PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT betogers in Den Haag Honderden doden bij aardbeving in Oost-Turkije Massale opkomst Argentijnse kiezers Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? 3500 Zeeuwen m Den Haag 3000 Bussen 'GROENEN' BETOGEN BIJ KREMLIN Dubbele kracht Britse Polaris Indrukwekkend protest IRGANISA TIE KONDIGT NIEUWE DEMONSTRA TIES AAN Af en toe zon Droog en af en loe zon Middagtempe- ratuut rond 11 graden. Ovencegend matige westelijke wind. 26e jaargang no. 255 laandag 31 oktober 1983 IJe toevoer van de demonstranten, die uit alle delen van het land kwa men, zorgde alleen op de wegen voor grote problemen. Vooral de meer dan 3200 autobussen, die vrijwel gelijk tijdig bij de stad arriveerden, konden nauwelijks worden opgevangen. De politie van Den Haag had gerekend op de komst van ongeveer 2000 bus sen. Er ontstonden files die tussen twaalf en één 'uur een totale lengte van enkele tientallen kilometers hadden. Pas om ongeveer drie uur in de mid dag, toen de demonstratie al uren aan de gang was. konden de passagiers van de laatste, uit Groningen afkom stige bus zich na een reis van zeven uur bij de stoet aansluiten. De autobussen vervoerden rond de 160.000 demonstranten. Ongeveer 155.000 betogers kwamen per trein )EN HAAG (GPD) Met ruim een half miljoen mensen die schuifelend hun weg door Den laag zochten, is de demonstratie tegen de plaatsing van raketten in Europa afgelopen aterdag de grootste uit de Nederlandse geschiedenis geworden. De dag verliep zonder ïoemenswaardige incidenten. Alleen het vervoer per autobus, waarvan er 3200 naar Den laag waren gekomen, zorgde voor opstoppingen. De Spoorwegen konden de drukte aan en verwerkten 155.000 reizigers extra zonder problemen. Minister-president Lubbers, die de ki lometerslange stoet voorbij zag gaan «muit zijn werkkamer aan het Bin- «enhof, zei dat de demonstratie op :en 'grote en goede indruk' had jemaakt. Overigens dacht hij wel dat degenen die plaatsing van kruisraket ten tegen elke prijs afwijzen in Neder land in de minderheid zijn. De organisatoren hebben al nieuwe demonstraties aangekondigd als de regering toch besluit tot plaatsing van 48 nieuwe kernwapens.vstemen op Nederlands grondgebied. Mient- Jan Faber van het IKV riep de beto gers op naar Woensdrecht te gaan als daar de raketten, volgens plan, zou den worden geplaatst. De grootste verrassing van de demon stratie was de toespraak van prinses Irene in het Zuiderpark, éen van de Iwee verzamelpunten voor de demon stranten in Den Haag. Zonder voor aankondiging verscheen zij daar za terdagmiddag aan het begin van de officële betoging op het podium. Zij zei niet namens een organisatie of een bepaalde mening te spreken. Haar aanwezigheid betekende volgens haar alleen dat zij zich solidair met het doel van de actie verklaarde. Mient Jan Faber. lid van het organiserende Ko- mité Kruisraketten Nee (KKN), meld- de dat de prinses met regering en familie had overlegd over haar voor nemen. „Haar aanwezigheid was voor ons in elk geval geweldig belangrijk". Premier Lubbers wees er op dat Irene geen deel uitmaakt van het Konink lijk Huis. naar Den Haag. De Nederlandse Spoorwegen die geplaagd door stipt heidsacties deze krachtproef met angst en beven tegemoet hadden ge zien. slaagden er 53 extra treinen heen en terug in te zetten, tien meer dan was toegezegd. Alle treinstellen waren verlengd. Niet temin raakten de treinen overvol en moesten passagiers dikwijls enige tijd op de perrons achterblijven. Na