'Als raketten toch komen gaan we naar Woensdrecht' Moekoud en hongerig maar met herinnering aan fantastische dag Toespraak prinses Irene grote verrassing PZC/vredesdemonstratie MIENT JAN FABER OVER NIEUWE ACTIE rc;: Rakethoed Den Haag twaalf uur vol demonstranten Meer dan half miljoen betogers MAANDAG 31 OKTOBER 1983 DEN HAAG (GPD) De grote verras sing van de vredesdemonstratie za terdag in Den Haag was het korte optreden van prinses Irene op het podium in het Zuiderpark. „Ik ben hier uitgenodigd als gastspreekster, los van welke mening of organisatie dan ook", zo begon zij een toespraak die ongeveer vijf minuten duurde. Haar optreden was niet tevoren aan gekondigd en na haar speech ver dween zij onmiddellijk. IKV-secreta- ris Mient-Jan Faber zei dat dit vol gens afspraak met de prinses was gebeurd om haar „zo min mogelijk speelbal van publiciteit te laten zijn" Volgens Faber was de prinses vanwe ge haar „authentieke eigen geluid" over de kernwapenkwestie benaderd door het dagelijks bestuur van het Komitee Kruisraketten Nee. Voorzit ster Sieme Strikwerda en bestuurslid Maarten van Traa i internationaal se cretaris van de PvdA) hadden vooraf met de prinses gesproken Irene is na haar huwelijk met de Spaanse prins Carlos dp Bourbon Parma (van wie zij vorig jaar is ge scheiden) geen lid meer van het Ko- ninlijk Huis Premier Lubbers ver klaarde dan ook dat het kabinet geen verantwoordelijkheid heeft voor haar optreden „Zij heeft volledig het recht om op een demonstratie als deze te spreken Niettemin heeft prinses Irene volgens Mlent-Jan Faber haar voornemen om tijdens de demonstratie het woord te voeren wel vooraf met het kabinet en de koninklijke familie doorgesproken „Ik weet niet of zij toestemming heeft gekregen, maar uit haar aanwezigheid hier blijkt dat zij haar eigen conclusie uit die gesprekken heeft getrokken", aldus Faber. Vice-fractievoorzitter Albert Jan Evenhuis van de VVD-Tweede-Ka- merfractie noemde het optreden van prinses Irene een regelrechte verras sing. „Een uitstekende act van de organisatie om haar te recruteren aldus Evenhuis .„Na haar huwelijk is zij steeds meer in het actiewezen gegaan en heeft zij de smaak te pak ken gekregen van het omgaan met volksmassa's", verklaarde Evenhuis De toespraak van Irene noemde hij „een beetje abstract, maar wel door dacht". Solidair Hoewel de prinses in haar toespraak onderstreepte niet namens een orga nisatie of een bepaalde mening te spreken, betekende haar aanwezig heid in het Zuiderpark wel dat zij zich solidair verklaarde met hel doel van de demonstratie: geen plaatsing van kruisraketten in Nederland. Mient Jan Faber: „Haar aanwezig heid hier was voor ons geweldig belangrijk". Irene noemde in haar emotionele toe spraak de nieuwe kernraketten niet Ze zei dat het haar diepste overtui ging is. ..dat het mooi is om te leven, de aarde prachtig is en ieder mens uniek en zeer de moeite waard". Ze meende dat wij ons 111 deze maat schappij voornamelijk richten „op het bewapen, op het verdedigen, op het beschermen. We besteden te weinig aandacht aan ons mens-zijn. aan de menselijke kant van de samenleving". Irene nep op tot het weghalen van maskers en pantsers. „Dan zie je het mooiste wat er bestaat, de kwetsbare mens, het kind in de mens. de echt heid. Waarom verbergen we het oor spronkelijke? Waar zijn we zo bang voor? Stel dat allé bloemen maskers zouden dragen!" „Door de wapens die we*nu hebben gemaakt, staan we op de rand van de afgrond en we kunnen nu geen fout meer maken. Want dat zou kunnen betekenen dat de hele wereld, onze aarde vernietigd wordt" „De bezorgdheid is groot, en daar geven