BALANS EN WIP De kerk en de zorg voor de verslaafde Zuiveringen Suriname 5 D' -fc if - DE LES VAN GRENADA het nucleaire machtseven wicht VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 PZC/ °Pin ie en achtergrond (Door Hans Geleijnse) Er zijn genoeg kernwapens om de wereld wel zeven keer te vernietigen, waarom zouden we er nog meer bij moeten hebben?" Veel tegenstanders van kernbewapening zetten met deze, op het eerste gezicht vrij logisch klinkende, vraag hun argumenten kracht bij. Maar bij de voorstanders van vrede door nuclaire afschrikking levert dat vaak een wat meewarig hoofdschudden op. „De mensen zijn niet goed geinformeerd", roepen bijvoorbeeld Nederland se gezagsdragers met verwijzing naar opiniepeilingen. Wie echter eventuele morele bezwa- bouw van het conventionele arsenaal bepaalde sector (conventioneel of nu- ren in de trant van ..wapens doden, van de Warschau Pactstrijdkrachten cleairi voordeel te kunnen behalen, dus zijn ze slecht" opzij zet, en wal ruilt de NAVO in 1967 de strategie van omdat de andere kant slechts zware weten of het wapentuig dat vrede „massale vergelding" in voor die van vernietigingswapens als vergelding moet garanderen en de nucleaire wip de „flexible response", ofwel het aan- zou kunnen inzetten, met uiteraard het risico van totale wederzijdse ver nietiging De militaire deskundigen redeneer den dat de NAVO bij een conflict Uiteraard gaat het in de eerste plaats van de twee grote mogendheden en gepaste antwoord hun bondgenoten in evenwicht moet houden, keurig over de twee kanten is verdeeld, duizelt het al sneL - - Simpelweg raketten, bommen of tussen Oost en West een halt moest om de afschrikwekkende werking van kernkoppen tellen heeft voor het op- kunnen toeroepen aan een militaire deze wapens en niet om de vraag of we maken van de nucleaire balans tussen opmars van het Warschau Pact. Op voor eventueel gebruik net zoveel in Oost en West maar beperkte waarde. een zeker moment (bijvoorbeeld: bij voorraad hebben als de tegenstander. De militaire strategen in beide kam- een ^eigende door^a^v^itonks) Aan NAV0.zljde wordt gesteld dat pen hanteren verschillende cijferlijst- 7°n rip NAVO at/mmwanrns nn hPt. jes, Ze houden rekening met „schone' en „vuile" kernkoppen, met verouder- -T^ssssrsr^ss: onderdeel in die strategie waren de al de wapens én systemen die er nog niet finds de iaren de_ ^AVO- zijn, maar mogelijk ontwikkeld wor- partij te voorkomen op elk niveau afschrikking moet zijn" strategisch en landen ,e„ vooral West-Dmtaland. ge- S den. met conventionele wapens die stationeerde atoomwapens voor de standers die ontwikkeling heeft te- ook geschikt zijn voor de inzet van korte afstand, die niet in staat zijn het h t ondenkbare denkbaar ge- nuclaire en boJenal met de doelen de Sowjet-Ume te LmelS S daaXSijïe waartegen en de plaats waar ze even- oereixen. tueel kunnen worden gebruikt. In feite markeert de invoering van Het evenwicht in de nucleaire verhou- beze s'rategle de geboorte van de zgn ding tussen de beide supermachten, Prostrates,sche balans, waarbij bm- Amenka en de SowjeUUnie. werd lan- Saai gSeM woriSM^mevm Onderhandelingen ge tijd gebaseerd het vermogen tot scnaal gestreeld woidt naai een even- o wederzijdse vernietiging Het idee was "wapens geschikt voor ge- dat het ene land na een atoomaanval b™,k °P bet Europese strijdtoneel De door het andere genoeg nucleaire wa- achterliggende gedachte is dat de pens over zou hebben om de aanvaller ^Seupartij niet moet denken in een (zij het mogelijk beperkte) gebruik van atoomwapens om een conflict te