zeeland: Raad Vlissingen: geen verhoging aardgasprijs Raadsleden Vlissingen 'erg geschrokken' van uitlatingen Dalebout Groot transport voor Hercules Inwoner van Waterlandkerkje bij illegale stokerij betrokken PLEIDOOI VERLAGING STROOMPRIJS Hagelbui trof Middelburg ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 PAGINA 5 'uc [IDDELBL'RG De recherche van de Middelburgse gemeentepolitie heeft hip rijdagavond in het pand 't Bijltje 2 drie mensen aangehouden, twee op ''U erdenking van handel in hasj en één op verdenking van vervoer van dat i® liddel. De actie volgde nadat eerst tussen vier en zes uur 's middags acht iersonen van de straat waren gepikt, die bij het bewuste adres langs waren eweest. Zeven hunner bleken bij aanhouding hasj bij zich te dragen. ie groep bezoekers- werd in de loop van vrijdag op vrije voeten gesteld. Dat ;as niet het geval met de 29-jarige M. J.J van B. en diens broer, de 24-jarige F. I van B van wie de eerste hoofdbewoner was van het onderzochte pand. ;venzo werd de 34-jarige J W. K nog vastgehouden, hij op verdenking van ervoer van de hasj naar Middelburg. De andere twee op verdenking van andel leeds geruime tijd bestond hel vermoeden dat de gebroeders Van B y.t Bijltje 2 handel dreven De klanten die vrijdag werden aangehouden legden een serie belastende verklaringen af in de richting van het tweetal. Alle drie nog vastgehouden personen zijn overigens Middelburgers. Vrijdagavond was nog niet bekend vanuit welke plaats de hasj naar Middelburg werd vervoerd. Evenmin had één van de drie aangehouden personen een bekentenis afgelegd. Wel werd bij J. W. K. een hoeveelheid hasj aangetroffen. In de woning van de gebroeders Van B. vond de politie nog eens 200 gram, in verschillende soorten verpakkingen Het vermoeden bestond dat ook in cocaine en heroine werd gedealed. maar deze harddrugs werden niet aangetroffen De aangehouden klanten waren voor het merendeel jeugdige personen- Volgens een woordvoerder van de recherche is vanuit de woning sinds begin dit jaar handel gedreven in hasjies FLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad vindt een verhoging van de aardgasprijs jnaanvaardbaar, omdat een groot deel van de bevolking de steeds stijgende woonlasten niet neer kan opbrengen. Dit stelt de raad in een motie, die fractievoorzitter A. de Koene van de f PvdA vrijdagmiddag tijdens de raadsvergadering indiende namens alle fracties en die dan ook met algemene stemmen werd aangenomen. 5; Ook het college van b en w van Raadslid F. K P. Schets vroeg wet- Wethouder Bruinooge antwoordde. JHssingen had geen enkel probleem houder D. J. P. Bruinooge (PvdA) van dat de Raad van Bestuur van de met de motie, die ter kennis wordt werkgelegenheid (tevens lid van het PZEM een teruggave aan de gebrui- resteld aan de ministerraad en Twee- dagelijks bestuur van de PZEM) te kers wil overwegen wanneer de resul- 5e Kamer De gemeenteraad kwam pleiten voor een verlaging van de taten over 1983 precies bekend zijn. :ot de motie, naar aanleiding van de elektriciteitstarieven door een eenma- Hij stelde dat wethouder ing G. J. A Degroting van de PZEM voor 1984. die lige teruggave aan de gebruikers, zo- M. Adan (CDA) als vertegenwoordiger aanleiding was tot vele opmerkingen dat daarmee een verhoging van de van de gemeente in de aandeelhou- aver het grote vermogensoverschot gasprijs zou kunnen worden opgevan- dersvergadering moet pleiten voor ran zestig miljoen gulden PvdA- gen. Fractievoorzitter M Dekker van een veria het CDA vroeg zelfs om een verlaging watt-uur. van de prijs per kilowatt-uur, omdat de mensen anders lang zouden moe- Mr J. A. Lander wat'hten "p d" griffier staten MIDDELBURG De Zeeuwse staten hebben vrijdag mr J. A. Lander (44) benoemd tot griffier der staten. Hij is de opvolger van de eerder dit jaar overleden griffier