PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambtenaren wijzen nieuw voorstel af Den Uyl vraagt begrip voor angst van Russen Kort geding NS tegen vakbonden Licht weer aan wegens brand EIS BLIJFT: 3,5 PCT VAN TAFEL m-Bi V Krachtig protest in Middelburg Britse minister wil desnoods schieten op vredesbetogers Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? de PZC vandaag Wellicht altaar van Mozes en DELEGATIE IN MOSKOU NIET EENSGEZIND Jozua gevonden 'STEM VAN BBC' IN OORLOG OVERLEDEN Zacht Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on- geveer 14 graden Matige zuidwesten wind. in het Waddengebied eerst nog krachtig. 226e jaargang no. 257 l/Voensdag 2 november 1983 \JTRECHT (ANP) De ambtenaren van het Utrechtse energiebedrijf iGEBi. tie dinsdagavond uit protest tegen de voorgenomen 3.5 korting op hun salaris \e Domstad tot elf uur van straatverlichting verstoken heten, hebben die actie jnderbroken in de Prinsenstraat, omdat daar om halfacht brand uitbrak in ien woonhuis pe brandweer ondervond dan ook bij het bluswerk geen hinder van de actie. iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ambtenarencentrales gaan niet akkoord met het voorstel van het kabinet om de salarissen van de ambtenaren volgend jaar iets minder te verlagen dan het van plan yvas. Het nieuwe kabinetsvoorstel zou ertoe leiden dat het netto-salaris van de ambtenaren in januari niet lager zou zijn dan in december. Jaap van der Scheur, voorzitter van overleg dat vandaag met minister van geen openingen, het was het oude de grootste ambtenarencentrale Ab- binnenlandse zaken Rietkerk wordt verhaal", aldus AbvaKabo-voorzitter vaKabo, zei gisteravond dat de tege- gevoerd. Centrales die met dat voor- Van der Scheur Eioetkoming van het kabinet „vol- stel akkoord zouden gaan. betichtte trekt onvoldoende" is en niet tot hij al op voorhand van „verraad aan BcCrltCf bvereenstemming zal leiden in het de achterban". Al in het weekeinde was de voorzitters van de vier ambtenarencentrales ge bleken dat zij van het kabinet geen wezenlijk nieuwe voorstellen te ver wachten konden hebben. Zij trokken die conclusie na een tot dusver ge heim gehouden gesprek, dat zij zater dagavond bij minister Rietkerk thuis hadden met zowel Rietkerk als minis ter-president Lubbers. Zij waren door de minister voor het gesprek uitgeno digd na het wekelijkse ministersbe- Vrede De overgrote meerdedrheid van de vredesdemonslranten wil verdergaande acties tegen de plaatsing van kruisraket ten. (PAGINA 3) Taiwan-order Dc kans dat Taiwan twee oor logsschepen in Nederland zal laten bouwen groeit. Het kabi net lijkt bereid te zijn de poli tieke moeilijkheden met China op de koop toe te nemen. (PAGINA 5) Philipsdam De Partij van de Arbeid pro beert de voltooiing van de Phi lipsdam en de aanleg van de liftsluis in de Oesterdam te redden. De socialisten hebben een potje 'gevonden' waaruit het een en ander gefinan- cieerd kan worden (PAGINA 13) Landhowvgrond De Zuidelijke Landbouw Maatschappij protesteert fel tegen voorstellen om de vrij stelling van onroerend goed- belsting voor landbouwgron den af te schaffen. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 en 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 10 raad op vrijdag. „Het gesprek bood in plaats Ondanks het feit dat de bonden niets verwachten van het gesprek dat ze vandaag met Rietkerk hebben, zullen ze het overleg niet uit de weg gaan Zij zouden daarmee immers zichzelf ac tiewapens uit handen slaan. Ze zou den het gevaar lopen doorn de rechter bij eventuele acties te worden terug gefloten, omdat ze dan de mogelijkhe den voor overleg niet uitputtend zou den hebben benut. Rietkerk, aldus Van der Scheur, komt nu met een salarisverlaging van drie 3.5 procent en vage try TT -Jn jr-.i "t-'iVPstifo l 1 MIDDELBURG Duizenden ambtenaren, uitkerings gerechtigden en trendvolgers verzamelden zich giste ren op het Damplein in Middelburg voor een krachtig protest tegen de voorgenomen bezuinigingen. In een lange stoet trok men naar het stadhuis en het provin ciehuis. waar een motie van ajkeuring werd overhan digd aan vertegenwoordigers van provincie- en stads bestuur Alle sprekers op de manifestatie riepen op lot actie (ZIE PAGINA 11). 