ZEELAND" aatregelen ziekenhuis ia berisping chirurg Ketelorder levert Schelde 2000 manjaren werk op Trein- en wegverkeer na vondst bom stilgelegd Kombrink tegen Pvd A-motie kerncentrales NDER DRUK INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID CONTRACT MAASVLAKTECENTRALE GETEKEND WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE PAGINA 11 COURANT ES HAAG (GPD) Het PvdA- le-Kamerlid Hans Kombrink dinsdag tegen een motie van [eigen fractielid Zijlstra gestemd. I regering werd daarin gevraagd K openhouden van de bestaande ntrales in Dodewaard en Bors ten heroverweging te nemen". De werd overigens verworpen, dat de regeringspartijen en de ine rechtse fracties ertegen wa- Kombrink is het „om financiële rede nen" niet eens met het verzoek van zijn fractie. Sluiting van de kerncen trales. waar de motie van Zijlstra in feite op neerkomt, zou volgens het kamerlid de schatkist veel te veel geld kosten (gesproken wordt over enkele miljarden.) Het stemgedrag van Kombrink kwam overigens niet onverwacht en leidde ook met tot een botsing met de rest van de PvdA-fractie. Kombrink, die in het kabinet-Van Agt-Den Uyl (1981— '82) staatssecretaris van financiën was. heeft bij zijn kandidaatstelling voor de Tweede Kamer in de zomer van 1982, op dit punt een voorbehoud tegen het Pvd A-partijprogramma ge maakt In dat programma wordt de sluiting van de kerncentrales ver langd De indieners van de motie (behalve Zijlstra ook PPR-fractieleider Ria Beckersi vonden dat er geen nieuwe zwaarwegende argumenten zijn aan gevoerd die het openhouden van bei de kerncentrales rechtvaardigen De risico's zijn nog onverminderd aanwe zig. het afvalprobleem is nog niet opgelost en het gevaar van de ver spreiding van nucleaire technologie is onvoldoende beperkt, vinden ze De Kamer verwierp ook massaal een voorstel van de D'66"er Tommei om te komen tol een kostendekkend elec- triciteitstarief tussen de Zeeuwse energiemaatschappij PZEM (de ex ploitant van de centrale in Borssele) en het Vlissingse bedrijf Pechiney. vaak ons gezicht laten zien. de hele zaak is intern doorgelicht, en daaruit zijn aanbevelingen voortgevloeid Die zijn 1 wussen al goeddeels in de prak tijk gebracht. Het ziekenhuisbestuur heeft snel en daadkrachtig meege werkt' Volgens inspecteur Lelie konden de meeste maatregelen onder wettelijke dwang worden opgelegd „Het zieken huis heeft een officiële erkenning die gebonden is aan bepaalde voorwaar den. Die voorwaarden bieden mij mo gelijkheden om druk uit te oefenen" l'LST Het St.-Liduinaziekenhuis in Hulst krijgt met ingang, van het volgend jaar een eede algemeen chirurg. Deze zal zowel klinisch als poliklinisch werkzaam zijn. Het stuur van het Hulster ziekenhuis heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van de - leede - berisping van algemeen chirurg W. A. door het Medisch Tuchtcollege. Dat gebeurde nauw overleg met inspecteur volksgezondheid S. Lelie in Zeeland. De heer Lelie heeft in menwerking met het ziekenhuisbestuur de interne gang van zaken bij 'St.-Liduina' illedig doorgelicht. Zijn 'aanbevelingen' werden onder wettelijke druk grotendeels fergcnomen door het ziekenhuisbestuur. üaantrekken van een tweede alge- volledig verbreken van onze verbinte- nooit het initiatief tot zo'n overleg, pen chirurg betekent overigens niet nis met A. zou dat met zijn geweest" kennelijk hadden ze er geen behoefte de berispte chirurg W A - niet te De omstreden Hulster medicus werd aan. Maar het bestuur van de mcdi- nrarren met orthopaedisch chirurg dit jaar berispt door het Medisch Sche staf is verjongd, en er zal nu Aertssen die in hetzelfde zieken- Tuchtcollege wegens gemaakte fou- minstens vier keer per jaar gestruc- es werkzaam is-een punt zet achter ten bij de behandeling in november tureerd overleg worden gevoerd Het 'doorlichten' van de gang van werkzaamheden. 