.Mosselschippers mogen voortaan ook 'buitenom' Opnieuw in Goese brand gesticht stadskantoor rr Met 'plastic' schepen op de mijnenjacht ABN Bank Oostburg betrekt kuststreek bij plan voor kabeltelevisie VERSOEPELING ALS PROEF /Bddelburg ritisch over conomisch leleidsplan Sterke drank gestolen uit clubgebouw DERDE KEER IN DRIE JAAR ABN SPAARDEPOSITO MET MAANDRENTE IVan onze Haagse redacteur) ;DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is bereid om bij wijze van 'proef mosselschepen toe te staan van de Waddenzee over de Noordzee richting Zeeland te varen, de route buitenom. Nog deze zomer zijn mosselschepen bekeurd, omdat ze deze route namen en niet de veel langere tocht via de binnenwateren maakten. Mevrouw Smit omarmde woensdagavond een motie, opgesteld door het VVD-Tweede Kamerlid Te Veldhuis en mede .ondertekend door CDA en SGP, waarin gepleit wordt voor méér compassie met de jmosselschepen. Mevrouw Smit verbond één voorwaar- maten van het schip bevinden. Met werd de motie buiten de orde ver- de aan de uitvoering van de motie: de name de voorwaarde dat het warmer klaard veiligheid moet de boventoon blijven dan 25 graden moet zijn dan is de Woensdag, bij de behandeling van het voeren. Als blijkt dat die veiligheid in korte route te preferen om bederf van deel scheepvaart, maritieme zaken en het geding komt, dan moet de Kamer mosselen te voorkomen maakt het havens van de begroting verkeer en Volgens haai" bereid zijn om op haar twijfelachtig of er inderdaad vaak zal waterstaat, werd de motie wél toege- yoorstellen terug te komen. kunnen worden omgevoeren. laten. Te Veldhuis was echter géén Het PvdA-Kamerlid Jaap van der Te Veldhuis, zoals gezegd opsteller spreker; hij had een andere vergade- boef vroeg zich overigens in gemoede van de motie, wordt bij het indienen ring, en liet partijgenoot Blaauw de af of de motie-Te Veldhuis wel uit te ervan door het noodlot achtervolgd, motie presenteren. Dat had tot gevolg poeren valt. Te Veldhuis somt immers Hij heeft al eerder pogingen gedaan, dat Te Veldhuis' naam geschrapt zo veel voorwaarden op, dat het nog maar toen bij de behandeling van werd, en er nu voortaan van een (naar de vraag is of ze vaak vervuld het structuurschema vaarwegen motie-Blaauw c.s. sprake is. kunnen worden. Zo moet, volgens de jnotie, de temperatuur hoger zijn dan 25 graden. Bovendien mag tegelijker- tijd de windkracht niet groter dan 4 rijn, én mogen zich aan boord géén jnderen dan eigenaren, vennoten of FNV-vrouwen bijeen 50ES De districtsadviescommis- iie vrouwen van de FNV in .Zeeland joudt woensdag 16 november een informatie- en discussieavond met lis motto 'Werk voor vrouwen. Hoe iverkt dat?'. Aanleiding is het feit dat jet steeds moeilijker wordt voor ?rouwen om een betaalde baan te irijgen of te houden. j)e bijeenkomst, die om 19.30 uur iegint, wordt gehouden in vrouwe- jontmoetingscentrum Jet aan de iusterstraat 17 in Goes. M. Kirkels, Sen van de ombudsvrouwen in Den kaag. houdt een inleiding. Ook wordt ien film vertoond over projecten die (rouwen zelf op touw zetten. Over een jn ander kan van gedachten worden rewisseld. Kringraad BB praat Dver reorganisatie an hulpverlening SOES De Bescherming Bevolking in de regionale brandweer in Mid- len- en Noord-Zeeland gaan een werkgroep vormen die de taak heeft len nieuwe hulpverleningsstructuur op te zetten. Dit houdt verband met iet voornemen van de regering de 3B vervroegd genoemd is de da unt 1 januari 1984 maar die lijkt lauwelijks haalbaar op te heffen. )e werkgroep moet de gedachten die il twee jaar geleden in een nota over lit onderwerp en een aanvulling