PvdA poogt Philipsdam en liftsluis te redden FNV wijst aanbod van directie Hercules af Zeeland deed afstand van recht op academie Regeling aanvoer van mest nodig PZC/ provincie WD LAAT LIFTSLUIS VALLEN OVERLEG AFGEBROKEN HERDENKING IN LEIDEN: Geslacht De Jonge studeert al vier eeuwen in Leiden 1 ^WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 13 (Van ome Haagse redacteur De minister ziet overigens mets in de door de Westbrabantse Kamer van Koophandel voorgestelde conventio nele sluis in de Oesterdam: die vergt een duur zoet-zout-scheidingssys- teem. en ook daarvoor is er géén geld. daÖEN HAAG De PvdA-Tweede-Kamerfractie probeert de aanleg van de liftsluis in de Oesterdam alsnog mogelijk te maken én de vertraging van de sluiting van de Philipsdam te •in/oorkomen. De PvdA-kamerleden Zijlstra, Castrieum en Rienks hebben daartoe dinsdag lenumendementen ingediend, die de financiële dekking van deze voorstellen aangeven. De posten, zo'n 55 a 60 miljoen voor de liftsluis en 25 miljoen voor de Philipsdam, moeten betaald PHUIpsdCUfl lutyorden uit het potje van 100 miljoen gulden aan 'produktieve overheidsinvesteringen', een eslotje waarom CDA- en VVD-fractieleiders De Vries en Nijpels tijdens de algemene leschouwingen in een gezamenlijke motie hebben gevraagd. Minister Smit-Kroes van erkeer en waterstaat ziet echter niets in hun voorstellen. Bovendien heeft de VVD bij monde an woordvoerder mr Jan te Veldhuis de liftsluis inmiddels laten vallen. )e behandeling van het dertiende én et veertiende voortgangsrapport tosterschelde dinsdag in de water- taatscommissie uit de Tweede Ka- ler stond dinsdag in het teken van Irie bezuinigingsmaatregelen die mi- lister Smit inmiddels heeft getroffen, «waartegen door de drie grote par en CDA, PvdA en VVD in wisselen- Ie mate oppositie werd gevoerd. De ninister heeft de aanleg van de lift- luis geschrapt, de voltooiing van de 'hilipsdam achterin de Oosterschel- e om financiële redenen met onge- «eer een jaar uitgesteld én is niet ereid een volwaardige weg over de tormvloedkering aan te leggen als laar geen tolheffing tegenover staat. Grote moeite rol dat mevrouw Smit bereid is Ber- nieuwe investeringen in met name gen op Zoom te compenseren. De droge infrastructuur; Bergen krijgt minister zei van plan te zijn Bergen op dus een stuk weg of spoorlijn om het Zoom „een streepje voor" te geven bij verlies van de sluis te vergoeden Vooral PvdA, bij monde van dr Kees Zijlstra, zowel als CDA, vertegen woordigd door dr£ Huib Eversdijk, lebben grote moeite met de stelling- ïame van minister Smit ten aanzien /an de liftsluis. Eversdijk bad ge- loopt in het laatst verschenen voort gangsrapport enige meevallers aan ,e zullen treffen waarmee alsnog die npjftsluis gefinancierd zou kunnen Ook Te Veldhuis (VVD) pleit- ,e in eerste instantie voor de liftsluis. Het verst ging echter Zijlstra: hij moopte aan de constatering dat de lelangen van Bergen op Zoom onvol- loende zijn gewogen het voorstel /ast om de sluis alsnog aan te leggen. Dat voorstel kost minister Smit géén ;eld, legde hfj uit Immers, de door 3ert de Vries en Ed Nijpels verlangde Dot van 100 miljoen aan produktieve ttoverheidsinvesteringen zou hier een t diittstekende oplossing bieden. De rg daartoe noodzakelijke voorstellen tot jnkmendering van de begroting de ;oevoeging in dit geval van extra geld - werden na het mondeling overleg, 'e bij de behandeling van de totale wa- ;°'terstaatsbegroting in de Kamer, inge diend. ielVlevrouw Smit ging niet inhoudelijk jp Zijlstra's voorstellen in, en ook van kant van CDA en VVD kwam géén ,erlteun. Zij stelde slechts dat met. ie- 'Sere overheidsinvestering produktief Kls en zei dat het rendement van de r8^anleg van een liftsluis „zo gering is Irat ik nooit kan verdedigen dat dit de i ieste wijze van uitgave van de toch al