SKIMODE ;te) bont Een kwestie van overwegen.... Speelse kleurvlakken en functionaliteit troef PZC/ mode l/OENSDAG 2 NOVEMBER 1983 1{ fa bont, nee bont. Het al of niet dragen van bont is zo langzamerhand een principiële zaak geworden waar over de gemoederen soms danig verhit kunnen raken. Kon het zo'n jaar of en geleden nog gebeuren dat iemand zonder er lang bij stil te staan zich een bontjas inschatte, nu denkt men daar toch wat dieper over na. Al is het niet zo dat iedereen zich itspreekt tégen het dragen van bont. Steeds meer mensen komen na zorgvuldige yerwegingen tot de conclusie dat er met betrekking tot bepaalde bontsoorten geen reden is n uit principe tegen bont te zijn. I 'voorstanders' vinden dat het dra- n van bont in feite op hetzelfde lerkomt als het lopen op leren boenen, het bezit van een leren tas .1 het eten van vlees. Ook het dragen >k-in bont van dieren die hiervoor •is.eciaal gefokt zijn beschouwen zij als vergelijken met het eten van vlees m hiervoor gefokte dieren. En voor rreweg het merendeel van de aspi- nt-bontkopers is dat waarschijnlijk i eenmaal de gewoonste zaak van de ireld. »ch is er een tijd geweest dat ook Lensen. die nog nooit een vegetari- he maaltijd hadden gegeten te hoop p tpen tegen de bonthandel 'omdat er ersoorten voor uitgeroeid worden', inkzij een betere voorlichting aan i publiek heeft de bonthandel ech- q r kans gezien zijn naam, wat die ^'schuldiglng betreft, te zuiveren. •heer H. J. A. Bekke, woordvoerder a de bontbranche zegt hierover: )e wet Bedreigde Uitheemse Dier- oren, die wat betreft de bonthuiden september 1980 van kracht is ge- irden, is door de bonthandel met en armen ontvangen. Nu weet de nsument zeker dat hij bij de erken- ivakhandel geen huiden zal aantref- ji van met uitsterven bedreigde dier- orten. Al in 1968 is onderling over- ngekomen dat geen huiden van —age zeehonden geïmporteerd of ver- ^ndeld worden. Getracht wordt om tot een internationaal verbod op ■Jt bont te komen. Bovendien is er zo Mhchrikkelijk veel keus in wél toege dane bontsoorten, dat de bonthandel 'ilemaal geen behoefte heeft aan de iide van bedreigde diersoorten". heer, timmert sinds ongeveer een jaar duchtig aan de weg. En met succes, vindt mevrouw A. J. F. Haverman. Zeeuws lid van het Anti-bont comité. „Sinds we bezig zijn is er in de bont branche een verkoopdaling van 50 en tegelijkertijd zijn ongeveer 15 bont handelaren gestopt. Onze opzet is beslist niet de bonthan del om zeep te helpen, wel om de mensen bewust te maken van het feit wat ze nu wel precies om hun schou ders hangen. Met name de nerts en de vos leven onder 'ondierlijke' omstan digheden. Zij worden ten slotte als ze pelsrijk zijn op wrede wijze gedood. Wij zijn tegen de bio-industrie en vinden dat die zo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Van geweld keren we ons af waar het acties betreft. Wij gooien niet met verf naar bontjassen, noch dreigen wij bij aangekondigde modeshows. Op vreedzame manier de mensen ervan doordringen dat deze bontsoorten niet nodig zijn, dat is wat wij voor ogen hebben", zegt mevrouw Haverman. Dat konijn, veulen en latuurlijk I at is natuurlijker, zo stelt de bont- feandel, dan dat de mens de vacht ^fcruikt van de dieren die hij fokt en |Barbij de pels slechts bijprodukt is ^Biten, schapen, konijn), of dieren Hh hun pels fokt (nerts, vos), waarbij dieren goed behandeld worden -H agrarische bedrijven die aan alle ettelijke eisen voldoen en die onder htrole staan van het ministerie van Ddbouw en veterinaire diensten, ft, dat laatste, de vacht gebruiken h dieren die om die reden gefokt ^rden, zoals de nerts, vos of bisam- t, is het Anti-bont Comité het totaal eens. it Anti-bont Comité, overkoepelend gaan van de Nederlandse Vereni- r ïg tot Bescherming van Dieren, de ichting Lekker Dier, het Europa h^mité tot bescherming van Pelsdie- jHien de Stichting Kritisch Faunabe- schaap, om er een paar te noemen, tot jassen worden omgetoverd, vindt het Anti-Bont Comité minder bezwaar lijk. Het hoort meer thuis in de kringloop van de natuur. Plat Dc heer Berry Roovers, eigenaar van een bont- en lederwaren-zaak op Wal cheren bevestigt de dalende verkoop cijfers in de bontbranche. „De bont handel ligt volledig plat, ër is geen droog brood in te verdienen", stelt de heer Roovers die er geen geheim van maakt dat dit een gevolg is van de acties van het Actie Comité, hoewel ook de economische malaise geen