Ziekenhuisbestuur Hulst aan problemen Werkplaatsen Walcheren erwachten enorm tekort DE RUYTER het fort dat nooit werd afgebouwd VADER EN ZOON BESCHERMING VRIJHEDEN DESNOODS MET GEWELD sjewestelijke irgadering CVB in Goes Commandant OCMA mr. W. Thomson: ERKGROEP GEZONDHEIDSZORG: f PZC/ provincie n BEGROTING: RUIM DRIE MILJOEN GULDEN DDELBURG - Het dagelijks bestuur van de Werkplaatsen Walcheren in Middelburg •wacht voor 1984 een begrotingstekort van ruim drie miljoen gulden. Het rijk zal in dit ort ruim twee en een halt'miljoen bijdragen, waardoor voor rekening van de deelnemende leenten een bedrag van 677.221 overblijft. overgrote deel hiervan, 631.410,- worden opgehoest door de acht eenten op Walcheren, Per inwo- komt dit neer op ongeveer zes begeleidingsbrief bij de begro- Utie Middelburg ccesvol tijdens sloop Rotterdam STERDAM Twee korpsleden de Middelburgse gemeentepoli- ïebbben donderdagmiddag een resultaat behaald bij de jaar- e wedstrijdloop. georganiseerd de Rotterdamse gemeentepoli- loop. de Kralingse Bosloop, ging een afstand van tien kilometer, wint werd bij de veteranen twee- iet een tijd van 36 minuten en 45 nden. H v. d. Werf werd vijfde een tijd van 40.15. eveneens bij de ranen. Bij de senioren werd A. irds (rijkspolitie Zierikzee) tiende een tijd van 36.10. A. Hoogerland de Vlissingse gemeentepolitie l dertiende met een tijd van 37.16. eden in totaal 367 politiemannen aan deze wedstrijd, die in het Ingse Bos werd verlopen. !S - Het gewest Zeeland van de •landse Christen-Vrouwenbond Hl houdt dinsdag 8 november de itelijke najaarsvergadering in iterkerk aan de Bergweg 88 in Ds J. Pasveer uit Krimpen aan rjsel belicht het thema 'baanloos- Dit thema past in het kader van eleidsplan, dat het NCVB-hoofd- lur heeft opgesteld. Belangrijk ,'.t in dit plan is het thema 'arbeid' „meest algemene zin. Aandacht- jten hierin zijn onder meer: 'waar onze verantwoordelijkheid rond- werk?', 'wat is werk, wat is jwilligerswerk?' en 'wat zijn de ligen van baanloosheid?'. I jaarsvergadering in Goes begint ien uur met de ontvangst. De itelijk presidente, mevrouw H V. it-Duvekot opent de bijeen- om half elf. Na een meditatie en ïandeling van de notulen krijgt «veer het woord, waarna bespre- •an het thems volgt. Om half één dc pauze. Een uur later begint iddagprogramma met het zin- het bondslied. De sluiting van inkomst wordt omstreeks drie iraamd, nadat het agendapunt lein uur NCVB' aan de orde is !VB bestaat in november '84 65 "Op de algemene vergadering van CVB is het seizoen '83-'84 daarom ei roepen tot actiejaar. Gedurende (jestmaand, november '84, worden ifilhillende jubileumbijeenkomsten ishden De Zeeuwse manifestatie II die maand in Vlissingen plaats, ïiins een bijeenkomst in de sport- Baskensburg in Vlissingen staat oihet thema 'solidariteit' centraal. indere twee onderdelen van het aar zijn de Fianciële actie SAAM n aan Argentijnse Moeders) en tie NCVB-Harten Vrouw, treefbedrag voor de actie SAAM iderdduizend gulden. Dit geld is éld voor het realiseren van een I topleiding voor kinderen van e ouders 'verdwenen' zijn. i„ ilidariteit' moet worden gedacht ariet respecteren van eikaars keuze n tijd waarin grote verandering ^winden'. De actie HartenVrouw a-otte richt zich meer naar de .Tarzijde van de NCVB ..Met wie je de NCVB sterk en aan wie je het NCVB-werk?'. is hiervan ting zegt het dagelijks bestuur van de WW dat er in 1984 geen groei van personeelsleden zal zijn, althans wat betreft de mensen die vallen onder de Wet Sociale Werkvoorziening. Wél zul len opengevallen plaatsen worden op gevuld. veronderstelt het bestuur. Het dagelijks bestuur gaat er daarom ook van uit dat er geen stijging van de loonkosten mag plaatsvinden, hetzij door prijsstijgingen. Het opvullen van vacatures in de zogenaamde 'Vak'afdelingen ziet het dagelijks bestuur somber In Men is van mening dat de aangeboden werk nemers dikwijls de vakbekwaamheid missen om de opengevallen plaatsen te bezetten het bestuur vindt dat in deze gevallen bij- of omscholing wei nig perspectieven biedt. Wat de personeelsbezetting in 1984 betreft, gaat het bestuur uit van 475 personen met een dienstverband van acht