DELTAWERKEN MENSENWERK microcomputer tS' --i NI NT VERLAAGT DE DREMPELS wat kost het? ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 DE OOSTERSCHELDE HEEFT EFFECT OP NOVA ZEMBLA ns zwakke punt is: we weten geen pest van de Oosterschelde af. Het begrijpen van de Oosterschelde is ook veel moeilijker dan afsluiten. Die pijlerdam zal best lukken, maar we zijn er nog lang niet achter hoe het ecosysteem werkt. In feite kennen we alleen een aantal symptomen. Het is bijvoorbeeld nu bekend hoeveel er zitten, maar niet waarom ze er zitten, wat ze er doen, wat hun leefomstandigheden ijn, hoe de voedselsituatie is en hoe ze reageren op door de mens veroorzaakte veranderingen. Er worden dagelijks ontdekkingen gedaan; we beginnen echter pas het topje an de ijsberg te begrijpen. Het Oosterscheldesysteem heeft effect op een plekje ergens op 1 lova Zembla. Dat weten we. Niet duidelijk is hoe het precies in elkaar zit". 2 r kan in het Oosterscheldegebied 2 een vogel zijn staart oplichten, of j enk Baptist en Peter Meininger zijn j van op de hoogte. Het zijn bevlogen 2 iderzoekers. die ornithologische me- 7 swerkers bij de milieu-afdeling van Iks w terstaats Deltadienst. Met >rg zien ze het moment naderen 1 aarop de pijlerdam in de Ooster- 2 iheidemonding operationeel zal zijn. an verdwijnt ongeveer veertig pro lent van het interge tij gebied, met als elangnjkste gevolgen een geringere ipervlakte voor de iwaterlvogels en ilnder tijd om te fourageren. Baptist itp Meininger verwachten dat het aan- ai vogels m het Oosterscheldegebied istisch zal verminderen, mogelijk :t méér dan veertig procent. En dat, wijl het Deltagebied nu nog len met Waddenzee en IJsselmeer de topdrie vormt van de belangrijk- watervogelgebieden in West-Euro- „Nederland vervult als overwinte- igsgebied een sleutelfunctie, zowel steltlopers als eenden en ganzen. Ierland is wat dat betreft gewoon >n groot natuurgebied", stelt Henk jlptist. PflBBHR aarom al die drukte over „ITO vogels? Voor Baptist en Meininger is het meer dan een uit de hand gelopen 1 lobby (al is het ooit wel zo begon- iafenl. Ze vinden het vanzelfsprekend 3 noodzakelijk dat er naast geld $)or technisch onderzoek ook een "1get voor milieu-onderzoek welis- aanzienlijk lager) beschikbaar Het bestuderen van de vogels is onderdeel van een omvangrijk „Naast itische overwegingen mag je er it ethische overwegingen bij be kken. We hebben medeverant- irdelijkheid voor andere schepse- op deze aarde. En vogels zijn toch .Jdieatoren voor milieukwaliteit en jjit functioneren van bepaalde syste- *n. Bovendien hebben ze in de bsterschelde nog een recreatieve aarde. Vogels zijn ook gemakkelijk bestuderen je kunt ze zien". eae iwee ornithologische medewerkers Jm de Deltadienst beklemtonen dat un werk en trouwens het hele lllieu-onderzoek eigenlijk nog in groeifase verkeert.. „Óns werk op lat Oosterschelde begint voor een groot deel pas als die Is afgesloten We zullen ons dan met name moeten richten op de milieuwijzigingen, de recreatiedruk, het pierenspitten en de visserij" Baptist en Meininger vertel len dat er een heleboel te leren is van een gebied dat zo n geweldige ingreep ondergaat als de Oosterschelde. De (financiële) omstandigheden zijn er gunstig voor. Baptist „Een weten schapper zei me onlangs dat er op de wereld geen enkele onderzoeker is. die negen miljard gulden krijgt voor een experiment". Er is de afgelopen tien jaar inmiddels het nodige gedaan om de vogels in de Oosterschelde te volgen en te bestu deren Dat was noodzakelijk ook. want er was in feite weinig bekend over vogels in de Nederlandse buiten wateren. Henk Baptist trof bij zijn komst als vogeldeskundige imet een werktuigbouwkundige opleiding en een ver doorgevoerde vogelhobby) een vrijwel blanco situatie aan Dat