naakte waarheid DROOM SPORTMASSEUSE TABOE BIJ VOETBALVERENIGINGEN marijke ruyten: 'ik wist niet dat dit nog kon in sportwereld' Saterdag 5 november 1983 PZC/ weekendkrant 23 jan van laarhoven na succesvol atletiekjaar: 'dat wielrennen hè...' clubs heersende blijf-van-m'n-lijf-ge- dachte overduidelijk. Jan Meulmees- ter, trainer bij de voetbalvereniging JTet werd nimmer met zoveel woorden tegen haar gezegd, maar de strekking was üflduidelijk: 'Als je wat te kneden hebt, dan kneed je maar in dc keuken'. Bestuurders van c.betbalclubs op Walcheren stonden niet in de rij op het moment dat de Vlissingse Marijke Juyten (32) kenbaar maakte als sportmasseur bij één van die verenigingen aan de slag te illen. Ze wilde per se met mannen aan het werk. „Ik ben gelukkig getrouwd hoor. innensport spreekt me gewoon veel meer aan dan dames", zegt ze. Ze wilde ook per se itbal. „Dat is een leuke sport en qua blessures is het een erg interessante sport". Jaar bij de meeste voetbalverenigin- de rug („voor m'n theorie ben ik plaatst. Zelf zijn we op dit moment tn op Walcheren kreeg ze lik op geslaagd, ik moet nu alleen de pratijk druk doende met zo'n accommodatie, luk. De gedachte aan een vrouw in nog doen") en dat zijn volgens haar heel druk zelfs". kleedkamer vol met blote man- redenen genoeg om daarover niets los •en gaf de bestuurders koude rillin- te laten. „Ik vind het vreselijk om on? in !p... Met het telefoonboek binnen mensen op hun tenen te trappen. Ja, "indbereik belde Marijke Ruyten als ik nou een bloeiende praktijk had, Ovaa verwoordt de bij een aantal _ad en land af. „En hadden ze nou dan was het anders". "1"Ko jar eens gezegd: we willen geen Izaak Ovaa, voorzitter van de voet- Nee, dat hoorde je nooit. Ik balvereniging Meeuwen uit Zoute- - - as echt vol goede moed, maar het lande: „Ja, ik ken de naam Marijke Oostkapelle („ik ken Marijke Ruyten kte nergens en ik kon aan alles Ruyten wel. Met het mens heb ik wel niet") noemt het verhaal „onzin, grote erken dat ze geen vrouw tussen de eens gesproken, maar ze heeft bij ons onzin zelfs" Meulmeester: „Ik heb zelf elers wilden. Ik dacht niet dat absoluut niet gesolliciteerd, onder bij Meeuwen getraind. Als er niets Iets nog bestond. Wat maakt dat geen beding". gezegd mag worden in de kleedkamer iu uit. Ik had nog nooit dertien —Heeft ze ook niet laten blijken dat ze en iedereen staat stijf van de zenu- annen in hun blote kont gezien. Ik bij Meeuwen wilde werken wen, dan verlies je misschien. Ik zie ■b er wel één op die manier gezien, Ovaa: „Dat heeft ze inderdaad wel het probleem niet zo De eerste reactie Tar ik zie het verschil niet. Ik wist eens gezegd Maar wij benaderen is wel, dat je altijd probeert een man tl dat dit nog kon in de sportwe- zelf iemand. We willen dat graag in als masseur te krijgen. Dat is ingebur- j^d". luidt het fel. eigen hand houden". gerd. maar nu ik er over nadenk zie ik i échts bij twee clubs RCS en~eeri u heeft haar niet afgewezen omdat het probleem eigenlijk niet zo. Wat is Ah uit Middelburg") waren de reac- het hier een V™uw betreft het verschil", s bevredigend zonder vooroorde- Ovaa: „Nee, uiteraard niet. Of het Dick van Westen, trainer van de Maar die verenigingen waren Bds voorzien. Uiteindelijk kwam Ruyten bij de Middelburgse ndbalvereniging EMM terecht, lar ze nu al enkele maanden ver- is bij het eerste herenteam. iner/coach Kees de Ridder van i: „Bij ons is het nooit een punt discussie geweest. Er zijn zoveel j'jidbalclubs met een vrouwelijke nou een man of een vrouw is. Wel voetbalvereniging Serooskcrkc en vinden wij het beter voor een derge- zelf gediplomeerd sportmasseur: „Al in dienst te dat professionele gedoe over concen tratie vind ik wat vergezocht. Als dat „..jeur. Die reacties van voetbal- ibs zie ik niet zitten. Dat meisje bjke zaak een 1 foit toch voor verzorging. Zo is dat hebben in plaats van een té ons en als je wat anders wilt. dan Ik geloof ook zelf in zo'n spelers- meisje goed functioneert, dan zie ik Jet je niet in een sporthal zijn. Ik groep, qua concentratie in verband niet in waarom ze niet bij een voet- zelf laatst op een cursus gezeten met de voorbereiding op een wed- balclub aan het werk zou kunnen. Ja, r:en masseur beter op zijn d rreemd, je weet hoe het toegaat in v.