VREEMDELINGEN POLITIE ZURE REGEN zieke bomen kijken in het zwarte woud ja, zo noem ik dat dan: uitsodemieteren fTve man was zestig. Zijn echtgenote ongeveer even oud. In '78 kwamen ze vanuit USuriname naar Nederland. Keurig net gezin, helemaal niets op aan te merken. De man "reeg drie maanden de tijd om werk te vinden. Maar dat lukte natuurlijk niet. Want welke o'erkgever neemt er nog een zestigjarige in dienst? De zaak werd voorgelegd aan het ministerie van justitie. Een half jaar, misschien ook wel een jaar later kwam het antwoord: $en pardon, ze moesten het land verlaten. Een herzieningsverzoek ingediend. Ook daar %g weer de nodige tijd overheen. Wederom een negatieve beslissing. Nu is het wachten op $n uitspraak van de Raad van State. Inmiddels zijn er in totaal zo'n vijf jaar verstreken. -Sn kun je dan nu nog met goed fatsoen zo'n familie - die intussen helemaal gesetteld is, ^ant je kunt van hen toch niet verwachten dat ze vijf jaar lang op een sinaasappelkistje njijven zitten? - het land uitsodemieteren? Ja, zo noem ik dat: uitsodemieterendit is geen [zetten meer". adjudant maakt zich spinnijdig se. dat er een vreemdelingenwetge- hebben, de illegalen dus. Ze kwamen •ie het verhaal vertelt. Want zeg ving was. Maar op een gegeven mo- meestal via de niet bewaakte zuid- zo ga je toch met met mensen ment hebben de advocaten kennelijk grens ons land binnen. Als toerist. En het voorbeeld dat hij aan- ingezien dat er brood voor hen in zat. Om hier als zwartwerker te blijven lt, staat niet op zich zelf. Hij heeft Als je nu een beslissing neemt in een hangen. Werkgevers genoeg, die er ;r dan eens meegemaakt hoe bui- vreemdelingenzaak, moet die echt.' wel wat in zagen om een handvol en jüanders het slachtoffer werden goed gefundeerd en beargumenteerd soms meer illegalen in dienst te ne- n veel te traag draaiende ambtelij- machinerieën. 0 kan er zich m Zegt: „We kennen ze allemaal: zijn, want de advocatuur hangt zo men. Lekker goedkoop toch? Want aan je deur". Waarmee De Nooijer en voor die illegalen worden geen pre- lateloos over opwin- Kooi maar willen zeggen: eigenlijk is mies en andere onaangenaamheden het onverantwoord om de jongste betaald. En makkelijk ook, zo'n ille- j kerk-Marokkanen. de christen- bediende van een afdeling bevolking, gaal, die stelt niet van die hoge eisen, "rken, de zigeuners, noem maar op. die in feite van toeten noch blazen wie herinnert zich de verhalen niet Itenlanders die aan de weg timme- weet, op te zadelen met de uitvoering over illegale gastarbeiders die door op een zielige manier in een kerk van de vreemdelingenwet. De mate- hun werkgever onder de meest abo- lipen, hongerstakingen en dat rie is zo veel omvattend, zo ingewik- minabele omstandigheden in broei- toestanden: terecht of niet te- keld en aan zo veel veranderingen kassen werden gehuisvest? En als het jiht, er zijn altijd wel een paar onderhevig - daar heb je deskundigen hen niet aanstond opdonderen dan !Cilegroepen die zich hun lot aan- voor nodig die de vreemdelingenwet- maar. Want illegalen zijn volstrekt ilikken. Maar de individuele vreem- geving nagenoeg uit hun hoofd kun- rechteloos. Zij kunnen bij geen enke- d'r is niemand die hem helpt, nen opdreunen, die op de hoogte zijn le officiële instantie om hulp aanklop- halen hier allerlei figuren naar van het waarom van al die buitenlan- pen. ze hebben immers geen vergun- Chilenen, Koreanen, Vietname- ders om naar Nederland te komen, ning. Ze hebben slechts de keus uit -diekomeneollee- die begrip kunnen opbrengen voor twee mogelijkheden over zich heen uitnodiging van onze regering hun specifieke problemen, die thuis laten lopen, óf het land uit. Zo simpel t land binnen, krijgen politiek zijn in de