J. Wagenvoort. Mr Lander stond als eerste op de voorkeurs-voordracht van gede puteerde staten. Tijdens de sta tenvergadering kreeg hij 42 van de 45 uitgebrachte stemmen. Eén stem ging naar nummer twee op de voordracht dr S. Knigge, chef van de afdeling financien ter griffie, Twee staten leden stemden blanco. Mr Lan der was chef van de afdeling welzijn, volksgezondheid en cul tuur ter griffie en waarnemend- griffier. Er was, van de kant van het provinciepersoneel, grote be langstelling aan het begin van de statenvergadering, toen de griffiersbenoeming aan de orde kwam Mr Lander werd met on middellijke ingang benoemd en ter vergadering beëdigd. verlaging van de prijs per kilo- De heer Schets was verder van me ning, dat een herwaardering van het OVER TWEEDE KERNCENTRALE Staatssecretaris Ploeg op bezoek in Zeeland VLISSINGEN Staatssecretaris A Ploeg van landbouw en visserij brengt dinsdag 11 november) een werkbezoek aan Zeeland. Tijdens dit bezoek zal de heer Ploeg onder meer een zoetwater project in Kapelle bezoeken en praten over het bacterievuur-bestrijdingsbe- leid en over de regionale verkavelings structuur van West Zeeuwsch-Vlaan- VLISSINGEN - De PvdA-fraclie in de Vlissingse gemeenteraad wil een ver klaring van de Raad van Bestuur van de PZEM, dat deze geen tweede kern centrale wil in Zeeland. „Wij zijn erg geschrokken van het artikel in de PZC, waarin wordt gemeld dat direc teur Dalebout van de PZEM daarom heeft gevraagd tijdens een sympo sium in Middelburg", zei raadslid F. K. P. Schets (PvdA) vrijdagmiddag tijdens de raadsvergadering namens zijn fractie. Ook D'66-raadslid J. Schaap zei erg geschrokken te zijn van die uitlating. De heer Schets noemde een verkla ring van de Raad van Bestuur aan de noodzakelijk. ..Wij vinden er ernstige zaak. De heer ;ft die opmerking doelbe- :t. Mijn fractie wil graag wetenT of zijn mening een afspiegeling is van die van het dagelijks en van het algemeen bestuur", zei de heer Schets, die wees op de hoge positie van de heer Dalebout. als directeur van de PZEM. Wethouder D. J P. Bruinooge (PvdA) van werkgelegenheid, die deel uit maakt van het dagelijks bestuur van de PZEM, maakte duidelijk dat de directie alleen een beleid uitvoert, en dat het beleid wordt bepaald door de Raad van Bestuur. „Ik neem aan dat de he heeft gesproken. De laatste jaren is de discussie over een tweede kerncentra le in de Raad van Bestuur niet meer aan de orde geweest Ik onderschrijf de opmerking van de heer Dalebout met en ik kan me niet voorstellen, dat het bestuur dat wel doet", aldus wet houder Bruinooge Hij beloofde de heer Schets tenslotte, dat in het be stuur nog een discussie zal worden gevoerd over de uitlating van de heer Dalebout tijdens het symposium van donderdag in Middelburg. aandelenkapitaal van de PZEM drin gend noodzakelijk is geworden. „Wanneer dat wordt vermenigvul digd met tien wordt het dividend voor de aandeelhouders, waaronder de gemeenten, ook tien keer zo groot. Dat zou voor Vlissingen een extra inkomen betekenen van 125.000 gul den", aldus de heer Schets. Hij werd daarin bijgevallen door de raadsleden J. Schaap (D'66). C. J van de Weele (RPCU) en V J A. Wilkens (VVD), die overigens ook steun be tuigden aan de suggestie van raadslid Dekker, om een deel van het vermo gensoverschot te laten gebruiken voor onderzoek naar verdere rookga sontzwaveling bij de ombouw van de oliegestookte centrale van de PZEM tot een kolengestookte centrale „De PZEM zou zelf investeringen kunnen doen om verder tegemoet te komen aan de scherpere eisen", aldus de heer Dekker Wethouder Bruinooge stelde echter dat de centrale van de Samen werkende Electriciteits Producenten (SEPi is, die niet verder wil gaan dan vijftig procent rookgasonlzwaveling ..Dat is een gepasseerd station", stel de hij De heer Dekker meende, dat die