Overladen programma breekt Groningen op Excelsior helpt een knoeiend Feyenoord Piet de Visser: ik ga zelf maar penalty's nemen De Schepper =1 verketterd Sponsorcontract gaat KNVB mogelijk veel geld kosten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fortuna op karakter langs Sparta PZC J (GPD) Tegen AZ'67 liep het een week geleden nog op het nippertje goed af, t naar zaterdagavond leed FC Groningen de nederlaag die er al enige tijd zat aan te komen. 'SV verliet het dichtbevolkte Groninger Oosterpark als een duidelijke winnaar (1-4), na een wedstrijd die de Eindhovenaren alle gelegenheid had geboden hun sterke punten uit te hn spelen. Een snel doelpunt Thoresen had al na twee minuten succes zette de PSV'ers '^meteen op het goede spoor. In het streven de zaken recht te trekken, nam FC Groningen rd(vervolgens de risico's die het wel moest nemen, maar daarmee tekende het tegelijkertijd het igen doodvonnis. i^fci Groningen lopen de spelers al enige Op het ziekenlijstje van Berger ston- Groninger oefenmeester bracht uit tijd op hun tenen en moet alle hens den deze keer de namen van Rob armoede Ronald. Steenge in het veld. lan dek om telkens weer een elftal in McDonald (knieblessure), Adrie van maar deze jonge verdediger bleek nog iet veld te kunnen brengen. De ken- Tiggelen (griep) en Anne Mulder (al onvoldoende hersteld nadat hij we- üsmaking met het Europa-Cupge- weken tobbend met de achillespees), gens een gebroken middenvoetsbeen- leuren is de noordelijken tot nu toe terwijl Walter Waalderbos de laatste tje enkele weken had moeten pauze- uitstekend bevallen, maar trekt wel wedstrijd van een schorsing uitzat. De ren. En dan waren er natuurlijk de een grote wissel op de tamelijk oner- varen selectie van trainer Han Berger, waaruit ook door de bondscoaches gan de lopende band wordt geput. Problemen konden dan ook niet uit- blijven, en zaterdagavond was het ian zover dat FC Groningen de reke ning gepresenteerd kreeg. VOLENDAM (ANP) Het bestuur van Volendam zal de tuchtcommissie ran de KNVB verzoeken om een mondelinge behandeling van de drie gele kaarten van Jaap Jonk. De libero van Volendam kreeg zondag in de wedstrijd tegen FC Utrecht van 'e scheidsrechter Gerard de Schepper uit Hulst twee gele kaarten. Geteld bij de officiële waarschuwing, die hij eerder dit jaar kreeg van dezelfde De JU Schepper, betekent dat een schorsing van 'minimaal vier wedstrijden', zo- ils Jonk zondag zelf becijferde, lonk was na afloop zeer cynisch over Schepper. „Hij kreeg het weer voor lekaar. Tweeëntwintig spelers waren 'aad op hem. Een hele prestatie loor. Ik maak in één wedstrijd twee ivertredingen en krijg twee kaarten, lijn eerste kaart, bij een overtreding )p Adelaar was terecht. Bij die tweede vil De Wit een strafschop versieren, lij valt over mijn been. Ik heb hem niet eens aangeraakt", hetgeen door 'slachtoffer' De Wit niet ontkend werd. "Ik was eerder bij de bal Jonk, die iets later was. toucheerde me.Ik ging het strafschopgebied in voor een penalty, heel vreemd, dat Jonk bij zon geval dubbel wordt bestraft", aldus de vleugelspeler van FC Utrecht. bekende perikelen rond Erwin Koe man. die zaterdagavond wel weer de volledige speeltijd vol maakte, maar zich regelmatig hinkend over het gras bewoog. Goed moreel PSV stelde daar een fitte groep tegen over en verspeelde halverwege de soms vinnige strijd alleen Willy van de Kerkhof, die bij een succesvolle doelpoging een spiertje verrekte. Die gebeurtenis kon het humeur van Jan Reker echter niet bederven. De Eind- hovense trainer stelde tevreden vast: „Het beste resultaat dat PSV de laat ste jaren in Groningen bereikte, was een 2-2-gelijkspel. Dat we nu gewon nen hebben, is erg belangrijk voor ons, vooral ook met het oog op de wedstrijd tegen Nottingham Forest. We komen hier met een goed moreel vandaan". In theorie heeft FC Groningen meer kans om mee te blijven draaien in het Europees voetbal dan PSV. Het ver dedigt woensdagavond in de uitwed strijd tegen Inter Milan immers een 2-0-voorsprong, terwijl