Voorstellen terugdraaien besluit deelname in DGD Sportvissers-federatie wil een aparte zone voor plankzeilers Veel ouderen vergiftigd door een verkeerd medicijngebruik KLIPPER OMHOOG Personenauto 'gemangeld' Gratis maaltijd voor steun boerderij project OLLEGES MARIEKERKE EN DOMBURG Gs vragen raad Oostburg om geld onderzoek gasfabriek DELTA FEDERATIE VREEST ONGELUKKEN almanak JJ/1AANDAG 31 OKTOBER 1983 IIDDELBURG - De Stichting OVEM die al enkele jaren vergeefs probeert om m boerderijproject voor geestelijk gehandicapten van de grond te krijgen s eeft leden van de tweede kamer en andere invloedrijke betrokkenen een ilinair aanbod gedaan. Deze mensen krijgen in Tholen (stad) een streekge- 5$ ouden specialiteit aangeboden. Naar keuze is een Brabantse koffietafel of een Jv eeuwse mosselmaaltijd te verkrijgen. De kamerleden en andere betrokkenen weten er wel ivat voor doen. Ze moeten zich positief opstellen tijdens een verleg dat donderdag 3 november in Den Haag plaatsvindt over het oerderijproject voor Zeeland en West-Brabant. )VEM iOok Voor Mekaar) heeft dit bekend gemaakt in een brief aan de bijzondere kamercommissie voor gehandicaptenbeleid die dan bijeen komt. in aanioezigheid van staatssecretaris van sociale zaken L. de Graaf. Doordat de bewindsman verleden maand onverwacht naar Canada vertrok komt de kwestie van het boerderijproject ivestigingsplaats Scherpenisse) een maand later aan de orde dan de bedoeling was De stichting doet in de brief aan de commissieleden een dringend beroep om de zaak niet te laten stranden. Zoals gemeld is het woongedeelte van het project volledig te financieren maar zit de zaak vast op het feit dat OVEM voor het werkgedeelle per jaar nog meer dan zestigduizend gulden tekort komt op de begroting Daarvoor moet eerst een oplossing gevonden worden wil Den Haag toestemming geven voor starten met het boerderijproject. )OMBURG/MELISKERKE - De colleges van b en w van Domburg en Mariekerke stellen hun emeenteraden voor om het besluit tot deelname aan de districtsgezondheidsdienst terug te Iraaien. Beide colleges zijn van mening dat het erg onzeker is dat deelname aan de DGD de ;emeenten echt geen (eigen) geld zal kosten. De dagelijkse besturen van Domburg en llariekerke zijn, blijkens hun voorstellen, allebei kopschuw geworden door wijzigingen in legrotings- en aanloopkostenopzet voor de DGD. Ze hechten niet genoeg geloof aan de opmerkingen van de bestuurlijke werkgroep DGD dat die veranderingen financieel niets letekenen voor de deelnemende gemeenten. )e raden van Domburg en Marieker- ;e namen respectievelijk op 9 en 17 augustus het besluit om mee te doen. ie Beide gemeentebesturen vergaderen 'ft dinsdag 8 november over het voorstel die beslissing in te trekken. De Pl raadsvergadering in Mariekerke be glnt om 16 uur en die in Domburg om 19.30 uur. een toelichting op het voorstel n- verklaarde gemeentesecretair J. J. id Engelvaart van Mariekerke zaterdag ie dat de rijksoverheid nu weliswaar 'e belooft dat er per inwoner één keer zeven en verder jaarlijks drie gulden wordt verstrekt maar dat die bedra gen vermoedelijk ook weer terugbe taald moeten worden. Dat zal wel niet rechtstreeks gebeuren, zo verwachtte Engelvaart, maar via een nieuwe kor ting op de uitkeringen van Den Haag aan de gemeenten. B en w van Mariekerke zijn het verder niet eens met het schrappen van het ontsnappingsartikel in de gemeen schappelijke regeling. Dat hield in dat de gemeenschappelijke regeling op zou houden te bestaan wanneer de rijksoverheid haar belofte, dat de DGD de gemeenten geen geld kost. niet na zou komen. Zoals gemeld is deelname aan een DGD verplicht in de op stapel staan de Wet Voorzieningen Gezondheids zorg fWVG) Bekend is dat deze WVG afgeslankt zal worden alvorens ze in werking gaat treden. Alhoewel de