uur per dag. Dit aantal zou kunnen oplopen tot 500. Maar alleen dan, wanneer arbeidstijdverkorting nodig is op medische indicatie. „Dat worden dan arbeidsplaatsen die Werkdag ZIKV gaat niet door OOSTBURG Dc 'werkdag' van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) in Oostburg gaat vandaag (zaterdag) niet door wegens gebrek aan belangstelling. Welgeteld een deelnemer meldde zich de afgelopen dagen aan bij Ernst Joachim voor het gipsen. De ene gips-cursisl zal worden door verwezen naar Terneuzen, waar vol gende maand - als alles goed gaat - wél een werkdag 'gips' van het ZIKV wordt gehouden. gedeeltelijk zijn bezet en die kunnen worden opgevuld tot volledige plaat sen", schrijft het dagelijks bestuur. Men heef! ook enkele besparingen in de begroting doorgevoerd, onder meer: 5000,- op kantoorbenodigdhe den en tien mille op vergoeding van reiskosten. Alles bij elkaar hoopt men op een besparing van dertigdui zend gulden. De begroting van de Werkplaatsen wordt behandeld in de vergadering van het algemeen bestuur die wordt gehouden op woensdag 9 november vanaf half tien 's morgens. De agenda vermeldt verder de benoe ming van een lid in het algemeen bestuur in de vacature van vak bondslid M. van Leeuwen en de ver kiezing van een lid van het dagelijks bestuur, in plaats van de onlangs opgestapte secretaris L. Wouters. BRUINISSE „Een feestelijke dag, maar ook een beslissende en een gewichtige". Met deze woorden kenschet ste de Bruse gemeente secretaris B. de Groot vrijdagmiddag het hu welijk tussen zijn zoon Han (22) en de 19-jarige Connie van der Spek. De huwelijksvoltrek king vond plaats in de raadszaal van het ge meentehuis en de secre taris trad op als ambte naar van de burgerlijke stand. Onder grote belangstel ling van familie, vrien den en bekenden riep De Groot het stralende bruidspaar op toch vooral de plichten van de huwelijkse staat te onderkennen. Hij ver ontschuldigde zich er voor als fungerend amb tenaar bij deze gelegen heid mogelijk wat af standelijk over te ko men. Want De Groot verbond met name woorden van bezinning aan het huwelijk van Han en Connie. „Het gaat er immers om het huwelijk ook na van daag aan te kunnen. Verwezenlijking .van de huwelijksbelofte wil zeg gen het dragen van el- kaars lasten en tekor ten. En vanaf nu zijn jullie voor elkaar verant woordelijk". Gemeentesecrelans B de Groot spreekt zipi zoon Han en schoondochter Connie van der Spek toe. Deelnemers aan vredesdemonstratie bijeen in Cadzand CADZAND - In het Oecumenisch Vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand komen zaterdag 12 november Zeeuw se deelnemers aan dc vredesdemon stratie van 29 oktober bijeen onder het motto: 'Terugblik en vooruit zien'. Het vormingscentrum ver spreidde een oproep onder de ruim 600 buspassagiers die vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Den Haag reisden om vooral ook mee te werken aan de vredesbeweging na 29 oktober. Men kan 12 november terugkijken dankzij op video vastgelegde tv-repor- tages. aangevuld met perscommenta ren. politieke reacties, ervanngen en impressies van de deelnemers. Het middagprogramma zal voornamelijk draaien rond de vraag hoe er nu verder moet worden gegaan, welke nieuwe plannen, acties en dergelijke ondernomen moeten worden om de vredesbeweging op gang te houden ook in Zeeland De bijeenkomst is bestemd voor iedereen die al of niet vanuit de ervaring van Den Haag wil meepraten, meedenken en meedoen aan de voortgaande mars tegen kern bewapening Het programma in Hede nesse begint om 9 30 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur Expositie technische bibliotheek van boek over Westerse helde VLISSINGEN - Tn de technische bi bliotheek aan de Edisonweg in Vlis singen wordt een expositie ingericht over het boek 'Dé Westerschelde bij storm en mist, scheepsrampen in het Westerscheldegebied van 1890 -1982'. De schrijver van het boek. C Heij- koop. neemt de inrichting van de tentoonstelling voor zijn rekening. De expositie zal opengesteld zijn vanaf half november tot eind december Belangstellenden kunnen daar dan terecht tijdens de openingsuren van de bibliotheek, op werkdagen van 8.00 uur