Gesprek Hulst en Casema over piraten op kabel Regiedebuut Bram Heyboer sTcmmM. Wissel Zeeuws- Vlaanderen MOLTHOFF IN RAADSVERGADERING Werklozen weten weinig van belangenbehartiging Voorbereiding acties politie TENTOONSTELLINGEN andré oosthoek VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 PZC/provincie 16 Hl'LST B. en w. van Hulst praten dinsdag 8 november met Casema over het toelaten van drie Belgische vrije radiozenders (in ons land: piraten) op het plaatselijke kabelnet. Dat zei donderdagavond burgemeester P. J. G. Molthoff in de raadsvergadering. Hij waarschuwde op voorhand, dat de mogelijkheden tot ingrijpen van de gemeente vrijwel nul-komma-nul zijn. wanneer het niet gaat om zaken als tarieven en andere leveringsvoorwaarden. Molthoff ontkende met klem dat het college vooraf officieel weet had van de plannen van Kabeltelevisie Nederland (KTN) om de vrije zenders, die opereren vanuit naburige grensgemeenten, 'op het net' te zetten. Het PvdA-raadslid B Martens kapit- kerkdiensten vanuit de basiliek wor telde het dagelijks bestuur van de den uitgezonden of valt er te denken Reinaertstad voor een nota over de aan een lijnverbinding naar de Mat- zaak Hij had de indruk dat b. en w. theuspassion. zich wel erg makkelijk van de omroep- R. J Eeman:,U doet nu net of b. en w Hij vond het nodig dat de leverings voorwaarden nog eens zorgvuldig on der de loep worden genomen. ..Stel dat mijnheer Pieterse o( mijnheer Wet streven va" het ™et OP "e looste waren maar binnen Ee^iS^anende Saf Mns^koOTd van WVC naar pluriformiteit afma- het stadhuis was dat wél het geval." ken. Als er al mogelijkheden voor het kabelnet gezocht moeten worden ..om te ontkomen aan de terreur van zen ders als Hilversum III" dan kunnen er Cabaretavond in Blaauwe Hoeve HL'LST In het kader van het 15-jarig bestaan werd donderdag avond in het restaurant van het ver- zorgings- en bejaardentehuis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst een caba ret-avond gehouden. De groep 'Neutje' bracht het programma 'Met olijke, olijke, olijke nootjes, komt alles vanavond welzeker terecht op z'n pootjes'. De feestavond was spe ciaal bedoeld voor de bewoners, per soneel. bestuur, directie en de bejaar den uit Hulst. De cabaret-avond be stond uit zang, dans, mimiek, sketch en muziek uit de vroegere jaren. Voor de feestavond bestond zeer veel be langstelling. Vandaag, vrijdag, staat vanaf 10.00 uur een oecumenische dienst in de kapel op het programma. Voorgan gers zijn rector P. van de Veeken en dominee R Hartog. De dienst wordt omlijst met volkszang en orgelbege leiding. Om 13.00 uur volgt een feeste lijk diner voor de bewoners Voor de muzikale omlijsting zorgen de heer A d'Hooghe en W. Lockefeer met muziek en zang. 's Avonds om 20.30 uur begint een feestavond voor het perso neel in het restaurant. Het orkest 'Bluesette' neemt het muzikale ge deelte voor zijn rekening. Verder is er een optreden van Benny Neyman. met verkoop van ruim 900 m2 grond op de nieuwe begraafplaats aan de begrafenisverzekering Dela voor de bouw van een uitvaartcentrum Hoe wel vrijwel niemand sputterde tegen de prijs i 75 - per vierkante meter, vrij van btwi waren enkele raadsleden bang dat het bedrijf een monopoliepo sitie zou krijgen Molthoff ontkende dat de plaatselijke situatie i.,die wij overigens niet kennen"! blijft gehand haafd Hij loonde zich bereid om ervoor te zorgen dat een mondelinge toezegging van Dela op schrift komt te staan Het PvdA-raadslid Martens wilde als enige de aantekening te hebben tegengestemd Hij wees op het feit. dat Hulst in het bejaarden- en verpleeghuis De Blaauwe Hove en het Sint-Lidumaziekenhuis over uitvaart centra beschikt en pleitte ervoor, de grond nog een jaar of tien vast te houden Jubileum Twee gewonden bij botsing fietser met bromfietser OOSTBL'RG Dc 27-jarige bromfiet ser P. A. M. uit Schoondïjke en de 23-jarige fietster