was in 1972 Aantallen en soorten vogels waren niet bekend. Door het Deltainstituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke waren ooit en kele globale tellingen uitgevoerd. Eén van de eerste activiteiten was het opzetten van acht omvangrijke simul- taantellingen langs de hele Ooster- scheldekust. Enkele honderden men sen. onder wie veel vrijwilligers, gin gen ervoor aan de slag Die tellingen leverden aardig wat gegevens op over de aanwezigheid van aantallen en soorten vogels. p basis van de bestaande organisatie voor ganzen- tellingen van het rijksin stituut voor natuurbe- ™rd een systeem ontwikkeld, waardoor in de periode september tot en met april maandelijks de wa tervogels in het Oosterscheldegebied geteld werden. Vijf jaar geleden („we realiseerden ons dat ook in de zomer er veel vogels zijn en doortrekken") werd het systeem uitgebreid tot elke maand één telling. Baptist en Mei ninger wijzen erop dat er steeds tussen de zeventig en honderd men sen op pad gingen, waarbij iedereen een eigen telstukje had. „Het waren voor een groot deel mensen van de particuliere natuurbescherming die gegevens voor de rijksoverheid aan droegen. We zijn er best trots op dat we die medewerking en gegevens kregen. Het betekent dat de mensen vertrouwen in je hadden. Die inzet moet niet onderschat worden. De mensen staken er veel tijd en ook geld in. We zijn nu gestopt met de maandelijkse tellingen. We weten het nodige en er trad ook een zekere telmoeheid op". Er is thans een goed inzicht in de vogelsituatie voor de totstandkoming van de pijlerdam. De telpauze wordt opgeheven voordat de kering in ge bruik komt, opdat de veranderingen in de vogelsiluatie zo goed mogelijk kunnen worden vastgelegd. Overi gens blijven de vogels met onbespied. De internationale midwintertelling gaat door en in de zomermaanden wordt op Ooster- en Westerschelde geteld om inzicht te krijgen in de druk die de recreatie op de vogels legt. Baptist en Meininger tekenen.aan dat de tellingen voor eenduidige gegevens zorgen, zodat er geen touwtrekkerij kan ontstaan over één vogel meer of minder. Ze voegen eraan toe dat de tellingen eigenlijk meer schattingen zijn Rekening wordt gehouden met een foutpercentage tussen tien en twintig Bij de soorten die algemeen voorkomen zijn de telfouten kleiner dan bij de zeldzame soorten. „In de praktijk is het zo: als we een aantal noemen, dan is die hoeveelheid er ook en meestal wat meer. We tellen niet omdat het zo leuk is De gegevens worden veel gebruikt Er gaat bijna geen nota de deur uit zonder een hoofdstuk over vogels" et blijft niet alleen bij tel len van vogels. Er wordt ook geringd en geverfd. Bij het ringen van de vogels hts met behulp van specia le netten worden gevangen) worden gegevens verzameld over onder meer: gewicht, leeftijd, rui, maat. Bij het ringen zijn enkele malen de vo gels ook van een lokje verf voorzien, ten einde gegevens te verzamelen over vlieggedrag (in het kader van een door de universiteit van Durham geleid onderzoek; er wordt op vogel- gebied veel internationaal uitgewis seld en samengewerkt). Dit jaar zal het ringen van vogels door Baptist en Meininger achterwege blijven. Het kost teveel tijd en mankracht. Het is wel de bedoeling in mei volgend jaar weer wat hieraan te doen, met als doel: nagaan of het voorjaarsgewicht van belang is voor broedsucces. An ders gezegd: kijken of het inderdaad waar is dat de conditie van de vogel van invloed is op de voortplanting (een conditie, die wel in de Ooster schelde moet worden opgebouwd). Op het programma staat ook een aantal tellingen op de Noordzee. Dat gebeurt per vliegtuig, omdat zoiets per boot niet te doen is. Tot nu toe is er 16 keer vanuit de lucht geteld en er zijn volgens Henk Baptist leuke ont dekkingen gedaan. Een