HET GEBROKEN GEWEERTJE Naar een volwassen konijnenhouder ij Nederland was neutraal maar niet altijd zo pacifistisch IÉ" "1 Argentinië bankroet, maar het volk verwacht wonderen WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 PZC/°P'n'e en achtergrond Door Harry Kuiper) De demonstratie tegen (nog meer) kernwapens in Europa, komende zaterdag in Den Haag, roept hier en daar gedachten op aan het gebroken geweertje; symbool uit de jaren twintig en dertig tegen militaire dienst en bewapening voor landsverdediging. Ofschoon een vergelijking met toenmalige omstandigheden uiteindelijk mank zou gaan. is het zinvol de enorme adhesiebetuiging van bijna 2,5 miljoen handtekeningen in herinnering te roepen wegens de grote vredesconferentie van 1932 in Genève. Heeft Nederland een pacifistische traditie en wat was het gebroken geweertje? Tweehonderd zevenentwintig jaar lang. van de Vrede van Utrecht in 1713 tot Hitiers inval in 1940, heeft Neder land een vrije strikte politiek van neutraliteit nagestreefd. Dat wil zeg gen. binnen Europa, met als voor naamste oogmerk bevordering van de handel. Buiten Europa was Nederland allesbehalve neutraal. In Azië, Afrika en Amerika werd een koloniaal impe rium opgebouwd - daar kwam de ..handel" vandaan - waar ook de bbnt- ten U tegen zeiden. Het gevolg van de Europese neutrali teitspolitiek was wel dat Nederland weinig had in te brengen wanneer het werd bedreigd Napoleon heeft Neder land moeiteloos onder de voet gelo pen (waarna de Britten prompt bezit namen van Malakka, Ceylon, Zuid- Afrika en Guyana) De veldtocht van 1831 tegen de opstandige Belgen werd door Franse tegenstand al na tien dagen beëindigd. De acties na 1945 In Indonesië en Nieuw-Guinea werden op last van de VS en de Verenigde Naties gestaakt. Intussen hadden autochtonen die het Nederlandse gezag met voor zoete koek wensten te slikken, uiterst krachtdadig met de Hollandse houw degen van doen gekregen Te denken valt aan het optreden van Van Heutz in Atjeh. En ook na 1945: aan de „politionele" acties in Indonesië, aan Joseph Luns inzake Nieuw-Guinea. Wellicht, de tijd zal 't leren, op dit moment opnieuw nu Nederland van Surinaamse zijde een kolonialistische politiek wordt verweten ten koste van de SLM en ten behoeve van de KLM. Te veronderstellen dat Nederland zo'n beetje voorop gelopen zou heb ben in het streven naar vrede op aarde of verzet tegen oorlog is der halve een lichte overschatting. Maar Nederlands neutraliteit was tegelijk een vorm van afzijdigheid. Vrijwel geen militair verwierf roem en eer wanneer Nederland in gevaar was, want het vaderland was maar zelden in gevaar. beschrijvingen van verwondingen, slachtoffers en doodsoorzaken (slechts een achtste kwam om door oorlogshandelingen; het leeuwedeel stierf aan cholera en door weersom standigheden), veroorzaakten in Groot-Brittannic stormen van ver ontwaardiging. De schaal van een oorlog bleek bij nadere beschouwing niets heroïeks, zelfs niets menselijks te bevatten en dat maakte ook duidelijk wie de werkelijke slachtoffers zijn van het oorlogsbedrijf: zelden de bekende kopstukken, altijd duizenden malen Jan met de Pet. zijn vrouw, zijn kinderen, zijn rijtjeshuis. Het forse aantal oorlogen dat m de vorige eeuw in het reeds van bloed doordrenkte Europa werd gestreden was voldoende om te verhmderen dat de beelden van de Krimoorlog ver vaagden met. het uitsterven van een generatie. Vooral in het laatste decen nium van de vorige eeuw ontstond verzet tegen het