1981 van de toen 16-jange Edward Ook de communicatie tussen de me- zaken in het Hulster ziekenhuis heeft i zou buiten alle redelijkheid zijn d'IIooghe uit Hulst. Een gccompli disch specialisten en het vcrplccgkun de afgelopen maanden veel tijd ge nest hem de laan uit te sturen", zei ceerde dubbele botbreuk werd ver- dig personeel in Hulst is nu verbeterd vergd. Alle geledingen zijn betrok- letaris F. E. Francken van het keerd getaxeerd zodat het lmkeron- ,,Het moet niet zo zijn dat ze elkaar ken bij de besprekingen, die nog Llduinabestuur dinsdag „De derbeen van het slachtoffer later afge- toevallig eens op de gang tegenkomen steeds niet helemaal zijn afgerond, ichten hebben alleen betrekking op zet moest worden in het Academisch en wat nieuws uitwisselen zegt in- Secretaris Francken Het voorval Ziekenhuis van Gent. specteur Lelie. „Die communicatie met patiënt d'Hooghe stond niet op De berisping heeft de aanzet gegeven m0et goed zijn We hebben dat gere- zich. Het betrof hier niet alleen de tot een reeks maatregelen, waarvan geid en zullen erop blijven toezien", kwestie A. maar het bleek dat er in de aanstelling van een tweede alge- Volgens de heer Lelie heeft de zaak het ziekenhuis nog meer verbeterd meen chirurg in Hulst er een is. Bo- 'veel aandacht gevergd „We hebben kon worden Daar zat veel werk aan ook niet door algemeen chirurg vendien moeten specialisten hun op- vast' A. behandeld wensen te worden, drachten aan verpleegkundigen voor- De heer A d'Hooghe. die de behande- Veel tijd a onderdeel van zijn specialisme: handeling van breuken. Zijn andere ikzaamheden zijn boven alle kn- 1 verheven". laar patiënten die om welke reden zich tot de tweede algemeen taan schriftelijk geven, voorzien van ruig wenden", stelt Francken na- een paraaf ikelijk vast. Voor slachtoffers van (Bij de behandeling van Edward rteersongevallen (traumatologie) d'Hooghe gaf de chirurg een monde- an met ingang van volgend jaar linge opdracht aan twee verpleegkun- Sdrie specialisten ter beschikking: digen, waarover later onduidelijkheid janeen chirurg A„ orthopaedisch is ontstaan). Bovendien mogen origi- urnrg Aertssen, en de nieuwe alge- nele medische dossiers van patiënten (en chirurg. die worden overgebracht naar een te hebben gezocht naar een oplos- ander ziekenhuis niet meer worden üg die bevredigend was voor beide meegenomen. In plaats daarvan moe tijen", legt Francken uit. „Het ten voortaan fotokopieën worden ge- maakt. Het medische dossier van de 16-jarige Edward raakte namelijk kwijt bij zijn overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis in Gent. Interview Vrolijk hummend betrad één omer collega's gistermorgen de redactielokalen van dit dagblad. Kijk". sprak hij zeer zelfvol daan. ..ik heb een cassette- recordertje gekocht, dat is reuze handig als ik iemand moet interviewen Hel moet gezegdhet zag er zeer professioneel uit - alle maal metertjes en glimmende knopjes. ..En dat ding kostte me nog geen honderd gulden", riep onze collega triomfantelijk uit De aanschaf ontmoette alom waardering. En met een tevre den blik op hef gelaat verliet onze collega een half uurtje later het pand. Op weg naar zen bejaarde dame ergens in de provincie, die een diep men selijk verhaal te vertellen had V/at zij niet allemaal had mee gemaakt. meneer, ze zou er een boek over