'Snel centrum-ziekenhuis voor Zeeuwsch-Vlaanderen' Verhuizing Van Dale' en restauratie van Zuidpoort 'Negeren van stopteken politie kwalijke Terneuzen wil kanon terug Feestweek bij opening van Den Hoekzak9 Oostburg Individueel judotoernooi Clinge NOODKREET GEMEENTERAAD TERNEUZEN: Zaalvoetbal toernooi in sporthal Axel RAAD SLUIS GING AKKOORD: VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 TERNEUZEN Er moet in Zeeuwsch-Vlaanderen zo snel mogelijk een centrum-ziekenhuis komen. De gemeenteraad van Terneuzen besloot donderdagavond die noodkreet 'ter kennis' te brengen van gedeputeerde staten van Zeeland en staatssecretaris Van der Reijden van WVC. B en w van Terneuzen onderschreven het standpunt van de raad van harte. 'Als we nu die kans missen, gaat het misschien dezelfde kant op als met de vaste oeververbinding' vreesde burgemeester C. Ockeloen. Namens alle fracties kwam CDA-er eerstkomende jaren per provmcie met Overigens sprak de gemeenteraad mr. A. Snoodijk met een initiatief- meer dan éen ziekenhuis mag worden voorstel. Hij stelde vast dat van de gebouwd 'De bouw van een centrum drie regio's in Zeeland Axel zich dindagavond al uit voor de snelle bouw van een nieuw cen- alleen ziekenhuis in Zeeuwsch-Vlaanderen txum-ziekenhuis Zeeuwsch-Vlaanderen geen centrum ziekenhuis heeft, maar wel voldoet aan de norm voor zo'n ziekenhuis", die is gesteld op 100.000 inwoners of meer. En aan die norm voldoet Zeeuwsch- Vlaanderen duidelijk Snoodijk constateerde dat uit hoofde van een verantwoorde ziekenhuis-ge zondheidszorg een centrum-zieken huis eigenlijk onontbeerlijk is en vond dat een beleid, gebaseerd op onafhan- verdient dan ook de hoogste priori teit' Burgemeester Ockeloen was met de raad eens dat het een slechte zaak is op het gebied van de ziekenhuiszorg afhankelijk te zijn van het buitenland BRESKENS In de koffiebar Bres- 'We moeten wel erkentelijk zijn voor kens, die gevestigd is in de pastorie Filmvertoning in koffiebar Breskens de hulp. die Belgie ons biedt, r van de evangelische kerk aan Papen- moeten wel er tegelijkertijd rekening drecht in Breskens. wordt zaterdag mee houden dat de mogelijkheden het derde en vierde deel van de film wat dat betreft in de toekomst wel- kelijkheid van het buitenland (veel eens minder zouden kunnen worden' Zeeuwsch-Vlamingen maken nu noodgedwongen gebruik van de voor zieningen in met name Gent en Brug ge) uit overwegingen van nationale gezondheidszorg ongewenst is De CDA-er wees op het 'bezuinigmgs- besluit' van de rijksoverheid dat de vertoond. De aanvang is Massale deelname aan turnfeest van EMM TERNEUZEN De Terneuzense gymnastiekvereniging EMM houdt morgen (zaterdag) in sporthal 't Zwaantje de jaarlijkse vaardigheids- proeven. Daarbij komen niet minder dan 300 turners en turnsters van de vereniging in actie. Dit turnfeest is al jaren het sportieve hoogtepunt van de Terneuzense club, die in totaal meer dan 700 leden telt en tevens een hoofdrol vervult in gewestelijke KNCG V-kampioenschappen. Uit dat enorme ledental komen dan ook telkens talentjes tevoorschijn, die zaterdag in de sporthal mogen laten zien waartoe ze m staat zijn Ongetwijfeld trekken ook nu de vaar- digheidsproeven weer volle tribunes. Vanaf 09.00 uur starten de jongste klassen (6 tot en met 9 jaar) op de onderdelen ringen, paardspringen, brugbalk (meisjes), rekstok (jongens) en mat. Na de middag strijd de eugd vanaf 10 jaar om de clubtitels. Daar staan ringen, paardspmgen, burg