gemak waarmee staatshoofden elkaar met oorlog plachten te bedreigen, daartoe mede aangespoord door het indringende boek Die Waffën nieder van de Oos tenrijkse Bertha von Suttner. Afgaande op tie documentatie die zich in de bibliotheek van het Vredes paleis in Den Haag bevindt, over heerst de indruk dat vredesbewegin gen het meest actief werden in Duits land, Groot-Rrittannié en dp Verenig de Staten. In mindere mate in Frank rijk. Italië en Scandinavië, zonder intussen Leo Tolstoi over het hoofd te zien. Meer of minder teruggrijpend op de geschriften van de staatsrechtgeleer de Hugo de Groot, die van 1583 tot 1645 leefde zodat van een traditie niet kan worden gesproken, maakte de Nederlandse afzijdigheid van het voortdurend wisselende politieke lot in Europa in diezelfde tijd plaats voor een enigszins bewuste, maar met gro te voorzichtigheid gevoerde neutrali teitspolitiek. Het leidde ertoe dat twee grote Europese vredesconferen ties. die van 1899 en 1907, in Neder land (Den Haag) werden gehouden. Waarnemers Zij waren geen Nederlands initiatief - het plan was gelanceerd door tsaar Nicolaas II - en zelfs nam Nederland geen actief deel aan die vergaderin gen. De conferentie van 1899 had voor Nederland wel een aangenaam ge volg. de vestiging van het in 1913 voltooide, grotendeels door de Ameri kaanse miljonair Carnegie betaalde Vredespaleis. Pas toen na afloop van de eerste wereldoorlog ook in Nederland steeds meer bijzonderheden bekend werden over wat zich in die jaren vooral in België en Frankrijk had voltrokken nam de afschuw van het oorlogsbe drijf vergelijkbare vormen aan als in de landen die de oorlog hadden ge voerd - en bij de bevolking die eronder had geleden Geen man, geen cent Nederlanders gingen toen nog een stap verder want. schrijven generaal- majoor b d B Koning en Joep But- tinghausen in de brochure 'Nederland en de valse hoop ..Wie dacht er na de Duitse nederlaag in 1918 nog aan de mogelijkheid van een nieuwe oorlog? In ons land zeker niemand Was im mers Duitsland niet door het Verdrag van Versailles volkomen machteloos gemaakt: was er nu niet een Volken- bond die in de toekomst elke oorlog zou voorkomen9" Het was. schrijven zij. „de tijd van de speldjes met het gebroken geweertje op de jasrevers. Het blad Kerk en Vrede, dat in de jaren twintig en dertig 'in kerkelijke milieus veel werd gelezen, pleitte onverholen voor dienstweigering. Anarchisten, revolu tionair-socialisten en communisten" (en dus niet alleen de SDAP. voorlo per van de PvdA) „stonden eensge zind achter de leus 'Geen man en geen cent voor het militarisme Er bestond een Anti-oorlogsgroep van verplegenden: een Vredeskring van Nederland (te Meppel). een Algemee- ne Nederlandsche Vredesactie. om en kele namen te noemen die in de bibliotheek van het Vredespaleis een laatste rustplaats gevonden hebben, evenals trouwens de geschriften van de aktiegroep Onkruit. Opmerkelijk is het intussen dat, afgezien van dat ene citaat in 'Nederland en de valse hoop', in het Vredespaleis niets te vinden blijkt te zijn over de herkomst van het gebroken geweertje. Anderzijds was er in Nederland na tuurlijk ook omvangrijk verzet tegen de anti-militaire stemming, die zoals aangegeven geen prerogatief van so cialisten was. Niet zelden ook kregen de kranten de schuld van de gebro ken-geweertjesmentaliteit. Een opmerkelijk, tot dat moment niet vertoond en sindsdien niet her haald initiatief werd in 1931 geno men door Robert Peereboom, hoofd redacteur van het