ZttLAND In eerste helft 1984 standpunt kernenergie' Volop groeimogelijkheden voor de Vlissingse haven "V a fff.}-/1 -S-J -A V-'V*!"i Bezwaarschrift VMZ tegen hinderwetvergunning Bleijko Sanering van fokkerij in Eede een stap dichterbij almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AN AARDENNE OP SYMPOSIUM MIDDELBURG: v\. Gasolietanker en motorschip in Bergsche Diep vlotgetrokken PZC VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 MIDDELBURG De directeur van de N'.V. PZEM, ir. M. D. Dalebout, heeft het kabinet via de minister van economische zaken Van Aardenne, onomwonden om een tweede Zeeuw se kernenergiecentrale gevraagd. Hij deed dat donderdagmorgen tijdens het symposium over 'Tien jaar kern energie in Borssele', in de Schouw burg te Middelburg en kreeg daar voor applaus van de ongeveer 270 aanwezigen. Ir Dalebout wees er op, dat bij een kerncentrale die haar tiende verjaar- Ir MD Dalebout dag viert (de centrale werd 25 oktober 1973 aan de PZEM overgedragen) een cadeau hoort: „Geef ons nog een broertje of een zusje. Een tienjarige mag dat vragen." Hij riep de minister op „om Borssele geen monocultuur te laten blijven in Nederland". Dalebout voegde er aan toe dat voor de ontwik keling van de. welstand, naar zijn mening, meer kerncentrales nodig zijn. Minister Van Aardenne kon geen ant woord geven op het verzoek van de PZEM-directeur om een verjaardags cadeau. Hij vertelde dat het kabinet nog een beslissing moet nemen over de vraag of wel of geen nieuwe kern centrales gebouwd moeten worden. Ook ir, J. Wijmans, voorzitter van de directie van de N V SEP, (samenwer kende elektrieiteits produktie-bedrij- ven). ging kort in op het verzoek van Dalebout. Ir. Wijmans pleitte nadruk kelijk voor initiatieven die concreet kunnen leiden tot nieuwe Nederland se kerncentrales ..Ik hoop over tien jaar niet alleen het 20-jarig bestaan van de huidige centrale In Borssele te vieren, maar ook een boreling te be groeten die het luierstadium al is ontgroeid", aldus de heer Wijmans IIDDELBURG Het kabinet zal in de eerste helft van 1984 na afronding van de Brede laatschappelijke Discussie met een eigen standpunt komen over de bouw van ofwel ieuwe kerncentrales ofwel kolencentrales. Volgens de minister van economische zaken, drs. i.M. V. van Aardenne, zal daarbij niet voorbijgegaan kunnen worden aan de ervaringen die ijn opgedaan met de kerncentrale te Borssele. Hij waarschuwde donderdag in Middelburg roorts voor een ongenuanceerd afschilderen van de milieu-bezwaren die zijn verbonden aan owel kernenergie als kolenenergie. Dat deed de minister op een symposium van het ioninklijk Instituut van Ingenieurs, afdeling kerntechniek, en de NV PZEM te Middelburg, er gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Borsselse kerncentrale ünister Van Aardenne sprak de hoop conclusie dal waarnemingen doen ben dan tol nu toe werd aangenomen. in 1984 een eind kan worden vermoeden dat reactorongelukken Ook hij drong aan op verdere ontwik- emaakt aan 'een decennium van veel minder ernstige gevolgen heb- kcling van in ieder geval het kerne- ïsluiteloosheid op nucleair gebied', lij voegde er aan toe dat er voortva- end gewerkt moet worden indien de olitiek 'ja' zegt tegen kernenergie en ieuwe kerncentrales wil bouwen. Dp diezelfde voortvarendheid drong )k de directeur van de samenwer- •nde elektriciteitsproduktiebedrijf SEP), ir. J. Wijmans, aan Overigens ik de heer Wijmans aan het begin in zijn betoog de conclusie dat de sinister al min of meer had laten :ten dat het licht op groen staan toor de bouw van nieuwe kemcentra- :s. Maar na enige hilariteit in de zaal, loest hij die gevolgtrekking snel in- llkken. Wijmans stelde vast dat de doel- lelling van de SEP, voor éénderde M van de Nederlandse energievoor- tening gebruik te maken van kem- tnergie, nog steeds een 'zeer goede is'. fcdien die doelstelling wordt uitge- oerd betekent dat een uitbreiding ui het Nederlandse kernenergie-ar- tnaal van 3000 megawatt (de kem- ïtrale van Borssele heeft een ver gen van 480 megawatt.) Er doen Kh echter bij die constatering wel age vragen