NAVO schrapt 1400 )udere kernwapens Reagan vreesde gijzeling PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer acties in streekvervoer Geen CDA-spreker bij vredesmars Spanningen binnen het CNV lopen op TA TIONERINGSBESL UIT BEVESTIGD Boos op Koos Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? de PZC vandaag k«maiaaE 26e jaargang no. 253 rijdag 28 oktober 1983 luien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer IJ graden Matige, aan de kust nu en jan krachtige wind, draaiend van lUidwest naar noordwest ILTEN (GPD) „De spanningen en het CNV lopen op als gevolg de acties van ambtenaren. De rtegeinvoordigers van de werkne- •rs in het bedrijfsleven vragen zich icds sterker af of de stiptheidsac- is en stakingen nog wel 'gesteund neten worden". li zei voorzitter Diilo van Comme- van de hout- en bouwbond CNV nderdagavond op een bijeenkomst side christelijke vakcentrale in Aal ten. Van Commenée vindt „dat er nog maar een manier is om de vrede te houden binnen het CNV", zo zei hij. „en dat is het loskoppelen van de onderhandelingen over ambtenaren salarissen enerzijds en die over uitke ringen en minimum-lonen ander zijds". Volgens de bondsvoorzitters dreigen deze laatste groepen onderge sneeuwd te worden, door wat hij noemde „het gedoe van de ambtena- Van Commenée betoogde dal de amb tenaren in vergelijking met de werk nemers in het bedrijfsleven al jaren lang bevoorrecht zijn. „De salarissen zyn in stand gebleven Er zijn geen ontslagen geweest terwijl de overige werknemers geconfronteerd werden met loon inleveren, faillissementen en het schrappen van gratificaties en dergelijke" Hij vond dat de bonden wel terecht in opstand komen tegen het dictaat van de overheid om de overheidssalaris- sen te korten, maar hij vond dat de acties niet meer in verhouding staan tot de ernst van het probleem Van Commenée zei dat bonden als de vervoersbond en de industrie- en voe dingsbond hem steunen in de gedach te om binnen de Stichting van de Arbeid alleen nog op te komen voor uitkeringstrekkers en minimumlo nen. Laat de ambtenaren hun proble men maar uitvechten met Rietkerk". cjIONTEBELLO (RTR/AFP) De ministers van defensie van de NAVO-landen hebben londerdag besloten het kernwapenarsenaal in West-Europa te verminderen met. 1400 isserouderde taktisclie kernwapens. Tegelijkertijd bevestigden de ministers hun besluit in '^lecember te beginnen met de stationering van 572 nieuwe Pershing-2 en kruisraketten, als er lan nog geen akkoord is bereikt in de onderhandelingen in Geneve. sretaris-generaal Joseph Luns hei- aerde eraan dat de NAVO in 1981 al id besloten 1000 taktische kemwa- c ais te verwijderen. Deze reductie et 1400 komt bovenop die al eerder rj «loten vermindering van de korte- Cl rachts-wapens. sprak overigens over plaatsing •n nieuwe kernwapens in West- mesland „in november", terwijl de 1AVO tot nu toe altijd, zonder nadere pecificatie, heeft gesproken over het üatsen van de eerste nieuwe kemra- etten „tegen het einde van het jaar". .eidraad aanbeveling van de NAVO-des- w ündigen om de komende vijf a zes -ir 1.400 kernkoppen uit West-Euro terug te trekken - afgezien van de 1 korte drachtwapens die door ra- 'i' etten voor middellange afstand zul- ïn worden vervangen - is voor Neder- "fcd „een belangrijke leidraad" bij ct beoordelen van het Nederlandse undeel in de gemeenschappelijke de- nsie, zo heeft minister De Ruiter onderdag in Montebello verklaard, deze aanbeveling, noch in de verga- lering van NAVO-ministers van de- insie, is gesproken over het aandeel ran Nederland of enig ander land Éonderlijk in wat moet worden ge- andhaafd of kan worden afgestoten, t leverdeling van de 1.400 kernkoppen ter typen van wapens en landen, en :t aandeel van de individuele landen -het nieuw samen te stellen pakket, seen zaak van de opperbevelhebber randeNAVO-troepen. de Amerikaan- s generaal Bernard Rogers. Maar de t dteindelijke beslissingen worden ge ien door de nationale regeringen. nieuwe modernisering van het NAVO- hing