voorstanders van de DGD zeggen dat niettemin verplichte deelname aan een DGD in de wet zal-blij ven, zeggen b en w van Domburg daaraan te twijfelen Ze wijzen erop dat de nauw met de WVG verwante ophanden zijn de Kaderwet Specifiek Welzijn ook ingetrokken werd. Verondersteld wordt dat de gemeenten na afslan king van de WVG wellicht de vrije keus krijgen tussen handhaven van de bestaande situatie of meedoen aan de dgd Zeeland. Voor 70.000 aan video-apparatuur gestolen in Goes iOES - Uit de fotohandel B. aan de Lange Kerkstraat in Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 50.000 a 70.000 gulden aan cleetroni- sche apparatuur gestolen. Hoewel alle ramen en deuren van de winkel met stalen hekken zijn beveiligd, slaagden de daders er toch in om aan ie achterzijde via een plat dak bij een klein, geblindeerd raampje te komen. Nadat dat was geforceerd, kon het pand betreden worden, waar bij men terecht kwam boven het verlaagde plafond van de winkel. Daar werd een paneel uit weggeno men. Met behulp van een ladder kon i door dit gat de winkel worden betre- den. De daders moeten in alle rust te werk zijn gegaan, want er werd geen enkele rommel achtergelaten. Alleen trof het personeel zaterdagmorgen een groot aantal lege schappen aan. Er worden twintig video-recorders vermist, waar van negen draagbare, vijf tuners en twee video-camera's. De eigenaar is in het buitenland tegen diefstal verze kerd, hoewel er nog wel voor een deel eigen risico is Binnenlandse verzeke ringsmaatschappijen zijn niet meer genegen om met winkeliers van foto- en geluidsapparatuur in zee'te gaan, tenzij tegen een onbetaalbare premie. Jongeman werd bij Goes mishandeld GOES - De 21-jarige J. M. uit 's-Heer Abtskerke heeft zaterdag aangifte gedaan van het feit dat hij in de voorgaande nacht omstreeks kwart voor drie was mishandeld. Hij hield er zwellingen in zijn gezicht en kneu zingen aan over. Toen M. op zijn fiets op de Ploegweg tussen Goes en 's-Heer Hendrikskin- dcren reed, werd hij klemgereden door een gele auto, waarin zeven jongemannen zaten, van wie een aan tal aangeschoten was. Eén van hen schreeuwde dat M. zijn portemonnee moest geven. Vervolgens werd hij legen de grond gewerkt, waarbij hij tegen hoofd cn lichaam werd ge schopt. Als gevolg hiervan gleed M. in de sloot langs de weg, waar hij door twee van de mannen weer uit werd geholpen. Kort daarop ver dween de auto in I)e Poel. M. bleef overigens in het bezit van zijn porte monnee. ZIERIKZEE - de historische klipper 'Ebcn Haèzer' is vrijdagavond bij hoog water omhoog gelopen op de strekdam Kurkenol nabij de haveningang van Zierik- zee. Het schip heeft daar ongeveer 24 uur vastgezeten. Het werd uiteindelijk vlotgetrokken door twee sleep boten van de firma Bouwman en Zn uit Zierikzee, de 'Coby' en de 'André'. Doordat het sectorlicht bij de haveningang werd genegeerd, op een moment dat er sprake was van een zeer hoge waterstand (1.76 plus NAPi, kwam het schip omstreeks 19 15 uur. meteen ver op de dam vast te zitten Daardoor lukte een eerste poging om het schip vlot te krijgen zaterdagmorgen niet Daartoe hadden de bergers een stalen rol onder de neus van het schip- aangebracht, in de hoop het vaartuig op die manier in het water te kunnen laten glijden. Omdat het water echter niet hoger kwam dan 1.10 meter boven NAP. mislukte dat Zaterdagavond rond half negen werd een tweede poging ondernomen, met behulp van de beide sleepboten en toen kwam het schip, bij een waterstand van 1.20 meter boven NAP wél van de dam. Aangezien hetschip verder geen schade had opgelopen, kon de 'Eben Haèzer' haar reis vervolgen DR. C. VAN PROOSDIJ TIJDENS ZEEUWS SYMPOSIUM MIDDELBURG - (Instellend veel ou deren worden vergiftigd door een verkeerd mcdicijnengehruik. Specia listen zijn wat dat betreft de grootste