tot 17.00 uur en vrijdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur. MIDDELBURG - „U gaat een functie- bekleden bij dc 'zwaardmacht' van de overheid. Een macht, die onze democratische rechten en vrijheden moet beveiligen, waar nodig met geweld, met alle gevolgen van dien. U kunt zich daar niet van distantië ren wanneer het overheidsbelang in het geding is". Dit zei de comman dant van het OCMA in Middelburg, mr W. Thomson, vrijdag tijdens de beëdiging van vijf onderofficieren en twee officieren. Luitenant-kolonel Thomson vond dat de boedigden een niet-aflatende kriti sche houding moeten aannemen ten aanzien hun optreden. ..Voortdurend is hetzelfde motief m het geding: plichtsvervulling op het ogenblik van de beslissing zelf wanneer de onmid dellijke controle ontbreekt en de si tuatie ih onze zwakke handen is ge legd De eed of belofte verbindt u tot activiteit in trouw en gehoorzaam heid". Thomson meende dat de beëdigden zich hebben gebonden aan na leving van de wetten maar ook over de handhaving daarvan, zelfs onder de meest extreme omstandigheden. Hij zei „Het van kracht zijn van de wetten en van de krijgstucht staat ook zonder de eed of belofte vast Nimmer levprt het begaan van een strafbaar feit of het plegen van een krijgstuchtelijk vergrijp een 'strafbare schending' op van de eed. Ook zonder de eed is aantasting van het konink lijk gezag strafbaar en is de militair verplicht zich onder de moeilijkste omstandigheden volledig In te zetten of zelfs zijn leven op het spel te zetten" De militairen die vrijdag door de lieer Thomson zijn beëdigd zijn: de officieren G. Schellekens en H. Bijloo en de onderofficieren: A. Minkels. P. Poels- H. Swcelssen. \V. Hendrix en J. van Dc beëdiging was op de binnen plaats van de Generaal Majoor Berg- huijskazerne. ST Het bestuur van het 'St. ^ttaa'-ziekenhuis in Hulst heeft niet of onvoldoende vol de wettelijke eisen. Dat ideert de werkgroep. 'Gezond- Zeeuwsch-Vlaanderen' uit leente maatregelen die in het dier ziekenhuis zijn genomen na i-peede berisping van algemeen A. Zo wordt een tweede alge- zJ chirurg aangesteld, zijn de in- r Overlegstructuren tussen medi- diptaf en bestuur verbeterd, en n*n opdrachten van chirurgen rufverpleegkundigen in de toe- at* op schrift gesteld en onderte- al Oorden. t (berichtgeving over deze zaak in irïC maakt de werkgroep op dat etlekenhuisbestuur de afgelopen r niet of niet voldoende gevolg heeft gegeven aan de bepalingen in het ministeriele Erkenningsbesluit uit 1977. „Met deze wetenschap' zegt de werkgroep, „valt het te begrijpen dat het ziekenhuisbestuur snel en daad krachtig aan de voorgestelde maatre gelen heeft meegewerkt men heeft simpelweg, geconfronteerd met de be vindingen van de geneeskundig in specteur. eieren voor zijn geld geko zen". De werkgroep stelt vast dat de maatregelen grotendeels 'opgelegd' konden worden door de inspectie voor de volksgezondheid, omdat ze wette lijk verplicht zijn. „Het heeft in het Hulster hospitaal jarenlang aan de meest elementaire vormen van inter ne communicatie ontbroken", consta teert de werkgroep. Secretaris F. E. Francken van Iicl ziekenhuisbestuur noemde de medi sche staf in de PZC 'een slaat binnen een staat'. De werkgroep daarover: „Het bestuur schuift hiermee zijn eigen competentie af op vermeende onwil bij specialisten", en „Francken gaat hier volslagen voorbij aan de eigen verantwoordelijkheid van het bestuur voor het functioneren van het ziekenhuis". De werkgroep heeft overigens weinig vertrouwen m de toekomst De vast stelling van het bestuur dat patiënten volgend jaar kunnen kiezen uit drie specialisten wordt met en korrel zout genomen „Ten eerste staat nu vast dat de zittende chirurg inzake de behandeling van botbreuken niet bo ven kritiek verheven is en derhalve beter van verkeersslachtoffers kan af blijven, ten tweede is de orthopedisch chirurg slechts part-time aan het zie kenhuis verbonden en ten derde na dert de betrokken algemeen chirurg dc pensioengerechtigde leeftijd en zal om die reden met zo lang meer prak tijk uitoefenen De aanstelling van een tweede chirurg suggereert dus méér dan hel in feite om het lijf hééft' Dc