Hevig protest ZLM tegen onroerend-goedbelasting KIND IN HET ZIEKENHUIS Ossendrecht wordt ME-opleidingscentrum Grote belangstelling Uit- verkoopdag DE KRANT IN BEDRIJF Vijf jaar waken over welzijn PZC/ provincie VRIJSTELLING LANDBOUWGRONDEN HANDHA VEN J' E Voorstel tot -uitstel "wijziging regeling ADZ Onderwijzer aan het bed Exploitatie voorlichting Oosterschelde naar ZWN 'OENSDAG 2 NOVEMBER 1983 -r-r 15 30ES Hoofdbestuur en ledenraad van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij (ZLM) jrotesteren heftig tegen voorstellen om de vrijstelling van onroerendbelasting voor andbouwgronden af te schaffen. Volgens de ZLM-ers zal daardoor een onevenredig zware ielasting van het bedrijfsleven in de land- en tuinbouw ontstaan. Jij invoering van de onroerendbelas- ingen golden indertijd diverse rede- len om de grond van de boeren voor ietaling te vrijwaren, zoals de functie jjNian cultuurgrond, het wankele rende- Staatssecretaris -lezoekt aantal roonwagencentra [IDDELBL'RG - Staatssecretaris mr Ph. Brokx van volkshuisvesting ff _jaat daarbij de planning van woon- 'agencentra. a de ochtenduren is er een gesprek fissen gs en de staatssecretaris, waar- a in de middaguren verschillende oonwagencentra in Zeeland bezocht illen worden. Het gaat daarbij om Sddelburg, Vhssingen. Sluiskil, loka- e Koewacht en centrum Hulst. Er is afsluitend gesprek met de bestu- m van de beide woonwagenschap- ;n en de gemeentebesturen van Vlis- ngen, Terneuzen, Hulst en Axel in )en Dullaert' te Hulst. Mevrouw E. iaris-Koster zal er namens gs inzicht >ven in de beleidsvoornemens van provincie op het stuk van de roonwagencentra. Ipoedvergadering ENV over acties HDDELBURG - Alle afdelingen van et CNV in Zeeland hebben voor laandag 7 november een 'spoedver- adering' belegd die om 19.30 uur egint in de Prins van Oranje in Centraal staat tijdens die bij- f inkomst de vraag om solidariteit issen werkenden en niet-werkenden i de wens om gezamenlijke acties te ndernemen. ie richten zich tegen het kabinetsbe- id om salarissen van ambtenaren en éndvolgers met 3,5 procent te kor- m in 1984 en om de uitkeringen nog terug te brengen. nkele leden van de.landelijke ver- Dndsraad van het CNV zullen aanwe- g zijn voor het geven van een toe- chting. „Ondanks het feit dat in het Jtale CNV-beleid steeds nadrukke- |k de positie van de 'anders actieven' B. benadrukt en gepleit is voor het «fttzien van groepen is het zaak in dit ■|[ncrete geval ons nog eens ondub- llzinnig uit te spreken tegen de [rechtvaardigheden die dit beleid 1 hebben voor mensen die moeten ndkomen van een veelal lage uitke- ïg" aldus de uitnodiging. ment op agrarische bedrijven en de hoge waterschapslasten (geschot) die betaald worden. De ZLM vindt dat de vrijstellingsargumenten nog onver kort gelden. Eén en ander bleek tijdens in Goes gehouden vergaderingen van leden raad en hoofdbestuur van de algeme ne standsorganisatie. In deze bijeen komsten werd ook verzet aangete kend tegen invoering van een 'straf op goed boeren" in Europees verband. Gesteld werd dat de melkveebedrij ven niet het slachtoffer mogen worden van een superheffing op meerproduk- tie. Een verlaging van de graanprijs met 20 percent tot wereldmarktni veau. kreeg het predikaat 'onaan vaardbaar'. De Europese Commissie in Brussel werd door de ZLM-ers van boerenbedrog beschuldigd, omdat de kosten van het graanbeleid verkeerd worden belicht. Overigens zal er in de fruitteeltsector dit jaar in Europa geen sprake zijn van overschotten. ZLM-voorzitter A. Doeleman was be zorgd over de schaalvergroting in het onderwijs. Daardoor komen veel scho len. ook die onder bestuur van de ZLM, op de tocht te staan. Doeleman vond dat de opleidingsmogelijkheden op het platteland niet zonder meer mogen worden afgebroken. Hij wees op de waarde van praktisch gericht onderwijs. De ZLM-voorman beklem toonde dat zijn organisatie zich m de toekomst met onderwijszaken wil blij