\rtsen praten over 'grens' )ij behandeling bejaarde Systeem van de bejaardenzorg maakt de mensen onzelfstandig GOED VOORBEELD Zeeuws Steunpunt haalt toneel naar de middelbare scholen IEEUWS SYMPOSIUM IN MIDDELBURG STIPTE SECRETARESSE ZOEKT NONCHALANTE COMBINATIE. GESCHIEDSCHRIJVER ZOEKT HEDENDAAGS JASJE. Middelburgse ouderen vormen vriendenkring Vliegtuigongeval nagespeeld inVlissingen SUPER INTELLECT ZOEKT SUPERWASH TRUI. -ONDERDAG 27 OKTOBER 1983 17 OESDe artsen in Zeeland en op Goeree-Overflakkee gaan zich bezig houden met de mensen Het uitwisselen van ervarin- iperkingen cn grenzen bij de behandeling van bejaarde patiënten. Dat gebeurt tijdens het f™0™eh„et gateen0*" "de sde Zeeuwse Symposium, op zaterdag 29 oktober aanstaande (aanvang 10.00 uur in de voornaamste uitgangspunten van de chouwburg in Middelburg). Huisartsen, specialisten, verpleeghuisartsen en apothekers bijeenkomst ian dan nadenken en praten over de vraag in hoeverre diagnostiek en therapie bij de oudere Dr,Va,n der Feen en drs Hartmg onderstrepen dat resultaten van net jtiënten moeten worden doorgevoerd. Zeeuws Symposium niet van de ene rothoever mag en moetje gaan met zaak dat op diverse fronten de laatste ervan uit dat de'zelfdoding'wel ter dag op de andere daadwerkelijk te behandeling. Wat mag en moet je tijd aandacht wordt besteed aan de sprake zal komen in enkele inleidin- bespeuren zijn in de praktijk van •mand aandoen, Wat is verantwoord: bejaarde patiënt gen dan wel commentaren daarop, huisarts, specialist, verpleeghuisarts it is in zijn belang" zovatdr J van T)e organisatie Zeeuws Symposium en apothekei. ..Resultaten zie je pas -r Feen, lid van de organisatie VnkophiPrlptl heeft bewust gekozen voor een opzet op langere termijn. We hopen dat de ieuws Symposium de kern van de UHgCUlCUCn waarbij veel mensen actief betrokken mensen van de besprekingen wat inkomst samen. De vakgebieden van waaruit ver- zijn. Er zijn totaal vier inleidingen- meepikken Met dit soort zaken is het thema - en dan met name de schillende ziekten aan de orde wor- reeksen, waarbij de deelnemers kun- nu eenmaal zo datje niet meteen kunt iperkingen en grenzen - wordt zowel den gesteld zijn: interne geneeskun- nen kiezen uit vier onderwerpen izoals melden: dit en dat is bereikt en veran- f vakgebied als in het algemeen aan - 1 orde gesteld Er zijn ongeveer 25 Elders verdeeld over acht specialis- enl. Per onderwerp komen een huis- ts en een specialist aan het woord, un inleidingen worden vervolgens in commentaar voorzien door colle- i's. In totaal heeft de organisatie ieuws Symposium (naast Van der ten bestaande uit de apotheker J. torting en de internisten H. Kettner 3 D. Zanen) circa 80 inleiders en jmmentaar-koppels ingeschakeld, medici die medewerking verlenen, i afkomstig uit verschillende •uwse regio's De organisatie heeft ïoor gezord dat alle regio's verte- .woordigd zijn. ..Het is zodanig gezet dat mensen uit verschillende MIDDELBURG - Het Zeeuws Steun- de spelers de waanzin van oorlog neden elkaar voortdurend ontmoe- punt voor kunstzinnige vorming en blootleggen. De voorstelling, alleen aldus Van der Feen. volwasseneneducatie heeft de afgelo- bestemd voor leerlingen van de, orthopedie, psychiatrie, genees- bijvoorbeeld schildklierziekten, slij- derd betoogt Van der Feen Aan het middelentoepassing, heelkunde, tage van het heupgewricht, depressie slot van de bijeenkomst, omstreeks hartkunde, urologie en neurologie, en geneesmiddelentoepassing