Weinig begrip voor doel en noodzaak van een DGD Investeringen in landbouw richten op verlaging kosten Aanleg van Tractaatweg in de loop van 1984 Nieuw informatiesysteem voor sluizen Terneuzen Een Philips SE lamp bespaart energie, ook boven uw eettafel. IA VOZ-DIRECTEUR F. VAN SPANJE: Voorschot 1,25 miljoen voor Zeeland SI0UX.DE STAP DIE U ELKE DAG WAARDEERT QNDERDAG 27 OKTOBER 1983 PZC/provincie 15 •ES Er bestaat veel onduidelijkheid - vooral ook onder raadsleden - over de liskenbare noodzaak om in Zeeland tot oprichting van een districtsgezondheidsdienst DGD) te komen. Ook het doel van een dergelijke dienst en de samenhang met andere tzondheidszorgvoorzieningen staat menigeen niet helder voor ogen. Mede daardoor is er ten nrechte wantrouwen over de harde subsidietoezeggingen, die de rijksoverheid voor een leeuwse DGD heeft gedaan. Dat is de mening van F. van Spanje, directeur-arts van de Raad oor de Volksgezondheid in Zeeland (Ravoz). Hij vreest dat door het onvoldoende inzicht in en DGD, besluiten worden genomen die niet in het belang van de burger zijn. in Spanje wijst erop dat de rijks- dat het gezondheidszorgstelsel glo- van bijvoorbeeld bevolkingsonder- rerheid streeft naar een netwerk van baal in 3 sectoren in te delen is. zoek en gezondheidsvoorlichting aan Bisgezondheidsdiensten Dat ge- de eerste lijnzorg (huisarts, wijkver- en gezondheidsbevordering van de eurt tegen de achtergrond van de pleging. maatschappelijk werk, ge- ieidsvisie. algemene gezondheids- zinszorgi. het is een zorg met een (vordering moet de kosten van de algemeen karakter, de totale mens rgverlening doen afnemen. Het net- wordt hier beschouwd en behandeld; <rk is nog niet compleet, er zijn men kan met diverse klachten te- rkele witte vlekken Zeeland is zo'n recht; :ompleet gebied. De directeur van 9 de tweede lijnszorg (medisch spe- eRavoz herinnert eraan dat al wel 15 Ciaiisten in poliklinieken en zieken- iar in de provincie geprobeerd wordt huizen, verpleeghuizen)' een zorg met !n DGD („een dienst, die basisge- een specialistisch karakter; een deel indheidszorg levert voor de totale Van de mens wordt hier beschouwd en evolking") op te richten. Met name behandeld; de mens met een klacht inwege de financiële gevolgen voor wordt door de huisarts verwezen naar deelnemende gemeenten, misluk- een bepaalde specialist. bevolking. Analyse gegevens De directeur van de Ravoz vertelt dat een DGD onder meer bezig moet zijn bi de pogingen steeds. de basisgezondheidszorg: deze zorg dgens Van Spanje is het 'financiële 's gericht op risicogroepen van de laatje' veranderd, in het bijzonder bevolking of de bevolking als geheel: adat het rijk er veel aan gelegen is men werkt hier preventief, tracht de K een compleet netwerk van basis- ziekten te voorkomen door middel sondheidsdiensten te komen, zon- awitte vlekken. Daarom ook wil het |k voor de oprichting van een Kuwse DGD 7 gulden per inwoner iven. „Speciaal aan de gemeenten in seland is dit aanbod gedaan", aldus lokter Van Spanje. „En als de dienst tnmaal tot stand gebracht is, zal van Jkswege 3 gulden per inwoner per sr beschikbaar komen". Hij onder- jeept dat de financiële toezeggingen :hnftelijk zijn vastgelegd en naar ;n overtuiging zal het rijk. ook al orden volop bezuinigingen doorge roerd. daar met op terugkomen In dit rband vestigt Van Spanje de aan lacht op het nog onlangs vastgelegde =geringsbeleid in deze „Uitdrukke- wordt de accentverschuiving serajds van intramuraal (zieken- lüszorg) naar