Haarlems Dagblad en (samen met zijn broer) directeur Den Maag-, 29 okTobeK Goedkoop Militairen met hun merkwaardige voorliefde voor houterige eenheids worst hebben in Nederland bijgevolg nooit het respect kunnen afdwingen dat zij in Duitsland (Pruisen), Frank rijk en Engeland per traditie kregen. Planters en reders stonden in Neder land in hoger aanzien dan generaals. Bovendien bleek het voordelig te zijn er een klein leger op na te houden; helemaal geen leger is trouwens nog goedkoper. Ben van Kaam van de VU in Amster dam en prof. mr. dr. M. Rooy. vroeger hoofdredacteur van de NRC. wijzen op de Russjsch-Turkse Krimoorlog (1853 tot 1856) als mogelijk begin van anti-oorlogsstromingen in Europa; op de Zwitser Henri Dunant en de Britse verpleegster Florence Nightingale die de grondslag legden voor het Interna tionale Rode Kruis. Wjüü*- De Krimoorlog was een Russische poging tot gigantische gebiedsuitbrei- 'p.'- ding. De opzet was heel Turkije als- ;.w mede het grootste deel van Irak, Syrië -• en Saoedi-Arabie bij Rusland te trek- j ken. Engeland en Frankrijk kwamen de Turken te hulp om de Russische .j expansiedrift vroegtijdig in te dam- '«en Tijdens de Amerikaanse burgeroorlog van I860 tot 1865 voegde defotoverslaggeving aan het macabere oorlogsbednir Uet was de eerste oorlog waar (Brit- een nieuwe, indringende dimensie toe. Fotografen als Alexander Gardner. Timothy O'Sullivan en vooral Malhew se) bladen verslaggevers heen zon- Brady lieten zien welke afzichtelijke tonelen zich op de slagvelden voordeden. De foto i van Gardner) toont gesneuvelde den. Hun reportages, hun ongeremde soldaten in een van de grote confrontaties: De slag bij Antietam. Maryland, in september 1862 - -• van uitgeverij Laurens Coster. In zijn functie van uitgever was Robert Pee reboom tevens lid van de Nederland se Dagblad Pers, de club van dagbla duitgevers. In 1932 zou dcVolkenbond in Genève bijeenkomen om, zo vertelt prof. M. Rooy. te spreken over de verdere uitvoering van het Verdrag van Ver sailles. Tot dan was Duitsland ge machtigd geweest een klein leger in stand te houden. De opzet van de conferentie was om Duitsland geheel te ontwapenen en. zo dat lukte, een ontwerp te maken voor een totale, algemene ontwapening. Het plan kreeg bij het publiek in Europa enorm veel bijval. Op 1 december aanstaande verschijnt het boek 'De krant in bedrijf. 75 jaar samenwerking en samenleving' (we gens het 75-jarig bestaan van de NDP.i. De NDP stelde over het initia tief van Peereboo"m enkele passages van het manuscript beschikbaar. In mei 1931, aldus auteur dr. Joan He mels ontvouwde Robert Peereboom tegenover het bestuur van de NDP een plan voor een actie voor interna tionale ontwapening, naar het voor beeld van de Londense News Chroni cle. De formule waar Peereboom (in 1955 overleden) op doelde was een formu lier waarop ieder van 18 jaar en ouder zijn handtekening kon zetten, als sluitstuk van een redactioneel bericht over de wenselijkheid van ontwape ning. Het NDP-bestuur steunde het plan en talrijke landelijke en regiona le bladen plaatsten de oproep. De resultaten waren overweldigend. Op een bevolking van 4,5 miljoen vanaf 18 jaar kwamen 2.438.908 on dertekende formulieren bij de kran ten binnen. Schrijver Joan Hemels tekent hierbij aan: „De verschillen in levensbeschouwing en maatschap pijvisie konden kennelijk even weg vallen. „Ontwapening en neutraliteit werden kennelijk in onderling ver band gezien. Door de toegenomen politieke spanningen