Nieuwe opleiding aan heao Vlissingen begint in 1984 'Echte hulp rekent met culturele verschillen 6 l5'2-8'2 PZC/ provincie ECONOMISCHE-LINGUISTISCH ONDERWIJS Uitbouw cursuspakket Maritiem Instituut Industriebond vraagt Herculus handhaving van prijscompensatie Ouders willen veiliger fietsroute 's CREDIT LYONNAIS BANK NEDERLAND 1 DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 VLISSINGEN - De school voor Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (heao) in Vlissingen begint in augustus 1984 met een economisch-linguistische opleiding. De Vlissingse HEAO is de vierde in Nederland met een dergelijke opleiding, waarin de moderne talen een belangrijke rol spelen naast de economische en juridische vakken. De directie van de school verwacht, dat uiteindelijk na enkele jaren 150 studenten deze opleiding zullen volgen. Het lerarenkorps zou daardoor met ongeveer vijf docenten moeten worden uitgebreid. De HEAO in Vlissingen kent al een bedrijfs-economische afdeling, een commercieel-economische afdeling en een economisch-juridische afdeling Deze opleidingen duren drie jaar. Het is de bedoeling dat de economisch- linguistische opleiding 3.5 jaar gaat duren, evenals dat het geval is in Rotterdam en Enschede In Amster dam duurt deze opleiding ook drie jaar. zoals de meeste opleidingen aan de heao. Alleen de afdeling bedrijfs kundige informatica is vierjarig, maar die bestaat niet in Vlissingen. Overi gens is de Scheldestad waarschijnlijk de laatste gemeente in Nederland, die een economische-lmguistische oplei ding krijgt toegewezen. De opleiding is met name bedoeld voor mensen die een grondige kennis van de economische vakken willen combineren met de moderne talen, voor een betrekking bij een grote onderneming met vestigingen in het buitenland, in de scheepvaart of transport, of bijvoorbeeld bij een reis- DEN HAAG-VLISSINGEN - Het maritiem instituut De Ruyter in Vlissingen begint in augustus 1984 met een opleiding tot scheepswerktuigkundige kleine handelsvaart. De Kroon heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs bevolen de oplei ding op te nemen in het Plan van Scholen voor 1984, 1985 en 1986, ondanks een eerdere wei gering van de staatssecretaris daaraan mee te werken. Toen de opleiding in eerste instantie werd geweigerd ging het mari tiem instituut echter in beroep, met als resultaat dat de oplei ding volgend jaar kan worden toegevoegd aan het onderwij spakket. Opname in het Plan van Scholen betekent, dat het rijk de finan ciële verantwoordelijkheid voor de opleiding aanvaardt. Die noodzaak zag het ministerie van onderwijs echter niet. Men merk te op dat de middelbare school voor scheepswerktuigkundigen in Middelburg deze vorm van onderwijs al bood. Vervolgens werd vastgesteld dat leerlingen net zo goed naar Rotterdam konden gaan, om de daar al lang bestaande gelijke opleiding te volgen. De Kroon heeft beide argumen ten verworpen. Ook het departe ment heeft inmiddels vastge steld. dat Middelburg een ande re vorm van onderwijs biedt. Bovendien is Rotterdam geen alternatief. De potentiele leerlin gen komen voor twee-derde uit Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn tussen de 16 en 17 jaar oud. De Kroon vindt het niet aanvaard baar dat zij dagelijks naar Rot terdam zouden moeten reizen om de opleiding te volgen. Daar om heeft de Kroon de aanvanke lijke weigering van de staatsse cretaris vernietigd en gesteld, dat de opleiding alsnog op het Plan voor Scholen moet worden geplaatst. Dat is kort geleden gebeurd. Directeur G. K. Brouwer van het maritiem instituut bevestigde maandag desgevraagd de oplei ding vermeld te hebben gezien op het scholenplan voor 1984 De officiële uitspraak, met motiva tie van de Kroon, wordt deze week verwacht. Nieuwe klassen De toewijzing betekent dat vol gend schooljaar vier nieuwe klassen aan de school worden toegevoegd, die moeten worden ondergebracht in de huidige ac