bij 14.50 uur. houdt de Hilversumse inter- Het onderwerp euthanasie staat niet hartzwaktei Er wordt in het bijzonder rust dr C. van Proosdij een slotvoor- afzonderlijk in het programma yer- aandacht besteed aan veel voorko- dracht over het thema van het meld. Harting en Van der Feen gaan mende ziekten gebreken bij bejaarde Zeeuws Symposium 1983. OOK BUITENLANDSE VOORSTELLINGEN 'organisatoren maken duidelijk dat pen maanden bemiddeld tussen thea- Christelijke en de Stedelijke Scholen iet zonder gronden gekozen is voor terbureaus, groepen en middelbare gemeenschap thema 'beperkingen en grenzen scholen. Het resultaat is een groot om 14 uur. in de jonge Jan' van Herman Heijer- mans wordt op 12 december begon nen in de Middelburgse Schouwburg, aanvang 11 en 14 uur. Op 13 december Middelburg, begint speelt 'Het Volk' in de Christelijke Scholengemeenschap in de Zeeuwse m diagnostiek en therapie bij de aantal voorstellingen op middelbare Lambda' komt 21 december weer hoofdstad een voorstelling yaarde patiënt'. Dr Van der Feen scholen in de provincie Zeeland. Er naar de Middelburgse Schouwburg nist erop dat het aantal ouderen in worden ook enkele buitenlandstalige met hetzelfde stuk, voor genoemde ïeland gestaag groeit. Zowel huis- voorstellingen gegeven. scholen. Dit keer begint de musical ts als specialist (en ook de verpleeg- Deze beginnen 22 november in de om 13.30 uur. De leerlingen van beide lisarts) worden in toenemende mate Middelburgse Schouwburg Dan scholengemeenschappen kunnen op 4 -"infronteerd met problemen. ,,De treedt het Londense toneelgezelschap januari wederom naar de-Schouw- voor de ouderen wordt steeds 'Lambda' op met het stuk 'Oh what a burg. Dan wordt voor hen 'Draussen ngrijker meent dokter Van der lovely war' Dit is een musical waarin vor der Tur' gespeeld door de 'Kam- sn. Hij vindt het dan ook een goede 'Het Volk' brengt vervolgens 'Brand in de jonge Jan' op 14 december in scholengemeenschap St Eloy in Oostburg, aanvang 11 uur. op 15 december in de Christelijke Mavo in 'etinisclub Vogelwaarde oudt een feestavond OGELWAARDE De tennisclub 'ogelvlucht' in Vogelwaarde houdt iterdag 5 november een feestavond icafè 'Het Karrewiel'. Tijdens deze sstavond worden de clubkampioe- m gehuldigd. De aanvang is 20.00 r. i ADVERTENTIE l merspiele Dortmund' Het stuk begint Vlissmgen aanvang 9 om 14 uur. Eind november komt het gezelschap middags om 13.30 uur in De Halle in Axel. Op 16 december in het Christe- 'Mevrouw Smit afkomstig uit lijk Lyceum in Goes, aanvang 11 en 14 Utrecht, voor een aantal voorstellin- uur gen naar Zeeland. 'Mevrouw Smit' voortgekomen uit de kindercabatet- Een woordvoerder van het Zeeuws Steunpunt benadrukte woensdag dat groep 'Potverdne' en speelt het stuk de voorstellingen alleen bestemd zijn 'Geheime Vrienden'. Dat gebeurt op voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Er zijn ook nog plannen om de volgende evenementen naar Zee land te halen Theatergroep Slinks, toneelgroep Centrum, het Scapino- 28 november in 'Britannia' in Vlissin- gen. aanvang 10 30 en 14 uur. op 29 november in de Middelburgse Schouwburg om 10.30 en 14 uur 30 november in het Goes Lyceum om ballet, het popmuzikale programma 13.30 uur Heijennans In de maand december brengt de Haarlemse toneelgroep 'Het Volk' een bezoek aan Zeeland. Met 'Brand 'Enso en de D.M.'