beslechten. Eind jaren zestig zaten Amerika en de Sowjet-Unie aan de eonferenticta- fel afspraken te maken over hun zware vernietigingswapens: de kern een alles vernietigende slag terug te Kunnen geven. Maar met het voort schrijden van de wapentechnologie kwamen er verschillende balansen Na de al in de jaren vijftig in de NAVO-landen en die van het War- schau-Pact gestationeerde atoomwa pens voor de korte afstand (bedoeld voor het gebruik op het slagveld en niet in staat om het grondgebied van Amerika of de Sowjet-Unie te berei ken) kwamen er de middellange-af- standswapens. In 1959 en de daarop volgende jaren plaatst de NAVO 60 Thorraketten in Engeland en 45 Jupi- terraketten in Italiè en Turkije. Oök in '59 arriveert het eerste kruisvlucht- wapen op Westduits grondgebied: de Mace-raket. Aan Sowjet-kant wordt de SS 4 geplaatst. Argument Ook dan al wordt als argument ge bruikt dat de NAVO in staat moet zijn een aanval op Europees grondge bied te pareren met in Europa gesta tioneerde wapens. Wanneer dat niet zou gebeuren, zou de Sowjet-Unie ervan uit kunnen gaan dat Amerika uit angst zelf door Russische inter continentale raketten te worden ge troffen niet of beperkt zou reageren op een Russische aanval op zeg W'est- Duitsland. Onder invloed van deze (wapen )ont- wikkelingen en de voortdurende uit- koppen gemonteerd op zgn. intercon tinentale raketten, met een bereik van meer dan 5000 kilometer, waar mee beide landen elkaar vanaf eigen grondgebied of met onderzeeërs of bommenwerpers konden bestrijken. Deze onderhandelingen werden Stra tegie Arms Limitation Talks (SALTi genoemd en mondden uit in de SALT 1 en 2-akkoorden. De ondertekening van SALT 2. in 1979 door Breznjev en Carter in Wenen, is nooit goedgekeurd door het Amerikaanse Congres, maar beide partijen hebben zich via een protocol verplicht zich tot 1981 aan de afspraken te houden. Met de ontwikkeling van de wapens geschikt voor gebruik op het Europe se slagveld („theater" in het Ameri kaanse NAVO-jargon) kwam het SALT-kader onder druk te staan. Aan beide kanten waren intussen atoom wapens gestationeerd die niet bij deze onderhandelingen waren inbegrepen. Aan NAVO-kant. de bommenwerpers voor de middellange afstand en de kernwapens aan boord van Ameri kaanse onderzeeers gestationeerd voor de Europese kusten en onder Europees NAVO-commando. van Sowjet-zijde bommenwerpers voor de middellange afstand, de middellange- afstandsraketten SS4 en 5. later de gemoderniseerde versie SS-20 en een aantal bommenwerpers. Tegen de Russische SS-serie had de NAVO geen in Europa gestationeerde grondraket voorhanden. En men wil de juist om de zgn. koppeling tussen de Europese atoomwapens en het Amerikaanse intercontinentale arse naal te handhaven een afschrikwek kend strategisch wapen hebben dat direct belangrijke Russische militaire en machtscentra kon bereiken de Pershing 2. bereik 1200 km en in 8 minuten vanuit Duitsland ter plekke op Sowjet-gebied. De Pershing 2 en de kruisraket moeten derhalve voorko men dat de Amerikanen naar „grote re". dwz vernietigender wapens moe ten grijpen imet alle kans op vergel ding op Amerikaans grondgebied) om een Russische aanval op West-Europa te kunnen pareren. Maar eerst moesten de Russen met hun middellange-afstandswapens naar de onderhandelingstafel worden gedwongen. Daardoor zou de inmid dels begonnen opbouw van het SS 20-arsenaal kunnen worden beperkt en voorkomen kunnen worden dat Amerika politiek gesproken buiten spel werd gezet op het Eurostrategi- sche strijdtoneel. Daartoe namen de NAVO-ministers van buitenlandse