ruimte laat voor dure bontjassen. „Normaal is oktober een maand waar in we volop bont verkopen, nu is er amper vraag naar. Slechts het goed kope bont vindt nog wat' aftrek bij jongere mensen. Wel verkopen we veel vachtjassen", meldt de heer Roovers, die de bui enige tijd geleden al zag aankomen en toen zijn bontcollectie 'de deur uit deed' om zoals hij zelf zegt 'de kat eens uit de boom te kijken'. Bodywarmer Ondanks de vele tegens en de evenzo- vele pro's blijven de bontontwerpers zeer attent op hun terrein. De nieuwe bontcollecties zijn zeer modieus en met name dit jaar lijkt de trend naar steeds jongere, steeds modieuzere mo dellen weer door te zetten. Hoewel de tijdloos-klassieke mantel net zo goed in veel collecties is terug te vinden, zijn er vooral in de minder dure bontsoorten veel modenieuwtjes ver werkt Vergeleken met vorig jaar is de schou derlijn iets meer verbreed en de mou wen zijn veelal ruim en diep ingezet, soms in kimonostijl of als raglan. Daarnaast is er een duidelijke ten dens naar grotere kragen, maar ook zien we col-kragen en staanders. Behalve de mantels in drie-kwart en zeven-achtste lengte, zien we ook weer volop langere modellen, over de knie en zelfs kuitlang. Echt jassen om helemaal in weg te kruipen dus. De trenchcoat zal deze winter opnieuw hoge ogen gooien, evenals het bont- coatje in blazermodel. Bij de overslag modellen mogen we de knopen weer zien. De reversibles, regenmantels volledig gevoerd met bont die ook andersom gedragen kunnen "worden, zetten komend seizoen hun opmars voort- Absolute tophit zal deze winter de bodywarmer van bont worden. Voor al de jeugd zal, de gelegenheid om voor weinig geld zo'n kledingstuk te kunnen aanschaffen met beide han den aangrijpen. Ze zijn er in lam en in mooie soorten konijn, maar uiter aard ook in de wat duurdere bont soorten. Opvallend is de enorme keus in jassen van bisambuik en bisamrug. In dit lichte, zeer soepele bont zien we veel fantasierijke verwerkingen, zoals in een punt ingezette stukken, dubbele panden en pellerines. Bij jassen in een wat zwaardere bont soort zien we steeds vaker een verwer king met onzichtbaar tussengezette reepjes nappa of suede, waardoor ze niet alleen lichter in het dragen zijn, maar ook mooi sluik vallen. Nieuw is het combineren van verschillende bontsooren in één jas, bijvoorbeeld blauwvos met wasbeer, of kortharig met langharig bont. Wie naar een bonafide bontzaak of modehuis stapt kan er zeker van zijn géén huiden van bedreigde diersoor ten te zullen aantreffen. Wat dat be treft kunnen man en vrouw met een gerust hart de bontmantel van hun dromen aanschaffen. Voor het overige is en blijft het een kwestie van overwe gen.... ja bont, nee bont. Bodywarmer van wasbeer afgezet met gesteppte nappa banen. Als de dagen weer korter worden, de avonden wat langer en het haardvuur wat extra wordt opgestookt, dan wordt het weer tijd om wat meer aandacht te beste den aan de wintersportgar derobe. Wintersportvakan ties zijn en blijven geweldig populair, dat staat als een paal boven water. Maar, zo als eigenlijk op elk gebied, er wordt ook hier bezuinigd waar dat maar mogelijk is en waar dat zo min mogelijk 'pijn' doet. Men gaat wel, daarvoor is zo'n win- tervakantie veel te leuk. Niemand laat zich dat sportieve, ontspannen de genoegen zo maar afnemen. Wel wordt er extra op de kosten gelet. De vakanties worden korter en men bekijkt de vervoers- en logieskosten extra kritisch. Met eigen caravan er op uit, of een georganiseerde busreis zijn mogelijkheden om de eindjes aan elkaar te knopen zonder dat de vakantie er negatief door wordt beïnvloed. De (durei kerstperiode moet plaats maken voor een kortere en goedkopere crocus- of carnavals- vakantie. cn op deze manier kan men 'ongemerkt' met een kleiner budget rondkomen. Oostenrijk blijft bestemming num mer één. Het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferde, dat in de winter van '81 '82 maar liefst 26 r< van de vakantiegangers naar dit land afreisde. In diezelfde winter gingen in totaal 1.5 miljoen mensen met vakantie (naar zon of sneeuw) waarbij het gemiddelde aantal vakantiedagen afnam tot 11.7 Het aantal wintervakanties in eigen land groeide sterk, en dat ging weer ten koste van de zonvakanties, want echte ski-enthousiasten kunnen in ons land op de lange latten niet uit de voeten. Natuurlijk wil iedereen er. ook in de sneeuw, zo leuk mogelijk uitzien, maar ook hier