Reker met zijn ploeg moet proberen in Engeland een 2-1-achterstand weg te werken De vraag is alleen, hoe hard de door PSV uitgedeelde tik in Groningen is aange komen. Berger liet de moed zaterdag avond uiteraard nog niet zakken ..De ze nederlaag hoeft voor ons geen mentale dreun te betekenen. Woens dag zijn mijn mogelijkheden boven dien aanmerkelijk vergroot, want dan kan ik weer beschikken over Van Tiggelen. Waalderbos en McDonald" De speelwijze van PSV in Groningen toonde het bekende beeld. Jurrie Koolhof en Hallvar Thoresen vorm den het spitsenpaar dat. balancerend op de grens van buitenspel, een ware plaag voor de thuisclub was Henk de Haan. eerder dit seizoen meester over de Ajacied Olsen, kon Koolhof niet afstoppen, en de niet top-fitte Steenge was evenmin opgewassen tegen Tho- GRONINGEN Ontevredenheid over het optreden van scheidsrechter Jan resen Keizer bij Groningen-PSV. Trainer Han Berger van Groningen werd gestraft wegens praten en deed daarover na afloop zijn beklag Tijdens de wedstrijd EO&lSCrlP StCLD was ook niet iedereen gelukkig met de fluitist. Zo laat Jurrie Koolhof Keizer zien waar diens ogen behoren te zitten. Erwin Koeman tracht te voorkomen dat het op meer dan wijzen uitloopt. Doof Voor De Schepper, die voor de wed strijd door de Volendam-verzorger aan een spierblessure werd geholpen n de twee gele kaarten van Jonk in de faire wedstrijd te wijten aan zijn harde aanpak. „Hij greep beide keren te hard in. Voor mij waren er andere mogelijkheden", aldus De Schepper, die toegaf zich ook geëgerd te hebben aan het vele pra ten van de Volendammer. Voor het weinig vriendelijke geschreeuw van Volendam-trainer Van der Hart, die meteen na afloop op hem afrende, De Schepper echter doof. „Dat moet je wel eens zijn als scheidsrech- meldde de Zeeuw in zijn tegen spraak. De uitsluiting van Jaap Jonk. voor zijn tweede gele kaart een halfuur voor het eind van Volendam-Utrecht, lupeerde de Utrechtse ploeg uiteinde lijk nog het meest. Eerst schoot Jan van den Akker de door Jonk veroor- taakte strafschop, na alle consterna tie rond de beslissing van scheids rechter De Schepper, op de vuisten van Frans Hoek. Vervolgens gooiden ie overgebleven Volendammers alle schroom van zich af en gingen einde lijk eens volgens hun mogelijkheden, dus op de helft van [FC Utrecht, spelen. De elf van Barry Hughes verlo ren hun greep op de wedstrijd en de Voorsprong van 1-0. Dick Helling maakte overeenkomstig die ontwik kelingen tien minuten voor tijd gelijk ZEIST (GPD) Het gaat er steeds meer naar uitzien dat de sponsoring van het Nederlands voetbalelftal de KNVB geen geld gaat opleveren, maar de voetbalbond een aardige duit zal gaan kosten. Overleg met de twee kandidaatsponsors Sony en Phi lips heeft de KNVB de afgelopen dagen geleerd dat beide bedrijven niet bereid zijn tot compromissen en de exclusiviteit van 'Oranje' voor zich blijven opeisen. Een streep door de rekening van de KNVB, die vurig had gehoopt middels een co-sponsorschap tussen de geïnte resseerde sponsors de nu al maanden slepende affaire op te kunnen lossen. Nu dit vooralsnog onmogelijk blijkt, staat de voetbalbond voor een keuze, waarvan de (financiële) gevolgen nog jaren na nu voelbaar kunnen zijn. Of Sony, of Philips zal afgewezen moeten worden en dat zal gepaard gaan met het indienen van een forse schade claim door het 'gedupeerde' bedrijf bij de KNVB. Zo zal het reclamebureau Pro Sport Promotions (dat Philips als sponsor aanmeldde) ccn schadeclaim van on geveer twee miljoen gulden mdienen bij de sectie betaald voetbal van de KNVB wanneer Sony wordt aangewe zen als hoofdsponsor. Verwacht wordt dat de gloeilampenfabriek in dit geval het ook niet bij deze 'nederlaag' zal laten. Is het omgekeerde het geval, dan is het zeer waarschijnlijk dat Sony een forse claim bij het bondsbe- stuur deponeert. Welke keuze de spe ciaal hiervoor ingestelde commissie onder aanvoering van amateurvoor zitter Kastermans ook zal maken, in beide gevallen is sprake van contract breuk Familiedrama