Alternatieve medicijnen n ziekenfondspakket Partij-politiek misbruik van thema mensenrechten ooqv dacW Psychiater krijgt jaar wegens seksueel misbruik Passagiers voor Suriname opgehaald XAMER AANVAARDT UNANIEM MOTIE: asbedrijven: schorsing erhoging asprijs Dissidenten CDA-fractie beraden zich .advies nva:.. Ti f BLOKKADE GASBEDRIJF AANKLACHT AMNESTY INTERNATIONAL Maatschappijen starten tandarts- verzekering Combinatie van stage en diensttijd overwogen OENSDAG 26 OKTOBER 1983 PZC/binnen-buitenland !N HAAG (ANP) De tweede kamer heeft dinsdag met algemene stemmen een motie van VVD-er Terpstra aangenomen waarin de regering wordt aangespoord om homeopatische antroposofische geneesmiddelen in het ziekenfondspakket te houden. De kamer beriep h op 'de vrije keuze van de burger' die niet mag worden belemmerd door financiële empels. lA-woordvoerder Toussaint teken- zondheid geld worden uitgetrokken, aan te geven in hoeverre de altematie- hierbij aan dat de regeringspartij- zo meent de gehele kamer met uitzon- ve stroming in de geneeskunst in t «el degelijk andere financiële dering van het PvdA. mpels opwerpen voor de burger in de volksgezondheidsvoorzienin- p y AA Ingoed aan zijn trekken te komen. vond de opstelling van de rege len dan ook hypocriet. EYamer heeft de stemming uitge- staat is 'een zekere kwaliteitscontrole' uit te oefenen. Gedragsregels De staatssecretaris heeft het landelijk patienten/consumentenplatform ge vraagd om samen met een aantal Staatssecretaris Van der Reijden heelt de Gezondheidsraad gevraagd w om advies over de methodieken die over een motie Beinema (CDA) kunnen worden gebruikt bij een on- wordt gevraagd om een com- derzoek naar de effectiviteit van 'al- beroepsorganisaties standaardvoor van de Nationale Raad voor de ternatieve geneeswijzen'. waarden en gedragsregels op te stel- ftsgezondheid die zo snel mogelijk Bovendien dient de gezondheidsraad len die onderdeel kunnen gaan uitma- iamer direct moet adviseren over zrnatieve geneeswijzen. Staatsse- Van der Reijden heeft op [technische gronden bezwaar te- 5de motie. Voor het overige was de zeer welwillend tegenover mo- 6 om een voorschotje te nemen op oassing van alternatieve geneeswij- sin het reguliere volksgezondheids- rcuit it alleen de RPF tegen nam de ®er een CDA/VVD-motie aan om homeopatische geneeskunst meer .zijn trekken te laten komen bij universitaire onderwijs. Met alge- Be stemmen drong de kamer aan overleg met organisaties van alter- r.eve genezers om zoveel mogelijk dragscodes' voor deze geneeskun- sn vast te leggen. Chiropraxis Kt als nieuw beroep wettelijk wor- erkend met alle kwaliteitswaar den die dat met zich meebrengt, zo sloot de kamer unaniem, oor onderzoek op het terrein van de ematieve geneeskunst moet jaar- U op de begroting van volksge- Jan ome Parlementaire redactiet ÏN' HAAG Minister Van Aarden- «leconomisehe zaken) heeft bij be en likking de verhoging van drie cent j u de gasprijs voor kleinverbrui ker 1 januari 1984 afgekondigd. li{ (gasbedrijven hebben daarop on- jj iiddellijk gereageerd door dinsdag "te kondigen dat zij bij de Raad State schorsing van deze be- eo. ihikking zullen vragen. Eventueel ilgt een kort geding. U krmee is de gasprijsverhoging inzet worden van een juridische procedu- izoals te verwachten was Het kahi li kreeg van de Tweede Kamer stemming de gasprijs te verhogen -tdne cent zonder btw). Omdat de 3 ^niging van Gasbedrijven in Ne rfand (Vegm) het daarmee niet eens Set Van Aardenne zich genood- ^lit de verhoging af te dwingen arom trof hij een beschikking op ond van de Wet Aardgasprijzen. tó houdt in dat hij de gasbedrijven inminimuminkoopprijs voorschrijft, zij aan de Gasunie moeten beta- iAls zij dit doen, moeten ze hun ïkoopprijs ook aanpassen. Het gaat het kleinverbruik met een maxi- a van 170.000 kubieke meter per r. waaronder alle gezinnen vallen, araan zijn gekoppeld de prijzen tr aardgas bestemd voor blokver- inning