— zo'n kleedkamer, maar verder be- douchen. Daar moetje geen punt toch zwakte van spelers als hoeft het helemaal geen problemen te y'fit 18 kerels en 5 vrouwen. We had- strijd een masseur beter op zijn de eerste reactie is misschien wat imaar één kleedkamer, maar als je plaats is dan een masseuse". -1 le uur hebt lopen zweten, dan wil je ze zich zó vlot laten afleiden geven. Je gaat toch ook naar een Ovaa: „Dat kunt u zeggen, maar er vrouwelijke arts. Dat is toch ook - 'WUW6TI zitten ook zwakkeren tussen. Zo mag normaal". Huib ten Voorden, bestuurslid u het ook wel even z!en- B|J bepaalde En Han van der Hooft, trainer bij de Zeeuwse trainers ligt die mening voetbalclub Sluiskil: „Ik zie het de eveneens, dat zijn er velen". Welke trainers heeft u gesproken Ovaa: „Daar praat ik verder niet over. Namen noemen doe ik niet". Een vrouwelijke sportmasseur heeft weinig kans om bij Meeuwen aan de slag te komen, dat moet u kunnen beamen. moeilijkheid niet. Bij Terneuzen had den we jaren geleden al een vrouwelij ke masseur. Die was er ook bij in de kleedkamer bij het omkleden en zo en dat werkte naar volle tevredenheid". 'mijn jongens' Maai- het probleem bestaat wel. Daar- 1elersvr -t Huib te.. vv... ril de afdeling Zeeland van het NGS Merlands genootschap voor sport massage): „Ik hak nu al zo'n zeven j'jrmct het bijltje en dit is toch wel Jerend voor de voetbalsport denk Kijk alleen maar hoeveel moeite l heeft gekost om het damesvoet- nJ van de grond te krijgen". Piet r.trdcnberg, cursusleider en één van 'oprichters van de afdeling Zee- -4d van het NGS: „Ik heb m'n best daan voor Marijke en tegen mij let w^moe^^klw^en^kriig^n"^^ beschikking hebt. Als je een aparte hoeft voor mij niet. Die dames...leuk fjersvrouwen. Als die mensen re- n??ssa^eruimte hebt, dan wordt het dat ze aan sport doen, maar ik vind hebben voor wantrouwen, dan mlden ze dat bij zichzelf moeten We zitten nu in 1983 en ie- bid afwijzen omdat ze vrouw is, dat kan ik me nauwelijks voor dien. Vroeger wel, maar nu Als tfiand z'n vak verstaat, dan kan je toch niet afwijzen omdat ze Ovaa: „Nee, dat zou ik een onjuiste 0m terug naar Marijke Ruyten. „Ja, ian voor iviarnKe en legen mn is benader1,in& vindc"- «et.ligt er ook alles zou opgelost zijn als ik een eens keihard gezegd- we denken ï!3" .^.^e accommodatie je tot je damessport zou uitkiezen, maar dat ens Keinara gtzega. we aenKen beschikking hebt. Als ie een anarfe r->.„ allemaal in een heel ander licht ge- altijd kan Marijke Ruyten zich S "aB^B tteloos opwinden over de wijze v* n&rop ze door diverse voetbalclubs m B fjandeld is. Toezeggingen als: „We m •den u terug" werden zelden nageko- m kB In een enkel geval nam ze daar- 9 l zelf de telefoon maar weer ter „Ik heb wel eens gevraagd aan h man of de beslissing om mij niet h te nemen met de spelers was f-rtegd. Dat bleek niet het geval en V; ben ik toen verschrikkelijk boos EsggEn "v*—s '-«BR? tt geworden", zegt ze. Desondanks fwgert Marijke Ruyten pertinent na- figSSEJ h® van clubs te noemen. Ze vindt pSjjCra [ze in dat geval geen recht van BBBwm iJïfts heeft, omdat ze het als sport- Izaak Ovaa: ..Een masseur is beter op n°g niet 'gemaakt' heeft. Ze zijn plaats bij een voetbalclub dan een «thet examen zelfs nog niet achter masseuse". dat ze