we vandaag uiting aan. of het nu thuis is ol hier. ieder op onze eigen wijze Maakt het feit dat het nu om iets definitiefs gaat het ook steeds moeilijker om uit de angst te stappen, om jezelf te zijn0 Om te ontwapenen, ook jezelf van binnenuit?" Anders denken Na een pleidooi voor het herwinnen van eigen kracht, 0111 door zelfaan vaarding tot aanvaarding van ande ren te komen, besloot Irene haar toespraak met: „Zouden we de ga pende afgrond lussen mensen samen kunnen overwinnen anders dan langs wapensystemen? Natuurlijk kan dat. Alles kan. Als je tenminste bereid bent je denken te veranderen en dat kan beginnen in ieder van ons. De innerlijke kracht van ons mens-zijn staat op het spel. Laat je niet in de klem van de angst zetten. Het is fantastisch om te leven: het gaat om jouw vrijheid en de vrijheid van iedere mens". DEN HAAG Close-up van prinses Irene tijdens haar toespraak tol demonstranten in het Haagse Zuiderpark DEN HAAG (GPDl „Vandaag zijn we bezig geweest de kernbewapening te doden. Als de politici toch besluiten die kruisraketten te plaatsen, dan zullen ze daarmee de democratie doden". Mient Jan Faber, secretaris van het IKV, stelde zaterdagavond vast dat regering en parlement onmogelijk om de grootste betoging uit de geschiedenis van ons land heen kunnen. Wat. er gebeurt als het kabmet toch tot plaatsing besluit,, voorspelde hij in een afsluitende toespraak in het Zuiderpark tot een deel van de ruim 500.000 betogers. Met z'n allen naar Woensdrecht als de raketten er ko men, was Fabers centrale boodschap „De NAVO geeft het toe. er is geen militaire noodzaak voor die raketten Alleen een politieke het voorkomen van gezichtsverlies Hun enige argu menten zijn 572 Pershings en kruisra ketten En 48 van die argumenten gaan ze in Woensdrecht plaatsen. La ten we elkaar beloven, dat als zij met hun 48 argumenten naar Woensdrecht gaan, wij er ook zullen zijn. Onze argumenten zijn onze ogen, handen en lijven5'. Faber oogstte veel bijval. In de menig te werd luid „actie, actie" geroepen De voorman van het IKV liet zich misprijzend uit over de recente aan kondiging van de NAVO-ministers van defensie, dat 1400 oude kernkop pen uit West-Europa worden wegge haald Dat is het antwoord van de NAVO op de vredesbéweging. Maar wij laten ons niet kopen met oude rotzooi". Net als anderen uitte Faber niet al leen op de NAVO, maar ook op de Sovjet-Unie kritiek in zijn soms wat cabareteske speech. De aankondiging van de Russen, dat als antwoord op de NAVO-wapens nieuwe kernraket ten in Oost-Duitsland en .Tsjecho- Slowakije komen te staan, noemde hij „de slechtste dienst die zij de vredes beweging hadden kunnen bewijzen" Grote indruk Minister-president Lubbers, die de urenlange optocht vanuit zijn werk kamer aan het Binnenhof gadesloeg, zei dat de betoging „een hele grote en hele goede indruk" op hem maakte. Hij beschouwde hem als „een stimu lans om de wapenwedloop zo goed mogelijk te keren". Maar Lubbers achtte stappen daartoe alleen verant woord „in en middels de NAVO". Onverantwoord noemde de premier van de bewapeningswedloop aan. wanneer zij „de komende weken de plaatsing van Pershings en kruisra ketten in West-Duitsland en Enge land laat begaan". Politiek vertaald kwam Den Uyls plei dooi voorlopig neer op uitstel. „Ik doe een beroep op deze regering: als er 21 november in Geneve geen resultaat is behaald, neem dan het initiatief tot uitstel". Den Uyl richtte zich ook tot het Moskou „Wij geloven uw vredesvoor stellen niet als u zegt nieuwe kernra ketten te plaatsen". Deze week zal hij dat als lid van een parlémentaire delegatie naar het Kremlin nog eens