Rode kaart K)or Mölby PSV ZAL WEER BEROEP OP POORTVLIET DOEN v \£9: Feyenoord met Gulttt in de aanval succesvol: 0-4 Ajax weer niet erg overtuigend PEC-Zwolle schietschijf bij Utrecht: 6-2 Y NEC bekert in Katwijk PZC PAGINA 9 MAANDAG 24 OKTOBER 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT m EVENTER (GPD) Niet het resultaat (13) doch de ivolgen van de ontmoeting tegen Go Ahead Eagles hield de •moederen bij Ajax zondagmiddag tot ver na afloop bezig, hoofdrolspelers in dit aanvankelijk tamme voetbalge- ;eht, scheidsrechter Cees Bakker en Eagles-aanvaller Rene vkelkamp, waren in de ogen van de Ajacieden echter de :ote boosdoeners. De ene (Bakker) omdat hij Jan Molby ■gen minuten voor afloop ten onrechte het rood zou hebben iioond, de ander (Eykelkamp) omdat hij in zijn eentje de ich al krap bemeten selectie van de landskampioen met fee spelers reduceerde. intln tegenstelling tot Cees Bakker utsen de Ajacieden grote vraagte- bij de „ongelukkige samenloop 3 omstandigheden" waardoor Keje Senaar al vroeg in de wedstrijd Kesseerd van het strijdtoneel ver- sen. Zelf sprak de verdediger na raad van een fikse bloeduitstor- boven de knie. die echter wel el pfjn veroorzaakte dat hij pil- s kreeg Aan de hand van foto's vandaag bekeken worden hoe tig de kwetsuur is. trainer Aad de Mos ging er ech- vooralsnog van uit dat hij voorlo- niet meer over Molenaar kan ihikken. Dat lijkt op zijn minst barig, zijn reactie was niettemin ijpelijk gelet, op het geringe spe- iotentieel in de Meer Daarom gde De Mos na afloop ook steen een, te meer omdat hij tot de iterstop niet meer kan beschikken iFelix Gasselich (ziekte van Pfeif- en hij zondagmiddag rekening met een fikse straf voor Jan daarvoor had afgespeeld („Dat heb ik niet gezien") kondigde Bakker al te voren aan zijn rapportage niet te wijzigen wanneer de tv-beelden later op de avond daartoe aanleiding zou den geven. „Ik moet rapporteren wat ik heb gezien, de rest laat ik aan anderen over". Dat gold eveneens voor het weinig vleiende oordeel van Eagles-trainer Henk Wullems i .Bak ker heeft de wedstrijd voor driekwart kapot gefloten"), die weinig waarde ring kon opbrengen voor de arbitrage. De vier gele kaarten (voor Schrijver. Oude Wesselink, Molby en Schoena ker) mochten dan op zich niet eens ten onrechte zijn, wie daaraan de conclusie verbindt dal het een bik kelhard duel was. heeft ongelijk. Zo als dat ook gold voor Bakker, die naderhand ten onrechte repte van een „consequente lijn". In dat geval waren meer kaarten op zijn plaats geweest en had Oude Wesselink rood verdiend voor een natrappende be weging naar Rijkaard op een mo ment dat er al gefloten was. Die inconsequente manier van arbi trage miste zijn uitwerking op de tribunes uiteindelijk ook niet. Met als gevolg daarvan dat Bakker het duel in de slotminuten tot twee keer toe moest onderbreken om de beide doel- verdedigers in bescherming te nemen „Toch heb ik er niet over gedacht de wedstrijd te staken' aldus Bakker. „Ik heb het de twee aanvoerders laten oplossen. Maar als dat niet gelukt was. tja. dan was er weinig anders overgebleven dan te staken". Jan Molby tan Ajax wordt door scheidsrechter Bakker uit het veld gestuurd. isplaatst rode kaart", stamelde De Mos legen, „was volstrekt misplaatst, stond er met mijn neus bovenop hel gebeurde. Molby wilde vlak rde dug-out snel de bal ingooien ir de vrij lopende Olsen maar elkamp belette hem dat. Dat zie rekelijks op de velden, net zoals eactie van Molby die Eykelkamp