kille herfstdag („we trekken er heus niet alleen bij mooi zomerweer op uit. integendeel"). Baptist en Mei ninger met kijkers en telescopen op de dijk bij het Katse schor. Het is hoogwater De watervogels slapen. Voor de oppervlakkige toeschouwer is er weinig te zien De twee deskundi gen ontdekken op het kleine schor duizenden vogels van allerlei soorten, scholekster, rotg'ans. rosse grutto, tu reluur. smient, kanoetstrandloper. bonte strandloper, bergeend Via een handig systeem weten ze razendsnel te tellen. Een ogenschijnlijk kleine vlek scholeksters blijkt zo'n 3.500 ex emplaren te omvatten. Met zorg stel len ze vast dat de rotganzen een erg slecht, broedseizoen hebben gehad. Er zijn bijzonder weinig jonge dieren Baptist ontdekt er twee; voor hem dit jaar de eersten „Als je dat twee of drie jaar achter elkaar hebt, dan zijn er weinig rotganzen meer", tekent Peter Meininger aan. Hoeveel verschillende soorten vogels er in het Oosterschel degebied leven, weten ze niet precies, mede omdat niet de soorten maar de aantallen de betekenis van een gebied voor de vogels aangeven. Vast staat dat ongeveer zestig soorten watervo gels in de Oosterschelde in zodanige aantallen voorkomen, dat er van een meetbare invloed op de totale popula tie sprake is Baptist en Meininger hebben de in druk dat er heus wel rekening wordt gehouden met de belangen van de vogels. „Maar als er gewoon minder oog is voor milieuzaken, dan is er ook minder oog voor vogels. Binnen de Deltadienst binnen rijkswater staat zelfs is het oog voor milieuza ken nog steeds groeiend. Als je kijkt naar de besluitvorming op hoger ni veau, dan is het wel oppassen dat vanwege de economische recessie de milieuzaken niet om zeep worden geholpen". rinus antonisse en ben jansen Foto'sWim Riemens M L* *-» "4 ju* a r *4i 4. Het gaat bijna ongemerkt, de overgang naar het informatietijdperk, maar zo langzamerhand zit bijna iedereen die een baan heeft, achter een beeldscherm. In de privé-sfeer dringt de micro-computer minder vlot door. De kosten vormen in deze tijd van bezuinigen voor velen nog een barrière. Dat ligt in Engeland toch wat anders. Groot-Brittanniè heeft in Europa we laten de Verenigde Staten en Japan even buiten beschou wing op het gebied van de kleine computers een voorsprong opge bouwd. Al in de jaren zestig deed zich in Engeland het verschijnsel voor van pientere lieden die de grote electronicabedrijven verlieten om voor zichzelf te beginnen. Deze pioniers, zoals ze wel mogen worden genoemd, legden zich toe op het kleinere werk Hun eenmansbe drijfjes zijn inmiddels uitgegroeid tot flinke ondernemingen met in veel gevallen overigens behoud van de flexibiliteit die de kleinschalig heid kenmerkt. Zij vonden in eigen land een tame lijk gretige thuismarkt Ondanks dat het Verenigd Koninkrijk al veel langer dan wij een grote werkloos heid kent en duizenden Britten in een Dickensiaanse armoede leven, bezit een op de twintig gezinnen er een huiscomputer. Dat betekent dat er zo'n anderhalf miljoen micro-com puters voor particulier gebruik zijn verkocht De regering-Thatcher heeft aan het onderwijs in de informatie-technolo gie voorrang gegeven. Desondanks is er sprake van een tekort aan leerkrachten. Die moeten nu in aller ijl worden opgeleid. Intussen zijn er over het hele land gespreid zeventig centra voor informatie-technologie waar cursisten leren met de compu ter om te gaan. De nadruk ligt bij dit onderricht op praktisch werk met computers, algemeen kantoorwerk en programmeren. Terwijl tiendui zenden al werk hebben gevonden in de computerbranche neemt de vraag naar geschoold personeel toe. Zeven van de tien cursisten vinden dan ook direct een baan. De plannen voor nog eens tachtig centra voor informatie-technologie liggen dan ook in Londen