B en w Mariekerke bezorgd over financiële toekomst Burgemeester van Vlissingen opende vogeltentoonstelling Voorbereiding acties politie Werklozen weten weinig van belangenbehartiging TENTOONSTELLINGEN andré oosthoek SftUMRNDtRg VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 PZC/provinc'e II 16' COLLEGE VOERT POST 'ONDERUITPUTTING' IN MELISKERKE - Of het uniek is kon de gemeentesecretaris van Mariekerke, de heer J. Engelvaart, donderdag niet zeggen, maar opvallend is het wel: in de aanbiedingsbrief die hoort bij de Mariekerkse begroting voor 1984, wordt een post 'onderuitputting' ingevoerd. Deze post gaat een bedrag bevatten van 30.000,-. Engelvaart: „We ramen allerlei onderhoudsuitgaven, zoals voor straten en torens bijvoorbeeld, aan de hoge kant. Dat deden we altijd al, anders moet je voor ieder relatief klein bedragje dat hoger uitvalt dan geraamd met een voorstel naar de gemeenteraad. Uit voorgaande jaren blijkt dat we op al die 'veilig' geraamde posten wat overhielden. Dat stoppen we nu in de post 'onderuitputting'.". In de aanbiedingsbrief schrijft het verkoopbaarheid steeds moeilijker zal besluit het selectieve gronduitgiftebe- goed functioneren van de peuterspeel- college van b en w dat de post voor worden". leid geheel op te heffen en daarnaast zaal er twee personen aanwezig moe- onvoorziene uitgaven aan de zeer ma- B en w stellen daarom voor een zo de aandacht uitsluitend te richten op ten zÜ" één betaalde leidster en een gere kant is: deze bedraagt ruim groot mogelijk gedeelte van de saldi- de bestemmingsplannen Loodhor en tweede persoon die via het vnjwilli- dc landelijke norm dienen er twee leidsters aanwezig te zijn voor de opvang van meer dan tien peuters. Naar de overtuiging van het Marie kerkse college wordt die norm be paald door het feit dat er toezicht op de groep moet zijn. terwijl een van de leidsters zieh met een of meer kinde ren in hel bijzonder kan bezighou den. Het gaat dan om twee bezoldigde leidsters. B en w vinden dat voor het 15 800.- Daarom willen ben wenke- reserve longeveer ƒ675.000,-) te ge- 'Bouwlust' le beleidswijzigingen doorvoeren, met bruiken om de bestemmingsplannen name op het gebied van de bezuim- zowel m voorbereiding als in uitvoe- gingen. Deze bezuinigingen zullen nng. exploitabel te houden. Dit heeft j 33 700,- opleveren, daarbij wordt de echter alleen effect wanneer de raad fit bezuinigingsoogpunt kijkt het 'onderuitputting' van ƒ30.000. Peuterzaalwerk voegd plus de genoemde 15.800. zodat de uiteindelijke post onvoorzien uitkomt op een bedrag van 82 500,- Het bezuinigingsbedrag is als volgt samengesteld SOOO.op de materiele uitgaven van de brandweer, 1700.- minder subsidie voor de telefonische hulpdiensten, kapitaaislasten van het tenruscomplex. ter grootte van ƒ21 400.- worden niet meer gefinan cierd uit de gewone dienst, en op onderwijs i bedrag per leerling) in to taal 8600.minder B en w van Mariekerke zien de finan ciële toekomst van de gemeente met zorg tegemoet. Aaan de raadsleden schrijven zij ..Wanneer u de conse quenties bekijkt die de korting op de uitkering uit het gemeentefonds en de invoering van de nieuwe financiële verhoudingswet met zich meebren gen. dan zult u zich onze zorgen kunnen voorstellen. Dat betekent, willen wij de inwoners van onze ge meente niet meer belasten dan hoogst noodzakelijk is, dat er van bezuinigin gen in het uitgavenpatroon sprake zal moeten zijn Het spreekt daarbij van zelf, dat een dergelijke bezuiniging het gemeentelijk service-pakket