zich af duwde". Jan Molby gaf elfde lezing met de toevoeging ik hem een duwtje gaf en zeker 1 slaande beweging maakte", eidsrechter Cees Bakker daaren- nhad het duidelijk anders gezien, or het geroezemoes vanuit liet liek begreep, ik dat ze aan de zijlijn :het bakkeleien waren. Net op het it toen ik keek. zag ik dat •by een slaande beweging maakte bij Eykelkamp in de maagstreek Ekte. Ên daar staat maar eén straf een rode kaart. De eerste gele =a die Molby kreeg heeft daar niets se te maken, want ook zonder die art zou hi] een rode hebben gekre- et op de hoogte met hetgeen zich EINDHOVEN (GPDt De bij PSV gevreesde terugslag na de drie dagen tevoren geleden L'E F A-cupnederlaag tegen het Engelse Nottingham Forest is zaterdagavond tegen Haarlem uit gebleven. Dit tot grote opluchting van de Eindhovenaren, die op grond van de tot nu toe geboekte competi tieresultaten Haarlem als een lastig te bestrijden tegenstander hadden ingeschat. Niets was echter minder waar. De Noordhollanders gaven PSV zoveel ruimte, dat op een erg simpele manier een zelfvertrouwen- versterkende fO-overwinning kon worden behaald. Voor het eerst dit seizoen functioneer de het Emdhovense middenveld naar behoren, met Ane Haan en Ton Lok- hoff in de rol van uitblinkers Toen Haan halverwege de tweede helft zijn plaats afstond aan Landsbergen, gin gen voor het eerst in deze competitie in Eindhoven de handen waarderend op elkaar Minstens even groot was de inbreng van Ton Lokhof' die inmid dels de concurrentieslag met Jan Poortvliet voor een plaats op hel middenveld definitief schijnt te heb ben gewonnen. Poortvliet maakte za terdagavond tegen Haarlem zelfs geen deel meer uit van de wisselspe lers. luitse selectie oor wedstrijd (gen Turkije 1MBURG (DPA) De Westduitse odscoach Jupp Derwall kan Knsdag niet beschikken over de bij reelona spelende Bernd Schuster r de kwalificatiewedstrijd voor Europees kampioenschap in Ber- tcgen Turkije. Schuster is gcbles- 5 geselecteerde Westduitsers zijn: xiiBurdenski (Bremen) en Schuma- ïr(Köln), verdediging: Augenthaler isyem), Briegel (Kaiserslautern). ranmler iBayem), Karl-Heinz För- (Stuttgart). Otten (Bremen) en lackiKolm. middenveld Matthaus gjlljach), Meier iBremen). Rolf anburgi en Stieleke (Real Madrid), •val Littbarski (Kóln). Rummenig- t'Bayern». Voller iBremen) en Waas BBfaisen). André Hoekstra van Feyenoord komt in botsing met doelman Jos Smits van Roda JC Y.V Ml iud Gullit, de uitblinker van Feye- Mrd, in duel met Leo Degens van töaJC, KERKRADE (ANP) Met topscorer Peter Houtman op de bank. Ruud Gullit vooruitgeschoven naar het middenveld en Michel van de Korput als diens vervanger op de liberoposi tie, overrompelde Feyenoord Roda JC in eigen huis: 0-4. De Limburgers, tot zondag de enige ongeslagen ploeg in de eredivisie, waren bij de rust al kansloos. Ruud Gullit speelde een opvallende rol en lag aan de basis van alle Rotterdamse doelpunten. Trainer Thijs Libregts had voor deze opzienbarende wissel gekozen, om dat Peter Houtman totaal uit vorm Het opkomen van Ruud Gullit als libero liet voorts te grote gaten in de defensie achter en Libregts wilde de kracht van Gullit blijven benutten. Of hij in de toekomst ook voor deze tactiek zal blijven kiezen, wist Li bregts zondag nog niet. Libregts. „Dat zal de toekomst moeten uitwij zen. Na wat ik hier Vanmiddag heb gezien, lijkt het me mogelijk dat sys teem ook in thuiswedstrijden toe te passen. Voor Peter Houtman is dat niet zo erg Op de eerste plaats