'De dag van de waarheid' De twee hoogbejaarde bewoonsters van het huis konden op het nippertje aan Ie vlammen ontkomen. Het huis brandde gedeeltelijk uit In het donkere Utrecht hebben zich verder geen incidenten voorgedaan. In verband met de actie, die tevoren was aangekondigd, was er wel extra politie op de been om het publiek op straat gerust te stellen Op enkele kruispunten bleef de verlichting branden. beloften over gelijkwaardig overleg in 1985 en 1986 Maar onze eis blijft staan: de 3,5-procentsverlaging moet van tafel. En aan vage beloften over gelijkwaardig overleg hebben we niets, die beloften hebben we al te vaak gehad" Met de tegemoetkoming waartoe het kabinet gisteravond in een speciale ministerraad besloot, zou om en na bij een miljard gulden gemoeid zijn. Voor dat bedrag zouden overigens geen nieuwe bezuinigingen of andere maatregelen worden gezocht om er compensatie voor te vinden. De gevolgen van de operatie zouden mogen leiden tot een iets groter te kort in de staatsfinanciën dan het kabinet tot dusver beoogde. Het zou tot de consequentie kunnen leiden dat het financieringstekort in 1984 niet met de beoogde 0.3 procent daalt, maar dat het (in percentage van het netto nationaal inkomen; dat is alles wat we met elkaar verdienen in Ne- (Slot zie pag. 3 kol. 2) GREENHAM COMMON (UPI) Vrouwelijke demonstranten uit het al twee jaar bestaande vredeskamp bij de Britse basis Greenham Common werden gisteren aangehouden na een poging om de toegang tot de luchtmachtbasis te blokkeren. De vrouwen kwamen in 'alarmtoestand' nadat een groot Amerikaans transporttoestel op de luchtmachtbasis landde. In de machine van het type Galaxy werden de eerste delen van de binnenkort verwachte kruisraketten vermoed De werkelijk lading van het toestel, dal buitengewoon streng bewaakt werd. kon niet worden achterhaald. (Van onze correspondent LONDEN De Britse regering kan niet garanderen dat niet op vredesdemonslranten wordt geschoten, als die te dicht in de buurt komen van de op de luchtmachtbasis Greenham Common te plaatsen kruisraketten. Deze uitspraak van minister Heseltine (defensie) heeft gisteren veel stof doen opwaaien in het Britse Lagerhuis. De minister gaf zijn verklaring in steunde in het Lagerhuis Heselti- antwoord op een vraag van een ne's verklaring. Lagerhuislid van de Labour-partij. De veiligheidsmaatregelen rond de „Het is de absolute plicht van de Brits-Amerikaanse basis in Green regering. nuclaire wapens in ons ham Common zijn de afgelopen land te verdedigen en ook de bases dagen sterk opgevoerd, nu dage van onze strijdkrachten te verdedi- lijks onderdelen van de eerste 16 gen Het zou roekeloos zijn die daar te plaatsen kruisraketten uit politiek nu te laten varen", aldus de Verenigde Staten aankomen, en de minister de raketten zelf binnen drie weken Premier mevrouw Thatcher onder- moeten i UTRECHT (GPD) De Spoorwegen gaan een kort geding aanspannen tegen de vervoersbonden FNV en CNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging om een verbod op verdere acties bij NS te krijgen. Het geding dient vrijdag in Utrecht. T Joor vele duizenden amb- \ji V tenaren len in hun kiel- lj zog trendvolgers en uitke- I; ringstrekkers) is vandaag, 2 1 november, de dag van de p waarheid. De vakorganisaties van K overheidspersoneel gaan het voorlo- J pig laatste overleg in met de 'werkge- I ver' van alle ambtenaren, minister k van binnenlandse zaken Rietkerk X Een overleg dat in allerlei opzichten B zeer betrekkelijk is en in de uitkomst l waarvan maar weinig vertrouwen be- staat Om te beginnen staat het ge- sprek onder de hoogst denkbare druk E van stakingen op het punt van uitbre- P ken en bedoeld om - zoals de bonden k het letterlijk hebben geformuleerd - i de samenleving in Nederland massaal I; te ontwrichten In de tweede plaats t nemen de ambtenarenorganisaties k minister Rietkerk („boos op Koos") als onderhandelingspartner nauwe- r lijks serieus omdat hij komt praten op een moment waarop voor wat betreft de kortingsplannen op salarissen en L uitkeringen de pap al lang lijkt ge- P stort En in de derde plaats zal ook de I bewindsman zelf moeten vaststellen dat hij maar erg weinig ruimte heeft om nog zoiets als zaken