en maatschap pelijke tegenstellingen zou zo'n actie later in de jaren dertig niet meer gevoerd kunnen worden". In september 1931 trok een NDP- delegatie van drie man i Peereboom, directeur J W. Henny van het Leidsch Dagblad en algemeen secretaris W. G J. Veenhoven) naar Geneve om het petitionnement aan te bieden. Niet 240 dozen met meer dan tienduizend handtekeningen in elke doos, maar „een fraaie oorkonde" waarin de ont wapeningsconferentie die in februari 1932 zou beginnen, werd verzocht in naam van de mensheid de noodzake lijke maatregelen te nemen die tot ontwapening van de naties zouden leiden. Geen resultaat In die tijd werd ook het gebroken geweertje volop gedragen. Per slot was het een uiting van beschouwing, terwijl de handtekeningenactie niet gepaard was gegaan met een voor anderen herkenbaar symbool. Prof. Rooy en anderen spreken de veron derstelling uit dat het gebroken ge weertje voortkomt „uit SDAP-krin- gen", want het was er al, maar tegelijk wijst prof. Rooy erop dat de handteke ningenactie „heel nadrukkelijk los van elke anti-militaristische bewe ging moest blijven". Het heeft niet mogen baten. Prof. Rooy: „De conferentie van 1932 lever de geen enkel resultaat op en de handtekeningenactie dus evenmin. Daarmee waren de kansen verkeken. In januari 1933 kwam Hitier aan de macht en in november datzelfde jaar stapte Hitier, Duitsland, uit de Vol kenbond. Dat was de aanzet voor een nieuwe bewapeningsronde". Konijnen houden is een bezigheid die door bijna iedereen van ons geassocieerd wordt met liefhebberij en hobby. Terecht, want er zijn vele duizenden Nederlanders die konij nen houden, meestal in geringe aan tallen voor de sport en het plezier. Dat er een tak van agrarische, dus beroepsmatige konijnenhouderij is in ons land. is vrijwel geheel onbe kend. Eigenlijk moet ik zeggen: er is een klein bestand aan boeren die zich geheel of gedeeltelijk op de konijnenteelt richt. Het is een sek- tor in opkomst. Zoals we al lang in de varkenshouderij, de pluimvee teelt en de kalvermesterij het pro ces hebben meegemaakt dat die sek toren zich vrij snel hebben ontwik keld tot volwassen en aparte takken van de (intensieve) veehouderij, zoiets kan wellicht ook gaan gebeu ren met de konijnenhouderij. Sterker gesteld: ln feite is de konij nenteelt in Nederland al bedrijfsfna- tig bezig. In zeer bescheiden opzet overigens. Zo'n 150 bedrijven hebben zich vrijwel volledig op de konijnen gericht. Is die constatering van enig belang en vraagt dat om nadere aandacht? Zeker wel naar mijn me ning. Eén van de kernproblemen van onze akkerbouw en veehouderij is het niet beschikken over voldoende mogelijkheden om het. bedrijf verder uit te bouwen of te diversifiëren. De akkerbouw worstelt met een te eng' bouwplan Er zijn in feite te weinig mogelijkheden met. de conventionele teelt Omdat de bedrijven vaak aan de kleine kant zijn. kan er vaak met genoeg efficiënt arbeid ingezet wor den. Anders gezegd: men zou er eigenlijk wat bij moeten doen. Vee houderij idem dito. De grote vlucht ln de jaren 60 en 70 van de varkens- en pluimveehouderij is in feite te danken geweest aan het optimalise ren van de arbeidsinbreng van vele boeren op te kleine of te weinig mogelijkheden biedende bedrijven Met dit alles voor ogen is het van terzake belang de ontwikkelingen in een ontluikende nieuwe sector te belich ten en zo nodig te stimuleren. Neder landers zijn (tot nu toe) geen grote eters van konijnevlees. Toch eten we jaarlijks met z'n allen 