extramuraal (eerste jn) aangegeven, maar tevens verlegd aar preventie, gezondheidsvoorlich- ing en epidemiologische onderbou- ling. Op dat beleid zal men niet poedig weer terugkomen". lijksbijdrage Ravoz-directeur beklemtoont dat rijksbijdrage van 3 gulden per coner zal gelden voor het hele d. „Die bijdrage kan indien de fccnsten daarop functioneren niet zo geschrapt worden. Want dat ou een chaos met zich meebrengen", tokter Van Spanje maakt duidelijk Lezing over bloemen in planten bij LVU in Middelburg «IDELBURG - De ZVU houdt dins- !ag 1 november een lezing over 'men en houden van bloemen' in De Scha- f! in Middelburg. Mevrouw Dierha- en. docente bloemsierkunst. spreekt a over het toepassen van bloemen planten maar ook over het mis- ïuik dat van die producten gemaakt rordt De meeste bloemen en plan- sn, die tegenwoordig op markt zijn, Jn geïndustrialiseerde energiever- Sndende producten. Na de lezing 'ordt een demonstratie verzorgd laarin seizoen-bloemen en planten 'rantwoord worden toegepast. De ang begint om 20.00 uur erenigingen van rganisten bijeen ii Burgh-Haamstede H'RGH-HAAMSTEDE - De organis- 'nverenigingen NOV en GOV hou- fen zaterdag 29 oktober een geza- tnlijke vergadering in het Her- nirmd Verenigingsgebouw in Burgh- laamstede. tvprgadering hpgint om 14.00 uur. lama houdt Klaas Bolt. organist in de Grote of Sint Bavokerk in sarlem. een openbare lezing over de (pecten van de gemeentezangbege- Ming. Rond 16.30 uur brengt Bolt de Sproken woorden in praktijk met Wewerking van het Gereformeerd trkkoor ui Zierikzee onder leiding jn Mar van der Veer fADVERTENTIE GOES Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) maakt 1.250.000 gulden over ais bijdrage in de oprichting van een dislrictsge- zondheidsdienst voor Zeeland. Het gaat om een voorschot, vooruitlopend op de definitieve vaststelling van de financiële tegemoetkoming die het minis terie in de (oprichtingslkosten van een districtsgezondheids dienst verleent. Dat gebeurt in het kader van de zogeheten 'sti muleringsregeling landelijk netwerk basisgezondheidsdien sten'. De beslissing van het mi nisterie is per telex aan het dagelijks bestuur van de ge meente Goes (vestigingsplaats van een Zeeuwse DGD) meege deeld. De Goese wethouder J. de Graag (vvd, volksgezondheid) liet dit woensdag weten in een raadsver gadering. gewijd aan de begro ting 1984, Zichtbaar vergenoegd maakte hij melding van het te lexbericht van het ministerie van WVC. Ing De Graag vond dat het storten van de voorlopi ge bijdrage het belang van dc vorming van een districtsge zondheidsdienst onderstreept. Hij zag het als een bewijs dat het rijk wel degelijk bereid is blijven de financiële steun aan zo'n dienst te verlenen. De Graag deed een dringend beroep op de Zeeuwse gemeenteraden hun be sluitvorming over de districtsge zondheidsdienst nog eens goed te overwegen. De wethouder noemde het be treurenswaardig dat enkele ge meenteraden afzien van deelna me in de DGD. Met name de houding van het college van bur gemeester en wethouders van Vlissingen had zijn verdriet op gewekt. „Het is tnest dat het college van de grootste gemeen te in Zeeland afhaakt met als argument, het financiële aspect te wantrouwen", meende De Graag. Hij deelde nog mee dat het voorschot van 1.25 miljoen gulden bestaat uit twee onderde len: 250 000 gulden voor de per soneelskosten op het terrein van de algemene gezondheidszorg en 1 000.000 gulden ten behoeve van de andere aanloopkosten, gemoeid met het