niet geheel ongemoeid zal laten". Ook de financiéle positie van de be stemmingsplannen ziet er steeds min der rooskleurig uit. Het college „Het aantal grondverkopen in 1983 had onmogelijk minder kunnen zijn, dat bedraagt namelijk nul. Dit brengt met zich mee dat de rentebijschrijving op die plannen de prijzen van de grond steeds hoger zal opdrijven, zodat de college ook al een jaar verder. De raad wordt voorgesteld in de toe komst (per 1 januari 1985) te korten gerswerk wordt aangetrokken Het college verwacht dat daardoor een bespanng wordt verkregen van tien mille In de aanbiedingsbrief legt het college er nog eens de nadruk op dat de gemeentelijke financiële zorgen niet op de inwoners moeten worden afge- Twee gewonden bij botsing fietser met bromfietser op het peuterspeelzaalwerk. Volgens wenteld door belastingverhogingen Wel is het dagelijks bestuur van Ma riekerke voorstander van een trend matige aanpassing van de tarieven met twee procent. In de brief staat niet aan welke belastingen het college denkt De behandeling van de begroting vindt eveneens plaats op 8 november. nncTDi-nr 's avonds vanaf zeven uur in het OOSTBURfi De 27-jarige bromfiet- scm„„tehuis. De -gewone' vergade- ser P. A. M. uit Schoondijke en de 23-jarige fietster F. van de B. Schoondijke zijn bij een aanrijding donderdagmorgen omstreeks half acht op de parellelweg van de Lange Heerestraat tussen Schoondijke en Oostburg gewond geraakt. Beiden werden met' lichte verwondin gen per ambulance overgebracht naar het Sint Antomusziekenhuis te Oost- VLISSINGEN - Bij de Vlissingse ge- burg Beiden reden in de richting meentepolitie zal in de periode Oostburg. Door nog onbekende oor- tot 17 november actie worden ge- zaak reed de bromfietser M achterop voerd tegen het regeringsbeleid. Van de B De voertuigen werden licht Hiertoe besloten de leden ring begint 's middags om vier uur. beschadigd RESULTAAT VLISSINGSE ENQUETE: VLISSINGEN - Werklo- De initiatiefnemers Her- nen Uit de reacties zen in Vlissingen blij- man Geeraert en Kees blijkt dat een kwart van AnrtpIrlivnKt Vlieeinopn ken nauwelijks op de Corbijn (de laatste is in- de ondervraagden be- A1f//etultr'ot y 11 ■)3'"6ir" hoogte van het bestaan middels weer afgevallen, reid is actief mee te VLISSINGEN In de Sint Jacobs- van groeperingen die omdat hij werk heeft ge- werken in het op te nch- kerk in Vlissingen wordt zondag 6 zich in deze gemeente vonden) begonnen ten Vlissings Werklozen november een appeldienst gehouden bezighouden met activi- maandag met hun en- Overleg (VWO). Om een Thema is: 'ik zie, ik zie wat jij niet teilen van werklozen, quete Tot donderdag- dergelijke instantie ziet' Voorganger is ds G. Kalksma. Dat is een eerste, voor- middag verzamelden zij draaiende te houden Brassband Onda en David Jansen lopige, conclusie die veertig ingevulde formu- rijn ongeveer vijftig (orgel) verlenen medewerking. De naar aanleiding van de lieren. Een wat tegen- mensen nodig, zo menen dienst begint om 10.00 uur. Vanaf deze week in het Vlis- vallend aantal, aldus de initiatiefnemers. Dal kwart voor tien is er samenzang, singse stadhuis gehou- Herman Geeraert De aantal zal zeker gehaald den enquête onder initiatiefnemers hadden worden, is de overtui- werklozen kan worden verwacht 250 formulie- ging van Geeraert. getrokken. De enquête ren te kunnen versprei- is ceji initiatief van en- den. „Dat is tien procent De enquête wordt van van het aantal Vlis- claag, vrijdag, nog voort- singse werklozen", aldus gezet in het