. Peter Faber het Internationale Folkloristische Dans theater, het English Speaking Thea tre Amsterdam en enkele volksmu- ziekgroepen. Het is nog niet bekend waar en wanneer deze voorstellingen worden gegeven. (ADVERTENTIEi ZIE |E HET WOLMERK. BEN JE ZEKER. Scène uit het toneelstuk 'Draussen vor der Tur' door Kammerspiele Dus- seldorf ZIE |E HET WOLMERK, BEN |E ZEKER. iOESE HUISARTS S. BUIJS iOES „Het volledig onzelfstandig laken van de mens". Zo omschrijft Goese huisarts S. Buijs - secreta- is penningmeester van de Landelij- t Huisartsen Vereniging, LHV de Banier waarop in Nederland wordt norgd voor de bejaarden. Bij vindt dat er sprake is van vérgaan- !e betutteling en onmondig maken de ouderen in de samenleving. Buijs stelt dat beslissingen over de ejaardenzorg ook het liefst worden ttnomen zonder de ouderen erbij te Strekken Zeker in een tijd van be- Binigingen komen de manco's van B'n beleid onbarmhartig aan het cht. aldus de Goese arts. Hij acht het fe hoogste tijd dat de bakens dras- sch worden verzet, lokter Buijs pleit ervoor dat de zoge- aamde zelfzorg, thuiszorg en mantel- irg (vaktaal, waarmee niets anders Jedoeld wordt dan de mens zo lang Hogelijk zelfstandig te laten wonen) méér aandacht en mogelijkheden knj- ïen. „Zorg voor aangepaste voorzie- ungen. Schakel meer vrijwilligers en taille in - hoe dan ook, doe er iets tón", betoogt Buijs. Het is hem een puwel dat in vele fraaie rapporten anstandig uitgelegd wordt dat de Bejaarden méér zichzelf moeten red- ten, terwijl tegelijkertijd allerlei 'hulpmiddelen' daartoe worden afge broken (zoals bijvoorbeeld bezuinigen c? de gezinsverzorging en bejaarden hulp). Volgens de Goese huisarts is men met de wijze waarop uitvoering wordt ge leven aan de bejaardenzorg niet op de ?oede weg. „Het is als het ware het ontgroeien van de maatschappij aan de bejaarde. Die komt daardoor een beetje buiten de samenleving te üaan". meent Buijs. Hij signaleert dat het om een typisch Nederlands bciaal patroon gaat. „In het overgro te deel van de wereld is het anders is veel meer sprake van een taillepatroon, zoals in Nederland Uór de tweede wereldoorlog ook het ïeval was". Een erg nadelig gevolg 'an de gegroeide situatie is. zo heeft dokter Buijs ervaren, een groot een zaamheidsprobleem onder bejaarden. „Die eenzaamheid is bijzonder groot' Het is ontstellend, eigenlijk Het komt vooral door de systematiek van op bergen in hokjes en camoufleren" Hij f/itfi tript" zegt dat de huisarts, samen met de J andere voorzieningen in de 'eerste lijns gezondheidszorg' (kruiswerk, maatschappelijke dienstverlening), aan de problematiek wel wat kan doen. "maar ze kunnen het systeem op eigen houtje niet veranderen krijgen. „We moeten wat dat betreft de mensen moraliteitsbesef bij probe ren te brengen. Zelf probeer ik dat als huisarts wel steeds te doen". Buijs gelooft dat het voor al een kwestie van mentaliteit is In de eer ste plaats moeten zijns inziens de mensen minder ver van de eigen zelf zorg afraken. In de tweede plaats zal de familiezorg meer aandacht moeten Tijdens het komende Zeeuws sympo sium over de behandeling van oude ren (Buijs houdt er een inleiding over dijbeenhalsbreuken) staat de ethi sche zijde van diagnostiek en behan deling niet nadrukkelijk ter discus sie. De Goese huisarts vindt dat wel jammer Hij heeft er zelf duidelijk omlijnde denkbeelden over. Buijs wijst er op dat formeel geen grenzen bestaan aan de therapie. Iedere huis arts kan net zolang doorgaan met behandeling als hij wil. „Primair vind ik dat de bejaarde zelf kenbaar moet kunnen maken wat hij van zijn eigen lichaam wil