ZEELAND" Duizenden demonstreren legen kabinetsbeleid Heeft meneer lekker gegeten Stukje ijzer vernielt ondermat pijlerdam Bevrijdingswandelaars MOTIE VOOR BESTUURDERS PAGINA 11 DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 BaOES Een stukje hoekijzer van ongeveer 10 bij 10 centimeter heeft eind erlarige week een complete ondermat voor de stormvloedkering in de eosterschelde vernield. De 200 meter lange en 12 meter brede funderingsmat eidaardoor niet meer bruikbaar. De beschadiging ontstond bij de vervaardi- ng van de mat in de mattenfabriek op het werkeiland Neeltje Jans. Hel ïldukje ijzer zat klem in de vloer van de fabriek en scheurde de onderzijde van ienj mat. Dat werd pas opgemerkt, toen de mat al klaar was en vrijwel geheel h.» de rol was gewikkeld. De produktie- en materiaalkosten van zo'n adadermat bedragen ruwweg een miljoen gulden, rvcj nse beschadigde mat was bestemd om op de locatie R2 te worden gelegd, dat ertÓ zeggen de tweede ondermat in de stroomgeul Roompot, gerekend vanaf de 1 Wdbevelandse oever. In deze geul, waar drieëndertig matten moeten worden neergelegd, zyn de afgelopen weken de eerste ondermat en de eerste bovenmat afgerold Het is de eerste keer dat bij de produktie in de mattenfabriek iets fout gaat Afgezien van wat aanloopproblemen, toen de fabriek ongeveer een jaar geleden begon te draaien, is de vervaardiging van de funderingsmatten steeds goed verlopen. De beschadigde mat moet worden afgerold, omdat de rol moet worden vrijgemaakt voor andere matten. De mat zal worden neergelegd op de bodembescherming aan de zeezijde van de toekomstige pijlerdam. even ten westen van de plaats waar binnenkort de mat R3 moet komen te liggen In de stroomgeul Hammen staan inmiddels tien van de zestien pijlers. Donderdag zal de pijler H9 worden geplaatst. Deze was enkele weken geleden overgeslagen omdat de grindzak om de voet van de pijler moest worden hersteld. Dat is nu gebeurd. kalIDDELBURG - „Wij buigen niet, het kabinet kan barsten! Niemand zit op acties te wachten voor ons hoeft het ook niet, maar we worden gedwongen en staan met onze ruggen tegen de luur, In die situatie zijn wij bereid het verzet te leiden en te laten zien dat wij ook macht '^tebben en honderdduizenden achter ons staan. Wanneer de regering het kabinet zo tergt dan ddouden de ambtenaren en trendvolgers op loyaal te zijn in het belang voor zichzelf, familie en ntezin". Aldus dinsdagmorgen Aart van der Sluijs, landelijk secretaris ACOP (Algemene v]entrale van Overheidspersoneel) tijdens de drukbezochte protestactie op het Middelburgse ■lamplein van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden in de provincie Zeeland. Opkomst fantastisch Zijn collega Peter Cammaert 1en andere sprekers maakten dui- van de AOW en andere zaken 'net c^lijk dat de woede zich vooral richt deed alsor. ÜS'gen de ongelijke behandeling bij de Mibinetsbeleid en het ontbreken van eiïerleg. In een motie die later werd btyerhandigd aan vertegenwoordigers ürin provincie- en stadsbestuur werd gewezen. Evenzo op het feit Pilt 'het financieringstekort uitslui- ■ntnd en alleen verhaald wordt op de ™erd' opmerk,„t va inUarissen van ambtenaren, trendvol- w|rs, gepensioneerden en sociale uit- 6;ringstrekkers'. Geëist werd verder Pekt de voorgestelde korting met 3,5 Procent van tafel moet, zodat van- jag met minister van binnenlandse (ken Rietkerk 'een open en eerlijk /erleg kan worden gevoerd', eze motie was voor aanvang van de lanifestatie al unaniem aanvaard tij- „jns een vergadering van de bonden "in overheidspersoneel. De deelne mers aan de actie lieten dinsdag mas- i 'lal door handgeklap en het gescan- ddser met 'actie! actie! actie!' blijken idet ermee eens te zijn. Over de deelna- ïale aan de ordelijk verlopen betoging oripen de meningen sterk uiteen, iviloordvoerder Th. Jacobs (districts- t estuurder Abva/Kabo) sprak van een pfenigte tussen de vier- en vijfduizend iwensen. Bij de gemeentepolitie werd jsproken van 'minstens 2500'. shlle sprekers riepen dinsdag