commodaties. In 1985 komen daar nog eens twee klassen bij. „Dat wordt erg moeilijk, om die zes klassen in totaal onder te brengen. We zijn al lang bezig met plannen voor een nieuwe behuizing, maar gezien de hui dige situatie heb ik mijn twij fels over de kansen om die te realiseren op korte termijn. Dan moeten we gewoon de klassen tien uur per dag gebruiken", aldus directeur Brouwer. Hij houdt er overigens rekening mee. dat het lerarenkorps moet worden uitgebreid met twee tot drie extra docenten, in verband met deze nieuwe opleiding. Directeur Brouwer van het Mari tiem Instituut De Ruyter over met de minister is ai jaren gaan de". aldus de heer Douma. De bespre kingen lopen echter steeds stuk op de financiën. ..Het is inderdaad een geld kwestie" bevestigt de heer Douma De heao in Vlissingen geeft de voor keur aan twee studiejaren, gevolgd door een half jaar stage en tenslotte weer een studiejaar, ter afronding van de opleiding, zodat de praktische er varingen kunnen worden getoetst aan de theorie en andersom Ook bij de HEAO in Enschede is deze opleiding op die manier ingedeeld. In Rotter dam krijgen de studenten voor deze opleiding eerst drie studiejaren en vervolgens een half jaar stage Landelijk bestaat er volgens de di rectie veel belangstelling voor de economisch-linguistische opleidin gen. „De drie bestaande opleidingen kunnen lang niet alle gegadigden plaatsen. Dat zal ook in Vlissingen wel het geval zijn. We denken dat bijvoorbeeld ook veel Brabanders belangstelling zullen tonen voor de opleiding in Vlissingen en willen op de eerste plaats voorrang geven aan mensen uit het zuiden. We rekenen op uiteindelijk 100 tot 200 studenten voor deze opleiding", aldus de heer Douma. Voorlopig bestaan er nog geen plan nen voor uitbreiding van de school voor deze opleiding „Wij moeten de huisvesting nog grondig bekijken. Daarvoor moeten wij nog harde gege- j j vens over het aantal studenten verza- ken m Middelbare is kant Het levert immers me|e„. Die hebben wij pas na 1 april gehouden. geen'msuwe baneni op wanneer de aa„me!dine voor de oplei bureau. „Wij denken dan niet aan een opleiding voor reisleider of reisleid- ster. maar meer aan iemand die later contracten afsluit met hotels in het buitenland en dergelijke", verduide lijkt directeur ir Tj. Douma. Hij stelt overigens, dat alle afdelingen van de heao eigenlijk vier-jarig zouden moe ten zijn. „In een korte tijd moet veel leerstof worden overgebracht Maar het zou ook prettig zijn wanneer de stage van drie maanden zou kunnen worden uitgebreid. De discussie daar- sche concern Hercules De FNV'ers zijn blij, dat en belast de werkne- BV, met onder meer een de Hercules-directie in mers die werken wan- ding sluit. Maar zelfs dan kan er nog veel gebeuren, voor het augustus is". vestiging in Middel- principe bereid is na te neer de collega s een zegt de heer Douma burg, moet het systeem gaan. of een collectieve vrije dag hebben ge- schoolleider L. de Putter verwacht ori-.g.i^ctiiHesrorb.r.rtiran' irnr>ht Por. Hnnrhrooi, nieuwe opleiding een lichte van de automatische arbeidstijdsverkorting prijscompensatie hand- voor de werknemers mo- kocht'.„Een doorbraak leek nabij, toen de direc- ,- - -tt stijging tot gevolg zal hebben van het haven. I),t hebben de gelijk is Het IS echter tie van Hercules bereid pe;®enstage „rouwelijke studenten op bij Hercules m Middel- met voldoende, zo me- bleek te praten over col- de hea0 Dat percentage ,]gt nu nog burg werkende leden nen de leden, want ook lectieve arbeidstijdsver- wat lager bij de heao In Vlissingen dai van de Industriebond de automatische prijs- korting. De onderhande- hpt iandpiilk <jPmiddeide De econo- FNV meegegeven aan compensatie moet over- linger, worden zoals ge- SS&tShT oplIidSlgheê£ de onderhandelaars, eind blijven zegd vandaag voortge- )imdellJk \e naam gekregen eïn vrou- Deze praten vandaag Zoals gemeld begon de zet. -- -• directie van