ik ben bang dat onze kinderen helemaal geen toekomst hebben PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oriental, een Turks restaurant in de binnenstad van Middelburg. Sis Kebab op tafel. En geitenkaas, olijven, druiven. Het gesprek gaat over roeger. Over Turkije. Over de motieven van de duizenden Turken om hun - >boorteland te verlaten. Het bekende relaas: armoede, werkloosheid, itzichtloosheid. Over een leven zonder hoop. Kadir kilinc (38) is vrijwel oortdurend aan het woord. De inbreng van zijn collega Kemal Bascos blijft edurende de hele avond nagenoeg beperkt tot een enkel instemmend „ninzaam knikje. ving gewerkt De 'trek' naar Zeeland als Turkije en Marokko En wat voor buitenlanders Tfadir Kilinc vertelt het met tl i eel gevoel voor drama hij was schaapherder daar ginds. leefde in tenten, werd door z'n vader uitgehuwelijkt aan een zeventienjarig meis je. ontmoette zijn bruid voor het eerst op zijn eigen bruiloft Hij kijkt met een spottend glimlachje toe hoe de verslag gever ijverig aantekeningen neerkrabbelt op het notitie blokje Om een half uur later met een ontwapenende grijns te beken nen. dat-ie dat hele verhaal van A tol Z verzonnen heeft. Zegt dan zoiets van: ach. jullie Hollandse mensen, jullie wil len dit soort verhalen toch altijd zo graag over ons horen; jullie willen je vooroordelen toch zo graag bevestigd zien - hoe achterlijk wij zijn en zo? Nou. als ik jullie daarmee een plezier kan doen. waarom dan met En weer kruipt die uitdagende grijns onder zijn snor van daan Hij laat de fles wijn nog eens rondgaan. Het ijs is nu definitief gebroken Maar: hij blij/l zich hardnekkig in een mist van woorden verschuilen als zijn eigen verleden weer ter sprake komt. Dat moetje toch begrijpen wat heeft het voor zin om over zijn leven te pra ten. Daar gaat het toch hele maal niet om? Het enige dat lelt is de toekomst ..En daar zijn we bang voor. doodsbang En wat nog erger is onze kinderen, die zullen helemaal geen toekomst meer hebben tn Nederland". Vandaag de eerste aflevering van een serie verhalen over de positie van buitenlandse werk nemers in Zeeland - „hoe zou jij je voelen als je door de portier van een café geweigerd wordt, alleen maar omdat je toevallig in Istanboel, Ankara, Aydin óf Sivas geboren bent9" kwam op gang doordat in het begin hun ouders geldt, gaat ook voor hen van de zeventiger jaren in deze pro- op hun perspectieven zijn daar nog •ten leren leven met de aanwezigheid van enkele honderdduizenden buitenlan ders. „Wij gaan ervan uit. dat de minderheden voor het overgrote deel In 1970 telde de provincie een paar in Nederland zullen blijven. En dus is er een beleid uitgezet, dat tot doel beeft om deze mensen in Nederland een gelijkwaardige plaats te geven en hen een kans te bieden op een zo volwaardig mogelijke ontplooiing", zei minister Rietkerk van binnen landse zaken een week of wal terug in het televisieprogramma 'Het Capi- tool' in een toelichting op de onder zijn verantwoordelijkheid uitge brachte minderhedennota. Een gelijkwaardige plaats in de Ne derlandse samenleving. Kansen op een zo volwaardig mogelijke ontplooi ing Daar moet het naar toe. Neder- ifllm teruggespoeld. Tot halverwe- de jaren vijftig Als gevolg van de instige ontwikkeling van de natio- üe economie ontstaat er aanvan- VjnCje ernst werd gemaakt met de minder dan hier dijk vooral in de metaal, later ook in industriële ontwikkeling, terwijl het ie andere industrietakken en enkele voor de gastarbeiders in de Rnndslad Lamtaamerhand is hel besef ae dienstensector - zo zoeljes aan steeds moeilijker werd groeid. dat