op tot Diïtie. Aart van der Sluijs (namens loiop en Abva/Kabo) was van mening r at ambtenaren en trendvolgers wil- en wetens bedrogen zijn door het Waarop uit het publiek ge iepen werd dat deze groepen 'belub- uwd' zijn. Van der Sluijs wees daarbij het regeerakkoord tussen CDA en VD, waarin staat dat er sprake zal |n van gelijke behandeling. Met na- het CDA moest het daarbij ontgel- rijjn. „Deze partij is de C van christe- ïldk kwijt. Evenzo de D van Democra- Die is ingeruild voor de belan- in van bankdirecteuren en indus- Alleen de A van a-sociaal is 5)g over" zo vond de vakbondssecre- ris. _an de VVD had hij de huidige opstel- Mig wel verwacht, maar Van der —Uijs had het als 'misselijk' ervaren it deze partij met praten over de Menselijkheid van overleg, het sparen van financiën Ruding dat de acties slechts een rimpeling zouden veroor zaken. „Er gaat vandaag, evenals maandag, een vloedgolf over het land en dat moet voor minister Rietkerk toch wel een signaal zijn". Cammaert an de wees erop dat ook een college als de christelijke vakcentrale CFO roemde Raad van State bedenkingen heeft de 'fantastische opkomst'. Hij kriti- laten horen. „Wij hebben ons redelijk minister opgesteld en we willen nog matigen I Een overzicht van de protestactie op het Damplein in Middelburg ook. Maar het kabinet blijft zitten en staan en verroert zich niet, wij wel! Ik zou morgen tegen Rietkerk willen zeggen man zie je dat nu niet dat wij zo flexibel als de pest zijn, gooi nou die 3,5 procent van tafel. Dan zal de redelijkheid zegevieren en blijkt dat er met ons best zaken valt te doen. Is dat nu teveel gevraagd?" zo vroeg Cammaert. Waarop het publiek een luid 'nee' liet horen. „We zijn niet uit op rotzooi, maar willen een harmoni sche samenleving, of niet soms?" zo zei Cammaert. Tjeu Strous, districtbestuurder FNV. ging in op de problematiek waarmee de uitkeringsgerechtigden, in flink aantal opgekomen, te kampen heb ben door het kabinetsbeleid. Hij wees er daarbij op dat de zorg voor de zwakkere als graadmeter voor de kwaliteit van een beschaving wordt gezien. Strous constateerde vervol gens dat de regeringsmeerderheid van CDA en VVD in de tweede kamer klaarblijkelijk bezig is de kwaliteit van de beschaving te verminderen. „De uitkeringsgerechtigden zijn sluit post van de begroting en schietschijf voor de trefzekere 'no-nonsense- schutters' op het Binnenhof' aldus Strous Hij wees erop dat uitkerings gerechtigden nog harder aangepakt worden dan ambtenaren en trendvol gers en vroeg om solidariteit. Na afloop van de manifestatie werd de hoek omgegaan naar de Sint Pieter straat voor aanbieding van de eerder aangenomen motie aan gedeputeerde J Ventevogel. Deze bleek echter toen, rond de klok van twaalf afwezig, om dat er fouten waren gemaakt bij de afspraak. De stoet trok daarop, vooral gegaan door twee blusvoertuigen van de Middelburgse brandweer, eerst naar het stadhuis van Middelburg. Daar werd het stuk overhandigd aan wethouder M. Vinke (sociale zaken). Districtsbestuurder T. Jacobs van Abva/Kabo vroeg hem de inhoud over te brengen aan ministerraad en de tweede kamer. „Er zijn hier meer dan vierduizend mensen en Zeeland slaat geen gek figuur in vergelijking met Groningen en Drenthe waar 7000 mensen op de been kwamen", aldus Jacobs. Wethouder Vinke constateerde dat er wel heel wat aan de hand moet zijn willen er in Zeeland en de rest van het land zoveel op de been komen. Hij wenste de bonden veel succes bij dc onderhandelingen en hoopte op een 'goede uitkomst'. Vervolgens werd voor de tweede keer, nu via de Lange Delft, koers gezet naar de Abdij waar Ventevogel inmiddels gearriveerd was. De gede puteerde maakte, nadat hij de motie in handen had gekregen dat het Zeeuswe provinciebestuur via het IPO (interprovinciaal overleg) onge noegen had geuit over het feit 'dat van reéle onderhandelingen geen sprake is geweest'. De stoet werd vervolgens ontbonden op het Dam plein, nadat bestuurder Jacobs de gemeentepolitie en brandweer van Middelburg en alle andere