tostandkomen van een basisgezondheidsdienst. Op de aanvraag om een tege moetkoming is door het ministe rie binnen 10 dagen beslist. met het verzamelen en analyseren van gegevens over gezondheid, ziekte en sterfte onder de bevolking, tenein de inzicht te verkrijgen in dc gezond heidssituatie. Dat levert weer gege vens op om ziekten vóór te zijn en om de planning van de gezondheidszorg aan te passen. Van Spanje: „Op grond van de gegevens en de gedachte dat voorkomen beter is dan genezen, ad viseert dc DGD aan de gemeentebe sturen en worden infectieziekten op gespoord en behandeld. Het voorko men van ziekten vereist ook een sanitaire controle en een technisch- hygicnische zorg. Geneeskundige bij stand ten dienste van politie en justi tie als gemeentetaak. wordt tevens uitgevoerd. In geval van rampen, bijvoorbeeld treinongeluk, ontplof fing, treedt een basisgezondheids dienst aan voor geneeskundige hulp en bijstand". Als andere taken noemt hij: jeugdgezondheidszorg (met be houd van de huidige rijksvergoeding ervoor): tuberculosebestrijding en geslachtszicktenbestrijding (ook weer met inbegrip van een rijksbij drage). Dokter Van Spanje vindt dat Zeeland door het ontbreken van een DGD nogal wat mist. ook al gebeurt een deel van de DGD-taken thans door parttime gemeente-artsen idie als huisarts werkzaam zijm „Indien we het laten bij wat het is en zich echter zich een epidemietje ontwikkelt of een ramp ons treft, of een slechte gezond heidssituatie in een bepaald gebied van de provincie ontstaat, zal men spijtig het ontbreken van een DGD ervaren", betoogt hij. De directeur-arts legt er de nadruk op dat aanpassing van de wet voorzienin gen gezondheidszorg er met toe leidt dat gemeenten straks géén verplich ting meer hebben voor basisgezond heidszorg te zorgen. Van Spanje zegt dat staatssecretaris J. van der Reij- den (wvc heeft laten weten dat de basisgezondheidsdienst een té be langrijk onderdeel van het volksge zondheidsbeleid is. om geschrapt te worden Ambtenaren van rijkswaterstaat worden wegwijs gemaakt in de bediening van de beeldschermen. TERNEUZEN - Een tiental mede werkers van rijkswaterstaat in Terneuzen wordt de komende maanden wegwijs gemaakt in de wereld van de beeldschermen en de computers. Een paar weken gele den zijn op de sluizen beeldscher men geplaatst, die een onderdeel vormen van het nieuwe Informa- tieverstrekkende Systeem, dat niet alleen in Terneuzen, maar ook op de Kreekrak- en dc Volkerakslui- zen wordt gebruikt. Voor de schip pers op de Noord-Zuid-route (van Rotterdam naar Belgie en terug) levert het nieuwe systeem alleen maar voordelen op. Met de invoering van het nieuwe systeem is een investering van mil joenen gemoeid De computer deed al eerder zijn intrede op de Kree krak- en de Volkeraksluizen Over een paar jaar komen er ook aanslui tingen op het nieuwe sluizencom- plex in Hansweert en bij de Kram- mersluizen in de nog aan te leg^n Philipsdam Terneuzen is nu aan de beurt. De komende maanden wordt de men sen van rijkswaterstaat geleerd hoe ze moeten omgaan met de beeld schermen en de toetsenborden. Ing. J de Roos. hoofd dienstkring Ka naal Gent-Terneuzen. gaat er van uit dat het nieuwe systeem rond de jaarwisseling in gebruik kan wor den genomen Nu nog is het zo dat de schipper, die de sluizen van Terneuzen wil passe ren. alle mogelijke gegevens dient te verstrekken öf aan de verkeers post van 'Scheepvaart en Maritie me Zaken óf via de praatpalen langs het kanaal. Daar komt straks een einde