Voorstellen terugdraaien jesluit deelname in DGD Sportvissers-federatie wil een aparte zone voor plankzeilers ZEELAND. Veel .ouderen vergiftigd door een verkeerd medicijngebruik xwjmm Gratis maaltijd voor steun boerderij project COLLEGES MARIEKERKE EN DOMBURG Gs vragen raad Oostburg om geld onderzoek gasfabriek DELTA FEDERATIE VREEST ONGELUKKEN MAANDAG 31 OKTOBER 1983 PAGINA 7 1 IDDELBURG - De Stichting OVEM die al enkele jaren vergeefs probeert om "{rt boerderijproject voor geestelijk gehandicapten van de grond te krijgen ecft leden van de tweede kanier en andere invloedrijke betrokkenen een illnair aanbod gedaan. Deze mensen krijgen in Tholen (sladi een streekge- inden specialiteit aangeboden. Naar keuze is een Brabantse koffietafel of een leuivse mosselmaaltijd te verkrijgen. De kamerleden en andere betrokkenen oelen er wel wal voor doen. Ze moeten zich positief opstellen tijdens een erleg dat donderdag 3 november in Den Haag plaatsvindt over het erderijproject voor Zeeland en West-Brabant. VEM (Ook Voor Mekaar) heeft dit bekend gemaakt in een brief aan de bijzondere kamercommissie voor gehandicaptenbeleid die dan bijeen komt. in aanwezigheid van staatssecretaris van sociale zaken L de Graaf Doordat de bewindsman verleden maand onverwacht naar Canada vertrok komt de kwestie van het boerderijproject (vestigingsplaats Sclierpenisse) £en maand later aan de orde dan de bedoeling was De stichting doet in de brief aan de commissieleden een dringend beroep om de zaak niet te laten stranden. Zoals gemeld is het woongedeelte van het project volledig te financieren maar zit de zaak vast op het feit dat OVEM voor hel werkgedeelte per jaar nog meer dan zestigduizend gulden tekort komt op de begroting Daarvoor moet eerst een oplossing gevonden worden wil Den Haag toestemming geven voor starten met het boerderijproject DOMBURG/MELISKERKE - De colleges van b en w van Domburg en Mariekerke stellen hun Zoals gemeld is deelname aan een emeenteraden voor om het besluit tot deelname aan de districtsgezondheidsdienst terug te de^w^Vooraie'" de opi'apel.staan' Iraaien. Beide colleges zijn van mening dat het erg onzeker is dat deelname aan de DGD de de Wet Voorzieningen Gezondheids zorg (WVG) Bekend is dat deze WVG de bestaande situatie of meedoen aan de dgd Zeeland. Smeenten echt geen (eigen) geld zal kosten. De dagelijkse besturen van Domburg en klfreksJ"g"™[ ^"oewefd" Hariekerke zijn, blijkens hun voorstellen, allebei kopschuw geworden door wijzigingen in voorstanders van de DGD zeggen dat leerotings- en aanloopkostenopzet voor de DGD. Ze hechten niet genoeg geloot' aan de niettemin verplichte deelname aan t i i een DGD in de wet zal blijven, zeggen pmerkingen van de bestuurlijke werkgroep DGD dat die veranderingen financieel mets b en w van Domburg daaraan te letekenen voor de deelnemende gemeenten. twijfelen Ze wijzen erop dat de nauw met de WVG verwante ophanden zijn- Ie raden van Domburg en Marieker- taald moeten worden Dat zal wel met ontsnappingsartikel in de gemeen- de Kaderwet Specifiek Welzijn ook :e namen respectievelijk op 9 en 17 rechtstreeks gebeuren, zo verwachtte schappelijke regeling Dat hield in dat ingetrokken werd Verondersteld augustus het besluit om mee te doen. Engelvaart, maar via een nieuwe kor- de gemeenschappelijke regeling op wordt dat de gemeenten na afslan- Beide gemeentebesturen vergaderen ting op de uitkeringen van Den Haag zou houden te bestaan wanneer de king van de WVG wellicht de vrije dinsdag 8 november over het voorstel aan de gemeenten rijksoverheid haar belofte, dat de keus krijgen tussen handhaven van om die beslissing in te trekken. De B en w van Mariekerke zijn het verder DGD de gemeenten geen geld kost, raadsvergadering in Mariekerke be- niet eens met het schrappen van het niet na zou komen, gint om 