vergunningen. ligt dat. lel. En hoe gaat dat dan: d'r wordt In Vlissingen staan zo'n achttienhon- „Vooral in de bollenstreek en zo. daar n zeer summier onderzoek inge- derd namen van buitenlanders in de is het nogal uit de pan gelopen zegt lid naar de achtergrond van die kaartenbak. En dat aantal blijft vrij De Nooijer. Schamper: ..Logisch ook, insen - zitten d'r criminelen tussen, stabiel. Nederland laat nog nauwe- als je zag wat voor straffen er soms ten d'r ik weet niet wat bij; daar lijks buitenlanders toe. Terecht, zegt werden gegeven aan werkgevers die •rdt nauwelijks aandacht aan be- De Nooijer. dat het vreemdelingenbe- met illegalen werden betrapt. Dat 1. Maar de individuele vreemde- leid er de laatste jaren op gericht is was eigenlijk belachelijk. Als je dit die van_een schip afstapt, die die mensen buiten de deur te houden, soort misstanden wilt bestrijden, dan moet je behoorlijke poffen uitdelen" Nee, De Nooijer en Kooi zouden het niet kunnen zeggen ze durven geen schatting te maken van het aantal illegalen dat momenteel in Vlissin- Wie niet strikt in Nederland moet gen en omgeving verblijft, laat staan itieke overtuiging. Dat is wat me zijn, krijgt gewoon geen verblijfsver- dat ze er enig idee van hebben hoe- zit: er is nooit een uniform gunning. Ik vind: als je vreemdelin- veel het er in Zeeland zijn. „Ik gevoerd". gen hier naar toe haalt, o.k., maar je het eind van de gang, laatste moet hen minstens een behoorlijke jinks: de vreemdelingendienst toekomst kunnen bieden. En dat kunnen we niet meer" fat alleen. Die moet de hele ambte- e weg wèl langs, moet soms jaren pachten of-ie een verblijfsvergun- g krijgt. Die moet aantonen dat-ie n politiek vluchteling is, dat-ie ver- Igd wordt om z'n ras, z'n geloof, z'n w. j. van dam J de Vlissingse gemeentepolitie. de keurig opgeruimde bureaus de mbordjes: adjudant J. de Nooijer irigadier J. J. H. Kooi. De vreem- Ingenpolitie. veldwerk De vreemdelingenpolitie geeft gunningen af. noteert verhuizingen, riwonen in ons land meer dan een registreert wijzigingen van persoon- i# miljoen buitenlanders. De ma- lijke gegevens. Daarnaast is de ■T waarop het toezicht op al die vreemdelingenpolitie belast met de tdelingen geregeld is. is nogal opsporing van illegalen. Maar aan 'erzichtelijk. Er zijn gemeenten dat laatste komt de vreemdelingen een eigen vreemdelingenpolitie, politie in Vlissingen niet of nauwe- idere gemeenten heeft de korps- lijks toe. van de plaatselijke politie voor De vreemdelingendienst van de Vlis- vreemdelingenwerk een burger- singse gemeentepolitie wordt ge- mtenaar aangesteld. In weer ande- vormd door De Nooijer en Kooi plus "meenten is het de rijkspolitie die een part-time medewerker. „En die dat niet zo was. zou blijken dat alleen ïmdelingenzaken behartigt. En bezetting is dermate dat het admini- Nederlanders een criminele inslag lotte zijn er ook nog (meest klei- stratieve gedeelte van onze werk- hebben. Je komt nog wel 's wat "imeenten waar dat werk er even zaamheden in de praktijk de boven- jeugdcriminaliteit tegen bij kinderen gemeentesecretarie tussendoor toon voert", zegt Kooi. „Er komt zo'n van buitenlanders Maar dat zijn ex it gedaan. papierwinkel op ons af, dat we nau- cessen. Want over het- algemeen: de je dit werk goed wilt doen, moet welijks tijd hebben om veldwerk te criminaliteit van de doorsnee-Turk. dagelijks mee bezig zijn. Tien, doen" van de doorsnee-Marokkaan is be ien jaar geleden, toen wist geen Veldwerk het opsporen van buiten- slist niet groter dan die van de gemid- landers die geen verblijfsvergunning delde Nederlander". denk", zegt Kooi, „dat het nu i meevalt. Er zullen ongetwijfeld nog wel illegalen zijn. In de gouden jaren toen er nog volop werk