ZEELAND" Soes wil kwijtschelding einigingsgeld 'minima' Groep Vlissingse jongelui tuigde voorbijgangers af Slopend geschilletje almanak Ambtenaren opgeroepen voor manifestatie in Middelburg Gastanker uren vast voor Sloehaven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NV-ers doen Reünie op De Schorpioen Incident met vrachtwagen op veerboot OOR NAAR SCHATTING 1500 INWONERS PZC PAGINA 13 OES Het dagelijks bestuur van Goes wil de inwoners die recht hebben op een (landelijke) inmalige uitkering, kwijtschelding verlenen van het betalen van reinigingsrechten in 1984. il deelde wethouder J. Dijkgraaf (cda, financiën) woensdag mee tijdens de eerste ronde van begrotingsbehandeling '84. Hij zei dat het naar schatting om ongeveer 1500 mensen gaat. let het gemeentelijke gebaar is een bedrag gemoeid van circa 100.000 gulden. Dat geld wil et dagelijks bestuur halen uit het begrotingsoverschot (aanvankelijk, na bezuinigingen en igere belastingen, bijna 2 ton; uiteindelik, door meevallende rijksuitkeringen, ruim 6 ton). Hhouder Dijkgraaf was blij dat er liet weten dat vorig jaar 1200 mensen Drs Dijkgraaf maakte duidelijk dat ideze wijze wat gedaan kan worden in de gemeente een éénmalige uitke- het niet eenvoudig was om een water mensen in de Goese samenle- ring kregen. dichte vorm van belastingverlichting ij. die van een minimaal inkomen vinden- H)J stelde dat er op dat stuk eten zien te leven. Hij vertelde dat van zaken met name door de ministei icollege van burgemeester en wet- van binnenlandse zaken erg moeilijk Hders diverse mogelijkheden heeft gedaan wordt. De minister staat na- derzocht. Vraagpunt was ook welke IBr melijk op het standpunt dat de ge- pep Goesenaren Voor kwijtschel- in aanmerking kan komen. ..Het ons het beste dat we ons richten ide mensen die de jaarlijkse uitke- g krijgen. De meeste aanvragen iMoor lopen toch via de gemeen te- ze voor de gemakkelijk aan te duiden groep van éénmalige uitkeringstrek- kers. Drs Dijkgraaf erkende dat het om 'een bescheiden tegemoetkoming' gaat. maar voor grotere stappen zag hij geen gemeentelijke mogelijkhe den. De wethouder hield de raad overigens voor. dat van het resterende begrotingsoverschot (5 ton) geen Sin terklaas kan worden gespeeld. Hij wilde dat geld achter de hand houden om ongetwijfeld opdoemende tegen vallers van te betalen. ;e sociale dienst". De wethoudei iet mee aan cties Hercules [DDELBURG - Het personeel van ïcules bv in Middelburg dat is ingesloten bij de Industriebond- SV, zal niet meedoen aan eventuele lies bij dit bedrijf kunnen worden voerd. Tijdens een bijeenkomst in wijkcentrum Zuiderbaken in iddelburg besloten woensdag de SV'ers om de Hercules-directie te tagen opnieuw te onderhandelen, ar ze stelden daarbij geen ultima- is, Zoals gemeld hebben de FNV- bij Hercules wel een ultima- s gesteld. Als de directie van Her- les bv niet voor maandag aan- unde om 10.00 uur met de Indus- isbond FNV gaat onderhandelen, de FNV'ers gaan staken. De il echter niet zover gaan. problemen zijn gerezen rond de 10 bij Hercules, die op 1 januari '84 3 kracht moet worden. De bonden 2en collectieve arbeidstijdverkor en handhaving van de automati- prijscompensatie. Alleen dat le- volgens de bonden nieuwe ar- Isplaatsen op. Hercules wil de scompensatie echter afschaffen en It de werknemers een salarisver- Ing aan van drie procent. Ook nen de werknemers vrije dagen en. Dit leidt volgens de bonden tot verruiming van de werkgele- heid, maar tot overbelasting van personeel. stemverhouding tijdens de CNV- [adering bedroeg woensdagmid- ongeveer vijftig-vijftig. Districts- tuurder Tj. Hoekstra van de CNV dit resultaat persoonlijk teleurstel- 1 te vinden. „Maar een bond die belang hecht aan inspraak van de n, zal zich hierbij moeten neerleg- aldus