en mat als verplichte onderdelen op het programma. Toto ongeveer 12.00 uur 4komen 120 leden in de zaal, dat aantal wordt na de middag nog overtroffen als 180 deelnemers in actie komen. De algehele leiding van deze turndag is in handen van Nora van Bambost- Leeuw. Tiroleravond in Hulst HULST - De Hulster blaaskapel 'Die Hülsterhackerbub'n' houdt morgen, zaterdag 29 oktober, in nauwe samen werking met de blaaskapel 'De Lam soren' uit Lamswaarde een Tiroler avond in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. De twee blaaskapellen willen zich op die manier aan het publiek presente ren met de bedoeling de mensen van nabij van hun muziek te laten genie ten. Op het programma staat die avond Egerlander en Beierse muziek De blaaskapel uit Hulst verzorgt de muziek vóór de pauze en 'De Lamso ren' treden na de pauze voor het voetlicht. De Tiroleravond begint om 20.00 uur Scheldetoernooi bowling Cadzand CADZAND - In bowling 'De Schelde' in Cadzand wordt komend weekeinde het zesde Scheldetoernooi gehouden, waaraan ruim honderd bowlers deel nemen. Vrijdagavond start dit C-toer- nooi en onder de deelnemers voegt zich zondag de nationale dames- bondscoach Chris Mijnsbergen. die pas zaterdagnacht terugkomt van de wereldkampioenschappen uit Cara cas. De prijsuitreiking is zondag avond omstreeks tien uur Bromfiets gestolen in Sluis SLUIS Op het Walplein te Sluis is woensdagmiddag omstreeks vijf uur een bromfiets gestolen. De bromfiets is eigendom van M. van de P uit Sluis Het betreft een zwarte Yamaha. Ook Sluis wil kwijtschelding reinigingsrechten minst betaalden SLUIS In navolging van Goes zal ook Sluis in overweging nemen of het mogelijk is de minima vrij te stellen van de reinigingsheffing. Burgemees ter J. Asselbergs deelde donderdag avond tijdens de raadsvergadering mee dat hij zelf in elk geval positief staat ten opzichte van hel Goese initiatief. Het college zal binnenkort een standpunt innemen. Het eveneens als tegemoetkoming voor de bijstandstrekkers bedoelde PvdA-voorstel. om tot een gediffer- sieerd tarief voor de afvalstoffenhef fing over te gaan, werd door de raad niet overgenomen. Het vuilaanbod verloopt niet evenredig aan het aantal personen per gezin, zo is uit het onderzoek van het college gebleken. Bovendien zou differentiatie tot een grotere administratieve rompslomp leiden, wat weer kostenverhogend zal werken. TERNEUZEN Terneuzen wil z'n kanon terug. Het vervaarlijke schiet tuig dat sinds jaar en dag de ingang van het gebouw van de dienst Open bare Werken aan de Terneuzense Markt bewaakte, werd maanden ge leden door een grote groep verklede Biervlietenaren ('geuzen' noemden ze zichzelf) 'gestolen'. Dat gebeurde ove rigens onder de ogen van burgemees ter C. Ockeloen van Terneuzen die niet schroomde de 'geuzen' te tracte- ren op een blik spinazie, toen bleek dat ze - zelfs niet met vereende krach ten - ook maar enige beweging in het gevaarte kregen. Uiteindelijk kwam er een fikse kraan aan te pas, die het kanon op een vrachtwagen takelde. In Biervliet kon men z'n lok niet op, het gekaapte oorlogsmateriaal bleek hèt pronkstuk van de viering van '800 jaar stad'. Daarna kwam echter de kater Toen de 'heren van Terneuzen' na maanden wachten voorzichtig bij die van Biervliet informeerden naai de terugkeer van het kanon bleek dat in het dorp der haringskakers nauwe lijks te bekostigen. Tot op de dag van vandaag staat het kanon dan ook nog steeds op het schoolplein in Biervliet. De VVD-er W. de Zeeuw kaartte de kwestie donderdagavond breedgrij- zend aan in de gemeenteraad van Terneuzen. 