VREDE de mensen steken hun nek uit Consumentenvereniging NIET ALLEEN LIEFDE GAA T DOOR DE MAA G Opstap plaatsen bussen PZC/streek m ^JDAG 28 OKTOBER 1983 V.l.n.r. Jacqueline van de Weijer, Huub Storm en Annie Boekhout: ma gezonde voeding naar grotere leefbaarheid akkelóptocht door Temeuzen: 'geest, van 21 november'.. OOSTBURG Volkorenmeel van onbespoten tarwe, ecologisch geteelde sla, tahin (een pasta van sesamzaad), het roept allemaal herinneringen op aan de geitenwollensokkentijd van zo'n vijftien jaar geleden. Sommigen gebruikten zelfs de term 'de tegencultuur', doelend op het zich afzetten tegen de moderne consumptiemaatschappij. In een tijd van verrechtsing lijken de van flower-power en hasjiesj doortrokken jaren heel ver weg. Het schuurwinkeltje van Corrie en Jan de Zwart, net buiten Oostburg teem aan de weg naar Zuidzande, herin nert aan die idealistischer dagen. Geitenwollen sokken zijn er in elk geval geen overbodige luxe, want warm is het er eind oktober beslist niet. Wat dat betreft is het geen supermarkt. Ook neonletters en op dringerige reclame-aanbiedingen ontbreken. Voor wie er nog nooit geweest is moet het een vreemde gewaarwording zijn. Eenmaal de hoge drempel overgestapt, straalt de rust en eenvoud je tegemoet. Achterin de winkel is Corrie bezig met het vullen van zakjes volkoren- meel Aan de rechtse wand kisten ren overgenomen Tommelbos-sys- gedeeltelïjke uitscha- wat is kleding, dat zijn allemaal fundamentele vragen. Nu worden we acht uur per dag als produktie- dier gehouden, de resterende acht uur van de dag brengen we met televisie en chips door als consump tiedier. En twee keer per jaar mogen we naar een vakantieparadijs". De in het begin aangehaalde jaren grMnS"dkrafd™naLintabboort™ m°el erbl' dede"k™ er k"JS alWd- - - minder van nodig hebt Volkoren- dat wil niet zeggen dat er een keling van de bank. waardoor min- zestig worden door de voorstanders der rente in het produkt hoert te van een meer levensbewuste sa- worden doorberekend. menleving als een belangrijke perio de gezien. Zowel De Zwart als De prijs van de natuurvoeding Storm hebben die Jaren ervaren als wordt door de woordvoerders van een tijd die van blijvende invloed de Commerswal als één van de zal blijken op de rest van deze eeuw. oorzaken gezien waarom 'het grote Niet alleen voor de jongeren, maar publiek' de deur van de schuurwin- ook voor veel ouderen zoals Storm) kei niet platloopt Als een krop sla was de doorbraak van 'de tegencul- of een potje pindakaas een paar tuur' een gewaarwording van: „Hè. kwartjes duurder is dan is dat voor er is toch nog iets mogelijk". Wan- veel mensen genoeg aanleiding om neer er wordt geopperd dat er sinds- weg te blijven. Volgens Annie Boek- dien weinig meer is overgebleven hout is dat een verkeerde vorm van van alle grote idealen, wijst De zuinigheid: „Het is waar dat de Zwart dat wat geprikkeld van de produkten hier duurder zijn. Maar hand als een oppervlakkige visie: vol flesjes en potjes gevuld met voor de leek onbekende pasta's en vloei stoffen „Als jè jarenlang in super markten bent geweest kost het wel moeite om hier binnen te stappen We hebben inderdaad te maken met drempelvrees, en dan niet alleen vanwege de hoge drempel hier in het deurgat", zegt Jan de Zwart. De tegenstelling tussen de schuurwin kel en elk willekeurig grootwinkel bedrijf zit in niet alleen in de ver schillende aankleding en aangebo den produkten. Winkelen bij De Zwart, gaat over het algemeen ge paard met een bewuster streven naar gezond eten en leven. Wie totaal geen vraagtekens zet bij de van kleur-, geur- en smaakstoffen stijfstaande Westeuropese eetcul tuur. weet waarschijnlijk nauwe lijks van het bestaan van onbespo ten en natuurlijke voeding af. De afgelopen maandag officieel in het leven geroepen Westzeeuws- vlaamse consumentenvereniging 'De Commerswal'-wfl daar wat aan doen Onbekend maakt onbemind, niet waar? De