opstelling van de SEP geen belem mering voor de PZEM zou mogen zijn. Hij kon ook geen genoegen met de opmerking van wethouder Bruinooge. dat een verhoging van het aandelenkapitaal al twee keer is be sproken in de Raad van Bestuur, maar dat daarvoor geen meerderheid was te verkrijgen Volgens wethouder Bruinooge heeft het geen zin om op nieuw daarover te beginnen Het over schot van het vermogen bedraagt volgens hem ook al geen zestig mil joen meer. omdat er inmiddels enkele uitgaven zijn gedaan, zoals een uitke ring aan de aandeelhoc steunverlening aan Dc Een van de tanks wordt op de kade van Amemuiden uit het binnenvaartschip 'Noord-Friesland' overgeladen. MIDDELBURG ARNEMUIDEN - Het verkeer op de Nieuwlandseweg tussen Nieuwland en Middelburg is vrijdagmiddag voor korte tijd stil gelegd in verband met het voorbij komen van een groot transport. Dat betrof drie tanks (omvang van de grootste 9 bij 5,1 meter) die bestemd waren voor hel chemisch bedrijf Hercules bv op het indus triegebied Arnestein in Middel burg. Dit bedrijf heeft ze nodig voor de in aanbouw zijnde fa- brieksuitbreiding die aan vijftig mensen werk-zal geven. Verwacht wordt dat de nieuwe fabriek okto ber volgend jaar in bedrijf kan worden gesteld. Daarnaast wordt Hercules uitgebreid met een labo ratorium waar voor 25 mensen werk zal zijn. De tanks werden vrijdag met het binnenvaartschip Noord-Friesland (uit het Friese Langweer) aange voerd. Op de kade van Arnemuiden werden ze overgeladen op drie diep- laders. De omweg via het visser stadje was nodig omdat dit aan dezelfde kant van de spoorlijn ligt als Hercules Transport met de diepladers vanuit Middelburg was niet mogelijk omdat deze daar ge zien öe omvang van het transport niet de spoorbaan konden passeren. Pas tegen tweeën werd vertrokken vanuit Arnemuiden. hetgeen een vertraging van bijna dne uur bete kende. Dat kwam doordat het schip later aankwam dan verwacht. Mede door de stiptheidsacties bij de NS, waardoor de treinen onregelmatig rijden, kon de spoorbrug over het Arnekanaal later gepasseerd wor den dan verwacht Door de hoogte van de tanks moes ten de drie diepladers vrijdag achteruit rijdend via de afrit van rijksweg Arnemuiden op deze route komen. Dat leverde weinig proble men op. wel werden op weg naar de rijksweg wat takken meegesleurd. Evenzo achteruit moesten de wa gens het viaduct van de Nieuwland- seweg verlaten waarna het trans port zonder noemenswaardige pro blemen omstreeks half drie Hercu les bereikte. De tanks zijn vervaardigd bij het bedrijf RSI in Sneek en deels bij Gems staalwerken in Vorden. Eind november wordt nog een transport van negen grote tanks verwacht. Alle tanks zijn nodig voor de opslag van diverse produkten die by Her cules worden vervaardigd. 'Van onze correspondentt GENT Ecu inwoner van Water- landkcrkje, J. B. is in dc gevangenis van het Belgische Dendermonde in gesloten omdat hij ervan wordt ver dacht op illegale wijze grote hoeveel heden alcohol te hebben gestookt. De illegale tokerij, waar J. B. werkzaam was, werd ontdekt door de opspo ringsdiensten van douane en accijn- J B liep eerder toevallig tegen de lamp. toen hij vorige week op een parkeerterrein in het Oostvlaamse Wetteren door de rijkswacht aan een routinecontrole werd onderworpen. De auto, die bestuurd werd door een Belg. bleek voorzien van valse num- i ADVERTENTIE) Bericht voor onze adverteerders In verband met de te verwachten vertraging in de postverzen ding als gevolg van de stiptheidsaktie van de PTT verzoeken wi| u het advertentiemateriaal bij voorkeur af te geven op onze kantoren: VLISSINGEN, Walstraat 56-60; MIDDELBURG, Markt 51; GOES, Grote markt 2; TERNEUZEN, Nieuwstraat 22; HULST, Steenstraat 22; Geopend 8 tot 17 uur, op zaterdag in Vlissingen, Middelburg en Goes van 9 tot 11.30 uur. directie PZC Bericht Het gebeurt