ven bemoeien. ..Wij gaan daarbij uit van de behartiging van de belangen van het bijzonder neutraal onderwijs. Wanneer dat het onderwijs op het platteland ten goede "komt. zijn wij bereid tot samenwerking op basis van dit uitgangspunt, daarbij andere le vensbeschouwelijke normen respecte rend". aldus Doeleman. Hij zag het als een groot bezwaar dat het agrarisch onderwijs niet meer onder verant woordelijkheid van het ministerie van landbouw zal vallen. Doeleman pleit- VLISSINGEN- Het dagelijks be stuur van het Administratief DienstencentruM Zeeland (ADZ) stelt voor een nieuwe vijziging van de gemeenschap pelijke regeling van de werk voorzieningsschappen in Zee- H'and uit te stellen tot na invoe ring van de nieuwe wet op de gemeenschappelijke regeling. Een nieuwe wijziging kost veel tijd. Bovendien zijn de verschil- I lende schappen het niet eens over de wijze van vertegen woordiging in het bestuur van het ADZ. De kwestie komt maandag 7 november in de alge mene bestuursvergadering. De 9vergadering wordt gehouden in de Vlissingse vestiging van het ^ADZ aan de Mercuriusweg en ^begint om 15.00 uur. jHet bestuursvoorstel houdt in ■dat de huidige (trapsgewijze) m vertegenwoordiging via de w schappen gehandhaafd blijft. ■Om een wijziging in de regeling door te voeren, moet eerst zeker (zijn dat alle deelnemende ge meenten een rechtstreekse ver tegenwoordiging wensen in het bestuur. Die zekerheid is er niet. omdat de leden van De Zuid hoek (werkzaam op Schouwen) heeft meegedeeld dat zijn leden het schap zitting willen hou- ^den in het bestuur. Het werk voorzieningsschap de Betho (De (Bevelanden en Tholeni heeft na- imens de gemeenten de voorkeur 'uitgesproken voor rechtstreekse 'vertegenwoordiging in het be- jstuur van het ADZ De Dethon (het schap voor Zeeuwsch- jVlaanderem is voor uitstelling van de wijzigingen tot na de invoering van de nieuwe wet. Het bestuur volgt dit standpunt. Het ADZ heeft in 1980.1981 een reorganisatie ondergaan en in 1982 trad de gewijzigde gemeen schappelijke regeling in wer king. Daarna hebben de leden zich bezonnen op een hernieuw de wijziging van de regeling. Tijdens de vergadering neemt de heer P. van Straten afscheid' als bestuurslid. Zijn plaatsver vanger, namens de Betho. is de heer J. J. van Noort. De heer A. van Leeuwen vertrek als be stuurslid namen; de FNV. Als zijn opvolger wordt de heer A. Oudshoorn voorgedragen. /ADVERTENTIE BINNENKORT VERSCHIJNT: De bekende communicatiedeskundige Joan Hemels schreef een verhelderend boek over de dagbladpers in Nederland in de twintigste eeuw. Aanleiding voor deze studie vormde het jubileum van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers, de organisatie van krantenuit gevers die thans 75 jaar bestaat. Dij boek is meer dan de historie van een bedrijfstak: het is een cultuurgeschiedenis in optima forma. Hemels onder zoekt de spanningen die het leven van kranten begeleiden alsook de invloeden van maatschappelijke ontwikkelingen op de dagbladpers. Enerzijds vormen dagbladen een geestelijk goed, anderzijds worden zij als commercieel produkt vervaar digd: een boeiend spanningsveld, over de ontwikkeling waarvan Hemels opmerkelijke feiten weet te melden. Een uitmuntend gedocumenteerd en geïllustreerd boek werk, dat de rol van het dagbladwezen in het maatschap pelijk bestel van Nederland toelicht. 