aMchaarse middelen is". Opvallend waren de opmerkingen van Te Veldhuis na dit antwoord van de hinister. Hij liet de liftsluis vallen en itelde dat die sluis een gepasseerd itation is. Voor hem speelt hierbij een nc 2eJn hoger beroep ".bevestiging vonnis Vlissinger geëist )EN HAAG - De procureur-generaal lij het gerechtshof in Den Haag zag ;een aanleiding om in het geval van Ie 30-jarige J. P. K. uit Vlissingen af e wijken van het hem door de recht- lank in Middelburg opgelegde von- lis voor het plegen van verschillende liefstallen: zes maanden gevangenis- traf, waarvan vier maanden voor- vaardelijk met een proeftijd van wee jaar en aftrek van voorarrest, lij eiste bij de behandeling van de aak in hoger beroep dan ook dat ;eze straf ten uitvoer zou worden ebracht. I. had van een opslagplaats aan de linnenhaven in zijn woonplaats ka- el gestolen met een lengte van 250 leter. Uit een opslagplaats aan de Idisonweg haalde hy een aantal auto- anden weg. maar toen hij weer eens i de Binnenhaven actief was, werd ij betrapt door de alarminstallatie lovendien werd hem verweten dat hij ijn auto zou hebben bestuurd, hoe- 'el hem de rijbevoegdheid was ont- egd. Het was overigens niet de eerste eer dat K. kennis maakte met justi- ie. Ditmaal was zijn excuus dat hij op eze manier zijn financiële problemen ad willen oplossen. De feiten weer- Jgde hij niet, maar hij gaf de voor- eur aan een lichtere straf. De procu- eur-generaal niet. let hof zal over veertien dagen arrest rijzen. H Hofstede (CNV) sprak in Goes ïOES De tweede voorzitter van iet Christelijk Nationaal Vakver- tond (CNV), H. Hofstede, heeft dins- lagavond tijdens een vergadering de ÜNV-Distriktsraad Zeeland toege- iproken over de sociaal-economische oestand in Nederland, ïofstede sprak tijdens de bijeen komst in de Prins van Oranje in Goes net name over de rol van het CNV in iet tot dusver gevoerde overleg tus- ien het kabinet en de vakcentrales. Centraal in het betoog stond de her- 'erdeling van arbeid. Volgens Hofste- le onontkoombaar om niet te verdnn- •en in de werkloosheid, maar tegelijk *n 'gigantisch, moeilijke klus'. De 'akbondsman merkte daarbij op dat aken als arbeidstijdverkorting en ex- ra vakantiedagen erg moeilijk te be preken zijn binnen de eigen gelede en van het CNV. GOES Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij vindt dat er snel onderzoek op gang moet komen over de beste wijze om mest van Brabant naar Zeeland te vervoeren. Daarbij denkt hij zelf aan twee mogelijkheden: vervoer per schip en/of per trein. De bewindsman is van plan zo spoedig mogelijk hierover contact op te nemen met minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Vervoer van de in Brabant overtollige mest per tankauto ziet hij niet zitten. Ploeg deelde een en ander dinsdag mee aan het slot van een werkbezoek aan Zeeland. De staatssecretaris wees erop dat den ingespeeld, door over te scha- er in Zeeland een tekort is aan kelen op andere teelten Hij noem- organische mest. terwijl Brabant de koolzaad en (in de Bathpolders door de vele intensieve veehoude- op proef) zeeasters (ofwel lamso- rijbedrijven met Ploeg vond 'het overigens schot kampt. „Het is dus zinnig om vreemd dat het ministerie van ver met ideeen te komen opdat de keer en waterstaat niet meebetaalt organische mest naar Zeeland in het zoetwaterproefproject van de komt. Het is vooral een transport- commissie waterbeheersing en ont- probleem en daar is overleg voor zilting bij Biezelinge. nodig," zei Ploeg Hij betoogde dat er al eindeloos over het mestpro bleem gepraat is en dat het hoogste tijd is er daadwerkelijk wat aan te doen. Of het ministerie van land bouw bereid is voor financiële te hebben van de algemene en steun te zorgen kon Ploeg niet Zeeuwse problematicken op het Weinig kennis De staatssecretaris, die er herhaal delijk blijk