er- ip van de commandanten van de BB n de regionale brandweer zijn neer- ;elegd, nader uitwerken. samenstelling van de werkgroep, ir zever het gaat om de deelname BB, komt woensdag 16 novem- :r aan de orde in een vergadering de kringraad voor de Bescher- ig Bevolking in Midden- en Noord rand. De afgelopen zomer kenbaar imaakte plannen van het kabinet 'len ongetwijfeld een stempel druk- :n op de vergadering. Zo moet een ïgroting voor volgend jaar worden istgesteld. Deze is nodig omdat het et mogelijk is per 1 januari al een int achter de BB te zetten, el is het zo dat de begroting niet veel eer is dan een opsomming van de pende verplichtingen op financieel ibied. Nieuw beleid komt er niet in lor, De financiéle ramingen voor ilgend jaar gaan uit van een ge- ecntelijke bijdrage van 2,30 gulden ;r inwoner, dat wil zeggen zeven cent nder dan in 1983. De openbare rgadering van de BB-kringraad irdt gehouden in de commandopost n de Kloetingseweg in Goes en gint om 14.00 uur. SDDELBURG - Het Middelburgse meentebestuur heeft kritisch gerea- :erd op het concept sociaal-econo- isch beleidsplan dat onlangs door ^deputeerde staten is gepubliceerd, en w van de Zeeuwse hoofdstad zijn an mening dat het beleidsplan in- pntarlserend van karakter is waarbij ïn echte analyse van de regionale Sonomische problemen ontbreekt, e vraag waarom het in Zeeland (echt gaat wordt niet beantwoord, (dus het gemeentebestuur, de reactie wordt verder spijt be- ligd over de inhoud van het actiepro- 'amma. B en w van Middelburg nden dat dit 'vrij mager' is uitgeval- li. Het college noemt het actieplan arbij een vrij willekeurige greep uit ndachtspunten die aangedragen ü'den door het ETI (Economisch 'chnologisch Instituut voor Zee- id). Bovendien is het volgens het meentebestuur weinig samenhan- nd, ontbreken prioriteitsstellingen getuigt het niet van de aanpak die dig is om de problemen op te sen. zijn ook positieve opmerkingen, ddelburg is wel blij dat gs het plan aben opgesteld en het voortouw ibben willen nemen. Als zodanig ardt van een goed startpunt gespro- in. Verder vindt men het positief dat steld wordt dat de gemeenten meer I het provinciaal economisch beleid 'trokken moeten worden, evenals 't bedrijfsleven. De Kamer gaat in meerderheid ak koord met de ideën van mevrouw Smit tot privatisering van het loods wezen, maar vindt wél dat de voorbe reiding van dit gebeuren breder moet worden begeleid. Er ligt een motie van CDA-er Couprie en van Blaauw waarin gevraagd wordt de voorberei dingen niet intern te houden maar op z'n minst de interdepartementale pri- vatiserings-commissie erbij te be trekken of wellicht een extern orga nisatie-bureau te raadplegen. Mevrouw Smit verwierp de suggestie met, maar achtte hem wat te vroeg. Zij wil eerst externe deskundige Van Heusden, voorzitter van de Nationale Havenraad, zijn inventariserende werk laten doen Er was, met name van de kant van de VVD. gisteren nogal wat kritiek op het directoraat-generaal scheepvaart en maritieme zaken, Woordvoerder Blaauw verweet DGSM een bureau cratische houding, en betreurt nog steeds het moment waarop het Loods wezen van het ministerie van defensie naar dat van verkeer en waterstaat verhuisde, PvdA-woordvoerder Van der Doef waarschuwde minister Smit voor een grote onderschatting van de pro blematiek die privatisering met na me in het didstrict Scheldemond met zich meebrengt. Volgens hem dreigt het Nederlandse loodswezen in een ten opzichte van de Belgen ongunsti ge situatie te worden gemanoeu vreerd, terwijl die situatie toch al is verslechterd nadat destijds de taak verdeling tussen Belgische