zien we in toenemen de mate een nuchtere kritische hou ding. Naast mode wil men functiona liteit en prefereert men kleding, die 'ook gewoon bij huis en tijdens de wintervakantie in eigen land kan worden gedragen Multifunctionele kleding dus. die veelzijdig te gebrui ken is. Functioneel Uiteraard spreekt ook de mode dit seizoen weer een hartig woordje mee. Nieuw zijn bij voorbeeld skivesten met een bijpassende bodywarmer, die er over gaat. Beide zijn gewat teerd met de helft van de nor male vulling, waardoor ze geen bolronde aanblik geven en ook afzonderlijk te dragen zijn. tinten, zoals vele nuances blauw, Functionaliteit dus. geel, roze en wat wit. Nieuw en heel aantrekkelijk zijn de Slanker doen de jacks aan door hun kleurvlakken. In de gewone mode vulling die wat genormaliseerd is, al een tophit, maar ook veelvuldig toe- is de body altijd wat dikker gevuld gepast in de skikleding Er zijn dan de mouwen. Het meest toege- speelse, asymmetrische accenten in paste materiaal voor ski-kleding is balken, vlakken en vierkanten, nylon, daarnaast zijn er modellen in dwarsdoorsnijdingen. kragen en polyester/katoen mouwen in contrasttinten en opval- Marine, grijs en rood zijn veel gezie- lende en kleurige garneringen op ne tinten in de skimode, vrolijk en zakken. Harmonikazakken zijn heel gul aangevuld met pastels en felle actueel en komen voor op sportieve Foto boven, fijne ski-jacks die super licht zijn. heerlijk warm en leuk qua model en kleur. Bijpassend een salopette Het rechter jack heeft schuin opgestikte contrastbiezen <C A i. Foto onder: modieuze langlaufkleding voor hem en haar. Links een salopette van popeline gevoerd metfrottee. Actueel is de tunnelcentuur en de afstekende bies langs de schouderlijn. Voor hem een jack in kangeroe- stijl gedragen op een veel bewegingsvrijheid biedende langlauf-broek (Triumph International) jacks, broeken, vesten en bodywar mers. De overall wordt het komend sei zoen overtroefd door de verschillen de broeken: de salopette, de 'snelle' renhose en de thermohose. De laat ste is een kruising tussen een salo pette en een renhose: hij is lekker warm, biedt optimale bewegingsvrij heid en heeft stoere polsterstukken op de knieën. De pulli's zijn er met rits, met een staande kraag en met een col. Nieuw is de harmonika-inzet in de halsope ning. Accessoires zijn er volop en ze zijn onontbeerlijk gamaschen (sneeuwvangers). kleurige wanten, handschoenen en skikousen. Uiter aard moet vooral de skibril niet vergeten worden. Langlauf Zwerven door het besneeuwde land schap, of je nu je eigen spoor trekt door de ongerepte sneeuw of dat je je weg zoekt over reeds gebaande loi pes, het blijft een belevenis. Ver weg van overvolle alpinepistes en tros sen wachtenden bij de skilifts kun je als langlaufer nog genieten van de natuur. De grondbeginselen zijn ge makkelijk te leren, maar er is nau welijks een sport te noemen die meer lichaamsbeweging vereist dan langlauf, en hierdoor wordt ook een topprestatie vereist van de ontwer pers en fabrikanten van langlaufkle ding. Ondanks alle modieuze elemen ten, die rijkelijk voorhanden zijn blijft de functie op de voor grond staan. Dus, een optimale bewegingsvrijheid, die ontstaat door een legére snit en bi-elasti sche materialen, anderzijds door materialen met een hoog vochtopname vermogen. De overall is in het langlaufprogram- ma als modieus artikel opgenomen, maar ook de functionele langlauf- broek is zeer modieus uit de bus gekomen dit seizoen. Elastische zo nes, fiberfill gevoerd voorpand, tun nelceintuur in de taille, soms fijne streepinzetten. zorgen voor bewe gingsvrijheid en een modische trend. Bij erg koud weer kan de overall gecombineerd worden met een bodywarmer, terwijl bij zachter weer een modieuze overall met een sneeuwhemd kan worden gedragen Voor sportieve langlaufers zijn er wijd gesneden blousons in kangeroe- stijl met grote zakken in het voor pand. Soepel gesneden parka's met perlfrotté aan de binnenkant, com pleteren de ensembles. De mouwlo ze overalls zijn hooggesneden, met een rits in het voorpand en prakti sche zakken. De lengte is door mid del van twee variabele gespen ver stelbaar. Op de loipe hebben de kleuren mari- ne-rood-wit wat ruimte moeten ma ken voor zachte pasteltinten Sport- mode is zowel bij het skién als bij de langlauf een vereiste en dat dit goed absorberend moet zijn spreekt voor zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9