8.5 miljoen kilo konijneboutjes op. Meer dan de helft van al het vlees wordt echter geïm porteerd Bijna alles komt uit het Oosten. Een beetje uit Hongarije en Polen maar het overgrote deel uit China. Wij eten dus voornamelijk communistische konijnen. Wat voor ons geldt, gaat ruwweg gezegd ook op voor West-Europa. In de EG wordt jaarlijks ongeveer 80 miljoen kilo konijnevlees geïmporteerd. Ook hier weer allemaal marxistisch vlees. Zoals gezegd, we zijn geen grote konijneneters (hoewel de consump tie zeer gestaag toeneemt) maar in België en Frankrijk wordt des te meer genoten van smakelijk konijne gebraad. Begeleiding Met de voorgaande cijfers voor ogen, met de voornoemde knelpunten van onze akkerbouw en veehouderij in gedachten, is het wellicht duidelijk dat nieuwe mogelijkheden zoals de konijnenhouderij duchtig de aan dacht verdienen Wat de Chinezen kunnen, moeten wij minstens kun nen evenaren. Liefst eerder en beter dan andere boeren in West-Europa en elders. De nog weinige beroeps matige konijnenhouders zijn inmid dels al georganiseerd in een tech nisch samenwerkingsverband - de Nederlandse organisatie van Konij nenhouders (NOK). Het ministerie van landbouw heeft een funktionaris in dienst die zich speciaal met voor lichting over konijnenhouderij bezig houdt, Diverse bedrijven die zich richten op de voerindustne en spe ciaal op konijnevoer. hebben al ge specialiseerde mensen in dienst om voorlichting te geven. Met andere woorden, het raamwerk voor opzet en begeleiding van de (toekomstige) telers is voor een deel aanwezig. Problemen Is er echt toekomst voor de konijnen houderij in Nederland? Of is het met een bekende term uit de landbouw- wereld in feite trekken aan een beetje dood paard? Persoonlijk ge loof ik zeker dat er mogelijkheden zijn. Echter niet onbeperkt, zeker niet in dc naaste toekomst. Maar met geluk, goed beleid en verder onderzoek moet deze sektor toch nogal wat uit te bouwen zijn. Er zijn overigens nog meer dan genoeg hin derpalen en problemen op te lossen er wordt te veel Oosters vlees gedumpt op onze markt. Mogelijk is daar in EG-verband iets aan te doen. onze bescheiden afzet is vrijwel alleen op de Belgische markt gericht. Het zegt genoeg dat de prijs van ons konijnevlees in Belgische franken wordt betaald. Die eenzijdigheid moet doorbroken worden; de konijnenhouderij vertoont in technisch opzicht de bekende kin derziekten Er is te veel uitval en ziekte, er zouden meer eu u.ugi oeic.v. tussen moeten komen, meer en vooral meer gespecialiseerde kennis bij dieren artsen over konijnen is nodig, de voederconversie kan beter enzo voort. Met andere woorden: er is veel meer onderzoek, studie en ervaring nodig om deze nieuwe tak echt van de grond te krijgen. De mogelijkheden gebundeld: - ko nijnevlees is 'in'. Het is niet vet, licht verteerbaar, het heeft lage gehaltes aan calorieën en cholesterol. De con sumptie bij ons is laag maar neemt toe. Er is een markt in West-Europa aanwezig maar die wordt gevoed door voornamelijk Chinezen. Het voortplantingsgedrag van ko nijnen is spreekwoordelijk bekend Eén voedster kan thans per jaar voor 30 slachlkonijnen zorgen. Door on derzoek e.d. kan dit getal nog flink stijgen konijnen groeien ontstellend snel. Binnen drie maanden na hun geboorte zijn ze al geslachtsrijp. Konijnen voeden zich vooral met voedsel dat rijk aan ruwvezel is. Ze zijn dus geen concurrenten met de voeding van de mens. Alles bijeengenomen en afwegende, kan de conclusie zijn dat op