en Neder landse loodsen tot stand kwam. OOSTBl RG Oost burg zal ook de kust streek en de kleinste kernen in de gemeente betrekken bij het plan voor kabeltelevisie in de gemeente. Het colle ge zal een aanvullend onderzoek vragen aan het adviesbureau 'Tela- din' om het 'doortrek ken' van de kabel langs de kust eens te bekij ken. De commissie voor openbare werken gaf woensdag groen licht voor de komst van 'de kabel'. Alleen PvdA- raadslid C. van de Ree was tegen. Ze vond dat de sociale aspecten vol ledig door de gemeente over het hoofd werden gezien. Ook VVD'er A. Legrand had bedenkin gen, maar hij schaarde zich toch achter de meerderheid. Die was erg positief over de mo gelijkheden. D. Buijsse (D&T) ging zelfs zover te stellen dat kabeltelevi sie „een deel van het voorzieningenpakket" is, waarvoor zelfs ge meenschapsgeld uitge trokken zou moeten worden. ,.We moeten dit gewoon aanbieden als een voorziening, net als bijvoorbeeld een sport hal." Andere commissieleden, waaronder I. de Hullu (D&Ti en F. Malcorps (VVD) vonden dat ook de toeristische kust streek zou moeten kun nen profiteren van een kabelnet. „Met al die toeristen in de zomer moet het krijgen van voldoende aansluitin gen toch geen probleem zijn," vond De Hullu. Hij wilde overigens ook de andere kernen in de ge meente bij het onder zoek naar de mogelijk heden betrekken. In de nota van adviesbu reau 'Teladin' wordt uit gegaan van kabeltelevi sie in de kernen van Oostburg, Sehoondijke, Breskens, IJzendijke en Waterlandkerkje. Ook PvdA'er J Wielakker vond dat alle inwoners van de gemeente de kans moeten krijgen op de kabel aan te sluiten. „Iedereen moet vrij zijn om aan te sluiten en later weer af tc haken," meende hij. Wielakker verwachtte dat een groot aaptal 'kijkers' er na een jaar wel weer genoeg van zullen heb ben. „Dat is de ervaring in andere gemeenten," dacht Hij. Ook vroeg hij naar de mogelijkheden van 'abonnee-televsie', waarbij mensen naar keuze een klein of groter pakket zenders op hun scherm kunnen ontvan gen. Maar volgens wet houder A. de Feijter zal het goedkoper zijn om simpelweg het totale pakket aan te bieden. „De enige keuze van de mensen zal zijn; of de huidige situatie, of het hele pakket." Over het beheer van de kabeltelevisie heeft het college nog geen uit spraak gedaan maar De Feijter stelde duidelijk vast dat de gemeente zendgemachtigde is. Over de financiële as pecten van de aanleg liet de commissie open bare werken zich niet uit. Dat gebeurt vrijdag (morgen) in de financié le commissie, die om 15.30 uur begint te ver gaderen in het Oost- burgse stadhuis. Vlissingse (25) gewond bij ongeluk VLISSINGEN - De 25-jarige J. J. D. uit Vlissingen is woensdagmiddag met de ambulance naar het Bethesda-St. Joscphziekenhuis in Vlissingen over gebracht, na een aanrijding op haar fiets met een andere wielrijdster, in de Gerbrandystraat te Vlissingen. Het slachtoffer heeft vermoedelijk een hersenschudding opgelopen. Ze kwam in aanrijding met mevrouw T. W. M. - M, die volgens de politie zonder te stoppen uit de uitrit van haar woning reed. Beide wielnjdsters kwamen daarbij ten val. VLISSINGEN - Bij een inbraak in het clubgebouw van de voetbalvereniging GPC aan de Van der Helstlaan in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag voor bijna 300 gulden aan sterke drank gestolen. De inbrekers kwamen het clubge bouw binnen door een raam te force ren. Ze ontvreemdden 15 flessen ster ke drank, 4 flessen vermouth en drie lege kratten. GOES Voor de derde achtereenvolgende keer in drie jaar is brand gesticht in het Goese stadskantoor aan de Oostwal. De brand ont stond