'Wanneer komt dat fraaie ding terug', wilde hij weten. Burge meester Ockeloen: 'Hopelijk is dit niet het begin van nieuwe Hoekse en Kabeljauwse twisten. Wij hebben de mensen in Biervliet een kraanwagen aangeboden, maar we hebben ze nog niet willen ontmoedigen door die kraan zonder verder overleg alvast maar te sturen. Maar ik verzekeru komt het met snel voor elkaar, dan nemen wij krasse maatregelen'. Wethouder J van Rooijen (feestelijk heden) ik ben trouwens in het bezit van een stuk perkament, waarop staat geschreven, dat het kanon nog steeds eigendom van Terneuzen is. En dat kleinood heb ik wél van de Bier vlietenaren zélf gekregen'. 'Geuzenvoonnan' P. C. Hamelinck uit Biervliet, lid van een der raadsfrac ties. zweer in alle talen. Hij bloosde slechts In de navolging van voorstellen in de gemeenteraad van Goes kwam raads lid A. Persijn (Links Perspectief) don derdagavond met het voorstel om mensen, die in grote financiële nood \erkeren. als gemeente de helpende hand te bieden door hen vrij te stellen van het betalen van de reini gingsheffing of een deel daarvan. Hij vond dat b en w daarover maar eens moesten denken en stelde z'n collega raadsleden voor samen aan zo'n maatregel te werken. Burgemeester Ockeloen en wethouder Doppegieter hadden zo hun bedenkingen. Ocke loen vond dat Persijn de zaken te eenvoudig voorstelde. 'Want je pakt op die manier wel de man, die net een paar gulden boven dat minimum loon zit. Als je de minima die kwijt schelding bezorgt, moet dat bedrag weer wél w orden opgebracht door de rest van de bevolking. Dus óók door die man net die paar gulden boven dat minimum zit'. Ockeloen en Doppegieter stelden eensgezind vast dat de rijksoverheid vindt dat de gemeenten zich niet op het pad van de inkomens politiek moesten begeven. Nadat de PvdA-er J M Hamelink duidelijk had ge maakt dat ook zijn fractie weieens wilde filosoferen over het voorstel- Persijn verwees Ockeloen nsar de komende begrotingsraad (eind no vember). 'Want dit is toch meer iets voor een algemene politieke beschou wing'. De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel om ruim 90.000 gulden garantiesubsidie te verlenen aan de stichting Evenementencommissie Terneuzen voor de viering van '400 Jaar stad', volgend jaar. Alleen 'Links Perspectief had bedenkingen tegen de hoogte van het bedrag De SGP stemde om principiële redenen tegen De werkzaamheden aan 'Den Hoekzak' vorderen gestaag P. C. Hamelinck AXEL Morgen (zaterdag) staat de Axelse sporthal 't Sportuus weer in het teken van het recreatieve zaal voetbal. Door de zaalvoetbalvcreni- ging van Van Hoorn uit Hoek wordt een zaalvoctbaltocrnooi gehouden, waaraan door recreatieve teams wordt deelgenomen. Opvallend aan dit toernooi is dat het de ploegen is toegestaan met één of meer dames in het veld te verschijnen. Vorig jaar werd in 't Sportuus al een dergelijk toernooi met gemengde teams gespeeld. Dat is bij de betrok ken clubs goed in de smaak gevallen Om 20.00 uur wordt de eerste wed strijd van dit toernooi tussen hgt organiserende Van Hoorn en Bakkerij Risseeuw uit Zaamslag gespeeld De ovpnge deelnemende teams zijn het, famiheteam van De Putter uit Sluis kil. tc De Griete uit De Griete en een formatie van De Prijsslag, OOSTBURG - De officiële opening van het nieuwe multifunctionele centrum 'Den Hoekzak' in Oostburg op 3 