Il-raketten. Het is, aldus de kernwapenarsenaal in West-Europa minister, meer „een aanpassing aan na de „modernisering" die bestond uit de nieuwe stand van zaken dan een het invoeren van 572 kruis- en Pers- soort moderniseringsprogramma' EXTRA BUSSEN INGEZET Maar wanneer je besluit dat je met- minder toe kunt dan je hebt, „hoort daarbij" dat bepaalde bezwaren tegen sommige systemen die behouden blij ven worden opgevangen Met name de Lance-artillerieraket is volgens de mi nister „voor verbetering vatbaar". De Nederlandse regering is bezig met een „kritische beschouwing" van welk van de taken moet worden gehand haafd en welke zouden kunnen wor den afgestoten, en heeft hierover een brief aan de NAVO geschreven- Nederland. aldus de minister, heeft in elk geval „verhoogde belangstel ling" voor de artilleriesystemen. Een opmerking die waarschijnlijk zo zou kunnen worden uitgelegd, dat de regering niet wil dat de ruim 220 stukken 155 mm-geschut geschikt worden gemaakt voor het afvuren van atoómgranaten. AMSTERDAM - Met de leuze 'Boos op Koosop de borst gespeld, hielden deze politieagenten donderdagmorgen in Amsterdam een oogje in het zeil tijdens een actievergadering van GEB-ambtenaren, die bijeen Waren int protest tegen de voorgenomen korting van 3'h op de ambtenarensala rissen door minister Koos Rietkerk van binnenlandse zaken. Demonstratie y- CNV WIL STAKING4NOVEMBER Aanpassing Minister De Ruiter ontkende dat de nuclear planning group' van de NA- G llttOS feite heeft besloten tot een DEN HAAG (GPD) CDA-kamerlid Sytze Faher zal zaterdag niet spreken op de demonstratie tegen kernwa pens in Den Haag. Een verzoek uit linkse CD A-kringen is door het orga niserende Komitee Kruisraketten Nee verworpen, omdat het CDA dc leuzen van de demonstratie niet on derschrijft. Christen-democraten die de afwezig heid van hun partij bij de vredesmars pijnlijk vinden, poogden deze week om toch iemand van hun kleur op het podium te krijgen bij de demonstra tie. Ze dachten daarbij aan Faber, omdat hij tegenstander is van de kruisraketten. Hij zou niet namens, mam wel „vanuit" het CDA kunnen spreken. Overigens spreekt Sytze Faber zater dag wel in de Haagse Grote Kerk, waar het IKV en de CDA-jongeren een gezamenlijke manifestatie houden. Het CDJA heeft wel een officiële spre ker bij de vredesmars Uit kerkelijke kring spreken voorts de Bredase bis schop Ernst en de voorzitter van de Raad van Kerken, dr. Mulder. ten de spoorwegen toch nog om streeks 100.000 mensen tijdig in Den Haag te krijgen. Ook automobilisten moeten vroeg zijn, want als men al een parkeerplaats vindt, zou dat wel eens op een afstand van drie kwartier lopen kunnen zijn Het ministerie van verkeer en water staat heeft de streek- en stadsver voerbedrijven speciale toestem ming gegeven voor het vervoer van demonstranten naar Den Haag mor gen. De vervoersbedrijven kunnen hun aanvragen indienen bij de in spectie van de rijksverkeersdienst. Veel streekvervoersbedrijvcn heb ben donderdag al van die mogelijk heid gebruik gemaakt. De chaos zal zaterdag groot zijn in Den Haag. Bij gebrek aan extra trei nen, door de stiptheidsacties van het spoorwegpersoneel, zullen veel deel nemers aan de grote vredesmars met de auto komen. De Haagse politie voorziet gigantische verkeers- en parkeerproblemen rondom het Ma lieveld, omdat ze onvoldoende men sen beschikbaar heeft om alles in goede banen te leiden. Wie betogen wil, doet er daarom goed aan vroeg van huis te gaan. Als trein reizigers een half uur eerder vertrek ken dan ze van plan waren, verwach- Tweede De PZEM wil er graag een tweede kerncentrale bij in Borssele In de eerste helft van het volgende jaar geeft het kabinet antwoord (PAGINA 131 Molens Het restauraliebeleid voor mo lens dreigt vast te lopen het njk heeft geen geld meer. (PAGINA 15) Zeeland 84 Kees Blommaard heeft een nieuwe 'stunt' voor volgend jaar in petto, het Zeeland 84- toernooi met een aantal top voetbalteams. (PAGINA 21) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 13, 