aan De schipper die via Terneuzen en de Westerschelde richting Rotterdam vaart geeft bij de sluizen in Terneuzen alle moge lijk gegevens over afmetingen, la ding. plaats van herkomst en plaats Brandstichting vervallen pakhuisje aan Kuiperspoort in Middelburg MIDDELBURG - Onbekenden heb- wagen, die door acht brandweerlieden ben woensdagmiddag brand gesticht werd bemand. Nadat de brandweer i r a m r crtTt r a 'i'i r* rv n rr'ii/r'/^r'M '»ii 'n r T Z-* in een oud pakhuis in de Middelburg- het slot van het m vervallen staat LOS VAN SITUATIE DRIE WEGEN' IEKHULE se Kuiperspoort. In de bouwval ging verkerende pakhuisje eigendom een groot aantal goederen verloren van de gemeente had opengebro- van de Middelburgse De Lutemgroep ken. was het vuur binnen de kortste van scouting. Dc spullen waren be- keren geblust Buiten het pakhuis stemd voor een rommelmarkt, die de stond een jerrycan, waarin terpentijn groep zaterdagochtend op het Dam- had gezeten. Door een gat in de plein in Middelburg (onder de graan- houten deur hebben de daders het beurs) houdt. Ondanks het brandje vuur kunnen aansteken. De recherche gaat de rommelmarkt gewoon door. van de gemeentepolitie Middelburg heeft een onderzoek ingesteld De Een omwonende waarschuwde de schade voor de Lutemgroep is moei- brandweer om 13 minuten over vier. lijk vast te stellen omdat met bij benadeling kan worden gezegd wat dc Minnp, RITRf- h» De brandweer rukte uit met een ge- spullen bij de rommelmarkt zouden combineerde hoge en lage druk blus- hebben opgebracht. van bestemming op Die gegevens worden 'ingetikt en 'reizen vervol gens met het schip mee, richting Rotterdam. De schipper hoeft op de Noord-Zuid-route dus maar een maal z'n gegevens te verstrekken. Aanvankelijk zou Terneuzen in het voorjaar'83 worden aangesloten op het Informatieverstrekkende Sys teem. Dat bleek, door vertragingen bij de leverantie, met haalbaar Het 'hart' van het nieuwe systeem is ondergebracht in het gloednieu we bedieningsgebouw aan de Mid- densluis. Daar wordt begin vol gend jaar ook de Centrale Sluis Organisatie ondergebracht. Het he le sluizencomplex van Terneuzen wordt dan vanaf die plaats gecoör dineerd, Bovendien werkt rijkswa terstaat aan automatisering van de sluisbediening. De zeesluis wordt, wat dat betreft, als eerste aange pakt, gevolgd door de binnenvaart- sluis. stuur van de provincie gaat uit, dat de noord-zuid lopende Trac taatweg in Zccuwsch-Vlaanderen zal i ADVERTENTIE' worden aangelegd. Het college ver- in „onherroepelijk geworden" bestem- wacht niet. dat de onzekerheden rond mingsplannen is geregeld „De aanleg de aanleg van de weg Driewegen- van de noord-zuid lopende Tractaat- Terhole - gevolg van een Kroonuit- weg staat geheel los van de Kroonuit- spraak waarin dc bestaande verbin- spraken over de capaciteit van ande- dingen voldoende capaciteit wordt re. oost-west lopende wegen. Wij be- toegcdacht - op de gang van zaken schouwen een heroverweging inzake rond de Tractaatweg van invloed zal de Tractaatweg als uitgesloten zijn. In de begroting van verkeer en meldt het college waterstaat is de uitvoering van deze Wat de weg Driewegen-Terhole be- weg in 1984 voorzien. treft betoogt het college dat dit pro- Gs zeggen dat in antwoord op vragen ject in het rijkswegenplan 1982 staat, van de D'66-statenleden J Boogerd- dat echter nog -niet is vastgesteld Quaak en P. Scheele Het college wijst Men acht het zeer wel mogelijk, dat de erop. dat rijksswaterstaat voor de bestaande weg als