boosdoeners maar ook huisartsen gaan niet vrijuit. Niet alleen worden vaak te veel soorten medicamenten voorgeschreven, vaak zijn de midde len ook verkeerd of is de dosering te hoog. Tot deze conclusie kwam'zater dag in Middelburg de internist en geriater (specialist in de genezing van ouderdomsziekten» dr C. van Proosdij. Deze sprak tijdens het 'Zeeuws Sym posium' dat voor de zesde achtereen volgende maal werd gehouden Onge veer tweehonderd huisartsen, specia listen, verpleeghuisartsen en apothe kers namen er aan deel. Thema was 'Beperkingen en grenzen aan diagnos tiek en therapie bij de bejaarde pa tiënt. Het betoog dat dr' Van Proosdij aan het slot hield was doordrenkt met waarschuwingen om toch goed te let ten op het feit dat oudere patiënten een individuele benadering vergen Een beeld van de 'gekreukelde' personenauto. VLISSINGEN- Als een bierblikje werd zaterdagmiddag Bij de manoeuvre reed de oplegger voor een deel over de Vlissingen de personenauto van J. II. H. T. A. uit Sas van Gent in elkaar gedrukt toen bij het afrijden van de veerboot Vlissingen-Breskens een truck met oplegger de auto van A. van de weg afdrukte en op een parkeerslrook deed belanden, waar een bus stil stond. Het gevolg was dat de auto van A. tussen de truck met oplegger en de bus werd 'gemangeld'. achterzijde van de personenauto De echtgenote van de bestuurder en een achter in de wagen gezeten zoon liepen verwondingen op en moesten naar het Gasthuis in Middelburg worden overgebracht. De truck werd bestuurd door H van L. uit Goirle. MIDDELBURG - Gede puteerde staten hebben de gemeenteraad van Oostburg gevraagd om tijdens de eerstvolgen de vergadering een kre diet beschikbaar te stel len voor een nader bo demonderzoek op het terrein van de voorma lige gasfabriek aan de Zuidzandseweg in Oost burg. Dit blijkt uit een zaterdag verschenen persbericht van de pro vincie. Daarin staat ook dat gs het Oostburgse gemeen tebestuur desnoods kunnen dwingen om het bewuste onderzoek te laten uitvoeren Op grond van artikel 240 A van de gemeentewet kunnen gedeputeerde staten de uitgave name lijk zelf op de begroting van Oostburg zetten. B en w van die gemeente hebben tot nu toe al twee keer geweigerd om het voorstel om het be nodigde krediet be schikbaar te stellen in de raad te brengen. Zij verzetten zich omdat de bij het oriënterend on derzoek gebleken verontreiniging naar hun mening geen ern stig gevaar vormt voor de volksgezondheid en het milieu Gedeputeer de staten en de minister van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu vinden dat wel degelijk een nader on derzoek nodig is naar de omvang en verspreiding van de verontreiniging Het onderzoek moet nog dit jaar beginnen en gaat. zo wordt geraamd. 45 300 gulden kosten, geheel voor rekening van de gemeente. ZEEUWSE Oplossing Ze heet Manje. is vier jaar en woont in Souburg Al enige tgd waren haar ou ders koortsachtig in de weer geweest voor de vredesmam- festalie in Den Haag In het kader van de opvoeding achtten de ouders van Manje het nodig hun kleuter te vertel len waarom ze naar Den Haag gingen ..Boze mensen wilden raketten neerzetten. Dat mocht met ge beuren" De oplossing van Manje was een simpele Ze had haar vader de vuilnis zakken buiten zien zetten „Dan zetten we die raketten toch ook weer buiten?'" BERGEN OP ZOOM Dc georgani seerde sportvissers in Zeeland cn West-Brabant willen dat de overheid op het water zónes af gaat bakenen voor de plankzcilers. De surf-rage wordt een waar probleem voor de hengelaars en als bepaalde stukken water toegankelijk blijven voor bei de sporten, zijn ongelukken in de toekomst niet denkbeeldig. Dat stel de A. A. van Overveld, de voorzitter van Delta Federatie, zaterdagmiddag tijdeus de algemene najaarsvergade ring in eafe Bellcvue in Bergen op Zoom. De Delta