zeggen. Net als Faber, kritiseerde Den Uyl het NAVO-besluit om kernkop pen weg te halen. „Het afdanken van oude kernkoppen heeft niets van doen met het verminderen van de rol van kernwapens", zei hij. Soldaten Op hel Malieveld kreeg Martin Ko per. voorzitter van de soldatenvak- bond VV'DM, een massaal applaus. Hij sprak in uniform, waardoor hem een straf van veertien dagen ver zwaard arrest boven het hoofd hangt. Een groep van enkele tientallen mili tairen liep in uniform mee. „Wij laten ons het recht op vrijheid van me ningsuiting niet ontzeggen", zei Ko per. „De strijd van de vredesbewe ging houdt niet bij de kazernepoort "SK*- V - Sr 1 -i ^'cHflb-FfiCTJS X. (f - f |- V.) iu i~ Wim Kok. voorzitter van de vakcen trale FNV. deed een klemmend be roep op de politici zich niet van de bevolking te vervreemden, „Zij moe ten luisteren naar de radeloze burgers die vrede en ontspanning willen. Wij lusten de militaire dreigverhalen niet", zei Kok Uit kerkelijke hoek spraken de Breda se bisschop Ernst en dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken. Ernst, die voorziter is van Pax Chnsti en voor het eerst van zijn leven de monstreerde. noemde de wapenwed loop een ramp „Daarom zeggen wij: halt en terug". Mulder zei: VVe moe ten de toekomst open houden voor nieuwe generaties van mensenkinde ren. daarom zijn we tegen nieuwe generaties van kernwapens" Bloemenhulde I11 de Haagse Grote Kerk werd op een manifestatie van de CDA-jongerenor- ganisatie en het IKV de CDA-dissi- dent. Jan Nico Schol ten met bloemen en applaus gehuldigd Hij riep de daar aanwezigen op. de strijd tegen de kernwapens vol te houden. Tot groot genoegen van Mient Jan Faber na men veel CDA-leden en -kiezers aan de demonstratie deel „De strijd is nog niet verloren, ook met in die hoek", zei hij De meest, radicale taal tijdens de demonstrate kwam van Flip ten Cate van het platform van radikale vredes groepen. Op het Malieveld zei hij: „Laat, in Nederland de aardbeving beginnen die het gebouw van dc NA VO doet instorten. Zo scheppen we een voorwaarde voor een echte vre despolitiek. De marsroute van ons militaire bondgenootschap voert ons naar de afgrond" Sienie Strikwerda, voorzitter van het organiserende Komitee Kruisra ketten Nee. sprak op mildere toon. Ze eiste weliswaar dat de regering de plaatsing van kruisraketten afwijst, maar richtte zich toch voornamelijk tot de aanwezige „lieve mensen". ,.L' bent geweldig in uw hoop en vertrou wen op een menswaardige toekomst. Wat er ook gebeurt, wij kunnen el kaar recht in de ogen kijken. We hebben ons niet monddood laten ma ken". DEN HAAG Kemraket- ten als hoed tijdens de demonstratie in Den Haag. (Slot van pagina 1> demonstranten te hebben gemoles teerd. Ook zou het negental verschil lende malen de hitlergroet hebben gebracht. In totaal werden 16 mensen aangehouden In de demonstratie hepen volgens de VVDM 300 Nederlandse soldaten in uniform mee. Hun wacht mogelijk een disciplinaire straf. Ook waren vijf Weslduitse militairen in uniform aan wezig. Kopenhagen Ook Denemarken beleefde zaterdag de grootste vredesdemonstratie uit zijn geschiedenis. Hier werd in ver scheidene plaatsen gedemonstreerd tegen de voorgenomen plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. De grootste massa was op de been in Kopenhagen waar volgens dc politie ongeveer zeventigduizend mensen meeliepen in een demonstratieve tocht. De belangrijkste sprekers wa ren sociaal-democraten. Denemarken zelf zal geen nieuwe kruisraketten hoeven te plaatsen. DEN HAAG (GPD) Al op vrijdag ochtend werd Den Haag warm ge maakt voor de Vredesdemonstratie met de komst van de duizenden me dewerkers van het organiserend co mité, die aan hun laatste voorberei dingen begonnen. Dat duurde de hele dag en nacht en zaterdagochtend waren ze klaar. 