za ken in december 1979 het zgn. dubbel- besluit: de NAVO zou eind 1983 begin nen met de plaatsing van 572 atoom wapens voor de middellange-afstand in vijf landen. De Russen zouden die plaatsing geheel of gedeeltelijk kun nen voorkomen door hun middellange afstandswapens geheel of gedeeltelijk te ontmantelen. En hoewel Moskou moord en brand schreeuwde over de imperialistische oorlogsophitsers die een einde wilden maken aan een naar hun mening bestaand evenwicht in Europa (door de Engelse en Franse kernmacht), kwam het uiteindelijk toch naar de onderhandelingstafel In november 1981 waren de onderhandelingen over de middellange-afstandswapens (In termediate Nuclear Forces INF) in Geneve een feit. Parallel aan deze onderhandelingen werden in 1981 Geneve ook de bespre kingen in SALT-kader, dus over de lange-afstandswapens voortgezet. Slechts de naam veranderde: SALT werd START, Strategie Arms Reduc tion Talks, omdat men in plaats van begrenzing tot beperking van de be staande arsenalen wil komen. Kort Tenslotte zijn er de kernwapens waarover nog in het geheel niet wordt onderhandeld. Dat zijn de zgn. korte-afstandswapens met een bereik van minder dan 500 kilometer. Zij vormen in feite de opstap van con ventionele wapens naar het „grotere werk", de strategische wapens en de tactische voor de middellange af stand. Het probleem bij deze wapens is dat ze door hun omvang en mobili teit nauwelijks te verifiëren zijn, zodat het maken van afspraken over aantallen en soort een uiterst moeiza me zo niet onmogelijke zaak is. Aan NAVO-kant zijn er nu ongeveer 6000 kernkoppen voor deze wapens. Het gaat daarbij om nucleaire grana ten die met conventioneel geschut kunnen worden afgevuurd, kernkop pen op raketten voor de korte afstand, mijnen, diepzeebommen en bommen werpers voor de korte afstand. Het zijn deze wapens die in geval van een conflict het eerst zullen worden ge bruikt. omdat ze bedoeld zijn om een conventionele opmars van het War- schau-Pact tot staan te brengen. Zo lang het Warschau-Pact haar voor sprong op conventioneel gebied be houdt. kan de NAVO niet zonder kernwapens voor de korte afstand. Maar de onderhandelingen om tot een evenwicht in conventionele bewape ning te komen, de MBFR-besprekin- gen in Wenen, slepen zich al tien jaar zonder noemenswaardig resultaat voort. (Door Ruud de Wit) Goedingelichte bronnen in Paramaribo hebben de verwachting uitg» sproken dat de komende dagen aanzienlijke wijzigingen zullej plaatsvinden binnen de Surinaamse regering en andere door het lege gecontroleerde staatslichamen. Dit kan worden geconcludeerd uil redevoering die legerleider Desi Bouterse deze week voor de Surinaa TV en Radio uitsprak naar aanleiding van de recente gebeurtenissen a het eiland Grenada. In zijn rede veroordeelde Bouterse gewezen op de opvallende paraüj niet alleen de buitenlandse inmen- tussen de wijze waarop in decta ging. „die het Grenadese volk de ber van het vorig jaar 15 oppose mogelijkheid ontneemt om op een ten van het bewind Bouterse uit j zo cruciaal moment van zijn geschie- weg werden geruimd en de mania ii denis eigen oplossingen te zoeken waarop Bishop de premier v voor zijn interne problemen", maar nada, en enige van zijn ministersti wees hij eveneens indirect Cuba aan sympathisanten vorige week o e als de oorzaak van deze problemen Grenada werden gedood, op Grenada. Ook in december doken berichte Bouterse besteedde grote aandacht op dat het Cubanen waren die Boit aan de mogelijkheid dat soortgelijke terse hadden geadviseerd over d j gebeurtenissen als op het eiland wijze