Vlissingse Geeraert. „Dat leek ons stadhuis. Daarna wor- een representatief aan- den de overgebleven for- tal. Maar de reactiés tot muiieren verspreid over nu toe vallen ons hele- de Vlissingse club- en Het is de bedoeling dat maal niet tegen. Vrijwel buurthuizen. Herman het Vlissings Werklozen elke werkloze die we Geeraert verwacht eind Overleg (VWO) gaat fun- hebben benaderd vult november de resultaten het formulier in en rea- van het onderzoek ver geert positief op het ini- werkt te hebben Dan tiatier Niet meer dan zal worden beslist hoe vijf mensen reageerden 'de initiatiefgroep verder afwijzend op de plan- te werk moet gaan kele werkf daarmee onder meer de behofte aan de toto- standkoming van een werklozenoverleg wil len peilen. geren als een belangen- behartigingsorganisatie voor werklozen, die be mand wordt door werk lozen. KANTONRECHTER Onverzekerd rijden bestraft MIDDELBURG - Voor de kantonrech ter in Middelburg is woensdag een boete van driehonderd gulden en drie maanden rijontzegging geeist tegen de Vlissinger J. L. C. die in februari van dit jaar aan het stuur van een onverzekerde auto werd gesigna leerd. Officier van justitie A. Wodra- da vond dat hij niet onder een intrek king van C.'s rijbewijs uitkon daar het de tweede keer was dat C. zonder WA-verzekering gepakt werd. C. op perde aanvankelijk de veronderstel ling dat een vriend van hem gereden zou hebben, omdat hij nooit was staande gehouden door agenten. Uit het proces-verbaal bleek echter duidelijk dat de politiemannen C. aan het stuur herkend hadden. Kanton- rechtef mr W F. van Solinge legde de rijontzegging voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar Boete conform de eis. De Vlissinger S D. werd beboet met 160 gulden voor het njden met een DAF-rijbewijs in een versnellingsau to. Dat de wagen met verzekerd was werd hem echter niet aangerekend maar de eigenaar S D. met wiens medeweten L ermee op stap was gegaan. D had er overigens al een flinke schade door geleden, daar het tocnije met een aanrijding geëindigd was, waarbij zijn auto totaal vernield werd en die van de andere partij 400 gulden schade opliep D. verklaarde dat er niets aan de hand geweest zou zijn als hij maar de groene handels voorraad-kentekenplaten op de auto had bevestigd. Overigens gaf hij te kennen de schade van de tegenpartij Burgemeester Westerhout en voorzitter H. de Heer v geheel te zullen vergoeden. Dat was Baskensburg. voor de kantonrechter aanleiding om bij hoge uitzondering niet de geeiste voorwaardelijke rijontzegging op te leggen voor dit feit. maar te volstaan met een boete van 300 gulden de afdeling Vlissingen van de Neder landse Politie Bond donderdag tij dens een door veertig leden bezochte vergadering. De aanwezigen stemden unaniem voor het voeren van acties. De actie zal worden gevoerd volgens de lichtlijnen van de NPB, zo ver klaarde woordvoerder J. Stuut van de Vlissingse afdeling, en valt in drie fasen uiteen. De laatste fase eindigt op 1 december. Het karakter van de protestacties zal in elk stadium scher per worden, aldus de heer Stuut, die geen mededelingen wilde over de aart van de acties Ook de beide bonden van het Middel burgse politiekorps (ACP en NPB) hebben tijdens een ledenvergadering besloten stiptheidsacties te gaan voe ren. Volgende week wordt door de beide bonden een actiecomité samen gesteld, dat de acties zal voorberei den. De acties zouden in de tweede week van november kunnen begin nen. Er wordt zoals gemeld gedacht aan stiptheidsacties bij