voor. aldus de SEP- Erecteur. Zo vroeg hij zijn gehoor of 3 eenheden van 1000 megawatt Sbuwd zouden moeten worden of 'oorbeeld 5 van 600 megawatt. Wijmans wees er verder op dat (ederiand aanvankelijk een van de oplopers was op het gebied van het jebruik van kernenergie, maar de iaatste jaren is Nederland op die lijst mei gedaald. Dat achterblijven van lie ontwikkeling kost de elektrici- leitsverbruikers zo'n 400 miljoen gul len per jaar. stelde hij. nergieonderzoek in Nederland. Prof Goedkoop maakte gewag van een zekere stagnatie in die ontwikkeling, die volgens hem terug te voeren is op het klimaat waarin de afgelopen ja ren gewerkt moest worden. „Dat maakte het onaantrekkelijk om tech nische verbeteringen zelfs maar voor te stellen. „Hij besloot zijn rede met de constatering, dat nu kernsplij tingsenergie uit europa niet meer is weg te denken, het ook voor Neder land lijd wordt zich meder met deze zdaken bezig te durven houden. In hét midaggedeelte van het sympo sium; gingen medewerkers van de PZEM in op hun ervaringen met de kèfncéntrale in Borssele gedurende de alfeelopen 10 jaar. De voorzitter van Het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, afdeling kerntechniek, ir A Tiktak directeur van de kerncen trale; Borssele hield de aanwezigen nog voor dat bij een verdere ontwik keling van kernenergie in Nederland een nieuwe generatie ingenieurs no dig Is Hij kwam tot die uitspraak omdat hem was opgevallen dat de belangstelling voor de opleiding tot ingenieur niet. zo groot meer is. EEDE De milieu-inspectie in Zeeland heelt een positief advies uitgebracht aan gedeputeerde staten over de sanering van de intensieve varkensfokkerij van landbouwer E. L. Rammelaere aan het Dorpsplein 22 in Eede. Daarmee is het verdwijnen van dit milieu-hinderlijke bedrijf uit de kern van Eede een stap dichterbij gekomen. De fokkerij zal niet worden verplaatst. Het Aardenburgse gemeentebestuur en de landbouwer hebben een principe-akkoord bereikt over sluiting. Rammelaere wil zijn bedrijf liquideren omdat hij als zestigplusser geen plannen meer heeft voor de bouw van een nieuw landbouwbedrijf. De kostentaxatie ligt momenteel bij het provinciaal bestuur. Gedeputeerde staten zullen vóór 1 februari van het volgend jaar een besluit nemen over de sanering Daarna kan het bedrijf worden gesloten Dat geeft ruim baan aan het uitbreidingsplan 'De Grein' in Eede. Dit plan kan nu nog niet volledig worden ontwikkeld omdat de varkensfokkerij van Rammelae re binnen een straal van tweehonderd meter van 'De Grein' ligt. De gemeente zal bij sanenng van het bedrijf ook een stuk grond kunnen aankopen voor uitbreiding van het plan 'De Grein' ..Dan kunnen we daar eindelijk eens uit de voeten", zegt de Aardenburgse wethouder R. van de Wijnckel. De sanering van het landbouwbedrijf is vorig jaar voorgedraG gen by de provincie voor overheidssteun. De saneringskosten zijn nu bekend, maar volgens Van de Wijnckel is nog niet helemaal duidelijk welk deel van de kosten voor rekening komt van de gemeente Protest Drie direct betrokkenen tijdens het symposium over 'Tien jaar kernenergie in Borssele' in de Middelburgse Schouwburg. Vlnr. gedeputeerde W Don voorzitter raad van bestuur van de NV PZEMi. ir A Tiktak directeur kerncentraleen minister Van Aardenne. Voordat het symposium in de Middel burgse Schouwburg begon had een tiental actievoerders tegen kernener gie plaats genomen op de trappen van de schouwburg. Met behulp van onder meer borden en een spandoek en door het zingen van liederen werd uiting gegeven aan het protest. Op het spandoek stond de tekst 'Wat valt er te vieren'. En op de borden werd verwezen naar nucleaire ongevallen verspreid over de gehele wereld. DIRECTEUR J. VAN TATENHOVE: Ingelukken wetenschappelijk directeur van t energieonderzoekcentrum Neder- nd (ECN) in Petten, prof. dr. J. A. oedkoop, hield een inleiding naar inleiding van het onderzoek dat is tdaan naar elektriciteitsopwekking Kt kernenergie. Hij trok daarbij de UITBREIDING OMSTREDEN BETONT ABRI EK MIDDELBURG De Vereniging Mi- teerde staten tegen de hinderwetver- de VMZ teleurgesteld