Gouverneur-generaal vroeg VS om ingrijpen op Grenada PZCfi Weinig problemen vervoer door ambtenarenacties Kamerdelegatie spreekt in Moskou met Opperste Sowjet Dodental aardbeving Turkije boven 1200 GENERAAL AUSTIN GEVANGEN GENOMEN Snel afnemend aantal banen voor hbo-ers VEEL AANDACHT PRAVDA VOOR VREDESBETOGING DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 PZC/kinnen-buitenland Grenada gevangen genomen Dat heeft het ministerie van defensie van Barbados maandag bekendgemaakt Austin is ondervraagd op een Ameri kaans schip. LONDEN/ST.-GEORGE'S (DPA/AFP/RTR/UPI) De gouverneur-generaal van Grenada, sir Paul Scoon, heeft officieel toegegeven dat hij de Verenigde Staten om een militair ingrijpen op Grenada had gevraagd. In een vraaggesprek met de Britse televisie BBC zei Scoon dat hij de Verenigde Staten en niet de Britten had 'uitgenodigd' omdat hij geloofde dat zij 'sneller' ter plaatse zouden kunnen zijn. Scoon die als vertegenwoordiger van Maurice Bishop na de coup op 19 koningin Elizabeth een overwegend oktober. ceremoniële taak vervult op het Ge- Generaal Hudson Austin, leider van menebest-eiland Grenada waarvan de de staatsgreep tegen Bishop, is door Britse vorstin staatshoofd is. zei de Amerikaanse invasiemacht op „graag te zullen zien dat de Amerika- nen blijven zolang dat nodig is". „Het zou wel twee a drie maanden kunnnen zijn", aldus Scoon die na de militaire coup onder huisarrest van de militairen stond. Met het luwen van de strijd op Grena da treffen Amerikaanse functionaris sen aldaar voorbereidingen voor be sprekingen met de gouverneur-gene raal over de vorming van een voorlo pige regering en een vredesmacht die de Amerikaanse troepen in staat zou stellen zich terug te trekken. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, maandag meegedeeld. De Verenigde Staten beschouwen Scoon als de enige wettige regerings autoriteit na de dood van premier DEN HAAG (ANP) Komend jaar moet de automobilist ruim tien gulden meer betalen voor de (toeslag op de) motorrijtuigenbelasting. Deze verhoging is noodzakelijk voor onder meer een (structurele) verhoging van het rijkswegenfonds. De opbrengst, die wordt geraamd op een bedrag van 21 miljoen gulden, geldt als compensatie voor de in de afgelopen jaren sterk toegenomen onderhoudskosten van het rijkswegen- net. Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft een en ander meegedeeld in antwoord op vragen vanuit de tweede kamer over de verkeersbegroting 1984. Uit het rijkswegenfonds worden de aanleg, de uitbreiding, het onderhoud en de verbetering van het rijkswegennet gefinancierd. VELE HONDERDEN VERMISTEN Een Amerikaanse officier verklaarde dat de gevechten op het Caribische eiland zondag nog doorgingen. In het oosten en noordoosten van Grenada gaat de strijd door, aldus de officier, die anoniem wilde blijven. Functionarissen van het state depar tement deelden maandag mee dat Amerikaanse militairen geheime verdragen hadden buitgemaakt waaruit bleek dat Grenadaanse mili tairen in de Sowjet-Unie zouden wor den opgeleid en Cubanen zouden worden opgenomen in de strijd krachten van Grenada. Woordvoerder John Hughes zei dat de verdragen ook voorzagen in het recht streeks overbrengen van wapens van andere landen naar Grenada zonder Cuba als tussenstation daarin te be trekken. Mogelijk zullen de verdragen spoedig voor publicatie worden vrij gegeven. Verder deelde Hughes mee dat 599 Amerikaanse burgers en 121 mensen van andere nationaliteiten waren geë vacueerd. Daar waren ook Cubanen onder. De circa 30 Sowjet-diplomaten op de Russische ambassade hadden voedsel en water gekregen. In Londen heeft het secretariaat van het Gemenebest meegedeeld dat plannen voor een vredesmacht van het Gemenebest al gesteund werden door sommige leden van de 48 landen omvattende organisatie. Zo hadden Canada en Trinidad en Tobago al ingestemd met deelneming. De macht zou meer een politietaak heb ben dan een vredebew arende instan tie zijn. Weersvooruitzichten voor woensdag Urn zaterdag. Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Middagtem- peraturen ongeveer 12 graden. Deltagebied In het noorden volgen diepe depres sies achter elkaar volgend op. Giste ren was weer zo'n diep lagedrukge bied van 965 millibar nabij IJsland. Dit centrum trekt snel naar het oos ten. Het front hiervan trekt over de Britse eilanden naderbij en zal op de eerste novemberdag een dompertje op het weer in de regio zetten. Er is de gehele dag veel bewolking waaruit sojjis wat regen of motregen valt. Grote neerslaghoeveelheden worden echter niet verwacht. Wat de wind betreft was het gistereavond rustig maar vanochtend zal deze al toegeno men zijn tot krachtig uit zuidwest. Vanmiddag volgt een lichte draaiing naar west en later afname tot matig tegen de avond. Later op de avond dringen ook opklaringen vanuit het westen op en het blijft dan droog. Het kivik stijgt tot maximaal 12 graden, de komende nacht is het met zo'n 7 graden minder koud dan de afgelo pen dagen het geval is geweest Vooruitzichten voor woensdag: het weer knapt morgen op. Boven Frank rijk komt een oceanisch hogedrukge- bied aan en gunstige invloed zal bij ons zeer duidelijk merkbaar zijn Mo gelijk komt in de ochtenduren mist voor maar later in de ochtend krijgt de zon weer volop kansen. Bij een matige zuidelijke wind is zelfs nog een lichte temperatuurstijging tot onge veer 13 graden overdag te verwach ten. Nautisch bericht Wind: zuidwest 6. ruimend in de mid dag naar west, iets afnemend 6 tol 5 later in de avond 4 Beaufort; zicht: licht tot matig, pas in de avond goed; temperatuur kustwater 11 graden; afwijking waterstanden: een geringe verhoging van enkele decimeters; ma ximum golfhoogte monding Scheldes: 'tijdens het ochtend hoogwater onge veer een meter zeegang, tijdens hel 'avond hoogwater ongeveer een halve meter zeegang. ZON EN MAAN 2 november Zon op 07.36 onder 1711 Maan op 03.54 onder 16.40 ERZURÜM (UPI) Het dodencijfer na de aard beving van zondag in het oosten van Turkije is tot boven de 1.200 gestegen. Functionaris sen in de provincie Er- zurum zeiden dat maan dagavond laat 1.226 lij ken geborgen waren, voornamelijk in Hora- san, Narman, Pasinler en Sarikamis. Ongeveer 50 dorpen tus sen de steden Erzurum en Karis zijn zwaar be schadigd. Reddingswerkers in Er zurum vrezen dat nog 1.500 mensen bedolven liggen onder ingestorte huizen. Zij kunnen geen nauwkeurige schatting maken. De liga van rode-kruis organisaties in Genpvp schat dat 23.000 perso nen gewond zijn geraakt of dakloos zijn. De orga nisatie heeft ervoor ge waarschuwd dat veel van hen in dc koude die in het gebied heerst, zul len omkomen als er niet zeer spoedig hulp komt. In het rampgebied is de temperatuur rond het vriespunt. President Kenan Evren en premier Bulend Ulu- su hebben maandag een bezoek gebracht aan het getroffen gebied, waar zich gemiddeld zeker een keer per jaar een aardbeving voordoet. Meestal wordt een hevi ge beving voorafgegaan door kleinere schokken, maar dit was zondag niet het geval. Omdat de beving zich om 05.15 uur plaatselij ke tijd voordeed, zijn veel slachtoffers in de slaap verrast. In het gebied is zondag een 'rampenploeg' van het rode kruis aangeko men. Een lid ervan heeft gezegd dat met hen dne speciaal geoefende Zwit serse honden, die voor reddingsoperaties in de bergen gebruikt worden, waren meegekomen die mee gaan helpen slacht offers te zoeken in de puinhopen. Het Nederlandse rode kruis heeft voor dc slachtoffers in het door een aardbeving getrof fen gebied in Turkije een partij dekens ter waarde van 45.000 gul den beschikbaar ge steld. Directeur Sphinx wordt vervolgd ALKMAAR (ANP) De directeur van het goederen-termijnbemidde- laarsbedrijf Sphinx bv in Alkmaar, de 30-jarige Peter S-. zal strafrechte lijk worden vervolgd. Dit heeft het openbaar ministerie in Alkmaar maandag meegedeeld. S. wordt verdacht van het feitelijk leiding geven aan verduistering, op lichting en valsheid in geschrifte door Sphinx