PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zaterdag vrijwel zeker geen extra treinen Zeshonderd Cubanen op Grenada gevangen Andropov:Plaatsing nieuwe raketten is einde Genève Heffing bij het verlaten van Portugal r i Zweden gaat bezuinigen AMBTENAREN WEIGEREN ACTIES TE ONDERBREKEN INVASIE WEKEN GELEDEN VOORBEREID Mist, later zon Eerst nog mist, in de middag af en toe zon. Tegen de avond toenemende be wolking mogelijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den. Tot matig toenemende zuidweste- lijke wind, kracht 4 226e jaargang no. 252 Donderdag 27 oktober 1983 Vandaag.... op pagina 8 M JL L De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v d. Bulck. STOCKHOLM (UPI-RTR) - De medi sche voorzieningen, auto's, dranken, sigaretten worden duurder. Voedsel subsidies, pensioenen en ontwikke lingshulp gaan omlaag. Huizenbezitters moeten meer gaan betalen en er wordt een omzetbelas- 'rng geheven op aandelentransacties op de effectenbeurs. Dat staat de Zweden te wachten als hun parlement akkoord gaat met de plannen die de Zweedse sociaal-demokratische rege- nng heeft opgesteld om het begro tingstekort t.e verkleinen, de inflatie tegen te gaan en de werkloosheid te bestrijden. UTRECHT Onder leiding van NS-topman Ploeger linksmiddeni overlegden de Nederlandse Spoonvegen woensdagmorgen in Utrecht met de vakbonden over de mogelijkheden van treinvervoer naar de vredesdemonstratie van a.s. zaterdag in Den Haag. MOSKOU (AFP) De plaatsing van verklaard in een woensdag gepubli- rust te stellen. De Sowjet-leider zei verder dat de Sowjet-Unie ook bereid is tot meer flexibiliteit in de kwestie i middellange-afstandsvliegtuigen Nieuwe raketten Amerikaanse raketten in ceerd interview met het Russische West-Europa zal voortzetting van de partijblad Prawda onderhandelingen in Genève onmo- Andropov verklaarde verder dat de De bezuinigingsplannen moeten het gelijk maken. Ze kunnen alleen door- Sowjet-Unie bereid is nu genoegen te die kernwapens kunnen vervoeren '•oor volgend jaar geraamde begro- gaan als de Verenigde Staten niet nemen met gelijke aantallen kernkop- öngstekort met 7.2 miljard kroon ion- met deze plaatsing beginnen. pen op middellange-afstandsraket- pveer 2.7 miljard gulden) verkleinen ten. zelfs als dat zou betekenen dat zij iot negentig miljard kroon, 34 miljard Dit heeft de Sowjetrussische presi- daardoor minder lanceerinst.allat.ies Nieuwe Sowjetraketten in Oost-Euro- Wlden. dent en partijleider, Joeri Andropov zou hebben dan de NAVO Hij bleef er pa zullen in staat zijn binnen vijf echter aan vasthouden dat de Britse minuten doelen in Engeland en West en Franse kernarsenalen deel van het Duitsland te treffen, zo heeft het Sow- onderhandelingspakket in Genève jetpersbureau TASS woensdag be- moeten uilmaken, iets dat door de kendgemaakt. De Pershmg-2 van de Verenigde Stalen. Engeland en NAVO zou in achtjninuten Sowjet- Frankrijk zonder meer wordt gewei gerd. De Sowjet-leider zei niet of de Sowjet- Unie deze voorstellen al bij de onder handelingen in Genève heeft inge bracht. doelen kunnen treffen vanuit West- Duitsland De door Moskou aange kondigde plaatsing van nieuwe raket ten m de DDR en Tsjechoslowakije vormt een direct antwoord op de Kruis- en Pershing-2-raketten met de Andropov zei dat de Sowjet-Unie geen plaatsing waarvan de NAVO eind dit nieuwe SS-20 raketten in het Verre laar wil beginnen, zo zei TASS. Oosten zou opstellen als men het in Genève eens werd over de wapens in Het parlement van Tsjechoslowakije Europa Deze opmerking was duide- heeft woensdag goedkeuring