hoe hij moest afrekenen nu j Grenada ook in Suriname zouden zijn tegenstanders. Bouterse mc kunnen plaatsvinden in de nabije uit de dood van Bishop waarbij i m biu Cubanen ook de hand zouden h« ben gehad, hebben geconcludee i dat hem hetzelfde zou kunnen g j beuren. En gezien de uitwijzing vji toekomst. Hij kondigde drie maatregelen aan tegen Cuba. Allereerst werd de Cu baanse ambassadeur Cardenas op gedragen binnen zes dagen te ver- de Cubaanse ambassadeur moe: g trekken. De vertegenwoordiging minstens over aanwijzingen 'o van Cuba in Suriname zal worden schikken dat hem een soortgelijkfc teruggebracht tot het niveau van te wachten zou kunnen staan, zaakgelastigde. Deze mag zich ma- Naast de noodzaak om zijn eige ximaal door drie personeelsleden positie veilig te stellen liggen oo laten bijstaan, wat impliceert dat economische en politieke redené tientallen Cubanen binnen veertien ten grondslag aan de verander^ dagen het land zullen moeten veria- opstelling ten opzichte van Cut ten. De steun die Suriname sinds Ten slotte worden ten behoeve van staatsgreep van 25 februari 1980va een 'tussenstand' van de tussen Su- Cuba ontving, heeft weinig zoden en Cuba gesloten komsten de uitvoering van de daar aan de dijk gezet. Zeker financieti heeft Suriname weinig profijt gehad op gebaseerde projecten met onmid- van de banden met Cuba. dellijke ingang opgeschort. Waame- Nu de financiële positie van Surini mers menen drie redenen te kunnen me met de dag slechter wordt, blijh K aangeven waarom Bouterse is over- Bouterse gekozen te hebben voo >o gegaan tot het verbreken van de een wat openlijkere toenadering (o nauwere contacten met Cuba. De Amerika en ook Nederland, t eerste heeft te maken met zijn eigen landen, die afgezien van andere be positie die zou worden bedreigd zwaren, niet bepaald gelukkig waren ii door links-radicalen in de Surinaam- met de Cubaanse vrijage van E Zuiveringen Isolering Het afgelopen halfjaar kwamen er al duidelijke signalen uit Paramari bo dat Bouterse de toegenomen invloed van Cuba bij bepaalde groeperingen en personen binnen het revolutionair gebeuren niet lan ger wenste te tolereren. Zo dwong Bouterse de minister van volksmo- bilisatic, Sital, die zeer goede con tacten onderhield met Cuba, ont slag te nemen. Sital verdween ver volgens uit Suriname en verblijft nu op Cuba. Ook de directeur van de Nationale Voorlichtingsdienst, De Bie. en de directeur van het Bureau Volksmo bilisatie, Henk Essed. moesten de afgelopen maanden het veld ruimen, naar mag worden aangenomen eveneens omdat zij te nauwe banden met Cuba onderhielden. Een ander belangrijk element vormt verder de sinds 1980 herhaaldelijk aan het licht gekomen controverse tussen de nationalistische partij, de PALU (Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie) van minister president Alibux, en de Cuba-gezin- de Revolutionaire Volkspartij, waar toe o.a. minister Sankat Singh be hoort, Het is volgens politieke bron nen in Suriname waarschijnlijk dat bij de komende zuiveringen het juist de Revolutionaire-Volkspartijmen- sen zijn die van het politieke podium zullen verdwijnen. Overeenkomst In dit verband wordt er tevens op Ook in het Caribisch gebied heeft w Suriname niet de aansluiting gekit gen die het nodig had om ziji economische plannen in de regiott - realiseren. Afgezien van de nauw banden met Cuba, Grenada en Ni» f ragua die weinig economisch v deel voor Suriname opleverden, lit - pen de overige contacten in de regio n tamelijk stroef. Niet in het mins vanwege de pro-Cuba-gezindheilr van Suriname. n In dat licht