Hoekstra 'rouw stal voor 2000,- kleding ERNËUZEN De 23-jarige J. L. uit msterdam heeft bij vijftien Terncu- winkels voor in totaal kleding gestolen. De vrouw dinsdagavond aangehouden. De «(stallen vonden plaats in juli en igustus. Geen van de winkeliers fd aangifte. L. legde een volledige ientenis af. Zij is in de loop van «nsdag op vrije voeten gesteld. Drs J Dijkgraaf meenten via de belastingen niet aan inkomenspolitiek mogen doen. Daar om raadde Dijkgraaf een korting op de onroerend goedbelasting af. Min der problemen zag hij in het vragen van 'afschrijving op de afvalstoffen heffing', zoals het ambtelijk-formeel omschreven wordt. Geen rompslomp De wethouder betoogde dat in begin sel het totale bedrag aan reinigings rechten - voor 1984 is 87.50 gulden voorgesteld - kwijtgescholden kan worden. Hij voegde eraan toe dat de gemeente er geen onnodige romps lomp door wil krijgen (inkomenscon troles en dergelijkei. vandaar de keu- ZEEUWSE Voorlichting Doorgaans stemmen de voor lichtingsperiodieken die de ge meentebesturen in het Zeeuw se doen verschijnen ons tot weinig vrolijkheid. Een uitzondering willen wij echter maken voor het infor matiebulletin van de gemeente Westkapelle Want welke mededeling trof fen we daarin onlangs aan9 .Aan de heer A.R.L. van de Eeckhoudt ivordt een vergun ning verleend ingevolge de Drank- en Horecawet. Hel ge maal aan de Kerkeweg zal worden aangepast" VLISSINGEN- Ruim veertig oud marinemensen die hun loopbaan zestig jaar geleden op het ram- schip 'De Schorpioen' in Gorin- chem begonnen, hebben woensdag een bezoek gebracht aan hun oude schip, dat nu ligt afgemeerd aan de Vlissïngse binnenhaven. Dit ge beurde ter gelegenheid van een reünie, georganiseerd door de Vlis- singse stichting, ramschip 'De Schorpioen' die het schip vorig jaar juli heeft gekocht om het als museumschip in te richten. De 'Jongens van de Schorpioen', zoals de oud- marinemensen zich zelf noemen, werden woensdagmid dag op het stadhuis van Vlissingen ontvangen door burgemeester Th. J, Westerhout en de kapitein-ter- zee J. van der Water, marinecom mandant In Vlissingen. Namens de stichting sprak mevrouw Wil van Son, initiatiefneemster tot de aan koop van 'De Schorpioen' Ze ver telde dat tijdens de werkzaamhe den aan het schip allerlei zaken 'naar boven' zijn gekomen, waaron der het oude 'Schorpioenlied' van zanger-componist Koos Speenhof Het lied werd door het Souburgs Mannenkoor ten gehore gebracht en ook het Oud Tamboers en Pij perskorps van oud-mariniers uit Rotterdam speelde het lied. De opnamen zijn vastgelegd op een cassetteband die vanaf vandaag in de winkels ligt. De opbrengst is bestemd voor de stichting Me vrouw Van Son overhandigde het eerste exemplaar aan de burge meester. Marinecommandant Van der Water zei dat hem uit geschriften was opgevallen dat in 1926 - het jaar waarin 'De Schorpioen' als oplei dingsschip verhuisde van Gorkum naar Vlissingen, de matrozen veel later van hun verlof terugkeerden dan voorheen. „Dat kwam omdat hier meer vertier was", meende Van der Water. Woordvoerder van de 'jongens'. Jan Riemens uit Vlissin gen. merkte op dat de huidige tijd voor de marinemensen gelijk staat aan de jaren dertig. Ook toen werd de positie van de schepelingen aan getast en ging de soldij naar bene den. Dat heeft onder andere geleid tot muiterij op de 'Zeven Provin- cieén", aldus Riemens De Schorpioen dateert uit 1868 en werd gebouwd in het Franse Tou lon. Het schip is nimmer in gevecht geweest, maar heeft velerlei func ties gehad. Het heeft lange tijd als logementsschip van de Koninklijke Marine gediend In Den Helder was het wachtschip voor de marva's en het heeft ook gediend als internaat voor de zeevaartschool in Den Hel der. Voorzitter van de stichting ramschip Schorpioen, de heer