de recherche, het lokale verkeer en de verbalen- administratie, Verder wordt gedacht aan een korte werkonderbreking. Vooruitlopend op de stiptheidsacties bij de "Nederlandse politie gaat de politie met ingang van vandaag but tons dragen met de tekt tekst 'Ik pik het niet' De afdeling Noord- en Beveland van de Nederlandse Politiebond heeft donderdag unaniem besloten alle ac ties van deze bond daadwerkelijk te zullen steunen en eraan deel te nemen als het overleg met minister Rietkerk op 2 november mislukt. Enkele comi- lé's zijn al bezig met de voorbereidin gen van acties In het Bergen op Zooms museum Markiezenhof woedt tot 15 november 'Peinlure, Peinture' een uitbarsting in verf van zes Vlaamse schilders. Ze hebben hun werk geschaard rond liet triptiek 'De Martelgang' van Jan Cox met als opzet deze Nederlandse Vlaming eer te betonen. In zijn korte inleiding deelt de ge meenschapsminister voor cultuur Karei Poma mede dat het zijn hui dig beeld is van Vlaanderen. Dat de schilderkunst hier een belangrijk aspect is. hoeft geen betoog. Afgaande op deze tentoonstelling moet zijn gevolgtrekking zijn dat er iets onaangenaams aan de hand is met het huidig beeld van Vlaande ren. Noemt men de schilderkunst die hier gepresenteerd wordt er het gezicht van, dan doemt het schrik- verhaal op van rijk met lichamelijk schoon bedeelde jongelingen die op een kwade ochtend in de spiegel hun schoonheid verschrompeld zien tot een kwarrige aangelaatsvlek Een stukje gezicht dan? Ja, maar net niet dat stukje met de begeerde tache de beauté. Dit kan toch - zelfs bij benadering - met het beeld zijn van de hedendaagse Vlaamse schil derkunst? Vlaanderen, door de land van schilders. Ook in de laatste decennia hebben experi menten van velerlei aard het uit zicht op de schilderkunst nimmer ontnomen. Er werd doorgeschil derd, wijd en zijd, in den brede, gróót als de zee, het land, de kust en - de wereld ontstegen - hoog als de wolken. De verschijnsel heeft niet met bevlogenheden-van-het-mo- ment te maken; er zit vanuit de traditie lijn in. Deze eeuw levert Belgiè onder meer een krachtige beweging als het Ex pressionisme op, het Surrealisme kan er bloeien en later wordt ook aansluiting gevonden bij de geest en daden van CoBrA. Al deze stro mingen kennen grote successen en op dat spoor vindt men - tot op de dag van vandaag - de post- em neo-expressionisten, 'realisten' van allerlei duiding en slag en een vrij forse nasleep van CoBrA. Intussen blijft het 'bazarisme' dat zoveel verdoekte jongetjes met steannetranen en zigeunerdames met tenminste een ontblote borst langs de kustateliers jaagt, verf clai men en tracht ook het Nieuwe Schilderen van het Vlaanderenland een cóte sauvage te maken. De Vlaamse Schilderkunst - de top ervan - blijft boeien en daarom is temeer jammer dat met met, enkele hoofdzakelijk dicht- en doodge- schilderde vierkante meters pro beert een beeld op te hangen dat representatief zou zijn voor het beeld van heden. Het begint al met het volstrekt oninteressante en slapjes ge schilderde centrale deel, de trip tiek van Jan Cox. Men kan er over discussieren of men dergelijk zwak vertoon zo nadruk kelijk moet omgeven met homma ges Men moet zich vervolgens af vragen of dat dan uitgerekend moet gebeuren met verflappen en kleurklappen van zulk een sleets idioom dat men even vergeet in 1983 te leven. Er wordt nog eens gewaagd van 'onvermengd schil derstemperament'. van rasartiesten die 'de kwetsbaarheid van de mens tonen' of 'het sentiment der dingen', van