heeft hij rust nodig" Voor Roda JC begon de wedstrijd bijna erg dramatisch Na 24 seconden knalde middenvelder Hoekstra bui ten bereik van doelman Smits tegen de paal. Nauwelijks twee minuten later moest Smits een schot van de zelfde Hoekstra onschadelijk maken. Opvallend was dat de Rotterdam mers veel feller op de, bal zaten dan Roda JC. Kennelijk was de angst in de Limburgse gelederen te groot. Feyenoord kon rustic rondtikken en uiepiicpctsses versturen naar de gretig stormende Gullit. Toch duurde het tot de 35e minuut voordat Feyenoord op voorsprong kon komen, na een doorgekopte bal van Ruud Gullit tastte doelman Smits, gehandicapt door de laag staande zon. mis en kon Jeliazkov op doel koppen. De op de lijn staande libero Jimmy Calderwooa timede ver keerd en over zijn hoofd zeilde de bal voor de eerste keer m het doel Drie minuten voor het rustsignaal besliste Jeliazkov in feite het duel met zijn tweede treffer en opnieuw lag Ruud Gullit aan de basis Doelman Smits kwam uit zijn doel om de doorgebro ken Gullit af te stoppen, maar vanaf de achterlijn trok Gullit de bal voor doel, waar André Jeliazkov gemakke lijk kon inschuiven. Jan Keker: „Daar hoeft op zich geen enkele conclusie aan te worden ver bonden. Poortvliet heeft gezegd dat hij zijn wedstrijdritme niet w il ver liezen cn daarom heeft hij vandaag meegespeeld in het tweede elftal. Over afstoten van Poortvliet wordt bij PSV nog altijd niet serieus ge dacht. Mogelijk moet ik volgende week in Groningen weer een beroep op hem doen, omdat er dan ongetwij feld anders door PSV zal moeten worden gespeeld dan vanavond te gen Haarlem het geval is geweest". Dc kater van woensdag is in Eindho ven weggespoeld. Na de 6—O-winst op Haarlem (twee treffers van Thoresen, twee van Stevens en twee beide keren uit een strafschop van Kool hof) heeft PSV net op tijd weer uit een dreigende periode van lethargie ge haaid De gretigheid de twee doel punten var. laatste man Huub Ste vens onderstrepen dat is weer te rug PSV gelooft weer in zichzelf Een morele steun die de Eindhovenaren de komende weken met achtereenvol gens Cainbuur ivoor de beker). FC Groningen. Nottingham Forest en Ajax best kunnen gébruiken. Woens dagavond na de penalty-party" in Eindhoven geloofde bijna niemand meer in de overlevingskansen van PSV in het UEFA-cuptoernooi. Na zaterdag echter is het geloof terugge keerd dat de return tegen Nottingham nog wel degelijk perspectieven biedt om de tot doel gestelde derde ronde te behalen. Dat PSV aanvallend nog altijd niet helemaal optimaal functioneert, werd gemakshalve maar vergeten. Met die zes doelpunten was men in Eindhoven meer dan tevreden. Maar het hadden er méér kunnen zijn, wanneer met name Koolhof iets min der zelfzuchtig te werk was gegaan. Jan Reken evenwel: „Je kunt van een spits nu eenmaal niet verlangen dat hij voorin regelend optreedt. Zo'n speler moet op de eerste plaats naar de goal kijken en pas dan de combi natie aangaan". DEVENTER Na drie min of meer mislukte competitie-opvoe ringen, waarin de landskampioen vier punten morste tegen Haar lem, FC Groningen en FC Den Bosch, heeft Ajax tegen Go Ahead Eagles de draad van de overwin ning weer opgepakt. Maar hoe simpel die winst (13) op zich ook tot stand kwam. erg overtuigend was het allemaal niet wat Ajax zondagmiddag in de Adelaars horst liet zien. Sinds die gedenkwaardige Ajax— Feyenoord heeft de door tal van oorzaken aangetaste formatie van Aad de Mos niet meer kunnen imponeren en lijkt de ploeg de