werkgroep noemt het optreden van de inspecteur voor de Volksge zondheid dr. S. Lelie méér dan nodig en zeer gerechtvaardigd". „Wat de geneeskundig inspecteur aan mis standen boven water heeft gehaald liegt er niet om en reikt verder dan hel functioneren van die ene chi rurg". De reacties van het Hulster ziekenhuisbestuur tonen volgens de werkgroep duidelijk aan dat de vor ming van één Zeeuws-VIaamse zie kenhuisorganisatie dringend noodza kelijk is. TtERDAQ 5 NOVEMBER 1983 rs In juli 1912 - de perscampagne was toen al gestopt - werd de nieuwe begroting voor het kustverdedi- gingsontwerp bekend gemaakt Aanvankelijk waren de totaaikos- ten begroot op ruim 38 miljoen gulden. In het ontwerp van 1912 was daar nog maar bijna 11 miljoen van over. Op tal van zaken was bezui nigd. echter niet op de bouw van het fort in Vlissingen Integendeel, het oorspronkelijk geraamde bedrag was met ruim een ton verhoogd en daarmee gekomen op ruim 5.3 mil joen gulden. In juni 1913 werd dan eindelijk de wet op de kustverdedi- gingswerken aangenomen. Bij de behandeling van het ontwerp werd weliswaar nog een motie ingediend om het fort bij Vlissingen alsnog uit de plannen te schrappen, maar die werd verworpen, „Het resultaat van al deze verwik kelingen was", aldus Bakker, „dat de Nederlandse neutraliteitspoli tiek alleen maar aan geloofwaardig heid had gewonnen. Nederland wenste door vast te houden aan de bouw van Fort de Ruyter duidelijk te maken dat geen inmenging in binnenlandse aangelegenheden werd geduld". Het omstreden fort is nooit ge bruikt. In 1914 waren slechts de fundamenten gereed en het uit breken van de Eerste Wereldoorlog had tot gevolg dat dc wapenleve rancier. de Duitse firma Krupp. de handen vol had aan orders voor het Duitse leger en daardoor niet toe kwam aan de levering van de voor het fort bestemde kanons aan Ne derland. Na de oorlog werd het werk aan het fort niet hervat. In de meidagen van 1940 kreeg het nog wel een militaire functie. Franse troepen die Zeeland tc hulp waren gekomen brachten luchtdoelge schut aan op de fundamenten. Toen het fort op 17 mei 1940 door de Duitse bezetters in bezit werd ge nomen, werd het opgenomen in de verdediging van Walcheren. Sinds enkele maanden is er voor het eerst sinds WO II weer sprake van enige activiteit rond het fort. Die zijn allesbehalve militair, maar heb ben wel te maken met de kustverde diging Deze keer niet tegen vijan delijke mogendheden, maar tegen het water. In hev kader van de Deltawerken wordt de zeedijk ter plaatse van Fort de Ruyter ver sterkt. Een deel van het fort moet daarom het veld ruimen om zo plaats te bieden aan de uitbreiding en verzwaring van de dijkvoet. Hans Verbeek chen, terwijl anderzijds met name Belgie en Frankrijk de bouw van Fort Vlissingen als een ernstige bedreiging zagen. In 1839 hadden België. Groot-Brittanme. Frankrijk, Rusland. Pruisen en Oostenrijk- Hongarije namelijk een verdrag ge sloten waarin de neutraliteit van België werd gegarandeerd Neder land verklaarde in een verdrag met België daarvan 'kennis te nemen'. Dat hield onder meer in dat Neder land buitenlandse oorlogsschepen toe moest staan België in geval van een gewapend conflict te hulp te schieten. Een fort aan de Wester- schelde-oever bij Vlissingen zou Ne derland de mogelijkheid bieden het vaarwater af te sluiten en zo te verhinderen dat Engelse schepen naar Antwerpen zouden varen In november 1910 begon de interna tionale pers zich met de plannen voor de kustverdediging bemoeien. Roland de Marës, hoofdredacteur van 'L'Indépendence Beige' en Brussels correspondent van 'Le Temps', gaf het 'sein voor de aan val'. Als reactie hierop volgden ook in Duitse. Franse en Engelse kran ten (gekleurde) artikelen over de bouw van het fort Ook in politiek Nederland liepen de meningen over de kustverdedi gingsplannen uiteen Arjen Bakker: „Er waren dne groepen te onder scheiden- degenen die altijd tegen het beschikbaar stellen van grotere bedragen voor militaire doeleinden stemden, een groep die principieel tegen Duitsland was en gezamen lijk links', dat in de plannen een welkome gelegenheid zag de conser vatieve regering dwars te zitten". In december 