nogal eens dat we ons m dit hoekje vrolijk ma- VLISSINGEN - Een plotselinge he vige hagelbui heeft vrijdagavond tussen kwart over zeven en vijf over half acht een groot deel van Middelburg een wit jasje gegeven. De hagelstenen waren erg groot, er waren cr bij met een diameter van ruim een centimeter. De hagel heeft nergens schade veroorzaakt. Wel werd het plaatselijk erg glad. De bui trok met een staartje ook over Vlissingen, maar was daar minder hevig. De Middelburgse weer-amateur J. Chr Wedts de Swart meldde dat er een hoeveelheid omgesmolten van 7 mm viel in de 20 minuten die de bui duurde. Het verschijnsel is volgens een woordvoerder van het KNMI in Vlissingen voor de tijd van het jaar opvallend. De oorzaak moet gezocht worden in de polaire lucht, die boven de Noordzee wordt aangevoerd. Daar zakte de 0 gra den-grens in de atmosfeer in 12 uur tijd van 3500 meter naar 900 meter Daardoor ontstond een korte hevi ge buien-activiteit, waarbij ook en kele bliksemontladingen werden gesignaleerd. Door de zeer koude polaire lucht (temperatuur op vijf duizend meter hoogte min 30 gra den Celcius) en de relatief hoge zeewatertemperatuur ontstond een erg onstabiel weerbeeld, waaruit de hagelbui ontstond Opvallend was volgens de Middelburgse amateur- weerkundige verder het feit dat de bui niet gepaard ging met harde windstoten. Dit verklaart volgens hem ook het zeer plaatselijke ka rakter ervan. De temperatuur vlak boven de grond was in Middelburg vóór de bui nog 6 graden en erna iets boven het vriespunt. Daardoor bleven de hagelkorrels nog circa twee uur liggen op daken en auto's, aldus de heer Wedts de Swart. MIDDELBURG - Het unie ke Compton theaterorgel dat de Zeeuwse Theater Or gel Stichting naar Middel burg heeft gehaald, wordt op 2 december in de Con cert- en Gehoorzaal offi cieel in gebruik genomen. Het is het enige orgel in zijn soort dat zich. buiten Engeland, in Europa be vindt. Het instrument be vat duizend pijpen en is een multifunctioneel: het kan klanken produceren van violen, piano, cello, trom pet, klarinet, castagnettes, trommels, triangel, sirenes, claxons, wind. en klokken. Zoals bekend kwam het or gel in augustus 1981 naar Middelburg. In honderden onderdelen werd het opge slagen in gebouw Dc Waag in de Zeeuwse hoofdstad Onder de bezielende leiding van Stichtingvoorzitter Wil lem Brouwer hebben sinds die tijd acht vrijwilligers week in week uit gewerkt aan de opbouw van het or gel. Sinds september staat het nu in de Concert- en Ge hoorzaal. Brouwer: „Nu moeten we nog alle zeilen bijzetten om het orgel speelklaar te krijgen vóór 2 december In de laatste week van november komt de Engelsman David le Gri- ce. een vakman op het ge bied van het intoneren i ge luid in evenwicht brengen) en het stemmen van een orgel, naai- Middelburg om de laatste 'muzikale' hand aan het orgel te leggen Het Compton theaterorgrl werd in 193b gebouwd door de man aan wie het orgel zijn naam te danken heeft. Het werd in de beginjaren gebruikt als begeleiding bij stomme films. De afgelopen twintig jaar stond het in een kerk in Orpington in het Engelse Kent. Volgens Brouwer vertegenwoordigt het orgel een nieuwwaarde van ruim een miljoen gul den De Theaterorgelstichting kampt op het ogenblik met een financieel tekort van ruim zevenduizend gulden, Er zijn wel subsidies binnen in totaal een ton: de financiële bijstand' is af- kosmtig van ae provincie (40 millei. de gemeente Mid delburg (50 mille i en van het Anjerfonds (10 mille) Brouwer: „Dat tekort wil len we gaan 'terugverdie nen' door het geven van concerten en door de ver koop van een aantal lang speelplaten. We hebben 250 platen uit Engeland binne gekregen met daarop origi nele theaterorgelmuziek. De platen willen we verko pen tijdens de concerten". Over de lokatie in de Mid delburgse Concertzaal is het