kunnen schrij ven. In opperste juichstemming keerde onze man aan het eind van de middag op de redactie terug, zwaaiend met zijn reeordertje: „Nou het is me toch een verhaaal, daar zullen onze lezertjes van opkijken bij hel ontbijt En gehaast trok hij zich terug in rustig vertrek teneinde daar in alle concentratie het interview uit te kunnen werken. Helaas': want ondanks al die. metertjes en glimmende knop- les produceerde het bandap paraat slechts blikkerig ge kraak En daarna werd het stil. Akelig stil. op een treiterig ruistoontje na. Het gebogen hoofd en zeer timide is onze collega gister avond naar huis gegaan. En als u nu uw eitje zit te pellen en straks de krant doorbladert j zoek naar het verhaal dat handelt óver een bejaarde vrouw ergens in de provincie, die zoveel heeft meegemaakt dat ze er wel een boek over zou kunnen schrijven, dan weet u vu alvast waarom u tevergeefs vult zoeken. Overleg Onder druk van de inspectie voor de volksgezondheid is ook het onderling overleg tussen bestuur en directie van St.-Liduina en de medische staf verbeterd. Francken: „Tot dusver was er geen regelmatig overleg van directie en bestuur met de medische staf. Die vormde een soort 'staat binnen de staat'. De stafleden namen Honderdtien 'zwarte' honden in Kapelle KAPELLE - Uit mededelingen tijdens de dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering van Kapelle is gebleken dal er vong jaar m de gemeente 110 zwarte honden rondliepen. Zwart in de fiscale betekenis van het woord overigens, want bij een onlangs gehouden controle werd gecon stateerd dat over dit aantal vier voeters niet de verschuldigde hondenbelasting wordt betaald. De steekproef bracht de gemeen te 5700 gulden aan achterstalli ge belasting op. Het netto-resul taat is echter minder (2500 gul den) omdat de kosten voor de actie 3200 gulden bedroegen. ling van zijn zoon bij het Medisch Tuchtcollege aanhangig maakte, rea geerde dinsdag tevreden op de gang van zaken bij St -Liduina „Het is een goede zaak dat er zoveel aandacht aan is besteed. Daar ben ik blij om", zei hij „Het ziekenhuisbe stuur heeft zich van de goede kant laten zien. De maatregelen zijn het bewijs dat er dingen moesten veran deren". Nadat de ontsteking was verwijderd werd de vliegtuigbom per vrachtwagen naar een polder bij Bath vervoerd, waar het projectiel ondergronds tot ontploffing werd gebracht VLIEGTUIGBOM BIJ SPOORLIJN BA TH RILLAND Het treinverkeer op het traject Bergen op Zoom-Goes is dinsdag tussen 12.00 en 15.15 uur stilgelegd in verband met de vondst van een 500-ponds Engelse vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog nabij de spoorlijn. De rijksweg A 58 en de oude rijksweg 258 werden eveneens afgesloten, waardoor aan beide zijden Files ontstonden tot een lengte van naar schatting 1.5 kilometer. De bom werd aangetroffen tijdens werk zaamheden aan de spoorbaan bij het werk aan het Bathse Spuika- naal ter hoogte van de bruggen over het Schelde-Rijnkanaal. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft de ontsteking uit het Twee auto's bij botsing beschadigd THOLEN Op de kruising Regentes- sestraat Molenvlietsestraat ontstond dinsdagochtend rond twaalf uur een aanrijding. De automobiliste L. B.-S. uit Tholen, die door de Molenvlietse- DGTOkCOHCCTt straat reed, verleende geen voorrang SLNT-PHILSPSLAND In 'De Wim aan de van rechts komende auto, pel' in Sint-Philipsland wordt vrijdag bestuurd door G. uit Geersdijk. 