was - de bouw van Total, Hoechst, Pechiney, toen De Schelde nog floreerde, de Chinese restaurants als een trein liepen, in die tijd waren er hepl wat. Maar er is geen werk meer, laat staan voor illegalen". criminaliteit Misschien verstandig om meteen met een schier onuitroeibaar vooroordeel af te rekenen Adjudant De Nooijer: „Natuurlijk zitten er tussen al die vreemdelingen criminelen. Gelukkig ik bijna zeggen, want als iele advocaat, zeker in het Zeeuw- feer dan een half miljoen buitenlanders in ons land. Het toezicht op de „De Marokkaan, die hier tien, vijftien jaar geleden naar toe kwam. die was buitenlanders is een taak van de vreemdelingenpolitie. De vreemdelin- doodsbenauwd voor alles wat overheid is. Die kwam hier trillend het bureau npolitie geeft vergunningen af, noteert verhuizingen, registreert wijzigin- binnen en ging buigend, het handje aan het hart. de kamer weer uit". i van persoonlijke gegevens. Daarnaast is de vreemdelingenpolitie belast De vreemdelingenpolitie. Daarover gaat de tweede aflevering van de de opsporing van illegalen. serie verhalen over buitenlanders in Zeeland. |ATERDAG 5 NOVEMBER 1983 Controleren of de huisvesting vol doende is. wanneer een buitenlander zijn vrouw en kinderen wil laten overkomen. Ook dat behoort tot de taak van de vreemdelingenpolitie. De Nooijer „Hier in deze omgeving is woonruimte genoeg. Die mensen wo nen over het algemeen in vrij comfor tabele woningen. In het begin, de meeste gastarbeiders zaten toen in beroepspensions. En dan dacht je wel 's bij je zelf: hoe kunnen die mensen zo leven. Maar echte wantoestanden zoals in de grote steden, waar buiten landers uitgebuit werden, die zijn we hier nooit tegengekomen". De Nooijer begint er zelf over. „Er is de laatste jaren nogal wat kritiek geweest op de handel en wandel van de vreemdelingenpolitie. Vooral in de grote steden - verhalen van buiten landers die 's morgens al om zes uur in de rij op de stoep van het bureau stonden, verhalen over discrimine rend gedrag van de politie". Discriminerend gedrag van de poli tie, Het zal misschien eens voorko men, zegt Kooi, maar het wordt vaak schromelijk overdreven. „We hebben daar 's met een Surinamer over zitten praten. Die zei: 'd'r wordt hier nogal gauw gediscrimineerd, ook door de politie'. Waarop wij: 'nou, jullie ma ken het daar ook wel eens naar. Want als je als politieman een Surinamer staande houdt, krijg je een waffel van hier tot gunter, begint-ie gelijk over discriminatie te schreeuwen. En dat wekt wrevel op bij zo'n politieman' Zegt die Surinamer: 'ja. moet je 's luisteren, dat is jullie eigen schuld. Als je in Suriname een grote mond oppn trekt tegen een diender dan krijg je rammels, dan slaan ze je gewoon in mekaar. En hier niet. Dus wat gebeurt er: net als een klein kind dat vroeger helemaal niks mocht en opeens alles mag, begint zo'n Surina mer in Nederland de politie lekker uit te kafferen". Discriminatie - om nog even bij dat onderwerp te blijven. Ik vertel De Nooijer en Kooi het verhaal (zoals in de vorige aflevering van deze serie beschreven) van de vergeefse pogin gen van een paar Turkse werknemers om enkele Middelburgse nachtbars binnen te komen. En dit soort uitin gen van discriminatie komen natuur lijk ook in andere steden voor. Of over dit soort zaken wel eens klach ten bij de Vlissingse politie zijn bin nen gekomen, Nee, zeggen De Nooijer en Kooi. Maar dat wil helemaal niet zeggen dat er in Vlissingen niet gedis crimineerd wordt. Alleen, buitenlan ders lopen doorgaans niet zo snel naar het politiebureau om daar hun beklag tc doen. Verklaarbaar De Nooijer: „De Marokkaan, die hier tien. vijftien jaar geleden naar toe kwam. die was doodsbenauwd voor alles wat overheid is