afloop bedankte president-directeur Ploeger de treinreizigers voor hun gediscipli neerd gedrag. Ook de terugreis verliep met opont houd maar zonder incidenten. Ook nu kwam de afvoer per autobus het moei zaamst op gang. De organisatoren hadden het eind van de demonstratie zo omstreeks half zes gezet maar op dat tijdstip waren er tienduizenden naar de beide stations in Den Haag gegaan, terwijl tienduizenden ande ren nog ergens tussen Malieveld en Zuiderpark voortschuifelden VLISSINGEN DEN HAAG - Naar schatting 3500 Zeeuwen zijn zaterdag per trein, bus of auto naar Den Haag getogen om mee te doen aan de vredesdemonstratie. De schatting is afkomstig van provin ciaal coördinator Jaap Flohil. Er ver trokken zaterdagmorgen vanaf ver schillende plaatsen in de provincie 60 georganiseerde bussen vol vredesde- monstranten. Tevoren waren voorts 300 tremkaarten verkocht, maar het aantal Zeeuwse treinreizigers rich ting Den Haag zal groter zijn geweest, omdat vermoedelijk een aantal men sen gebruik heeft gemaakt van hun vastrechtkaarten van de NS Hoeveel mensen per auto naar Den Haag zijn gereisd, is uiteraard niet bekend. Arrestaties De gemeentepolitie van Den Haag arresteerde zaterdagochtend negen aanhangers van de Nederlandse Volksunie Zij worden er van verdacht (Slot zie pagina 4 kol. 5) Meer nieuws over de vredes demonstratie in Den Haag op pagina's 4 en 5. TT! r zijn heel wat positieve VjJ I Ut kwalificaties te geven i I aan de vredesdemonstratie I—«j in Den Haag. Indrukwek- "I kend. is er één van Een gedisciplineerde massa van vijfhon derdvijftigduizend mensen, aange voerd door drieduizend bussen, door meer dar. honderd extra treinen tegen alle voorspellingen in toch een succes voor de NS en het actievoerend personeel en door duizenden perso nenauto's, voorzien van honderden spandoeken met leuzen en toegespro ken door tientallen 'prominente' strij ders voor de vrede, laat niet na een diepe indruk te maken Waardig en ingetogen ook, dank zij ieder van die 550.000 deelnemers, die begreep dat het doel weg met de kernwapens en vrede in de wereld gebaat was bij een vreedzaam protest. De organisa toren hebben niets aan het toeval overgelaten. Geen wanklank werd ge hoord, incidenten van enige betekenis zijn uitgebleven. Het moet actievoer ders en deelnemers grote voldoening geven op een dergelijke wijze voor het forum van de gehele wereld te kunnen getuigen van hun geloof in een wereld bevrijd van de nucleaire angst, De emoties, voor zover te registreren, hadden een uitweg gevonden in d* honderden zeer uiteenlopende leuzen op de spandoeken en de soms zeer persoonlijke inbreng van inventieve vredesdemonstranten. De gloedvolle betogen van de mannen en vrouwen die leiding gaven aan het protest, de muziek en de zang, dit alles maakte de vredesmars tot een boeiende hap pening voor de deelnemers en tot een gebeurtenis om zich op te bezinnen voor al degenen die via radio of televi sie meeluisterden en meekeken In eerste instantie was de vredes mars georganiseerd tegen de voor genomen plaatsing van 48 kruisraket ten in Nederland. Weliswaar hekelde ook menig spandoek de rol van Rus land in de met aflatende race voor méér atoomraketten, maar het was toch het zogeheten Navo-dubbelbe- sluit dat centraal stond in dit massale protest in Den Haag Geen kruisra ketten in Nederland, is het eerste doel van de vredesbeweging. Ook na zater- ANKARA (RTR/UPI/AFP/DPA) geborgen in de plaatsen Horasnan, dag kan echter nog geen antwoord Een verwoestende aardbeving