PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grenada breekt met de Sowj et-Unie en Cuba PZC Blank Z-Afrika stemde massaal Langdurige acties na mislukt overleg 71 Ambtelijke chaos Den Haag STEKERSDUEL ABVAKABO GRIJPT STAKINGS WAPEN SCHUIM Vissers mogen korte route nemen DIPLOMA TEN MOETEN EILAND AF vandaag Levensgevaarlijke bom bij station Rotterdam Nevelig i in de ochtend op veel plaatsen mist In de middag mogelijk ivat zon en temperatuur omstreeks 13 graden Tot matig toenemende unnd uit zuid oost tot zuid 226e jaargang no. 258 Donderdag 3 november1983 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Buick. e parlementaire redactiei isÖEN HAAG Nederland staan zware weken te wachten nu de bonden van overheidsperso neel en het kabinet geen akkoord hebben kunnen bereiken over de salarissen van de deïmbtenaren. Meteen na afloop van het mislukte overleg kondigden de bonden langdurige dicties aan die voor een grondige ontwrichting van de samenleving moeten zorgen. ns Ifoor de AbvaKabo, de grootste onder daan „stelt allemaal niets voor", al- na afloop weten dat met de laatste mie ambtenarenbonden, gaat het daar- dus Van de Scheur. tegemoetkoming van het kabinet wat ei|ij ook om stakingen. De andere „Wij hebben geconstateerd dat er een hem betreft de deur op een kier was eiöonden beperken zich tot model- en enorm conflictis tussen het kabinet en komen te staan Vandaag zal de le- n^tiptheidsacties. Maandag zullen ze in de ACOP", zo zei hij De ACOP- denraad van de CMHA er zijn oordeel ille hevigheid losbarsten, maar voorzitter maakte duidelijk dat het over uitspreken Zo lang de raad niet pnkiacties zoals de laatste weken nu tijd is om aan acties te werken. anders besluit of de minister niet met —Werden gevoerd, zullen ook al de Er lijken ondertussen toch wat barst- een verdere tegemoetkoming komt, —tomende dagen voorkomen. Als ge- jes in het eensgezinde front van de zal echter ook de CMHA blijven deel- /olg daarvan zullen vandaag in (bijna) ambtenarenbonden te zijn gekomen, nemen aan de acties, iet hele land geen bussen en trams De voorzitter van de Centrale van De CFO (220 000 leden), de ambtena ren. De AbvaKabo doet vandaag Middelbare en Hogere Ambtenaren renorganisatie binnen het CNV. had jrieven de deur uit naar diensten en (CMHA, 30.000 leden), Van Dalen, liet nog een basis voor nader overleg iverheidsbedrijven, waar gestaakt $aat worden. Concessies die de regering maandag savond na een extra ministersberaad Bbad gedaan, werden gisteren door de Itmbtenarenbonden in het formele ™ver/eg met minister van binnen- jan'dse zaken Rietkerk van de hand rerewezen. Rietkerk zal nu in het kabi- ..uiet nagaan wat er nu moet gebeuren. >l(8ij heeft de bevoegdheid om de sala risverlaging eenzijdig op te leggen. Jet gesprek werd gevoerd tegen de [oBimmige achtergrond van een snel k5>t tegen de 20.000 mensen groeiende jepassa demonstranten voor het gc- iuw van het ministerie van binnen- idse zaken waar de partijen bij Ikaar waren. Ie ambtenarenbonden in de ACOP Jtaan allemaal op een lijn. ACOP- ;nDorzitter Van de Scheur zei dit rs oensdagmiddag even na het stuklo on van het overleg met minister g ietkerk. Het bod dat Rietkerk de n onden tijdens het overleg heeft ge- VLISSINGEN Mosselsche pen mogen, onder een groot aantal voorwaarden, voor taan buitenom vanuit de Wad denzee richting Zeeland ren. Dit heeft minister Smit,- Kroes dinsdag toegezegd naar, aanleiding van een motie van het VVD-kamerlid Te Veld huis. De toestemming van de minis ter geldt overigens uitsluitend een proef Mocht blijken dat de veiligheid in het geding komt dan wordt de zaak on middellijk teruggedraaid. Het over zee naar de thuisha ven varen mag alleen wanneer de temperatuur hoger is dan 25 graden, en bederf van de lading moet worden voorko men Ook een aantal andere voorwaarden zal vermoedelijk in de hand werken dat de route over de Noordzee vrij zelden zal worden genomen. Afgelopen zomer zijn herhaal delijk mosselvissers bekeurd vanwege het nemen van de korte route over de Noordzee. (PAGINA 171 gezien wanneer Rietkerk garanties had willen geven voor 1985 en de jaren daarna. Die garantie zou erin hebben moeten bestaan, dat ambtenaren In hun salaris van 1985 af wel gelijk zouden worden behandeld met de werknemers in het bedrijfsleven en niet nog eens een verlaging (zoals nu met 3,5 of 3 procent) te vrezen zouden moeten hebben die niet voor werkne mers in het particuliere bedrijf geldt. CFO-voorzitter Ton de Jong. „Dan had ik er nog mee naar mijn achter ban willen gaan om er een