Hercules de Over eventuele acties onderhandelingen met kon districtsbestuurder het voorstel om alle Hans Vegting van de In- werknemers drie pro- dustriebond-FNV gister overeenkomst '84 bij de cent loonsverhoging te avond geen mededelin- chemiegigant. Dit is ge- geven, waarmee ze dan, gen doen. bleken tijdens een -be- indien gewenst, vrije tid „Dat is afhankelijk van sloten- vakbondsverga- konden 'kopen'. De In- het resultaat bij de on- dustriebond FNV is fel derhandelingen", legde tegen dit systeem ge- hij desgevraagd uit. (dinsdag) in het hoofd kantoor van Hercules in onderhandelingen Rijswijk verder collectieve arbcids- wenafdeling te zijn, omdat het percen tage vrouwen (veertig tot zestig pro cent) groter is dan bij andere afdelin gen. Aanvankelijk werd bij deze oplei ding oo sterk de nadruk gelegd op een secretariële opleiding, maar dat is toch wat minder geworden. De afde ling heette vroeger ook economisch- linguistische en secretariële oplei ding, maar dat secretariele is er van af', aldus de heer De Putter. Het landbomvverkeer maakt veelvuldig gebruik van de Galgendijk. KORTGENE Een groep verontrus- verband met de bietencampagne wat dal waterschap, P. van der Maas, te ouders uit Kortgene heeft in een meer landbouwverkeer is, maar dat is legde uit dat het niet de gewoonte brief aan het gemeentebestuur aan- - zo stelde hij - een incidentele zaak van het waterschap is wegen af te dacht gevraagd voor de gevaarlijke Overigens zijn de Kortgeense ouders sluiten voor vrachtverkeer. Het wa- verkeerssituatie, rond met name fiet- met hun eisen bij de gemeente niet terschap doet dat alleen bij strenge sende scholieren, op de Galgendijk te aan het juiste adres, omdat de Gal- vorst en de dooiperiode daarna, als Kortgene. Aanleiding tot die brief is gendijk een weg van het waterschap de kwaliteit van de wegen door dat een recent ongeluk op die dijk, waar- Noord- en Zuid-Beveland is. Het verkeer aangetast zou kunnen wor- bij een negenjarige scholier uit Kort- hoofd van de technische dienst van den. gene in botsing kwam met een rachtwagen geladen met suikerbie- We moeten de derde wereld-landen meer de kans geven om de ontwikkelingshulp zelf te organiseren. De Westeuropeanen snap pen de cultuur van de negers toch niet". Sinds haar reis door zuidelijk Afrika zet mevrouw M. P. E. Davids, huisarts in Groede, de nodige vraagtekens bij de manier waarop de westerse wereld hulp verleent aan de armere landen. Samen met haar Groedese collega-arts mevrouw M. Schellekens. trok ze van half augustus tot half oktober door Tanzania, Zambia en Botswana. Vooral nieuwsgierigheid naar de medische zorg in de drie Afrikaanse staten deed de beide artsen tot de reis besluiten. Het duo bezocht verschillende Nederlandse medici, die in het kader van de ontwikkelingshulp in die landen actief zijn. Mevrouw Davids vertelt: „Dikwijls maar die vestigen zich na hun trof je in de ziekenhuismagazijnen studie allemaal in de grote steden, stapels medicijnen aan, waar eigen- In de 'bush' van Tanzania bezocht lijk niemand raad mee wist. Twintig mevrouw Davids twee Nederland- verschillende soorten penicilline, se artsen, die een gebied half zo waarvan de meeste niet werden groot als Nederland met 120.000 gebruikt Op die manier zie je de inwoners onder hun hoede hadden, tekortkomingen van de ontwikke- Om het ziekenhuis te bereiken lingshulp Het komt er in feite op moet soms drie dagen worden gelo- neer dat de overproduktie van de pen. De in het kader van verschil- westerse medicijnmarkt daar wordt lende ontwikkelingsprojecten uit- gedumpt gezonden artsen blijven meestal Ook geneesmiddelen, die hier niet drie tot continent. Om ook na hun meer voorgeschreven mogen wor- vertrek enige continuïteit in de den - zoals bepaalde hormoon-pre- medische zorg te houden, worden paraten - werden aangetroffen. Vol- inwoners opgeleid tot verpleger of gens mevrouw Davids wil dat ech- vroedvrouw, ter