is door het feit lieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft een gunningaanvraag van de beton be- dat de nieuwbouw van de coating- bezwaarschrift ingediend bij gedepu- tonfabriek Bleijko in Walsoorden, loods een terugbrenging van de uit- Zoals gemeld wordt dit bedrijf uitge- worp van giftige stoffen met zich breid met een loods waarin hel coa- meebrengt. „Immers de uitworp van ten (spuiten) van betonprodukten verdunningsmiddelen blijft in hoe- moet plaatsvinden. In het verleden veelheid ongewijzigd doorgaan en gebeurde dat in de open lucht onder wordt nu op een viertal afvoerpunten een overkapping. geconcentreerd op de omgeving losge laten. Een belangrijke vermindering in de uitworp van beschermingsmid delen zal worden bereikt doch kan nog véél verder gaan als men dat zou willen", aldus de VMZ ZEEUWSE Nu of nooit De mededeling kwam een tik keltje abrupt. Tussen de soep en de aardappelen. Ze is negen, heet Josejïen, heeft lang blond haar en ze woont in Wolphaartsdijk .Mam", sprak zij zonder enige vorm van inleiding. ..ik denk dat ik morgen maar eens naar Pieter ga om te vragen of hij met me ml gaan" Ru staat deze Pieter. een ven tje van een jaar of elf. in het dorp bekend als een aardig joch. Maar toch.... Zou je dat nou wel doen, meid?", vroeg de moeder dan ook op een wat afhouwerig toontje. „Je moet niet zo achter de jongens aanlopen. Ze moe ten maar naar jou toe komen", josefien moest de reactie even venverken. Keek zeer naden kend, schudde haar hoofd. En toen met wanhoop in haar stem .Maar mam. als ik het nu niet doe, dan krijg ik nóóóóit serieuze verkering". van Vlissingen liggen er volop moge lijkheden om de handels- en over slagfunctie van de Vlissingse haven meer dan aanzienlijk te verstevigen. Indien alle kansen om de positie van het Vlissingse havengebied te ver sterken ten volle worden benut, zou den de handels- en overslagactivitei ten in een tijdsbestek van tien jaar verviervoudigd kunnen worden. In 1982 werd in deze sector 4,5 miljoen ton lading ln de Vlissingse haven behandeld. Volgens Van Tatenhove moet het mogelijk zijn om in 1993 een ladingpakket van rond de 20 miljoen ton te halen Als een dergelijke groei gerealiseerd zou worden, vloeit daar een verdubbeling van de werkgele genheid. zowel in de directe als indi recte sfeer, uit voort. Van Tatenhove zei dat donderdag tijdens een ledenvergadering van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in Vlissingen. waar hij een inleiding hield over de ontwikkeling van het havengebied Vlissingen Volgens deze directeur van de NV Haven kan een dergelijke spectaculai re groei alleen verwezenlijkt worden, indien er een uitgelezen samenspel ontstaat tussen het bedrijfsleven, de provincie, het havenschap en de rijks overheid. Absolute voorwaarde voor een voortzetting van de groei van de haven van Vlissingen noemde hij 'op timale' infrastructurele voorzienin gen. In dat kader pleitte hij onder meer voor een uitbreiding van de kaderuimten en roll-on-roll-off voor zieningen. De heer Van Tatenhove waarschuwde er voor dat er nauwlettend op moet worden toegezien dat de kosten ver bonden aan de opslag en overslag in Vlissingen niet duuider mogen wor den dan in de concunerende havens. Voorts zei hij dat ook de grondprijspo li tiek van het havenschap Vlissmgen van doorslaggevende betekenis kan zijn bij de verdere ontwikkeling van de Vlissingse haven. En het haven schap kan wat dat betreft tot dusver beslist nog geen aanspraak maken op een schoonheidsprijs, aldus Van Ta tenhove. Directeur H P van Heel van Hoechst- Holland hield gisteren voor de kamer van koophandel eveneens een inlei ding gewijd aan hetzelfde onderwerp. Hij besteeg nog eens zijn stokpaardje door te wijzen op de soms zeer tijdro vende vergunningenprocedures Daarin moet, nu eindelijk eens veran dering komen, aldus de heer Van Heel. Volgens de Hoechst-directeur is de huidige gang van zaken zeer fru strerend vooral voor beginnende on dernemers en nieuwe investeerders. Begroting De door het Midden- en Noordzeeuw se bedrijfsleven verschuldigde jaar lijkse bijdrage aan de kamer van