aan sport doen, maar ik vind het als sportmasseur niets. Ik ben heus met te beroerd om die meiden van EMM op een zondag te helpen, maar ik richt me toch meer op de heren. Deze jongens van EMMnet zijn eigenlijk 'mijn jongens' Zo noem ik ze ook. Het is een leuke ploeg, hartelijk en ik voel me er thuis. Het klikt prima. Ik snap dan wel geen pest van handbal, maar dat leer ik vanzelf wel". De Vlissingse oud-turnster (VTV) be gon vorig jaar aan de cursus sport massage. In Indonesië, waar ze twee jaar woonde, was ze gewoon geraakt aan massage, waar in die streken een hele traditie aan verbonden is. „Het is goed voor je body en daarom heb ik mezelf voorgenomen een cursus te gaan volgen zodra ik terug was. Het is hier trouwens niet te vergelijken met Indonesië. Die mensen daar zijn er veel beter voor gebouwd. Ze heb ben bijvoorbeeld erg slanke handen en bovendien is het iets dat van moeder op dochter overgaat". pittige cursus Terug in Nederland stuitte ze echter op een pittige cursus („af en toe dacht ik. waar ben ik aan begonnen"), die bovendien heel wat tijd in beslag nam. „Ik heb er wel verschrikkelijk veel van opgestoken. Je ziet toch dat het allemaal nuttige dingen zijn die je leert. Daarom kan ik me ook wel kwaad maken over het feit dat sport verenigingen vaak wel veel geld uitge ven aan trainers, accommodaties en scheidsrechters, maar zodra een ver zorger ter sprake komt is er geen geld Terwijl een verzorger echt belangrijk is. Dat geldt voor elke sportvereni ging" In die wetenschap stelde Marijke Ruyten geen financiële eisen toen ze zich bij diverse voetbalclubs aan meldde. De naakte waarheid lag ech ter niet op het geldelijke vlak. Clubbe stuurders (niet alleen bij Meeuwen) wilden liever een man, dan een vrouw. Men wenste domweg geen sportmas- seuse, die doktertje speelde' in een kleedlokaal. Tot overmaat van ramp liet Marijke Ruyten hier en daar nog weten dat ze gaarne bereid was ge blesseerde spelers eventueel bij haar thuis te behandelen „omdat ik thuis alle spullen tot mijn beschikking heb". Daarmee creëerde ze echter het effect van twee magneten, die elkaar afstoten. Handbal bleek later een meer geë mancipeerde sport. EMM was op zoek naar een sportmasseur die kon functioneren naast fysiotherapeut Kees Minderhoud. Minderhoud, een basketballer, kon niet voldoende tijd aan de club besteden. Met name de uitwedstrijden leverden problemen op. Marijke Ruyten werd met open armen ontvangen en tot op heden is er nog geen wanklank te horen ge weest. „Een beetje eng" vond ze het wel in het begin. Vooral na de eerste training toen het gezelschap de kleedkamer had opgezocht en dc dou ches lonkend dampten. „Schrijf dat maar niet op", zegt ze. Het verhaal komt hier op neer, dat ze 'haar koffer tje' toevallig op moest ruimen toen de heren de douches opzochten. „Ik dacht: ik blijf hier zitten, ik ga niet weg". Het ijs was daarna echter vlot gebroken. De gebruikelijke rituelen na afloop van een training of van een wedstrijd verlopen op dit moment in een volkomen ontspannen sfeer. peilen „Van Kees (minderhoud) kan ik nog flink wat leren. Als ik iets niet weet. dan stap ik op hem af. Dat gaat prima samen. Er zijn ook nogal wat dingen, die hij niet doet. Ik was hier voor de eerste keer en al na vijf minuten kreeg iemand een hand in z'n oog. Ik kon gelijk in actie komen. Dat zijn toch leuke dingen. Ja, er zijn ook jongens, die helemaal geen verzorging nodig hebben. Die hoeven niet. Anderen juist weer wel. Ik kan heel goed mensen peilen, dus dat heb ik zo in de gaten. Ik ben bij alle wedstrijden en daarnaast ben ik één keer in de week bij de training Ik vind het belangrijk dat je ziet wat die jongens doen. Dat werkt gemakkelijker als je die spelers behandelt. Ja. er gaat wel veel tijd in zitten. Ik