336 pagina's, groot formaat 18x25 cm, ca. 200 afbeeldin gen, gebonden in stevige band. De winkelprijs van het boek wordt 49,50. Lezers van onze krant worden in de gelegenheid gesteld het boek te bestellen tegen de speciale voorintekenprijs van 30,- plus f 6,75 verzendkosten. Wilt u van dit aanbod gebruik maken? Vult u dan een girokaart of bankoverschrijving in ten bedrage van f 36,75 voor rekeningnummer 359300, ten name van uitg. PZC B V. Middelburg, met de vermelding 1 exemplaar De krant in bedrijf. Het boek wordt u dan bij verschijnen, begin december, zonder verdere kosten toegestuurd. U kunt, om u de verzendkosten te besparen, ook 30,- overmaken en het boek vanaf 8 december a.s. afhalen bij de balie van onze kantoren. te ervoor na te gaan wat voor het agrarisch onderwijs de mogelijkheden zijn van het stichten van agrarische onderwijscentra. Weinig gelukkig was de ZLM-voorzit ter met plannen voor reorganisatie van het ministerie van landbouw, vooral op provinciaal niveau. „Naar onze mening wordt hel beleid van het ministerie van landbouw in de pro vincie teveel uitgehold. Dat is des te meer merkwaardiger in een tijd dal het streven erop gericht is hel over heidsbeleid meer te decentraliseren." Hij wenste overleg met de georgani seerde landbouw bij de verdere uit werking van reorganisatieplannen. KMS mede-oprichter van nieuw gevormde energieraad IREM VHSSINGEN - De Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) is éen van de oprichters van de industriële raad voor energie- en milieutechnologie IREM. De oprichting sluit aan bij de ideeën van de commissie Wagner. Behalve de KMS behoren tot de op richters van de nieuwe energieraad de grote energiegebruikers zoals Ak- zo, DSM, Hoogovens en de apparaten- bouwers HBG, Holec, VMF, Stork Ketels en Bredero. Ook TNO is bij de oprichting betrokken, alsmede het Mikrocentrum in Eindhoven, de SEP, de Gasunie en ECN, terwijl de Shell eveneens belangstelling heeft ge toond. De raad wil behalve als spreekbuis van het bedrijfsleven optreden in het overleg met overheid en onderzoeks instellingen. Als waarnemers bij het overleg in de raad treden op vertegen woordigers van Economische Zaken en uit het wetenschappelijk hoger onderwijs. Ir E. W. Ter Horst, oud voorzitter van de raad van bestuur van Gis-Brocades heeft het voorzitter schap van de IREM op zich genomen. Reorganisatie ministerie baart CBTB zorgen GOES Het dagelijks bestuur van de christelijke boeren- en tuinders- bond West-Nederland (CBTB) is zeer bezorgd over de reorganisatie van de provinciale diensten van het ministe rie van landbouw. Het gaat in Zee land daarbij met name om de provin ciale directie voor de bedrijfsontwik keling en de.consulentschappen voor de akkerbouw en tuinbouw. Volgens het CBTB-bestuur is wel duidelijk wat er met de directie zal gebeuren (de hoofdingenieur-directeur wordt directeur landbouw en voedselvoor ziening), maar is onduidelijk wat er met de consulentschap zal gebeuren. Voor zover thans bekend is, zullen de consulentschappen in de nieuwe plan nen rechtstreeks onder 'Den Haag' komen (vakdirecties) en wordt de di rectie lijn met de hoofdingenieur-di recteur losgelaten. De zorgen van de CBTB-ers treffen met name een goede coördinatie in de provincie Een vraag is daarbij hoe de positie van de pro vinciale raad voor de bedrijfsontwik keling zal worden en de plaats daarin van de directeur landbouw en voed selvoorziening en de consulentschap pen. Gevreesd wordt dat een volgende reorganisatiestap zal zijn de vorming van gewestelijk of interprovinciale consulentschappen ..Als dat gebeurt, zal de georganiseerde landbouw daar bij betrokken moeten worden aldus de CBTB. De kinderafdeling van het zie/cen/uns Bergzicht in Goes aan de maaltijd De Stichting Kind en Ziekenhuis De Bevelanden bestaat vijf jaar. Reden, vinden de stichtingsleden, om zaterdag 12 november dit feit op feestelijke wijze te vieren in de kinderafdeling van het Goese ziekenhuis Bergziehl. Het dagprogramma loopt van 14.00 tot 16.30 uur en staat in het teken van het voorlichtingswerk van de stichting. De kinderafdeling krijgt dan 'het Kinderkadoboek' aangeboden en er is een optreden van het Goese jeugdcircus 'Hogerop'. De Stichting Kind en Ziekenhuis De Bevelanden, een werkgroep beroep op een andere maken hebben met kinderen stichtingsvorm van de Landelijke ziekenhuizen, krijgen van de men vereniging Kind en Ziekenhuis, heelt in haar betrekkelijk korte be staan binnen het kader van de gezondheidszorg voor kinderen al heel wat