stichtingsbestuur ook bijzonder te spreken. Secre taris Willem Schuite Een recent onderzoek van TNO heeft uitgewezen dat deze zaal wat de kwaliteit van de akoestiek betreft, op de we reldranglijst als zesde uit de bus komt". De officiële 'inwijding' van het orgel op 2 december zal worden opgeluisterd door de commissaris der konin gin dr C Boertien. Brouwer .Wij installeren hem dan meteen als beschermheer van onze stichting. Maar daar weet hij van Boor". Op het programma van 2 december, dat 's avonds om acht uur begint, staan vier organisten. De eerste dnen- kwartier worden gevuld met het spel van de Engels man George Blackmorc Deze 62-jarige "orgelvir tuoos' speelde als zestienja rige al op hetzelfde Comp- ton-orgel. Verder komen madame Sarah Bernhardt (uit Parijsi. de nederlander Jan van Weelden en de En gelse organiste Joyce All- drede met haar veertienjari ge leerling Caroline Rid- dick. De werken die op het orgel gespeeld kunnen wor den varieren van klassieke tot popmuziek. Hel voorlopige programma ziet er verder als volgt uit: 10 februari: wederom Geor ge Blackmore. 9 maart: Wil liam Dai ies. 6 april Robert Wolfe. 11 mei Cor Montee en Hans Natrott en 22 juni Jan van Weelden. merplaten. In de wagen werd een kleine hoeveelheid suiker aangetrof fen wat de rijkswacht op het idee bracht de opsporingsdiensten van douane en accijnzen in te lichten Deze waren al enkele dagen bezig het net aan te trekken rond een hoeve in Nederhasselt in de provincie Oóst- Vlaanderen, waarvan werd vermoed dat er illegaal werd gestookt, Bij een inval in een oude schuur van de boerderij werd een moderne stoke rij aangetroffen met een stookcapaci- teit van 1500 liter per week De instal laties bleken van zeer degelijke kwali teit in de schuur stonden tien gis- tingskuipen en branders en gasflessen wezen erop dat de stokerij volop in gebruik was Er werd tevens een voor raad van 1500 liter jenever van;40 graden en 400 liter hoogwaardige al cohol aangetroffen. J, B. had naast de stookinstallatie een slaapvertrekje geïnstalleerd De landbouwer, die de schuur aan de Nederlander verhuur de. werd eveneens gearresteerd. Ze werden beiden ingesloten in de gevan genis van Dendermonde. Ook een drinn-installatie behoort tot het theaterorgel. Wellicht doorbraak onderhandelingen Hercules en FNV MIDDELBURG - De directie van Her cules BV, met vestigingen in Middel burg en Zwijndrecht, heeft de Indus triebond FNV het aanbod gedaan, te bekijken of een arbeidstijdverkor ting op collectieve basis voor de werknemers mogelijk is. In een tele gram dat de Hercules-directie don derdagavond stuurde naar de Indus triebond FNV" werd deze bond uitge nodigd om op zeer korte termijn aan dc onderhandelingstafel in Rijswijk plaats te komen nemen. Volgens FNV-districtsbestuurder (in Zeeland) Hans Vegting lijkt het erop dat een 'doorbraak in de onderhande lingen' aanstaande is. „Daarom qok houden wij aanstaande maandag avond een bijeenkomst met onze le den in gebouw Het Zuiderbaken in Middelburg-Zuid. Daar willen we be spreken of we de geplande stakingsac ties (eind volgende week) en tn ieder geval ons ultimatum 24 uur kunnen verschuiven". Zoals gemeld heeft de FNV de Hercu les-directie tot maandagmorgen tien uur de tyd gegeven om te onderhan delen over behoud van de prijscom pensatie (wens van de bor.di en over arbeidstijdverkorting De bijeen komst in Middelburg begint maandag om acht uur en heeft een beslóten karakter. Stropende Belgen aangehouden HOEK In De Braakman bij Hoek zijn donderdagmiddag twee stropers aangehouden. Een zoon van de jacht opziener ontdekte het tweetal. E. H. B. uit Ertvelde (Bi en G J. van K. uit Bassevelde (B), op de Savoyaardsweg In hun auto lag een flobertgeweer. Nadat er proces-verbaal was opge maakt mocht het duo vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5