e.d. Gas voor grootverbrui- b en voor tuinders die meer dan «0 kuub per jaar afnemen zijn van s regeling uitgezonderd. a de prijsverhoging wil de regering lachterstand die bestaat tussen de üaige prijs en de zogenoemde jrktwaarde van het aardgas over liggen Basis hiervoor is de koppe- ?van de waarde van gas aan de iade van huisbrandolie De Vegin Kdt er een andere visie op na. Zij ait dat de waarde moet worden ioppeld aan die van stookolie en snt dat dan geen verhoging nood- felijk is. vereniging van gasbedrijven kon- de vorige maand aan dat ze een schikking zou aanvechten met alle jz 'gelijke middelen. Ten eerste gaat [Min de eerste helft van november voorzitter van de afdeling recht zaak n de Raad van State vragen beschikking van de minister te torsen. Mocht de voorzitter zich bevoegd verklaren, dan zal de Ve- 'een kort geding aanspannen te- ede beschikking, zo heeft zij laten nen. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG (GPD) Britse en Nederlandse delegaties hebben dinsdag geen oplossing bereikt voor het verschil van inzicht over het vliegtuig type waarmee British Caledonian van Londen naar Amsterdam mag vliegen, aansluitend op SLM-vluchten vanuil Paramaribo. Het gesprek wordt vandaag voortgezet. De Britse luchtvaartmaatschappij British Caledonian heeft dinsdag met een extra vlucht op Schiphol passagiers opgehaald voor de DC-10 vanuit Londen naar Paramaribo Foto: Passagiers voor Suriname stappen in het vliegtuig van British Caledonian op Schiphol. ken van de overeenkomst tussen pa tiënt en behandelaar. De rechten van de patiënt zullen wettelijk worden vastgelegd. Inspraak en medezeggen schap van patiënten en consument noemde Van der Reijden mogelijk op het niveau van de afzonderlijke instel lingen voor gezondheidszorg, in de plaatselijke en regionale adviserende commissies en bij de advisering van de regering. Hij overweegt, afspraken tussen organisaties van hulpverleners en patiënten over patièntenparticipa- tie op te nemen in de erkenrungsbe- slujten voor de intramurale gezond heidszorg. Er zal binnen het budget de nodige ruimte moeten komen voor patiëntenparticipatie, aldus Van der Reijden. De drie in ons land werkzame organi saties van geestelijke en paranormale genezers hebben besloten nauw sa men te werken. Ze vmden dit nodig om zich krachtiger te kunnen opstel len met het oog op een beschermde en erkende beroepsuitoefening, in het bijzonder in het belang van de pa tient Het gaat om de Organisatie van Para normale Genezers (N'FPN), de Neder landse Vereniging voor Geestelijke en Natuurgeneeswijzen (NVGN) en de Vereniging voor Paranormale Ge neeswijze (VPG). DEN HAAG (ANP) De twee C'DA- kamerleden Dijkman en Scholten be raden zich over hun positie binnen de CDA-fractie. Dit deelde de woord voerder van de fractie dinsdag mee nadat het optreden van Dijkman en Schollen onderwerp van uitvoerig fractieberaad was geweest. Aan het slot van dit beraad verzochten Dijk man en Schoiten om 'bedenktijd'. De twee kamerleden haalden zich de laatste tijd het ongenoegen van een groot deel van hun fractie op de hals door afwijkend stemgedrag en van de fractiestandpunten afwijkende gelui den tijdens spreekbeurten en inter views. Dijkman zag zich enige tijd geleden het woordvoerderschap op zijn terrein, de volkshuisvesting, ont nomen terwijl Scholten hetzelfde overkwam als woordvoerder van bui tenlandse zaken. De fractie liet dinsdag weinig lovende woorden over hun optreden horen en toonde daar ook weinig begrip voor Tijdens het fractieberaad kwamen ook de staatsrechtelijke aspecten aan de orde, waaronder ook het vertrek uit de fractie van Dijkman en Schol ten. Intussen werd door de fractie nog geen conclusie getrokken, al was de vraagstelling van sommige fractiele den uiterst indringend Het fractiebe raad vindt vanmiddag zijn vervolg. Aanslag - Een onbekende gewapen de man heeft dinsdagochtend in de Indiase hoofdstad New Delhi schoten afgevuurd op de Jordaanse ambassa deur. Ambassadeur Mohammed Ah Kourme werd getroffen in schouders, benen en arm en zijn toestand is kritiek, maar stabiel (ADVERTENTIE) ^et^^noe^n De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan '.ui sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. van De NVA is uw verzekering voor het beste advies. 