16 uur en die in Domburg om 19.30 uur. i een toelichting op het voorstel verklaarde gemeentesecretair J. J. Engelvaart van Mariekerke zaterdag dat de rijksoverheid nu weliswaar belooft dat er per inwoner een keer i en verder jaarlijks drie gulden wordt verstrekt maar dat die bedra gen vermoedelijk ook weer terugbe- Voor 70.000 aan video-apparatuur gestolen in Goes GOES - Uit de fotohandel B. aan de Lange Kerkstraat in Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 60.000 a 70.000 gulden aan elcctroni- sclie apparatuur gestolen. Hoewel alle ramen en deuren van de winkel fmet stalen hekken zijn beveiligd, (slaagden de daders er toch in om aan de achterzijde via een plat dak bij Jeen klein, geblindeerd raampje te komen. Nadat dat was geforceerd, kon het pand betreden worden, waar bij men terecht kwam boven het verlaagde plafond van de winkel. Daar werd een paneel uit weggeno men. Met behulp van een ladder kon door dit gat de winkel worden betre den. De daders moeten in alle rust te werk zijn gegaan, want er werd geen enkele rommel achtergelaten. Alleen trof het personeel zaterdagmorgen een groot aantal lege schappen aan Er worden twintig video-recorders vermist, waar negen draagbare, vijf tuners en Een van gekreukeldepersonenauto twee video-camer%'s. De eigenaar is in het buitenland tegen diefstal verze kerd, hoewel er nog wel voor een deel eigen risico is. Binnenlandse verzeke ringsmaatschappijen zijn niet meer genegen om met winkeliers van foto- en geluidsapparatuur in zee te gaan. tenzij tegen een onbetaalbare premie. ZIERIKZEE - de historische klipper 'Eben Haezer' is zitten Daardoor lukte een eerste poging om het schip vrijdagavond bij hoog water omhoog gelopen op de vlot te krijgen zaterdagmorgen niet. Daartoe hadden strekdam Kurkenol nabij de haveningang van Zierik- de bergers een stalen rol onder de neus van het schip- zee. Het schip heeft daar ongeveer 24 uur vastgezeten, aangebracht, in de hoop het vaartuig op die manier in Het werd uiteindelijk vlotgetrokken door twee sleep- hel water te kunnen laten glijden. Omdat het water boten van de firma Bouwman en Zn uit Zierikzee. de echter niet hoger kwam dan 1 10 meter boven NAP, 'Coby' en de 'André'. mislukte dat. Zaterdagavond rond half negen werd een tweede poging ondernomen, met behulp van de beide Doordat het sectorlicht bij de haveningang werd sleepboten en toen kwam het schip, bij een waterstand genegeerd, op een moment dat er sprake was van een van 1 20 meter boven NAP wél van de dam Aangezien zeer hoge waterstand (1.76 plus NAP), kwam het schip hetschip verder geen schade had opgelopen, kon de omstreeks 19.15 uur, meteen ver op de dam vast te 'Eben Haezer haar reis vervolgen DR. C. VAN PROOSDIJ TIJDENS ZEEUWS SYMPOSIUM MIDDELBURG - Onstcllend veel ou- Deze sprak tijdens het 'Zeeuws Sym- waarbij voorop staan de verschillen deren worden vergiftigd door een posium' dat voor de zesde achtereen- van patiënt tot patient Nog te vaak. verkeerd mcdicijnengebruik. Specia- volgende maal werd gehouden Onge- zo bleek uit zijn slotrede, worden listen zijn wat dat betreft de grootste veer tweehonderd huisartsen, specia- foute beslissingen genomen die voor- boosdoeners maar ook huisartsen listen, verpleeghuisartsen en apothe- komen hadden kunnen worden wan- gaan niet vrijuit. Niet alleen worden kers namen er aan deel. Thema was neer alle specifieke factoren die oude- vaak te veel soorten medicamenten 'Beperkingen en grenzen aan diagnos- ren mee kunnen brengen goed tegen voorgeschreven, vaak zijn de midde- tiek en therapie bij de bejaarde pa- elkaar afgewogen waren geweest len ook verkeerd ol' is de dosering te tiënt Is het enerzijds in bepaalde gevallen hoog. Tol deze conclusie kwam zater- Het betoog dat dr Van Proosdij aan af te raden om bijvoorbeeld door het dag in Middelburg