09.00 uur. Het is nog rustig in de binnenstad van Den Haag, maar lang zal dat niet duren. De NS meldt dat de 45 extra treinen, buiten de tientallen normale treinen, in aantocht zijn. Op de snelwegen naar Den Haag kan hejt verkeer nog normaal rijden, maar, zo waarschuwt Driebergen, het wordt nu steeds drukker. De Haagse politie is inmiddels begonnen met het wegha len van verkeerd geparkeerde auto's: 17 zijn er al verwijderd 10.00 uur: De eerste bussen (25) arrive ren in het Zuiderpark. Het organisa tiecomité laat weten dat er minimaal 3000 bussen worden verwacht. De eerste 20.000 treinreizigers komen aan op Centraal Station en Holland Spoor. NS meldt problemen op de perrons van Leiden, Haarlem, en Am sterdam. Niet iedereen kan mee. Ver keersstroom richting Den Haag komt op gang. 10.30 uur: De problemen op de sta tions nemen toe. De extra treinen uit het noorden van het land rijden Utrecht CS binnen. Tienduizenden proberen daar een plaatsje te be machtigen. Den Haag begint vol te lopen. Het wegverkeer raakt in moei lijkheden. Files bij het verkeersplein Leidschendam en op de Utrechtse- baan. 11 00 uur: Inmiddels heeft de NS 60.000 demonstranten naar Den Haag vervoerd. Onder hen een groep van dienstplichtige militairen in uniform, die aan de demonstratie gaan deelne men. Zo'11 200.000 mensen hebben al bezit van de stad genomen. Het Malie veld raakt vol. In het Zuiderpark is nog volop ruimte. De bussen komen daar gestaag binnen. Het aantal files op de weg telt inmiddels een lengte van 10 kilometer op. 11 30 uur" De NS besluit zeven extra treinen in te zetten, waarmee het totaal op 52 komt. Een muziekband verdrijft op de vluchtstrook tussen Ypenburg en Leidschendam de verve ling van het file-wachten. Uit Delft arriveren 21 schepen met 6000 demon stranten. Het Malieveld is barstens vol. Wandelaars, die op CS aankomen, kunnen het Malieveld al niet meer bereiken Ook het Korte Voorhout is helemaal vol. De organisatie roept het om te roepen dat de kernwapens onbelangrijk te vimf^n^Dafbegrijpt MASSA KEERT VROLIJK EN TEVREDEN HUISWAARTS de Sovjet-Unie niet en maakt de we reld eerder onveiliger dan dat het de vrede dichterbij brengtLubbers zou „ontzettend opgelucht zijn ais de Sov jet-Unie eens een gebaar maakte door een aantal SS-20's weg te halen om een doorbraak in de onderhandelin gen te bereiken" Lubbers zei ook na de demonstratie ervan overtuigd t,e zijn dat alleen een minderheid in Nederland 'plaatsing tegen elke prijs' afwijst. Namens de CDA-fractie in de Tweede Kamer noemde een woordvoerder de demonstratie „een indrukwekkend signaal van honderdduizenden men sen dat de wereld moet ophouden met de wapenwedloop" Dat moet aan de onderhandelingstafel in Genève ge stalte krijgen vindt het CDA De fractie beschouwt de demonstratie evenals Lubbers als een aansporing om door te gaan met het eigen beleid Ondermijning Volgens VVD-voorzitter Kamminga heeft de Haagse demonstratie de Wes terse onderhandelingspositie onder mijnd „Het Oostblok krijgt de indruk dat het Westen wankelt en zal het been nog meer stijf houden". De vice- voorzitter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Evenhuis. vond het aantal van ruim 500 000 betogers „ma- gprGezien de enorme propaganda" waaraan journalisten uit een stuk zelfbevrediging hun bijdrage hebben geleverd" had hij meer mensen ver wacht PvdA-leider Den Uyl begon zijn speech in het Zuiderpark met een „Dag minderheid volgens Lubbers. Dag meerderheid volgens