op voetbalveld RHENEN (GPD) - De voetbal wedstrijd CandiaMajella (4e klasse KNVB), die zaterdag in Rhenen werd gespeeld, eindigde voor de doelman van Candia. Henk van Daalen, in een fami liedrama. Bij een botsing in de tweede helft met een tegenstander brak hij zijn onderarm. Zijn altijd aan wezige echtgenote snelde ver schrikt het veld op. Toen haar man na de eerste verzorging naar de kleedkamer werd gedra gen. liep ze achteruit terug naar de afrastering. Ze merkte de draad niet op en viel achter avond op haar hoofd. Met als gevolg een hersenschudding, waardoor ze haar man vergezel de naar het ziekenhuis. Achter de beide cipiers moest Gro- ningcn's aanvoerder Karei Hiddink de rugdekking verzorgen, maar na dat zijn ploeg al in de tweede minuut op achterstand door een treffer van Thoressen was gekomen, schoof de libero steeds nadrukkelijker op naar voren. Een logische stap. die Koolhof en Thoresen echter de gelegenheid bood het overwicht in de persoonlij ke duels optimaal uit te buiten. De rap verkregen voorsprong speelde PSV uiteraard volledig m de kaart Ook FC Groningen kreeg kansen, maar het werd nog voor de rust 0-2 door Willy van de Kerkhof, die uit een pass van Valke doelman Schellekens passeerde. De middenvelder blesseer de zich daarbij en werd later vervan gen door Heintze De noordelijken, met de lange aanvaller Wiebmg voor Steenge. zetten de tweede helft nog eens alles op alles. Doesburg werd er wel nerveus van, maar bleef met kunst- cn vliegwerk op de been. Nadat PSV de moeilijke fase zonder kleerscheuren door was gekomen, pakte het de draad met succes weer op. De leep spelende Haan stond aan de basis van de aanval die. via de schijven Lokhoff en Koolhof een niet te missen kans voor Thoresen ople verde (0-3) Roosien zorgde met een sterke actie voor de dik verdiende Groninger tegentreffer, maar het laat ste woord was toch aan PSV. Scheids rechter Keizer liet alle strafschoprijpe situaties glimlachend passeren, met uitzondering van de laatstse minuut, toen Van Dijk Thoresen 'netjes' vloer de. Koolhof gaf Schellekens geen kans op een nieuwe heldenrol bij een penal ty 11-4). 'Keizer toonde Valke en Hiddink de gele kaart. Voor de Groninger, die mondeling de leiding bekritiseerde, was het de derde, zodat hij binnenkort geschorst zal worden. ROTTERDAM (GPD) De spelers van Excelsior hebben gisteren het samenwerkingsverband met Feyenoord voor een middag hersteld. Op bestuursniveau behoorde de coöperatie tuss,en de twee Rotterdamse clubs al voor hel begin van dit seizoen tot de verleden tijd; in het veld leek die verandering compleet te zijn voorbij gegaan aan de semi-profs van Woudenstein. In de Kuip van de grote broer, die in het recente verleden in alle opzichten vaak lief was voor de kleine club waar jonge talenten tegen een gering bedrag mochten rijpen, werd het knoeiende Feyenoord door onthutsende blunders op het spoor gezet van de tweede 4-0 overwinning in acht dagen. Op papier weer een uitstekende oppepper voor de UEFA- Cup-return met Tottenham Hotspur, in de praktijk bleek de ploeg van Thijs Libregts nog geen centimeter opge schoten sinds Londen De 'magische' werking van de nieuwe formule, die Kerkrade betoverde en dus nu al wordt aangeduid als de 'Roda-variaat', was tegen Excel sior alweer uitgewerkt. De voor het twee spitsen-systeem zo noodzakelijke beweging en linie-aansluiting ontbraken. inplaats daarvan leek Feyenoord nog eenmaal uitvoerig te willen stilstaan bij de oude fouten. Teveel en te gemakke lijk balverlies voorin, een gapend gat op het middenveld „en achterin de hele tent open" (trainer Libregtsi. Ook nu Excelsior daarvan niet had kunnen profiteren, omdat de aanvallers met Michel Beukers voorop totaal niet in de wedstrijd waren, bepaald geen beste generale. Dat realiseerde Thijs Libregts zich terdege. „Tegen Tottenham zal er iets heel anders uit de mouw moeten worden geschud", wist de verantwoordelijke man van Feyenoord als geen ander. Doelman Stroomberg en laatste man Ton van der Padt waren er met hun