van gaf weinig kennis aangeven. Hij dacht niet dat er op dat stuk van zaken, gelet op bezui nigingen, veel mogelijkheden zul len zijn gebied van landbouw en voedsel voorziening, maakte duidelijk dat hij voorstander is van een zoute Grcvelingen. Tijdens zijn werkbezoek (onder Ploeg beschouwde dat als de beste meer aan de Bathpolders in Ril- oplossing voor de toekomst van het land, een zoetwaterproject bij Bie- bekken. Teneinde tegemoet te ko- zelinge en westelijk Zeeuwsch- men aan de landbouwbelangen. Vlaanderen) heeft Ploeg vastge- kan er een pijpleiding vanuit het steld dat bij de agrariërs de zoetwa- straks zoete Krammer/Volkerak tervoorziening nogal centraal worden gelegd, betoogde hij. De staat. „Het gebrek aan zoet water is staatssecretaris liet op voorhand in algemene zin voor het agrarisch weten dat de kosten van aanleg bedrijfsleven in Zeeland een handi- van zo'n waterbuis met voor reke- cap en dat is anders dan in andere ning van het ministerie van land provincies," merkte hij op De bouw kunnen komen. Vandaag, staatssecretaris vroeg zich af hoeverre er op het tekort aan zoet njeultur water door de boeren zélf kan wor- lingen. woensdag, bezoekt Ploeg de visse- Yerseke en de Greve- Staatssecretaris Ploeg derde van rechtstijdens diens bezoek c Bathpoldèr bij Rillatid. Een kamermeerderheid van CDA en VVD lijkt in te stemmen met het voornemen van mevrouw Smit om de voltooiing van de Philipsdam met ongeveer een jaar te vertragen; netto opbrengst globaal 25 miljoen. On danks twijfels noemden Eversdijk en Te Veldhuis deze voorstellen niet onaanvaardbaar. Dat deed de PvdA impliciet wél. Zijl stra kondigde ook hier een amende ment aan waarmee geld beschikbaar moet komen om de aanleg van deze compartimentenngsdam volgens de oorspronkelijke planning te doen ge schieden Volgens Zijlstra overheerst juist op dit punt sterk de korte ter mijn-gedachte. Hij sprak van het „fe tisjisme van het financieringstekort dat per se verminderd moet worden", maar ook hier vond zijn pleidooi wei nig weerklank. CDA en VVD, en in iets mindere mate de PvdA. stelden zich weer wél en bloc op tégen de plannen van de minister om tol te gaan heffen op de weg over de pijlerdam Het is, aldus mevrouw Smit. de enige methode om de aanleg van die weg te bekostigen. Zij ziet absoluut géén andere mogelijkheden om deze zaak op een andere wijze te financieren Mevrouw Smit zette CDA en VVD enigszins onder druk door te verwij zen naar het regeerakkoord, waarin de mogelijkheid van tolhefing op nieuwe rijkswegen zeer duidelijk wordt opengehouden Desondanks willen CDA en VVD niet aan haar voorstellen, waarbij deze keer Te Veldhuis dacht aan de al genoemde pot van Nijpels en de Vries. Op dit punt zijn de standpunten van minis ter en kabinet elkaar niet genaderd, zij het dat de PvdA tolheffing niet onder alle omstandigheden uitsluit. Financieel monstrum Tc Veldhuis begon zijn stcllingname in het mondeling overleg met sombe re opmerkingen over de financiële kant van hel project. Hij noemde de Oosterscheldewerkcn „het neusje van de zalm, maar een financieel monstrum", vrezend dat de totale kosten uiteindelijk welecns op 10 miljard zouden kunnen uitkomen. Mevrouw Smit waarschuwde daarop tegen zijn 'doemdenken', maar kon niet de garantie geven dat zij niet opnieuw naar het kabinet zou moe ten om te vragen om hulp bij het wegwerken van nieuwe tekorten. Te Veldhuis wilde ook een steeksproefs- gewijs onderzoek naar de Ooster scheldewerkcn, gericht op doelma tigheid. efficiency en zonodig recht matigheid van de gang van zaken bij het project. Mevrouw Smit verwierp deze suggestie, verwijzend onder meer naar het rapport van de Alge mene Rekenkamer dat juist dit werk tot onderwerp heeft. Kees Zijlstra stelde zich dinsdag kri tisch op ten opzichte van de minister. Hij had zich gestoord aan haar uitla