SAMEN OUD leefgemeenschap op de boerderij boerderij op historische grond PZC 1 standigheden verkerende protes- iten in een Rooms-kathoiieke sa- le 'Popkensburg'. t initiatief daartoe komt van de itschappij van Welstand, een van judstc nog functionerende vereni- en leefgemeenschap van ouderen: individualisten moeten er niet aan [j denken 's avonds met z'n tienen aan tafel te zitten. Die trekken zich liever J rustig terug in hun verzorgingsflatje. Maar er zijn ook talrijke vrou- en en mannen op leeftijd, die zich in zo'n groot complex weggestopt voelen l daar snel afstompen omdat er in een verzorgingshuis zoveel aan eigen litiatieven komt te vervallen. Want alles wordt al voor ze gedaan en jregeld. daarnaast is er het probleem van de vereenzaming. Er zijn heel wat ouderen ie verkommeren. Zeker als de levensgezel er niet meer is. Voor een aantal an die mensen op leeftijd zou het een uitkomst zijn te kunnen vertoeven in m leefgemeenschap. Waar veel van die practische dagelijkse dingen samen iet anderen kunnen worden geregeld. Waar ze het gevoel van geborgenheid fvaren, toch zelf initiatieven kunnen ontwikkelen en ook nog enig uitzicht unnen hebben op wat financiële voordelen. Igedachte van het vormen van menleving. Hun beschermde status Laurens nu 'aangeplakt' tegen de ïfgemeenschappen voor ouderen is van vóór 1795 was verdwenen. De dorpskern. laatste tijd erg actueel. Overal in hervormde kerk was geen staatskerk Het plan is nog niet helemaal uitge- it land worden er plannen gemaakt, meer. Daarmee verviel in de kleine knstallseerd, maar Popkensburg zou ot op heden is het echter maar in één dorpjes in die Brabantse samenle- na een verbouwing en een stukje kei geval tot concrete resultaten ving hun voorkeurspositie. nieuwbouw geschikt kunnen worden komen De meeste initiatieven blij- gemaakt als leefgemeenschap met p steken bij drempels die worden **et J'as in die omstandigheden dat ruimte voor dertien eenheden, te be- yormd door overlegsituaties, plano- Jacob van Heusden met het plan op wonen door gehuwden, samen wonen- (lsche en vooral financiële perikelen de Proppen kwam om een protestant- den en alleenstaanden. De minimum nihet voorbereidend werk. Toch be- se maatschappij op te richten, die - ieeftijd van toetreden denkt men op jfit er nu een initiatief, dat de zoals "et 'n de oude stukken staat 55 jaar moeten stellen Bij herin- Jptandigheden mee heeft. Er is een omschreven- 'door ondersteuning en richting van het complex Popkens- "lelling. die een som geld beschik- voorlichting de welstand van de met burg wordt gedacht aan de vorming Ir heeft om die door aanloopkosten armoec'e bedreigde protestanten van een hofjesidee met een birmen- I ontwikkelingskosten gevormde moest gaan bevorderen'. Met als ach- piaats. Naar de buitenkant is er dan jbels op de weg naar realisering Afgrond het behoud van de bestaan- gelegenheid tot het leven in een omge- 1 de plannen met enige soepelheid de no& overgebleven kerkelijke ge- vjng met een ejgen pnvacy. Naar I tunnen nemen. Als het allemaal meenten m het zuiden des lands binnen toe kan de gemeenschapsge- ')t als wordt verwacht, zal er in De ™ai?ier waarop de Maatschappij lachte verder worden uitgewerkt m land zo'n leefgemeenschap voor van Welstand te werk ging was even eren kunnen worden gesticht. Te- eenvoudig als doeltreffend. Met het eind volgend jaar kan de gemeen- mgezamelde geld werden boerenbe- -lap 'operationee' zijn. Op Walche- dr'jQes gekocht bij die dorpen waar nlBij St. Laurens. Op de historische van °udsher een hervormde gemeente 1 ive 'Popkensburg'. en dus ook een kerkgebouw aanwezig was. Deze bedrijven werden in pacht uitgegeven aan protestanten. De doel stellingen volgend om het protestan- j tisme te steunen door een vermogen rin pv»n «pi-up- naar Hp nnrtnfnnir bijeen te brengen en het geld zoveel Jacob Heus te belegggen in onroerend predikant in het Brabantse f°e„d' ïfS fnsTt?' ,ie,„ wi ...1. 