'c-- WINSCHOTEN Leden van de actiecomités strokarton en woonlastencomite in Oost-Groningen hebben dinsdag het gasbedrijf in Winschoten bezet onder leiding van Fre Meis rechtsi demonstreren zij o.a tegen de verlaging van 3'de aardgasprijsverhoging, het opeten van eigen huis, en de aanvallen op het onderwijs en de gezondheidszorg WINSCHOTEN (ANP) Tientallen actievoerders uit Oost-Groningen hebben dinsdag het gasbedrijf Oost- Groningen in Winschoten hermetisch van de buiten wereld afgesloten. Onder leiding van CPN-er Fre Meis poogden leden van verschillende Oostgroninger actiecomités 's morgens het gasbedrijf te bezetten. Dat mislukte. Door een blokkade kunnen nieuw personeel en mensen die hun gasrekenmg willen betalen de poort niet in. De gasle- verantie is door de actie niet in gevaar gebracht, aldus het gasbedrijf. De actievoerders hebben het gasbedrijf bezet omdat het volgens hen een symbool voor de overheid is, Men eist onder meer verlaging van de woonlasten en afzien van de korting van 3,5 procent op de ambtenarensala rissen. Volgens de directeur van het gasbedrijf, W P Kadijk, is het personeel unaniem tegen de actie. Hij heeft de politie niet verzocht in te grijpen. De blokkade rond het gasbedrijf is dinsdag rond half zes opgeheven. De actievoerders deelden onder meer AbvaKabo-pamfietten uit. maar, zo deelde AbvaKabo- districtsbestuurder J. de Hond mee. de ambtenaren bond wist niets van deze actie en distantieerde zich er zelfs van. STICHTING: NIEUWE ZAKEN AANGEBRACHT HENGELO (GPD) I)e Almelose rechtbank heeft gistermorgen de 43- jarige psychiater De R. uit Hengelo wegens het plegen van ontucht met vrouwelijke patiënten veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. De rechtbank ging met in op het verzoek van de officier om De R. gedurende 3 jaar uit het ambt te schorsen De rechter meende dat de psychiater voldoende is overtuigd van de ernst van zijn daden. Het Medisch Tuchtcollege heeft De R. wel voor één maand geschorst, nadat het Koningin Julianaziekenhuis in Hengelo, waar De R. werkte, hem al 11 maanden op non-actief had gesteld. De R heeft tussen 1975 en 1982 een aantal soms minderjarige vrou welijke patiënten misbruikt Aanvan kelijk hield hij staande dat de door hem verrichte handelingen een onder- Ex-minister van Suriname krijgt 16 maanden PARAMARIBO (ANP) Een kanton rechter in Paramaribo heeft dc Suri naamse ex-minister John Hardjopra- jitno dinsdag veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Tegen de ex-minister was twee jaar cel geëist. Dit heeft het Surinaamse persbureau SNA dins dag bekendgemaakt. Hardjoprajitno werd ervan beschul digd betrokken te zijn geweest bij de voorbereiding van een aanslag op legerleider Desi Bouterse en een aan tal prominente militairen. deel vormden van zijn therapie, maar later gaf hij toe dat zijn handelwijze ook therapeutisch met verdedigbaar De rechtbank overwoog in haar von nis, dat juist in een contact met een psychiater de patiënten zich in een aanvankelijke en kwetsbare positie bevinden. Een therapeut moet zich daarvan bewust zijn. De beroepscode voor psychiaters zegt ook nadrukke lijk dat een psychiater niet mag in gaan op seksuele of agressieve verzoe ken van de patiënt. De zaak-De R. is destijds op gang gebracht door de Stichting Vrouwen tegen Verkrachting in Hengelo. Het heeft de stichting twee jaar gekost om via allerlei instanties de affaire vooi de strafrechter te krijgen ..In deze twee jaren' aldus de stichting, heb ben we gemerkt hoe heren als De R op allerlei manieren de hand boven het hoofd wordt gehouden Volgens de stichting