de lyrische abstractie als 'nieu we taal' nog wel van 'kunstenaars als kroongetuigen' Ach. kom (nogi eens met verhalen en vraag je af of de tijd soms stil heeft feestaan? Waar is de toege voegde waarde van nu? Het zijn vragen die men bij wezenlijke uitin gen - manifestaties die niet met tijd hoeven rekenen - niet zal stellen. De vragen komen naar voren s men. drijvend op krachten die eens modisch waren, het beeld van andere, nieuwere Tijd wil meebepa- len. Er is mets échts meer te bele ven men heeft de kiekjes gekiekt, de geluiden gehoord en verwerkt en er komt niets eigens uit de bus. Die bus - de buitenkant - kan interes sant zijn, getooid met een bonte pracht van kleuren als een reizigers- staal voor de verffabriek. Maar het gaat om de inhoud. Wie de pretentie van deze ten toonstelling kent, zou moeten con cluderen dat Vlaanderen aanslui tingen heeft gemist en dat de sterke kanten van de Europese traditie én progressie er naar het campo santo zijn verwezen. Dat nu is bedrieglijk. Er wordt in Vlaanderen nog met meesterschap geschilderd en dat staat voor au thenticiteit. Men kan dat ook vin den in ander werk van enkele expo santen. Er is hier evenwel een keuze gemaakt die. naar het voorwoord zegt, weliswaar 'met gevoel voor humor' fiot stancf is gebracht, maar die een al te (lauwe afspiegeling geeft van het beeld van Vlaanderen nu. Van lang naar kort: in het Hof der Bergse Markiezen exposeren Mau rice Wyckaert, Jan Burssens, God fried Vervisch, Yvan Theys, Fred Bervoets en Philippe Vandenberg- he, alle zes lidmaten van het dui zendkoppig Genootschap der Grootste Schilders van deze eeuw. Ik heb ze - toen ze zover nog niet waren - stuk voor stuk sterker, interessanter en boeiender gezien. Dat moge het huidige gevoel van niet geringe teleurstelling verkla- Illustratietwee luiken uit de Trip tiek van Jan Cox. 'De Martelgang'). n 'De Vogelliefhebbers' bekijken enkele van de vogels in sporthal Vriend De Vlissinger N. N. probeerde de heren van het gerecht te laten gelo ven dat hij de onverzekerde auto, waar zijn vriend in reed. pas aan hem had verkocht. Uit het proces-verbaal bleek echter zonneklaar dat hij de wagen, die al driekwart jaar onverze kerd rondreed, alleen maar had uit geleend. Ook hij werd veroordeeld tot de gebruikelijke 300 gulden boete en drie maanden voorwaardelijke rijontzegging. Voor de verandering werd de Vlissin ger R S. met een onverzekerde motor in de kraag gevat. Omdat S geen rijbewijs heeft vroeg de officier in zijn geval geen voorwaardelijke rijontzeg ging, maar een week hechtenis voor waardelijk plus 300 gulden boete. Om dat het de eerste keer was dat S. met de wet op de aansprakelijkheid voor motorvoertuigen in conflict kwam, vond mr Van Solinge de voorwaarde lijke hechtenis wel wat ver gaan en legde hij hem 600 gulden boete waar van 300 gulden voorwaardelijk op. VLISSINGEN- De Vlissingse burge meester Th J Westerhout heeft don derdagavond de nationale vogelten toonstelling geopend in de bovenzaal van sporthaal Baskenburg. De ten toonstelling wordt georganiseerd door de Vlissingse vereniging T)e Vogelliefhebbers' en telt 330 vogels van 45 inzenders. Het gebeuren is een onderdeel van de nationale kam pioenschappen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De Vlissingse burgemeester prees de energie en de inzet van de organisato ren en de voorzitter van de organise rende vereniging, de heer H de Heer, noemde de goede conditie van de vogels en de grote verscheidenheid Districtsvoorzitter van