1 een stuk bos en hei bij het Tr in 1R?? HJh a van r'nnmBrabantse Chaam. Daar zou het Van u.™n braak blijven liggen tot 1962 toen het Van Heusden toonde zich begaan t het lot van de toen in benarde Sebied een recreatieve bestemming het lot van de toen in benarde kfeeg Hgt wefd een yan de elf recrea. tieterreinen van Recreatiecentra Ne derland bv. een non profit organisatie waarvan de 'Maatschappij van Wel stand' een van de twee aandeelhou ders is. Het recreatiecentrum 'De Schotsman' bij Kamperland is zo'n halve dochter van die Maatschappij. dertig miljoen Een illuster gezelschap leden van die Maatschappij - ongeveer dertig in getal- met daarbij klinkende namen als die van baron Tuyll van Seroos- kerke uit Oostkapelle. oud EEG direc teur-generaal Heringa en vice-presi dent Scholten van de Raad van State - vergadert een keer per maand over allerlei zaken rond het bezit van de vereniging. Het is een bezit dat is belegd in onroerend goed met een gewaardeerd vermogen van om streeks dertig miljoen gulden. Negen tig procent daarvan is vastgelegd in landbouwgrond en in boerderijen, ge situeerd in uiteenlopende delen van Nederland. Tijdens een van de jaarlijkse reizen langs diverse bezittingen stuitten de leden op een landschappelijk fraai gelegen boerdenj bij Nijmegen. Het was bij die gelegenheid dat opnieuw een Ikon-televisie uitzending ter spra ke kwam. Daarin stond de stichting van een leefgemeenschap voor oude ren in het Westduitse Bad Segelberg centraal. Of dat misschien een meuw initiatief van de Maatschappij van Welstand zou kunnen worden, zo werd geop perd. En omdat die hoogbejaarde, maar nog immer springlevende ver eniging uit doe-mensen bestaat wer den er al meteen spijkers met koppen geslagen. Nu bleek de situering van de boerderij bij Nijmegen bij nader inzien toch wal minder geschikt te zijn voor het on derbrengen van een dergelijk project, zodat werd uitgekeken naar een ande re lokatie. Want het idee op zich, dat zagen ze bij de Maatschappij hele maal zitten. Die nieuwe lokatie heeft men inmiddels gevonden in de boer derij Popkensburg, vroeger gelegen in het vrije Walcherse landschap, maar door nieuwbouwactivi'eiten in St. onder meer de inrichting van een ruimte voor het gezamenlijk gebruik van de maaltijd. Rondom het com plex is een aantal hectaren grond beschikbaar voor het telen van de eigen groente voor de leefgemeen schap. „Levend in zo'n woongemeenschap kan men langer zelfstandig blijven wonen, de eenzaamheid oplossen en bestaat er gelegenheid om een aantal practische zaken gemakkelijk aan te pakken'' zo somt rentmeester Kap- tein van de Maatschappij als directe voordelen op. Het voorbereidend werk is nu zover rond, dat provinciale en lokale be stuurders mondelinge toezeggingen hebbei gedaan om het planologisch mogelijk te maken dat burgers in een agrarisch buitengebied mogen wonen. Hei, financiële plaatje is nog niet helemaal scherp. De heer Kaptein kan al wel zeggen, dat die bewoning in een leefgemeenschap duurder zal uit vallen dan een behuizing in een be jaardenwoning. „Maar