bv. Hierbij zouden enkele mil joenen guldens van beleggers zijn verduisterd. S. heeft inmiddels toegegeven dat niet alle door de beleggers gestorte gelden overeenkomstig hun opdrachten zijn belegd. Tevens verklaarde S. op dracht te hebben gegeven tot het opmaken van gefingeerde overzichten van een aandelenpool, aldus de mede deling van het openbaar ministerie. Justitie voerde vorige week donder dag met 45 politieambtenaren een mval uit in de drie kantoren van Sphinx (Alkmaar. Lisse en Druten). waarbij een grote hoeveelheid docu menten in beslag werd genomen S. werd donderdagmorgen gearresteerd. SCHIPHOL 'ANPi Op Schiphol is maandagmorgen de Nederlandse mevrouw F. Benjamin-Laas Imiddeni met haar twee dochters Donna <15, linksi en Helen <11, rechts/ teruggekeerd van het eiland Grenada. Mevrouw Benjamin is getrouwd met een Grenadiaanse leraar en woont al 19 jaar op het eiland vlakbij de plaats Granville. Haar man is op Grenada achtergebleven. Mevrouw Benjamin is donderdag met een Amerikaanse helicopter naar het Amerikaanse oorlogsschip 'Trenton' gebracht Een dag later ging zij terug naar Grenada vanwaar zij met een militair vliegtuig werd overgebracht naar Trinidad. Volgens mevrouw Benjamin zijn er geen buitenlanders meer op Grenada. ROTTERDAM (A^P) De naaste toekomst voor het ho ger beroepsonderwijs (hbo) wordt gekenmerkt door snel toenemende werkloosheid voor de afgestudeerden. De jongste cijfers geven aan dat bij de arbeidsbureaus het aantal ingeschreven werkloze schoolverlaters uit het hbo 2y5 keer zo groot is als dat van werkzoekende afgestu deerden uit het wetenschap pelijk onderwijs, terwijl de aantallen studenten van bei de elkaar niet veel ontlopen. Dit is maandag meegedeeld op een conferentie in Rotterdam die het ad- vies- en overlegoorgaan de hbo-raad er hield. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid hield de congres gangers voor. dat meer dan een kwart van de schoolverlaters er niet in slaagt binnen een jaar werk te vinden. Wel is de kans op werkloosheid van langer dan een half Jaar voor hbo-ers in het algemeen nauwelijks groter dan die voor andere categorieën. Binnen het hbo zijn de verschillen tussen de sectoren opvallend. Lang werkloos zijn betrekkelijk veel school verlaters van de pedagogische acade mies. de sociale academies en het kunstonderwijs. Naar verhouding wei nig zijn dat er van de afgestudeerden van hts-en, heao's en para-medische opleidingen. De Koning meende dat de arbeids markt grillig blijft en moeilijk voor spelbaar Daarom moet juist bijzon dere aandacht worden besteed aan kortere bijscholingen als snelle reac tie op veranderingen in die markt. Dat de hbo-raad daar ook wat aan wil doen. achtte de minister een goede zaak. DEMONSTRA HE TEGEN RIETKERK IN UTRECHT Hoog water Dinsdag 1 no vember Vlissingen 10,58 169 23.35 199 Terneuzen 11.20 193 23.58 221 Zierikzee 12.02 127 Hansweert, 11.56 205 Wemeldinge 0.02 177 1231 150 Kreekrak 12.27 174 Bruinisse 0.29 181 12 59 152 Woensdag 2 r Vlissingen 11.59 195 Terneuzen 12.23 219 Zierikzee 0.55 160 1305 142 Hansweert 046 234 13 05 229 Wemeldinge 1 16 187 13.41 167 Kreekrak 1.10 218 13.36 194 Bruinisse 1 44 191 14.13 170 Laag water Dinsdag 1 no vember Vlissingen 443 142 17.34 192 Terneuzen 5.08 153 18 03 203 Zierikzee 5.30 116 18.14 165 'Hansweert 5.35 172 1829 221 Wemeldinge 5.54 134 18.30 182 Kreekrak 6.13 154 18.50 213 Bruinisse 6.01 134 18.42 183 Woensdag 2 r ïovember Vlissingen 5.49 157 18.34 202 Terneuzen 6.24 171 19.08 215 Zierikzee 6.35 123 19.14 167 Hansweert 6.52 188 19.36 233 Wemeldinge 6.58 144 19.28 187 Kreekrak 7.18 166 19.49 218 Bruinisse 7.12 142 19.43 185 SCHIPHOL (ANP) De Nederland se Oost-West-delegatie uit de Twee de Kamer is maandag van Schiphol naar Moskou vertrokken. Onder lei ding van het PvdA-kamerlid Ter Beek gaan de fractievoorzitters Den Uyl (PvdA), De Vries (CDA), Nijpels (VVD) en het kamerlid De Boer (CDA) zich in de Russische hoofd stad oriënteren op de ontwikkelin gen in het Russische