met zeggen, dat die schadelijke Politiek medicijpen ook daadwerkelijk wor- den gebruikt, omdat de meeste naar De politiek drukt in de Afrikaanse zuidelijk Afrika uitgezonden artsen landen een zwaar stempel op het zeer kritisch te werk gaan. dagelijks leven. De verschillen tus- Hoewel zij meent dat er soms spra- het socialistische Tanzania en ke is van een niet erg prijzenswaar- het aan Zuid-Afrika gelieerde dig winstbejag, zag zij er ook legio Botswana zijn volgens mevrouw voorbeelden van wel goed bedoelde Davids erg groot Maispap is in - - Tanzania het hoofdvoedsel. Suiker ontwikkelingshulp. Maar zelfs dan blijkt er dikwijls onvoldoende reke- of brood is er met verkrijgbaar en ning te worden gehouden met de v0°r een stu*Je zeep moet dertig culturele verschillen Eén van de ^o'ben worden neergeteld. In bezochte ziekenhuizen had pas een Botswana, met zijn rijke diamant zending kinderbedjes uit Denemar ken binnengekregen Aangezien ie dereen in het hospitaal, dus ook de kinderen, op de grond sliep, was de. schenking nutteloos Dokter Da vids: „Bedenk je daarbij dat er in een land als Tanzania wel degelijk gebrek is aan eerste levensbehoef ten, dan wordt zo'n voorbeeld des te schrijnender". De medische zorg in Tanzania, ver reweg het armste van de drie door- en kopermijnen, ligt het welvaarts- kruiste landen, heeft met grote pro- peii hoger Mevrouw Davids: „Als je blemen te kampen. Niet alleen een die verschillen ziet. dan vraag je je tekort aan goede voorzieningen, wel af in hoeverre je aan principes ook de onwetendheid van de bevol- moet vasthouden. President Nyere- king speelt een belangrijke rol Dok- re in Tanzania verkoopt zijn ziel ter Davids noemt als voorbeeld de niet. en ijvert tegen apartheid Maar welig tierende zwarte handel in me- in zijn land gaat het steeds slechter, dicijnen Ze zegt" „In de praktijk De mensen worden opstandiger, blijkt het nodig om een patiënt, die Wat moet je dan aan een op zich vrij onschuldige De beide artsen uit Groede reisden ziekte lijdt, toch in het ziekenhuis met het openbaar vervoer. Achteraf op te nemen. Worden de geneesmid- bezien een uitstekende manier om delen mee naar huis gegeven, dan is m contact te komen met de bevol- de kans groot dat ze worden door- king, meent mevrouw Davids. Soms verhandeld moest er vier dagen op de bus worden gewacht Tijd voor een Verder is er een drastisch tekort praatje met de inwoners was er dus aan inheemse artsen. Er zijn Europa opgeleide medici. oldoende. Naar Nederlandse maat staven gerekend gaat het er natuur lijk een beetje chaotisch aan toe - Zelfs tijdens de stiptheidsacties komt het hier niet voor dat reizigers; een bus moeten helpen aanduwen. Een lekke band veroorzaakt in Tan-" zania uren oponthoud, omdat er_ eerst ergens een krik moet worden - opgeduikeld Toch wordt er druk gebruik gemaakt van het openbaar vervoer Dokter Davids „Van enig" gerief was dan ook geen sprake. Pas na een tijdje hadden we in de gaten dat het echt een wedstrijd was om überhaupt een plaats in de bus te bemachtigen Maar alles went. en omdat de Afrikanen er zelf totaal! geen punt van maken, viel het alle-; maal wel mee". De berusting van de inwoners werkt; volgens dokter Davids ook op meer- essentiële terreinen door: „In West- Europa geloven de mensen dat ze met technologische middelen in le ven gehouden kunnen worden. On volkomenheden van de medische zorg worden niet geaccepteerd. In Afrika is dat anders Zoals ze accep teren dat het openbaar vervoer niet optimaal is. zo aanvaarden ze ook de dood. Ze leven niet in een con- stante angst". Uit het reisverslag wordt duide-" lijk dat er in de armere Afri kaanse landen nog veel moet ge- beuren om de leefbaarheid te ver groten. Het uitblijven van de re genperiode, dit jaar voor de derde achtereenvolgende keer, heeft des astreuze gevolgen. Ook is het me vrouw Davids duidelijk geworden, dat er nog stevig aan de organisatie van de