klaar. In Nederland zijn we nog lang niet zo ver. Minister Deetman van onder wijs heeft weliswaar net als in Enge land het informatie-onderricht prio riteit gegeven, maar het ziet er niet wanneer u tijdens zulke gesprekken toch niet met de mond vol tanden wilt zitten, dan is er sinds kort een goede gelegenheid om basiskennis op te doen. cursus Het Technisch Museum NINT (NINT staat voor Nederlands Insti tuut voor Nijverheid en Techniek) in de Amsterdamse Tolstraat geeft eendaagse mini-computercursussen voor juist die mensen die niet via werk, onderwijs of hobby met de nieuwe informatietechniek in aan raking komen. Jan Mars. met Mark Hoogenboom van het NINT samensteller van de cursus, zegt: „Het is bedoeld als een kennismaking met computertech nieken. we proberen de drempel te verlagen voor mensen die denken dat het omgaan met de computer iets vreselijk ingewikkelds is Ze kunnen dan hier zien of ze het leuk vinden en er eventueel mee willen doorgaan. Het is niet zo. dat we vertellen wat iemand moet aan schaffen. maar een aantal begrippen is na zo'n dag wel duidelijker gewor den. Na de cursus kan itien een eenvoudig programmaatje maken. Voordat men eohte programma's zelf kan schrijven moet men wel een half jaartje ervaring opdoen". rien van reems Een cursusdag bij het NINT begint omstreeks negen uur met een kop koffie in het restaurant en een speels filmpje dat weergeeft wat we met de computer allemaal kunnen doen en naar uit dat we de achterstand op de hoe de randapparatuur werkt. Daar- ons omringende landen snel zullen inhalen Slechts een klem aantal scholen zal met micro-computers worden uitgerust un de Verenigde Staten zijn ai honderdduizend com- na mag de cursist in het leslokaal aanschuiven achter een van de acht BBC-micro-computers die op een centraal netwerk zijn aangesloten. Als de indrukken teveel worden is puters op scholen in gebruik) en de het mogelijk een rondje door het opleiding van leerkrachten moet ei genlijk nog van de grond komen. Nederlandse programma's i software in computerjargon i bestaan er nau welijks. Veel software-ontwerpers zijn buitenlanders. Het gevolg is dat leveranciers van apparatuur (hard ware) kennelijk wantrouwend staan tegenover programma's van eigen bodem. Het Centrum voor Wiskunde en Informatica (het vroegere Mathe matisch Centrum) in Amsterdam heeft wat dat betreft vreemde erva ringen opgedaan. Zeer geavanceer de programma's van eigen ontwerp raakte dit instituut in Nederland aan de straatstenen met kwijt, maar werden wel gnf afgenomen door Amerikaanse en Japanse hardware fabrikanten die ze vervolgens aan Nederlandse afnemers verkochten. Nederlandse bedrijven speurden dus aan de andere kant van de aardkloot naar computerprogramma's die ze naast de deur hadden kunnen krij gen. nee gekker nog. ze kregen ze door de buurman aangeboden Buiten onderwijs en bedrijfsleven wordt de informatie-technologische praktijk vrijwel uitsluitend beoe fend door hobbyisten. Evenals in Engeland en Amerika lijkt de com puterhobby hier een grote vlucht te nemen. De computer levert dan ook in toenemende mate gespreksstof op. Categorieën als schoolverlaters, werklozen, gepensioneerden en huis vrouwen dreigen daarbij buiten spel te raken. Wanneer termen als 'bit', 'byte', 'RAM'- en 'ROM-geheugen'. (CPU' en 'ALU' u niets zeggen, maar museum te maken, dat vol staat met. voorbeelden van techniek en dat vooral voor kinderen erg leuk is. omdat ze veel met knopjes mogen werken. In de kerstvakantie kunnen kinderen met een der ouders trou wens ook computertekenen met be hulp van de (kinder)computertaal 'Logo'. Maar terug naar het leslokaal. Doordat de cursist vooral al een korte schriftelijke uitleg thuis heeft ontvangen is hij of zij op de hoogte van een aantal principes. De cursist