F. van de B. uit Schoondïjke zijn bij een aanrijding donderdagmorgen omstreeks half acht op de parellelweg van de Lange Heerestraat tussen Schoondïjke en Oostburg gewond geraakt. Beiden werden met lichte verwondin gen per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oost burg. Beiden reden in de richting Oostburg Door nog onbekende oor zaak reed de bromfietser M achterop Van de B. De voertuigen werden licht beschadigd. Na afloop van de raadsvergadering werd tijdens een informele bijeen komst het dertigjarig lidmaatschap van het raadslid P. Stevens gevierd. Hij kwam kort na de oorlog in de raad van het toenmalige Sint-Jan- stcen. Sinds de herindeling van '70 bezet hij zijn huidige zetel in de Reinaertstad. Donderdagavond stond er op zijn plaats een bloemetje klaar. RESULTAAT VLISSINGSE ENQUETE: VLISSINGEN - Werklo zen in Vlissingen blij ken nauwelijks op de hoogte van het bestaan van groeperingen die zich in deze gemeente bezighouden met activi teiten van werklozen. Dat is een eerste, voor lopige, conclusie die naar aanleiding van de deze weck in het Vlis- singse stadhuis gehou den enquête oiider werklozen kan worden getrokken. De enquête is een initiatief van en kele werklozen die daarmee onder meer de behofte aan de toto- standkoming van een werklozenoverleg wil len peilen. Het is de bedqeling dat het Vlissings Werklozen Overleg (VWO) gaat fun geren als een belangen- behartigmgsorgamsatie voor werklozen, die be mand wordt door werk lozen. De initiatiefnemers Her man Geeraert en Kees Corbijn (de laatste is in middels weer afgevallen, omdat hij werk heeft ge vonden) begonnen maandag met hun en quête. Tot donderdag middag verzamelden zij veertig ingevulde formu lieren. Een wat tegen vallend aantal, aldus Herman Geeraert. De initiatiefnemers hadden verwacht 250 formulie ren te kunnen versprei den. „Dat is tien procent van het aantal Vlis- singse werklozen aldus Geeraert, „Dat leek ons een representatief aan tal. Maar de reacties tot nu toe vallen ons hele maal niet tegen. Vrijwel elke werkloze die we hebben benaderd vult het formulier in en rea geert positief op het ini tiatief' Niet meer dan vijf mensen reageerden afwijzend op de plan nen Uit de reacties blijkt dat een kwart van de ondervraagden be reid is actief mee te werken in het op te rich ten Vlissings Werklozen Overleg (VWO). Om een dergelijke instantie draaiende te houden zijn ongeveer vijftig mensen nodig, zo menen de initiatiefnemers. Dat aantal zal zeker gehaald worden, is de overtui ging van Geeraert De enquête wordt van daag, vrijdag, nog vooit- gezet in het Vlissingse stadhuis, Daarna wor den de overgebleven for mulieren verspreid over de Vlissingse club- en buurthuizen. Herman Geeraert verwacht eind november de resultaten van het onderzoek ver werkt te hebben Dan zal worden beslist hoe 'de initiatiefgroep verder te werk moet gaan.» Zeeuws-Vlaams Kamerkoor treedt op in IJzendijke IJZENDIJKE Het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor uit Oostburg zal zaterdag 29 oktober een dienst opluisteren in de rooms-katholieke kerk te IJzendij ke. Het koor, dat onder leiding staat van de heer F. van Raad, zal liederen van diverse klassieke componisten uitvoe ren De dienst begint om 19.00 uur. Zaterdag 17 december verzorgt het kamerkoor een kerstconcert in de Nederlands hervormde kerk te IJzen dijke. Ontspanningsmiddag gehandicapten in Sint-Jansteen 'HET GEEFT IN DE GAZET GESTAAN' Zeeland, houdt zaterdag 29 oktober (morgen), voor de leden een ontspan ningsmiddag in de grote zaal van het gemeenschapscentrum 'De Warande' in Sint-Jansteen De bijeenkomst wordt geopend door de heer J Koetsenruyter van de groep Hulst van de rijkspolitie met een lezing 'Veilig Verkeer voor onze ge handicapten De lezing wordt omlijst met dia's Daarna bestaat de moge lijkheid om vragen te stellen Na een korte pauze volgt het ontspannings gedeelte. dat