gegeven lijk bedoeld om Japan en China ge- aan stationering. Sterke drank in Belgische cafés BRUSSELDe Belgische cafés zullen met ingang van 1984 ster ke drank mogen gaan schenken. De Kamer van Volksvertegen woordigers in Brussel ging woensdag akkoord met alschaf- fing van het huidige schenkver- bod dat besloten ligt in de zestig jaar oude wet-Van der Velde. De I nieuwe wet moet nog door de senaat, maar daar worden geen problemen verwacht. Cafés, die nu alleen zwak alcoho- I lische dranken zoals bier mogen i verkopen, kunnen tegen beta- I ling een speciale vergunning I voor sterke drank krijgen Drankgelegenheden langs auto- I I wegen, scholen en ziekenhuizen zijn van zo'n vergunning echter uitgesloten. De VS als agressor llSSABON lANPl - Inwoners van Portugal en buitenlanders die de Portugese tjrens overgaan moeten bij hun vertrek voortaan duizend escudo ongeveer 21 gulden) betalen. Hinderen half geld, zo luidt een regeringsmaatregel die woensdag van kracht geworden. Portugezen die in het buitenland werken en passagiers van vliegtuigen en schepen zijn van de maatregel uitgezonderd. De regering denkt met de maatregel haar tekort met ongeveer 150 miljoen gulden te verkleinen. Volgens de Portugese minister van financien, Ernani Lopes, bedraagt de buitenlandse schuld van Portugal ongeveer veertig miljard gulden Het begrotingstekort moet worden verkleind van 10,2 procent tot dit jaar ongeveer acht procent en volgend jaar 6.5 procent van hel bruto nationaal produkl. /beest' zit kennelijk diep bij rie Amerikaanse president en zijr. naaste medewerkers Geen nieuwe Cuba's en Nicaragua s meer in dit deel van de wereld, is de slogan van de Amerika nen Dit is wat Washington verstaat onder de Pax Americana' In de ach tertuin van de Verenigde Staten het gehele continent van Noordpool tot Zuidpool, inclusief het Caribische gebied is geen plaats voor politici met linkse sympathieën Want links is in de optiek van de machthebbers in Washington synoniem aan Moskou. Rechtse dictaturen, hoe moorddadig zij ook optreden, kunnen zich veelal ben uitgevoerd. Naar nu blijkt is de Frankrijk. Evan Galbraith. zei dat de verheugen in de sympathie van de weerstand die daarbij werd ontmoet voorbereidingen voor de invasie al VS-regertng, maar wie van het etiket aanmerkelijk groter geweest dan twee weken geleden waren begon- 'links' wordt voorzien, kan geen goed werd verondersteld, omdat bij het nen. De verklaring van Galbraith, in doen in de ogen van het machtigste vliegveld Port Salines niet alleen een inverview voor de Franse televi- land ter wereld Sinds president Theo- Cubaanse arbeiders werden aange- sie, houdt in dat de Verenigde Staten dore Roosevelt zo'n tachtig jaar gele: troffen, maar ook twee volledig be- al vóór dc moord op premier Bishop den de Pax Americana' als aanvul- wapende bataljons lichte infanterie, op 19 oktober met de plannen voor ling op de isolationistische Monroe- Volgens de Cubaanse radio zouden een gewapend ingrijpen zijn begon- leer ontwikkelde, is de VS als scheids- Castro's strijdkrachten inmiddels on- nen- »Het was een actie die twce rechter en vaak meer dan dat opgetre- der de voet zijn gelopen De Amen- weken geleden w erd ingezet, voor de den in Midden- en Zuid-Amerika en kaanse minister van defensie. Caspar (Beiroet) aanslagaldus Galbraith. het Caribische gebied. De VS ver- Weinberger heeft woensdagavond be- Dinsdag zei president Reagan dat de schaften er zich eer. alibi mee om vestigd dat er ongeveer zeshonderd Verenigde Staten hadden ingestemd willekeurig welk land op het