1910 werd Colijn minister van oorlog Dit leverde een vertra ging in dp uitvoering van de plan nen op. omdat Colijn zich eerst nog moest inwerken op deze post Wie vanaf de Vlissingse buitenhaven over de zeedijk in de richting Ritthem loopt, ziet aan de linkerkant de restanten van wat eens Fort de Ruyter. ook wel Fort Vlissingen genoemd, had moeten worden. Een belangrijke schakel in de Nederlandse kustverdediging, die, zo oordeelde een staatscommissie in 1903, dringend aan verbetering toe was. Het fort is echter nooit afgebouwd. Slechts de fundamenten werden aangebracht, het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog verhinderde de afbouw. De plannen van de toenmalige Nederlandse regering deden op internationaal niveau nogal wat stof opwaaien, met name waar het de bouw van Fort de Ruyter betrof. De uit Middelburg afkomstige en in Utrecht studerende Arjen Bakker schreef in het kader van zijn studie geschiedenis een scriptie over dit onderwerp, waarbij met name wordt ingegaan op de politieke be sluitvorming en de manier waarop vanuit het buitenland geprobeerd werd invloed daarop uit te oefenen. De regering onder leiding van Abra ham Kuyper riep in 1903 een staats commissie in het leven die de toe stand waarin de Nederlandse kust verdediging verkeerde moest onder zoeken 'Sterk verouderd' luidde de conclusie van deze commissie in het in september 1904 uitgebrachte rap port. Pas in de troonrede van 1909 echter werd een wetsontwerp aan gekondigd waarin de plannen voor verbetering van de kustverdediging waren vervat. In de tussenliggende jaren was ech ter wel het nodige gezegd en ge schreven over de staat van de Ne derlandse kustverdediging. In de beginjaren van de twintigste eeuw was er sprake van een toenemende spanning tussen de Entente Cordia le letterlijk: hartelijke verstand houding) met Engeland en Frank rijk enerzijds en de Triple Alliantie tussen het Duitse Rijk, Oostenrijk en Italië anderzijds. Deze spannin gen leidden tot een bewapenings wedloop die - omdat Nederland daar met aan meedeed - uiteindelijk tot gevolg had dat de Nederlandse verdediging ten opzichte van de omringende landen steeds zwakker werd De neutraliteitspolitiek die Neder land voerde vereiste echter een dus danige bewapening dat het land tegen aanvallen was beschermd. Ar jen Bakker in zijn scriptie „Men kon niet alleen vertrouwen op de rivaliteit tussen met name Enge land en Duitsland die elkaar het bezit van het strategisch zo belang rijke Nederland niet zouden gun nen Nederland werd geacht zich tegen een eventuele aanval te kun nen verweren Indien men daartoe niet in staat was - of in de ogen van één van de mogelijke oorlogsvoe renden léék - bestond de mogelijk heid dat één dei partijen zich 'ge noodzaakt' zou zien een preventieve oorlog tegen Nederland te voeren teneinde de tegenstander een slag voor te zijn. In de praktijk beteken de dit voor Nederland dat Duits land de kustverdediging in het oog hield, terwijl Engeland en Frankrijk een afdoende verdediging in het oosten verwachtten". De capacitei ten van de Nederlandse verdediging werden in het buitenland niet hoog aangeslagen. Dit blijkt onder meer uit een verslag van de Duitse mili taire attaché dat hij in 1902 schreef over een oefening van het leger in Gelderland. Nederland werd als krijgsmacht niet echt serieus genomen, on danks de heersende ideeën - schrijft Bakker - over de Neder landse onbuigzaamheid en dc hoog aangeslagen betekenis van de nieu we Hollandse waterlinie. Duits land en Engeland waren er geens zins van overtuigd dat Nederland in geval van oorlog neutraal zou blijven. Die mening werd versterkt door de houding van Kuyper die beslist pro-Duits was te noemen. Eerste-Kamerlid Van Heeckeren wakkerde de controverse aan door gewag te maken van een brief, waarin de Duitse keizer zou hebben gedreigd dat. indien Nederland de kustverdediging niet zou verster ken, Duitsland dit karwei zelf ter hand zou nemen. De situatie was rond 1910 dus zo, dat Duitsland een sterke Neder landse kustverdediging zou toejui- Werlizaamheden fort de Ruyter 1983. Luchtfoto: Wim Riemens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11