Nederland zal om er werk te vinden. Ook van be- schoolden worden een steeds jang. huisvestingsproblemen in haarser 'artikelHet gebrek aan ste(|en als Rotterdam en Amsterdam oldoende arbeidskrachten dreigt de waren stukken groter dan in Zeeland ïdustriële ontwikkeling te stagneren. oplossing heet: gastarbeider. let aantrekken van buitenlandse honderd buitenlandse werknemers fcknemers biedt vele voordelen Al Anno 1983 wonen er ,n Zeeland - liet het alleen maar omdat het om "lijkt uit een recentelijk verschenen ferknemers gaat. die zeker in het Provinciaal inventarisatierapport tgln -onvoldoende op de hoogte zijn °™rL cuÏIe!'i knJnUei-heden1360 hun rechten en bereid zijn om vuil Turken. 688 Marokkanen 340 Joego- fczwaar werk te verrichten tegen een ilav™, !.19 !ta"a"enD 111 S»'™»"; lorgaans zeer magere betaling. 2™ 2.fneken. 12 Portugezen en 6 eter Schumacher schrijft in zijn iunesieis' »ek 'De Minderheden Eerst ging m,,rjomro,ulp drnmpn :t bedrijfsleven op eigen jnitiatief gVUUlumrurtUK urumen ensen halen in Zuid-Europa maar u,,,„een was hcl tocl,lcrlljd „ver lalleidde al gauw tot ongecontroleer- cens. hrt verb]ijf van al dje buitr„_ situaties en in sommige gevallen |and5c w„kncnlers zou s,„hls lijdc. bt een soort moderne slavenhandel. ||Jk ziJn dacll,en „,,k: Zc Buitenlandse arbeiders, die als ;ast' naar Nederland werden gehaald ui feite werden ze geronseld - werden ihet begin door de werkgever onder- ebracht in speciale barakkenkam- en of. in het gunstigste geval, in ?ervolle pensions Dergelijke situa- konden vaak gehandhaafd blijven imdat de arbeiders zelf niet protes- serden uit angst hun baan kwijt te aken. Ten tweede zou een betere «huizing meer gaan kosten en het fas deze mensen er juist om begon- len zoveel mogelijk geld te sparen en laar huis te sturen. Dat er meer dan ens van mensonterende toestanden ön worden gesproken is duidelijk", lalverwege de jaren zeventig. In Ne erland wonen dan zo'n 150.000 bui- inlandse werknemers en hun gezins- eden afkomstig uit de zogeheten wer- ingslanden. Hun aantal was in vijf laar meer dan verdubbeld. Ifgezien van de - houdt het maar op - '".000 Surinamers (de meesten van len bezitten trouwens de Nederland- e nationaliteit) verblijven er volgens tie meest recente cijfers van het Cen taal Bureau voor de Statistiek mo- uenteel een dikke 500.000 buitenlan- ïers in Nederland Ruim de helft van len izo'n 300.000) is afkomstig uit de üddellandse Zee-landen 152.000 ftirken. 100.500 Marokkanen, 22.100 Spanjaarden, 20.600 Italianen, 13.900 loegoslaven, 9.300 Portugezen, 4.100 Jrieken, 2.700 Tunesiers en 600 Alge- 'ijnen. te kwamen graag, dat spreekt. De welvaart lokte, de meesten van hen ladden in eigen land geen werk. geen öekomst. En de regeringen van de rervingslanden lieten de gastarbei- iers volgaarne vertrekken Ook al ogisch Want hoe minder werklozen. ioe minder problemen, lond '70 werd Zeeland voor het eerst :cht geconfronteerd met het ver- ichynsel gastarbeider. De meeste bui tenlandse werknemers die in deze Provincie terecht kwamen hadden teerst in de Randstad en directe omge buitenlandse werknemers leeft om ontslagen te worden. Met het krantekmpsel in de hand naar het TurKse ontmoetingscentrum in de Eigenhaardstraat Een grauw gebouwtje dat een intense neerslach tigheid uitademt en waar slechts een paar kleurige affiches boven de bat- voor een beetje zon en Middellandse Zee-blauw zorgen. Kilinc stelt ze voor meneer Sukru. vice-voorzitter van de Turkse werknemersvereniging, en aan de andere kant van het tafeltje de penningmeester, meneer Coban. De klachtenlijst is lang Kilinc