waren de paktij- ken van De R. in Hengelo een publiek geheim Vrouwen die zich bij andere hulpverleners over hem beklaagden, zijn nooit geloofd. De stichting hoopt dan ook dat de affaire-De R een waarschuwing is. De publiciteit rond de rechtzaak te gen de psychiater heeft volgens de stichting Vrouwen tegen Verkrach ting geleid tot nieuwe klacten over misdragingen van andere medici. De stichting gaat na of ook ln die gevallen voldoende gegevens kunnen worden verzameld om rechtzaken te beginnen, zo heeft de stichting dins dag op een persconferentie verklaard, nadat de rechtbank de Hengelose mediscus had veroordeeld. De stichting is met deze gevangenis straf op zich ingenomen, maar be treurt het dal de rechtbank de psy chiater niet heeft verboden nog lan ger zijn beroep uit te oefenen. Kamer verhoogt eigen uitgaven DEN HAAG (ANP) Met alge mene stemmen is de tweede kamer dinsdagmiddag akkoord (egaan met een voorstel (afkom stig van de leden van hel kamer- Presidiumi tot verhoging van de Toor de kamer zelf geraamde tótgaven. Set voorstel werd vorige week Esproken bij de behandeling van de begroting-1984 van de koge colleges van staat en van óet kabinet der»koningin. to totaal werd de begroting ver hoogd met een bedrag van ruim 3.1 miljoen gulden. De verhoging 'ordt noodzakelijk geoordeeld voor personele en materiële voorzieningen in de kamer. DEN' HAAG (GPDi „Regeringen hebben in 1982 gebruik gemaakt van misleiding, verdraaiingen van feiten en desinformatie en hebben het the ma 'mensenrechten' misbruikt voor partij-politieke of opportunistische doeleinden". Dit schrijft de mensen rechtenorganisatie Amnesty Interna tional in haar zojuist verschenen, 351 pagina's dikke, Engelstalige jaarver slag over 1982. Van het rapport is ook een 174 pagi na's tellende Nederlandse samenvat ting verschenen. Het zeer gedetailleerde rapport geeft informatie over duizenden gevange nen in 117 landen die uitsluitend vastzitten wegens hun opvattingen oi afkomst Gevangenen ook die niet of oneerlijk berecht zijn of het slachtof fer werden van onmenselijke behan deling. Het rapport gaat ook in op het terugsturen van politieke vluchtelin gen naar hun eigen land, waar hen een duister lot wacht. Het verslag be schrijft verder politieke moorden door regeringen, het 'verdwijnen' van ver- opponenten en daarmee ver band houdende schendingen van de mensenrechten. Voorts wordt ingegaan op het ten uitvoer leggen van de doodstraf in de wereld. Dc organisatie is scherp ge kant tegen de doodstraf. Volgens 'Re port 83' vonden er vorig jaar in 42 landen in totaal (voor zover bekend) 1609 executies plaats. Er wordt on middellijk aan toegevoegd dat het werkelijke aantal doodvonnissen „zeker hoger" ligt. Zinloos Amnesty schrijft doelbewust geen vergelijking te trekken tussen de ma nier waarop in verschillende landen de mensenrechten worden geschon den. Dat wordt zinloos genoemd. „Vergelijkingen kunnen voor politie ke doeleinden worden misbruikt. Bo vendien leiden ze af van het principe dat alle mensen dezelfde rechten heb ben en dat alle schendingen van die rechten waar dan ook. bestreden moeten worden", aldus het rapport. In het voorwoord wordt gesteld dat uit het feit dat sommige landen niet worden genoemd, niet mag worden afgeleid dat zich daar geen schendin gen van de mensenrechten hebben voorgedaan. De beschikbare man kracht en informatie maakten het volgens de organisatie onmogelijk al le landen ter wereld te behandelen. Het werk van Amnesty wordt geheel gefinancierd door haar half miljoen leden, donateurs en het publiek Sub sidies worden niet aangenomen om de onafhankelijkheid niet in gevaar te brengen. Aan het begin van dit jaar waren door Amnesty 5557 'gewetensgevangenen' geadopteerd of werd hun zaak onder zocht. 