omstreeks 04.00 uur in de nacht van dinsdag op woensdag. De gemeentepolitie ontving een - tot nu toe onbekende - brandmelding en omdat een patrouilleteam vlak in de buurt van het stadskantoor was, kon het vuur in de kiem worden gesmoord. Een kantoorruimte van de centrale verwerkingsadministratie raakte be schadigd. Over de oorzaak van de brand wil de politie geen gegevens verschaffen. Omtrent de dader(s) ont breekt. evenals de twee voorgaande keren, elk spoor Door de snelle actie van de politie agenten was het mogelijk het vuur met behulp van poederblussers te doven. De vrijwillige brandweer, korps Goes, beperkte zich tot nablus sen De brandweer zette één tankau tospuit en acht brandweerlieden in. Vanwege de rook- en stofontwikkeling- werd in eerste aanleg gebruik ge maakt van persluchtmaskers. Het functioneren van het gemeentelijk ap paraat is door de brandstichting niet in de knel geraakt. Na de brand van vorig jaar oktober - waarbij voor ruim één miljoen gulden schade werd aan gericht - zijn er de nodige maatregelen getroffen om vitale delen van de admi nistratie (waaronder de computer met bijbehoren en gegevens van de afde ling burgerzaken) op brandveiliger plaatsen onder te brengen, Die maatregelen wierpen vruchten af. Weliswaar werd opnieuw aan de voor zijde van het stadskantoor in een ruimte van de centrale verwerkings administratie een ruit ingegooid en brand gesticht (op welke wijze liet de rechche in het duister), maar onder meer door het aanbrengen van een stenen tussenmuur bleven de gevol gen beperkt tot een kleine admini stratieve ruimte, waarin vier bureaus stonden. Een deel van het raamkozijn verbrandde, alsmede een stuk muur. Halverwege oktober '82 moesten de Ook gordijnen konden worden afge- afdeling burgerzaken en de compu- schreven, terwijl het plafond (vorig terruimte het ontgelden. Of er thans jaar na de brand nog keurig gewit) overeenkomsten zijn met de eerdere met roet besmeurd raakte. De bu- branden, wilde de politie niet zeggen, reaus werden tijdelijk in de gangen Wel is de gemeentepolitie benieuwd van het stadskantoor geparkeerd, in naar de identiteit van degene die 's afwachting van schoonmaak- en op- nachts een brandmelding doorgaf knapwerkzaamheden. aan het politiebureau. De politie ver- De eerste keer dat brand werd ge- zoekt de opbeller contact op te ne- sticht in het stadskantoor was in men en hetzelfde geldt voor eventue- augustus 1981. Toen moesten ruimten le getuigen van het gebeuren: 01100- van de sociale dienst het ontgelden. 13030. De 'plastic' mijnenjager Hr Ms 'Delfzijl' ten anker tijdens de 'steampast'. Op de achtergrond is te zien hoe één van de mijnenvegers de formatie moet verlaten om de veerboot naar Texel vrije doorvaart te verlenen. De veerboot van Den Helder naar 't Horntje op Texel trekt onverstoor baar zijn baantjes. Dit tot groot ongenoegen van de commandant van een mijnenveger die - om een aanvaring te voorkomen - de langgerekte formatie van 25 marineschepen moet verlaten. 'I'm not pleased', laat hij via de radio weten. Kapitein-luitenant-ter-zee B. Roetering, onder wiens commando de elfdaagse oefening plaatsvindt, heeft begrip voor de verontwaardiging van de commandant, maar de veerboot heeft nu eenmaal voorrang, zo blijkt uit zijn reactie. Het incidentje is de enige rimpel in de overigens glad verlopen 'steampast' in het Marsdiep. Deze marineterm laat zich het beste vertalen met 'een optocht van schepen'. Hel gebeuren is geen vast onderdeel van de oefeningen, maar vindt plaats ter gelegenheid van het naderende afscheid van de commandant van de mïjnenbestrijdingsdienst, kapitein-ter-zee