brengt het als een officier van justitie die aan zijn requisitoir begonnen is: buiten landse werknemers voelen zich gedis crimineerd door werkgevers, in de steek gelaten door vakbonden, het wantrouwen van de Nederlanders je gens de gastarbeiders neemt toe. de onderwijsmogelijkheden voor hun kinderen zijn onvoldoende. Wisten zij veel destijds, toen ze zich op de vliegtuigtrap nog een keer om draaiden. wat hen in Nederland alle maal te wachten stond. Wisten zij veel. hoe de Nederlandse samenleving in elkaar steekt - de cultuur, de gods dienst. de gezondheidszorg, het on derwijs vraag Als U. luidt de openingsvraag, van te voren wel geweten had in welke posi tie de buitenlandse werknemers in Nederland zouden komen te verkeren, zou U dan nog gekomen zijn? Ze hoeven daar niet lang over na te denken: nee. schudden zij alle drie tegelijk werk kunnen opknappen". En waar om niet? Kilinc haait zijn schouders op. zou het ook niet precies weten Misschien uit valse schaamte, ja. dat zal het zijn En de Turkse overheidsin stanties hielden wijselijk hun mond Opgeruimd staal toch zo netjes? ..Als je jong was. sterk, dan geen probleem iedereen kon gaan" aanbellen Osscstaartsoep, dat was het eerste dat Kilinc voorgeschoteld kreeg toen-ie in Nederland aankwam. Zaaalig. vond-ie het. Lepelde drie borden achter mekaar op. Glimlacht flauwtjes als hij zelf begint over Nederlanders die vol walging hun neus dichtknijpen als het keuken raam van een Turks gezin op een kier willem j. van dam staat. Alsof die bloemkool en spruitjes van ons zo aangenaam geu ren. Buitenlandse werknemers'zegt Ki linc willen best integreren De vraag is alleen: hoe. Iedereen roept maar dat wij ons moeten aanpassen aan de Nederlandse samenleving. Maar wij hebben nooit de kans gehad om te ontdekken hoe die samenleving pre cies in mekaar zit". Hij vertelt over dt pogingen van zijn vereniging om vi: ontmoetingsdagen en discussiebij protesteren. Uit angst dat de werkge ver zegt: daar is het gat van de deur. En de vakbonden dan? Kilinc haalt zijn schouders op Zegt dat het meren deel van de buitenlandse werknemers niet georganiseerd is Omdat de mees- ten van hen niet meer dan het mini- mum-loon verdienen en daardoor de contributie nauwelijks kunnen beta len. En bovendien waarom zouden ze eigenlijk lid worden? Ja, als een bui tenlandse arbeider met een individue le klacht aan komt zetten dan willen de vakbondsbestuurders nog wel eens uit hun stoel komen. Maar als je het Kilinc vraagt, de bonden spannen zich over het algemeen nauwelijks m om een wezenlijke verbetering van de positie van de gastarbeiders te berei ken. Het is dringen op de arbeidsmarkt De werkloosheid imaar daarover later meen onder buitenlandse werkne mers is groot. En kinderen van gastar beiders dreigen in dat gedrang hele maal onder de voet gelopen te wor den Kilinc's klacht het onderwijs is nog steeds onvoldoende mgespeeld op kinderen van buitenlanders Het gevolg: veel van die kinderen komen vaak niet verder dan een paar klassen lager beroepsonderwijs En wat voor Nederlandse leerlingen geldt, geldt misschien nog wel in sterkere mate voor kinderen van buitenlandse af komst: hoe minder de opleiding, hoe geringer de kans op een baan „Ik ben bang dat onze kinderen helemaal geen toekomst meer hebben in Neder land". meer terug. Want wat moeten ze in dat geboorteland van hun ouders, dat ze vaak alleen maar kennen uit de verhalen en de folders? ziek Drie dagen later. Sis kebab eten in een Turks eethuisje in de Middel burgse binnenstad. Kadir Kilinc ver telt dat veel van zijn landgenoten niet meer opgewassen zijn tegen