grond van de huidige stand van zaken de balans positief uitvalt voor de ko nijnenhouderij. Het zal van de ont wikkelingen in de naaste toekomst afhangen hoe bescheiden of onstui mig die balans verder uitslaat. De ervaring heeft echter geleerd dat je via een stimuleringsbeleid nogal wal invloed op die balans kan uitoe fenen. Mr Gerard W. Smallegange Tfomende zondag mag het Argentijnse kiezersvolk uitmaken wie li de leiding van het land op zich zal nemen: de peronistische rechtsgeleerde Italo Luder, of de besnorde Raul Alfonsin van de radicale Burgerunie. Maar of de democratie deze keer van langduri ge aard zal zijnHel leger houdt zich verdacht rustig Tienduizend doden, meer dan 30.000 vermisten, een half miljoen ballingen, en toch mogen peronisten, socialisten en marxisten meedoen aan de stembusslag. „De militairen zijn verslagen", zo verklaarden Argentijnse politici dat fenomeen. Alsof niet de Britten, maar zij persoonlijk daarvoor verantwoordelijk zijn. Onze correspondent in Latijns-Amerika, Rob Sprenkels, ging naar Argentinië en geeft een indruk van de economische malaise die de militairen achterlaten. Door Rob Sprenkels) Het is een bonte bedoening in de straten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Alles is v< plakt met politieke pamfletten. Om drie, vier uur 's nachts zijn honderden, duizenden militanten van de verschillende partijen in de weer. De peronistische jeugd bekladt een serie plakkaten van Alfonsin met de verfkwast. „We komen terug voor het hele land", zo staat er even later. Maar de jj peronisten zijn de hoek nog niet om of de radicale plakbrigade arriveert. Weldra beheerst opnieuw Alfonsin1 het straatbeeld. Een stukje verderop, aan de over- jard dollar schuld van andere Argfï kant, staan zo'n tachtig mensen in de rij, ze schenken weinig aandacht tijnse bedrijven, waarover nog derhandeld moest worden. Iniasi aan het schouwspel. Het ruikt er dels Is de beslissing van recito Pinto Kramer al herroepen, maard internationale bankiers vinden hs verstandiger, met nieuwe kreóiele jj te wachten totdat duidelijk is wata j komende burgerregering ochtends om half vijf altijd de mis- voor plannen heeft. De radicale presidentskandida Raul Alfonsin heeft wat dat betrd aangekondigd dat hij bereid is es* betalingsverplichtingen met naar vers brood. „Is brood schaars?", zo waag ik verwonderd aan een van de wachtenden. „Nee meneer, niet als je het kunt betalen Maar wij zijn arm en hier worden 's ochtends om baksels uitgedeeld, en ook wat van gisteren is overgebleven". De economische malaise ligt in Ar gentinië op straat voor het oprapen. Dit Zuidamerikaanse land, dat zich buitenland na te komen, maar öa( j. in de jaren '50 kon meten met West- hij een .juiste behandeling" eiste a europese maatstaven, is totaal ver- zal onderzoeken welke schuld res E pauperd. Bedelende kinderen in het is en welke niet. Alfonsin doeltdaar: jj centrum van Buenos Aires. Ambu- bij met name op (vaak ook buita lante verkopers proberen kauwgum, landse) speculatiebedrijven. die a pleisters, kammetjes en sokken aan het buitenland dollars leenden e de man te brengen. Meisjes en jonge dat geld vrijwel onmiddellijk ore vrouwen bieden zich aan voor een maakten naar pnvé-rekeningen i tiental dollars De taxi's worden elk Zwitserland, leningen waarvoord jaar ouder. Particuliere auto's ster- militairen de staat garant hebbf ven uit; zelfs voor welgestelden is gesteld. Het zou daarbij om in te'** een nieuwe automobiel een luxe. Het normale