tingen in een recent gesprek met Elseviers Magazine, waann zij ver klaarde dat zij bij haar aantreden had overwogen het werk te stoppen en „van die pijlers maar een museum te maken". Zijlstra noemde dat uiterma te démotiverend ten aanzien van ie dereen die bij het project betrokken is Over de door de PvdA ingediende amendementen, die in de komende dagen ter discussie staan, wordt over een week of twee gestemd. MIDDELBURG - De meerderheid van de werknemers, aangesloten b ij de Industriebond FNV, van het chemi sche bedrijf Hercules met vestigin gen in Middelburg en Zwijndrecht, vindt het aanbod van de directie om collectieve arbeidstijdverkorting in te voeren niet voldoende. De FNV- leden willen ook handhaving van de automatische prijscompensatie, een regeling die de directie per 1 januari 1984 wil afschaffen. Op dit punt zijn de onderhandelingen tussen het be drijf en de Industriebonden FNV en CNV, dinsdagmorgen in Rijswijk af gebroken. Het gevolg is dat er in Zwijndrecht op het ogenblik wordt gewerkt aan de afbouw van het produktieproces, dat aan het einde van de week resulteert in een werkstaking. In Middelburg zal niet worden gestaakt, wel zullen in de Zeeuwse vestiging verrassingsacties worden gehouden. Districtsbestuurder van de Industrie bond FNV. Hans Vegting. legde dins dagavond desgevraagd uit waarom in Middelburg in ieder geval met ge staakt zal worden; De afgelopen da gen waren er werknemers bij Hercu les. die het aanbod van de directie over de arbeidstijdverkorting eigen lijk toch wel zagen zitten. Dus eerst hadden we meer leden die bereid waren tot staking, maar nu heeft een aantal van hen daarvan afgezien. Dan hebben we nog mensen die behoren tot de bedrijfsleiding, die als het moet. ook een overall aan kunnen trekken en het produktieproces kunnen over nemen Daarom kunnen wij als FNV het ultimatum dat aan de directie was gesteld i arbeidstijdverkorting én handhaving prijscompensatie i in Mid delburg niet omzetten in een werksta king" Steun Wel wil 'Middelburg' de stakingsac ties van de collega's in Zwijndrecht ondersteunen. Vegting: ..En dat zul len we doen door verrassingsacties, Daaraan geef ik natuurlijk van te voren geen ruchtbaarheid want dan is het verrassingseffect weg. Ik vind het wel erg teleurstellend dat er in Middelburg niet gestaakt kan wor den". aldus de distrietsbestuurder. De directie van Hercules un Rijswijk) heeft dinsdagochtend aangeboden de arbeidstijdverkorting in te voeren per 1 januari 1984 met veertig werkuren per jaar en met ingang van 1985 met tachtig werkuren per jaar. Maar de bonden vonden dat niet genoeg en houden vast aan de prijscompensatie Zoals gemeld bood de directie in eerste instantie een salarisverhoging van drie procent aangeboden en de mogelijkheid om vrije tijd 'te kopen' De bonden voelen voor dat laatste niets, omdat daarmee geen extra ba nen worden geschapen Wel worden collega's van de werknemers die tijd kopen, op zo'n vrije dag met extra werk belast, vinden de bonden. Economisch directeur van Hercules in Rijswijk, de heer M. de Lange, zei dinsdagavond desgevraagd; „Behalve de arbeidstijdverkorting hebben wij een salarisverhoging aangeboden van een procent Dus niet meer de drie procent uit het eerste 'aanbod', maar wel arbeidstijdverkorting Wij kunnen de automatische pnjscompensatiè niet zomaar handhaven Wij vinden dat het een slechte zaak is. dat jc jc al bij voorbaat in een contract verplicht, om vergoedingen uit te betalen waar van je de hoogte niet kent. Stel, theoretisch, dat de kosten van levens onderhoud dalen, dan hebben wij ons verplicht om te betalen voor iets dat niet nodig is", aldus de heer De Lange. Over de onderhandelingen tussen di rectie en industriebonden zegt de eco nomisch directeur: De bonden ble ven de eisen herhalen en er was van een tegmoetkoming in onze richting