de spanningen waaraan zij blootgesteld worden Het groeiende gevoel niet langer gewenst te zijn, het onbegrip bij talloze officiële instanties ('ze hebben het daar vrcl te druk met 'ja' knikken, daarom gebeurt er niets') voor hun specifieke problemen, con flicten binnen gezinnen omdat de kinderen vervreemd raken van de taal. de tradities en de normen van hun ouders; het werkt verlammend. „Al die spanningen - veel buitenlan ders zijn ziek. niet lichamelijk, maar geestelijk". opmerkingen zouden vier, vijf. zes, hooguit tien jaar blijven. Om daarna - met een vriendelijk knipogend spaarbank boekje - naar hun geboorteland terug te keren. Hoe anders liep het Het aantal gast arbeiders dat terug ging was gering. Hun goudomrande toekomstdromen van een glorieuze terugkeer in hun vaderland bleken maar al te broos. Hun verdiensten bleken toch niet zo koninklijk als ze aanvankelijk hadden verwacht, de economische situatie in hun land van herkomst is er niet op verbeterd, de kans dat zij in hun geboorteland weer aan het werk-ko men is misschien nog wel kleiner dan toen zij het verlieten En al zouden ze teruggaan - hun kinderen, die in Nederland zijn opge groeid tde 'tweede generatie') voelen er niets voor om met hun ouders mee te gaan. Want ach, wat hebben ze daar eigenlijk te zoeken - ze zijn zo goed en zo kwaad als het gaat toch min of meer vertrouwd geraakt met de Ne derlandse gewoonten, die zo ontzet tend veel verschillen van die In landen land heeft inmiddels zo'n twintig jaar aan de aanwezigheid van buitenland se arbeiders kunnen wennen. Hoe staat het er nu mee? In welke situatie verkeren buitenlandse werknemers? Hoe zit het met hun positie op de arbcidsmarkt'J Hoe is het met de onderwijsmogelijkheden gesteld? Worden ze werkelijk gediscrimineerd? Op zoek naar de antwoorden klachtenlijst Kadir Kilinc - tien jaar in Nederland, werkt bij Focus Veilig in Middel burg, getrouwd, drie kinderen - is voorzitter van de Turkse Werkne mers Vereniging Middelburg. Nog niet zo lang geleden haalde hij de kolommen van de Provinciale Zeeuwse Courant met een paar uit spraken die er niet om liegen: de arbeidsomstandigheden van de meeste Turkse werknemers in Zee land zijn ronduit slecht, in veel ge vallen maken Zeeuwse werkgevers misbruik van de angst die onder Het financiële ruggesteuntje. dat de overheid buitenlandse werknemers die naar hun geboorteland teruggaan geeft, wordt onmiddellijk uitgelegd als een 'oprotpremie' Weer een be wijs. schamperen Kilinc. Coban en Sukru dat gastarbeiders in Neder land niet langer gewenst zijn. Latei- zal Kilinc zeggen: ..Hier is niet meer te leven Wij denken voortdurend, wat gaat er gebeuren moeten wij van daag het land uit, of morgen?" Ze vertellen. Over het volslagen ge brek aan voorlichting in Turkije over hetgeen zij in Nederland konden ver wachten. Hoevelen van hen zich des tijds over hebben laten halen vrouw en kinderen achter te laten en naar Nederland te vertrekken door enthou siaste verhalen van landgenoten die hen voor waren gegaan verhalen over autos. mooie kleren, moderne fabrieken Kilinc. ..Ze vertelden er alleen niet bij. dat ze in oude ulo's rondreden, dat de kleren tweede hands zijn en dat zij in die. mooie fabriekei het zwaarste en vuilste eenkomsten wat meer wederzijds be glip te kweken tussen Nederlander: en gastarbeiders. ..Wij roepen altijd iedereen bij ons welkom Maar ei komt niemand" En hij kan toch moei lijk bij de buurman aanbellen ei zeggen, ik moet contact met je opne men. want ik moet zo nodig mtegre ren Ik herinner hem aan z'n uitspraker van een poosje terug Zeeuwse werk gevers