en ver wacht Dat moet een zwaarwegend adviesBignaal zijn voor de huisarts" Dokter Buijs maakt duidelijk dat daaruit voortvloeit dat de bejaarde patiënt (en in feite elke patient die daartoe in staat is) zélf gelegenheid moet hebben om te bepalen hoever een therapie moet gaan Euthanasie Een dergelijk uitgangspunt hoeft naar de mening van Buijs er niet automatisch toe te leiden dal eutha nasie een gevestigd, wettelijk vastge legd verschijnsel wordt. Op zo'n rege ling staat hij niet vol ongeduld te wachten, temeer omdat dan onge twijfeld, net als met abortus, dc politiek zich meester gaat maken van een onderwerp dat in handen van politici niet thuishoort. „En trouwens, hoe meer regeltjes er komen, hoe moeilijker het werken wordt in ons vak", beweert Buijs Hij beklemtoont dat een huisarts méér gedragscodes hanteert dan aan de buitenkant altijd zichtbaar is De op winding die er over euthanasie heerst, is naar zijn overtuiging overdreven Buijs In hoeverre zal de huisarts nu al in vele gevallen een vorm van euthanasie bedrijven1 Bijvoorbeeld het toedienen van pijnstillers aan een kankerpatiënt kan eronder vallen Euthanasie is geen kwe.st.ic van .vu prikje en dan ben je dood Ik vind stervensbegeleiding ook een veel be ter woord. Die bege leiding begint soms al in een vroeg stadium Daarom is misschien een nog betere omschrij ving begeleiding van ongeneeslijk zieken Het hoort bij de Nederlandse huisarts zo te zijn dat iedere patient het recht heeft en de vrijheid, bepaal de dingen kenbaar te maken als hij ziek is De wens van de patient zal héél zwaarwegend moeten zijn De heer J H. Groeneweg en mevrouw N. van Liere bij het beeld in de tuin van het Roggeveenhuis in Middelburg Geruisloos en zonder gebruik te maken van gemeenschapsgeld zijn negen Middelburgse ouderen al drie jaar bezig met een activiteit die nergens elders in het land wordt aangetroffen. Het gaat om de vriendenkring 'Senioren voor Senioren'Deze naam laat al direct raden dat het hier om ouderen gaat die iets doen voor leeftijdgenoten en dat is ook zo. Senioren voor Senioren houdt zich namelijk bezig met het rondleiden van ouderen van elders die een bezoek aan Middelburg komen brengen. Volgens coordinator J H Groene weg is de zaak vier jaar geleden eigenlijk spontaan ontstaan met medewerking van de plaatselijke Stichting Welzijn voor Ouderen Groeneweg zelf zag. toen hij nog in een kantoorpand aan de Dam werk zaam was. regelmatig bussen oude re mensen leegstromen die op de bonnefooi de Zeeuwse hoofdstad met hun aanwezigheid vereerden. Dat leidde tot het idee om deze bezoekers gericht wegwijs te maken ren i landelijke bladen van ouderen- organisaties. Reageert er iemand dan wordt vooraf besproken wat de wensen zijn. Is een groep van bijvoorbeeld veertig personen in Middelburg aangekomen, dan wordt er meestal eerst gezamenlijk koffie gedronken. Vervolgens wordt zo'n grote groep in vier delen gesplitst. Elk tiental bezoe kers krijgt twee mensen van Senio- oor Senioren mee. Eén •chte gidswerk, de andere als Gaat hei in Nederland mogi om een tweede vrouw of man. ingeval zich enige zaak. de Zuiderburen hakken al veel langer met het bijltje Daar bestaat de Academie voor de derde leeftijd Die is er verantwoordelijk voor dat in steden als Brussel, Brug ge en Gent regelmatig oudere men sen in groepen worden opgevangen Waarna ze door anderen van de derde leeftijd (de vriendelijke vlaamse benaming voor de bevol- kinsgroep die hier te lande meest met bejaarden