februari van hel volgend jaar zal worden omgeven door enkele dagen van feestgedruis. Het programma van de feestweek moet nog worden uitgedokterd, maar er wordt gedacht aan film, voor drachten, theater, muziek, cabaret of exposities. De toekomstig gebruikers van het multifunctionele centrum bibliotheek, bejaardensoos, het ZIKV. muziekschool en arbeidsbureau hebben een werk groepje samengesteld dat zich met het feestprogram ma zal bezighouden. rk< Intussen vordert de bouw van 'Den Hoekzak' gestaag, (k Het gebouw zal begin december officieus in gebruik genomen kunnen worden Dan zal het precies een jaai geleden zijn, dat Sinterklaas de eerste paal sloeg. Hel m centrum dankt haar naam aan een klein, doodlopend !®j straatje dat vroeger op de plaats lag waar nu hetfW centrum verrijst. De naam is voortgekomen uit 'ambte lijke kringen'. De prijsvraag die was uitgeschreven door de gemeente Oostburg. leverde ruim zeventig "fd namen op, maar geen enkele daarvan kon genade nd vinden in de ogen van de Oostburgse bestuurders. 'Den Hoekzak' is ontsproten aan een ambtelijk brein. KANTONGERECHT OOSTBURG INKADER 15-JARIG BESTAAN CLINGE Het vijftienjarig bestaan van de Judovereniging Clinge ken merkt zich niet door cén of meerdere bijzondere activiteiten. Secretaris Theo van de Brandc: „Het belang rijkste voor ons is, dat onze leden zo optimaal mogelijk hun favoriete sport kunnen beoefenen. Daarom kunnen onze leden elke maandag avond terecht in de sportzaal van Malpertuus. onder de deskundige lei ding van trainer Hanny Sijs. Trainer Sijs is al ruim dertien jaar verbonden aan de vereniging, hij is al vergroeid met onze vereniging". De huidige voorzitter Eugene Verstraeten is éen van de oprichters van de Clingse judovereniging. Volgens secretaris Van den Brande is de 80 leden tellende vereniging groot voor een klein dorp als Clmge ,.De arumo onder de leden is fantastisch en de laatste paar jaar nemen de leden steeds meer deel aan toernooien in zowel Nederland als Belgie Door de deelname aan verschillende toernooi en zijn de prestaties van verschillende Clingse judoka's niet onopgemerkt gebleven Maddy van den Brande. dochter van secretaris Theo van den Brande, heeft tijdens de Zuidneder landse kampioenschappen al twee maal een zilveren medaille weten te behalen. Een zilveren plak tijdens dit groot toernooi is ook al eens behaald door Dennis Lansu, terwijl Bart Ver- meire onlangs Zeeuws kampioen werd als lid van het team van Delta. De Clingse vereniging organiseert ook jaarlijks een junioren- en een semo- rentoemooi Het jeugdtoernooi wordt in het voorjaar gehouden, terwijl de senioren en de dames in het najaar hun krachten kunnen meten. Komen de zaterdag wordt in de sportzaal van Malpertuus te Clinge het Zesde Indi viduele Judotoernooi voor dames (alle leeftijden) en heren 115 jaar en ouder) gehouden Theo van den Brande ..Ondanks de geringe ruimte die we ln Malpertuus hebben, zulien we voorlo pig ons toernooi met m een andere zaal houden In de sportzaal zijn er voor de junioren slechts 8 matten beschikbaar, terwijl de senioren er zelfs met 4 genoegen moeten nemen. Ondanks deze geringe ruimte heerst er toch een aparte sfeer, die we niet graag willen missen" Voor komende zaterdag verwacht se cretaris Van den Brande ongeveer 200 judoka's in Clinge. afkomstig uit Zee land. Noord-Brabant en Belgie. Uiter aard zal zijn dochter Maddy ook van de partij zijn. terwijl tevens de judo ka's Heijboer en De Boevere uit