achen in de file en ieelopen in de massa Ruim 60 Zeeuwse bussen maar vredesdemonstratie Volleybalsters tegen kernwapens Mobiele radio beste informatiebron Woensdrecht passief voor de tv ZEEUWEN NAAR VREDESDEMONSTRATIE PZC/ vredesdemonstratie 5 ANDAG 31 OKTOBER 1983 )p het moment dat de eerste de- aonstranten zich in Goes verzame- een verhoging langs de zitten ze in Vlissingen en Oost- groot legervoertuig, w jouburg. maar zeker ook in West- leeuwsch-Vlaanderen, al in de bus. tigd. Voor dat voertuig een aantal )e bussen uit Zeeuwsch-Vlaanderen stoer uitziende figuren, gehuld in luiten zich niet aan bij de bussen legerkleding wier sympathie voor uit Midden-Zeeland, maar zoeken het ministerie van defensie en krijgs- bun eigen weg naar het Haagse. Dat macht van Ronald Reagan niets aan eeldt ook voor de bussen uit Schou- duidelijkheid te wensen overlaat. m-Duiveland, die vanuit Zierikzee Het illustere gezelschap heeft ook :ertrekken. De Midden-Zeeuwse nog enkele spandoeken uitgespreid, maar die zijn niet te lezen, Het wordt i stil in de bus. heel kort maar. bussen verzamelen zich op het Goe- se Molenplein (vroeger evenemen- waar menig Goesenaar want er is al snel genoeg weer afiei- l t verbaasd staat, over het grote aantal ding die veel plezieriger is om naar tot demonstranten. De ene bus na de te kijken: een file van bussen, die aaj andere rijdt het Molenplein op en allemaal naar dezelfde plaats rijden, •m terwijl de laatste nog niet eens op gevuld met mensen die allemaal i het terrein is gearriveerd, vertrekt hetzelfde doel voor ogen hebben. En rde eerste al. Zeer tot ongenoegen op de rijbaan van de tegenoverge- van de chauffeur van de laatste stelde rijrichting rijdt slechts éen 'igens. die maar moet zien dat hij bus van een streekvervoersmaat- zijn voertuig gedraaid krijgt om snel chappij waarvan de chauffeur vrien- Jo aan te kunnen sluiten. Zeer tot delijk naar al zijn collega's aan de ongenoegen ook van de warme huis- andere kant zwaait. En dus wel een aan-huis bakker Nieuwdorp uit stijve arm gehad zal hebben. Goes, die door de lange sliert bussen aijna van de weg wordt gedrukt. 0i iOES/DEN HAAG Het is nog rustig, zaterdagmorgen, 29 oktober 1983 om 8.30 uur op iet stationsplein in Goes! Er valt nog niets te bespeuren van wat voor veel fanatieke 'edesmanifestanten dé grote dag moet worden. Een tiental minuten daarna druppelen ie eerste deelnemers aan de Haagse vredesmanifestatie binnen, dat wil zeggen op het loese stationsplein, waar op dat moment tot ieders tevredenheid een fris najaarszon ietje schijnt. Een zonnetje dat de hele dag, af en toe onderbroken door een wolk, boven de lemonstranten zal blijven hangen en daarmee de organisatie wat de opkomst betreft :n goede dienst bewijst. Voor de Zeeuwen maakt het niet zo veel uit. Bijna iedereen had -an tevoren een kaart gekocht en daarmee stond de tocht naar Den Haag eigenlijk al vast. Al is het natuurlijk altijd leuker in de zon te demonstreren, dan in neergutsende regen. geplaatst. Daar staat namelijk op veg een an twee Arnerikaanse vlaggen zijn beves- File Vermaak In Rijswijk begint wat iedereen had verwacht: een stilstaande file. Een it In bus Goes 6, die voornamelijk blik uit het schuifdak van de bus lai gevuld is met leden van de PvdA- leert dat er zo ver als zichtbaar is, afdeling Borsele, heerst een gelaten alleen maar daken van bussen te ind stemming, die langzaam maar zeker zien zijn. Het duurt evenwel niet E verandert in opgewektheid. In het lang voordat de bus weer begint te begin is vooral de lange sliert bussen rijden en al gaat het niet zo snel, er 0. de voornaamste bron van vermaak, zit toch vordering in. Later zou een Zeker als een boer die onder Krui- Middelburgse demonstrante. Linda ningen zijn land aan het ploegen is. Boon, daarover zeggen: „Het leek even zijn aandacht niet meer bij zijn alsof' we helemaal niet zo lang in de werk kan houden als de bussen file hebben gestaan, maar achteraf langsrijden en prompt een voor met