en ouderen wordt aangeduidi worden rondgeleid. De Middelburgse initiatiefnemers zijn drie jaar geleden eerst zelf eens in Brussel gaan kijken. Ze werden daar ontvangen door de Academie van de derde leeftijd en daar de nodige ter zake doende kennis bij gebracht Gevolg was dat er in de provinciehoofdstad een groep van negen mensen ontstond die van maart tot en met oktober (soms ook buiten het seizoen) regelmatig men sen laat zien wat Middelburg alle maal aan historische schoonheid te bieden heeft Uit de woorden van coordinator Groeneweg blijkt dat Senioren voor Senioren daarbij niet over één nacht ijs gaat De groep wil voorbe reid zijn op de meest onverwachte vragen van het publiek Nu zijn de leden, op Groeneweg na die er overi gens ook al 20 jaar woont, allemaal geboren en getogen Middelburgers Niettemin frissen zij hun kennis over de oude stad regelmatig op. Dat gebeurt door bezoeken aan het plaatselijk gemeente-archief, de Provinciale Bibliotheek, het Zeeuws Documentatiecentrum, ge meente-voorlichting en het Zeeuws Museum In het begin is er sprake geweest van geringe financiële ondersteu ning van de Stichting Welzijn voor Ouderen Senioren voor Senioren bedruipt zich nu geheel zelf. De vriendenkring vraagt van bezoe kende groepen een gulden per per soon Daarvan moet alles betaald worden, zoals foldermateriaal, tele foon, porti-kosten en andere lasten. plotseling iets voor doet. „We gaan met ouderen om, dus de kans is aanwezig dat er onderweg wat voorvalt" aldus de heer Groene weg. Na een rondwandeling volgt er bij na altijd een koffiemaaltijd Op ver zoek kan in aansluiting daarop nog van alles gedaan worden. Winkelen, museumbezoek. rondrit met paar dentram voor mensen die slecht ter been zijn of wat men maar wenst. Mevrouw N. van Liere, een van de negen van Senioren voor Senioren, benadrukt in een gesprek dat wel gekeken wordt hoe de groepen zijn samengesteld Voor mensen die moeilijk te interesseren zijn zal geen ingewikkeld verhaal met jaartallen en gedetailleerde historische voor vallen worden verteld, voor anderen weer wel. In ieder geval gaat het gemoedelijk toe Mevrouw Van Lie re zelf moest de uitleg in het prach tige Kuiperspoortcomplex aan een groep dames uit de Randstad bij voorbeeld onderbreken vanwege het aanwezige straatgroen, dat in Middelburg welig tiert. Een flink deel van het gezelschap zag daarin namelijk een prachtige gelegenheid om de voorraad voer voor de thuis achtergebleven konijnen uit te brei den. Na afloop van zo'n gebeuren wordt vaak nog neergestreken op een ter ras en gezellig nagebabbeld Vol gens de heer Groeneweg zal het Middelburgse initiatief spoedig na volging krijgen in andere delen van het land en hij ziet dat ook graag gebeuren Onlangs hebben geïnte resseerden uit Goes een bezoek ge bracht en daar gaan ook stemmen op om met zo'n groep te starten Ook een groep uit Oosterbeek die onlangs in de Zeeuwse hoofdstad werd rondgeleid komt binnenkort weer eens praten om te kijken hoe in eigen omgeving iets dergelijks begonnen kan worden Senioren voor Senioren, zo zegt Groeneweg. wal overigens geen pro fessionele organisatie worden, in die zin dat ze zich elke dag met rondlei dingen bezig gaat houden. Gemid deld twee keer per maand wordt leuk gevonden, niet veel meer want het moet wel aardig blijven en voor de leden zelf ook een uitje zijn. Middelburg is het volgens de vrien denkring volledig waard om op al lerlei manieren 'gepromoot' te wor den Daarbij wil men overigens