Bres kens aanwezig zullen zijn. Voor het buitenlandse tegenwicht zorgt het team uit Kortemarke In deze Belgi sche ploeg schuilen twee leden, die geselecteerd zijn voor de nationale Belgische ploeg De eerste wedstrijden beginnen om tien uur 's morgens Er zijn wedstrij den voor jongens van 15 en 16 jaar en voor meisjes van 8 tot en met 15 jaar "s Middags komen zowel de dames als de heren senioren in actie Het arbi trale korps staat onder leiding van Staf de Moor uit Axel. OOSTBURG „Het negeren van een door de politie gegeven stopteken is een kwalijke zaak". De officier van justitie mr Van Marion maakte don derdag tijdens de zitting van het kantongerecht in Oost burg een ver gelijking met de voetbalwereld: „Als een scheidsrechter fluit, dan moet het spel stil liggen, ook al heeft hij misschien ten onrechte gefloten. Over de juistheid kan dan later wor den gepraat". Het stopteken van dienstdoende poli- tie-agent vervult, volgens de officier, in de maatschappij een zelfde rol. De 18-jarige J I J N. uit Oostburg, die vorig jaar december op zijn bromfiets gas gegeven had in plaats van te stoppen, had dus een fundamentele fout gemaakt „Het was een opgevoer de brommer", verklaarde de verdach te. „en de agent was op de fiets". Desondanks had de politiefunctiona ris kans gezien de identiteit van de bromfietser vast te stellen. Het door rijden kwam hem op 200.- boete te staan, met nog een extra toegift van 45 - vanwege het niet toepassen van de verkeersregels bij het links-af slaan De eveneens uit Oostburg afkomstige mevrouw J. G. G werd ten laste gelegd dat haar auto met een kapotte uitlaat, slechte buitenspiegel en een onjuist kenteken op de openbare weg was aangetroffen Het voertuig werd bestuurd door R Volgens de uitleg van de verdachte had zij echter een principe afspraak met R die de auto wilde kopen Afgesproken was dat koper eerst de mankementen zal her- .stellen voordat er met het voertuig weer aan het verkeer zou worden deelgenomen Bovendien was G. al eens bekeurd voor dezelfde gebr aan de auto. „Hij heeft mij er ge,e^en ingeluisd. Moet ik nu dubbel won len?", vroeg de verdachte zich beta- zaak werd aangehouden voor De onderzoek nader Snelheid D. L. J. S. uit Breskens had 7 helemaal aan de verkeersrr10" niet houden. Hij was op 24 decerr?e!s ge- met grote snelheid de kruisn"®1- 1985e weg Breskens-SchoondijkeS van tre den. Hij kwam vanuit d ?P£puing Groede Op het tussen d ntonnen gelegen gedeelte maakte "Jp een abrupte stop om verkeer "'l e lich ting Schoondijke voorrange verle nen. De bemanning van eis-' naderen de politie-auto beoordeelde bruske rijwijze als onjuist, en maaKte proces verbaal op. Kantonrechter mr H. A. R. de Mul achtte echter niet bewezen, dat de verdachte geen voorrang had verleend en sprak hem vrij. P. M uit Sluis vond begrip bij het gerecht voor zijn 93 kilometer per uur ouwde kom van Schoont ire in de bebrband met een plotselii ke. In vin een familielid moest M ziekte uien. Met f 100.- boete werd i boot lijder coulant behandeld. Ook harrhge zaken hadden te maken n overtredingen van de verkeerswet Geparkeerde auto Hulst beschadigd HULST In de nacht van woensc op donderdag is de auto van R. v de B. uit Hulst flink beschadi Eigenaar Van de B. had zijn ai woensdagavond op een parke plaats op de splitsing Poortersla Liniestraat in Hulst geparkee Toen hij donderdagmorgen bij auto kwam was de hele achterzi beschadigd. Daarbij werd ook achterlicht van de auto van de teg partij gevonden. De dader bleef onbekend SLUIS De gemeenteraad van Sluis stemde donderdagavond in met zowel de restauratie van de Zuidpoort als met de verplaatsing van het standbeeld van J. H. van Dale. In de door deze punten histo risch aandoende raadsvergadering bestond geen bezwaar tegen het krediet voor beide projecten van ruim .f 110.000,- ten laste van de post reserve restauratie monumen ten. Wat betreft de opknapbeurt van de Zuidpoort, die in totaal bijna I 188.000.