bestaat uit een optreden van het bejaardenorkest The Old Timers'. Daarna is het de beurt aan de heer C van Helsland op zijn accor deon. Zijn optreden wordt opgeluis terd met medewerking van een saxo fonist en eén zanger. Mevrouw Lauwe- rijs zal daarbij verschillende liedjes ten gehore brengen De ontspannings middag begint om 14.00 uur Ook vnenden en bekenden van leden zijn welkom Statenfractie CDA wil herkenbaarheid landbouwtrekkers in het donker MIDDELBURG - Dc CDA-statenfrac- tic vraagt in een brief aan het college van gs. bij het ministerie van verkeer en waterstaat aan de bel te trekken. Het gaat om een wijziging van het wegenverkeersregelement naar aan leiding van de vele ongevallen die zich, met name de afgelopen weken in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben voorgedaan tussen personenauto's en landbouwtrekkers. De fractie vraagt het college of dat ook van mening is dat de herkenbaar heid van menig landbouwmotorvoer- tuig vooral in het donker, onvoldoen de is. De CDA-fractie schrijft verder: „Het Landbouwschap dnngt al jaren aan op een aanpassing van het wegen verkeersregelement waarin een duide lijke markering aan de achterzijde van landbouwmotorvoertuigen voor geschreven wordt, zodat ze voor de overige weggebruikers beter als lang zaam rijdende voertuigen herkenbaar aldus de Statenfractie van het CDA VLISSINGEN - Bij de Vlissingse ge meentepolitie zal in de periode van 7 tot 17 november actie worden ge voerd tegen het regeringsbeleid. Hiertoe besloten de leden van de afdeling Vlissingen van de Neder landse Politie Bond donderdag tij dens een door veertig leden bezochte vergadering. De aanwezigen stemden unaniem voor het voeren van acties. De actie zal worden gevoerd volgens de richtlijnen van de NPB, zo ver klaarde woordvoerder J Stuut van de Vlissingse afdeling, en valt in drie fasen uiteen. De laatste fase eindigt op 1 december Het karakter van de protestacties zal in elk stadium scher per worden, aldus de heer Stuut. die geen mededelingen wilde over de aart van de acties. Ook de beide bonden van het Middel burgse politiekorps (ACP en NPB) hebben tijdens een ledenvergadering besloten stiptheidsacties te gaan voe ren. Volgende week wordt door de beide bonden een actiecomité samen gesteld, dat de acties zal voorberei den. De acties zouden in de tweede week van november kunnen begin nen. Er wordt zoals gemeld gedacht aan stiptheidsacties bij de recherche, het lokale verkeer en de verbalen administratie. Verder wordt gedacht aan een korte werkonderbreking. Vooruitlopend op de stiptheidsacties bij de Nederlandse politie gaat de politie met ingang van vandaag but tons dragen met de tekt tekst 'Ik pik het niet'. De afdeling Noord- en Beveland van de Nederlandse Politiebond heeft donderdag unaniem besloten alle ac ties van deze bond daadwerkelijk te zullen steunen en eraan deel te nemen als het overleg met minister Rietkerk op 2 november mislukt. Enkele comi- te's zijn al bezig met de voorbereidin gen van acties In hel Bergen op Zooms museum Markiezenhof woedt lot 15 november 'Peinture. Pcinture' een uitbarsting in verf van zes Vlaamse schilders. Ze hebben hun werk geschaard rond het triptiek 'De Martelgang' van Jan Cox met als opzet deze Nederlandse Vlaming eer te betonen. In zijn korte inleiding deelt de ge meenschapsminister voor cultuur Karei Poma mede dat het zijn hui dig beeld is van Vlaanderen. Dat de schilderkunst hier een belangrijk aspect is. hoeft geen betoog Afgaande op deze tentoonstelling moet zijn gevolgtrekking zijn dat er iets onaangenaams aan de hand is met het huidig beeld, van Vlaande ren. Noemt men de schilderkunst die hier gepresenteerd wordt er het gezicht van, dan doemt het schrik- verhaal op van rijk met lichamelijk schoon bedeelde jongelingen die op een kwade ochtend in de spiegel hun schoonheid verschrompeld zien tot een kwarrige aangelaatsvlek. Een