was Suriname al eerdet y' dit jaar tot een enigszins gewijzigde s', opstelling overgegaan ten opziehir j. van Cuba door nauwer te gaan - menwerken met Brazilië. Bra2 had namelijk duidelijk laten merl geen grote invloed te zullen duldet van Cuba in een land dat aan he: hare grenst. Brazilië was hierom bereid aan Suriname verdergaand! I financiële samenwerking voor B I stellen ondanks haar eigen wankel? financiële positie. Tenslotte moeten de recente gebeuri l tenisen in Grenada Bouterse er toet u van hebben doordrongen dat het do Amerikanen ernst is met hun pok fir tiek in het Caribisch gebied g verder uitbreiding van het marm[ tisch virus te dulden zoals Reagan "j dat onlangs heeft genoemd. Her haaldelijk is er na december-moor- den vorig jaar gesproken over dt mogelijkheid van een invasie vaa Amerika, eventueel gesteund dor Nederland en Brazilië, teneinde Amerikaanse en Nederlandse bete- gen in Suriname veilig te stellen. Mijn argwaan groeide Ik ging er toe over om dagelijks Davids kamer te onderzoeken Wat \k zocht wist ik niet Als bij 's middags vertrok, pakte ik soms de auto en reed hem achterna Meestal raakte ik hem kwijl, 'n enkele keer zag hij dat ik in de richting van zijn vriend Kees /ietste Dan parkeerde ik de auto in 'l begin van zijn straat, maar ik kwam er met uit. Ik dacht erover na of ik aan zou bellen Ik utlde ze overrompelen, ik wilde kijken of ze inderdaad samen gebruikten Maar ik deed natuurlijk niets Ik deed trouwens helemaal niets meer. Ik vergat boodschappen te doen. ik zorgde slecht voor het avondeten, luisterde nauwe lijks naar de andere kinderen, verzorgde mezelf niet meer Ik werd volkomen gebiologeerd door Davids doen en laten" 'Uit. Yvonne Keuls, De moeder van David S Ambo-Baami Een voorbeeld van de enorme druk waaronder de gezinsleden leven wanneer een van hen als 'verslaafde' door het leven gaat. Alle relaties wor den in zo'n geval op de proef gesteld. De schuld- - vraag kan onder de inedegezinsleden worden uitge- l speeld om andere nooit eerder uitgesproken conflic ten mee uit te vechten. Men zal zolang mogelijk proberen tegenover de buitenwereld de schijn op te houden dat het allemaal wel meevalt. Niet verslaaf de kinderen uil hetzelfde gezin worden over het hoofd gezien. Alles draait om die ene broer of zus en daarvan voelen zij zich de dupe. Voordat we dieper ingaan op de pastorale zorg aan de verslaafde zelf. is het belangrijk te bedenken dat we vanaf het begin de naaste omgeving niet mogen - vergeten. Vanuit de kerken zou men moeten probe ren groepen te vormen waar ouders en andere familieleden elkaar ontmoeten om te worden opge- - vangen en begeleid. Wanneer je eikaars pijn herkent en deelt, zijn gevoelens van machteloosheid en A'erdriet beter te dragen. Zo kunnen schuldgevoelens verwerkt worden en wanhopige schrikreacties gere lativeerd. Landelijk doet de door de kerken gesteun de stichting De Regenboog' op dit punt geweldig werk. In het zojuist verschenen informatienummer "Meeleven met., vindt men allerlei gegevens over oudergroepen, het zomeijongeren-project in Amster- I dam, het prostitutieproject. de opvang van Suri naamse druggebruikers en de activiteiten in het Vensterhuis in Bussum. het Tabe Rienkshuis en het opvangcentrum 'De Herberg' in Rolde. Hoop Het is duidelijk waarom deze grotendeels uit vrijwilligers bestaande stichting de naam 'De Regenboog' gekozen heeft voor haar werk. Na de zondvloed werd deze hemelse kleurenwaaier het teken van blijvende hoop. Wanneer je het drugpro bleem bij voorbaat als een onoplosbaar verschijnsel ziet, wanneer je je