ZEELAND" (Opstoppingen verwacht door actie ambtenaren I Gs en minister bespreken op 13 december toekomst veren 'Hetging vanzelf... BLOKKADE VAN MIDDELBURG' Zijpe wil radioactief afval Borssele niet MAG IK VAN U.. Uit de hand gelopen ritje MEER BEDILZICHTUIT DEN HAAG DENKBAAR PZC PAGINA 11 DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG - De gemeentepolitie van Middelburg roept het publiek op om vandaag, dinsdag, tussen half elf en half één verkeersroutes in en rond het centrum van de Zeeuwse hoofdstad te mijden. Verwacht wordt dat de manifestatie van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden op het Damplein een grote drukte met zich mee zal brengen. Een jsteekproef liet maandagmiddag verder zien dat de gemeentebesturen en leidinggevende jmensen bij overheidsdiensten uiteenlopende standpunten hebben over deelname door hun ^personeel en het al dan niet meenemen van voertuigen. Volgens de Middelburgse politie ver- die stad. en personenwagens van Een steekproef maakte maandag dui- êén personeelslid aanwezig blijft voor het aannemen van telefoontjes of het te woord staan van het publiek Tegen het meenemen van voertuigen be staat evenmin bezwaar, mits 'vitaal materieel' i bijvoorbeeld onmisbare voertuigen bij brandweer en politie) paraat blijven. Schades trekt rond tien uur uit Vlissingen een werknemers bij gemeenten (mogelijk delijk dat op dit verzoek heel verschil- ook uit West Zeeuwsch-Vlaanderen). veer Vlissingen-Breskens en douane. lend gereageerd wordt. Bij het provinciebestuur is de brief aaneengesloten stoet voertuigen van Mvier kilometer lengte naar Middel- ■burg. Deze volgt de route Nieuwe ^jVlissingseweg, Poelendaelesingel, •^Blauwedijk. Stationsstraat. Kaaien neerd worden, vertelde maandag dat lijks op dinsdag en dat houdt in dat via Beatrixbrug naar Damplein. Dat van de rest van Zeeland niet precies het verzoek pas vandaag wordt be- betekent dat ook de doorgaande rou- gezegd kan worden hoe groot de be- sproken. Een woordvoerder van bu- i tes via tangent en Schroebrug langdu- langstelling is. De manifestatie duurt reau voorlichting voegde daar maan- !rig geblokkeerd zullen zijn. De stoet van 11.00 tot ongeveer 12.00 uur. De dag aan toe dat gs in het verleden wel vanuit Vlissingen bestaat uit auto's landelijke bondssecretarissen van Ab- hebben laten blijken een neutraal Een woordvoerder van Abva Kabo in midden vorige week binnengekomen. Middelburg, waar de acties gecoördi- Het college van gs vergadert weke- ■van reinigings- en andere diensten uit va/Kabo en CFO. respectievelijk de standpunt in te zullen nemen. Niet heren A. van der Sluis t Cam- bekend is echter of provinciale ambte- maert, zullen het woord voeren. Zoals naren die meedoen hun salaris door gemeld zijn niet alleen alle Zeeuwse betaald krijgen, ambtenaren en trendvolgers uitgeno- digd. maar heeft de FNV ook de Het h" 8eval bli „de uitkeringsgerechtigden opgeroepen om te komen en zodoende hun onge noegen kenbaar te maken over de aanzienlijke kortingen waardoor zij getroffen worden. De gezamenlijke vakorganisaties heb ben overheden en directies van dien- Raadsfractie wil alsnog intrekking toestemming voor ambtenarenactie MIDDELBURG - De raadsfractie v SGP/RPF/GPV wil dat b en w van sten gevraagd de actie niet te frustre- Middelburg hun beslissing intrekken ren en om een standpunt gevraagd, om gemeente-ambtenaren toe te staan mee te doen aan de protestactie die vandaag plaatsvindt op het Dam plein. Dit blijkt uit vragen van de groepering aan het college. Daaruit blijkt verder dat het de frac tie in het verkeerde keelgat geschoten is dat de ambtenaren ook doorbetaald worden tidens hun afwezigheid in verband met de demonstratie. Boven dien bestaat ook verontwaardiging "N over de toestemming om gemeentelij ke voertuigen mee te nemen. De SGP/RPF'GPV-fractie vindt dat er sprake is van oneigenlijk gebruik gemeenschapsgeld en -goederen. gemeente Middelburg. B en w van die stad hebben laten weten dat deelne mers naar het Damplein mogen en dat het salaris voor verzuimde ar beidstijd wordt doorbetaald. In een mededeling aan het personeel wordt gesproken van 'doorbetaald verlof Volgens een woordvoeder van de afde ling voorlichting hebben b en w wel gevraagd dat per afdeling minstens 'OPSLAG TER PLAATSE' iVan onze verslaggevers i ZIJPE Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Zijpe Vooral omdat er tegenover dat geld en zegt dat de fracties van de PvdA en het CDA in de gemeenteraad van Borsele het gebruik van de voertuigen geen niet onwelwillend staan tegenover het tijdelijk opslaan van radioactief afval y prestatie staat die nuttig is voor de van de kerncentrale Borssele in het afvalopslaggebouw. Het Zijper college gemeenschap. Reden om te vragen de doelt daarmede op laag- en middel radioactief afval, afkomstig van de verleende toestemmingen allemaal in kerncentrale dat thans bij deze centrale zelf wordt verwerkt. Zoals bekend te trekken. heeft de regering Petten (in de gemeente Zijpe) aangewezen als plaats voor de bouw van een interim-opslagcapaciteit voor laag- en middel radioactief afval. Dat moet gebeuren op het ECN-lerrein in Petten. gen de opslag van radioactief afval in die gemeente, als het gaat om de Daarom willen b en w. van Zijpe volgende soorten afval: graag van de Borselse gemeenteraad laag en middel radioactief afval weten wat zij nu eigenlijk denken over de opslag van het radioactieve afval en de plaats waar dat moet gebeuren Glunderen Wij mogen wel zeggen, dat ons hart zaterdag, bij het inzien van de krant, opsprong van vreugde. „Reuzenbieten" meldde een kopjedat een bericht sierde over een gepensioneerd land man te Groede. die uit zijn akkertje vijf voederbieten met een totaal gewicht van 73 kilo naar boven had gehesen U-begrijpt onze vreugde - want u kent onze hartstocht voor records. Eerlijk gezegd hadden we de moed al opgegeven. Met de aardappels zou het van het jaar niks worden - dat hadden wij voor in de zomer al begre pen van deskundigen, die mis troostig deden over de geringe groei der knolgewassen als gevolg van het droge weertype tijdens de meest groeizame pe riode der vruchten. Dus op aardappels, die na het rooien gaten als bomkraters op de akker achterlieten - daar rekenden we al niet meer op. Maar het bietenseizoen waren we glad vergeten Wat ons aan de reuzen-mel ding in de PZC van zaterdag ook zeer bekoorde was de bij het bericht afgedrukte foto van de landman W. Boeije. Men ziet hem. onder het ge wicht van de grootste der bie lenkanjers zich schrapzetten en kan op de foto ook nog een geitje of bokje ontwaren, wiens pogingen aan de biet te knab belen nog geen noemenswaar dige afbreuk aan het formaat van de vondst hebben gedaan. Het meest echter werden wij gefascineerd door de uitdruk king van nauw verholen trots op het gelaat van de betrok ken agrariër. Een gave vorm van understa tement is het. Een poging tot glunderen, waarin het besef van een zeld zame speling der natuur en de wetenschap, dat men niet moet overdrijven harmonisch samengaan. Daar zullen wij, aan het einde van het bietenseizoen, in dit hoekje een eervolle vermel ding aan wijden: aan die vin der van reuzenbieten, die zijn vondst met de gaafste glunde ring op het gelaat aan het volk toont. dat het ECN zelf produceert radioactief ziekenhuisafval en .