Die kwam hier trillend het bureau binnen en ging buigend, het handje aan het hart. de kamer weer uit. Die had weinig ver trouwen in de politie. Want hij ging uit van de situatie in z'n geboorte land De politie, dal is iets in Marok ko. daar moet je je van je levensdagen niet laten zien, öf je moet een hele boel geld meebrengen, anders doen ze niks voor je. En ik denk dat de meeste vreemdelingen nog steeds een zekere schroom voor de politie heb ben, omdat de politie in hun eigen land niet deugt". PZC/ weekendkrant 19 Op initiatief van het in atmosferisch onderzoek gespe cialiseerde bedrijf Geosens uit Rotterdam en met medewerking van het ministerie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Baden-Wiirttemberg gaan regelmatig groepjes Nederlanders in het Zwarte Woud kijken naar de desastreuze gevolgen van de luchtveront- Het ogenschijnlijk zo gezonde woud is doodziek Waar eens de folders lagen met de superlatieven over het bos. liggen nu waarschuwingen met „ons woud sterft". Geel en bruin-kleurige bossen zijn niet het gevolg van tie ingetreden herfst, maar een teken dat het mis is. En goed ook. Een reportage Het Zwarte Woud ligt er prachtig bij. Uitvoerig steekt het groepje Nederlanders de loftrompet. Ze zijn speciaal naar het tussen Freiburg en Basel gelegen Munstertal getogen om met eigen ogen de gevolgen van de zure regen te zien. „Het bos sterft", zo luidden alarmerende krantenkoppen. „Over twintig jaar is er geen Zwarte Woud meer", zo voorspelden deskundigen somber. De regering van de Westduitse deelstaat Baden- Wurttemberg waarin hel Munstertal ligt luidde de noodklok en kondigde een omvangrijk actieprogramma aan om het bos te redden. Hoewel het zicht soms vertroebeld discussie. Vooral wanneer het gaat wordt door voorbijgüjdende mistban- om het vinden van oplossingen en de ken, constateert het groepje dat het vraag wie dat gaat betalen Wanneer woud er gezond uit ziet. De herfst in de loop van de dag dan ook nog heeft voor de prachtigste kleuren blijkt dat insekten, zoals de denne- gezorgd. Overal lopen wandelaars boktor (ook wel boekdrukkever ge- zich goed te doen aan de gezonde noemd), een met onbelangrijke rol bossen. spelen in de vernietiging van het De Nederlanders worden wat lache- woud krijgt de discussie het karakter rig. „Het valt allemaal nogal mee. zo 'van een voortdurende verzuchting: te zien". Het groepje bestaat onder „Hoe is dat in hemelsnaam op te meer uit het hoofd milieuzaken van lossen". de provincie Drenthe, een inspecteur Aan de hand van twee dwarsdoorsne- van de regionale inspectie volksge- den van zilversparren laat Baungart zondheid en milieuhygiëne Utrecht zien wat er met een zieke boom en medewerkers van de Shell. Hoewel gebeurt. De jaarringen die iedere zij allemaal op een of andere manier boom vormt lopen plotseling niet het milieu in hun portefeuille hebben, meer gelijk. De zieke boom is tussen zijn zij geen bosdeskundigen Hun 1960 en 1980 nauwelijks meer ge- uitlatingen moeten dan ook als le- groeid. „Vanaf 1960 is er dus al iets kenpraat worden gekwalificeerd, met die boom aan de hand", zo Even later blijkt dat het zelfs klet- constateren de Nederlanders. „Hoe spraat is. Het Zwarte Woud bestaat komt het dan dat er nu pas alarm immers voornamelijk uit naaldbo- wordt geslagen?" Baungart geeft toe men en die horen in de herfst niet te dat er ook door de boswachters pas verkleuren. laat. en in feite tè laat. gereageerd is. In het rustiek gelegen hotelletje Hal- „In 1970 werd voor het eerst gecon- denhof wacht ïr. Baungart Hij is stateerd dat er iets met de zilverspar- verbonden aan het Instituut voor ren aan de hand was. Daar werd bosonderzoek in Freiburg, een instel- echter weinig aandacht aan besteed