28 oktober een barokconcert gegeven. De auto van mevrouw B werd flink Medewerkenden zijn: Jos Vogel icla- beschadigd aan de rechterkant, ter- vecimbel). Tom v d Wolf (blokfluit) wijl de auto van Van G. er met een en Maija Verwijs (sopraan). Het con- lichte schade vanaf kwam. tert begint om 20.00 uur wapentuig verwijderd en de bom gen en ontruimde de omgeving bin- vervoerd naar een polder nabij nen een straal van een kilometer Bath, waar het gevaarte werd be- Een vliegtuig van de rijkspolitie graven en vervolgens opgeblazen, cirkelde boven het gebied om te De bom werd rond 11 00 uur door controleren of er zich geen mensen werklieden ontdekt bij graafwerk- meer in de gevarenzone bevonden zaamheden in wat later een oude tankwal uit de laatste oorlog bleek. Na de verwijdering van de bom (om De ontdekking volgde pas nadat 15 15 uur) werd de zaak weer veilig een graafmachine het wapentuig al verklaard. De Nederlandse Spoor- op een vrachtauto geladen had. die wegen heeft in de middaguren extra gereedstond om de afgegraven bussen ingezet om de overlast voor grond af te voeren. De gealarmeerde de treinreizigers te verminderen. rijkspolitie gaf opdracht het trein- verkeer stil te leggen, waarna de EOD ln Gilze-Rijen gewaarschuwd De rijkspolitie sloot na de vondst werd Voordat de demonterings- van de bom bij Bath zowel rijksweg werkzaamheden begonnen blok- A 58 als de oude rijksweg 258 af keerde de politie de beide rijkswe- voor het verkeer ROTTERDAM'VLISSINGEN - De ge- gulden beschikbaar voor de ombouw zoals ontwerp en engineering zijn in- eens van deze omvangrijke opdracht, meeute Rotterdam en de Koninklijke van de elektriciteitscentrale, die nu middels al ver gevorderd, waardoor De gieterij Middelburg wordt inge- Maatschappij De Schelde hebben nog wordt gestookt op olie, tot een nog dit jaar kan worden begonnen schakeld als toeleverancier van de I Het bevestigen van een grafkrans aan het toegangshek vormde dinsdagmorgen onderdeel van een korte actie door aanhangers van dc anti-kemenergiebeweging bij de Borsselse kerncentrale. dinsdagmiddag in het stadhuis van kolengestookte centrale. De KMS met de produktie in de werkplaatsen. Rotterdam het contract ondertekend heeft de opdracht ontvangen voor de voor de levering van de ketelinstalla- ombouw van de eenheden 1 en 2 van tie, die kolenstook in de elektrici- de centrale. De omvang van een ketel- A/\rtrhillphoHMj teitscentrale op de Maasvlakte moge- installatie (78 meter hoog. 57 meter 1 'll uu 11 lijk moet maken. De order van 100 breed en 72 meter diep) is te vereelij- miljocn gulden verschaft voor onge- ken met een fiatgebouw. In totaal veer 2000 manjaren werk aan de wordt 18000 ton staal verwerkt, ariè- Scheldegroep. Bij de afdeling ketel- rend van koolstofstaai tot hoog gele- bouw kan nu de komende vier jaren geerd staal Voor de verwerking van rekening worden gehouden met een dat materiaal zijn al belangrijke in- redelijke bezetting. vesteringen gedaan. machinebouw voor de grote gietstuk- ken voor de poederkoolmolens De scheepsnieuwbouw verzorgt de fabri cage van zware staal- en plaatwerk constructies De ombouw van de Maasvlaktecen trale zal in totaal 1.3 miljard gulden kosten en zal vijf jaar in beslag ne- De ombouw wordt overigens Rotterdam stelt in totaal 1.25 miljard De voorbereidende i SLJy srkzaamheden verpulverd. De afdeling machinebouw van de KMS is ook ingeschakeld voor werk zaamheden aan de ketelinstallaties, maar heeft bovendien een opdracht verworven voor de levering van tien poederkoolmolens, waarmee de ko- met door Rotterdam betaald For- len voor de centrale moeten w orden meel is de gemeente via haar energie bedrijf eigenaresse van de centrale. maar de investering van 1.3 miljard I