moet dat toch nog een hele tijd zijn een kronkel in het land achterlaat, geweest", 0 Maar ook de radio-uitzendingen van Het Zeeuwse konvooi arriveert on- de VARA over de manifestatie val- geveer rond elf uur in Den Haag en len goed in de smaak. Met stijgende wordt met politiebegeleiding naar belangstelling wordt in de bus ver- de parkeerplaats van de bussen ge nomen hoe de stations en wegen bij bracht. Daarbij blijkt dat de toch Den Haag voller en voller raken, al is flink brede Vreeswijk helemaal vol daar onderweg eigenlijk nog niet zo staat met bussen. Vier rijen dik veel van te zien. Pas onder Fijnaart Vandaar dat 'reisleider' Rinus de is een stoet bussen te zien die zich in Bart. raadslid voor de PvdA. in de de verte eveneens richting Den Borselse bus. enkele praktische tips Haag begeeft. En dan begint bij geeft. Hij roept de mensen op goed isommigen al het besef door te drin- de naam van de straat waarin de bus gen dat daar toch wel iets heel staat te onthouden en de rode PvdA- massaals moet gaan gebeuren. Dat vlag te volgen. Dat laatste had hij bbcf gevoel zou later nog een paar maal misschien beter niet kunnen doen, krachtig benadrukt worden. want er blijken heel wat meer afde- ns Vooral een radio-interview met een lingen op het lumineuze idee te zijn CDA-kamerhd werkt zaterdagmor gen op de lachlust van de busreizi- scjgers. De CDA-er wil ondanks de conclusie van de verslaggeefster dat ieder verstandig mens mee zou moe ten lopen in de betoging, geen op merkingen in die richting maken. Maar ook wil hij niet met zoveel woorden zeggen dat er kruisraket ten in Nederland geplaatst moeten worden. Dat wordt handig uitgebuit door de VARA-medewerkster. die zaterdag voor al die demonstranten een thuiswedstrijd speelt. Leuzen Maar er is nog meer om te lachen. Dat blijkt als de eerste bussen met mede-demonstranten zich net voor bij Rotterdam op de snelweg voe gen. Er ontstaat bijna een wedstrijd wie de leukste leuzen voor de ra men van de andere bussen kan ontdekken. En daarbij blijkt dat de angst voor kruisraketten tot heel wat inventiviteit kan leiden. 'Rid derkerk wil in vrede klaverjassen' doet het goed, evenals een door een aardig ogend meisje uit Rotterdam voor het busraam gehouden doek met daarop: 'Liever een sexbom, dan een atoomhom'. Bij de busreizi gers valt echter de simpele groet 'Hei stuk', die tot veler verbeelding spreekt, het meest in de smaak. Op die manier is de reis naar Den Haag best om door te komen, want iedereen in al die bussen hoort bij elkaar als één grote familie. Toch wordt menig busreiziger onder Rijs wijk nog eens op een pijnlijke ma nier met beide benen op de grond gekomen om die partijvlag mee te voeren. Wie trouwens had gedacht dat de vertegenwoordiging uit Zee land als één grote groep door de straten van Den Haag zou lopen, had zich misrekend. In de rit naar de Vreeswijkstraat toe waren de Zeeuwse bussen al vermengd met die uit andere delen van het land. Dat heeft tot gevolg dat alleen groe pen uit dezelfde bus min of meer bij elkaar kunnen blijven en zelfs dat valt met mee. Door de enorme men senmassa waarin de demonstranten worden opgenomen, is al snel het onderling contact verbroken. De man met de vlag krijgt dan ook al vrij snel te horen dat hij niet zo hard moet lopen, maar die opmerking wekt alleen maar verwondering: „Snel lopen? Dan moet je eens een keer meegaan als we gaan folderen". Wat in de bus al was begonnen, speuren naar leuke leuzen kan een maal in de stoet pas goed worden voortgezet. En er zijn heel wat va rianten die in feite slaan op maar één bedoeling: 'Geen nieuwe kern wapens in Europa' Bordjes met een eenvoudig 'Nee', of 'Ik demonstreer ook namens opa' of een speldje 'Een heer van stand, wijst kernraketten van de hand'. Zeeland heeft als motto gekozen: 'Zeeland zegt Nee' en dat is op verschillende affiches en spandoeken te lezen Overigens had men zich niet alleen uitgeleefd in het bedenken van leuzen er zijn ook heel fraaie stukjes huisvlijt, zoals