de internist en het slot hield was doordrenkt met aangehaalde foute medicijnengebruik geriater (specialist in de genezing waarschuwingen om toch goed te let- te trachten te blijven sleutelen aan van ouderdomsziekten) dr C. van ten op het feil dat oudere patiënten iemand met een hoge leeftijd er zijn Proosdij. een individuele benadering vergen ook andere mogelijkheden. Zo was het Van Proosdij meerdere malen Jongeman werd bij Goes mishandeld GOES - De 21-jarige J. M. uit 's-Heer Abtskerke heeft zaterdag aangifte gedaan van het feit dat hij in de voorgaande nacht omstreeks kwart voor drie was mishandeld. Hij hield er zwellingen in zijn gezicht en kneu zingen aan over. Toen M. op zijn fiets op de Ploegweg tussen Goes en 's-Heer Hendrikskin deren reed, werd hij klemgereden door een gele auto, waarin zeven jongemannen zaten, van wie een aan tal aangeschoten was. Eén van hen schreeuwde dat M. zijn portemonnee moest geven. Vervolgens werd hij tegen de grond gewerkt, waarbij hij tegen hoofd en lichaam werd ge schopt. Als gevolg hiervan gleed M. in de sloot langs de weg, waar hij door twee van de mannen weer uit werd geholpen. Kort daarop ver dween de auto in De Poel. M. bleef overigens in het bezit van zijn porte monnee. VLISSINGEN- Als een bierblikje werd zaterdagmiddag in Vlissingen de personenauto van J. H. H. T. A. uit Sas van Gent in elkaar gedrukt toen bij het afrijden van de veerboot Vlissingen-Breskens een truck met oplegger de auto van A. van de weg af drukte en op een parkeerstrook deed belanden, waar een bus stil stond. Het gevolg was dat de auto van A. tussen de truck met oplegger en de bus werd 'gemangeld'. Bij de manoeuvre reed de oplegger voor achterzijde van de personenauto MIDDELBURG - Gedc- kunnen dwingen om het verontreiniging naar puteerde staten hebben bewuste onderzoek te hun mening geen ern- de gemeenteraad van laten uitvoeren Op stig gevaar vormt voor Oostburg gevraagd om grond van artikel 240 A de volksgezondheid en tijdens de eerstvolgen- van de gemeentewet het milieu. Gedeputeer de vergadering een kre- kunnen gedeputeerde de staten en de minister diet beschikbaar te stel- staten de uitgave name- van Volkshuisvesting, len voor een nader bo- lijk zelf op de begroting Ruimtelijke Ordening demonderzoek op het van Oostburg zetten en Milieu vinden dat wel terrein van de voorma- B en w van die gemeente degelijk een nader on- lige gasfabriek aan de hebben tot nu toe al derzoek nodig is naar de gebleken dat patiënten die eerst te kennen gaven eigenlijk niet meer mee te willen werken aan een intensief genezingsproces later toch gemoti veerd raakten. Hij benadrukte dat daarbij een GAAZ (Geriatrische Afde ling Algemeen Ziekenhuis) een posi tieve rol kan spelen, een voorziening die in Zeeland niet aanwezig is Zinvol bestaan Maar motiveren is niet altijd moge lijk. „Behoud van leven staat niet altijd per sé op de voorgrond. Belang rijk is niet of een tachtigjarige de vijfentachtig haalt, wel of hij. als hij nog vijf jaren te leven heeft, daar wat n deel over de Zuidzandseweg in Oost- twee keer geweigerd om omvang en verspreiding aan heeft. Dat dan in de zin burg. Dit blijkt uit een het voorstel om het be- van de verontreiniging zaterdag verschenen nodigde krediet be- Het onderzoek moet nog De echtgenote van de bestuurder en een achter in de persbericht van de pro- schikbaar te stellen in dit jaar beginnen en wagen gezeten zoon liepen verwondingen op en moesten vincie. de raad te brengen Zij gaat. zo wordt geraamd. naar het Gasthuis in Middelburg worden overgebracht Daarin staat ook dat gs verzetten zich omdat de 45 300 gulden kosten, draaglijke dood te verschaffen", aldus het Oostburgse gemeen- bij het oriënterend on- geheel voor rekening van Proosdij, „kan net zo belangrijk levensvreugde en een nog menswaar dig en zinvol