- zal kosten, waren alle raadsleden blij met het gebruik van de maatregel 'leerlingenbouw- plaats', wat een subsidie oplevert van 86.000,-. De combinatie van de restauratie met de ontsluiting van het achter de Zuidpoort gelegen fietscross-terrein werd als meegenomen beschouwd. Alleen P de Broek (CDA) vond de aanleg van een fietspad door de poort 'een historische vloek De Zuidpoort maakte vroeger deel uit van de verdedigingswerken, en een fietspad paste daar volgens de CDA- er niet in Nadat hij door wethouder J. du Fossé uitgenodigd was om na de afronding van de werkzaamhe den samen eens door de poort Sluis binnen te fietsen, sloot De Broek zich bij de meerderheid aan. De werken bieden plaats aan zes leerling bouwers, en zullen ongeveer twee jaar in beslag nemen. Standbeeld Ten aanzien van de verplaatsing van het standbeeld van Van Dale, was de fractie van de PvdA het niet eens met het Walplein als nieuwe lokatie Volgens mevrouw C van Oorschot hoorde de grondlegger van het Ne derlandse woordenboek thuis op de Markt, waar hij geboren is Nadat burgemeester Asselbergs de sugges tie van de PvdA als minder geschikt had afgewezen vanwette de vele au to's die daar geparkeerd staan, stemde de andere raadsleden in met de verplaatsing naar het Walplein De kosten komen neer op ruim ƒ9.000 -. waarvan het Nederlands verbond van ondernemers in de bouwnijverheid door middel van een schenking 1 000.- voor haar reke ning neemt De officiële verhuizing van Van Dale van de Wallen naar het Walplein zal in hel voorjaar van 1984 plaatsvinden. De raad stemde verder in met een wijziging van algemene politieveror dening. waardoor vrachtwagens en bussen niet meer langdurig in het centrum mogen parkeren, Op de leeftijd van 79 jaar is heengegaan onze geliefde zwager en oom. de heer IZAAK MILLE echtgenoot van mevrouw Levina Catharina van Hal C. F. Klaarstraat 80, 7511 PC Enschede Familie Van Hal Familie Risseeuw Neven en nichten 26 oktober 1983 Openb. 21 4 Tot onze droefheid werd 11a een moedig gedra gen ziekte van onze zijde weggenomen mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma CORNELIA GEERTRUIDA DE KRAKER echtgenote van Francois Pieter de Kubber in de ouderdom van ruim 73 jaar. Zaamslag F. P de Kubber Zaamslag: C. de Kubber C. E de Kubber-de Regt Schoondijke: N.M. P Verpoorte-de Kubber J J Verpoorte Maasland: Lia en Eef Haarlem: Hans en Anoek Zaamslag Ferko en Gnetje Schoondijke Jaco en Cynthia 2543 CJ Zaamslag. 27 oktober 1983. Axelsestraat 26. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maan dag 31 oktober a s om 14 45 uur op de Algemene Begraafplaats te Zaamslag Vooraf zal een korte dienst worden gehouden in de Nederlands Hervormde kerk welke aanvangt om 14.00 uur. Zie die de dienst en de teraardebestelling wen sen bij te wonen worden verzocht om 14 00 uur aanwezig te zijn in bovengenoemde kerk. Gelegenheid tot condoleren m 'De Rank' na de teraardebestelling. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 46