een geraamte aan een kruis, een enorme mensenslang met een Nazi pet op, een grote paddestoel en allerlei zelfgemaakte kernkopjes of bommetjes Toch blijft het meeste van al dat fraais voor de mensen die meelopen verborgen. Ze kunnen al leen maar zien wat zich in hun naaste omgeving bevindt En wat er in de rest van de stoet gebeurt, is onduidelijk. Die onwetendheid vormt eigenlijk wel een probleem. Want zodra je je had aangesloten bij de stoet liep je mee. maar je ziet alleen wat er langs de weg staat opgesteld (verschillende podia waar op muziek wordt gemaakt bij voor beeld) en wat er direct om je heen gebeurt. Zo wordt bij voorbeeld al snel duidelijk dat de Haagse horeca goede zaken doet Overal staan kraampjes waar iets genuttigd kan worden, vooral stukken rookworst Enkele Zeeuwse deelnemers kort na aankomst bij het Haagse Zuiderpark. en erwtensoep. Ook de cafés boeren goed Er staan lange rijen voor de toiletten en als je al geen dorst hebt dan neem je toch iets voor je fatsoen. Alleen de mensen die op aanraden van de VARA een radio mee hadden genomen kunnen iets vernemen van het grote gebeuren. Die kunnen zich bij voorbeeld gelukkig prijzen over het feit dat zij al in de stoet lopen, omdat over de radio klinkt dat er om 15.00 uur nog steeds bussen op weg naar Den Haag waren. En dat was een tijdstip waarop sommigen al weer voorzichtig aan de bus terug begonnen te denken. Terwijl de stoet zich door Den Haag voortbeweegt spelen zich op het Malieveld en in het Zuiderpark aller lei zaken af. Er is muziek en er wordt gesproken, maar toch blijken maar erg weinig Zeeuwen daar iets van gezien te hebben. Veel van hen hadden zich beperkt tot het meelo pen in de stoet en toen het rondje vol was. moest de bus al weer worden opgezocht Er wordt dan ook wat mopperig gedaan over de lengte van het traject, omdat velen best een kijkje op een van de manifestatieter reinen hadden willen nemen. Daar hadden ze bij voorbeeld in het Zuiderpark kunnen zien hoe PvdA- voorman Joop den Uyl hartstochte lijk werd toegejuicht door een enor me mensenmassa en hoe vervolgens verschillende toehoorders zich haas tig uit de voeten maakten toen een spreker van het CDJA het podium beklom. In het Zuiderpark konden belangstellenden ook kennis nemen van de informatie van allerlei partij en en groeperingen, die plaats had den genomen in een enorme rij kraampjes Er waren politieke par tijen. allerlei actie-comités, kraampjes met buttons, stripboeken en natuurlijk kraampjes met hapjes en drankies. Dat alles, als een soort alziend oog, gadegeslagen door een NOS-camera. Rond een uur of vijf beginnen véél deelnemers pun weg terug te zoeken naar dc bussen. Bij de meeste bus sen is het verzamel tijdstip op 18 00 uur gesteld in verband met. het onbekende terrein en de grote druk te wil iedereen wel graag op tijd zijn Toch hebben enkele deelnemers al bedacht dat de bus weliswaar om 18.00 uur vol moet zijn. maar dan moet dat voertuig nog maar zien aan het rijden te komen Want de bus van de Borselse PvdA-afdeling staat links, rechts, voor en achter omringd door andere bussen Toch verloopt het vertrek tamelijk vlot en dat is misschien het grote geluk nog wel geweest, want die Zeeuwse bus heeft op de weg terug nergens te wachten in een file En dan volgt natuurlijk bij iedereen de terugblik. Hoe was het geweest? Er moeten nogal wat ervaringen uitgewisseld worden, omdat de meesten elkaar kwijt waren geraakt. Een deelnemer uit Vlissingen was zelfs zijn bus kwijtgeraakt en neemt in arren moede maar plaats m de Borselse bus. Over de radio is te horen dat meerderen dat lot had getroffen. In hel Haagse hoofdbu reau blijken zelfs 15 kinderen zonder ouders en 17 ouders zonder kinderen te zijn achtergebleven. Allemaal me nen die geen enkele familierelatie met elkaar te hebben. Maar het was mooi geweest, daar is iedereen het over eens Gijs een wat oudere manifestant uit Borsele: „Ik denk wel dat zo'n demonstratie zin heeft En het is al goed dat er nu meer