heeft Koprukoy en Sarikamis. worden gegeven op de vraag in hoe zondagochtend het oosten van Tur- Het seismologisch instituut in Nieuw verre de vredesdemonstratie dit doel kijc getroffen. Zondagavond waren Delhi registreerde in de nacht van dichterbij heeft gebracht. „De kruis- bijna 500 doden geteld, maar gc- zaterdag op zondag een aardbeving raketten komen er niet", verzekerde vrcesd wordt dat het dodencijfer tot met een sterkte van 6,5 op de Richter- Mient Jan Faber van het IKV zijn boven de 1000 zal stijgen aangezien schaal in het Afghaans-Pakistaanse gehoor aan het slot van zijn toespraak reddingsploegen talrijke dorpen in grensgebied- Over mogelijke slacht- en mevrouw Strikwerda. voorzitter hel bergachtige gebied nog niet heb- offers is nog niets gemeld. -van het organiserend Komitee Kruis- HORASAN Militairen ruimen puin in Horasan in het oosten van Turkije. De lichamen van 116 mensen zijn in dit dorp geborgen Gevreesd wordt dat meer dan duizend mensen het slachtoffer zijn geworden van de aardbeving die zondagochtend vroeg het oosten van Turkije trof. ben kunnen bereiken en de telefoon verbindingen verbroken zijn. Zij worden ook gehinderd door sneeuw stormen en ijzel. De beving, die een kracht van meer dan zes punten op de schaal van Richter had. deed zich kort na 7 uur in de ochtend voor toen veel mensen nog in bed lagen Reddingsploegen spoed den zich naar de getroffen gebieden maar de hulpverlening werd sterk belemmerd door de vele aardver schuivingen die bij de aardschokken waren ontstaan. Het was de zwaarste aardbeving m Turkije sinds die van november 1976, waarbij meer dan 3.800 slachtoffers vielen. In 1966 werden ongeveer 20.000 mensen gedood bij een aardbeving in het zuidelijk van Erzurum gelegen Varto. In december 1939 vond de hevigste aardbeving in de geschiede nis van Turkije plaats met 32 000 doden Volgens een eerste balans zijn tiental len dorpen ten noorden en ten oosten van de provinciale hoofdstad Erzu rum. waar alleen materiële schade zou zijn, en in het westen van de provincie Kars, langs de grens met de Sowjet- Ume, volledig verwoest. Het epicen trum van de beving lag bij Pasinler. ongeveer 600 kilometer oostelijk van Ankara In die plaats stortten honder den huizen in. In de stad Narman telde men zondag al meer dan 200 doden. Voorts zijn veel slachtoffers MOSKOl' iDPA) De Westduitse Groenen hebben zaterdag bij het Kremlin in Moskou gedemonstreerd voor ontwapening en voor eerbiedi ging van de mensenrechten. 'Ontbindt de NAVO en het Warschau pact' en 'Eenzijdige ontwapening nu' stond op spandoeken die de vijf leden van een delegatie van de Groenen, die op het ogenblik op bezoek in Moskou is. bij zich hadden De Sowjet-burgers die in lange rijen bij het Lenin-mausoleum in de buurt stonden te wachten, waren zeer ver baasd of keken verlegen de andere kant op. De demonstranten werden omringd door een tiental politieagen ten die overigens niet ingrepen. Polarisatie De Surinaamse legerleider Boulerse wil de polarisatie binnen de revolutionaire be weging vermijden: ruim hon derd Cubanen moeten het land Uit (PAGINA 3) Ommekeer De colleges van b en w van Domburg en Mariekerke stel len hun respectieve raden voor het besluit om tot de districtsgezondheidsdienst toe te treden, terug te draaien. (PAGINA 7) Ruzie Het gaat niet goed met de VC Vlissingen De voetbalclub, die met grootse plannen aan de competitie begon, verloor gis teren opnieuw een wedstrijd i1-0 tegen Virtusi, maar dreigt bovendien spitsspeler Johnny