oordeel over te vragen Maar we kregen de garantie niet". Het overleg werd om even over half eén afgebroken. Toen was al duidelijk geworden dat het gesprek mislukt was. Al op voorhand trouwens hadden de bonden de concessies van de minis ter als onvoldoende van de hand gewezen De verlaging moest hele maal van tafel, zo was de eis van de bonden. Het laatste bod van de regering kwam erop neer dat de salarisverlaging van 3.5 procent zou worden beperkt tot 3 procent Doel ervan was. dat ambte naren met een bruto jaarsalaris tot 70.000 gulden (twee maal modaal) er netto niet op achteruit zouden gaan. Bij een verlaging van het bmto loon met 3,5 procent zou een ambtenaar met een jaar inkomen van 32.000 a 35.000 gulden in januari netto zo'n acht gulden minder ontvangen dan in december. Bij een verlaging met 3 procent zou hij in januari twee gulden meer krijgen dan in december Rietkerk noemde dat aanvaardbaar, maar de ambtenarenbonden denken Yr anders over. Zij maken de verge lijking met het bedrijfsleven, waar een werknemer met hetzelfde inko men door verschuivingen in premies en belastingen in januari f 44,09 netto per maand meer overhoudt. Achter wege laten van de verlaging in de bruto-overheidssalarissen zou voor de ambtenaren tot een soortgelijke uitkomst leiden. De bonden eisen dat het kabinet van de ongelijke behandeling van het overheidspersoneel afziet. Minister Rietkerk het eerder echter al door schemeren dat men dan ook zou moe ten opdraaien voor de andere kant die de medaille van de gelijkheid heeft. Men zou dan moeten aanvaarden dat (Slot zie pag. 3 kol. 6) ROTTERDAM iGPDi Bij massale vechtpartijen tussen supporters van Feyenoord en Tottenham Hot spur zijn gisteravond in Rotterdam naar schatting dertig gewonden gevallen. Elf supporters moesten met ernstige verwondingen io.a door messtekeni naar vier ziekenhuizen in de Maasstad worden afgevoerd, terwijl nog eens tientallen lichtgewonde toeschouwers in de catacomben van het Feyenoord-stadion door de EHBO behandeld moesten worden De Rotterdamse politie, die tijdens de wedstrijd drie arrestaties verrichtte ontkent dat de vechtpartijen plaats konden vinden vanwege onderbezetting door stiptheidsacties. „Er waren 170 aaenten or> duel in aoede banen te leiden, niet meer, maar ook niet minder dan bij andere EC-wedstrijden van Feyenoord". aldus een politiewoordvoerder Ook na afloop van het duel kwam het tot een massaal treffen tussen beide supporterskampen Daarbij vielen nog eens tientallen gewonden, waarvan enkele ernstig. Dinsdag en gisterochtend waren al 33 supporters van Tottenham Hotspur teruggestuurd naar huis nadat zij met de veerboot uit Engeland in Hoek van Holland waren gearriveerd. Tijdens de oversteek van dinsdag op woensdag hadden 27 van hen voor 17.000 gulden schade aangericht op de 'Prinses Beatrix'. WASHINGTON (RTR/AFP) Grenada heeft woensdag zijn diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie, Cuba en Libië verbroken en verzocht de diplomaten van deze lan den het eiland direct te verla ten. Cuba weigerde aan de uitwijzing gehoor te geven zolang niet atle gewonde Cu banen zouden worden geëva cueerd. Gisteren vlogen de Amerikanen 57 gewonde Cubanen over naar Barba dos vanwaar zij werden overgebracht naar Cuba. De Sowjet- en de Cubaanse ambassa des zijn op verzoek van gouverneur- generaal Paul Scoon afgezet door Amerikaanse militairen. Washington heeft inmiddels een smal deel van negen schepen onder leiding van het vliegkampschip 'America' (78.500 ton) uitgezonden voor oefenin gen in de Atlantische Oceaan ter hoogte van het Caribisch gebied ten westen van Cuba en Grenada. De Sowjet-Unie, Cuba en Noord-Ko- rea hadden 'geheime akkoorden' ge sloten met Grenada voor de levering van militaire hulp ten bedrage van bijna 40 miljoen dollar. Het moest een bruggehoofd worden in het oosten van het Caribische gebied, zo heeft de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Kenneth Dam. woensdag tegenover de commissie buitenlandse zaken van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden ver klaard. DEN HAAG (GPD/ANP) Ruim 20.000 demonstrerende ambtenaren, uilkeringstrckkers en trendvolgers hebben woensdag in Den Den Haag gezoegd voor een chaos rond het ministerie van binnenlandse zaken waar minister Rietkerk overleg voer de met de vier ambtenarenbonden over de 3,5 procentoperatie. Uit alle delen van het land waren delegaties van ambtenaren, vaak in hun dienstwagens, naar Den Haag gekomen Vanaf het Burgemeester De Monchyplein en het Malieveld trok ken de ambtenaren in