mij" Hij kreeg veel applaus, in tegenstelling tot zijn partijgenoot Wim Meijer twee jaar geleden in Amsterdam Die werd toen op een enorm fluitconcert ont haald. vanwege het dubbelzinnige be leid van het toenmalige kabinet waar de PvdA in zat Als oppositieleider kon Den Uyl zater dag alle schroom laten varen „Wij wensen geen enkele nieuwe raket", riep hij Hij wreef de regering-Lubbers medeplichtigheid aan de versnelling DEN HAAG (GPD) Het was al donker toen de emoties echt los kwa men. Sienie Strikwerda, grijze woordvoerster van het organiserend comité, krijgt ccn bos rode rozen en moet even wat wegslikken. Deze vrouw voor de vrede bekent tegen journalisten dat ze het een fantasti sche dag vond en dat ze nu even geen ander verstandig woord kan beden ken. Buiten in het donker proberen de monstranten hun weg te vinden 's Ochtends klonk imposant het vredes lied („We vechten tegen de waanzin") Nu hoort men nog narden van de melodie Vermoeid van het lopen, kijken, luisteren en loom van alle vrolijke en ernstige indrukken van deze dag. willen opeens enkele hon derdduizenden legeink de stad uit En dat gaat niet Op het Malieveld wordt nog uren 111 het donker muziek ge maakt om de wachtende mensen aan genaam bezig te houden. Vrolijk Het mag een wonder heten (lat op het einde van zo'n drukke emotievolle dag, de mensen, koud en hongerig, nog vrolijk blijven, elkaar toezingen, een plaatsje in de trein wijzen en volle treinen met luid gejuich laten vertrekken. Gelach als ccn man ver twijfeld van deur naar deur loopt. Hij kan er zelf nog wel bij. maar zijn rode ballon van twee meter omtrek blijkt lastiger. Een tijdens de thuisreis veel bespro ken verrassing was de toespraak van prinses Irene. Activistencommentaar op het podium: „Soft approach, wat kan je anders venvachten, maar wel een opsteker" En de verrassing op het Malieveld waai" een nog bekender persoon op het, podium trad: Ronald Reagan, president of the United Sta tes of America. Het was een Reagan als schertsfiguur, belachelijk gemaakt door de Amerikaanse imitator Jim Morris. Toch was dit geen demonstratie die eenzijdig tegen de VS was gericht. De leuzen richtten zich net zo goed tegen de Sowjet-Unie. Luchtgevecht Het moet de uiterst ontspannen sfeer zijn geweest die dc mensen ook nau welijks deed reageren op de overal (maar wel in geringe mate) aanwezi ge tegendemonstranten. Voor het po dium op het Malieveld stond een twintigtal mensen met spandoeken waarop „Raketten in het Oosten, Pa cifisme in het Westen" en „De Navo is de echte vredesbeweging". Zij wer den door de andere demonstranten ongemoeid gelaten. Hel OSL. het Oud Strijders Legioen, voerde een waar luchtgevecht boven de stad met veel verschillende spreuk en waaronder de bekende „Liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken" of de nieuwe .Zet de wodka maar vast koud" Ontelbaar waren de variaties in leu zen. Een losse greep ..Haviken in de politiek zijn vogels van de dood". „Nee tegen de legale massamoord „Geen bommen maar banen". „Zij heeft ook gekozen. Stiekum" (bij een portret van Beatrix met Opland-but ton op haar jurk), ..Is Reagan nu belubberd of is Lubbers nu berea- gand", „Ik ga liever gewoon dood": „Liever onkruit in de tuin dan Mient Jan Faber in de keuken": „Niets in de tuin. niets in de keuken"; „Ronald en Leonid, we motten jullie bommen met" 1 kennelijk nog een spandoek uit 1981) en „Alle bommen de wereld uit. behalve sex- en zure". Enkele Drentse autobussen waren getooid met het opschrift „Bartje bidt niet voor kern wapens". De vredesdemonstratie was ook een muziekfeest. Niet alleen op Malieveld en Zuiderpark. maar