zijn opgekomen dan vorig keer. Anders hadden ze nog gezegd zie je wel ze laten het er al bij zitten" Ook de Zeeuwse coordinator van de manifestatie. Jaap Flohil uit Middel burg. is ervan overtuigd dat het wel degelijk zinvol is mee te doen aan een dergelijke betoging. „Het blijkt dat de demonstratie toch steeds breder wordt. Nu doen er bij voor beeld al weer veel meer mee vanuit de kerken. Dat moet toch aanspre ken. Ook bij de volksvertegenwoor diging waar zoiets tot uiting moet komen. Maar ik denk ook dat er hierna acties moeten volgen". Zijn mening staat ietwat in tegen stelling tot die van Linda Boot: „Ik ben nogal pessimistisch gestemd. Het is wel goed geweest dat we zo massaal zijn opgekomen, maar of het werkelijk invloed heeft, vraag ik me af. Maar ja, als je niets doet dan oefen je in ieder geval helemaal géén invloed uit..." René Schrier Van onze verslaggever) GOES/DEN HAAG De opkomst \'i vanuit Zeeland voor de Haagse vre- d< desdemonstratie was zaterdag groot. ?Voor zover provinciaal coordinator Jaap Flohil bekend was. zijn er zater- )t dagmorgen 60 bussen vertrokken. Daar kunnen er nog enkele aan toege- di voegd worden van verenigingen of i organisaties, die op eigen initiatief U- een bus gevuld hebben en naar Den Haag zijn gereden. Dat betekent dat li Per bus ruim 3.000 Zeeuwen vertrok- ken, ■I Middelburg scoorde wat de opkomst ai betrof het hoogst, met zo'n 750 deelne mers, In Goes stapten zo'n 300 tot 350 personen in de bus, maar daar waren ook mensen uit bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland en Noord-Beve land bij. Vanuit Walcheren vertrok ken in totaal ruim 20 bussen en vanuit Goes ongeveer 10. Deze bussen heb ben zich zaterdagmorgen verzameld op het Goese Molenplein en zijn van daar vertrokken naar Den Haag Daarnaast reden vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen nog eens 17 bussen recht streeks naar Den Haag en vanuit Zierikzee een vijftal. In Zeeland zijn verder 300 treinkaar- ten verkocht, maar Jaap Flohil maak te duidelijk dat er nogal wat mensen gebruik maakten van hun vastrecht- kaarten van de spoorwegen. Hij sloot daarom niet uit dat het aantal Zeeuw se treinreizigers hoger lag. Ook had hij er geen zicht op hoeveel mensen zaterdag met de auto naar Den Haag zyn vertrokken Dit alles overziend kon echter wel de conclusie getrokken worden dat het aantal Zeeuwse de monstranten rond de 3.500 schommel de Aanvankelijk kostte het de Zeeuwse organisatie geen enkele moeite om aan bussen te komen, omdat Delta Tours had toegezegd over een onbe perkt aantal bussen te beschikken Maar toen in de loop van vorige week het aantal aanvragen om bussen, ook vanuit buiten Zeeland, nogal opliep, moest dit bedrijf wat terugkrabbelen Een firma die eerder'een aanbod aan de organisatie had gedaan voor enke le tientallen bussen, bleek daar op het kritieke moment ook niet meer over te beschikken. De organisatie is er toch uitgekomen omdat uiteindelijk een aanbod van de AMZ kwam van nog 20 bussen, waarmee de nood gelenigd kon worden. Er was zaterdag ook nog een andere Zeeuwse inbreng. Het Links Zangcol lectief uit Walcheren en de popgroep de H-gang verzorgden optredens op podia die langs de route in Den Haag stonden opgesteld. DEN HAAG Bisschop Ernst op hel spreekgestoelte op het Haagse Malieveld. DEN HAAG (GPD) Dc Vara had hel min of meer opgedragen: neem een radiootje mee naar Den Haag en alle informatie over de vredesdemonstra tie zal-tot u komen. En ze hebben woord gehouden. Wie zaterdag óp Hilversum 1 had af gestemd. bleef op de hoogte van wat er zich op en rondom de IKV-wandel- route door Den Haag afspeelde. Radio het medium bij uitstek voor zo'n massale gebeurtenis die een halve stad, een heel spoorwegnet en een flink deel van s rijkswegen omvat Nooit is vantevoren te zeggen waar het interessantste, aardigste of gekste nieuws te halen is. De enige oplossing is een uitgebreid schakelprogramma met. koelbloedige presentatoren, voortdurend contact met de belang