conti- Cubanen. onder wie een kolonel van met deelneming aan de gecombineer- nent Amerika binnen te vallen als dit het Cubaanse leger, gevangen zijn de landing van troepen van zes Caribi- land door binnenlandse troebelen niet genomen Westelijke diplomatieke sche landen om de democratische in staat was aan zijn verplichtingen te bronnen in het Caraibisch gebied ver- instituties op Grenada te herstellen, voldoen. Een dergelijke visie biedt klaarden dat hiervoor in de hoofdstad na een linkse staatsgreep op het ei- voldoende aanknopingspunten om de St George's huis tot huis gevechten 'and. gang van zaken in andere landen te werden geleverd en dat de Amen- De Cubaanse leider Fidel Castro beinvloeden of zelf ter plekke orde op kaanse stoottroepen moeite hadden maakte woensdagochtend bekend zaken te stellen Begin deze eeuw hun tegenstanders onder vuur te ne- dal hij Washington afgelopen zater- wilden de VS door zelf in te gnjpen. men zonder bijkomende schade aan da6 aJn medewerking had aangebo- voorkomen, dat de Westeuropese ko- te richten den om de cnsls <>P Grenada 'zonder lomalei mogendheden zouden inter- bloedvergieten en interventies' op te verueren Hoewel Reagan het niet \Z0rli0v0n lossen. Volgens Castro zou hij de hardop zegt. is er vandaag de dag nog V trutzen Amerikanen ervan hebben verzekerd mets veranderd in vergelijking met de De Amerikaanse minister van Defen- dat volgens zijn informaties geen en- tijd van Theodore Roosevelt De ïn- sie Weinberger heeft verder gezegd kele buitenlander op Grenada gevaar greep van Washington is ook daarom dat de Amerikaanse verliezen (nu nog liep De Cubaanse leider zei in de zo ongelukkig, omdat het juist de officieel op 6 doden) groter zullen boodschap de verontrustheid van Amerikanen zijn, die voortdurend de worden 'want democratie is duur'. Washington voor de meer dan dui- expansiedrang van de Sowjet-Unie De eerste vliegtuigen met. evacuées zend Amerikaanse staatsburgers te aan de kaak stellen De Verenigde van Grenada zijn woensdagmiddag in hebben onderkend, maar tegelijker- Staten gedragen zich geen haar beter de VS aangekomen Bijna de helft van tijd ook de Cubaanse verontrustheid Dim de op Grenada verblijvende Amerika- over de zeshonderd Cubanen op het nen wilde weg Hun aankomst op een eiland te hebben uitgesproken LONDEN Londen was een van de militair vliegveld in Zuid Carolina - Het antwoord van Washington zou vele plaatsen in Europa waar bij de niet direct binnen handbereik van de volgens Castro pas drie dagen later Amerikaanse ambassade werd gepro- mediaconcentratie - kon wel door zijn gekomen, anderhalf uur nadat de testeerd tegen de Amerikaanse inva- joumalisten worden bijgewoond, Amerikaanse invasietroepen Grena- sie van Grenada Labour-leider Denis maar voor hun vertrek hadden zij het da waren binnengevallen Healey hekelde in het Lagerhuis de verzoek gekregen zich vooralsnog te Vervolgens legde Castro uit dat Gre- houding van premier Thatcher die hij onthouden van gesprekken met de nada hem eind vorige week vanwege 'de poedel van president Reagan publiciteitsmedia de dreigende invasie om troepen had noemde De Britse regering is met gevraagd, maar dat hij dat verzoek door Amerika betrokken bij de inva- VnnrhprpiA had afgewezen omdat hij zich niet in sieplannen. hoewel Grenada lid is r l/(/f t/CCtu de Grenadese problemen wilde men- van het Britse Gemenebest en de De Amerikaanse ambassadeur in gen. Bntse vorstin als staatshoofd heer,. tZSQ' "president Ronald Reagan <J -L van de Verenigde Staten doet zijn reputatie van cow- »i—boy met het pistool los