fouten verantwoordelijk voor dat Cruijft (die niets verdiende nu het toeschouwersaantal beneden de 22.000 bleef) toch nog 'iets' overhield aan de Rotter damse derby, twee goals. Het waren de enige hoogtepun ten van de eerste helft, die het aanzien verder niet waard was. De derby werd alleen aan het slot even aardig door het va banque-spelletje dat Excelsior toen ging spelen, ruimte latend voor de tegenstander. De treffers van Hoekstra en vooral van Gullit waren er een direct gevolg van. maar de 4-0 kon bepaald geen vertrouwen wekken PAGINA 13 AMSTERDAM RoelfJan Tiktak, die voor AZ'67 een strafschop miste, hier in duel met Jesper Olsen. Voetbalinterland Nederland-Spanje wordt doelwit ambtenarenacties AMSTERDAM (GPD) Piet de Visser keek beteuterd. „Ik denk dat ik in het vervolg zelf de penalty's ga nemen", verzuchtte hij. Een begrijpelijke reactie, want de strafschoppen die AZ'67 mag nemen worden voor de Alkmaarse ploeg steeds meer een straf. Zondagmiddag mocht het team tegen Ajax voor de derde maal dit seizoen een elf meter-trap nemen. ROTTERDAM (ANP) De voetbal interlandwedstrijd Nederland-Span je op woensdag 16 november in Rot terdam en de competitiewedstrijd Sparta-Feijenoord op zondag 6 no vember worden vrijwel zeker het doelwit van acties van politieperso neel voor het geval het overleg over de korting op de ambtenarensalaris sen deze week niets oplevert. Dit hebben de gezamenlijke politiebon den in Rotterdam meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de politiebonden is het de bedoeling dat de politie dan niet verkeersregelend zal optreden. Zij zal zich beperken tot het handhaven van de openbare orde. Het Feijenoord-stadion zal voor de interlandwedstrijd uitverkocht zijn en 65.000 toeschouwers bevatten zodat een verkeerschaos te verwachten is, De bonden zullen hun leden op die dag voorts oproepen geen overwerk te verrichten. Bovendien is de reservis ten gevraagd geen assistentie te verle nen, zodat het aantal in te zetten politiemensen lager zal zijn dan nor maal. Op 3 november vergaderen de leden van de Rotterdamse politiebonden over de definitieve vorm van de acties voor het geval het overleg met minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken op 2 november niets oplevert. Op 7 november starten in landelijk ver band de acties van de politiebonden corige gevallen maakte Roelf Jan Tiktak er een demonstratie van onmacht van. Zoals hij zelf al eerder tegen Vo lendam de mist inging en zoals Richard van der Meer vorige week nog tegen FC Groningen in gebreke bleef, zo zag Tiktak dit keer de bal gestopt door doelman Hans Galje van Ajax. Mede daar door miste AZ de dik verdiende winst, die nu ten onrechte met 2-1 door Ajax werd opgeëist. Even zag het er naar uit dat de F-siders hun zin zouden krijgen. Vooraf werd er al vuurwerk op het veld en in de dug out van AZ gegooid en omdat dat na ruim een kwartier opnieuw gebeurde, hield Mulder het drie minuten lang voor gezien. Pas nadat hij had laten weten dat hij het duel defi nitief zou platleggen als er zich weer moeilijkheden zouden voor doen, wenste Mulder het spel te vervolgen. Aan de oproep van de scheidsrech ter om geen vuurwerk meer af te steken werd echter niet alleen ge- Trainer Aad de Mos schreef die hoor gegeven door de toeschou wers maar ook door beide ploegen zijn ploeg zo succesvolle ont wikkeling toe aan een aantal om zettingen, maar het zou reëler zijn geweest als hij het resultaat een toevallige samenloop van omstan digheden had genoemd Ajax ging weliswaar minder slecht spelen toen Gerald Vanenburg na rust naar het middenveld verhuisde en daar als spelverdeler [fing fungeren (een rol, waarmee hij waarschijn lijk vaker zal worden belast), maar die mutatie leidde niet tot de zege voor de Amsterdammers. Die over winning yloeide simpel voort uit het feit dat voor zijn doen zwak acterende Jesper Olsen als voorbe reider twee heldere ogenblikken had, Dick Schoenaker evenzovele malen zijn belager Peter Arntz en doelman Eddie Treytel aftroefde en AZ op één