naweeen van het Europese beker echec in Griekenland nog altijd niet te boven Daarom slaakte de Ajax-trainer zondagmiddag ook een zucht van verlichting dat het vormverlies niet gepaard ging met I één of meer verliespunten Opluchting En dat dankte Ajax dan allereerst aan Gerald Vanenburg, die al na vijf minuten van ver buiten het strafschopgebied een schot ver zond waar doelman Jan Jongbloed slechts naar kon kijken. Van het ene op het andere moment groeide de behendige Utrechter ook in zijn rol als vormgever, die Aad de Mos hem had opgedragen nu Felix Gasselich geruime tijd buitenspel staat „Die goal van Vanenburg", beken de Aad de Mos na afloop gretig, „was een enorme opluchting. Zo'n opsteker hadden we hard nodig na het verlies in Den Bosch. Want de I overwinning was vanmiddag het enige dat telde. Want alleen op die manier keert het zelfvertrouwen terug". En dat wordt niet bereikt via een forse geldboete of een straftraining die deze week volg de op de afgang in Den Bosch. I „Op deze manier hoeft het voor mij in elk geval niet meer", klaagde Peter Boeve naderhand, daarbij wijzend op pijnlijke enkelbanden die hij overhield aan de oefenpartij die volgde op de door Aad de Mos gepredikte straftraining. „We kwa men half dood van de training en moesten vervolgens diezelfde dag nog een oefenwedstrijd spelen Dat is bijna vragen om blessures". „Wij hadden de grootste moeite". erkende GA-trainer Henk Wullems naderhand grif, „om Vanenburg te bestrijden De ploeg werd in ver warring gebracht door de rol die hij nu speelde, zoals de spelers ook niet zo goed raad wisten met Frank Rijkaard" De vervanger van de al vroeg naar de kleedka mer vertrokken Molenaar nam op het middenveld de plaats in van Molby en legde ook de basis voor de tweede treffer. Een kwartier voor rust ontdeed Rijkaard zich simpel van Witbaard. uit de voor zet die volgde greep Jan Jongbloed mis en kon Edo Ophof ongehin derd raak koppen: 02 Uitzicht Aan Ophof dankte Ajax het ook dat Eddy Bosman amper in het stuk voorkwam. Gewaarschuwd voor de aanvallende kracht van de Fries was Ophof toegevoegd aan het middenveld en slaagde hij er vrijwel steeds in het steunpunt in de Deventer ploeg ver van het doel van Galje te houden. Een met geel bestrafte overtreding van Schoenaker zou Go Ahead Eagles acht minuten voor rust echter alsnog terug in de race brengen. Na de door Veldmate genomen vrije schop greep Silooy niet krachtig genoeg in en was het schot dat vertrok van de voet van Boerebach doelman Galje te machtig: 12. Dat de thuisclub na de rust zowaar nog uitzicht kreeg op de gelijkma ker (kansen voor Eykelkamp en Woudsma) zegt minder over de aanvalskracht van Go Ahead Eagles dan over de zwakte van de Ajax-defensie. die andermaal met kon overtuigen Daarom was het ook maar goed voor de landskam pioen dat Oude Wesselink zich totaal verkeek op een voorzet van Ophof en Marco van Basten onge hinderd kon uithalen. 13 Tien minuten voor afloop verzuimde Ophof de winst van Ajax een nog florisanter aanzien te geven toen hij vanaf elf meter (overtreding van Jongbloed contra Boeve) ver zuimde de veteraan onder de doel- verdedigers te passeren. Die gemiste strafschop vormde uiteindelijk ook de inleiding voor de rode kaart van Molby. En die bedierf het feestje dat Ajax dacht te vieren volledig una.t u« ue hervatting maakte Feye noord zich op voor het stormachtige offensief dat men van de zijde van de thuisploeg verwachtte. Dat offensief bleef echter uit en Roda JC maakte het