in de r-rholster alle eer aan. De inva sie van Amerikaanse mariniers en parachutisten op het Caribische ei land Grenada een mini-staat ter grootte van Texel is een niet te rechtvaardigen actie. De inval druist m tegen alle internationale regels en is in flagrante strijd met het Handvest van de Verenigde Naties. Reagan kan er op wijzen, dat de eilandregering een pro-Moskoukoers vaart en dat met name de jongste ontwikkelingen in de voormalige Engelse kolonie de Ameri kanen zorgen baren, maar dat zijn geen redenen om zonder enige waar- i schuwing een onafhankelijke staat i binnen te vallen. De Amerikaanse president zegt ingegaan te zijn op dringende verzoeken van leden van de Organisatie van Oostcaribische sta- ten die zich bedreigd voelen door Grenada Als belangrijkste reden om troepen in te zetten noemt hij de bescherming van onschuldigen, onder wie duizend Amerikaanse burgers, wier leven gevaar zou lopen, Het is de slechtst denkbare smoes. Er was geen enkele aanleiding om te veronderstel len. dat die burgers gevaar zouden lopen Wie is Reagan om vanuit zijn ivoren toren in het Witte Huis in Washington te besluiten, dat 'recht en orde' in het nietige Grenada moeten worden hersteld? Hei paradijselijke Grenada is verre van een voorbeeld- staat. maar daarin is voor de VS geen i rechtvaardiging te vinden om van het ene moment op het andere met troe- pen binnen te vallen Het is een buitengewoon slechte beurt van de heer Reagan, die toch al een weinig gelukkige buitenlandse politiek voert. DEN HAAG (GPD) Vrijwel zeker zullen er zaterdag geen extra treinen rijden naar de vredesdemonstratie in Den Haag. Het plan om voor deze gelegenheid 90 extra treinen in te retten is definitief van de baan, nadat de bonden het woensdag niet eens konden worden over gezamenlijke oproep aan hun leden om de acties al op vrijdag te onderbreken. Alleen de FNV wil de stiptheidsacties onderbreken om NS in staat te stellen organisatorisch maatregelen te treffen om de extra treinen op de rails te zetten. Het gemis aan extra ïpoorwegmateriaal heeft tot gevolg dat ongeveer 50.000 mensen minder kunnen worden vervoerd dan de gedachte 150.000. De Spoorwegen en de organisatie van treren zich voorlopig vooral in de de vredesdemonstratie adviseren om noordelijke provincies, de Kop van zaterdag zo vroeg mogelijk naar Den Overijssel, delen van Gelderland, IJs- Haag te reizen en zo laat mogelijk ;aar huis te gaan. Voorts wordt aan geraden om met elkaar afspraken te ssken de ruimte in de auto volledig benutten. De Haagse politie heeft al laten weten sen mensen genoeg te hebben om de «tra verkeersstroom, als gevolg van een tekort aan treinen, in goede ba te leiden. De oproep van FNV-voorzitter W. Kok de stiptheidsacties vrijdag en za terdag te staken, hebben de meeste bonden afgekeurd. De FNV heeft de «gen leden opgeroepen om vrijdag en zaterdag „normaal" te werken. Zij wil bet echter niet op de spits drijven om .de eenheid van actie niet te doorbre iden van de Vervoersbond FNV ge- tot nu toe nog geen enkele garan tie om unaniem gehoor te geven aan de oproep van de FNV-voorzitter. „Wij kunnen hen echter onder deze om standigheden ook niet laten vallen", zegt FNV-voorzitter Koster van de Bedrijfsgroep Spooorwegen. JComitee Kruisraketten Nee" heeft er echter het volste vertrouwen in dat bet met het vervoer van demonstran ten wel in orde komt. ..Hooguit een an de betogers zal in Den Haag ie laat aankomen", denkt het comité .Maar dat is wel overkomelijk, want iioewel de demonstratie al rond tien uur begint, zal het eigenlijke startsein