bestaan", aldus de ge riater. „Meehelpen om een oud mens een De truck werd bestuurd door H van L. uil Goirle. tebestuur desnoods derzo.ek gebleken van de gemeente. Voorheen moesten de oestervissers elke keer bij de Dienst der Domeinen vergunning aanvragen, waarbij dan Oplossing Ze heet Marije. is vier jaaf en woont in Souburg g Al enige lijd waren haar ou- ders koortsachtig in de weer geioeest voor de vredesmani- g festatie in Den Haag. 8 In het kader van de opvoeding 55 achtten de ouders van Marije g hel nodig hun kleuter te vertel- g len waarom ze naar Den Haag g gingen. ;5j Boze mensen ivilden raketten 8 neerzetten. Dat mocht niet ge- g beuren". g De oplossing van Marije was 8 een simpele g Ze had haar vader de vuilnis- 8 zakken buiten zien zetten. 55 „Dan zetten we die raketten 55 toch ook weer buiten?!" BERGEN OP ZOOM De georgani- met name het Veerse Meer, waar een seerde sportvissers in Zeeland en vrij stuk voor sportvissers tot twee- West-Brabant willen dat de overheid honderd meter uit deAant noodzake- op het water zones af gaat bakenen lijk is. voor de plankzeilers. De surf-ragc Ook maakt de Delta Federatie zich wordt een waar probleem voor de zorgen over de ontwikkelingen in het aan de palingvissers en de sportvis hengelaars en als bepaalde stukken Grevelingenmeer Die zorgen spitsen sers uitgekeerd zou worden, water toegankelijk blijven voor bei- zich toe op een vorm van visserij die Nu ook de oestervisserij rechtheb- de sporten, zijn ongelukken in de tot voor kort geen rechten had 111 het bend is. wordt het regelen van een toekomst niet denkbeeldig. Dat stel- meer de oestervisserij. Een recente schadevergoeding minder eenvoudig, de A. A. van Overveld, de voorzitter uitspraak van de Raad van State zei Van Overveld De bevissing van de van Delta Federatie, zaterdagmiddag luidde, zo bleek uil de woorden van tien miljoen oesters tijdens de algemene najaarsvergade- Van Overveld, dat naast de twee genmeer met behulp ring in cafe Bellevue in Bergen op bestaande visrechten (de palingvisse- Zoom. rij en de sportvisserij) een derde recht toegekend wordt aan de oestervissers. zijn als zinvol gebruik maken van moderne levensreddende of levens- 1 kwaliteitsverbeterende medisch ech- nische verworvenheden. Onder vier ogen praten over doodgaan met ern stig getroffen oude mensen kan be langrijker zijn dan toediening van medicamenten Rustig luisteren naar wat uw patiënt aan het eind van zijn leven op zijn hart heeft en zijn hand vasthouden kan weldadiger zijn dan het treffen van heldhaftige maatrege len" aldus dr Van Proosdij. Het thema van het symposium werd verder aan de orde gesteld aan de hand van casussen iverhaaltjes over ziekteverloop van theoretische of be staande patiënten) Vier keer verdeel de het gezelschap zich in groepen om aan de verschillende discussies deel te nemen De casussen werden per groep ingebracht door een huisarts en een van leven zal stagneren, meende de vond dat 111 de meeste gevallen niet specialist uit Zeeland of Goeree-Over- voorzitter. terecht. Hij betoogde dat de ware fiakkee Dat dit laatstgenoemd eiland Daarbij vertelde hij overigens wel dat, sportvisser ook een natuurbescher- ook bezoekers levert voor het jaarlijks - - uur uc/,ucM;ian:vi:n. vuui iic^jaaiiijivo tegelijk een schadevergoeding vastge- de Federatie de oestervissers niet ziet mer is. die als een van de eersten aan svmposium is overigens toeval De steld werd die. in geval van schade, als tegenstanders: de overheid is naar de bel zal trekken als bijvoorbeeld de oorzaak is dat. ondpr de orcranisato- het Grevelin- de kor, heeft grote gevolgen voor de Hora en fauna, De jonge vis gaat dood en de voedsel voorziening voor de overige vormen De Delta Federatie een overkoepe lend orgaan van 44 000 sportvissers in Zeeland en West-Brabant, gaat vol