standpunt in zake de kernbewapening. De delegatie zal vandaag verwel komd worden tijdens een bijeen komst van de Opperste Sowjet-ipar- lement) in het grote paleis van het Kremlin. Daarbij zullen van Russi sche zijde aanwezig zijn de voorzit ters van een van de kamers van de Opperste Sowjet. Ruben, de politie ke adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, Zagladin, de generaal Cherchov en de ontwape- ningsdeskundige Bovin. Later op de dag volgen besprekingen op het instituut voor de Verenigde Staten en Canada en een ontvangst door het Sowjet-vredescomité. Ook woensdag en donderdag zal de dele gatie besprekingen voeren met de Opperste Sowjet. Donderdagmid dag is gereserveerd voor een gesprek op niet nader aangeduid hoger ni veau. Moskou is de laatste hoofdstad die tijdens de Oost-West-reis van de parlementariërs wordt bezocht. Vo rige maand werden Washington. Bonn en het NAVO-hoofdkwartier in Brussel bezocht. Het bezoek aan Moskou werd eerder uitgesteld in verband met het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing. Pravda Het Russische blad De Pravda opende maandag pagina 5 met een Premier Lubbers kon voor de televi sie de betekenis van deze grote manifestatie niet ontkennen. Hij gaf toe. aldus het artikel, dat deze een stimulans kan zijn voor de beper king van de wapenwedloop. Ook zei Lubbers dat het parlement uiteinde lijk zal moeten beslissen. Maar tege lijk probeerde hij de NAVO-plannen goed te praten Het optreden van prinses Irene tijdens de vredesde monstratie is de correspondent van de Pravda niet ontgaan In het arti kel werd de prinses aangeduid als 'de dochter van de koningin', die het woord voerde. Als zodanig werd ze opgevoerd in het gezelschap van vakbondsleider Wim Kok. de socia listenleider Den Uyl. IKV-voorzatter Mient-Jan Faber en de voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee. Strikwerda. Geen verzet CDA-fractievoorzitter Bert de Vries zei maandag, aan het begin van het bezoek aan Moskou, het eens te zijn met de opvatting van minister De Ruiter van defensie, dat Nederland zich niet zal verzetten tegen plaat sing door bondgenoten. Hiermee weerspreekt hij andere geluiden uit zijn fractie. De Vries reageerde op uitlatingen die het PvdA-kamerlid Ter Beek zaterdag deed. Ter Beek vindt dat het Nederlandse voorbehoud ook geldt ten aanzien van plaatsing in andere NAVO-landen en hij kondig de aan dat zijn fractie minister De Ruiter over diens uitlating aan de De fractievoorzitter van de PvdA, Joop den Uyl links) in een geanimeerd gesprek met de Sowjet-ambassadeur in tand zal voelen. Nederland, Beletski De heer Beletski was op Schiphol aanwezig om de Nedeerlandse Oost-West-delegatie uil de Ook het Pravda-artikel besteedde tweede kamer uitgeleide te doen voor haar reis naar Moskou. Vlnr: Nijpels iVVDi. De Vries (CDA), De Boer 'CDA» aandacht aan de uitlatingen van De en Beletski. Ruiter en Ter Beek. DEN HAAG (GPD) Evenals in het weekeinde gisteren het geval was, staan er voor vandaag zo goed als zeker in het streekvervoer vrjwel geen acties op het programma tegen de voorgenomen korting op de ambtenarensalarissen. Gisteren deden zich alleen in delen van Noord- en Zuid-Holland en delen van Brabant en Limburg problemen voor in het openbaar vervoer als gevolg van modclacties bij streekvervoerbedrijven. Bussen en trams van het gemeente lijk vervoerbedrijf in Amsterdam zullen vanmorgen pas om 10 uur uitrijden. De stiptheidsactie bij de spoorwegen kwartier In Noord-Holland tot 20 gaan nog steeds door. De treinver- minuten keersleiders hebben ondertussen zo- Ook het personeel van verschillende veel greep op de situatie gekregen, provinciale diensten heeft gisteren dat de hinder voor het publiek be- met werkonderbrekingen en bijeen- perkt blijft. Gisteren kwamen vertra- komsten geprotesteerd tegen de ko- gingen voor van 10 minuten tot een mende verlaging van de ambtenaren salarissen. Alleen Noord-Brabant deed nog niet mee; vandaag wordt door het provinciepersoneel