De ketelopdracht is verder van grote gulden wordt opgebracht door de NV betekenis voor de dochteronderne- Samenwerkende Elektriciteitspro- nung Schelde Industrial Construction duktiebedrijvpn (SEP) en de NV Kiek- I (Sicon) bv. die de montage zal uitvoe- triciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). ren. De condensoreenheden voor de centrale, die worden gemaakt bij de Sehelde-directeur Propper bedankte Apparaten en Ketelfabnek (AKF> in jn zijn toespraak ter gelegenheid van I Goes, worden ook gemonteerd door de ondertekening voor hel vertrou- I Sicon. Deze montage levert in totaal wen in De Schelde en wees op de werk voor 500 manjaren. De afdeling iange voorbereidingstijd van drie Schelde Terneuzen profiteert even- ,aar. Vooral in de laatste maanden van de besluitvorming is, benadruk- I De gemeente Rotterdam en de Ko- te h'i- *eer veel van alle betrokkenen nmkhjke Maatschappij De Schelde gevergd. ondertekenden dinsdag het contract voor de ombouw van de Maasvlakte- De heer Propper sprak dinsdagavond I centrale. Vlnr. J. Broodman, directeur desgevraagd van 'een fantastische op- ketel- en apparatenbouw van De dracht' „Deze opdracht geeft ons I Schelde, algemeen directeur B.C G namelijk lucht om ons voor te berei- I Propper en locoburgemeester H v.d den op die toekomst", aldus de Schel- Pols van Rotterdam de-directeur BORSSELE Onder het motto 'Wee u. want ten derde dage' (een bijbelse variant) hebben aanhan gers van de anti-kerncnergiebe- weging dinsdagmorgen een korte actie gehouden bij de kernener giecentrale van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) bij Borssele. De demon stratie. w aaraan.ongeveer 10 per sonen deelnamen, had een vreed zaam verloop. Door het opvoeren van een toneelstukje, het bevesti gen van een grafkrans aan het toegangshek van het centralecom- plcx van de PZEM en het aanbren gen van een spandoek, protesteer den de actievoerders tegen het feit dat de kerncentrale alw eer 10 jaar in hun ogen een bedreiging voor de bevolking vormt en tegen het voornemen om 10 jaar kernener gie in Borssele feestelijk te her denken (met een symposium op 27 oktober in de Middelburgse Schouwburg, aanvang 10.30 uur), De actie werd gevoerd rondom het tijdstip waarop de meeste PZEM medewerkers naar hun werk ko bewakingspersoneel van de PZEM zorguc «en kort moment voor eni ge spanning. Op enkele meters buiten de poort eing hij op hard handige wijze enkele demonstran ten duwen, omdat ze in zijn ogen in de weg stonden Omdat de actie voerders niet reageerdem bleef dat incidentje zonder vervolg In hun protestact voerden de de monstranten onder meer aan dat de kerncentrale in de afgelopen 10 jaar een symbool van maatschap pelijke onrust is geworden, 'en een toekomstig mausoleum van econo mische hoogmoed'. Aangegeven werd dat de kerncentrale ogen- schiinlijk een onschuldige schone energieleveraar is. terwijl de cen trale in werkelijkheid een produ cent is van eeuwenlang werkend gif. grondstoffen voor kernwapens en thermische verontreiniging De actievoerders onderstreepten dat de kerncentrale ln feite geen bij drage tot de werkgelegenheid heeft geleverd. „Als Pechiney straks sluit, zullen de toch al hoge kosten nog hoger wordenze werd men, Ze konden ongehinderd naar opgemerkt De kranslegging was binnen njden. Enkele leden van de rijkspolitie hielden een oogje i bedoeld als 'een daad vol wensen voor een snelle beëindiging van zeil. Een en ander verliep in een het vernietigende werk van de gemoedelijke sfeer. Eén lid van het kerncentrale

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11