gens Van Overveld binnenkort met de provinciale overheid in de slag om de zone-afbakening op het water te reali seren We doen dat met graag, want we gunnen iëdereen zijn vrijheid. BERGEN OP ZOOM De zoet watersport vissers zijn met Maar het probleem neemt dusdanige ingang van volgend jaar niet meer afhankelijk van het vormen aan dat stappen ondernemen visseizoen; zij mogen naar alle waarschijnlijkheid h' nodig is. Je moet er met. aan denken hele jaar door vissen. Een wijziging van de Visscrijwet in Aanvankelijk was de gedachte van de overheid dat wat er gebeurt als bijvoorbeeld een dit verband is in voorbereiding. Minister Braks van bevissing 111 die periodes, in verband met de paaitijd, plankzeiler een werplood van honderd Landbouw en Visserij overweegt om voor 1981 ontheffing nadelige gevolgen voorde visstand op zou leveren Uit gram tegen zijn hoofd aan krijgt te verlenen. Dit deelde A. A. van Overveld, de voorzitter wetenschappelijke proeven is nu echter gebleken dat. bij Zoiets is niet denkbeeldig Aan de van Delta Federatie, zaterdag mee tijdens de algemene de huidige visstand, hengelen in het najaar geen proble- andere kant willen wij graag met rust najaarsvergadering in cafe Bellevue in Bergen op Zoom. men van dien aard veroorzaakt gelaten worden op onze stek' zo De gesloten tijd is meestal het mooiste gedeelte van het Voorzitter Van Overveld toonde zich verheugd over het verklaarde de voorzitter. Hij noemde jaar om aan de waterkant te vertoeven Voor snoek geldt voornemen van de minister uu.uuu> 10, dat onder de organisato- de mening van Van Overveld de industrie het water vervuilt. De hen- ren zeS ,aar geleden de indruk be- hoofdschuldige. gelsportverenigingen, de federaties stond dat dit eiland (al) "dij de provin- en de HVVS (Nederlandse Vereniging ae Zeeland hoorde. Xatuurheschpnnprs voor Sporlvisscrsl seven iwiüks 1 1 11 III II l IsCaL mc» //ic A aanzienlijke bedragen uit aan de in- Een steeds terugkerend probleem in standhouding en verbetering van de de wereld van de sportvissers noem- waterkwaliteit en dat levert niet de de voorzitter de negatieve hou- alleen gezonde vis up maar ook een ding van de verschillende natuurbe- schoner en evenwichtiger milieu, schermingsorganisatiès ten opzichte stelde Van Overveld. van de sportvisserij. Van Overveld Vlissinger onder invloed tegen twee geparkeerde auto's 11 gesloten periode van 1 maart tot 1 juli, voor baars van 16 maart tot 1 juni en voor de overige vissoorten is een visverbod in de periode van 1 april tot 1 juni van kracht. De NWS is dan ook momenteel bezig om dc zaak wat professioneler aan ie VLISSINGEN- De ^emeentepolilie pakken door volgend jaar vier be- van Vlissingen heeft in de nacht van roepsconsulenten aan te stellen Hier- zaterdag op zondag de automobilist voor is in de Rijksbegroting reeds opgespoord die na een aanrijding met vijfhonderdduizend gulden gereser- eer. stilstaande auto op het parkeer- veerd De taak van deze beroeps- terrein bij het ziekenhuis Bethesda krachten zal hoofdzakelijk bestaan was doorgereden De man. K. G' uit uit het beheren van de waterkwaliteit Vlissingen. bleek onder drankinvloed en de visstand, maar ook gaan zij te verkeren. Later kwam er bij de proberen een dialoog tussen de mi- politie nog een aangifte binnen van lieu-organisaties en de sportvisserij schade, veroorzaakt door een auto die op te bouwen Een andere taak van de na een aanrijding was doorgereden In consulenten is zich te bemoeien met dit geval betrof het een geparkeerd specifieke sportvisserijbelangen zoals staande auto aan de Arbeidstraat. het bespreken van bestemmingsplan Ook hier bleek KG.de veroorzaker te nen waar waterpartijen in voorko- zijn. De beschadigde auto's zijn eigen- men. dom van G. de J en H de R uit Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23