Livramento kwijt te raken. Hij kreeg ruzie met trainer Bert Pentury en kondigde aan het geschil niet bij te willen leggen (PAGINA 18) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Demonstratie Den Haag: 4 en 5. Provincie: 7 en 9. Varia: 11. Sport: 13, 14, 15, 16, 17 en 18. raketten Nee. stelde onomwonden, dat de dames en heren politici „niet om dit massale protest heen kunnen," Het zijn uitlatingen, die in de euforie 1 van het moment gemakkelijk worden gemaakt, maar die niet op feitelijke informatie is gebaseerd. De vredesbe weging mag dat hopen, maar me vrouw Strikwerda en Faber spreken niet anders uit dan een vurig verlan gen De betogers van zaterdag en allen die met hun zaak sympathise ren, zullen zich daarvan bewust moe ten zijn, willen zij als 'de politiek' anders beslist, niet met een gevoel van diepe teleurstelling blijven zitten. Wél kan worden vastgesteld, dat geen politicus zich kan onttrekken aan de invloed van een dergelijk protest. Meer dan een half miljoen mensen gaan niet voor mets de straat op Hun oprechte bezorgdheid gaat iedere po liticus aan Het gaat er echter om hoe het Haagse signaal politiek wordt vertaald. Uok al is er bfjna geen weg terug meer. Geen weldenkend mens is voor stander van oorlog, laat staan van een kernoorlog, die de wereld en de mensheid naar vernietiging zal voeren. Maar waar de ene helft van de Nederlandse bevolking via eenzijdige stappen de atoomdreiging wil afwen den is globaal genomen de andere helft voorstander van tweezij- dige ontwapening. De demonstratie van jongstleden zaterdag heeft de i grenzen scherp getrokken. De schei ding der geesten is aangebracht. Er I bestaat geen enkel misverstand over wat de voorstanders van eenzijdige ontwapening precies bedoelen Het is het soort helderheid, dat het Neder landse volk zo graag van de huidige Nederlandse regenng zou willen zien. Blijven verwijzen naar een mogelijk j akkoord tussen Russen en Amerika- nen in Genève, ten einde de keus 'ja of 1 nee' plaatsen vooruit te kunnen schui- ven, lost niets op en is maatschappe- lijk gezien hoe langer hoe minder aanvaardbaar. Het veel gehoorde ar gument. dat de vredesbeweging de machthebbers in het Kremlin in de kaart speelt en dat het overleg in Genève wordt gefrustreerd, geldt I evenzeer voor een aarzelende rege- 3 ring. die geen keus durft maken Dim MEXICO-STAD De bijna 18 mil joen Argentijnse kiezers zijn zon dag massaal naar de stembussen getrokken voor het kiezen van een president, gouverneurs, senatoren, afgevaardigden en provinciale be sturen. Het straatbeeld werd gedo mineerd door lange rijen van kie zers voor de stembureaus. Hoewel de eerste uitslagen nog op zich laten wachten, wordt er een nek-aan-nek-race verwacht tussen de Justiahstische partij, met de le gendarische generaal Peron in zijn vaandel, en de radicale Burgenmie De peronisten hebben de 67-jange rechtsgeleerde Italo Luder in de strijd om het presidentschap gewor pen. terwijl Raul Alfonsin, 56 jaar en eveneens advocaat, de kleuren van de radicalen verdedigt In totaal zijn er twaalf kandidaten voor het presi dentschap. maar verwacht wordt dat Luder en Alfonsin samen 90 procent van de stemmen op zich zullen verenigen Afgelopen zaterdag trokken de mili tairen de uit de tijd van Isabel Peron. 