J. A. Zoethout. De op 24 oktober begonnen oefe- de kajuitwand is bevestigd en waar- ning mag met recht 'grootscheeps' van de in het Engels gestelde tekst worden genoemd, al zijn de deelne- (vertaald) luidt. „Als God had ge mende schepen bescheiden van om- wild dat we schepen van fiberglas vang. Aanvankelijk was het de be- zouden bouwen, had Hij wel fi- doeling dat alleen het mijnenbe- berglas bomen laten groeien'. „Een strijdingsflottielje 1 uit Den Helder uiting van gezonde concurrentie en het in Vlissingen gestationeerde binnen de dienst", aldus de com- flottielje 3 zouden deelnemen. Ook mandant aan boord van de houten vanuit het buitenland werd echter 'Roermond' De komst van de mij belangstelling getoond en dat was nenjagers betekent met dat de mij- de reden dat 'de zaak een beetje uit nenvegers de dienst zullen verlaten, de hand is gelopen', zoals de heer beide typen vormen een aanvulling Roetering zei. Behalve de twee Ne- op elkaar. „Een mijnenjager spoort derlandse flottieljes zijn schepen bij de mijnen met behulp van sonar op de oefening betrokken uit België, vóór het schip. De jagers hebben de Denemarken, Duitsland en Enge- beschikking over een zogenaamde land. Een deel daarvan vormt de PAP Dat betekent Poisson Auto eenheid STANAVFORCHAN. Deze matique Propulsée, een zeif-voort- afkorting staat voor 'Standard Na- stuwende vis". Deze 'vis', die eruit val Force Channel' en duidt de ziet als een ongeveer anderhalve Navo-marine-eenheid aan die het meter lange mini-duikboot, wordt Kanaal vrij moet houden van mij- naar de mijn gestuurd - dit alles met nen. behulp van twee sonarsystemen en De oefening is niet alleen gericht op een televisiecamera in de PAP het vegen of jagen van mijnen. Er waarmee de zeebodem in beeld wordt ook aandacht besteed aan wordt gebracht-en plaatst daar een algemene, zeemanschappelijke en schietoefeningen. Daarvoor heeft de marine een gebied op ongeveer veertig mijl ten westen van Texel gereserveerd. Dit gebied ligt buiten de verkeersroutes en de visgronden en is uitgekozen aan de hand van op grote hoogte genomen foto's waar mee door om de tien minuten een foto te nemen, de scheepsroutes zichtbaar werden gemaakt. Op de dag van de 'steampast' is ook vaardigd) en simuleert met behulp een elektrische kabel die in een lus achter het schip wprdt voortgetrok ken het magnetisme en het geluid dat normaal gesproken door passe rende schepen wordt veroorzaakt waardoor de mijn ontploft. „De sys temen vullen elkaar aón", aldus commandant Roetering, „Een jager kan bijvoorbeeld mijnen onder het zand niet zien en zo zijn er ook mijnen die niet geveegd kunnen worden". Ook de commandant van de mij- nenbestrijdingsdienst is en thousiast over de Alkmaar-klasse. Zoethout: „Het is werkelijk een gouden greep. Deze schepen heb ben de meest moderne apparatuur ter wereld". Negatieve kanten heeft hij nog niet aan de schepen kunnen ontdekken. „Ik zou geen veranderingen aan het schip wil len". zo zegt hij, „De capaciteit van het schip is enorm". Ook vanuit het buitenland heeft men veel belang stelling voor de polyester schepen. Behalve uiteraard vertegenwoor digers van de Navo-landen, heeft ook een Egyptische delegatie een bezoek gebracht. Vanuit Indonesië zou volgens commandant Zoethout eveneens belangstelling bestaan voor dit project dal wordt uitge voerd door Nederland. België en Frankrijk. Over vijf tot zes jaar is het nieuw bouw programma afgewerkt. Wat er dan met.de schepen uit de Dok- kumklasse (waartoe ook de 'Roer mond' behoort) gaat gebeuren is nog onbekend, aldus commandant Zoethout. Peru heeft volgens hem inmiddels wel