weet dan ook dat de BBC-computer is uitgerust met een zestien Kilobyte ROM (alleen afleesbaar geheugen dat blijft wanneer de apparatuur wordt uitgeschakeld i om met de programmeertaal BASIC te kunnen werken. BASIC is vrijwel de eenvou digste taal waarjn met de computer te communiceren valt. maar bij het al eerder genoemde Instituut voor Wiskunde en Informatica houdt een Engelse onderzoeker zich bezig met het ontwerpen van de nog eenvoudi ger computertaal B. Verder heeft de lescomputer nog een zestien K ROM-geheugen voor het besturingssysteem dat het over brengen van signalen van de cursist naar de verwerkingseenheid moge lijk moet maken. Dan is er nog een 32 K RAM- geheugen ('willekeurig toegankelijk geheugen') dat wordt uitgewist wan neer het apparaat wordt uitgescha keld Informatie kan hierin worden opgeslagen. De cursist heeft inmiddels geleerd dat de term Kilobyte de geheugen capaciteit van de computer aan geeft. 100 Kilobyte bijvoorbeeld is evenveel als vijftig dichtbeschreven A4 vellen tekst! Al spelenderwijs leert de cursist nu de functies kennen van het toetsen bord en het duurt niet lang of de eerste opdrachten worden ingetikt en verschijnen op het scherm van de monitor. Zo leren we achtereenvolgens reke nen en tekst verwerken, een stukje gegevensorganisatie. musiceren en tekenen. Op de monitor is te zien hoe de micro-computer een reeks willekeurig ingetikte namen itele foonlijstje of platenarchief) alfabe tisch rangschikt. Een leuk program ma is ook het opstellen van eén sollicitatiebrief, waarvoor de cursist alleen wat persoonlijke gegevens be hoeft in te tikken waarna de compu ter de brief schrijft Het werkgeheugen van de micro computer is beperkt, zoals we zagen tot 32 Kilobyte Maar Jan Mars laat zien hoe de op het scherm zichtbaar gemaakte informatie kan worden opgeslagen op een gewoon cassette bandje dat een geheugencapaciteit heeft van honderd Kilobyte of. wat sneller werkt, op een kleine schijf in een kartonnen hoesje die met een laserstraal wordt afgelezen. Jan Mars demonstreert ook hoe een pro gramma op een cassettebandje in de computer kan worden ingevoerd. NOS-hobbyscoop zendt dergelijke amateurprogramma's uit; de gege vens voor de computer zitten ver pakt in de fluittoon die je op de radio hoort. Ook Vlditel-informatie kan via de micro-computer worden opge slagen. Tenslotte is het mogelijk de in de computer verwerkte informa tie tot. tastbare tekst om te zetten met behulp van een op de micro computer geschakelde printer of electronische schrijfmachine Bij het NINT raakt men met al deze hande lingen al spelenderwijs vertrouwd. Zo'n cursus van een dag of twee halve dagen ln het weekeinde kost slechts vijftig gulden Het Technisch Museum verstrekt geen consumentenvoorlichting o\er apparatuur. Een dezer dagen verschijnt een overzicht van alle op de markt zijnde apparatuur (computers en randapparatuuri samengesteld onder auspiciën van de samenstellers van hel radioprogramma NOS-Hobbyscoop. Een globaal inzicht van de kosten van een huiscomputer-installatie geeft dit lijstje. BBC-computer circa ƒ2100,-. momtor circa f500.- cassetterecorder ongeveer 100.-. electrorusche schrijfmachine vanaf 1000.-. In plaats van een monitor kan men het eigen televisietoestel gebruiken. Een schijvengeheugen kost 1000.-. maar is sneller dan een cassetterecorder De schrijfmachine kan worden vervangen door de goedkopere en snellere matrix-printer, maar die geeft niet zo'n fraaie tekst. Wanneer men de BBC-computer wil gebruiken voor tekstverwerking dient een extra ROM-geheugen te worden aange schaft. Zo'n zwart 'plakje' met een chip in het midden kost nog eens 300,- Conclusie: voor een bedrag van vier- tot vijfduizend gulden is men aardig uitgerust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21