15, 16, 17 en 19. Sport: 21. DEN HAAG (GPDi Ook vandaag zullen 24-uursstakingen bij het streekvervoer plaatsvinden uit pro test tegen plannen van de regering om de salarissen met 3.5 procent te korten. De Vervoersbond FNV meldt dal dc acties zich verharden en dal wordt gestaakt bij de Gado in Gro ningen. de DVM in Drenthe en de Enhabo die rijdt tussen Amsterdam en de Zaanstreek. Chauffeurs van de BBA die in Midden- cn Oost-Brabant rijdt hebben gisteren gestaakt en zullen ook vandaag niet in actie komen. Voorzitter J. van de Scheur van de ambtenarenbond AbvaKabo heeft donderdag tijdens een bijeenkomst van 600 actievoerders in Almelo de ambtenaren, trendvolgers en uitke ringsgerechtigden opgeroepen samen een harde vuist te maken .Dan is het kabinet nergens meer met zijn plan voor de korting van 3.5 procent Dan winnen we' De Vervoersbond CNV. die tot dusver alleen heeft opgeroepen tot stipt heidsacties. wil een *24-uursstaking afkondigen op 4 november, wanneer het overleg over de arbeidsvoorwaar den tussen minister Rietkerk en de ambtenarenorganisaties op 2 novem- ver niets oplevert De acties bij de Spoorwegen en de veerdiensten in Zeeland hielden ook gisteren aan. NS had wel meer treinen ingezet, maar duidelijk is wel gewor den dat steeds meer reizigers de trein de rug toekeren. Het verlies van de Spoorwegen is hierdoor al opgelopen tot ongeveer 5 miljoen gulden. PTT-auto's vanaf de Brabanthallen naar het Provinciehuis. Daar wordt commissaris der Koningin Van Agt een pfetitie aangeboden, waarin men zijn hulp inroept om de regering erop te wijzen dat zij een fout beleid voert. In Den Haag wil een „wilde groep" ambtenaren de komende dagen het telefoonverkeer ontregelen. Dezelfde groep zou deze week al bezig zijn geweest met het buiten werking stel len van diverse geheime telefoonnum mers in Den Haag, Leidschendam en Voorburg. Het personeel van het telefoondistrict Arnhem wil een aanmerkelijke ver harding van de acties als het komend overleg met minister Rietkerk onvol doende resultaat oplevert, zo is beslo ten tijdens een demonstratieve bij eenkomst. Rotterdam PTT Bij de PTT beginnen de gevolgen van de stiptheidsacties voelbaar te wor den. In Zuid-Limburg, Groningen, Friesland en Drenthe heeft een deel van de post een vertraging opgeiopen van een dag. Het postpersoneel in Den Bosch houdt vanmiddag een demonstratie ve optocht met zestig tot zeventig Een groot deel van de Rotterdamse douaneambtenaren heeft gisteren tij dens een ledenvergadering ook al met. acties gedreigd. Mogelijk sluit ook het personeel van het loodswezen, de njksverkeersinspetie. Rijkswater staat en van dc rivierpolitie zich bij de acties aan. Daardoor zal de Rotter damse haven nagenoeg volledig wor den platgelegd. In Delfzijl hebben vijftig ambtenaren gistermiddag uit protest tegen de voorgenomen salariskorting elk een halve liter bloed gegeven aan de bloedtransfusiedienst. „Liever een halve liter bloed, dan 3,5 procent van onze poet", aldus de ambtenaren, Zij maakten gebruik van het Ambtena renreglement, waarin staat dat het mogelijk is het zerk te onderbreken om bloed te geven. Onderwijs Uimster De Ruiter Valse dollars VALKENBURG (ANP) - Twee hotel houders in Valkenburg hebben don derdag volgens de rijkspolitie vijf valse biljetten van vijftig dollar aan genomen. Eerder dit jaar zijn valste dollarbiljetten gesignaleerd in Alk maar en Den Helder. IADVERTENTIEi WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft de invasie van Grenada bevolen omdat een nieuwe gijzeling zoals in Teheran moest worden voorkomen. Hij zei dit donderdagavond in een televisietoe spraak vanuit het Witte Huis. In Grenada, zei hij, zyn we net op tijd gekomen - dat 'eiland-paradijs' was een Sowjet-Cubaans militair bastion, dat Marxisme moest verbreiden en democratie ondermijnen. Reagan be schreef pakhuizen vol wapens, een compleet hoofdkwartier en communi catieapparatuur, 'die duidelijk maken dat Cuba het eiland wilde bezetten'. Reagan betoogde dat zowel de aanwe zigheid van 