Federatie, een overkoepe lend orgaan van 44 000 sportvissers in Zeeland en West-Brabant, gaat vol gens Van Overveld binnenkort met de provinciale overheid in de slag om de zóne afbakening op het water te reali seren .We doen dat niet graag, want we gunnen iedereen zijn vrijheid Maar het probleem neemt dusdanige vormen aan dat stappen ondernemen nodig is Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als bijvoorbeeld een plankzeiler een werplood van honderd gram tegen zyn hoofd aan krijgt Zoiets is niet denkbeeldig Aan de andere kant willen wij graag met rust gelaten worden op onze stek' zo verklaarde de voorzitter Hij noemde met name het Veerse Meer. waar een vrij stuk voor sportvissers tot twee honderd meter uit de kant noodzake lijk is. Ook maakt de Delta Federatie zich zorgen over de ontwikkelingen in het Grevelingenmeer. Die zorgen spitsen zich toe op" een vorm van visserij die tot voor kort geen rechten had in het meer de oestervisserij. Een recente uitspraak van de Raad van State luidde, zo bleek uit de woorden van Van Overveld, dat naast de twee bestaande visrechten (de palingvisse rij en de sport visserij i een derde recht toegekend wordt aan de oestervissers. Voorheen moesten de oestervissers elke keer bij de Dienst der Domeinen vergunning aanvragen, waarbij dan tegelijk een schadevergoeding vastge steld werd die. in geval van schade aan de palingvissers en de sportvis sers uitgekeerd zou worden. Nu ook de oestervisserij rechtheb bend is. wordt het regelen van een schadevergoeding minder eenvoudig, zei Van Overveld. De bevissing van de tien miljoen oesters in het Grevelin genmeer met behulp van de kor. heeft grote gevolgen voor de flora en launa; De jonge vis gaat dood en de voedsel voorziening voor de overige vormen van leven zal stagneren, meende de voorzitter Daarbij vertelde hij overigens wel dat de Federatie de oestervissers niet ziet als tegenstanders, de overheid is naar de mening van Van Overveld de hoofdschuldige. Natuurbeschermers Een steeds terugkerend probleem in de wereld van de sportvissers noem de de voorzitter de negatieve hou ding van dc verschillende natuurbe schermingsorganisaties ten opzichte van dc sportvisserij. Van Overveld BERGEN OP ZOOM De zoel watersport v issers zijn met ingang van volgend jaar niet meer afhankelijk van het visseizoen: zij mogen naar alle waarschijnlijkheid h'r\v hele jaar door vissen. Een wijziging van de Visserijwet in dit verband is in voorbereiding. Minister Braks van Landbouw en Visserij overweegt om voor 1984 ontheffing te verlenen. Dit deelde A. A. van Overveld. de voorzitter van Delta Federatie, zaterdag mee tijdens de algemene najaarsvergadering in café Bellevue in Bergen op Zoom. De gesloten tijd is meestal het mooiste gedeelte van het jaar om aan de waterkant te vertoeven. Voor snoek geldt een gesloten periode van 1 maart tot 1 juli. voor baars van 16 maart tot 1 juni en voor de overige vissoorten is een visverbod in de periode van 1 apnl tot 1 juni van kracht Aanvankelijk was de gedachte van de overheid dat bevissing in die periodes, in verband met de paaitijd. nadelige gevolgen voor de visstand op zou leveren Uit wetenschappelijke proeven is nu echter gebleken dat bij de huidige visstand, hengelen in het najaar geen proble men van dien aard veroorzaakt. Voorzitter Van Overveld toonde zich verheugd over het voornemen van de minister. vond dat in de meeste gevallen niet terecht. Hij betoogde dat de ware sportvisser ook een natuurbescher mer is, die als één van de eersten aan de bel zal trekken als bijvoorbeeld de industrie het water vervuilt. De hen- gelsportverenigingen, de federaties en de HVVS (Nederlandse Vereniging voor Sportvissers) geven 'jaarlijks aanzienlijke bedragen uit aan dc in standhouding cn verbetering van de waterkwaliteit eu