niet weerbaar weet door Hem, die de boog van de hoop aan de hemel plaatste, kan je de hulpverlening onder druggebruikers wel ver geten. Al lijkt het een druppel op een gloeiende plaat, wanneer je één verslaafde van de ondergang hebt gered, terwijl het met zoveel anderen niet lukt, toch inspireert dat ene geredde leven je om door te gaan. Zoals zo vaak gaat het ook hier met om de kwantiteit maar om de kwaliteit. Aangezien het verschijnsel verslaving ook aan de kerken niet voorbij gaat en steeds vaker de vraag wordt gesteld watje op plaatselijk vlak aan preven tie zou kunnen doen, zijn er vanuit enkele plaatselij ke diaconieén initiatieven genomen om met vrijwilli gers een werkgroep 'verslaving' op te richten 'De Regenboog' heeft een preventiewerker in dienst die deze vrijwilligers traint en begeleidt. In overleg met de bestaande hulpverlenende instanties moet ter plaatse worden bekeken wat er mogelijk is. Dit varieert van het zoeken naar nazorg en aanloopa dressen tot het oprichten van ontmoetingsruimten en eenvoudige eethuizen, Nicotine Koortsachtig zocht hij naar zgn pakje Nergens te vinden, misschien nog in het tasje van zijn vrouw Weer mis Dan maar naar de buren ..Zeg. hebben jullie misschien sigaret-' ten in huis"Verdraaid", denkt hij nog 'op het moment dat nicotine verboden wordt, gaat bijna heel Nederland dezelfde kant op als de junkies' Een voorbeeld dat ons met de neus op de feiten drukt. Verslaving is geen zaak van 'een aantal werkschuwe jongeren in hartje Amsterdam'. Wan neer je bij jezelf te rade gaat, ontdek je hoe gevoelig je bent op bepaalde punten. Het sigaretje na de maaltijd, het biertje na een lange werkdag. En zeg nou zelf - wie wil er af en toe geen gokje wagen? De verkleinwoorden (een sigaartje, een borreltje) tonen aan hoe wij via de reclame quasi vergoelijkend worden uitgenodigd allerlei verslavende middelen te gebruiken De grens tussen normaal gebruik en verslaving is daarom moeilijk te trekken. De graadmeter is meestal of de betrokkene voor zichzelf of zijn omgeving problemen oplevert. Is dat stemmen uil de kerken laatste het geval, dan is er al bijna geen weg meer terug. Het probleem van verslaving ligt in het feit dat je steeds meer van een bepaald middel nodig hebt om hetzelfde effect te bereiken, omdat je lichaam eraan went. Stop je radicaal dan treden er geestelijk en lichamelijk ontwenningsverschijnselen op. die de gebruiker niet meer de baas is. Bovendien speelt de kring van gebruikers waarin hij is opgenomen een grote rol: Veel verslaafden komen in een niemands land terecht, wanneer ze ophouden te gebruiken. Geborgenheid 'Op een avond op de club vroeg Piet mg of ik eigenlijk wel eens getript had. Ik zei .Ja. natuurlijk, "id al veel over LSD gehoord, had vaak zitten luisteren als hij over zijn laatste tnp vertelde Piet grijnsde en toen ik merkte dat hij mij niet geloofde, begon ik maar wat uit mijn duim te zuigen Toen zei hij .Als je het eens wilt proberen Zaterdag heb ik echt goede trips. Daar kan je wel wat can krijgen" Ik lerheugde me op die zaterdag Ik dacht als tk eerst maar eenmaal getript heb. dan hoor ik helemaal bij de anderen'. luit: Chrisliane Fhet verstag van een junkie Wanneer we de oorzaken van (drugs)verslaving nagaan dan blijkt het verschijnsel in alle lagen van de bevolking voor te komen. Het is onjuist te denken dat junkies alleen uit achterbuurten komen. Wat wel opvalt, is dat er in veel gevallen sprake is van gestoorde gezinssituaties, waarbij de jongere emotioneel door overbezorgde ouders verstikt is geraakt, of door conflicten met en tussen