ling van het. Baden-Wurttembergse omdat er wel vaker ziekte onder die ministerie voor landbouw en milieu. Koel en zakelijk legt hij uit wat er aan de hand is. ernstig ziek In de Bondsrepubliek is naar schat ting 562.000 hectare bos licht tot zeer ernstig ziek. De situatie is het ern stigst in Baden-Wurttemberg dat met 38 procent van het totale opper vlak het grootste bosarreaal van de Bondsrepubliek heeft. De bossen in deze zuidelijke deelstaat bestaan voornamelijk uit zilversparren en fijnsparren. Van de zilversparren bleek in 1982 nog maar één procent gezond te zijn, bij de fijnsparren gaat t om zes procent. De bossen zijn aangetast door de luchtverontreiniging. Bij het publiek is die bekend geworden als 'zure regen', regen met een hoge concen tratie zwaveldioxide en stikstofoxide. Die twee afvalstoffen komen vrij bij verbrandingsprocessen Zwaveldioxi- is voornamelijk afkomstig uit met kolen gestookte elektriciteitscentra les. uit oliestook en uit raffinaderijen. Stikstofoxide wordt met name door auto's de lucht in gestoten, hoewel ook hier weer elektriciteitscentrales en de industrie hun partij-mee blazen. Zure regen alleen is echter een te gemakkelijke benadering van het probleem. De oorzaken van de lucht vervuiling zijn complexer. Niet alleen zwaveldioxide en stikstofoxide spe len een rol, maar ook zware metalen, fluor en foto-oxidanten (die het groei proces negatief beïnvloeden) als ozon. De rest van de dag blijven de ver schillende oorzaken van de lucht verontreiniging een rol spelen in de rian van kuppenveld bomen voorkwafn. Met name na een periode van droogte was er nog wel eens schade, maar de zilversparren herstelden zich altijd vanzelf' onderzoek In 1975 begon het Instituut voor Bosonderzoek met doelgericht on derzoek naar de naaldbossen. Er werden 50 proefvelden van 250 vier kante meter uitgezet. Het Zwarte Woud werd algemeen gezien als de ideale plaats voor zilver- en fijnspar ren. In 1976 heerste er weer grote droogte in het Zwarte Woud. maar in tegenstelling tot vorige droogtepe riodes herstelden de zilversparren zich na afloop niet. In 1978 werden er speciale zilverspar-observatieplek- ken ingesteld. Er werd gekeken of zo'n boom ziek was. Een zieke zilver- spar krijgt aanvankelijk gele naal den. daarna gaan de naalden van onder naar boven uitvallen. Het bo venste stukje van de kroon blijft een tijdlang goed maar wordt op den duur steeds doorzichtiger. In de len te komen er ook geen nieuwe naal den bij. Terwijl Baungart aan de Nederlan ders schokkende cijfers voorlegt, keu velen om ons heen vergenoegde wan delaars. Zo op het eerste gezicht beroert het hen niet dat in de herfst van 1980 66 procent van de zilverspar ren nog gezond was en twee jaar laten nog slechts één procent. Voor de fynspar zijn die cijfers respectievelijk honderd en zes procent Toch kunnen ook de wandelaars niet om het feit - -• -lÉfe"S -"<& -SW heen dat het in 1990. als het zo door gaat. gedaan is met de zilver- en de fijnspar. ernst Baungart neemt het groepje Neder landers mee het bos in. Aanschouwe lijk onderwijs is toch het beste. Pas in het bos. kijkend naar iedere boom afzonderlijk, dringt de ernst van de situatie door. Het Zwarte Woud ligt er helemaal niet prachtig bij. Aan vrijwel iedere boom is wel wat. Bij de één is de onderkant helemaal kaal, bij de ander is de kruin door zichtig, de derde laat zijn takken mistroostig hangen. De euforie van het begin slaat over in het tegen overgestelde. Het hoofd milieuzaken van de provin cie Drenthe, H. Brand, verwondert, zich over de grote hoeveelheden korstmos die nog op duidelijk zicht baar zieke bomen zitten. In Neder land is het verdwijnen van de korst mossen het eerste signaal geweest dat er iets