6 november 1974, stammende noodtoestand in Een formele maat regel. want m de praktijk maakten de Argentijnse militairen al bijna een jaar geen gebruik meer van de speciale bevoegdheden die die wet hen toekende LONDEN (GPD-AP-RTRl Engeland is in het geheim bezig het nucleaire vermogen van zijn onafhankelijke kernmacht, bestaande uit Polarisra- ketten. te verdubbelen. Dat schrijft de doorgaans welingelichte zondags krant The Observer. Bekend was, dat de Britten bezig zijn hun 64 Polarisraketten te voorzien van nieuwe kernkoppen, de door En geland ontwikkelde en in de Verenig de Stalen uitgeteste Chevaline kern koppen Wat niemand wist. is dat elk van de Chevalmes bestaat uit twee onafhankelijke kernkoppen Dat betekent dat. als Engeland zijn Polarisraketten heeft gemoderni seerd. het land 128 doelen kan besto ken in plaats van 64. Deze door ..The Observeropenbaar gemaakte infor matie moet wel haast zijn weerslag hebben op de besprekingen in Geneve ter beperking van het aantal nucleai re wapens Bij zijn jongste aanbod verklaarde Sovjet-president Andropow zich be reid bel aantal op Europa gerichte SS-20 raketten te reduceren tot „on geveer 140", vrijwel evenveel als de onafhankelijke (niet onder het NA- VO-commando vallende) Franse en Britse kernwapens samen. Verscheidene Britse kranten hebben gemeld dat de eerste Amerikaanse kruisraketten morgenochtend op de basis zullen aankomen DEN HAAG De enorme stroom bussen op weg naar Den Haag. Volgens de poli tie waren het er rond de 3000, het grootste aantal dat ooit in Nederland naar een plaats reed. Volgens Sienie Strikwerda, de voorzit ter van het Komité Kruisraketten Nee, mag het parlement de vredesde monstratie niet negeren. Ze wees er op dat de vredesbeweging is gegroeid en tegelijkertijd bewuster en minder emotioneel is geworden. Strikwerda zei dat er allang niet meer over eenzij dige ontwapening wordt gepraat. Dat kwam ook tot uitdrukking in de span doeken van de demonstranten. Het KKN zal het organiseren van een volkspetionnement overwegen „als de politieke situatie dat vereist", aldus Strikwerda. Record Dc organisatoren en de Haagse poli tie schatten dat zaterdag in totaal ruim 500.000 mensen hebben deelge- nomen aan de demonstratie. Een vak groep van de Universiteit van Am sterdam kwam op grond van een telling tot een aantal van 550.000. Het betekent dat het record dat twee jaar geleden werd gevestigd met de de monstratie tegen kernwapens op het Museumplein in Amsterdam met minstens honderdduizend is over troffen. Er waren voor de demonstranten twee verzamelpunten: het Zuiderpark, waarheen vooral de buspassagiers werden geloodst en het dichtbij het Centraal Sation gelegen Malieveld. Op beide plaatsen werd een program ma met artiesten en sprekers afge werkt. De grootste drukte heerste er op de wandelroute tussen deze beide plant soenen. Herhaaldelijk stokte de stoet van vaak bont uitgedoste voetgan gers, die allerlei leuzen tegen kruisra- Het Korte Voorhout tijdens de vredesdemonstratie met links de Amerikaanse ambassade. ketten en kernwapens in het alge meen meevoerden. PvdA-leider Joop den Uyl had zich met een aantal partijgenoten aan het hoofd van één van beide stromen gesteld. Hij liep achter het straat- brede spandoek met de leus „Geen nieuwe kernwapens in Europa" naar het Zuiderpark. 1 Den Uyl werd verder omringd door I Tweede Kamerleden van CPN, EVP !en PPR en door diverse bekende Nederlanders. Later voegde zich hier bij het omstreden CDA-kamerlid Jan r Nico Scholten Op het moment dat hij I naast Den Uyl plaats nam. barstte een luid gejuich los. Ook in de Grote Kerk bij een manifestatie van onder meer de CDA-jongerenorganisatie viel hem een ovatie ten deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1