de ouders onderling is genegeerd. Bovendien kunnen sommige kinderen niet voldoen aan de hoge eisen die hen door vader en moeder worden gesteld. Wanneer een kind telkens moet horen dat het op school niet goed gaat, dat hij of zij geen toekomst heeft, gaat het zichzelf als ongewenst en onbemind beschouwen. Wanneer een jongere zich niet werkelijk aanvaard weet, zal hij zelf moeilijk liefde geven en ontvangen. Zo ontstaat het verlangen om meer te zijn dan je je voelt. Bewustzijnsverruimende middelen maken die bele ving mogelijk. De gebruikerskringen bevredigen tijdelijk het verlangen naar geborgenheid. Het ge voel eindelijk jezelf te kunnen zijn, gelijkgezinden te ontmoeten, herkend te worden. Drugs moeten duur worden betaald: De grote handel is in handen van internationale misdaadsyndicaten. In de schaduw van de grote misdaad, bloeit ook de kleine criminaliteit. Elke gebruiker is een potentiële dealer (handelaar) om in eigen behoeften te voorzien. Daarom zal hij ook proberen om anderen tot gebruik te brengen. Men vervalt zo tot diefstal, inbraak en prostitutie. Het is een vicieuze cirkel waaruit bijna niet meer te ontsnappen valt. Er treedt vervreem ding op ten aanzien van de maatschappij en van zichzelf. De chaos is vaak zo groot dat jongeren zelf niet meer geloven in een weg terug. Het lijkt voor de hulpverlener een bijna onmogelijke toer om door de angst, de onwil en de omedeloosheid heen te breken. Pastoraat Het is de vraag in hoeverre pastorale zorg zinvol kan zijn voor degenen die zo onvrij geworden zijn. Wat kunnen de kerken doen om dit verval te voorkomen? In een zojuist verschenen pastorale handreiking wijst ziekenhuispredikant ds B. Holl erop dat de eerste vraag een zaak is van curatieve hulp. de tweede een van preventieve hulp. Komt men in aanraking met een verslaafde dan zal de hulpverle ner eerst zijn eigen onvrijheid moeten erkennen om vervolgens op basis van deze solidariteit met de gebruiker in contact te treden. In de Gemeente van Christus deelt immers ieder in verleiding en verslaving. Vervolgens zal de hulpverle ner na goede voorlichting en met kennis van zaken de problemen met de persoon in de gemeente bespreekbaar moeten maken. Zijn pasorale houding zal geen veroordeling moeten uitstralen, maar begrip en warmte. Dit betekent niet dat hij zich om de tuin laat leiden. Hij zal ter wille van de gebruiker soms hard moeten zijn in de weigering om via een omweg toch maar weer in het gebruik van bepaalde midde len toe te stemmen. De pastorale weg zal tot zelfaanvaarding van de gebruiker moeten leiden. Het is belangrijk dat de hulpverlener zelf het initiatief tot de contacten neemt. Een van de belangrijkste eigenschappen van het pastoraat is dat men zelf de mens in nood opzoekt en niet wacht tot de ander om hulp komt vragen. Deze hulp moet zonder bijbedoeling gegeven worden. Elke aangeprate bekering of opgedrongen geloofsleven, stellen met de nood van de gebruiker centraal, maar het doel van de hulpverlener. Het respect voor de ander en het herstel van zijn eigenwaarde staan voorop. Juist in de kerk moet de verslaafde een gastvrij huis kunnen vinden, waar hij tijdens en vooral na zijn crisis welkom is. R. E da Costa. Het adres van de stichting 'De Regenboog' is: Kloveniers burgwal 95. 1011 KB-Amsterdam; tel. 020-253737. De handleiding voor pastoraat en druggebruik is een uitgave van de Raad voor Herderlijke Zorg, Carnegielaan 9, 2517 KH-Den Haag: tel. 070-653915. In deze handreiking staan veel opvangadressen en literatuuropgaven vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4