koophandel en fabrieken wordt vol gend jaar met tien procent verlaagd. Donderdag keurde de ledenvergade ring van de kamer van koophandel de begroting voor '84 goed. Daarin word die verlaging voorgesteld. De begroting vertoont een post onvoor zien van bijna 32.000 gulden. De eerste reacties van de kamer van koophandel op de het concept-provm- ciaal sociaal-economisch beleidsplan waren vrij koeltjes. Het is een vaag en mat verhaal zo oordeelde de leden vergadering gisteren. De definitieve reactie op het plan zal voor 1.decem ber aan het provinciaal bestuur ter kennis worden gebracht. Kamersecretaris mr R. de Blij kon digde donderdag aan, dat de kamer van koophandel voor Midden- en Noordzeeland met de minister van verkeer en waterstaat rond de tafel gaat zitten om de hele zuiveringspro- blematiek in het Westerscheldebek- ken nog eens door te praten. Aktiviteiten in het Vlissingse haven gebied Bij dat coaten zouden echter polycy clische aromatische koolwaterstoffen zijn vrijgekomen waardoor de veesta- pel van een naburige landbouwer door ziekte en dood werd getroffen. Bewezen is dit oorzakelijk verband tussen het vrijkomen van de stoffen en de ziektes bij het vee nooit. De bezwaren van de VMZ zijn gericht tegen vier onderdelen van de hinder- wetvergunningaanvraag In de eerste plaats verlangt de VMZ dat de emissie iuitstooti van gebruikte coatingmid- delen in de nieuw te bouwen coating- loods zal worden geregistreerd zodat er zekerheid zal bestaan over de maxi maal toelaatbare emissies. Bovendien wil de milieuvereniging dat in de voorwaarden van de hinderwetver gunning een rapportageplicht binnen één jaar na het verlenen van de ver gunning. wordt opgenomen van door Bleijko uitgevoerd onderzoek naar het toepassen van alternatieve coa- ting-produkten i bijvoorbeeld in wa ter oplosbare middelen). Kort en goed komt het erop neer dat Silo's Voorts vindt de VMZ dat in de voor waarden van de hinderwetvergun ning opgenomen moet worden dat het laden van silo's met vliegas (een stof die Bleijko in het produktiepro- ces als toeslagmaleriaal gebruikti onder rechtstreeks toezicht van de bedrijfsleiding dient plaats te vin den. Tenslotte meent de VMZ dat als voor waarde m de hinderwetvergunning moet worden opgenomen dat weg- werpRlters van de afzuiginstallatie in de coating-loods na gebruik door Bleijko worden aangemeld en alleen mogen worden afgegeven aan een vergunninghouder voor het ophalen van dit soort afval, dat onder de Wet Chemisch Afval valt. BERGEN OP ZOOM - De gasolietan ker 'Dioganes' is donderdagochtend rond half zes vlot getrokken met behulp van drie slepers van t an den Akker en een tweede gasolietanker. De 'Dioganes' was woensdagavond rond 18.45 uur door nog onbekende oorzaak aan de grond gelopen in liet Bergsche Diep bij de kruising met het Schelde-Rijnkanaal. Donderdag avond omstreeks tien minuten over half zeven werd het motorschip 'Sa- doka' in dezelfde waterverbinding, tussen Dintel en Tholen, eveneens vlotgetrokken. Dit schip was woens dagavond rond 19.15 uur aan de grond geraakt. De 'Dioganes' met de afmetingen van 80 meter bij 8.20 meter, was met een lading van 1050 ton gasoiie op weg van Vlissingen naar Keulen, toen zij op nog onverklaarbare wijze de bo dem raakte. Hierdoor ontstond een gat van 1.40 meter breedte in de machinekamer De burgemeester van Bergen op Zoom gaf kort na het vastlopen toestemming de lading gas oiie over te slaan ln een andere gas tanker De vastgelopen tanker kwam daardoor wat hoger te liggen en met hoog water kon het schip vlotgetrok ken worden. De 'Dioganes' is door de slepers naar Vlissingen gebracht. Het tweede vastgelopen schip, de Sa- doka, was ongeladen De 'Sadoka' van 1600 ton meet 88 bij .0.50 meter. Het motorschip was met de achterzijde vastgelopen, waardoor er kans op breken op plooien van het schip be stond. Dit gebeurde echter niet. Wel onstond een scheur in het achterste gedeelte De 'Sadoka' werd vlotge trokken met behulp van slepers van Theunisse uit Willemstad. Deze brachten het schip donderdagavond naar Belgie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13