probeer dat een beetje te regelen. Ik heb ook een man en twee kinderen tenslotte". Het voetbal heeft ze voorlopig even uit haar gedachten gebannen. „Ik heb het prima naar m'n zin bij EMM. Ik kreeg van die jongens zelfs een bos bloemen toen ik geslaagd was voor m'n theorie. Nee, die namen van die voetbalclubs noem ik niet. Daar blijf ik bij. Ik wil geen kapsones hebben. Ik wil niemand op z'n ziel trappen. Ik heb m'n diploma nog niet eens". Foto boven: EMM-doelman Jos Aerts- sen onder behandeling bij Marijke Ruyten. Jan van Laarhoven (35) is geen praatjesmaker. „Ja", glimlacht hij, „dat zegje van jezelf natuurlijk niet. want het is een goede eigenschap Ik zie gewoon de betrekkelijkheid van prestaties in". Daarom behoeft een sportredactie, van wat voor een krant dan ook. op zondagavond geen telefoontje van Van Laarhoven te verwachten, terwyl daar dit sei zoen toch alle reden voor was. De RKHAV-atleet schitterde dit jaar alsof hij aan zijn tweede jeugd bezig was. Een ommekeer vergeleken mët het 'rampjaar' 1982 waarin de Hul- sterse natuurkundeleraar er bij wij ze van spreken nog niet in slaagde om de veters van zijn schoenen naar behoren dicht te knopen. „Ach, een rampjaar. Het ging gewoon niet naar m'n zin", blikt hij nuchter terug. Het begon allemaal met het Nederlands kampioenschap op de tien kilometer in april. „Aan die tien kilometer doe ik elk jaar mee. maar nu was het al in april. Ik moest geforceerd in vorm komen. Voor het eerst in tien jaar moest ik gelijk met de spikes aan. Ik werd daar veer tiende van de vijftien....". Met re vanchegedachten schreef Van Laar hoven vervolgens in voor de mara thon van Rotterdam. Hij wilde on der de 2.30 uur duiken, maar al na 28 kilometer hield hij de wedstrijd voor gezien. Hij kreeg bovendien last van zijn achillespezen. „Toen ben ik maar wat gaan fietsen in de Alpen". hoge bergen Glandon: 20 km. Jan van Laarho ven drukt al fietsend zijn stop watch in, haalt diep adem, schakelt een paar tandjes terug en maakt zich op voor een schier eindeloze beklimming. Hij komt uit het za del; op zoek naar de juiste cadans. De Zeeuws-Vlaamse hardloper voelt zich in z'n element. Even afreageren op de zinderende flan ken van haast oneindig hoge ber gen. Alpe d'Huez, Galibier, Made leine, hij kent ze allemaal. „Soms vraag ik me wel eens af of ik m'n roeping niet misgelopen ben", dag droomt hij hardop. „Misschien had ik beter coureur kunnen worden. Die cols in Frankrijk, die echte cols. Als ik die beklim op de fiets, dan doe ik daar niet veel langer over dan de profs in de Tour. Dan vraag ik me af wat ik niet met training had kunnen bereiken. Op de tv heb ik dan al bijgehouden hoe lang ze over zo'n beklimming doen. En ik weet ook dat ik het eigenlijk niet mag vergelijken. Die mannen hebben vóór zo'n beklimming vaak al tweehonderd kilometer in de benen. Maar aan dc andere kant- ...het zijn toch profs en dan denk ik bij mezelf: verdomme, ik kan het ook. Die liefde voor de wielersport. Dat is toch iets aparts". Vroeger was hij bij de grote koersen altijd langs het parkoers te vinden. Foto's maken van zijn favorieten: Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog. „Ja, Fedor den Hertog. Ik heb hem altijd bewonderd. Waarom Het was een individualist. Hij trok zich van niemand iets aan en hij bereik te wat hij wilde bereiken bij de amateurs. Ik heb ook het idee dat het een zuivere wielrenner was. Ik was er niet helemaal krankjorum van hoor. Ik zag het betrekkelijke er ook wel van in". Zelf zat de uit het Brabantse Giize afkomstige Van Laarhoven ook regelmatig op de fiets. Hij was lid van een wielerver eniging. maar hij mocht van 'thuis' geen licentie aanvragen. Dat deed je toen niet zomaar. „Op m'n 21e ben ik gaan lopen. Dal ging goed, maar de twijfels