in Mid delburg gedemonstreerd. Ambtenaren en uitkeringstrekkers legden gisteren het verkeer rond het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht urenlang lam. In de Jaarbeurs werd op dal moment een manifestatie ge houden van FNV en CNV ..Een van de laatste waarschuwingen aan het adres van Rietkerk aldus de bon den. Met brandweerwagens, stadsbus sen en andere voertuigen werd enige tijd de toegang tot het Utrechtse centrum geblokkeerd. Minister Rietkerk was gisteren in Utrecht om het hoofdbureau van poli tie officieel te openen. Ongeveer 2000 ambtenaren hieldën een demonstra tieve optocht naar het hoofdbureau, waar ze de minister een petitie over handigden. Daarin vragen het cen traal politieoverleg (CPO) en Abva Kabo de minister morgen, woensdag, het overleg over de bezuinigingsmaat regelen zonder voorwaarden vooraf te beginnen. In zijn toespraak bij de openings plechtigheid antwoordde Rietkerk dat zijn besluit de begroting voor de ambtenarensalarissen voor volgend jaar met drie miljard gulden te ver minderen geen „dictaat is waar in het geheel niet aan getornd kan worden". De politiebonden beginnen volgende week met acties, die tot 1 december verslag over drie kolommen van de vredesbetoging afgelopen zaterdag in Den Haag. Onder de kop 'Krachtige afwijzing aan adres van militaristen' schrijft correspondent V. Drobkov, dat meer dan een half miljoen mensen in Den Haag twee grandioze bijeen komsten hebben gehouden. Meer dan honderd extra treinen moesten worden ingezet. Ook begaven tallo zen zich op de fiets naar de demon stratie, aldus de Pravda. zullen voortduren en in hardheid op lopen. Rietkerk noemde deze acties niet aan vaardbaar. In een gezamenlijk protest tegen het beleid van het kabinet zullen woens dag om 12 uur meer dan 10.000 ambte naren uit het hele land zich verzame len voor het ministerie van binnen landse zaken, waar op dat moment het overleg wordt gevoerd over de voorgenomen salariskorting. De demonstrerende ambtenaren zul len daar worden toegesproken door de voorzitters van de vier ambtena- rencentrales. Ambtenaren van het ministerie zelf zullen zich ook bij de demonstratie aansluiten. Twee nieuwe arrestaties in vals-geld-zaak ROTTERDAM (ANP) De politie heeft twee nieuwe arrestaties ver richt in dc zaak van de valse dollar biljetten, nadat op 14 oktober al drie verdachten waren aangehouden die in hel bezit waren van 10.300 valse biljetten van 100 dollar (gezamenlij ke 'waarde' ongeveer drie miljoen gulden). In Aalsmeer arresteerde de politie de 38-jarige J J. uit Uitgeest en in Rot terdam de 31-jarige mevrouw F. D. uit Amsterdam De eerste verdachte is inmiddels aan de officier van justitie in Rotterdam voorgeleid en vervol gens op vrije voeten gesteld. Hij was in het bezit van een aantal valse dollarbiljetten Mevrouw D. wordt nog vastgehouden op verdenking van medeplichtigheid aan het vervaardi gen van de valse dollarbiljetten. Een Rotterdamse politiewoordvoer der deelde maandagmiddag mee dat de eerste drie arrestanten blijven ont kennen iets met de zaak te maken te hebben. Volgens het bureau fraude van de. Rotterdamse politie gaat het om kwa litatief goede vervalsingen. De helft van de bankbiljetten is ongenum merd. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en' F. van de Velde. Hoofdredactie M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. gen. tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen' Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatseii)ke kantoren, maandag t m vrijdag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling 10" '86) 1584. s-Zaterdags 101184) 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag1 t m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur :01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20, franco per post 72.-. per maand 21,-. losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2tarief. Voor brieven bureau van dit blad I 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3