consumentenkring, genoemd naar de gelijknamige tuin derij van De Zwart, is als steun organisatie rond de schuurwinkel gebouwd. Er wordt een tweeledig doel nagestreefd: het verantwoord geteelde voedsel moet bij een bre der publiek onder de aandacht wor den gebracht en de winkel zou een hechtere financiële basis moeten krijgen zodat er meer verschillende produk ten kunnen worden ingesla gen en de prijs kan worden ver laagd Het één hangt uiteraard nauw samen met het ander In het op kringloop-papier gedrukte pers bericht staat: „De Commerswal is een vereniging van mensen die gif- vrij voedsel willen gebruiken, dat op een biologisch verantwoorde ma nier geteeld is" Jacqueline van de Weijer en Annie Boekhout, twee verse bestuurders en Huub Storm als één van de initiatiefnemers, ver wachten dat hun vereniging kan bijdragen aan het succes van de gezonde voeding. Tot nu toe was het assortiment van de met zelfge- teelde produkten vrij beperkt. Via de consumentenvereniging wordt het mogelijk om een groter aantal produkten in te slaan De leden kunnen in onderling overleg bepa len wat er bij het verdeelcentrum 'De Delta' op Walcheren moet wor den gekocht produkten vullen veel beter. Een omdraaiing komt. Veel van wat uit gewoon brood eten we thuis zo op, de jaren '60 komt blijft van belang" terwijl je met een echt volkoren- Toch lijkt de opkomst van een meer brood veel langer doet. Bovendien conservatieve geest niet te ontken- word je in de supermarkt gemakke- nen Vooral sinds de economie lijk verleid tot het kopen van aller- stroever is gaan lopen, worden de lei zoetigheid-troep Dat maakt het tekenen duidelijker. Volgens hem daar weer duurder". zijn ook de internationale ontwik- Voor groente gaat hetzelfde verhaal kelingen van beduidende invloed, op Storm meent dat de ecologisch storm gelooft dat die een uitstra- geteelde kolen, wortelen en sla veel ling op het leefklimaat hebben. Ge- minder 'gedreven' zijn. En trou- weid. neo-nazisme, het past alle- wens, een goede gezondheid is toch maal in het tijdsbeeld waarin de niet in geld uit te drukken''. Voor jeugd zich in een bepaalde rol is Annie is haar vijftien maanden ou- gaan inleven. Met 'maar nu zijn we de zoontje het levende bewijs dat wel erg ver buiten ons winkeltje onbespoten voedsel tot een betere terechtgekomen', keert Storm weer gezondheid leidt. Leeftijdgenootjes terug naar de Commerswal. zijn volgens haar vatbaarder voor allerlei kwalen De al van voor zijn J geboorte met natuurproaukten ge- y OOEOOf'uClCH voede Paz. die nog zichtbaar moeite Een van de doc]steMinsen va„ de heeft om oneffenheden in de winkel vloer ongedeerd te passeren, lijkt a cicjj yau c bestand tegen de meeste kinder- ren^De kennis' consumentenvereniging is het pro pageren van gezonde voedingswa ar de produkten uit de ecologische hoek moet via lezingen en tijdschriften meer wor den verspreid. Jacqueline noemt hel geven van kookcursussen als Leven De biologisch verantwoorde dins is voor de meeste leden van de mogelijk ment, initiatief. Een Commerswal meer dan elen alleen, behoorlijke voorliehlmK op uch Jan de Zwart, die als teler uiteinde- f°u vo|doende moeten rijn om de lijk de basis vormt, steil uitdruk- klanleukr,nS le vergroten, toor- kelijk dat hij mei rijn vijf hectaren oordelen over naluurvoeding r.jn grole tuinderij ook een duidelijke vcrl je vegelamr moet zijn daad wil stellen: ..Ik vind van voordat je aan de onbespoten sla belang dal je door eeologiseh te mag beginnen ,s een vaste mening, telen ook daadwerkelijk probeert die rich moeilijk laai bijstellen. De om iets te veranderen. Het is na- Het is natuurlijk niet zo tuurlijk een druppel op een dat Je P" definitie ronder vlees gloeiende plaat, maar door mijn moet leven om hier welkom te zijn. vijf hectaren komt er minder cad- Er "1" tegenwoordig ecologische mium in de Schelde en komt er en maero-biotische slagerijen; dat minder S02 in de lucht. 