rijksweg zal func- Tractaatweg met de grondverwerving tioneren. Uitvoering van een nieuwe bezig is en dat het tracé voor die weg weg moet niet voor 1990 verwacht worden, menen gs Feestmaand rond Zaamslag Een SL'lamp verbruikt maar een kwart van Je energie van 'n gewone gloeilamp en gaat vijf maal zo lang mee. Die lamp brengt dus dik z'n geld op. en de eettafel, maar ook in de hal, e leeshoek en bij de voordeur. PHILIPS Philips Sli De lamp die u verdient. ZLM-DIENST: EIND AAN PRODUKTIEVERHOGING GOES „Verschillende agrariërs gaan zich afvragen wat een ongebrei delde produktietoename van ver schillende produkten teweeg zal brengen op het inkomen. Het is vrij wel zeker dat er een verlaging plaats vindt van het garantieniveau en/of omvang, met alle gevolgen voor de landbouw van dien. Het accent van de investeringen in de landbouw zal in de toekomst meer gericht moeten zijn op kostenverlaging, dan op pro- duktieverhoging". Dit stelt de so ciaal-economische voorlichtings dienst (SEV) van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLMl in het werkverslag 1982-1983 (tot oktober). De dienst onderstreept dat steeds weer blijkt dat er een sterke wissel werking is tussen gezins- en bedrijfssi tuatie. die de positie van het gezin mede bepaalt en ook de visie op het functioneren van het bedrijf beïn vloedt. Voor het werkseizoen 1983 '84 wil de SEV een project over 'relatie gezinsbestedingen-bedrijfsmkomen uitvoeren, met name omdat in veel agrarische gezinnen die relatie met goed is en omdat er steeds meer behoefte is in de gezinnen om er wat meer van af te weten. Doelstelling: bevorderen van de bewustwording van het belang van een goede relatie tussen bestedingen en inkomsten van het gezin. Er is door de ZLM-dienst veel aan dacht besteed aan de bedrijfsopvol ging In de gesprekken daarover kwam steeds méér naar voren dat de overige gezinsleden zich meer betrok ken voelen bij de bedrijfsovername dan enige jaren geleden. Bij de ouders gaan meer twijfels ontstaan over de toekomst van de andere kinderen Het is vooral de prijs van de grond die de overige kinderen belangrijk vin den. terwijl sommigen hun kindsdeel in grond wensen Naar onze mening speelt de slechte werkgelegenheid hierbij een rol. Op de akkerbouwbe drijven treden tot op heden weinigen, die de landbouw hadden verlaten en een ander beroep kozen, tot de land bouw toe", aldus de SEV „Bij weide en gemengde bedrijven komt dit va ker voor. Steeds meer bedrijven die niet levensvatbaar zijn. worden toch overgenomen, dit in verband met de werkgelegenheid elders" Veel voorlichting werd gevraagd over beloningsnormen voor meewerkende kinderen De SEV. .Het beangstigt ons dat op sommige bedrijven waar nauwelijks voor één gezin een inko men te behalen is. de zoon thuis blijft met alle consequenties voor zijn toe komst of die van zijn ouders" De dienst beklemtoont dat verschillende ondernemers te laat ln de gaten heb ben dat het bedrijf inteert op de financiële middelen Een ver wijsfunctie naar de sociaal- economische voorlichting vanuit de bockhoudbureaus en banken wordt zinvol gevonden in deze. De SEV signaleert tenslotte dat in de prak tijk steeds weer blijkt dat de geldop- brengstcn per bedrijf en bedrijfstype zeer grote verschillen vertonen en dat dit zeer beslist niet alleen samen hangt met de bedrijfsopperv lakte en of dc omvang van het bedrijf. „On dernemerschap blijkt een van de be langrijkste redenen te zijn van het wel of niet goed functioneren van een bedrijf", meent de ZLM-dienst. 