geen sprake, ik denk dan ook niet dat we binnenkort weer met z'n allen aan de onderhandelingstafel zullen zitten- heer De Lange besloot met: „Hercules is een goed lopend bedrijf, ik denk dat het in het belang is van alle werknemers, dal dat zo blijft". Nazaten van de bekende Zeeuwse regentenjamuie ue jonge die oorspronkelijk afkomstig is uit Zierikzee kwamen gisteren bijeen in Leiden ter gelegenheid van het feit dat vierhonderd jaar geleden een van de voorvaderen. Bonifacius Junius Zirckceensis zich als eerste adellijke Zeeuw liet inschrijven aan de faculteit der letteren van de Leidse universiteit. Tot aan de dag van vandaag behoren de leden van de familie De Jonge tot de rechterlijke macht, de advocatuur en de krijgsmacht. Meer dan twintig De Jonge's waren in de jaren 1585 tot - 1795 lid van gedeputeerden ter staten van Zeeland. LEIDEN „De staten van Zeeland hadden zelf afstand gedaan van hun souvereine rechten tot oprichting van een academie. Bovendien had Zeeland in de sinds de stichting van de Leidse Uni versiteit verlopen eeuwen alle mogelijke gelegenhe den om tegen de gang van zaken te protesteren voorbij laten gaan. Zo had men lij delijk aangezien dat de Leidse rector doctorsbullen afgaf volgens een formulier waarin uitdrukkelijk stond vermeld dat dit gebeurde krachtens de door Willem van Nassau en de staten van Holland en Zeeland ver leende bevoegdheid. Van Hollandse zijde kón dus wor den gesteld dat Zeeland zijn recht tot het stichten van een eigen uni versiteit had afgestaan, namelijk door bevestiging van het Leidse charter van 1575, en omdat Zeeland dit recht later door stilzwijgen had verwerkt'-'. Professor dr R. A. V. baron Van Haersolte. hoogleraar m de wijsbe geerte, betoogde een en ander dins dagmiddag tijdens een bijeenkomst in Leiden naar aanleiding van het feit dat vierhonderd jaar geleden voor de eerste maal een lid van de uit Zierikzee afkomstige adellijke familie Dq Jonge als student in de letteren werd ingeschreven aan de Leidse Universiteit. Dit voorbeeld werd door alle volgende generaties zonder onderbreking gevolgd, zodat tot dit moment in totaal 67 zonen en dochters van de familie De Jonge in Leiden hebben gestudeerd In zijn lezing over het onderwerp 'Zeeland en de Leidse Universiteit', gaf professor Van Haersolte als zijn mening dat de staten van Zeeland uiteindelijk de fout hadden ge maakt om de zaak al te zeer te bekijken in het licht van hun eigen tijd. „Een tijd waarin de Hollandse en Zeeuwse staten volkomen ge scheiden waren". De Leidse hoogleraar benadrukte dat het althans zo was in de tijd van de Zeven Provinciën „Maar in 1575. toen er nog geen Zever» Provinciën waren, toen er nog met anders was dan Holland. Zeeland. Buren en Zaltbommel, liepen de contacten wel wat anders en had een Hol lands-Zeeuwse statenvergadering met stadhouder Willem een univer siteit kunnen stichten als enige voor Holland en Zeeland" meester Bonifacius de Jonge van Campens Nieuwland, meester Rut- schert de Jonge en Marinus Jan de Jonge, niet kwalijk te nemen dat zij het plan van wijlen Pieter Mogge een goed plan vonden. „Maar uit eindelijk had de raad van Zierikzee het niet voor het zeggen Een uni versiteit oprichten was een zaak van de hoge overheid, dus van de provincie Zeeland. En die werd reeds door haar eigen rekenkamer gewaarschuwd dat er van de kant van Holland wel eens bezwaren zou den kunnen worden gemaakt op grond van het exclusieve privilege van Leiden. De Zeeuwse rekenka mer deed dit bij een advies van 6 december 1757" Volgens de Leidse hoogleraar zaten Zeeuwen met dit advies lelijk in hun maag. Van Haersolte: „Er werd ge- wikt en gewogen en eindeloos be raadslaagd Men wilde ook de stad houder van Zeeland waarschuwen of liever gezegd de gouvernante van - Zeeland, want prins Willem V was minderjarig en zijn moeder nam