- het van de kerncentrale afkomsti- Zo wordt de Borselse raad gevraagd of ge 'huishoudelijk' radioactief afval Z1J achter het standpunt van b. en w. dat niet bij die centrales wordt ver- van Borsele staat, zoals dat in het i werkt. gesprek tussen de twee colleges is Wel heeft de Zijper raad bezwaar geuit. tegen opslag in Petten van radioactief afval dat wel bij de kerncentrales wordt verwerkt. Zijpe wil dat die Antwoord In Vlissingen zullen b en w het mee nemen van voertuigen ook niet belet ten, maar er werd wel op gewezen dat eventuele schades tijdens de actie (waarbij de voertuigen voor een an der doel dan voor bestemd gebruikt worden) de verzekeringen niet aan sprakelijk zullen zijn, met andere woorden brokkenmakers draaien zelf voor de kosten op bij een ongeluk. Dat neemt niet weg dat het gemeen tebestuur er verder begrip over uit spreekt dat het personeel ongenoe gen kenbaar wil maken over 'salaris maatregelen die als zeer pijnlijk er varen worden'. Over doorbetalen van salaris zoals in Middelburg wordt echter niet gerept. In Temeuzen was maandag nog geen standpunt te achterhalen omdat b en w daar vandaag pas over de brief van de bonden kunnen praten. Het Goese college geeft zij die dit wensen wel toestemming om naar Middelburg te gaan. Daar is het meenemen van gemeentelijk materieel echter niet toegestaan. In Tholen was maandag geen standpunt te verkrijgen, wel de mededeling dat de actiebreidheid on der het ambtenarenkorps minimaal tot nihil is. PTT'ers die meedoen worden niet doorbetaald, zo bleek maandag uit informatie van het postdistrict Mid delburg. Dat wordt dan wel be schouwd als actievoeren in eigen tijd. Met andere woorden het werk dat blijft liggen moet zo snel moge lijk alsnog gedaan worden. De heer U. Olij, waarnemend directeur van het district, liet weten dat hij het zeer zou betreuren wanneer ptt-voer- tuigen gebruikt zouden worden. Het personeel is duidelijk gemaakt dat de auto's niet mee mogen TERNEUZEN Onbekendenhebben in het weekeinde een uit de hand gelopen ritje gemaakt met de auto van K. A. de K. uit Terncuzen. De auto stond geparkeerd op een be drijfsterrein aan de Mr Haarmanweg. Het stuurslot bleek verwijderd en de bedrading verbonden. De rit over het terrein, die daarna werd gemaakt, eindigde tegen een paal De K vond zijn auto zwaar beschadigd terug. Bovendien was de radio-cassetterecorder gestolen. WEMELDINGE ,,'t Ging eigenlijk vanzelf, ik ging ervoor zitten en schreef maar wat er in me opkwam. Het verhaal vormde zichzelf, kun je zeggen." De 15-jarige Jorri Duursma uit Wemeldinge zit er een beetje beduusd bij. Ze schreef onder de schrijversnaam Jony Dubosch het 148 tellend kinderboek Ody, en nu het boek 11 november officieel uitkomt, vertelt ze dat het hele gedoe rond de publikatie haar zo opgewonden heeft gemaakt dat ze het werk aan haar tweede boek voorlopig heeft stilgelegd. Jony Dubosch wordt door verscheidene mensen uit de wereld van de letteren 'zeer talentvol' genoemd. De Zeeuwse schrijfster heeft in haar schrijven kon, omdat het boek haar kote leven al heel wat van de wereld uitputte. Maar na zo'n uitrustperio- gezien. Geboren in Monaco (novem- de zette ze zich weer fris en boorde- ber '67) kwam ze na een verblijf in vol fansatieën aan de schrijftafel. Indonesië, in 1976 ln Nederland Toen het laatste van de vierentwin- recht Het boek Ody schreef ze in de tig hoofdstukken uit haar pen ge- penode februari '81 tot oktober '82 vloeid was, schreef ze verschillende naast haar schoolwerk (ze zit nu in uitgevers aan en vroeg aan mensen de v'jfde klas atheneum). „Ik had (jjg jlet weten konden hun mening een idee zegt ze, „over een jongetje over ^et manuscript. "Zeer talent dat zijn dorp verliet om te gaan vor meldde mr. J. T. A Klaren- reizen en avonturen te beleven, beek, oud-directeur van de afdeling Toen ik eenmaal ging schrijven letteren van Koninklijke Neder- kwam ik