'Gewetensgevangenen' zijn mensen die vanwege hun godsdiensti ge of politieke overtuiging, ras. taal. sexe of etnische afkomst gevangen zitten, maai- die geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. In 1982 lanceerde de organisatie ruim 300 'bliksemacties' om arrestanten te be schermen tegen marteling, detentie zonder vorm van proces en andere schendingen van elementaire rechten Commentaar Voordat Amnesty overgaat tot publi catie van een rapport over een be paald land. vraagt zij de betrokken regering om commentaar. Vaak wordt dan afgezien van onmiddellijke publi- katie om die regering de kans te geven bepaalde feiten op te helderen Vol gens de organisatie is het echter haar taak de verkregen informatie open baar te maken. De meeste klachten van regeringen betreffen mei de in houd van een rapport, maar het tijd stip waarop het openbaar wordt ge maakt. Vaak wordt Amnesty ervan beschul digd de achtergronden van een zaak niet goed te kunnen beoordelen en (tenminste indirect) de politieke op positie te steunen. Dit wordt een misvatting genoemd, want de organi satie werkt niet tegeq regeringen, maar legen schendingen van dc men senrechten. DEN HAAG (GPD) Vijf maat schappijen starten samen met een tandartskostenverzekering. Het zijn Delta Llovd Schadeverzeke ring, Ennia Schadeverzekering. Goudse Verzekering Mij., Holland Verzekering Mij. en Nationale Ne derlanden Schadeverzekering. De regeling is tot stand gekomen in overleg met de beroepsorganisatie van tandartsen, de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde Bijna alle voorkomende behande lingen zijn in het pakket opgeno men. consulten, vullingen, foto'3. chirurgische verrichtingen, brug gen. kronen e.d. Deze verzekeringsvorm geeft per soort behandeling dekking tot een bepaald maximum. In het alge meen vormt de vergoedingsrege ling een belangrijke tegemoetko ming in de kosten die de tandarts berekent. Consumentenbond De Consumentenbond heeft naar aanleiding van een klachtenonder- zoek onder leden en een enquete onder kunstgebitdragers sugges ties gedaan voor een beter kunstge bit. De bond schat, op grond van de eigen enquête en CBS-cijfers, dal van de ongeveer drie miljoen Ne derlanders die een volledig kunst gebit, dus ooder en boven, dragen, er zo n 750.C00 klachten hebben Drie zaken moeten, aldus de bond in het novembernummer van de Consumentengids, dringend wor den aangepakt Een gebitsdrager moet advies kunnen inwinnen bij een andere tandarts die eerlijk en zonder beperkingen kan oordelen. Er moet een betere klacfwenrege- ling komen. De bestaande is teveel een 'onderonsje' van de beroepsor ganisatie. de Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Tand heelkunde (NMT). Ten derde moet de vakbekwaamheid van de gebit- tenmakens worden opgeschroefd. Surprise NMT vindt de opmerkingen van de Consumentenbond een .onaange name Sinterklaaspsurpnse waar mee noch patiënten noch tandart sen blij kunnen zijn". Volgens de NMT wekt de Consumentenbond namelijk de indruk, dat belangrijke verbeteringen mogelijk zijn, terwijl dat doorgaans niet het geval is Onderzoek heeft uitgewezen dat mensen die een kunstgebit krijgen het keiharde feit verdringen dat dit kunstmiddel niet net zo kan func tioneren als het natuurlijke gebit Ze is het wel met de Consumenten bond eens, dat het verstrekkingen pakket van het ziekenfonds moet worden verbeterd. DEN HAAG (GPDi Het ministerie van defensie gaat na of er mogelijkheden zijn de stages van het middelbaar beroepsonderwijs en de diensttijd te combineren. Leerlingen kunnen daarmee een jaar winnen en defensie krijgt de beschikking over een groot aantal technisch specialisten waaraan een groot tekort is. Op bescheiden schaal worden op het ogenblik al experimenten gedaan met de combinatie van stage en dienstplicht. De luchtmacht biedt bijvoorbeeld nu al een mogelijkheid voor leerlingen van de Anthony Fokker MTS voor vliegtuig- bouwkunae in Den Haag stage en diensttijd te combineren. Defensie onderzoekt nu de mogelijkheden om dit soort °xpenmenten uit te brei'1 ;n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5