medewer kenden bedankt had voor hun inzet. De bevrijdingsivandelaars in de Zeeuws-Vlaamse polders bij Hoofdplaat. HOOFDPLAAT/KNOKKE Ruim 1900 wandelaars hebben dinsdag meegelopen in de tiende Canadese Bevrijdingsmars van Hoofdplaat naar Knokke. De bonte stoet deel nemers zette zich 's morgens al rond negen uur in beweging op de dijk bij Hoofdplaat, om uiteinde lijk na enkele tussenstops tegen vijf uur 's middags triomfantelijk in de straten van Knokke te arrive ren. Er waren oud-paracommando's, af vaardigingen van het eerste genie- bataljon (waarvan Knokke zich 'petestad' mag noemen), de rijks- wachtschool. 'het tweede' jagers te paard, 'het tweede' lanciers, er wa ren leerlingen van de onderofficie- renschool in Zedelgem, twintig Ca nadese soldaten, en vele, vele 'bur gers', al hadden die laatsten vaak de nodige moeite gedaan niet als zodanig herkend te worden. Opgeschoten jongetjes speelden 'bevrijdertje' door gepakt en gezakt met legerspullen uit de dumpwinkel fanatiek mee te marcheren, en heel wat wandelaars hadden hun dienst- soklcen, -blouses, -truien en -veld flessen weer uit de motteballen ge haald om een zo degelijk mogelijke indruk te maken. 'Kistjes' en legergroen domineerden dan ook. De talloze trimmers die in kleurige jogging-pakken en shirtjes Argentina 78 world cup') hun con ditie op peil probeerden te houden gaven de optocht echter een iets vreedzamer karakter. ,,U moet dit, niet bestempelen als een militaire mars", zei organisator D. Lannoy haastig. .Maar als een vredestocht, een vredesmars." Ter wijl de deelnemers in het Oostburg- se stadhuis hun verplichte stempel tje haalden en de trappen in bezit waren genomen door uitrustende, coladrinkende jongetjes in 'battle- dress' speelde zich in de burgerzaal het officiéle gedeelte af. Vrijheid In zijn toespraak stipte burgemees ter C. T. Spijkerboer van Oostburg fijntjes de huidige politieke om standigheden aan. Met de nagalm van de massale vredesdemonstra- Retranchement bereidde wandelaars extra ontvangst RETRANCHEMENT Op de Markt van Retranchement hielden de musici van de 'Pipe and Drum Band' even halt. Ze gaven rond half drie een concert van een kwartier tje in de muziekkiosk. De school kinderen van het dorp onthaalden hen met ballonnen, waarop de 'ma ple leaf stond afgebeeld. Na de uilvoering en een rondgang over de Markt deed de 'Pipe and Drum Band' het Canadese detachement uitgeleide tot aan de grens. VW-voorzitter A. J. de Witte had een cadeautje voor ere-gast Peter Willingen en zijn vrouw twee zilve ren lepeltjes met de standerdmolen van Retranchement erop afgebeeld. Op de brug bij de grens kreeg het Canadese detachement nog een uit leg van haar bevelhebber over de oorlogshandelingen, die zich daar hebben afgespeeld. Tijdens de uit voering was de Markt overvol met belangstellenden tie in Den Haag ongetwijfeld nog in de oren zei hij: „Het waren gewa pende machten - strijdkrachten - die ons de vrijheid brachten in 1944, en het zijn de gewapende machten van nu die dreigen te bezwijken onder hun eigen ge wicht. Het lijkt erop dat in Genève het besluit zal vallen dat oost en west doorgaan met dc wapenwed loop, met méér en méér uitgekien de mogelijkheden tot 'kill and overkill' aan beide kanten. Spijtig genoeg mis ik daarin het menselijk vermogen tot het veranderen van patronen, tot het vinden van nieu we oplossingen aan beide kanten. De vrijheid die ons in 1944 is ge bracht door het lijden van zoveel jonge mensen verdient behandeld te worden met een vrije, creatieve geest." Eregast Pieter van der Willingen, in zijn huidige Canadese thuisland ge kend als 'Peter Willingen' kreeg van de Oostburgse burgemeester een cadeautje (het gemeentewapen) en van de aanwezigen een langdurig applaus dat hem zichtbaar ontroer de. Na dankwoorden van de organise rende 'Cnoc is ier' en de Heemkun dekring West>Zeeuwsch-Vlaande- ren was het officiële gedeelte voor bij. De musici van de Canadese 'Pipes and Drum Band' konden toen - kouwelijk gekleed in geplis- seerde paars-blauwe