gaandeweg op vervolgi- jandse Academie voor Wetenschap deen en de rest ging haast vanzelf." pen jn Amsterdam De bekende Jorri Duursma had voordat ze aan kinderboekenschrijfster Els Pel- Ody begon niet veel ervaring met de grom kwam tot woorden van gelijke schrijverij. Ze schreef wel eens een strekking, opstel, maar verder kwam ze toch met. Eenmaal begonnen, inspireer- T\r./.V.t0rtlo den de daden van het jongetje Ody UULilHfl Ijt haar zódat ze een regelmaat kweek- Inmiddels bereikte Jorri het be te van gemiddeld twee uur schrij- richt dat uitgeverij Essay wel wat ven per dag. Dat deed ze met de zag in Ody. De directeur S. Hom pen, zonder te letten op stijl- en merson had het zijn dochtertje la- taalfouten Die werden pas in de ten lezen en die was dermate en- tweede versie verbeterd. Tussen- thousiast dat pa besloot tot publi- tijds kende ze weken dat ze niet katie in een oplage van 5000 stuks. Cees Been illustreerde het boek en vrijdag 11 november krijgt mr. W. D. de Bruine, directeur van de Bibliotheekcentrale Zeeland het eerste exemplaar uit handen van de Wemeldingse, in de Abdij in Middelburg. Het boek handelt zoals gezegd over het jongetje Ody en zijn avonturen tijdens een reis rond de wereld. Het is geschreven voor alle leeftijden. Ody vaart mee met Columbus, komt bij de Chinese muur en be landt zelfs in Rusland. Elk hoofd stuk is eigenlijk een apart verhaal, maar pas tegen het eind van het boek blijken de verbanden en komt de climax, „het is een boek zonder boodschap of moraal. Alleen be doeld voor amusement. Ik denk dat het begrijpelijk is voor kinderen! ik heb geprobeerd tot the point te schrijven: dus niet een beschrijving van twee pagina's van een boom", zegt Jorri Ze noemt haar geestes kind een tijdloos boek waarin de hoofdpersoon een geestelijke groei kent. Jorri Duursma ziet het niet zitten om later van schrijven haar beroep te maken. Ze wil het wel als hobby blijven doen, maar meer niet. Wat haar beroep dan later wel zal zijn. weet ze nog niet precies, ze wil gaan reizen en op één of andere manier zo haar kost verdienen. Het college van b. en w. van Borsele afvalsoort voor zover het de Borsselse heeft ondertussen al een concept centrale betreft, daar in het afvalop slaggebouw wordt gehouden. Het college van burgemeester en wet houders van Zijpe is, om dat nog e antwoordbrief aan de gemeenteraad van Zijpe opgesteld. In die antwoord brief staat dat de Borselse raad ge heel achter de mening van het college uit de doeken te doen. op bezoek staat. „Onze raad vindt het volstrekt geweest bij b. en w. van Borsele. Bij juist dat het beleid van de centrale dat gesprek was ook aanwezig ir A. overheid er op gericht is. dat bedoeld Tiktak, die namens de PZEM het afval wordt afgevoerd naar- en opge- woord voerde. In dat gesprek hebben slagen op, één centraal punt", aldus I zowel b. en w. van Borsele als Tiktak het concept-antwoord. I er op gewezen dat het afvalopslagge- Het Borselse college besluit de brief bouw bij de Borsselse kerncentrale met de conclusie dat er geen enkele alleen bedoeld is voor tijdelijke opslag reden is een uitzondering te maken I indien de afvoer en op die manier de voor radioactief afval uit Borsele, en 1 continuïteit van elektriciteitslevering vervolgt: „Een doelmatige aanpak door de centrale in gevaar zou komen, van de afvalsproblematiek is naar fl Toch heeft dat gesprek kennelijk b. en onze mening slechts mogelijk, indien w. van Zijpe niet overtuigd want dat krachtig wordt gestreefd naar één college heeft nu een brief wordt er nog landelijke en centrale inzameling en eens op gewezen dat de Borselse [j fracties van de PvdA en het CDA er geen bezwaar tegen zouden hebben het afval van de Borsselse centrale in u het opslaggebouw