bereikt. De stichting werkt nauw samen met de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen Goes/Zie- rikzee en kan het beste gezien wor den als een bemiddelingsorgaan tussen ouders, kinderen en zieken huis. Daarnaast is voorlichting een belangrijk onderdeel van het taken pakket. De doelstelling is 'het bevorderen van het welzijn van het kind voor. tijdens en na een opname in het ziekenhuis'. Dit houdt onder meer in dat ouders en kinderen op een zo breed mogelijk vlak geïnformeerd worden door middel van ouder avonden ln peuterspeelzalen, kleu terscholen Discussies en diavoorstellingen spe len hierbij een belangrijke rol. Ook speciale speeldoos. waar- Stichting Kind en Zieken huis informatie over de relatie - -se ziekenhuis Bergzicht is dins- cen voor Zeelanci unie onder- "1 wijsproject begonnen. Vijftien be voegde ondenoijskrachten twerklo- - - zen en vrijwilligers) houden zich dooi het kind spelenderwijs op de daar bezig met de educatieve bege- hoogte gebracht kan worden van leiding van kinderen die langer dan hfiL en en m een zieken" zeven dagen op de afdeling moeten verblijven. De leerkrachten doen dat gratis en het is de bedoeling dat de onderwij- huis D ie speelgoedkist wordt ook uit geleend aan lagere scholen en kan sachterstand die een kind oploopt bijvoorbeeld gebruikt worden bij doordat hij of zij opgenomen moet schoolprojecten. Een en ander heeft tevens de bedoeling om een latere eventuele ziekenhuisopna- worden, zoveel mogelijk beperkt wordt Het project is een initiatief van de Stichting Kind en ziekenhuis me, door het kind beter te laten De Bevelanden in samen werking verwerken. met de Stichting Oosterscheldezie- De voorlichting houdt niet op bij kenhuizen GoesZierikzee. Het on- de ouders en de kinderen, strekt zich uit naar bepaalde be roepsopleidingen zoals kinderver zorgster en verpleegkundigen. Ook mensen die in hun stage of in hun denvijs in Bergzicht kan gezien worden als een proef, na ongeveer een half jaar bekijken de belang hebbenden of het zin heeft om door te gaan kind ziekenhuis. Onderwijsgeven den kunnen beschikken over docu mentatiemappen en boeken. De samenwerking tussen de zieken huizen en de Stichting Kind en Ziekenhuis De Bevelanden heeft al goede resultaten gehad Voorbeel den hiervan zijn een betere inscha keling van de ouders bij de verzor ging, een uitbreiding van de bezoek- mogelijkheden, het speciale kinder- bezoek. dat drie keer per week gehouden wordt (woensdag-, zater dag- en zondagmiddag) en meer mogelijkheden voor de ouders om hun kind te begeleiden bij een ope ratieve ingreep Verder verzorgt de stichting wekelijks een rondleiding door de kinderafdeling, voor ieder een die maar interesse heeft (van 14 15 tot 15.15 uur). De stichting vult regelmatig het speelgoed in de speelkamer en in de polikliniek aan en heeft recentelijk meegewerkt aan de uitgave van een nieuw opna meboekje, Ook is een groep moe ders in het leven geroepen die door het ziekenhuis opgeroepen kunnen worden om eventueel hulp te bie den bij de kinderafdeling. De stichtingsleden zijn van me ning dat de afgelopen vijf jaar op allerlei fronten nuttig werk ver richt is. Wel is het zo dat de ouders van de kinderen in de regio nog te weinig op de hoogte zijn met de mogelijkheden die de stichting hen kan bieden, vinden ze. De activitei ten in de toekomst zullen zich daar dan ook op gaan richten. Eén van die plaatsen is een zoge naamde 'rooming-in'. Dat is een mogelijkheid voor een ouder om tijdens een opname van zijn of haar kind in het ziekenhuis te blijven wonen, totdat dat met meer nood zakelijk geacht wordt. Die mogelijk heid is er overigens nu ook al. maar alleen bedoeld voor echt ernstige zaken. De stichting wil dit in over leg met de ziekenhuizen uit gaan breiden. Kees Maas THEATER-BUREAU PRESENTEERT PROGRAMMA GOES De 'Uit-verkoopdag' die Uit ces: ongeveer driehonderd kinderen toonden hiervoor belangstelling. De aanvankelijk