J. Marcks. zei dat alle overgebleven delen van het schip weer in de originele staat worden terugge bracht. De totale kosten bedragen anderhalf miljoen gulden. Provin ciale staten van Zeeland hebben onlangs een schenking gedaan van 25.000 gulden. De rest moet door particulieren worden opgebracht,. Over een toekomstige ligplaats van De Schorpioen in de Vissershaven zei de heer Marcks dat de kans groot is dat rijk. provincie en ge meente hierover overeenstemming bereiken De 'jongens van De Schorpioen' in Vlissingen terug op 'vertrouwde bodem', met muzikale begeleiding van de Vlissingse muziekgroep 'Achterste Veuren'. VLISSINGEN' - De Middelburgse vrachtwagenchauffeur A. M. is woensdagavond omstreeks 21.00 uur aangehouden door de Vlissingse poli tie. De man zou op de veerboot tussen Brcskens en Vlissingen kort daar voor zijn ingereden op een PSD- personeelslid. Deze kon met een snockduik het vege lijf redden. De vrachtwagenchaulleur was geïrri teerd geraakt omdat hij onderweg van Brcskens naar Vlissingen tot twee keer toe zijn vrachtwagen moest ver zetten M was om twintig minuten over acht bij Breskens de boot opgere den en parkeerde zijn vrachtwagen volgens aanwijzingen van het boot- personeel op de middenbaan. Halver wege de overtocht werd de chauffeur opgeroepen zijn wagen naar de linker baan te verplaatsen Vlak voor Vlis singen werd M. opnieuw opgeroepen, ditmaal om zijn voertuig op de rech terbaan te rijden. Daarbij omstond het incident De betrokken PSD-me- dewerker voelde zich daardoor be dreigd en diende een aanklacht tegen M. m. De Middelburger werd in Vlissingen 'opgewacht door de gemeentepolitie en de rijkspolitie te water, en overge bracht naar het politiebureau. De rijkspolitie te water maakte proces verbaal op. Een woordvoerder van de rp te water legde desgevraagd geen direct verband tussen de stiptheids acties van het PSD-personeel en het gebeurde. Hij sloot een en ander ech ter ook met uit, Door het voorval liep de veerboot lichte vertraging op. Tegen de achtergrond van de puinhopen van deels gesloopte panden op de Temeuzense Markt trad de politie woensdagmiddag 'verzoenend' op tussen slopers en boze marktlieden. TERNEUZEN Medewerkers van de dienst Openba re Werken van Terneuzen en de politie hebben woensdagmiddag een einde gemaakt aan een klein geschil tussen slopers en marktkooplieden. Vorige week werd op de Markt in Terneuzen begonnen met de afbraak van een paar panden. Die moesten plaats maken voor nieuwbouw. Gisterochtend en -middag ramden dc slopers de oude panden in elkaar. Dat gebeurde op een moment dat de weekmarkt in volle gang was Verschillende kooplui klaagden al direct in de ochtenduren over stofoverlast. Net na de middag, toen enkele kooplui al met emmertjes water hadden gepoogd hun handelswaar stofvrij te maken, werd de politie ingeschakeld. Die trad. in nauw overleg met Openbare Werken, 'verzoenend' op. De slopers lieten de puinhopen even ongemoeid en de kooplui konden daarna weer ongestoord hun waren aanprijzen. Aan het eind van de middag hervatten de slopers hun werkzaamheden. PROTESTBIJEENKOMST OP DAMPLEIN MIDDELBURG - De ambtenarenvakcentrales CFO en ABVAKABO hebben alle ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden in de provincie Zeeland opgeroepen om volgende week dinsdag. 