15 dus ook een mogelijkheid' Je roept niet alleen, je doet ook De ervaringen met de schuurwinkel wezenlijk iets" Voor de andere deel- sinds 1978 hebben geleerd, dat het nemers spelen achterliggende aantal klanten langzaam, maar met maatschappelijke motieven ook een zekere gestaagheid vermeer een rol. De moderne consumptie- dert. Zo zou het ook met de consu- maatschappij wordt afgewezen, mentenkring kunnen gaan. Jacqueline van de Weijer laat het De Commerswal, zowel de tuinderij bewustzijn voor de omgeving, het als de vereniging, staan aan het respect voor het leven meetellen in begin van een nieuwe periode Slaat haar overwegingen. Behalve eten het idee een beetje aan. dan is West hoort bijvoorbeeld het dragen van Zeeuwsch-Vlaanderen straks een niet synthetische stoffen er automa- bloeiende alternatieve eetcultuur usch bij. Huub Storm is van mening rijker En wie weet. verandert er dat de hele machinerie van de daardoor meer dan alleen de wijze maatschappij spaak dreigt te lopen, van voeding. Kennelijk gaat niet „Het hele mechanisme zou opnieuw alleen liefde door de maag bekeken moeten worden Wat is leven, wat is eten, wat is werken, Jan van Damme. Lening De vereniging begint met ongeveer dertig deelnemers, een volgens het bestuur hoopvolle start. Het finan ciële draagvlak wordt verkregen door de contributies en eventuele schenkingen. Verder wordt er naar gestreefd om een werkkapitaal bij een te krijgen door invoering van het zogenaamde Tommelbos-sys- teem. Hierbij is het de bedoeling dat er een bepaalde som vooruil wordt betaald. Het tegoed wordt genoteerd en iedere keer als de klant zijn levensmiddelen komt ha len. wordt het bestede bedrag afge schreven. Na verloop van tijd moet het tegoed weer worden aange vuld. Op die manier zorgen de klanten voor een renteloze lening. Eén van de positieve gevolgen dit van een ecologische winkel uit Die- Ecologische groente. I lUIf W mie J n H IUISPOLDERHAVEN Een beetje bang was ze wèl, die bejaarde mevrouw uit Oostburg. niet alleen van de kruisraket. „Gaan er méér mensen uit Oostburg mee?", vroeg ze aan Ad n Hoek van het Vredesplatf'orm Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de busreis regelt naar wat rtweg '29 oktober' is gaan heten: de vredesdemonstratie in Den Haag. Den Haag en een draaiboek uit te erken. Nog datzelfde voorjaar hield het Vre- desplatform zijn eerste korte stiltede monstratie: een weerkerend ritueel, waarbij zwijgzame actievoerders op de drukke vrijdagse koopavond in Terneuzen aandacht vragen voor de kon haar geruststellen. Twaalf vnooit gedemonstreerd Er zijn toen le bussen uit Zeeuwsch-Vlaande- groepen gevormd, zoals Vrouwen voor (zo'n 600 mensen) en een onbe- Vrede, om die mensen wat houvast te id aantal automobilisten en trein- geven en te voorkomen, dat ze in iigers voegen zich morgen bij naai- zichzelf gingen ronddraaien" Het Vre- atting 400.000 andere demonstran- desplatform bundelt inmiddels eep tegen nieuwe kernwapens in Euro- breed scala aan organisaties. Politie ke partijen als PSP, PPR, PvdA (som- i succes van de vredesbeweging mige afdelingen als Axel en Sas van zaak van de vrede, ft ook het gebied ten zuiden van de Gent 'op afstand CPN en EVP zijn sterschelde bereikt. Van Hoek en erin vertegenwoordigd maar ook de retaris André Jansen stellen het FNV en de met deze centrale verbon- iieugd maar ook enigszins over- den jongeren, de bond van ambtena- npeld door zoveel bijval vast. wan- ren en trendvolgers ABVA KABO. de de PZC voorzichtig op zoek gaat Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch- de betekenis van het verschijn- Vlaanderen, de Wereldwinkels. Vrou wen voor Vrede, het IKV. het comité van Hoek: „Twee jaar terug, bij de Stop de Neutronenbom en vredes- nonstratie tegen kernwapens in werkgroepen uit West Zeeuwsch- isterdam, hadden we vijf bussen Vlaanderen en Sas van Gent. Zeeuwsch-Vlaanderen. De organi- 'Nek uitsteken André Jansen: „We willen ons als