ter plaatse op te stukken. Deze vergadering wordt van slaan Dat zou duidelijk geworden daag (dinsdag) in het gemeentehuis te zijn. aldus de brief van b. en w. van Heinkenszand gehouden en begint Zijpe. uit contacten tussen de fracties om 19 00 uur. De brief van de gemeente Zijpe staat op de agenda voor de raadsvergadering van de gemeente Borsele, onder het punt ingekomen MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie en minister Smit-Kroes van verkeer en water staat zullen op 13 december de toe komstige exploitatie van de Wester- schelde-veren bespreken. Daarbij komt, als een van de kernpunten, aan de orde het verlangen van de minis ter om de rijksbijdrage aan de Zeeuwse veren .vast' te leggen op 36 miljoen per jaar; een voornemen, waartegen gedeputeerde staten „scherp stelling" hebben genomen, zoals gedeputeerde J.D. de Voogd maandagmiddag nog eens benadruk te in de statencommissie voor ver keer en waterstaat. De gedeputeerde deelde mee. dat hij in oktober een verkennend gesprek inet de minister heeft gehad en dat de bewindsvrouwe daarbij met het oog op het december-overleg drie model len ter tafel heeft gebracht een opzet waarbij de exploitatie bij de PSD blijft en het rijk een .aandeel' levert in het tekort De Voogd. „In die situatie zal er - zo heeft de minister letterlijk gezegd - sprake zjjn van meer .bedilzucht vauit Den Haag. Dan zal de greep uit Den Haag op de PSD groter moeten worden dan die nu is. voor wat betreft de veerta- rieven. de inzetschema's en de perso- neelssamenstelling by de PSD," zo zei De Voogd, een tweede model, waarbij het rijk een vaste bijdrage in de tekorten van de veerdiensten levert en waarin Zee land vrij is beslissingen te nemen over tarieven, inzetschema's en perso- neelssamenstelling. De Voogd: „In die situatie kunnen we met 36 miljoen aan rijksbijdrage onvoldoende uit de voeten dan kunnen we een derde dubbeldekker niet bouwen" Hij liet weten de minister te hebben aange duid, dat een dergelijke regeling voor 1983 en 1984 wellicht bespreekbaar is. maar dat dan in 1985 (als volgens de planning de derde dubbeldekker in de 'Slot zie pagina 15 kolom 3) GOES Sportwethouder G. Eshuis heeft maandagavond het eerste exemplaar in ontvanst genomen van het Goese Kwartet. De vervaardi ging van dit kwartetspel is een initiatief van de Goese voetbalvereni ging Robur. die door de verkoop ervan de verenigingskas hoopt te kunnen spekken. Daarnaast is het. zoals Robur-voorzitter F. Kleyheeg het bij de presentatie zei. een mooie reclame voor Goes die de gemeente bovendien geen geld kost. Het spel bestaat uit negen kwartetten: oude straten, cultuur, recreatie, kerken, bejaarden- en gezondheidszorg, sport, winkelstraten, beelden en monumenten Op enkele uitzonderingen na hebben de - zwart-wit - afbeeldingen allemaal betrekking op de stackGoes. In totaal zijn er 2500 van vervaardigd, Robur-leden gaan deze week huis-aan-huis om ze te verkopen De Robur-voorzitter vond dat de actie voor het gemeentebestuur een teken moet zijn hoe groot de financiële problemen bij de sportverenigin gen zijn. Omdat het wat magertjes zou zijn om de wethouders alleen maar een doosje met een kwartetspel in de hand te drukken, had het Robur-bestuur voor Eshuis alle kaarten van het spel netjes laten inlijsten Het resultaat was een groot plateau, waarvan het de bedoeling is dat hij het in zijn werkkamer hangt. De wethouder bleek ermee in zijn schik te zijn Hij beval het Goese Kwartet als sinterklaascadeautje aan. Op de foto. J Kooymans, secretaris van Robur, A. de Kok, voorzitter van de Goese sportraad. F Kleyheeg, voorzitter van Robur en sportwethouder G. Eshuis tv.l.n.r i proberen het kwartetspel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11