te doen met 0 de vakbonden; zijn portemonnee voor dit overleg bevat slechts een mager beetje 'wisselgeld'. Het kabinet heeft gisteren besloten wat water in de wijn te doen met meer de volle omvang van de drieëneenhalf procent salaris- korting Maar dat gaat de ambtena renbonden nog lang met ver genoeg. Er moet dus een wonder gebeuren, wil het na vandaag nog betrekkelijk rus tig blijven in Nederland De vraag waar het om gaat is of het overleg van vandaag uitdraait op het sein voor de climax van de sociale onrust danwel of partijen er veel aan gelegen is om terug te keren naar het nuchtere oordeel over wat wel en niet mogelijk èn nodig is. Tot nu toe hebben de ambtenaren zich in hun woede over de kortingsplannen voor namelijk bezig gehoüden met prik- en stiptheidsacties (enkele 24-uurs sta kingen daargelaten). Het stakings recht van ambtenaren is in Nederland nog steeds niet in een wet omschreven en dus zijn er ook nog geen vastgeleg de 'spelregels' hoe in dit soort geval len te handelen. Met de toegepaste ontregelingsacties waren de ambtena renbonden dus ook goeddeels 'on grijpbaar' voor een gerechtelijke uit spraak. De directie van de Nederland- sche Spoorwegen heeft dat al in een vroeg stadium onderkend: ze stond in feite machteloos. Anders wordt het wanneer de ambtenaren overschake len op 'echte' stakingen. Voor de ambtenarenvakbeweging zelf komt dan het moment waarop de stakings kassen zullen moeten opengaan en dus het (financieel) uithoudingsver mogen een factor wordt. Bovendien is er in dat geval een handvat om de j rechtmatigheid van de ambtena- i renacties (door beide partijen) via een beroep op de rechter te laten toetsen. I AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur heeft deze week nog eens met zoveel woorden te kennen gegeven dat zijn bonden een uitspraak van de rechter - hoe die ook uitvalt - in die omstandig heden als bindend zullen beschou wen. Dat maakt de zaak, ook voor ieder die de afgelopen weken schade, nadeel of hinder van de acties heeft ondervonden, er in ieder geval een stuk helderder op. In een toelichting zegt NS dat zij weliswaar geen partij zijn in het loon- conflict tussen spoorwegpersoneel en overheid, maar dat zij de zaak met langer op zijn beloop kunnen laten. De aanhoudende istiptheidsiacties veroorzaken zoveel overlast en scha de. zegt de NS-directie, dat „oorzaak en gevolg niet langer evenredig zijn". Het geding komt op het moment dat er een verheviging van de acties bij de HAIFA iI'PI) Een oudheidkundige in Israël zegt dat hij misschien het ■Haar gevonden heeft dat Jozua de bijbelse Israëlieten opdroeg op te fichten op de berg Ebal. De vondst, die .zonder weerga in het heilig land' wordt genoemd, is gedaan door de archaeoloog Adam Zartel uit Se kibboets Ein Sjemmer, tijdens drie Seizoenen van opgravingen onder aus- pièn van de universiteit van Haifa Zartel zei in een vraaggesprek dat de óffertafel in de twaalfde eeuw voor Christus werd opgericht, wat moet öjn geweest kort nadat de Israëlieten Uit Egyptische gevangenschap Vluchtten en het beloofde land betra den dat nu Israel is. Deuteronomium 27 vermeldt dat Mo tes de Israëlieten na het in bezit nemen van het beloofde land opdroeg sen stenen altaar op te richten op de berg Ebal en God brandoffers te bren gen. Hoofdstuk 8 van het boek Jozua over de verovering van Ai, zegt. dat lozua het altaar oprichtte kort nadat de Israëlieten vanuit het oosten de rivier de Jordaan waren overgesto ken. Volgens Zartel zijn op de berg Ebal geen andere archeologische vondsten gedaan die teruggaan tot bijbelse tijden. spoorwegen wordt voorbereid De ver- voersbond FNV en de FSV raadple gen deze week hun achterban over het aanvullen van de wat verlopende stiptheidsacties met 24-uursstakin- gen en verrassingsacties Deze aan vullende acties zouden volgende week moeten beginnen Bussen niet naar centrum Rotterdam ZIERIKZEE (ANPi De bussen van het Streekvervoerbednjf Zuidwest Nederland (ZWN) m de regio Voome- Putten zullen vandaag niet njden. Dit heeft een woordvoerder van het bedrijf dinsdagavond meegedeeld. De overige diensten van ZWN uit de Hoeksche Waard van Goeree Over- fiakkee en Schouwen-Duiveland zullen woensdag maar tot de Hei- nenoordtunnel rijden