stukje gezicht dan? Ja, maar net niet dat stukje met de begeerde tache de beauté. Dit kan toch - zelfs bij benadering - niet het beeld zijn van de hedendaagse Vlaamse schil derkunst? Vlaanderen, door de eeuwen, een land van schilders. Ook in de laatste decennia hebben experi menten van velerlei aard het uit zicht op de schilderkunst nimmer ontnomen. Er werd doorgeschil derd, wijd en zijd, in den brede, gróót als de zee, het land, de kust en - de wereld ontstegen - hoog als de wolken. De verschijnsel heeft niet met bevlogenheden-van-hct-mo- ment te maken: er zit vanuit de traditie lijn in. Deze eeuw levert België onder meer een krachtige beweging als het Ex pressionisme op, het Surrealisme kan er bloeien en later wordt ook aansluiting gevonden bij de geest en daden van CoBrA. Al deze stro mingen kennen grote successen en op dat spoor vindt men - tot op de dag van vandaag - de post- em neo-expressionisten. 'realisten' van allerlei duiding en slag en een vrij forse nasleep van CoBrA Intussen blijft het 'bazarisme' dat zoveel verdoekte jongetjes met stearinetranen en zigeunerdames met tenminste één ontblote borst langs de kustateliersjaagt, verf clai men en tracht ook het Nieuwe Schilderen van het Vlaanderenland een cóte sauvage te maken. De Vlaamse Schilderkunst - de top ervan - blijft boeien én daarom is temeer jammer dat met met enkele hoofdzakelijk dicht- en doodge- schilderde vierkante meters pro beert een beeld op te hangen dat representatief zou zijn voor het beeld van heden Het begint al met het volstrekt oninteressante en slapjes ge schilderde centrale deel, de trip tiek van Jan Cox. Men kan er over discussiëren of men dergelijk zwak vertoon zo nadruk kelijk moet omgeven met homma ges. Men moet zich vervolgens af vragen of dat dan uitgerekend moet gebeuren met verflappen en kleurklappen van zulk een sleets idioom dat men even vergeet in 1983 te leven Er wordt nog eens gewaagd van 'onvermengd schil- derstemperament', van rasartiesten die 'de kwetsbaarheid van de mens tonen' of'het sentiment der dingen', van de lyrische abstractie als 'nieu we taal' nog wel van 'kunstenaars als kroongetuigen'. Ach. kom (nog) eens met, verhalen en vraag je af of de tijd soms stil heeft gestaan9 Waar is de toege voegde waarde van nü'' Het zijn vragen die men bij wezenlijke uitin gen - manifestaties die niet met tijd hoeven rekenen - met zal stellen. De vragen komen naar voren als men. drijvend op krachten die eens modisch waren, het beeld van een andere, nieuwere Tijd wil meebepa- len Er is niets échts meer te bele ven: men heeft de kiekjes gekiekt, de geluiden gehoord en verwerkt en er komt niets eigens uit de bus. Die bus - de buitenkant - kan interes sant zijn. getooid met een bonte pracht van kleuren als een reizigers- staal voor de verffabriek. Maar het gaat om de inhoud. Wie de pretentie van deze ten toonstelling kent, zou moeten con cluderen dal Vlaanderen aanslui tingen heeft gemist en dat de sterke kanten van dc Europese traditie én progressie er naar liet campo santo zijn verwezen. Dat nu is bedrieglijk Er wordt in Vlaanderen nog met meesterschap geschilderd en dat staat voor au thenticiteit. Men kan dat ook vin den in ander werk van enkele expo santen. Er is hier evenwel een keuze gemaakt die, naar het voorwoord zegt. weliswaar 'met gevoel voor humor' tot stand is gebracht, maar die een al te flauwe afspiegeling geeft van het beeld van Vlaanderen nü, Van lang naar kort: in het Hof der Bergse Markiezen cxjioseren Mau rice Wyckaert, Jan Burssens, God fried Vervisch, Yvan Theys, Fred Bervoets en Philippe Vandcnberg- he, alle zes lidmaten van het dui zendkoppig Genootschap der Grootste Schilders van deze eeuw. Ik heb ze - toen ze zover nog niet waren - stuk voor stuk sterker, interessanter en boeiender gezien. Dat moge het huidige gevoel van niet geringe teleurstelling verkla- Illustratie' twee luiken uit de Trip tiek van Jan Cox. 