grondig mis is Maar in hoeverre de Nederlandse bossen aan getast zijn zal pas in december blij ken. wanneer de resultaten van een groot onderzoek dat onder auspiciën van Staatsbosbeheer is gehouden, bekend worden. De heer Dorgelo, hoofd milieu van Shell in Pemis. is buitengewoon geïn teresseerd in het verschijnsel boek drukkever. Vaststaat dat de lucht verontreiniging schadeveroorzaker nummer een is. Daardoor raakt de boom verzwakt, waarna de paddes toelen en insecten het klusje zeer grondig afmaken. Een insect dat de bosdeskundigen de meeste zorgen baart is die boekdrukkever. Hij legt eitjes In een verzwakte boom (de kever graaft een rond gaatje in de schors van een boom, bij gezonde bomen is de schors te hard) achter de schors. De larven zijn dan de grote boosdoeners, die vreten zich een weg tussen de schors en de stam. iets wat dodelijk voor de boom is. Dorgelo's interesse komt voorname lijk voort uit zijn verlangen precies te weten wat de oorzaken zijn van de sterfte van de bossen. Maar al te gemakkelijk wordt naar zijn mening de vinger gewezen naar de industrie. „Wij zijn best bereid investeringen ten gunste van het milieu te doen. maar ik voel er niets voor me allerlei kosten op de hals te halen voordat exact bekend is wat de oorzaken zijn". In Duitsland wordt gesproken over het verplicht stellen van ontzwave lingsinstallaties. Die zouden de uit stoot van zwaveldioxide moeten te rugbrengen tot vijf procent van het huidige niveau. Zo'n installatie komt de industrie wel te staan op een investering van 150itot 200 miljoen. luchtstromen Een probleem bij luchtverontreini ging is dat er weinig bekend is over de aard van luchtstromen. Men kan ze moeilijk traceren. Iemand die zich daarin gespecialiseerd heeft is A. Blommers. Hij is directeur van Geo sens BV., dat gevestigd is op Zestien hoven. Het elf man sterke bedrijfje heeft zich in de drie jaar vanzijn bestaan gespecialiseerd in atmosfe risch onderzoek vanuit de lucht. Met drie vliegtuigjes voert hij opdrach ten uit voor de KEMA, het RIV, het KNMI, het Energie Centrum Neder land, het ministerie voor Volksge zondheid en TNO. Blommers zal nu m opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken van Baden-Wurttemberg en met sub sidie van de EG zes vluchten boven het Zwarte Woud uitvoeren om de transporten van wolken te bestude ren. Door het in kaart brengen van luchtmassa's waarin schadelijke ele menten voorkomen wil Blommers de relatie vinden tussen de bronnen van vervuiling en de plaatsen waar de vervuiling neerslaat. Blommers on derzoek wordt gecombineerd met het bodemonderzoek dat het Instituut voor bosonderzoek in het Zwarte Woud uitvoert. Op de proefvelden staan grote bakken waarin afvallen de naalden worden opgevangen. Die naalden worden onderzocht, inmid dels is gebleken dat bij zieke bomen een magnesium en calcium-gebrek heerst. Ook wordt regenwater en dauw opgevangen om de zuurgraad te meten. De verzuring van de bodeïn wordt onderzocht, enzovoort Het is de vraag of het tn in Baden- Wurttemberg nog kan worden ge keerd Voor oplossingen is onderzoek nodig en dat staat nog in de kinder schoenen. Nu al zijn de gevolgen van de woudsterfte desastreus. In 1982 werd in Baden-Wurttemberg de eco nomische schade geschat op 200 mil joen mark per jaar. Die schatting is inmiddels ver achterhaald. De bos- bouwondememingen worden ernstig bedreigd en alleen daar vinden 250.000 mensen werk Als het bos verdwijnt, verdwijnen ook de toeris ten. Het hele eco-systeem dreigt ver stoord te worden, De bescherming van het grondwater, het vasthouden van neerslag, de reiniging van lucht en het tegengaan van erosie; daar voor zijn de bossen onontbeerlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19