16 00-23 00 zaterdag 14 00-21 00 3 JÉL n incu 11 4384 LW Vlissingen 01184-72500 Na de wandeling genieten van een heerlijk kopje koffie of smullen van onze bui tengewone lekkere HAZEPEPER Dit weekend speciaal aan bevolen. Onze resto is elk weekend geopend vanaf 10.00 uur 's morgens. d?kandia IQzito Zwanenburgseweg 11 4384 LW Vlissingen Telefoon 01184-72500 VOOR UW VOETVERZORGING VRAAG NAAR ONZE 'PEDICURE' Zwagenburgseweg 11 4384 LW Vlissingen Telefoon 01184-72500 OPENBARE VERGADERING het algemeen bestuur van de werkplaatsen Wal cheren. Deze vergadering zal wor den gehouden om 9 30 uur de bestuurskamer van het werkverband, Grevelingen- straat 16 te Middelburg. De voorzitter, M. Vinke Wnd. sekretaris, A. Hoef- kens. m c E ra c_o ra F 1 LO QJ $- m 3 en £- 03 N 5 - 3 m 3- F r~ F m L i- - (0 ,Nieuwendijk 35-39 Vlissingen ingen bij Vissershaven tel. 01184-12102. Tweedpantalon met battle dress sluiting. Voorbeen gevoerd. In grijs en anthraciet. Maten 36-42. Canvas pantalon van 100"/, katoen, 7/8 lengte. In grijs, zwart en oker. Maten 36-44. Flannel stretch pantalon met bandplooi. Ideaal voor de wat grotere maten. In grijs en zwart,,.- Maten 40-48. i Nieuwe Burg, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29