'De Martelgang'). ADVERTENTIE BRESKENS „Een vriend is ie mand die alles van je weet en toch van je houdt". Deze uitspraak vindt Bram Heyboer uit Breskens heel toe passelijk op de inhoud van hel to neelstuk dat de titel 'Het heeft in de gazet gestaan' draagt. Heyboer is belast met de regie van het toneel stuk dat uit drie bedrijven bestaat en geschreven is door de bekende Belgi sche acteur schrijver Romain de Co- ninck. Voor de Bressiaander is dit het debuut als regisseur. Hen rol die hem prima bevalt. ..Het is een uitdaging. Je ziet zo n stuk als regisseur door een heel ande re bril", zo zegt Bram. die zelf onder meer een hoofdrol vervulde in het bekende toneelstuk 'Cafe Centraal', dat later verfilmd is. In 'Het heeft in de gazet gestaan' spelen nog drie andere bekenden uit 'Café Centraal' mee. te weten Rino Pieters en broer en zus Fred en Agnes Standaert. In juli werd gestart met leesrepetlties van het 126 bladzijden tellende stuk De spelers. 14 in totaal, komen uit Aardenburg. Maldegem en Eede „Er zitten mensen bij die nog nooit eerder op de planken hebben gestaan, maar als je ziet wat een talent, sommigen hebben", zegt Bram Heyboer veelbe lovend Met de mensen achter de schermen meegeteld bestaat de groep uit 25 personen, die tussen de 20 en 50 jaar oud zijn. Half augustus gingen de repetities op het toneel van start. Tweemaal in de week, op maandag en woensdagavond worden gedeelten ingestudeerd op het podium van het multifunctioneelcentrum 'Hof van Ee de in Eede waar ook de uitvoering zal plaatsvinden „De spelers zijn zo en thousiast dat ze in het weekeinde een tekstrepetitie organiseren Je kunt dat goed merken als je ze op maandag op het toneel ziet spelen'aldus Hey boer. „Het gaat allemaal in goede harmonie en de teamgeest Is prima". zo vertelt de Bressiaander die dit van het grootste belang acht voor het welslagen van het stuk. Heyboer omschrijft het toneelstuk als een levensspel met een diepe inhoud. „Je kunt af en toe lachen maar er zit ook dramatiek in. Er gebeuren alle daagse dingen. Gebeurtenissen die iedereen kunnen overkomen". „Het heeft in de gazet gestaan speelt zich af in de jaren 60 en handelt over een echtpaar Richard, werkzaam in een garage, en Julia Plas. Het echtpaar heeft een zoon André. die net is afge studeerd als ingenieur. De zoon gaat met de auto van pa naar een café om dit heugelijke feit te vieren. Diezelfde avond wordt in een straat iemand doodgereden en de dader geeft het kenteken op van de auto waar André in rijdt. die. naar later blijkt, onschul dig is. Dat brengt vele verwikkelingen met zich mee waardoor het echtpaar Plas veel verliest Na drie uur toneel volgt tenslotte toch een happy end. van het stuk dat in een Belgisch en Zeeuws-Vlaams dialect gesproken wordt. De hoofdrollen worden gespeeld door Fred er. Agnes Standaert (Richard en Julia Plas*. Ronnie Pielaet iAndréi. Gaby Ramden (Mietjei. Rudi Buzeyn (Oswald). Rino Pieters (Stafkei. Mar- nèt Laridaen (Valeriei en Jean Cat- toor (Trifom. Souffleur is Willy D'hondt uit Aardenburg. Première Beeld van een repetitie. Bram Heyboer staat ais derde van links achter de tajel De première van het stuk vindt plaats op 10 december in het 'Hof van Eede' Bram Heyboer ..Als het een beetje meezit zal de schrijver Romain De Coninck bij de première in de zaal zitten' Door de lange duur van het toneelstuk is de aanvang om half acht 19.30 uur) Op 17 december volgt een tweede voorstelling en mogelijk naar mate er belangstelling voor bestaat wordt het op 18 december nogmaals gespeeld Een half jaar repeteren zal dan hopelijk worden beloond met een warm applaus. V.D. REEPE, Goes FREYSER. Hulst SCHONIS, Middelburg DE SPLENTER, Oostburg LUXY, Sluis KIK, Souburg V.D. SLOOT, Terneuzen MEEUSE, Yerseke V. OEVEREN, Zierikzee Kwaliteit heeft een naam..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 32