1 november, deel te nemen aan een protestbijeenkomst op het Damplein in Middelburg. Het is de bedoeling dal alle ambtenaren en trendvolgers hun werk onderbreken om aan de manifestatie, die omstreeks 11 uur van start gaat. deel te nemen. De bonden gaan er vanuit dat de mensen in werkkleding en met hun materiaal (bijvoorbeeld vuilniswa gens. ladderwagens en politievoertui gen i massaal naar Middelburg ko men In dat geval zullen de openbare diensten (gemeenten, provincie, PTT, politiebureau s en andere) een groot gedeelte van de dag niet of slechts voor een deel functioneren. Tijdens de protestbijeenkomsl zullen diverse sprekers het woord voeren. Dinsdag was bekend dat onder hen in ieder geval de heren P. Cammaert. landelijk bondssecretaris CFO en diens collega van de ABVA KABO A van der Sluis zullen zijn. Dc actie is bedoeld omvanuit Zeeland een luid protest te laten horen tegen het. standpunt van het kabinet dat de salarissen van ambtenaren (link ge kort moeten worden om de financiële problemen bij het rijk op te lossen te beginnen met een korting van 3.5 procent volgend jaari De FNV-Zee- land heeft dinsdag bovendien alle uitkeringsgerechtigden, die veel in grijpender m moeten leveren, ge vraagd om mee te doen aan de mani festatie in Middelburg Bewust is voor 1 november gekozen omdat de dag erop minister van binnenlandse zaken Rietkerk en vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden nog een (laat ste) overleg voeren. CFO en ABVA KABO'gaan er vanuit dat dit overleg weinig of niets op zal leveren en dat er vervolgens landelijk massale acties zullen losbarsten. Streekvervoer Volgens de directie van de vervoers- f maatschappij Zuid-Wesl-Nederland - (ZWNi hebben de stiptheidsacties v...- p- -VL» ir-' van het personeel van de ZWN tot nu I 48 W - A /i'-i;-vTv. o - S i loe w einig problemen opgeleverd. 'J a. VV'C •"OWL* - ZWN-directeur J. Deïst zei woensdag &£'*- A;-1 'Tir' iifp, .t&ÜL i' de indruk te hebben dat lang niet alle i Mtir Vïiyll» Vy IjKuÜWt ifl chauffers van Zuid-Wesl-Ncderland aan de actie me^edo^n. Volgens Dels^ I minuten vertraging. Bij de Auto- IBjBB jfëft Xl*.'Amaatschappij Zeeland (AMZ) worden A ifl '4BB. 1 IJK geen stiptheidsacties gevoerd. Volgens Deïst kwamen gisteren als gevolg van de prikacties van de bu- L> - schauffeurs een aantal aansluitingen in het gedrang. ..Maar het valt alle- Opnieuw demonstreerden gisteren enkele honderden ambtenaren op het maal nogal mee. De situatie is beslist veerplein in Vlissingen niet dermate verontrustend dat de reizigers zich er door moeten laten afschrikken" Stiptheidsacties ook op de postkanto ren in Middelburg. Terneuzen, Goes en Zierikzee Mede ten gevolge van de onregelmatige aanvoer van poststuk ken per trein, er treden er bij de postbestelling in Zeeland vertragin gen van een dag op. aldus een woord voerder van het PTT-postdistrict Middelburg. Veerplein ZEVEN AANHOUDINGEN Het personeel van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) heeft giste ren de langzaam-aan-acties hervat. Dat leverde evenals vorige week ver tragingen op die opliepen tot ruim een uur. Een paar honderd Zeeuwse ambtenaren van gemeentelijke en provinciale diensten hebben gisteren - tijdens een demonstratieve bijeen komst op het veerplein in Vlissingen weer korte tijd de op- en afrit van de veerboot geblokkeerd. Een dergelijke actie voerden de anb- tenaren vorige week ook al. De blok kade was een sympathiebetuiging aan het adres van de actievoerende PSD-werknemers Ze werden op het veerplein toegesproken door bestuur ders van de FNV CFO eh ABVA KABO De vakbondsbestuurders maakten gisteren andermaal duide lijk. dat de acties net zo lang zullen durer. tot het kabinet de bezuinings- plannen van tafel heeft gehaald „Het kabinet kan vaststellen dat het verzet in Zeeland groeiende is", constateer de ABVA KABO-bestuurder Th. Ja cobs woensdagmiddag. De prikacties bij de PSD worden vandaag - donderdag - voortgezet. De actievoerders hebben overigens voor calamiteiten een uitzonderingsdraai boek samengesteld Bij dringende ge vallen kunnen hulpverleners binnen twintig minuten naar de overkant worden gezet Die uitzondering is tot nu toe tijdens deze actie in twee gevallen gemaakt. Politie VLISSINGEN - Dc Vlissingse ge meentepolitic beeft zeven Vlissingse jongelui, in leeftijd variërend van 15 tot 21 jaar, aangehouden wegens openlijke geweldpleging en mishan deling. De zeven, die deel uitmaakten van een grotere groep, mishandelden donderdag 20 oktober twee inwoners van Vlissingen. van wie er een een gebroken pols opliep. In verband met het onderzoek beeft de politie niet eerder ruchtbaarheid gegeven aan het gebeurde. Dc mishandelingen vonden vorige week donderdag kort na elkaar plaats. 