anisaties zoals PSP en CPN. FNV. platform niet alleen bezighouden rkende Jongeren en het IKV. Het de atoombewapening. Het gaat ons oók om de gevaren van de atoom technologie in het algemeen, hel mi litarisme en het structurele geweld ie was toen in handen van een '21 'ember-comité', samengesteld uit aantal politieke partijen en linkse Jsaties zoals PSP en CPN. FNV. rkende Jongeren en het IKV. Het rk kwam neer op een man of vijf. !ar isen en hij hepen met PSP-vete- Bram van der Lek, die zich wat in de samenleving, bijvoorbeeld als gevolg van het economisch stelsel. Die doelstellingen zijn zo precies omschreven om te voorkomen dat je bij iedere actie eindeloze discussies krijgt" na gemakkelijk scheen te hebben ge- ïld tussen een overmacht aan D'66- te. ggen, aan het hoofd van het kilo- en terslange mensenlint door de tigDfdstad. Later, toen het journaal nde, drongen kopstukken van endA en FNV zich 'met hun dikke iken' schermvullend in beeld, her- lert André Jansen zich lachend, dinsdagavond. We zitten bij „Op zo'n moment steken mensen hun nek uit", weet Ad van Hoek. „Meelo pen in Amsterdam of Den Haag is niet zo'n risico Dat ligt anders als je weet datje in de Noordstraat in Terneuzen bekenden tegenkomt" André Jansen: „Of wanneer je in een klem dorp woont en iedereen je kent. Het ligt nog altijd gevoelig, al zou je dat misschien niet denken. Toen we pas geleden een advertentie voor de de monstratie in Den Hagg in de krant zetten, waren er mensen die wél mee betaalden maar onder geen beding wilden ondertekenen". In de loop van het jaar zetten zo'n duizend Zeeuws-Vlamingen wèl hun handtekening onder een petitie tegen het plaatsen van kruisraketten Jan sen heeft hem deze week opgestuurd aan premier Lubbers. Kernkop Een speels plan om autoriteiten, die Vaste programmapunten zijn de lan- opvallende uitspraken doen over be- delijke Vredesweek (in 1982 haalde wapening of atoom-technologie, te het platform een vooral door veel bekronen met het predikaat 'kernkop van dc maand' leed schipbreuk. Ei werd slechts één onderscheiding toe scholieren bekeken tentoonstelling het fascisme naar Zeeuwsch- ki thuis. In het van de bewoonde Vlaanderen) en de herdenking van de gekend (om van feestelijk uitreiken reld goeddeels afgesloten maar in Amerikaanse atoomaanval op Hiros- niet te spreken; het gaat tenslotte adsevallen niet van radio-actieve hima en Nagasaki niet om Harer Majesteits Huisorden •rslag gevrijwaarde Kruispolderha- In aPnl ei dit iaar trok een 8r°PPJe «n burgemeester Molthoff van Het interieur wordt verwarmd van een man OI vlJf Z1C^ terug op het Hulst. Hij bleek er niet langer van jr een kolenkacheltje (de buurt- vormingscentrum Hedenesse in Cad- gediend om brieven van dc W'erk- iap wacht op asfrdgas) en ademt zand om te beraadslagen over de groep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaan- verder de geruststellende sfeer campagne rond de demonstratie in deren op de raadsagenda te zetten en de jaren vijftig. rrjnna—M» giraiTFrimian isterdam en de geest van de '21e |l J;.ftju .-ember': ze vormen het vertrek- fij 9 ;an het Zeeuws-Vlaamse Vre- j' iplatform en tal van plaatselijke !B datieven. wilde voorkomen, dat de mensen [si K- I een léégte zouden vallen", licht de I O )niretaris toe „Het gros had nog a I BU De bussen, die het Vredesplat- iform Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ingezet voor de vredesde monstratie in Den Haag, hebben de volgende opstapplaatsen en 'ertrektijden: Cadzand, Hedenesse: 06.45 uur; Groede, bushalte Voorstraat: 07.00 uur: Breskens bushalte Langeweg: 07.10 uur: Schoondij- ke, Markt: 07.20 uur: IJzendijke. Markt: 07 30 uur Sluis. Markt.' 