bleven. Toen ik 22 of 23 was heb ik toch nog een koersfiets gekocht. Het was net een half jaar slecht gegaan met het lopen". Zelfs nu nog heeft Jan van Laarhoven drie racefietsen in de garage staan. De twijfels hebben plaats gemaakt voor dagdromerij. Het fietsen heeft een plaats gekre gen op de achtergrond. Maar in dc zomer, zo zegt hij, „vind ik steeds weer een bevestiging van die rare gedachte". wetenschappelijk „Als wielrenner kan je niet hardlo pen. maar een atleet kan altijd wel een stukje fietsen. Als je bergop rijdt, dan moetje twintig kilometer lang alles geven. De hartslag en dc ademhaling komen dan ongeveer overeen met het hardlopen, maar op de vlakke weg is het veel gemak kelijker. De hartslag is dan veel lager en je hebt dan vaak nog tijd om een praatje te maken". Weten schappers zeggen dat fietsen en hardlopen niet samengaan „Ik be kijk de sport niet zo wetenschappe lijk. Je moet daar niet te ver in gaan. Er zijn wel een paar richtlij nen. Wat mij trouwens opvalt is. dat niet de toppers, maar wel de hele grote groep die daar net onder zit er hele strenge gewoontes op na houdt. Al die boekjes en produkten. die op de wetenschap gebaseerd zijn hebben de grootste aftrek in de grote grijze massa. Ik wil niet zeg gen dat ik een topper ben. ik heb al zo'n tien jaar dezelfde levensge woonte en daar heb ik totaal geen moeite mee. Het enige wat ik daar naast voor de atletiek laat is het beoefenen van andere sporten. Als je tien jaar een individuele sport bedreven hebt, dan heb je geen zin meer in teamsporten" Jan van Laarhoven sloot het jaar 1982 af zoals dat in april begonnen was: belabberd. Door een spier- scheuring liep hij van oktober tot januari ('83) geen wedstrijden. „Met Hugo van Duyse was ik toen op zoek naar een sponsor. Uiteinde lijk kwamen we bij Asics Tiger terecht. Die man waar we contact mee hadden zag er wel wat in. Maar hij vroeg ook of we een marathon wilden lopen. Wij dach ten: waarom niet. Als hij iets voor ons doet, dan doen wij wat terug". kentering Uit louter toeval dus deed hij mee aan de marathon van Maassluis in april, een evenement dat voor een deel gefinancierd werd door zijn eigen sponsor. „Daar kwam eigen lijk de kentering. Tot 35 kilometer liep ik prima. Ik zat op 2 25. Daarna kreeg ik een tik. maar ik finishte toch in 2.29. Ik voelde me na die marathon kiplekker en vijf weken later ben ik gestart, in de marathon van Amsterdam" In de hoofdstad kwam hij tot een absolute persoon lijke toptijd van 2.22.04. Van Laar hoven was gelijk 'ontdekt'. De RKHAV-atleet had de aandacht van bondscoach Wim Verhoorn ge trokken. In de afgelopen jaren had de Hul- sterse atleet zich nooit serieus toe gelegd op het lopen van marathons. „Ik was er niet op afgeknapt", zegt hij. maar de voorbereiding op een marathon zou ten koste gegaan zijn van zijn baanseizoen en dat achtte hij veel belangrijker. „Ik heb wel een paar keer meegedaan aan de mid-wintermarathon en dat ging nooit sneller dan 2.30. In de zomer liep ik vaak op de baan. Als ik in die periode een marathon had wil len lopen, dan had ik daar zoveel voor moeten trainen dat ik niet meer op de baan zou kunnen lo pen". drijfveer Het plotselinge succes op de mara thon betekende voor Van Laarho ven een meuwe impuls, want op de baan toonde hij de laatste jaren nauwelijks verbetering. „Als je op je 21e begint en je vindt op je 34e weer een andere tak van het hardlopen, dan is dat een drijfveer voor weer een jaar". Medio september kreeg hij een uitnodiging voor een bijeen komst met de nationale B-selectie. „Ik had op zaterdag net een tien Engelse mijl gelopen in Amster dam, Ik kwam 's nachts om half een thuis en toen lag er een briefje of ik de volgende dag om tien uur in Zeist wilde verschijnen. Ja, ik ben toch maar gegaan. Die