buiten gastarbeiders uit. Of-ie iets concreter kan zijn. Kilinc aarzelt namen Hm-m Wil geen namen van bedrijven noemen, want wie weet wat vooi consequenties dal zal hebben Zegt dat de buitenlandse werknemers vaak gedwongen worden om veel harder te werken dan hun Nederlandse colle ga s Hij rollëlt met z'n pakje shag op tafel Bij wijze van spreken - als hij door een werkgever wordt aangeno men om shag te maken, dan wordt van 'm verlangd dat- ie ook de aanste ker er nog even bij doet. En geloot maar niet dat hij daartegen durft te Geen vrolijk makend verhaal Het gesprek komt op de groetende into lerantie. de voortdurende argwaan waarmee buitenlanders bejegend wor den. Kilinc ondervindt het aan den lijve - altijd maar die wantrouwende blikken op straat in de winkel, het café De namen van Janmaat en Glim merveen vallen. Kilinc klapt dicht. Hij zeg* alleen maar een beetje raad selachtig „Er zijn een heleboel dingen gebeurd". En beschouwt het onder werp daarmee als afgedaan Omdat: ..Het is een beetje gevaarlijk". Hij kent ze bij bosjes: landgenoten die diep in hun hart het liefst terug zouden willen gaan omdat ze zich in Nederland toch nooit helemaal thuis zullen voelen. Maar neem Kilinc zelf - tegen de veertig, hoe moet hij nu toch in hemelsnaam een nieuw bestaan opbouwen in zijn land van herkomst En de kinderen dan, hier maar achter laten? - want ondanks de weinig wen kende perspectieven die de Neder landse samenleving hen op dit ogen blik te bied»; i heeft, willen ze nie De Nederlandse vriendin van de Turkse eigenaar van het restaurant schuift bij. Breek haar de mond met open Het steekt, zegt ze al die rotop- merkingen die over haar en haar vriend worden gemaakt Je moet ze soms "s horen - wat haar vriend alle maal naar z'n hoofd geslingerd krijgt: smerige messetrekker, dat soort din gen. weet je wel. En als je maar niet denkt dat het leuk is om achter je rug te horen fluisteren vatj: zij woont samen met een Turk. ze kan zeker niets beters krijgen En hoe zou de verslaggever zich voelen, als-ie door de portier van een café geweigerd wordt, alleen maar omdat-ie toevallig in Istanboel. Ankara. Aydin. Sivas of God-weet-waar geboren is?. De proef op de som Met Kadir Kilinc. Kemal Bascos en twee Turkse jon gens van rond de twintig om een pilsje in nachtelijk Middelburg. Of beter: proberen om een pilsje te halen. Want Kilinc had het al voorspeld, je zult het zien. die nachtbars. daar komen wij niet in. Het is triest maar waar, hij krijgt gelijk. De eerste poging een nachtcafé binnen te komen strandt onmiddellijk op een onverbiddelijke portier. De man mompelt iets over lidmaatschap spasjes en zo en de deur kwakt weer dicht. De volgende bar dan maar Op de stoep speelt zich ongeveer de vol gende discussie af: - Portier: ..Bent u lid?" - Kilinc „Nee". - Portier: ..Het spijt me. maar dan mag u niet naar binnen" - Kilinc ..Dan wil ik lid worden, hoe kom ik aan een pasje9" Portier Dat zal niet paan. We hebben zo'n duizend pasjes uitgege ven en meer hebben we er niet" En wederom gaat de deur dicht Nog geen halve minuut later belt de ver slaggever aan. En zie: de deur zwaait uitnodigend open, Naar een pasje wordt niet gevraagd, vergeten is plot seling het verplichte lidmaatschap Word je daar nu met ontzettend kwaad om. vraag ik later aan Kadir Kilinc ..Ach", zegt hij gelaten. ..wat kunnen we er aan doen Moeten we soms met tien man terugkomen en een beetje rotzooi maken? Dan staat er morgen weer in de krant Turken schoppen rel bij cafe We hebben het toch altijd gedaan foto wim riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17