dat levert niet alleen gezonde vis op maar ook een schoner en evenwichtiger milieu, stelde Van Overveld. De NWS is dan ook momenteel bezig om de zaak wat professioneler aan te pakken door volgend jaar vier be roepsconsuienten aan te stellen. Hier voor is in de Rijksbegroting reeds vijfhonderdduizend gulden gereser veerd. De taak van deze beroeps krachten zal hoofdzakelijk bestaan uit het beheren van de waterkwaliteit en de visstand, maar ook gaan zij proberen een dialoog tussen de mi lieu-organisaties en de sportvisserij op te bouwen. Een andere taak van de consulenten is zich te bemoeien met specifieke sportvisserijbelangen zoals het bespreken van bestemmingsplan nen waar waterpartijen in voorko men. waarbij voorop staan de verschillen van patiënt tot patiënt. Nog te vaak. zo bleek uit zijn slotrede, worden foute beslissingen genomen die voor komen hadden kunnen worden wan neer alle specifieke factoren die oude ren mee kunnen brengen goed tegen elkaar afgewogen waren geweest. Is hel enerzijds in bepaalde gevallen af te raden om bijvoorbeeld door het aangehaalde foute medicijnengebruik te trachten te blijven sleutelen aan iemand met een hoge leeftijd er zijn ook andere mogelijkheden Zo was het Van Proosdij meerdere malen gebleken dat patiënten die eerst te kennen gaven eigenlijk met meer mee te willen werken aan een intensief genezingsproces later toch gemoti veerd raakten Hij benadrukte dat daarbij een GAAZ i Geriatrische Afde ling Algemeen Ziekenhuis» een posi tieve rol kan spelen, een voorziening die in Zeeland niet aanwezig is. Zinvol bestaan Maar motiveren is niet altijd moge lijk. „Behoud van leven staat niet altijd per sé op de voorgrond. Belang rijk is niet of een tachtigjarige de vijfentachtig haalt, wel of hij, als hij nog vijf jaren te leven heeft, daar wat aan heeft. Dal dan in de zin van levensvreugde en een nog mensw aar dig en zinvol bestaan", aldus de ge riater. „Meehelpen om een oud mens een draaglijke dood te verschaffen", aldus Van Proosdij, ..kan net zo belangrijk zijn als zinvol gebruik maken van moderne levensreddende of levens- kwaliteitsverbeterende medisch ech- nische verworvenheden Onder vier ogen praten over doodgaan met ern stig getroffen oude mensen kan be langrijker zijn dan toediening van medicamenten Rustig luisteren naar wat uw patiënt aan het eind van zijn leven op zijn hart heeft en zijn hand vasthouden kan weldadiger zijn dan het treffen van heldhaftige maatrege len" aldus dr Van Proosdij. Het thema van het symposium werd verder aan de orde gesteld aan de hand van casussen (verhaaltjes over ziekteverloop van theoretische of be staande patiënten). Vier keer verdeel de het gezelschap zich in groepen om aan de verschillende discussies deel te nemen De casussen werden per groep ingebracht door een huisarts en een specialist uit Zeeland of Goeree-Over- fiakkee. Dat dit laatstgenoemd eiland ook bezoekers levert voor het jaarlijks symposium is overigens toeval De ooi-zaak is. dat onder de organisato ren zes jaar geleden de indruk be stond dat dit eiland (al) bij de provin cie Zeeland hoorde Vlissinger onder invloed tegen twee geparkeerde auto's VLISSINGEN- De gemeentepolitie van Vlissingen heeft in de nacht van zaterdag op zondag de automobilist opgespoord die na een aanrijding met een stilstaande auto op het parkeer terrein bij het ziekenhuis Bethesda was doorgereden. De man. K G uit Vlissingen. bleek onder drankinvloed te verkeren Later kwam er bij de politie nog een aangifte binnen van schade, veroorzaakt door een auto die na een aanrijding was doorgereden In dit geval betrof het een geparkeerd staande auto aan de Arbeidstraat. Ook hier bleek K G de veroorzaker te zijn De beschadigde auto's zijn eigen dom van G. de J en H de R uit Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19