feyenoord gemakkelijk In de 66e minuut kon Hoekstra inschieten na een voorzet van Gullit en zes minuten later was dezelfde Hoekstra ter plaat se om vallend een voorzet op maat van Gullit in te koppen. Feyenoord kreeg daarna nog legio mogelijkheden, omdat Roda op z'n minst de eer wilde redden. Hoekstra en Gullit slaagden er echter niet meer in de score nog op te voeren. Saillant detail is overigens dat Feye noord tien jaar geleden voor het laatst zegevierde in Kerkrade. In datzelfde jaar werd de Rotterdamse Club voor het laatst landskampioen. Een teken aan de wand. UTRECHT „Zonder Piet Schrij vers hadden we in deze competitie nog vijftien doelpunten meer te gen gehad", zei Johnny Rep van" PEC Zwolle, nadat zijn ploeg zon dagmiddag bij FC Utrecht met 6-2 verloor. Schrijvers en Rep waren de enige uitblinkers in de Zwolse ploeg, die volmaakt kansloos was en alleen maar als schietschijf kon fungeren. Scoreverloop: Van Kooten 0-1, Adelaar 1-1, Van Veen 2-1, Kruijs 3-1, rust, Van de Akker (strafschop) 4-1, Kamstra icigcn doel) 5-1, Rietveld 6-1, Booy 6-2. Cor Brom, de trainer van PEC Zwolle, gaf de scheidsrechter de schuld van alles. Blind scoort Bert Jacobs, de trainer van Sparta, was tenslotte nog blij dat het bij 3-3 bleef hoewel zijn ploeg na rust met 3-1 de leiding had gehad. Hij zag de tomeloze aanvalsdrang van zijn ploeg vaak hoofdschuddend aan: „Je moet ze met een lasso vangen ander-s stormt iedereen naar voren", zei hij later. Kortom: Sparta was veel meer in de aanval, maar nam daardoor ook te veel risico's. Helmond Sport kreeg in de slotfase zelfs betere kansen. Score verloop- Corbijn 0-1, Holverda 1-1 en 2-1, rust. Blind 3-1. Lubse 3-2, Edelbloedt 3-3. ,4Z gelijk In het Europees bekervoetbal gaf FC Groningen zich woensdag avond tegen Inter Milan voor meer dan honderd procent. De terugslag kwam gistermiddag in het compe titieduel met AZ in Alkmaar. Gro ningen miste door blessurps en schorsingen vier spelers (McDo nald, Steenge. Mulder en Waalder- bos). Doelman Schellekens redde Groningen door in de 29e minuut een penalty van Van der Meer te stoppen nadat Talan was neerge legd. Na rust was Fandi enkele malen dicht bij een doelpunt, maar hij werd tweemaal (net buiten het strafschopgebied) gevloerd. Het bleef 0-0. Monsterzege Excelsior boekte tegen Fortuna de grootste overwinning die de Rot terdammers ooit in de eredivisie behaalden Fortuna was totaal van slag. Weliswaar speelde ook de Limburgse ploeg aanvallend, maar miste de kracht óm het af te maken Dat kon van Beukers van Excelsior met gezegd worden Net als tegen Volendam scoorde hff vier maal. Van Goozen en Pattina- ma namen de andere twee treffers voor hun rekening. Willem II won TILBURG Eindelijk heeft Wil lem II voor eigen publiek een over winning behaald (1-0). FC Den Bosch was het slachtoffer. De Til- burgers waren duidelijk de betere ploeg, maar angst om weer te falen voor eigen publiek verlamde de aanval lange tijd. KATWIJK (GPDI De bestuur ders van Quick Boys en NEC zijn overeengekomen de wedstrijd voor de tweede ronde van de KNVB-beker op het Katwijkse sportpark Nieuw Zuid te spelen. De Katwijkse zaterdag eersteklas ser zal competitieleider Jan Huy- bregts vandaag verzoeken zich met de omzetting akkoord te ver klaren. Struikelblok kan zijn dat op het toto-formulier voor het bekerweekeinde (12-13 november) de wedstrijd NEC-Quick Boys is afgedrukt. Beide clubs noemen dat overigens niet bezwaarlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9