ontwikkelingshulp moet worden gesleuteld. Ze zegt: „Er Worden in die landen momenteel dikwijls produkten gepropageerd, opdat we er hier beter van zouden worden. De laatste jaren werd ge probeerd de mensen daar wijs te maken, dat borstvoeding niet goed was. De actie diende alleen om ons eigen melkpoeder te slijten". Dat het moeilijk zal zijn om vol doende rekening te houden met de totaal andere opvattingen in de derde wereldlanden, wordt door de Groedese huisarts niet betwijfeld Lachend constateert ze dat ze zelf ook typisch Europese denkfouten, maakte „Tijdehs een boottocht deelden we kauwgum aan de mede passagiers uit Iets anders geschikts hadden we met bij de hand Jam mer genoeg wisten de mensen niet goed wat ze ermee moesten doen We hadden wel gezegd dat ze het beter niet in konden slikken Na een tijdje spuwde ïedereeji zijn kauw- gummetje op het dek. met het ge volg dat het een grote plaktroep werd. Dat was ons ontwikkelings werk" Jan van Damme ten. De jongen moest na die opgenomen worden in een ziekenhuis in Goes. In de brief worden verschil lende verkeersmaatregelen bepleit. Zo wordt er op aangedrongen routes voor fietsende schoolkinderen veiliger te maken Als suggesties zijn ge noemd: een snelheidsbeperking van 50 kilometer per uur op de Galgendijk: borden met de tekst Pas op kinderen'; afsluiting van de Galgendijk voor vrachtverkeer. het afsluiten van die dijk voor alle verkeer tussen 8.00 en 9.00 uur en 15.00 en 16.00 uur: meer controle op de rijstijl en de snelheid van automobilisten. Daarmee willen de ouders bereiken dat hun kinderen zonder kleerscheu ren de school kunnen bereiken. Met name op dit moment, tijdens de bie tencampagne rijdt er nogal wat land bouwverkeer over de Noordbeveland- se wegen. Dat verkeer, onder meer brede vrachtwagens, kiest regelmatig binnenweggetjes, om het simpele feit dat daar geladen moet worden of, omdat die routes korter zijn Wat de breedte betreft zijn echter met alle wegen op dat verkeer berekend Daar willen de verontruste ouders, met als contactpersoon M de Hilster uit Kortgene. de aandacht op vestigen De groepscommandant van de rijks politie te Kortgene, J. Marinissen. was nog niet door de verontruste ouders benaderd. Hij zegde evenwel toe met hen te zullen praten, zodra er signalen van ongerustheid bij hem komen. Hij wijst er verder op dat er nu inderdaad in ADVERTENTIE- RENTETARIEVEN PER 1-10-1983 Bij opname boven f 5000.- en binnen de termijn van 1 maand, wordtvan het opgenomen Dedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wedt 1% van aan u oerekend B.| opnam opzegtem Renteverrekening op jaarbasis op maandbasis 8.50% 8.50% Hulst, Houtmarkt 6,01140-13-156 Sas van Gent. Middelburg, Lonaensekaai 27 01180-29951/2 Sluis. Terneuzen, Ker Jacht vlotgetrokken bij Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - De sleepboot 'Holland' van Muller heeft maandag het jachtje Hein Bras. dat zaterdag al bij Vrouwenpolder was vastgelopen, van een plaat gesleept en naar Bres- kens overgebracht. Het jachtje raakte zaterdag aan de grond maar de bemanning riep pas zondagavond hulp in. Eén beman ningslid van het negen meter lange jacht was achtergebleven met vol doende proviand maar te weinig ben zine om nog weg te komen. De 'Hol land' kon het jacht gemakkelijk vlot- trekken en buitenom naar Breskens brengen. Rooie vrouwen vergaderen GOES De Rooie Vrouwen in Zee land houden zaterdag 5 november een gewestelijke vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Op de agenda van die vergadering staat onder meer het vaststellen van het beleidsplan Verder komt het jaarverslag en het financieel verslag aan de orde. Ook moet er een contact- vrouw voor het gewest worden geko zen evenals gewestelijke kemgroeple den De vergadering begint om 10.15 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur Er is een opvangmogelljkhetd voor kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13