belangstelling ge toond voor de schepen uit de Van Straelenklassc, ondiep watermij- nenvegers die thans nog deel uit maken van de mottenballenvloot, maar op last van de minister wor den afgevoerd van de sterkte. De nieuwe schepen uit de Alk maarklasse zijn voor kapitein-ter- zee Zoethout - gevraagd naar een vergelijking met de sterkte van de mijnendienst in de Oostbloklanden - aanleiding tot de reactie: „We hoeven niet te blozen". Hans Verbeek springlading. Die wordt tot ontplof- fing gebracht op het moment dat de pers u.tgenod.gd, om zo een de pAp £,s d„ mlJ„edjager varende indruk te krijgen van de vell afstand kviïdtn. oefening Die dag zijn de golven met Ee„ raljnenïeger we,.kt volgens een 4,5 meter echter te hoog om op zee ander s,5tee^, Het schi« vaart te oefenen f blijven de activiteiten eerst over d„ mljnen heen ,ïandaar beperkt tot het eerbetoon aan de dat deze sch sa„ „let.magne. scheidende commandant Zoethout. tlsoh raaterla£, moeten zljn "er- die dit gadeslaat vanaf de brug van Hr Ms 'Delfzijl', één van de splinter nieuwe polyester mijnenjagers uit de Alkmaarklasse. De schepen uit deze klasse doen op adhoc-basis mee aan de oefening, dat wil zeggen, zij doen mee als er voor hen die dag interressahte zaken op het pro gramma staan. De Hr Ms 'Alkmaar' bleef overigens in de haven toen de andere schepen hun positie inna men op het Marsdiep: een kapotte ankerlier verhinderde deelname aan de 'steampast'. Het gesprek met de heer Roetering in de longroom van de Hr Ms 'Roer mond' komt al gauw op de nieuwe schepen van de mijnenbestrijdings- dienst. Die zijn enthousiast ontvan gen, zo blijkt uit de reactie van commandant Roetering, die stee- vast spreekt' van 'plastic' schepen. De Hr Ms 'Roermond' en bemanning tijdens de 'steampast'. De uit houten Dat lijkt in tegenspraak met het schepen bestaande Dokkumklasse waartoe dit schip behoortzullen over koperen bordje dat achter hem aan enkele jaren zijn vervangen door polyester schepen. ADVERTENTIE ABN SPAARDH POS ITO METMAANDRHNTH 5 OF 6 JAAR VAST, De zekerheid van een extra inkomen, elke maand! De ABN Bank geeft u nu een hoogst aantrekkelijke rente, juist op deze bijzondere spaarvorm, waarmee u elke maand kunt rekenen op een extra inkomen. Het rentebedrag wordt maandelijks bijgeschreven op uw bank- of girorekening. Uw inleg (minimaal f15.000,-) staat gedurende de gekozen loop tijd vast; kortere looptijden (minimaal 1 jaar) zijn ook mogelijk. Bij overlijden is het tegoed direct beschikbaar. ABN Spaardeposito met Maandrente: vraag informatie bij het ABN-kantoor in uw omgeving. Uw spaargeld verdient de beste rente. Concert Pavane en Nieuw Rotterdams Kamerorkest in kerk Kloetinge GOES Het kamerkoor Pavane geeft zaterdagavond in de Geertes- kerk in Kloetinge een concert. Het koor, onder leiding van Hans Smout, is voor deze gelegenheid versterkt door het Nieuw Rotterdams Kamer orkest en enkele solisten. Uitgevoerd worden de opera Dido en Aeneas en Great Parent Hail van Henry Purcell alsmede de suite uit de opera Scipione van Handel. Het Nieuw Rotterdams Kamerorkest staat onder leiding van Tom de Vree. De solisten zijn Caroline de Jongh. Rita Dams. Toos Severens en Margo van der Laak, de alt Margareth Beun- ders, de tenor Jacques Hermans en de bas Peter Kooy. Het concert begint om 20.00 uur. Kamerlid Te Veldhuis spreekt in Zierikzee ZIERIKZEE Het Zeeuwse VVD- tweede-kamerlid A. te Veldhuis spreekt vrijdag II november tijdens een VVD-bijeenkomst in Mondragon in Zierikzee Hij praat over actuele politiek in relatie tot Zeeland. De bijeenkomst begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25