het stadhouderschap waar onder de ti tel van gouvernante. Maar deze prinses overleed toen juist" De professor liet op dit punt geko men weten zijn auditorium de pro cedurele bijzonderheden van de in tern Zeeuwse aarzelingen verder te willen besparen. „Hoofdzaak is dat de staten van Zeeland reeds duide lijk overhelden naar een positieve beslissing toen opeens Holland roet in het eten gooide. En inder daad, met een beroep op het Leidse exclusief privilege". LEIDEN Een veertigtal nazaten van adellijke Zeeuwse magistraten uitT,voorbije tijden kwam dinsdag op enigs zins feestelijke wijze bijeen in het klein auditorium van de Leidse Universiteit. Leden van de uit Zierikzee stammen de familie De Jonge herdachten dat Bonifacius Junius Zirckzeensis zich vierhonderd jaar geleden liet inschrij ven aan de toen acht jaar bestaande universiteit. Maar vooral kreeg aandacht het feit dat sedert Bonifacius van elke gene ratie De Jonge zonder onderbreking een jonkvrouw of jonkheer m Lei den studeerde. „En er is voldoende aanwas om daarmee in de toekomst verder te gaan. Over aanvulling hoeven we ons dus beslist geen zorgen te maken" aldus de in 1981 als laatste afgestudeerde jonkheer mr W. A. de Jonge uit Den Haag. Tot nu studeerden afgelopen vier honderd jaar 67 telgen van het geslacht De Jonge in Leiden, meest aan de faculteit 'der letteren en de juridische en medische faculteiten. „Voor Bonifacius die in roerige tij den helemaal uit het verre Zierikzee kwam, was het een hele stap. Maar later lag het toch min of meer voor de hand dat wij in Leiden studeer den". vertelde mr W. A. de Jonge. Vertegenwoordigers van de huidige generaties De Jonge werden wel kom geheten door de voorzitter van het college van het bestuur van de universiteit, nu- K, J Cath Hij wees erop dat de Leidse Universiteit, evenals vier jaar geleden, tijden van onrust beleeft maar tegelijkertijd bruist van activiteiten. Hij noemde, een aantal van 17000 studenten en- een korps van 5000 hoogleraren en 7 medewerkers „De universiteit ver- teert dagelijks meer dan een mil- joen belastinggeld Maar de zin- spreuk 'Bolwerk der vrijheid' geeft nog altijd de kern aan van waarvoor wij staan", aldus mr Cath. Van de 67 sedert 1583 in Leiden afgestudeerde telgen van de fami lie De Jonge waren de mannen verreweg in de meerderheid. De eerste studente was jonkvrouwc Caroline Henriètte dè Jonge, die zich in 1904 liet inschrijven aan de faculteit der letteren. Daarna volg den Cordula Judith de Jonge (1929), Renèe Ducoline'de Jonge (19391, en Else Emma de Jonge (1965). Bonifacius Junius Zirckceensis Het zich vier eeuwen geleden in schrijven aan de toen acht jaar bestaande universiteit van Leiden. Zierikzee Zeeland zag op 7 april 1767 defini tief al' van de universiteitsplannen. Professor Van Haersolte wees erop dat die plannen de oprichting beoogden van een universiteit voor Zeeland, te vestigen in Zierikzee. Directe aanleiding daarvoor was het feit dat de zeer vermogende mr Pieter Mogge, heer van Renesse en Dreischor, oud-burgemeester van Zierikzee. bij zijn overlijden een bedrag van l 420.000,- had gelega teerd voor de stichting van een universiteit in zijn vaderstad. De Leidse hoogleraar gewaagde in dit verband over Zierikzee als een voor de hand liggende keuze van lokatie. „Want een provinciale uni versiteit werd lang niet altijd in de provinciale hoofdstad gevestigd. Blijkbaar vond men liet soms ge past een andere stad ook wat te gumjen. En Zierikzee was protocol lair de tweede stad van Zeeland. Geknipt voor Zeeuwse universi teitsstad. als je het zo bekijkt". Professor Van Haersolte maakte de in het klein auditorium van het Leidse Academiegebouw aan het Rapenburg verzamelde leden van de familie De Jonge duidelijk het de vroede vaderen van Zierikzee. zoals

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33