het rayon Zee land van de Bond. de heer J van de Welle hoopte dat de tentoonstelling een succes wordt ondanks een enigs zins teleurstellend aantal vogels Des gevraagd bleek dat de afdeling Arne- muiden van de Bond vorige week een internationale open vogeltentoonstel ling heeft gehouden waarbij veel pro minenten aanwezig zijn geweest Oud- voorzitter van de 'Vogellielheb- bers. de heer W Jansen reikt zater dagmiddag om 17 00 uur de prijzen uit Algemeen prijswinnaar is de heer J. Jaspers uit Vlissingen met een pruimkopparkiet Bij de beoordeling van de kampioenen is gelet op de kleur. vorm. conditie, bevedering. po ten en snavel. Dc kampioenen zijn Kleurkanaries pig ment zonder rood. M F Meijer uit Oost- Souburg. kleurkanaries pigment met rood. A Kaspers uit Heinkenszand. kleurkana ries vetstof zonder rood C de Looft uit Kuitaart. kleurkananes phaeo's. satinet, enz. C T de Kraker uit Vlissingen. kuif, vorm en postuurkanaries J. F L. Duinhou wer uit Vlissingen. wildzang en bastaarden J F L Duinhouwer uit Vlissingen. Zebra- vinken 1 en 2 P S Polderman uit Middel burg. Jap Meeuwtjes: J H Dekkers uit Oost-Souburg Tropen 1 A Keersemaker uit Oost-Souburg. Tropen 2 P Bostelaar uit Oost-Souburg, Grasparkieten P Sej- mour uit Arnemuiden. agapomiden: mevr W de Pagter uit Rithem. grote parkieten J Jaspers uit Vlissingen. duifjes en kwartels D Wagenaar uit Vlissingen. stammen ka naries. J E M Wagpnaar uit Vlissingen. stammen tropen A Keersemaker uit Oost- Souburg Het Bondskruis ging naar J Jaspers uit Vlissingen 'De Vogelliefhebbers' beslaat inmid dels 28 jaar en telt 150 leden. De vereniging heeft twee keer een wereld kampioen voortgebracht De tentoon stelling is nog te zien op vrijdag vandaag van 10.00 uur tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 uur tot 17 00 uur Statenfractie CDA wil herkenbaarheid landbouwtrekkers in het donker MIDDELBURG - De CDA-statenfrac- lie vraagt in een brief aan het college van gs, bij het ministerie van verkeer en waterstaat aan de bel te trekken. Het gaat om een wijziging van het wegenvcrkeersregelement naar aan leiding van de vele ongevallen die zich, met name de afgelopen weken in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben voorgedaan tussen personenauto's en landbouwtrekkers. De fractie vraagt het college of dat ook van mening is dat de herkenbaar heid van menig landbouwmotorvoer- tuig vooral in het donker, onvoldoen de is De CDA-fractie schrijft verder: „Het Landbouwschap dringt al jaren aan op een aanpassing van het wegen- verkeersregelement waarin een duide lijke markering aan de achterzijde van landbouwmotorvoertuigen voor geschreven wordt, zodat ze voor de overige weggebruikers beter als lang zaam rijdende voertuigen herkenbaar aldus de Statenfractie van het CDA. Buurthuis Het Buut' Vlissingen begint cursus kantklossen VLISSINGEN Het Vlissingse club- en buurthuis 'Het Buut' begint vrij dag 11 november met een cursus kantklossen voor beginners. De cur sus omvat tien lessen en wordt een keer In de veertien dagen gehouden. De lessen beginnen steeds om 13.30 en duren tot 16.00 uur De cursus wordt gegeven in het club- en buurthuis aan de Beatnxlaan. Commissie Sportbelangen lissingen vergadert VLISSINGEN Het bestuur van de commissie Sportbelangen Vlissingen houdt maandag 31 oktober een verga dering in het stadhuis. Op de agenda staat onder meer de stand van zaken rond de realisering van sportaccom modaties. De aanvang is 20.00 uur {ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16