1600 mariniers in Beiroet als de inval op Grenada zijn vastbe slotenheid tonen om Sowjet avontu- nsme af te schrikken 'Niet alleen heeft Moskou het geweld in beide landen aangemoedigd, maar het ver leent directe steun via een netwerk van handlangers en terroristen'. Volgens de Amerikaanse president was de inval in Grenada legaal vanwe ge het verzoek van de zes buurstaten en hebben de VS het recht de levens van hun onderdanen te beschermen De Amerikaanse mariniers hebben iADVERTENTIEi Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! En verdien honderden en honderden guldens per jaar op uw stookkosten Kies voor Radson ER. De zuinigste konventionele CV-ke(el Rendement maar liefst 92,7% (o w Vraag snel folder Antwoordnummer 67, 5960 WJ Pannmgen (Geen postzegel plak- RAD50N ken) Of stap meteen naar uw installateur. spaart uenergie donderdag Fort Frederick ingeno men. een legerkazerne die naar ver luidt het laatste belangrijke doel van de invasietroepen op Grenada was, zo is in regeringskringen op Barbados vernomen Eerder meldden twee radiozenders op Barbados dat de Amerikanen Rich mond Hill hadden ingenomen, een heuvel die uitkijkt over de hoofdstad Maar de strijd elders op Grenada duurt kennelijk nog voort. Generaal Hudson Austin, leider van het militaire bewind dat onlans de macht overnam op Grenada, houdt verscheidene mensen in gijzeling op het zuidelijk deel van het eiland. Dat is donderdag veromen in kringen van Amerikaanse inlichtingendiensten. Witte-Huiswoordvoerder Larry Spea- kes zei dat de invasiemacht op Gre nada was gestuit op meer en zwaarder bewapende Cubanen dan was ver wacht. BRIDGETOWN - Een groep Ameri kaanse medische studenten van de universiteit op Grenada arriveerde donderdag op Barbados De vier grote onderwijsbonden zullen samen de druk op het pariemet ver groten om te voorkomen, dat de plan nen van de regering met betrekking tot het onderwijs doorgaan. De bon den hebben donderdag tot gezamen lijke actie besloten Het betreft de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel iabopi Het Katholieke On derwijs Vakvereniging tkov>. het Ne derlands Genootschap van Leraren mgli en de Protestants christelijke Onderwijsvakorganisatie tpcoi Alle maatregelen die dit kabinet wil treffen, komen er voor het odcrwij zend personeel op neer dat het er volgend jaar zeven procent in koop kracht op achteruit gaat, zeggen zij. Benzine morgen weer duurder ROTTERDAM (ANP) - De mees te hcnzincmaatschappijen en vrije pomphouders gaan met ingang van morgen de prijs van super- en normale benzine met een cent per liter verhogen. Dat gebeurt ook met dieselolie, huisbrandolie en gasolie De prijsverhoging is voornamelijk een gevolg van het aantrekken van de noteringen op de yrije markt. Bij de meeste zelftankstations van de grote maatschappijen gaat een liter super zaterdag 179,2 cent kosten en een liter normale benzine 174.4 cent. De oprechte zorg over het voortbestaan van de rS-Hf? 1 wereld en de mensheid brengt morgen zaterdag - I 29 oktober naar verwach ting enkele honderdduizenden Neder landers naar Den Haag. Déar zullen zij massaal deelnemen aan de door het Konnté Kruisraketten Nee geor ganiseerde demonstratie tegen de voorgenomen plaatsing van 48 kruis raketten in ons land Twee jaar gele den gingen in Amsterdam vierhon derdduizend mensen de straat op; voor morgen mikt de vredesbeweging op een nog grotere opkomst. Met deze massale demonstratie in Den Haag willen de in de vredesbeweging sa menwerkende organisaties en partij en hun grote bezorgdheid en diepe verontrusting tot uitdrukking bren gen over de ongelimiteerde atoom wedloop in de wereld en meer speciaal over de voorgenomen plaatsing, in Navo-verband. van kruisraketten en Pershings-2. Primair is de demonstra tie van morgen gericht tegen de sta tionering van dit moderne oorlogstuig in Nederland. De Nederlandse vredesbeweging heeft als één van de eersten pro test aangetekend tegen de ongerijm de nucleaire bewapening van de grootmachten In het buitenland vond