rokjes, groene jasjes, blauwe kniekousen en warte, platte schoenen de tocht naar Knokke aanvaarden Bij het inbla zen maakten de 'Pipes' nog het geluid van zieke olifanten, maar dat ging even lager vlot over in een bekend deuntje dat de groep bege leidende marcheerders met gemak in de juiste maat hield. Project Passend bij de tijd van hel jaar waren die leerlingen van een vijfde klas te Goes na de vakantie kordaat begonnen aan de uitwerking van een herfstproject. - Daarbij diende - 20 was over eengekomen - in een deel van het lokaal een herfsttuin te worden ingericht. - Voor een niet gering deel bleek de tuin gevuld te kunnen worden met in de natuur neer- gedwarrelde bladeren. - Ook werden door deze en gene paddestoelen meegeno men, waarvan één exemplaar in het bijzonder de aandacht trok. -Jan-Willem had 'em meegeno men en stond enige tijd stil genietend het natuurgenie van de klas te wezen - want het bleek een uiterst zeldzame paddestoel. - Niemand kende 'em en ook de handboeken, die erbij wer den gehaald, konden geen uit sluitsel geven. - Pas toen de onderwijzer op perde een deskundige te raad plegen, gaf Jan-Willem zelf maar uitsluitsel, - „Ik heb 'em gisteravond ge verfd, omdat-ie er anders zo gewoontjes uitzag," sprak hij. MIDDELBURG - De stemming tij dens de actie van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerech tigden in Middelburg laat zich omschrijven als actief. Niet alleen bleek dat de deelnemers in grote meerderheid bereid zijn tot actie, het kwam ook naar voren uit de meegebrachte spandoeken en het mondeling commentaar van de deelnemers op sprekers. Verbaal commentaar kreeg ook gedeputeerde J P Ventevogel. Die kwam omstreeks half één oog in oog met de deelnemers te staan, nadat deze om twaalf uur al ver geefs hadden aangeklopt doordat er misvestanden waren over het tijdstip van aanbieding van een eerder massaal aanvaarde motie. I Eén van de actievoerders vroeg Ventevogel of deze intussen lekker gegeten had. ,.Toc niet op kosten van de gemeenschap hè Je decla reert toch wel goed hoop ik". De gedeputeerde glimlachte maar ging verder met op de vragen in. De actie had overigens een rustig verloop, kende geen incidenten en bracht evenmin verkeersproble men van betekenis met zich mee. Tot de deelnemers behoorden ambtenaren van provincie en ge meenten naast PTT'ers en mensen van de douane Verder personeel uit de gezondheidszorg, van de veerdiensten, van het loodswezen en sociale werkplaatsen. Behalve veel mensen uit Walcheren lieten ook veel Goesenaren zich zien. Verder waren de deelnemers onder meer afkomstig uit Sas van Gent, Hulst. Axel. Oostburg, Zierikzee en Bergen op Zoom De stoet die langs provinciehuis en stadhuis trok werd geopend door twee wagens van de Middelburgse brandweer. De kop van de lopen- den liep achter een spandoek met de tekst 'Wij voeren actie, min 3.5 procent nee' Onder de deelnemers ook veel uitkeringsgerechtigden, vooral WAO'ers zo bleek uit de spandoeken Originele vondsten waren er ook Zoals een PTT'er met een bordje van onbetekenende grootte ..Klem doek. groot protest" zo stond erop te lezen. Mensen uit sociale werkplaatsen droegen de tekst 'de WSW-kip is al geplukt' met zich mee Tenslotte waren er verschillende voertuigen van diensten. Behalve van de Middelburgse brandweer (die aandacht trokken vanwege het tseeds laten loeien van de de sirene's) ook van dc Vlissingse reinigingsdienst en van de PTT (telecommunicatie! Het laatste ondanks een verbod van de direc tie van het postdistrict. ADVERTENTIE 1 Bericht voor onze adverteerders In verband met de te verwachten vertraging in de postverzen ding als gevolg van de stiptheidsaktie van de PTT verzoeken wij u het advertentiemateriaal bij voorkeur af te geven op onze kantoren VLISS1NGEN, Walstraat 56-60, MIDDELBURG, Markt 51; GOES. Grote markt 2; TERNEUZEN, Nieuwstraat 22; HULST, Steenstraat 22, Geopend 8 tot 17 uur, op zaterdag in Vlissingen, Middelburg en Goes van 9 tot 11.30 uur. directie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31