geplande Herman Heij- ermans-tentoonstelling kwam wegens organisatorische moeilijkheden te vervallen. Hiervoor in de plaats was er een permanente diavoorstelling en videovertoningen over popmuziek en poppentheater. Jan de la Mar. de directeur van Uit in Zeeland, en Ge- omzet van enkele duizenden guldens rard van Rossum. de voorzitter van aan kaartverkoop. Uit in Goes, verklaarden na afloop 'ontzettend tevreden' te zijn. Zij den- Het kindertheater Dodd boekte met ken erover om volgend jaar eenzelfde het stuk Kanus en Baktus' ook sue- manifestatie op touw te zetten. in Goes in samenwerking met Thca- terbureau Uit in Zeeland dinsdag heeft gehouden, is voor de organisa tie boven verwachting verlopen. Di rect na het begin om 11.00 uur vorm de zich in de Prins van Oranje in Goes een lange rij belangstellenden. De drukte bleef aanhouden tot diep in de middag en zorgde voor een Het kindertheater Dodd met Karius en Baktus op de planken tijdens de Uit-verkoopdag in Goes. iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Ossendrecht zal over enige jaren het centrum zijn van de ME-opleidingen in Nederland, zowel wat de gemeente- als de rijkspolitie betreft. Op het moment wordt op de terreinen van de militaire leger plaats Ossendrecht gewerkt aan een schietbaan en aan een oefendorp. Over ongeveer vijf jaar moet er in Ossendrecht een complex gereali seerd zijn dat huisvesting biedt aan 275 man en dat nog uitgebreid zal kunnen worden tot een capaciteit van 350 man. De ME-opleidingen bestemd voor de gemeentepolitie worden thans ge volgd op de terreinen van de vliegba sis Woensdrecht, maar volgens minis ter Korthals Altes van justitie is dat een tijdelijke zaak. niet in de laatste plaats door de komst van de kruisra ketten. Om die reden is er een terrein bij Ossendrecht gekocht, waarop de nieuwbouw over vijf jaar gereed zal moeten zijn In eerste instantie gaat het om de al genoemde schietbaan en het oefen dorp. Voor de realisatie van de huis vesting zélf zijn echter al wel gelden gereserveerd. Het is uiteindelijk de bedoeling om de ME-opleidingen voor gemeentepolitie enerzijds en voor de rijkspolitie ander zijds op termijn te integreren. Dat lukt voorlopig niet. mede door de huisvestingsproblemen voor de rijks- politie-opleiding, nu in Neerijnen ge huisvest en op de nominatie staana om naar Hom te verhuizen. Het nieuw te bouwen complex in Ossendrecht zal volgens Korthals Al les echter uitermate geschikt zijn om in de toekomst de ME-opleidingen voor rijks- en gemeentepolitie te in tegreren. Er wordt op het moment gestudeerd op mogelijkheden om één onderkomen te realiseren. GOES Rijkswaterstaat heeft de exploitatie van het voorlichtingscen trum in het centrale dienstengebouw van de stormvloedkering Ooster schelde toegewezen aan de streekver- voermaalschappij Zuid-West Neder land. Deze onderneming verzorgt mo menteel al de exploitatie van het huizige tijdelijke informatiecentrum op het werkeiland Nccltje Jans. Sinds de opening in juni 1979 hebben ongeveer 900.000 personen een be zoek gebracht aan dit informatiecen trum. Volgens de verwachting zal de inrich ting van het nieuwe voorlichtingscen trum eind 1985 zijn voltooid De stormvloedkering zelf is niet eerder dan eind 1986 gereed, zodat geduren de het eerste jaar van de openstelling het centrum, net als nu. slechts via een lijndienst van het openbaar ver voer bereikbaar zal zijn De weg over de stormvloedkering is dan nog niet bruikbaar. In de besprekingen over de exploita tie is overeengekomen dat het natio naal bureau voor toerisme nauw zal worden betrokken bij de nationale en internationale promotie van het voor lichtingscentrum. Vrouwelijke rechter bij rechtbank in Middelburg benoemd MIDDELBURG - Mevrouw mr M. A Vermeulen is benoemd tot rechter bij de arrondissementsrechtbank in Mid delburg Zij was gerechtsauditeur en rechter-plaatsvervanger in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15