rijkste informatiebronnen en veel be weeglijke reporters. En dan maar ho pen dat de techniek het houdt. Zater dag lukte dat allemaal redelijk. Deelnemers van de mars konden bij VAR A-stands op het Malieveld en het Zuiderpark radio's krijgen wanneer zij zich aanmeldden als lid «kosten 10 guldem. Die actie üep als een trein, aldus een VARA-woordvoerster. „De radio's vlogen weg Binnen twee tot drie uur waren we alle 3500 radio's kwijt Als we nog meer radio's hadden gehad waren we veel meer tientjesle den of lid-abonnees rijker geweest Van uur tot uur hoorde de luisteraar hoe de spoorwegen de stroom iverras- singèi aan konden, de autobussen de toevoerwegen naar Den Haag teveel werden en de straten in de stad zelf ook steeds voller maar gezelliger wer den Vooral die eerste t,oc.h een beetje spannende uren was de oude ver trouwde radio op haar best Motormuis De reporter op de motor was een vondst, t an de man van de Algemene Verkeersdienst in Driebergen hoor den we dat het verkeersknooppunt Leidsehcndam lelijk vast zat. Een paar minuten later al hadden we een ooggetuigeverslag over de voortkrui- pende files van Vara's eigen motor- muis. Een volgend moment stond hij alweer aan de Laakkade om te mel den dat de aanvoer van voetvolk per boot voorspoediger liep. Informatie uit de eerste hand. Naarmate duidelijker werd dat de dag rustig zou verlopen, werd het mmdei spannend naar de radio te luisteren. De gebruikelijke bestanddelen zoals korte studiogesprekjes en de 'reactie telefoon' gingen weer de boventoon voeren Wal kon dc televisie daarnaast nog bieden? Mooie plaatjes vanuit de lucht, maar die waren nog het best te begrijpen met de informatie van de radio in het oor. Bij de televisie niet de beweeglijke verslaggevers die van hot naar haar renden, per motor of per tandem, maar camera's op vaste punten die vooral massa's voorbijtrekkende hoofden lieten zien. De broodnodige veilevendigmg moest komen van de korte vraaggesprekjes.waaraan wille keurige voorbijtrekkenden werden onderworpen door dg postende ver slaggevers. De enige echte 'verrassing' die er in zat was het interview met dc minis ter-president. Een goed nummer van Lubbers en interviewer Van der Ploeg. Kort daarop zagen we Den Uyl er direct op reageren. Zo zetten op deze dag van het demonstrerend volk toch de politici weer het zwaarste stempel. Althans voor de televisie. WOENSDRECHT (ANP) De bevol king van de gemeente Woensdrecht. waar door de regering de statione ring van 48 kruisraketten is gepland, heeft de demonstratie in Den Haag van achter het tv-scherm gevolgd. De actiebereidheid in de bijna 10.000 zielen tellende gemeente was nage noeg nihil. Zaterdagmorgen vertrokken uit Ho- gerheide. dat tot de gemeente Woens drecht behoort slechts vier bussen met ongeveer 200 demonstranten. De bevolking van Woensdrecht rea geert zo passief omdat zij van mening is dat demonstreren geen enkele zin meer hèelt Het grootste deel gelooft, dat de regering de raketten toch zal plaatsen om te voldoen aan de inter nationale verplichtingen. De gemeenteraad van Woensdrecht heeft zich uitgesproken tegen het plaatsen van kruisvluchtwapens in deze gemeente. Woensdrechtse raads leden liepen zaterdag aan de kop van ,de demonstratie mee. SAS VAN GENT - Niet in Den Haag kunnen zijn. maar tóch demonstreren tegen kernwapenshet Bredase volleybalteam Brevok ABC 2 had er zaterdag wat op gevonden. Dit team moest zaterdag in Sas van Gent uitkomen tegen een team van Savok en had gewoon een spandoekje meegenomen naar sporthal 'De Vlaanderen', met de tekst: „Volleybalsters ook tegen kemraketten" En de dames wilden, mét de Zeeuws-Vlaamse scheidsrechters, best op de foto. De volleybaldames uit Sas van Gent bleken daar niet voor te voelen, omdat ze wat moeite hadden met de actie van de Bredase dames. Die wonnen overigens met 3-1 DEN HAAG Inwoners uil de gemeente Woensdrecht voerden een toneelstukje op aan de Haagse Loosduinseweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5