omstreeks het middaguur worden gegeven". De stiptheidsacties gaven ook woens- weer het sinds enkele dagen ge bruikelijke beeld te zien. ongeveer 95 procent van de tremen kon de dienst regeling afwerken, met vertragingen die opliepen tot een half uur. Minister Smit-Kroes van verkeer en merstaat is er voorstander van dat bet kabinet ingrijpt bij ambtena- renacties die de samenleving sterk ontregelen. Mevrouw Smit-Kroes zegt in een interview met Elseviers Maga zine dat zij daarbij denkt aan acties •an PTT-ambtenaren om radio- en !v-uitzendingen te verstoren en Den telefonisch te isoleren. „Deze icties zijn met toelaatbaar Men speelt dan echt met vuur", aldus de minister. lelies in het streekvervoer concen- selmeerpolders, centraal Utrecht en delen van Zuid-Holland. De vertra gingen varieerden van tien minuten tot een half uur. Vandaag beginnen ook stiptheidsac ties in Noord-Limburg en Oost-Bra bant die voorlopig zullen duren tot 2 november, wanneer het overleg zal plaatsvinden tussen minister Riet kerk en de ambtenarenbonden Op diverse plaatsen gaat vnjdag het streekvervoer 24 uur „plat De sta king. waaraan volgens de FNV naar schatting 1500 tot 2000 chauffeurs zullen meedoen, begint in sommige plaatsen vandaag al. Het gaat om de vervoersmaatschaoppijen GADO (Groningen). DVM (Drenthe). GSM (Gelderland) en BBA iTilburgi Friese chauffeurs van de Fram staken van daag ongeveer drie uur. Acties bij de politie in de uitgestrekte gemeente Ede worden gehouden van 7 tot 17 november. De agenten zullen in die perode geen bekeuringen uitde len en geen overwerk verrichten, ter wijl de mobiele eenheid alleen zal uitrukken als de situatie daartoe aan leiding geeft. Bezetting -Onder aanvoering van de communist Fre Meis hebben gisteren actievoer ders het gemeentehuis in Finsterwol- de en Beerta bezet. Zij wilden op deze manier protesteren tegen de salaris verlaging van de ambtenaren en zoge noemde trendvolgers Ook vinden zij de woonlasten te hoog. In het Noordhollandse Langedijk is het gemeenhuis sinds gisteren elke middag gesloten. Voorlopig blijft dat zo tot 2 november. In Apeldoorn hebben gistermiddag meer dan dui zend rijks- en gemeenteambtenaren uit de regio een protestbijeenkomst gehouden. Besloten werd dat douane ambtenaren acties gaan voeren als het overleg met de minister op 2 november mislukt. (Van onze correspondenten 1 WASHINGTON. MEXICO-Stad (GPD) De Verenigde Staten hebben drie bataljons van de 82ste luchtlan dingsdivisie - in totaal 1800 man - naar Grenada gestuurd, ter verster king van de eenheden mariniers en speciale strijdkrachten die de oor spronkelijke landingsoperaties heb- Gebaar De 'minima' in Goes hoeven vol gend jaar geen reinigingsrechten te betalen. (PAGINA 13) Zwarte lijst Gezond Frank Sinatra is één van de ruim tweehonderd entertainers die voorkomen op een 'zwarte lijst' van de Verenigde Naties (PAGINA 2) Automatisch Boodschappen doen in een vrijwel volledig geautomatiseerde super markt Het kan in Japan. (PAGINA 3) Een districtsgezondheidsdienst -DGD) levert basisgezondheids zorg voor de totale bevolking en moet er dus ook in Zeeland komen (PAGINA 15) Doping Drie onafhankelijke experts zullen onderzoeken of Joop Zoetemelk tijdens de voorbije Tour al dan met terecht voor het gebruik van do ping is bestraft (PAGINA 21) Erasmus Vandaag worden in Amsterdam de Erasmusprijzen uitgereikt aan Marguerite Yourcenar, Isaiah Ber lin en Leszek Kolakowski. (PAGINA 7) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 7, 9 en 11. Provincie: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1