uitzondering na uiterst improduktief was. Op die manier kreeg de uiterst vervelende wedstrijd in de Meer abusievelijk een winnaar. Weinig verlrouwei Een deel van de supporters van Ajax had kennelijk al bij voor baat weinig vertrouwen in een goed produkt. Zij ondernamen al vroeg in de wedstrijd serieuze pogingen om scheidsrechter Mul der tot een staking te verleiden. ONVERDIENDE OVERWINNING VAN AJAX OP AZ'67 Ajax was door het optreden van zijn eigen aanhang kennelijk zo uit zijn concentratie gehaald dat het vooral voor rust nergens meer toe in staat was. Ajax herstelde zich na de pauze en drukte dat uit in een doelpunt dat na vijf minuten door Olsen voor zet! en Schoenakerkopbal i werd gescoord. De landskampioen raak te er even door geïnspireerd, stoor de zich niet langer aan de vele overtredingen van de tegenstan der en liep in de 25e minuut uit tot 2-0 waarbij Olsen en Schoenaker op herhaling gingen Pas toen her vond AZ zich enigszins en kon het via de voor Peter Arntz ingevallen Pier Tol nog even de spanning terugbrengen die tot dan toe had ontbroken AMSTERDAM - De wedstrijd Ajax-AZ moest enkele malen worden onderbroken omdat ..supporters" met vuurwerk op het veld gooiden, zoals op deze foto te zien is. SITTARD (ANP) De nederlaag van 1-0 die Sparta zaterdagavond in Sit- tard tegen Fortuna S deed het ware voetbal eigenlijk geweld aan. In de Baandert moest Fortuna zijn presti ge opvijzelen met een overwinning en wist vooruit dat het dit alleen kon verwezenlijken door een tomeloze inzet. Het technisch goed verzorgde voetbal van Sparta w erd door Fortu- na's karakter-voetbal ontrafeld. Het enige doelpunt kwam op naam van Theo van Well, die snelheid aan een hard schot paart. In de 48e mi nuut plaatste hij zich achter een vrije trap De afstand tot het doel van Bas van Noortwijk bedroeg zeker 25 me ter. Alleen René Eyer voorvoelde het gevaar en nam plaats tussen Van Well en zijn doelman. Van Well zag het gat en plaatste de bal precies in de krui sing langs Van Noortwijk. PEC - Willem 11 PEC heeft zaterdagavond het mid denmotersduel tegen Willem II afge sloten met een verdiende overwinning van 3-1 Toch stonden de gezichten in Zwolle na afloop met bepaald vrolijk Terwjjl Drost en Van der Hengst door blessures langdurig uitgeschakeld zijn, kreeg verdediger Kamstra zijn derde gele kaart. Voor trainer Cor Brom zal het in de komende weken zeker niet simpel zijn een enigszins acceptabele verdediging uit zijn smal le selectie te toveren PEC Zwolle - Willem n 3-1 (1-0). 27 Visscher 1-0; 62 Van Gils 1-1 66 Van Kooten 2-1; 90 Van Roon 3-1. Scheids rechter: Verhoef. Toeschouwers: 8000. gele kaart: Kamstra (PEC Zwolle) Haarlem - Roda Roda JC'zonder Marijmssen. Enksen en Ehlen. is maar een halve ploeg. Het elftal dat nog wel wil. vier keer zo veel overtredingen als Haarlem, maar niet kan. Daardoor was er gelijkwaardig heid in Haarlem. In onmacht, dat wel. Het duel verdiende geen winnaar en daarmee is met de uitslag van 0-0 twee ploegen recht gedaan. HelmondSp. DS'79 Het tactisch concept, dat Helmond Sport voor de belangrijke ontmoeting thuis tegen DS'79 hanteerde, werd een falikante mislukking Na de rust ging de voorsprong van 1-0 verloren. In de Brabantse defensie vielen zulke grote gaten, dat de Dordtse aanval lers een ongekende vrijheid kregen. Helmond Sport - DS'79 2-411-0). Lubse istrafschop11-0, 51 Melis 1-1: 64 Spaan 1-2: 79 Matena 1-3: 83 Andnes 2-3, 84 Gorter 2-4. Scheidsrechter Severeln. Toeschouwers 5000. Gele kaart De Weert (Helmond Sport). Den Bosch - Eagles Go Ahead Eagles kon FC Den Bosch duidelijk niet inspireren Aangezien dat omgekeerd ook het geval was. werd het een beschamende voetbal vertoning. de eredivisie onwaardig. Geen moment hebben de ploegen de j toeschouwers kunnen boeien. Het werd een wedstrijd zonder tempo, I zonder enig ingrediënt dat voor aan trekkelijkheid kon zorgen Het on- rechtvaardige was nog, dat beide ploegen aan deze zouteloze 0-0 één I punt overhielden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13