niet de plaatselijke WV voor de voeten lopen Vandaar dat alleen met men sen van de derde leeftijd wordt rondgewandeld. Afstand en tempo kan ook geheel aan de wensen van de ouderen worden aangepast Niet alleen op mensen van bui ten de stad wil Senioren voor Senioren zich richten. Onalngs nog werd met een groep mensen uit het Roggeveenhuis (Noordsingel) een rondrit met de paardentram door Middelburg gemaakt. „Stadsgeno ten reageren vaak opgetogen nadat ze eerst gezegd hebben dat ze lang zamerhand echt wel weten wat Middelburg te bieden heeft. On langs maakte ik het nog mee dat een hier geboortige oudere, die verklaarde zo'n beetje alles te we ten niet kon vertellen waar er in het stadscentrum nog houten huis gevels zijn" aldus mevrouw Van Liere. Deze en andere details zijn bij de vriendenkring gesneden koek. Voor mede-Middelburgers wordt dinsdag 15 november vanaf 14 uur een open middag gehouden in het Jacob Roggeveenhuis. Gemeente archivaris Peter Sijnke zal dan aan de hand van een diaserie een beeld geven van Middelburg voor 1940. tijdens de Tweede Wereldoorlog en bij de bevrijding Tegelijkertijd zal een groot aantal ansichtkaarten en ander fotomateriaal over stad wor den tentoongesteld Een flink deel van de kaarten is afkomstig uit de omvangrijke verzameling van me vrouw Van Liere Alle Middelbur gers van de derde leeftijd zijn wel kom tijdens die open middag In middels worden er al contacten gelegd om dergelijke bijeenkom sten ook in andere plaatselijke be iaardenoorden te houden Al met al zit er nog veel organisa ties erk aan vast. Financieel wor den de mensen van Senioren voor Senioren er geen cent wijzer van en moeten ze er eerder op toeleggen. „Maar het is wel dankbaar werk" zegt mevrouw Van Liere. en dat vergoedt alles weer. Willem Staat VLISSINGEN-OOST - De brands. i commandanten van Vlissingen cn Borsele en van de bedrijfsbrand weerkorpsen \an Hoechst. De Schel de. Peeliniesde PZEM. Eurugas. To tal en M and T hebben woensdagmid dag een zeer succesvolle oefening gehouden bij M and T in Vlissmgen- Oost. Het was een stafoefening, w aar bij de tactiek cn verbindingen wer den getest, door een ongeval na te bootsen mot een vliegtuig, dat op een van de produkticafdclingen zou zijn gestort. Er zijn volgens commandant W. P van Leersum van de Vlissmgse brand weer. die de leiding over deze oefening in handen had. wel enige problemen geconstateerd op het gebied van de verbindingen en op tactisch vlak Maar het was ook de bedoeling van deze oefening om daarvan op de hoog te te geraken verklaarde hij na af loop De ambtenaren rampbestrijding van de gemeenten Borsele en Vlissin gen waren ook bij de oefening betrok ken. De commandanten van de ver schillende brandweerkorpsen werden geconfronteerd met een ramp. die bestond uit drie onueiueien Ais eer ste stortte het vliegtuig neer waar door een explosie cn brand ontstond in een van de produktieafdelingen, die zich uitbreidde naar het tankpark waardoor ook een deel van de biusin stallatie werd vernield Als gevolg daarvan moesten velschillende voer tulgen worden ingeschakeld, om wa ter te halen uit de Van Cittershaven Dit betekende dat de activiteiten van meer dan tien voertuigen moesten worden gecoördineerd. „Het is eer zeer leerzame oefening geweest", al dus de heer Van Leersum. iADVERTENTIE Zuiver scheerwollen truien met het Superwash label hoeft u met op de hand te wassen. Zo in de wasmachine (40°).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27