het is weer stukken goedkoper dan een bejaar denhuis". Bewoners van de leefge meenschap zullen zich kunnen inko pen voor een bepaald bedrag dat ze terug krijgen bij het verlaten van de gemeenschap. „Het is eigenlijk te ver gelijken met een soort ledenkapitaal in een coöperatie", licht de heer Kap tein nader toe. treden. Er zullen contacten moeten worden gelegd met mensen die en thousiast zijn voor het plan. Om een zo homogeen mogelijke bevolking van die leefgemeenschap te kunnen samenstellen zal er met name wor den gezocht naar gegadigden, die stammen uit een vorige generatie, het liefst met een band met het Iandbouwgebeuren. De kosten van verbouwing en nieuw bouw op Popkensburg zullen ruim één miljoen gulden bedragen. De ar chitectonische ideeén van ir. J D Poley van het bureau Rothuizen en 't jaques cats Een volgende stap die eerstdaags wordt genomen is na te gaan hoe het zit met de interesse om tot zo'n leefgemeenschap voor ouderen toe te Hooft zijn alleen nog maar uitgewerkt in een 'praatprent'. „Wij willen", zegt de heer Kaptein over de plannen, „de mensen geen uitgekauwde zaak voor leggen. Ze moeten er ook mentaal naartoe groeien". De in Apeldoorn zetelende landelijke initiatiefgroep leefgemeenschappen voor ouderen heeft rond het opstarten van dergelijke projecten een aantal zaken op een rijtje gezet. Van dingen die men behoort te weten voor men aan zo'n avontuur begint. Zo dient het toetreden tot een leefgemeenschap weloverwogen te gebeuren. Het wordt raadzaam geacht de oude huisvesting nog een aantal maanden aan te hou den of tijdelijk te verhuren. Dat geeft de mogelijkheid rustig en weloverwo gen vanuit zichzelf en vanuit de mede- leefgemeenschapbewoners te beoor delen of het 'klikt' en of er definitief kan worden gekozen voor het wonen in zo'n gemeenschap. Tot de voordelen van het wonen in een leefgemeenschap hoort dat men sen die tijdelijk ziek zijn niet onmid dellijk zijn aangewezen op hulp van buiten. Ook past het goed bij de doelstelling van een leefgemeenschap wat onbetaald vrijwilligerswerk van buiten te krijgen Bij blijvende licha melijke of geestelijke problemen die niet langer binnen de groep opgevan gen kunnen worden, zal de bewoner in overleg met die groep moeten beslui ten wanneer en hoe men naar een andere verzorging overgaat. Volgens de initiatiefgroep zal de oudere mens zéér lang actief en zelfstandig binnen een leefgemeenschap kunnen blijven. De initiatiefgroep ziet overigens een leefgemeenschap niet als een alterna tief voor een verzor verzorgingstehuis maar meer als een vórhuis voor vitale, maar zich eenzaam voelende oudere mensen. deur platgelopen In Herpen bij Nijmegen, waar inmid dels zo'n leefgemeenschap voor oude ren met sukses draait, is de deur inmiddels plat gelopen door vertegen woordigers van allerlei werkgroepen die plannen hebben om ook zoiets te gaan doen in andere delen van het land. En van de zijde van de media was er ook al zoveel belangstelling dat de boot wat wordt afgehouden om de bewoners eindelijk eens een beetje meer rust te gunnen. De leefgemeen leefgemeenschap in Herpen biedt plaats aan maximaal zestien perso nen. De leeftijd van de bewoners varieert van 66 tot 75 jaar. Het is er duidelijk een leefgemeenschap van ouderen en niet voor ouderen. „We hoeven hier niets maar we mogen alles", typeert een van de bewoon sters haar nieuwe leven in de woonge meenschap die is ondergebracht in een voormalige pastorie De bewoners doen er alles zelf. Dat varieert van het