volk begint zo onder hand uitgehongerd te raken. Meer Italo Luder. de peronistische voet dan twee miljoen mensen zijn tij- man, heeft het er vooralsnog q dens de militaire dictatuur hun werk gehouden, dat er over de getost kwijt geraakt. Over koopkracht kan buitenlandse schuld opnieuw niet meer worden gesproken. Het moeten worden onderhandeld. „Ht1 minimumloon van 1600 pesos per is van vitaal belang dat Argentinil maand (nog geen 300 gulden) is de meest gunstige voorwaard^ jj amper genoeg voor elke dag droog weet te bedingen", zo vindt h| brood. Volgens officiële berekenin- daarbij insinuerend dat de milita gen zou een gemiddeld gezin per ren tot nu toe akkoord zijn gegaa j maand 3800 pesos nodig hebben om met voor het land nadelige vos aan de goede kant van de armoede- waarden, grens te kunnen bij ven. De socialis tische volkspartij, een van de linkse Woïlderetl splintergroeperingen, beweert dat daar wel 6000 pesos voor nodig zou zijn. meer dan vijf miljard dollar van Argentijnse schuld gaan. Onderwijl wacht een uitgehonjw j volk wonderen. De overtuigingdil alles beter zal gaan zodra de miii jj tairen zijn verdwenen, zit bij k meeste mensen reeds diep gevrof Nullen geschrapt Inflatie, hyperinflatie, de bankbil- teld. Desalniettemin blijvei jetten /.eggen genoeg. Er zijn nog de radicalen als de peronisten ui h briefjes van één miljoen pesos i omloop, maar ze zijn op het ogen blik nog maar 100 pesos waard. Deze zomer besloot het Argentijnse dens de militaire dictatuur in feilt bewind namelijk vier nullen te is vernietigd, nieuw leven i" schrappen. Dit jaar dreigen i inflatierecords te worden gebroken. Het officiële inflatiecijfer i augustus van dit jaar (gemeten met terst vaag in hun economische pn) n gramma's. Ze zijn het erover dat de nationale industrie, die llji g worden ingeblazen en dat daarvo# bescherming nodig is tegen dcc» currentie met buitenlandse bedri; ven. Dc pragmaticus Luder bt^ augustus 1982) 353 procent. Het het verder over een strenge beznfe werkelijke cijfer volgens som- gingspolitiek. en zegt lieve) mige politici zelfs al boven de 600 dingen te beloven die hij niet vviï proeent liggen. kan maken. Ondertussen is het land zo goed als Alfonsi doet dgt daarentegen tè bankroet. De buitenlandse schuld Een reeel minimumloon. Licht, ga schommelt tegen de 45 miljard dol- en belastingen omlaag. Werk# lar aan. De schatkist is leeg en genheid. Volkswoningen. Gratisito Argentinië kan zijn rentebetalingen dische hulp. Meer scholen. Het is en aflossingen niet nakomen nu de slechts een greep uit de radical westerse banken hebben besloten beloften. Hoe Alfonsi dat alleman voorlopig alle kredieten op te schor- waar denkt te maken? Hij heeftM ten. Dat gebeurde naar aanleiding over het inkrimpen van de milit&i van een incident waarvoor de fede- uitgaven, die de afgelopen jarenee rale rechter Frederico Pinto Kramer kwart van de begroting opslokte verantwoordelijk was. Maar uitgewerkte cijfers en planr Eind vorige maand verklaarde de blijven achterwege. En dat doet rechter het herftnancieringsakkoord plotseling herinneren dat in Arge© inzake de schuld van de nationale me de radicalen de „witte-b< luchtvaartmaatschappij ongeldig, partij" vormen, en dat de per. een akkoord dat volgens de interna- op de arbeiders steunen, hoewel to" tionale bankiers als voorbeeld linkse peronisme door de militaite moest dienen voor de bijna zes mil- in feite is uitgemoord,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4