70-jarig bestaan Rozenoord in Sluis SLUIS - Het verzorgingstehuis Ro zenoord in Sluis viert maandag 14 november (officieel) het 70-jarig be staan met de onthulling van een aantal straatnamen en een receptie. Donderdag 3 november om 19.30 uur draait voor de bewoners de film 'Help de dokter verzuipt' naar het gelijknamige boek van Toon Kort- ooms. De rederijkerskamer De Oranjebloem uit Sluis brengt dinsdag 15 november om 19.30 uur het toneelstukje 'Het meisje mei het leeuwenjong' Woens dag 16 november om 18 00 uur is er een feestelijke mosselavond met mu zikale medewerking van Piet Hame link Ouderwets amusement van ca- batet Tutti-frutti zorgt voor een vrolij ke donderdagavond 17 november Vrijdag 18 november om 19 00 uur presenteert de heerS. A van Hal dia's over Rozenoord door de jaren heen en om 20.30 uur kunnen de bewoners een diaserie van ziekenomroep Radio Del ta over de derde Sluisse kermis voor ouderen bekijken Donderdag 24 no vember om 19.30 uur treedt het Kwar tet Schelfaut op in samenwerking met de Stichting Welzijn ivoor ouderen in West-Zeeuwsch-Vlaanderem en woensdag 30 november wordt de feestmaand besloten met een welfare verkoopmiddag van het Nederlandse Rode Kruis Het evenement is tusen 13.30 en 17.30 uur en de bezoekers kunnen er onder meer luisteren naar een echt mortie rorgel. Inbraak woning in Terneuzen TERNEUZEN Uit de woning van J L aan de Eikenstraat ln Terneuzen is dinsdagavond een bedrag van hon derd gulden aan kleingeld gestolen De dadensi verschafte)nzich toegang door het forceren van een slaapka merraam Het geld lag in de huiska mer. De inbraak moet gepleegd zijn tussen 19.°0 en 23.00 uur Op de vraag van de statenleden of bij een twijfelachtige verwezenlijking van de weg Driewegen-Terhole plan nen in voorbereiding komen om de onveilige situatie in Zaamslag op te heffen melden gs. dat dit een zaak is van Terneuzen, waarin de prQvmcie alleen adviseert Rijkswaterstaat - zegt men - heeft geen plannen om op korte termijn een rondweg Zaamslag aan te leggen of die zelfs maar te onderzoeken Ook van de kant van de provincie bestaat „geen voornemen om tot aanleg van een rondweg over te gaan" De totale problematiek Drlewegen-Terhoie. inclusief eventu eel afstoten van al verworven gronden is m overleg met rijkswaterstaat Die gesprekken zijn nog niet afgerond, aldus GS Geslaagd s-HEERENHOEK Aan de medi sche faculteit van de Erasmusuniver- slteit is C. R A Verdonk uit 's- Heerenhoek afgestudeerd als medisch doctorandus met als specialiteit tro pische ziekten. Stichting Omroep in Goes vergadert GOES De stichting Omroep Goes, die wil proberen een lokale omroep in de gemeente Goes van de grond te krijgen, houdt woensdag 16 novem ber een vergadering van het zoge naamd representatief cultureel li chaam. Het is de bedoeling dat dit orgaan als afspiegeling van vereni gingen. kerkgenootschappen, actie groepen en dergelijke het bestuur van de stichting vormt. Overigens bestond voor een eerder dit jaar belegde vergadering van het re presentatief cultureel lichaam slechts een geringe belangstelling: zestig van de tachtig uitgenodigde organisaties lieten het toen afweten. Mede in ver band met het feit dat de initiatiefne mers van Omroep Goes in de media nota van minister Brinkman aankno pingspunten zien om hun streven te verwezenlijken, wordt nu weer een vergadering gehouden. Dat gebeurt in Amicitia te Kloetinge De bijeen komst begint om 19 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15