dit voorbeeld spoedig navolging, hetgeen de Amerikaanse historicus Walter Laqueur tot de uitspraak bracht dat Nederland de 'Hollanditis' exporteerde. Daarmee werd de faam van de Nederlandse vredesbeweging wereldwijd gevestigd. De Engelstalige pers sprak van 'Dutch Disease', de Hollandse ziekte. De grootscheepse vredesdemonstraties in 1981 en in 1983 in verschillende Europese steden maakten duidelijk, dat het onbeha gen over de atoomwedloop sterk leeft onder de Europeanen Miljoenen de monstreerden tegen kernbewapening en in hel bijzonder tegen de dreigende- plaatsing van Navoraketten Hier ligt ook het breukpunt met al degenen, die zeggen vóór ontwapening te zijn, maar dan tweezijdig, dus zowel door Rusland als door de VS. De voorstan ders van eenzijdige ontwapening is het er vooral om te doen de bewape ningsspiraal te doorbreken. Plaatsing aan Navo-zijde heeft onherroepelijk een reactie van het Oostblok tot ge volg. hetgeen weer leidt tot een nieu we bewapeningsronde. En daarmee, zo zeggen zij. wordt de onveiligheid bevorderd In december is het vier jaar geleden, dat de Navo het zogeheten dubbel- besluit nam over de stationering van nieuwe atoomraketten voor de mid dellange afstand in West-Europa. Het besluit hield in dat plaatsing van dit moderne oorlogstuig werd gekoppeld aan een aanbod aan de Sowjet-Unie onderhandelingen te beginnen over beperking van die wapens. Politici in Nederland, met name van CDA-signa- tuur. die het nogal moeilijk hebben met de voorgenomen plaatsing, blij ven hun hoop vestigen op Genève, waar de onderhandelingen tussen Russen en Amerikanen tot nu toe weinig succesvol worden gehouden. Maai' intussen dnngt de tijd. De Navo- landen staan op net punt de raketten toe te laten tot hun grondgebied. Over enkele maanden moet het aarzelende Nederland een besluit nemen. De be slissing doorschuiven kan niet meer. Aan het ja of nee van regering en parlement tegen de voorgenomen plaatsing van de 48 kruisraketten valt niet meer te ontkomen De vredesde monstratie van zaterdag komt derhal ve op een moment, dat het massale protest nog invloed kan hebben op de besluitvorming van regering en parle ment. Naast het directe doel 'geen plaatsing van kruisraketten', wil de vredesbe weging met deze demonstratie dan ook getuigen van de vaste wil van de deelnemers om de strijd voor de vrede en tegen kemwapening gaande te houden Hoe ook mag worden gedacht over eenzijdige ontwapening, niet mag worden vergeten dat de belangrijkste overweging bij de voorstanders hun zorg is om het voortbestaan van de mensheid. Het is ook angst voor het nucleaire monster, dat de beide groot machten hebben gebaard en dat als het niet aan banden wordt gelegd, de wereld in een catastrofe kan storten Kernwapens hebben jarenlang een afschrikkingseffect gehad Met het perfectioneren van de systemen is, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt, dat effect voor eer. belangrijk deel verlo ren gegaan. De twijfels over de waarde van afschrikking nemen toe. Steeds meer mensen, onder wie vooraan staande politici en wetenschappers, stellen vast. dat het tot nu toe gevoer de veiligheidsbeleid de onveiligheid heeft bevorderd. Het protest van zaterdag laat on veriet de grote verantwoordelijk heid van de regeringen om een uitweg te vinden. De wil dat dóór wat aan wordt gedaan is de ondergrond van het protest. Wie het als zodanig her kent zal minder moeite hebben met de opstelling van de vredesgroepen. Regering en parlement hebben hun eigen verantwoordelijkheid In de de mocratische rechtsstaat die Neder land heet te zijn. is gelukkig ruimte voor een dergelijk protest. Of de poli tici zich er door willen laten beïnvloe den is een zaak. die zij aan hun kiezers zullen moeten uitleggen. De beslis sing 'ja of nee' tegen plaatsing van de 48 kruisraketten moet in de regerings kantoren in Den Haag worden geno men en niet op straat Op zijn minst mag de politici worden gevraagd hun twijfels opzij te zetten. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1