werken in de moestuin, via het op knappen van karweitjes om het huis houden draaidende te houden tot het verzorgen van de kippen Dat heeft enkele ouderen die kwamen 'proefwo- nen' wel doen afhaken, omdat ze eigenlijk het beeld voor ogen hadden van een bejaardenhuis met honderd procent verzorging. En dat is de leef gemeenschap duidelijk niet. Je moet er ook zelf mee willen aanpakken. Wat de bewoners van de leefgemeen schap in Herpen verder aanspreekt is dat ze financieel gunstig onderdak zijn. De huren van de kamers zijn in vergelijking met een bejaardentehuis gemiddeld laag te noemen. „En", zegt een van de bewoners, ,je hoéft hier niet je eigen spaargeld in te leveren zoals in een bejaardentehuis" Dat een leefgemeenschap een stuk goed koper kan functioneren komt ook omdat er geen professionele krachten nodig zijn Dr. Klaas Heslinga. initia tiefnemer tot de stichting van de leefgemeenschap bij Herpen en van wege zijn ervaring een van de advi seurs van de landelijke werkgroep maakt dat met een voorbeeld duide lijk „We hebben hier niet iemand die de bejaardengymnastiek komt leiden. Wij stoppen aardappelen in de grond en halen die er een tijdje later weer uit Dat is onze gymnastiek" langer vitaal Dr. Heslinga is geen tegenstander van bejaardentehuizen. „Ik wil alleen dui delijk maken, dat er een aantal men sen is dat op een andere manier oud kan worden'. Door het samen ouder worden te beleven in een leefgemeen schap waarin je de zin houdt om dingen aan te pakken, kan naar zijn mening de gang naar een verzorgings huis een hele tijd worden uitgesteld. „De eigen verantwoordelijkjeid en het gevoel van eigenwaarde houdt men sen veel langer vitaal". Foto's: Ruben Oreel Het kasteel Popkensburg in 1845. De boerden) Popkensburg bij St. Laurens, de plek waar de leefge meenschap voor ouderen is gedacht, houdt de herinnering levend aan het gelijknamige slot. dat in de midde leeuwen op die plaats stond. Histori sche gegevens zijn er niet erg duide lijk over. maar ene Jan van Pop kensburg moet vermoedelijk de stichter zijn geweest. In de veertiende eeuw kwam het kasteel in het bezit van de familie Van Borssele. Na het uitsterven van die familie ging het kasteelbezit over naar het geslacht Bourgondie Toen Maxinuliaan van Bourgondie kwam te overlijden werd de familie Tuyll van Serooskerke door eigenaar van Popkensburg Andere families zou den in latere tijden de nieuwe eige naren vormen Het laatst was het kasteel eigendom van de familie Van Citters. Een erfgenaam ver kocht het oude slot in 1863 voor afbraak. ut crouyii. van Smallegange om schreven als volgt ..Hoewel van soo veel jaren oud. word niet anders gesien dan dat dit huis noch vast in den haek en van soo goede or donnantie is. dat het vele Nieuwe Gebouwen overtreft'. Het kasteel was. aldus een beschrijving in de Smallegange. omrings door 'Boom- gaerden. Bosschagien, wandelplaet- sen omlommert van alle soorten van Boomen' Het kasteel Popkensburg wordt in 'Popkensburg'wordt momenteel nog door een gezin bewoond. De heer Kaptein van de 'Maatschappij 1 an Welstand' adviseert eventuele geïn teresseerden niet op eigen houtje Ier plaatse poolshoogte te gaan nemen ..Het zou vervelend zijn voor de bewoners wanneer er allerlei vreem den over het erf zouden gaan lopen. Trouwens er is toch mets te zien van wat er gaat komen" Voor het ver krijgen van nadere inlichtingen heeft de Maatschappij in Middel burg een speciaal postbusnummer ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17