ook op tientallen plaatsen langs de route stonden blaaskapellen, strijkorkestjes en pop groepen, die vanaf kleine podia carna valsmuziek, serieuzere werken en ste vige rock ten gehore brachten. Niet iedereen wist die muziek te waarde ren. Een stel opgewekte musici kreeg op de De La Revweg plots een partij eieren toegesmeten Een bijzonder geluid werd ten gehore gebracht door enkele honderden, voornamelijk jonge mensen bij het Westemde-ziekenhuls. Zij waren op de steigers van een flatcompiex in aan bouw geklommen en bewerkten ryt- misch de ijzeren steigerpalen met hout en stenen Hun 'muziek' werd door de passerende demonstranten met handgeklap beantwoord Vroege start De drukte overdag was overweldi gend Rond tien uur begon bet Malie veld al redelijk vol te stromen. De druk werd zo groot dat de organisatie al om half twaalf het startsein „lopen" moest geven om zo ruimte te maken voor nieuwe aanvoer uit de treinen. PvdA-leider Den Uyl leidde de stoet vanaf hef Malieveld. Een probleempje ontstond toen kort na de start een groepje zwart geklede anarchisten z kort voor hem ging lopen met een zwart spandoek waarop werd opge roepen tot „sabotage en actief ver zet dat liet leek alsof Den Uyl en de zijnen daar achteraan marcheerden Hij zette het daarom op een holletje 0111 vijftig meter verderop een nieuwe kop van de stoet te formeren. Voor de massa op het Malieveld vorm de de brug naar de binnenstad een flessehals zodat velen anderhalf uur deden over de eerste achthonderd meter, Eten Aan eten en drinken was gedacht. Overal waren kraampjes met drank en etenswaren, aan de kant van de weg of In de middenberm Sommigen heel professioneel ide horecabedrij ven langs de route hadden een gouden dagi. anderen wat amateuristischer. Een enkeling serveerde vanuit het huiskamerraam uit de thermoskan koppen koffie voor een spotprijs. De prijzen varieerden van een gulden voor een belegd broodje tot zeven gulden vijftig voor een Surinaamse roti met groenten, kerriekip en sam bal. Heel wat inventieve Hagenaars pikten zo een slordig centje mee. Vlak bij hel Malieveld deelden boennnen- tegen-kernwapens melk uit. Er hing al spoedig een bordje met 'De melk is op'. Al dat eten en drinken moest er ook weer uit. Voor de mobiele toiletten vormden zich al vroeg lange rijen. In de struiken was het een redelijk druk verkeer van mannen en nog iets ver der weggedoken de vrouwen. Op het Malieveld stonk het trouwens al vanaf de vroege ochtend. Een groep boeren had eerder deze week een paar ladin gen gier gestort uit protest tegen de demonstratie Het meest in touw waren nog de ondersteunende diensten. De 1200 man politie bijvoorbeeld die van 's ochtend zeven tot diep in de nacht in de weer waren met regelen. De chauf feurs en al het spoorwegpersoneel. Iin niet te vergeten, (le schoonma kers. De mannen die toen iedereen al weg was, tot laat op de avond en vroeg op de zondagmorgen, rondlie pen in het Zuiderpark, op het Malie veld en langs 12 kilometer route, papiertjes prikkend, blikken rapend, spandoeken oprollend en vuiligheid wegscheppend. Een half miljoen mensen laat heel wat meer achter dan alleen een diepe indruk. demonstranten op alvast te gaan pen. 12.00 uur: Met de trein zijn nu 107.11, mensen aangekomen. Hoewel Zuiderpark nog niet vol is. is de tot i toch al begonnen. Een aantal Haai j bussen en trams is uitgevallen, om ze er niet door kunnen Boven Malieveld circuleren vliegtuigjes het Oud Strijders Legioen Op Toemooiveld lopen demonstrant^ met zwarte vlaggen, die oproepen sabotage. Ze posteren zich voor Jo den Uyl, die daardoor niet aan wandeimars wil beginnen. 