uitverkie zing voor de B-selectie is toch een soort erkenning voor wat je alle maal gedaan hebt. Volgend jaar moet ik proberen om op z'n minst één goede marathon te lopen Die selectie is toch alleen maar op het lopen van marathons gebaseerd. Ik heb het gevoel dat ik nog wel een goede marathon kan lopen. Ik ga het eens anders aanpakken, met een langzame start" Van de vier marathons, waarin Van Laarhoven dit seizoen uitkwam, verliep alleen de Amsterdamse ma rathon vlekkeloos. In Maassluis viel hij in de slotfase ver terug, in Enschede kampte hij met de na weeën van een longontsteking en in Etten-Leur was hij het slachtof fer van een chaotische start. „Maar ik wil geen excuses aanvoeren. In Enschede was mijn conditie ge woon niet goed en in Etten-Leur heb ik me onderweg onnodig kwaad gemaakt over die slechte start, terwijl ik toch al jaren wed strijden loop met zoveel mensen aan de start". Een hoogtepunt was daarnaast de 1.19 die hij realiseer de tijdens een 25 kilometerwed strijd in Lisse. kruk Het zit er dik in dat Van Laarhoven op 21 december een marathon in Israël loopt Een uitvloeisel van zijn uitverkiezing in de nationale B- selectie. Van Laarhoven is één van de atleten die door de KNAU zijn voorgedragen. „Het is nog niet ze ker dat ik daar ook start Het kost zo'n organisatie tenslotte een hoop geld. Je moet er al gauw vijf of zes dagen naar toe. En om nou duizend gulden uit te geven aan zo'n kruk als ik. Want wat stelt 2.22 op de marathon nou eigenlijk voor. Niets toch. Er zijn verschrikkelijk veel atleten die harder gaan". Hij komt vervolgens terecht bij het voetbal. Derde, vierde klas KNVB en een grote mond alsof ze betaald voetbal spelen. „Ze zouden zich eens moeten realiseren op welk ni veau ze spelen. Er zijn duizenden spelers, die beter zijn en de trainers worden de laan uitgeschopt alsof het Ajax of Feyenoord betreft. Dat is toch te gek. Je moet weten waar je mee bezig bent. Ikzelf heb ook nooit de illusie gehad dat ik een hele grote zou worden". Deson danks bleek hij goed genoeg voor de B-selectie. „Ik heb altijd gedacht dat ik er misschien wel buiten zou vallen. Ze zullen sneller iemand van 24 nemen, die dezelfde tijd loopt als ik. Zelf maak ik me met druk om m'n leeftijd. Dat gevoel heb ik ge woon niet zolang het goed gaat Ik kan me ook niet voorstellen dat ik van de ene op de andere dag stop. Misschien verdwijn ik wel stiekem" triathlon Een nieuwe uitdaging (na de mara thon) is voor Jan van Laarhoven mogelijk deelname aan een triath lon (fietsen, lopen zwemmen). „Daar heb ik wel over gedacht. Ik kan alleen niet goed zwemmen. Dat heb ik vorig jaar pas geleerd. Ik zou trouwens nooit meedoen aan de grote triathlon. Dat vind ik over dreven, net als ik het overdreven vind om grotere afstanden dan de marathon te lopen. De helft van zo'n triathlon is mooi denk, ik. Maar wat mij betreft zou zoiets pas serieus beginnen als ik uit het water kom...als ik dat haal". koen mijnheer De aanzet tot een gesprek vindt die zondagavond plaats. Een simpel telefoontje met de vraag wat hij datzelfde weekeinde in de marathon van Etten-Leur gepresteerd heeft. Stilte. Een gesmoorde vloek. Jan van Laarhoven liep een slechte marathon in Etten-Leur en het zit hem dwars dat 'de krant' hem net op dit moment daarover lastig valt. Het wordt een telefonade van bijna drie kwartier, waarin de één de ander probeert te overtuigen van diens goede bedoelingen. „Een journalist moet zelf achter het nieuws aan", vindt Van Laarhoven, die verder van mening is dat die nieuwsgaring te vaak achterwege is gebleven. Dat steekt hem een beetje. Terecht, maar anderzijds is de Hulsterse atleet iemand die zelf vaak de anonimiteit verkiest en zichzelf niet 'verkoopt'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23