De bussen uit deze regio's zullen de stad Rotterdam niet in gaan wegens de staking bij de RET Kort vóór het overleg van ambte narenbonden en minister Riet kerk vandaag zijn de berekeningen bekend geworden die het Centraal Planbureau (CBRi heeft uitgevoerd naar de effecten van het zogeheten FNV-altematief, het tegenvoorstel van de vakbeweging op (je bezuini gingsplannen van het kabinet-Lub- bers De berekeningen van het plan bureau zijn gemaakt in opdracht van het kabinet, nadat onlangs bij de begrontingsbeschouwingen in de tweede kamer aan de regering het verwijt was gericht dat het FNV- altematief met serieus genomen was. Uit de conclusies van het CPB blijkt dat het plan van de vakbeweging op termijn op een aantal punten gunsti ger uitpakt dan aanvankelijk was verondersteld. De kritiek van premier Lubbers richt zich nu vooral op de te kleine daling van het financieringste kort van de overheid. Toch kan het kabinet - zeker na de uitkomsten van het CPB op eigen verzoek gemaakt - met voorbijgaan aan wat de vakbewe ging op tafel heeft gelegd Pas wan neer partijen elkaar beide weer se rieus nemen, en dat ook in opstelling en met daden laten blijken, kan er sprake zijn van constructief overleg De dag van de waarheid' voor de ambtenaren (trendvolgers en uitke ringstrekkers» mag daarom niet al op voorhand op de uitkomst zijn be paald vdM MOSKOU (GPD) De Nederlandse parlementaire delegatie in Moskou verschilt onderling sterk van mening over de rechtmatigheid van de Russi sche angst voor de nieuwe NAVO- rakcttcn. PvdA-leider Den Uyl vroeg dinsdagavond na de eerste reeks ge sprekken in Moskou meer begrip voor dc zorgen van de Sowjets. Maar CDA-fractieleider De Vries en diens VVD-ccllega Nijpels wezen op hun beurt op de dreiging van dc SS-20's voor de NAVO-landen. De delegatie sprak dinsdag in Moskou met de onderdirecteur van het Russi sche Amerika-instituut. Bogdanov. en met voorzitter Zhukow van het officie- Ie Russische Vredescomité. Vooral Bogdanov wees op de gevaren van de nieuwe NAVO-raketten voor Moskou. De Pershing-II. die in enkele minuten vanuit Duitsland met grote nauwkeu righeid Russische doelen kan berei ken boezemt de Sowjets de meeste vrees in. Terecht, zei Den Uyl De Russische angst is gerechtvaardigd en oprecht. Voor het eerst komen er in West- Europa op het land gestationeerde raketten, die vitale doelen in de Sow- jet-Unie kunnen bereiken Moskou ziet dat als een pistool op de borst De Vries zette daar vraagtekens bij Dc Russen beschouwen hun SS-20 ais antwoord op de Amerikaanse nucleai re bommenwerpers in Europa. De nieuwe NAVO-raketten zijn niet an ders dan die bommenwerpers, meent hij Nijpels noemde de opstelling van de SS-20 de bron van de huidige problemen. .Hun angst voor de Pers- hings wordt erbij gesleept, als ze geen antwoord meer weten op onze vra gen". zei hij. Nijpels was dinsdagavond zeer teleur gesteld over de Russische antwoor den op zijn vragen over de mensen rechten in de Sowjet-Ume We zijn gestuit op een muur van onwil en onbegrip zei hij. Op vragen over de positie van dissidenten kreeg Nijpels ten antwoord, dat er in Rusland geen voorvechters van de vrede in de cel zitten, maar alleen wetsovertreders De Nederlandse delegatie zal van middag worden ontvangen door de plaatsvervangend president van de Sowjet-l'nie. Koeznetsov. Omdat Sowjet-leider Andropov al sinds au gustus niet in het openbaar is ver schenen. beschouwt delegatieleider Ter Beek het als een teken van hoge waardering dat diens plaatsvervan ger nu met de Nederlanders zal pra len. BLDLEIGH SALTERTON7, ENGELAND (RTRi Stuart Hibberd. de bestbekende stem van de BBC in de jaren van de Tweede Wereldoorlog, is dinsdag op 90-jarige leeftijd overleden. In de oorlog was Hibberd de 'stem van de BBC' geworden voor miljoenen luisteraars thuis en in het buitenland en zijn stemgeluid was toen het bekendste na dat van Sir Winston Churcill, de premier. Sluart Hibberd was in 1924 in dienst getreden van de Britse omroep en in de volgende 27 jaar deed hij als chef-meuwslezer belangrijke aankondi gen, zoals het overlijden van koning George de vijfde in 1936 en de overwinning van de geallieerden in Europa 1945.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1