1-Iet, eerste slachtoffer, de 28- jarise P. van S, uit Vlissingen. werd omstreeks half tien 's avonds nabij de Nolledijk slaande gehouden door een groep van ongeveer tien jongelui Zij mishandelden de man volgens'de poli tie zonder enige aanleiding Hoewel Van S flinke klappen en trappen kreeg hoefde hij zich met onder dok tersbehandeling te stellen Slechts enkele minuien later maakte de groep een tweede slachtoffer De 30 jarige Vlissingse huisarts W. N O reed op zijn fiets over de President Rooseveltlaan in de richting van de boulevard. Op de oprit werd hij door de jongelui staande gehouden en eveneens mishandeld. O. liep daarbij een gebroken linkerpols en verschil lende kneuzingen op Bovendien werd hem zijn potieiiiviu>«.v houd van ongeveer vijftig gulden af handig gemaakt De Vlissingse politie kon aan de hand van de verklaringen van de slachtof fers en van een voorbijganger die deels getuige was geweest van de gebeurtenissen zeven jongelui aan houden Het zijn de 21-jarige A. C - volgens de politie de 'uitblinker' bij de mishandelingen - en E U E C G W H J K J H A P en P C S allen 16 jaar. en de 15-jange D W J H Deze groep is na verhoor heengezonden. Volgens de politie moet nog een aan tal jongelui die deel hebben gehad aan de mishandelingen worden ge hoord De afdeling Walcheren van dc Neder lands Christelijke Politie Bond (XCPB) heeft besloten stiptheidsac ties te gaan voeren. Dat zou in de tweede week van november moeten gebeuren bij de Middelburgse ge meentepolitie en de rijkspolitie op Walcheren. De landelijke besturen van de NCPB en de APB (Algemene Politie Bond) hebben maandag besloten hun leden toestemming te geven om deel te nemen aan acties De landelijke be sturen hebben de regionale afdelingen van de beide bonden daarvan op de hoogte gebracht Nog niet alle Zeeuw se afdelingen hebben al een besluit genomen. De afdeling Waclheren van de NCPB zal volgende week een actiecomité oprichten. Dan zal ook een bijeen komst belegd worden over de invul ling van de stiptheidsacties Er wordt gedacht aan stiptheidsacties bij de recherche, bij het lokale verkeer en bij de verbalen-administratie. Verder wordt gedacht aan korte werkonder brekingen. ISSINGEN - De Engelse gastanker delijk geen enkele schade opgelopen, ven, om een deel van de lading te vlot krijgen. Er is vermoedelijk geen imeria (15.000 brt) is woensdagoch- lossen bij Eurogas Het liep door zijn schade van betekenis aangericht De >d om ongeveer half tien vastgelo- De gastanker was geladen met 19.000 vaart uit het roer en raakte in het Isomeria zal na hel lossen van een 3 op de Oosthavendam in de Wes- ton propaan en 4700 ton butaan. midden vast op de dam Daarop is hel deel van de lading bfi Eurogas de reis schelde, voor de Vlissingse Sloe- scheepvaartverkeer van en naar de voortzetten naar Terneuzen, waar bij ten. Het schip kon enkele uren Het schip was met behulp van vier Sloehaven stilgelegd De vier sleepbo- Dow ook een deel wordt gelost Dul ler bij opkomend water weer wor- sleepboten van de Nieuwe Vlissingse ten Breedbank. De Ruyter. Banckert kers zouden echter eerst nog de a vlolgetrokken en heeft vermoe- Sleepdienst op weg naar de Sloeha- en Boxer konden de gastanker snel scheepshuid onder water controleren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13