12.15 uur: Volkomen onverwacht I treedt prinses Irene het podium het Zuiderpark. De demonstrani reageren enthousiast op haar aan» zigheid. Nog talloze bussen staan files op de weg. Antidemonstrani hebben zich verschanst op het eilai 1 je in de Hofvijver. 12.30 uur: In het Zuiderpark bevind zich nu 200.000 demonstranten. E organisatiecomité schat het toti 1 aantal demonstranten op 350.000. heeft nu 122.000 betogers vervoe: Talloze bussen staan nog in files opi 1 weg. Het knooppunt Leidschenda zit muurvast. 13.00 uur: Het treinverkeer rond station CS wordt stilgelegd wege een bommelding. De Explosieven 0 ruimings Dienst is onderweg. K Prins Bemhard-viaduct wordt vo 1 verkeer gesloten. De kop van de stc I die vanaf het Malieveld is vertrokke arriveert in het Zuiderpark: 17 deeld I monstra ties vanuit Haagse wijken; nveren op het Malieveld Nog talk bussen staan vast in files. De w Zoetermeer-Den Haag (12 kilomeu 1 is één grote file. 13.30 uur: Het treinverkeer wordt twee sporen na hervat: 1000 tot 15 bussen zijn nog steeds niet gear veerd. Files rond Den Haag hebi)i nu een totale lengte van 15 kc waarvan 50 procent bussen. Men» stappen uit de bussen en lopen verd naar Den Haag. 14.00 uur: De kring van de demonstj tie is rond. De hele route van 12 km vol met mensen. De kop van de stc van het Malieveld is in het Zuiderps gearriveerd, terwijl de staart nog v: het Malieveld moet vertrekken. Bt sen komen nog steeds gestaag de st-: binnen. Er blijken ook bussen in Be gië en West-Duitsland te zijn gehuur De bom op station CS blijkt nep zijn. 14.30 uur: Tussen Ypenburg en Lei schendam staat nog een file van 11 één kilometer. De verwachting is, de bussen rond drie uur in de s zullen zijn. De politie meldt zevi jongeren te hebben gearresteerd, horend tot een groep van 30 onder? Volksunieleider Glimmerveen. De i restanten verhinderden het publk winkels binnen te gaan. Korte vech partij op de Plaats, waar leden vant Centrumpartij in de demonstral proberen binnen te dringen. Ze \vo den op rode verf onthaald. De polit maakt met een korte charge een eint aan de vechtpartij. 15.00 uur: De laatste bussen arriven in Den Haag. NS meldt 155.000 me sen te hebben vervoerd. Na driet komen nog steeds nieuwe deir.; stranten op het Malieveld en in Zuiderpark aan. 15.30 uur" De politie zegt zeker 30 bussen te hebben geteld. Mient-Ja Faber 1IKV1 schat het aantal demc stranten op 400.000 tot 600.000. 16.00 uur: De eerste demonstrant trekken naar de stations voor terugreis.In de Grote Kerk spreto Sytze Faber en Jan-Nico Scholt (CDA) op een gebedsbijeenkomst CDA-jongeren en IKV. CDA-disside I Dijkman is afwezig. Hij is in de gestrand. 16.30 uur: De politie en het organis tiecomité geven als officieel aanj 1 deelnemers aan de demonstra' 500.000 op. De telling is gebaseerd treinvervoer (155.000). busvervi 160.000) en eigen vervoer i200.000l 17.15 uur Einde van de vredesdei stratie Honderdduizenden begin aan de terugreis. In het Zuiderj ontstaan wat chaotische toestand* omdat veel mensen hun bus met me kunnen vinden. Ze besluiten per naar huis te gaan. 19 00 uur: Op de afsluitende perse* ferentie deelt de rijksuniversiteit Amsterdam mee. dat het aantal monstranten op 550.000 wordt schat. 19.30 uur: Alle bussen zijn uit Haag vertrokken Op de beide st tions heerst nog een enorme drul Met in totaal 110 treinen (gewone extra) worden de reizigers naar ht vervoerd. De politie deelt mee aanhoudingen te hebben verrii 20.30 uur: Het merendeel demonstranten heeft Den Haag ten. De stad begint weer in gewone doen te geraken. van fl lag verl^ in ha

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4