demonstratieve optocht via hel Binnenhof op naar het ministerie Ook personeel van tweede kamer, staatsdrukkerij en dienst om roepbijdragen was vertegenwoordigd. Ambtenarenbonden en ministers had den vanuit het ministerie tenminste een ding om naar uit te kijken- in de loop van de ochtend blokkeerden Haagse gemeenteambtenaren met 400 bedrijfswagens de verkeersaders prins Bemnardviaduct langs net mi nisterie Luid toeterend bellend en loeiend uitten de ambtenaren in of op vuilniswagens, spuitwagens of gras maaiers hun misnoegen over de mi nisteriële voornemens. Onder hen ook politieagenten met de button 'boos op Koos" op de revers Vlak voor het definitieve mislukken van het overleg spoot een groep brandweerlieden '3.5 procent schuim' in de buitenhal van het ministerie: een ruim twee meter dikke laag schuim blokkeerde zo de entree. Ook werden enkele autowrakken in brand gestoken en rookpatronen afgevuurd, waardoor de departementsgevel in zwarte walmen werd gehuld. De via de airconditioning In het gebouw bin nendringende rook was er de oorzaak van dat hier en daar de blusinstallatie in werking trad. De airconditioning werd daarom stil gezet Nadat het overleg mislukt was en bondsbestuurders het woord hadden gevoerd werd de blokkade beëindigd. Kernwapens De Nederlandse parlementaire oost-w est delegatie meldt uit Mos kou dat een akkoord in het kem- wapenoverleg alleen mogelijk is op basis van de jongste Sowjet- voorstellen. (PAGINA 3) Files Een plotselinge opeenhoping van herstelwerk aan de snelwegen zorgt voor veel hinder en vertra gingen voor de weggebruikers Mi nister Smit-Kroes belooft een bete re planning van de werkzaamhe den (PAGINA 5) Zeeland zwak li Het Centraal Planbureau is uiterst somber over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Zeeland De provincie lijkt de zwakste groep van ons land te worden (PAGINA 13) Uitgeschakeld Vier van de vijf Nederlandse verte genwoordigers in het Europa Cup voetbal werden gisteravond uitge schakeld FC Groningen. Feye noord PSV en NEC kunnen alle aandacht weer op de nationale competitie richten Alleen Sparta kwam een ronde verder. De Rotter dammers hielden in Jena Carl Zeiss op 1-1. (PAGINA 21) Radio en televisie: 2 Binnen-en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Kunstencultuur: 9 en 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 en 23 JOHANNESBURG (API De blanke Zuidafri- kaanse kiezers zijn w oensdag massaal naar de stembus gegaan om zich uit te spreken over de voorstellen van de regering die beperkte politieke macht zullen geven aan de kleurlin gen en Indiërs in Zuid- Afrika. De zwarte meer derheid blijft echter van iedere bestuursve rantwoordelijkheid uit gesloten. De leiders van de rege rende Nasionale Partij van premier Pieter Bo tha verwachten dat de nieuwe grondwet zal worden aangenomen De uitslag van het refe rendum wordt in de loop van vanmorgen ver wacht. Rond de stembureaus waren strenge veilig heidsmaatregelen ge troffen. na een waar schuwing van de rege ring dat zwarte nationa listen zouden proberen de verkiezingen te ver storen Kort voor het sluileQ van de stembussen ont plofte er een bom bij een spoorbaan in een buitenwijk van Johan nesburg. Er vielen hierl bij geen slachtoffers;. Vlak voor de stembus sen opengingen was er in Durban een bom ont ploft. Ook hierbij vielen geen doden of gewon den. IOTTERDAM 'ANP< Bij controle in een bagagekluis in de hal aan de mrzijde van het Centraal Station in Rotterdam heeft de explosieven pruimingsdienst <EODi een zelfgemaakte bom gevonden. Volgens een oordvoerder van de Rotterdamse politie was er sprake van een met pringstof geladen projectiel, dat door de deskundigen van de EOD wordt mschreven als 'levensgevaarlijk' De bom zou bij ontploffing op korte afstand odelijk zijn. Er was geen tijdsmechanisme aan het projectiel. olgens een politiewoordvoerder was de Rotterdamse recherche al een week lang in de stad op zoek naar een bom. nadat bij het vuurwapenteam van de politie informatie daarover was binnengekomen De Rotterdamse politie zegt over geen enkele aanwijzing te beschikken, waaruit zou kunnen blijken dat het plaatsen van de bom het werk is geweest van een organisatie die zich het 'front voor nationale orde' iFNOi noemt. Woensdag ontving de Rotterdamse redactie van het ANP een pamflet van deze tot nu toe onbekende organisatie, waarin acties worden aangekondigd die moeten leiden tot 'het ontwrichten van de huidige ambtenaren- en vak bondsacties met alle mogelijke middelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1