06.45 uur; Aarden burg. bushalte Markt 07.00 uur; Oostburg, Markt: 07 10 uur Philippine, Visserslaan 07.15 Sas van Gent, oprit brug: 07.30 uur; Westdorpe, rk-kerk: 07.35 uur; Axel, Kanaalkade (zwembad): 07.45 uur; Hulst, brandweerkazerne: 08.00 uur. Biervliet, busstation: 07 15 uur: Hoek. bushalte: 07.25 uur; Ter neuzen. Axelsedam: 07 30 uur: Zaamslag, bushalte: 07 45 uur; Vogelwaarde, bushalte 08.00 uur; Hengstdijk, bushalte 08.05 uur. Kloosterzande. bushalte Kloosterstraat: 08.10 uur. Verzamelpunt is de Veerhaven Perkpolder. zo verstrikt te raken in een oeverloze discussie. Ad van Hoek: „We wilden ook secreta ris-generaal Luns van de NAVO tot kernkop van de maand benoemen. Hij zei héél opmerkelijke dingen. Maar 't is er helaas niet meer van gekomen Inhakend op een initiatief van de vredeswerkgroep Sas van Gent. die de gemeenteraad wist te bewerken om het suikerstadje uit te roepen tot atoomvnje zóne. maakten bijna hon derd vredesactivisten onder wie een hoogbejaarde Souburger, die, be hangen met badges, geen demonstra tie overslaat in juni een fietstocht door de Kanaalzone De burgemees ters van Temeuzen en Axel kregen bij die gelegenheid een brief én het ad vies om het Sasse voorbeeld te volgen. Later zou de andere bestuurders m de regio een dergelijke raad per post bereiken. Zonder veel resultaat tot op heden De laatste bijeenkomst vóór Den Haag voltrok zich afgelopen vrijdag in het Terneuzense café La Belle Vue. Nadat het Links Kollektief Walcheren de gemoederen op straat had voorbe werkt met uiteenlopende strijdliede ren ageerde FNV-bestuurder Wil Wau- mans tégen oorlogsproduktie bij de KMS in Vlissmgen. De kleine vakbondsman kondigde aan. dat zijn organisatie met de hulp van deskundigen van buiten onder zoekt hoe De Schelde minder afhan kelijk kan worden gemaakt van de wapenindustrie. „Geen eenvoudige opgave, maar we hopen een krasje te kunnen zetten op het behang van de militaire industrie". Onderwijs Ad van Hoek top de voorgronden André Jansen van het Vredesplatform Zeeuwsch-VlaanderenTwaalf bussen naar Den Haag Het signaal uit de vakbeweging wordt in Kruispolderhaven met in stemming begroet. „Er verandert iels bij de FNV. Er wordt serieus over zaken van oorlog en vrede gedacht en gepraat", stelt .Andre Jansen vast. „Dat kan heel belangrijk zijn wan neer het straks tot plaatsing zou komen. Hoever zijn werknemers dan bereid zich daadwerkelijk te verzet ten? Jarenlang is daar binnen de vakbeweging nooit een woord over gezegd". Straks Dat is dus na Den Haag en de euforie van 29 oktober. Zal 'de geest van het Malieveld' erm slagen om de Zeeuws-Vlaamse vredesbeweging eensgezind te houden'' Ad van Hoek ziet de gevaren. Zegt: „Je loopt de kans. dat mensen afha ken als het niet tot plaatsing zou komen. Die vinden dan, dat ze hebben bereikt wat ze wilden. Dat risico is er óók als het niks zou uithalen. Dan krijg je 't commentaar: ach. zie je wel. 't helpt allemaal niks. Toch denk ik, dat de kans dat de zaak uit elkaar valt niet zo groot is. Vergeet met. dat er inmiddels een groot aantal groepen actief is. waarmee de mensen verder kunnen. De situatie ziet er héél anders uit dan na de demonstratie in Amster dam" Het Vredesplatform wil zich de ko mende periode actief richten op hel vredesonderwijs op de scholen voor lager- en voortgezet onderwijs. Jansen maakt enigszins triest de balans op: wél wat aanzetten en verspreide ini tiatieven. géén brede aanpak. „Lande lijk wil de ABOP. de algemene bond van onderwijzend personeel, wel iets doen Ze hebben onlangs nog een drukbezochte vredesmarkt gehouden. Maar ik heb de indruk dat er op plaatselijk niveau weinig doordrup pelt. Onderwijzers zijn individualisten en zeker nu de baantjes gevaar lopen bang om zich te profileren. Toch heb ben we wel iets bereikt. Op een aantal scholen wordt iets aan vredesonder wijs gedaan. Het Zeldenrustcollege in Terneuzen bijvoorbeeld heeft dit jaar erg veel aandacht aan de Vredesweek besteed. In Sas van Gent gaf de vredeswerkgroep voorlichting a leerkrachten en ouders. Hóe zet je zoiets op0 Maai het blijven vrij los staande initiatieven". Bob Lagaaij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 47