zeeland: kortingen rijksbijdragen bedreigen regiobrandweer GESPREK OVERNAME 40 MAN PERSONEEL Op de dam... Ontmoetingsdag voor buitenlandse vrouwen almanak Kinderen spelen met vuur: grote schade BRANDBRIEF' KRING ZEEUWSCH- VLAANDEREN manifest a tie tot mem begrip Stoffels Cleaning bv Terneuzen Zwaargewonde in Draaibrug 'Bundeling dialecten tot een taal illusie' MAANDAG 24 OKTOBER 1983 PAGINA 5 van Zeeusch-Vlaanderen: het gebiedis De regionale brandweren worden nu bij calamiteiten op zichzelf aangewe- gefinancierd via de Interimregeling zen. Rijksbijdragen Regionale Brandwe- ERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van de Regionale Brandweerkring Zeeuwsch- [laanderen vreest dat het voortbestaan van de regionale brandweer in gevaar komt als de verheid gaat bezuinigen op de rijksbijdragen. De regering wil in 1985 de financiering van de ifjionale brandweerkorpsen overhevelen naar de gemeentefondsen. Voor de Zeeuwsch- tlaamse brandweerkring komt dat neer op een jaarlijkse inkomstenderving van 180.000 pilden. brandbrief naar de vaste ka- arcommissie voor binnenlandse za- schnjft het dagelijks bestuur dat een financiële aderlating van die invang 'het op verantwoorde wijze standhouden van de brandweer- ring in gevaar komt'. De brief: „Het belang van de bescher- van de veiligheid vande bevol- Eig in de regio vergt zodanige finan ce bijdragen dat de continuïteit van i! regionale brandweer is gewaar- tagd Voor de Zeeuwsch-Vlaamse si- atie kan in het bijzonder worden rwezen op de aanwezigheid van ancentrales in Borssele en Doel en 5 industrieën als Dow chemical en ÉNSM". Het dagelijks bestuur wijst sins ook op de geïsoleerde ligging Tienjarig meisje van Vlissingse «ulevar timuur IUSSINGEN Een tienjarig meisje V.) uit Middelburg is zaterdag- tiddag van de ongeveer drie meter life Vlissingse boulevardmuur gc- nllen en op het asfalt terechtgeko- Stn. Het meisje is met hoofd- en ifklachten naar het ziekenhuis ge- ncht. 5«ongeluk gebeurde tijdens de Bou- ftsrd-loop. Het slachtoffer is een tthtertje van een van de deelnemers ■a het atletiekevenement Het was 2! de eerste keer dat een dergelijk rgeluk zich voordeed op de Vlis- ingse boulevard. RILLAND In het dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland is zaterdag een ontmoe tingsdag gehouden voor buitenlandse vrouwen die in de gemeente Rei- merswaal wonen. De manifestatie was opge zet door vrouwen af komstig uit Vietnam, Marokko, Suriname, de Antillen en turkije. Via deze ontmoetingsdag wilden de vrouwen meer begrip kweken voor hun positie, ach tergronden en cultuur. In het dorpshuis waren kramen ingericht waar de vrouwen hun kook kunst demonstreerden en gebruiksvoorwer pen, en kleding lieten ziet. Er waren informatiehoe- ken, videofilms, dia's en tal van instellingen ver spreidden documenta- tie-materlaal. De mani festatie werd mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van 2 500 gul den van de landelijke stuurgroep emancipa tie. De (goed bezochte) ontmoetingsdag werd zaterdagmiddag offi cieel geopend door me vrouw Boer, echtgenote van de burgemeester van Reimerswaal. Me vrouw Boer toonde zich vol lof over het initiatief en hoopte dat manifes taties als deze er daad werkelijk toe zullen lei den dat er meer begrip ontstaat voor de positie van etnische minderhe den. Foto: Buitenlandse vrouwen gaven zater dag tijdens een manifes tatie in Rilland demon straties van de kook kunst uit hun landen van herkomst. ren. Vermoedelijk in 1985 verandert dat en gaat subsidiering plaatsvin den via de gemeentefondsen. De vrees bestaat echter dat niet alle gemeentebesturen de nodige priori teit aan de brandweer zullentoeken- nen. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Brandweervereniging heeft inmiddels bij de regionale brandweer kringen aangedrongen op een gecoör dineerd en regionaal aanschaffingsbe- leid van materieel. Het algemeen bestuur van de brand weerkring Zeeusch-Vlaanderen be spreekt de bezuinigingen in de brand weerzorg maandag 31 oktober. Verga derd wordt er dan in het Terneuzense stadhuis vanat 10.00 uur Op de agenda staat voorts de vast stelling van het jaarverslag 1982 en van de begroting 1984. Daarbij wordt uitgegaan van een gemeentelijke bij drage van 3,60 gulden per inwoner. Voor dit jaar ligt dat bedrag 6 cent hoger. Ponyballet in 'Stuif es in AARDENBURG Woensdag zal in het kinderprogramma 'Stuif es in' het ponyballct van mevrouw M. H. Lockcfeer-van den Dungen uit Aardenburg te zien zijn. Ongaveer dertig kin deren (zeven tot veertien jaar) uit Wierden (Overijssel), waar het televisieprogramma wordt opgenomen, zullen het door me vrouw Lockefeer ontworpen en deels geregisseerde ponyballet opvoeren. Op originele Russische volksmu ziek wordt m het nummer een kozakken-bruiloft uitgebeeld, waarbij aan het slot van het feest de ruiters met hun paarden over de gedekte tafels heenspringen Hel shownummer is al twintig jaar oud. en werd vroeger onder meer opgevoerd door de pony club van Hulst ..Ik verwacht dat veel Zeeuws- Vlamingen. die vroeger als kind in mijn ballet hebben meegere den, het stuk zullen herkennen", zei mevrouw Lockefeer. De tele visie-uitzending is woensdag 26 oklnher van 16.30 tot 17.30 uur op Nederland 1 te zien. K APELLE Het streven van free-lance journalist W. Geldof om te komen tot een Zeeuwse taal, waarin de bestaande dialecten zouden opgaan, is onecht en kunstmatig. Dit stelde voorzitter ir. M. A. Geuze van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek zaterdag tijdens de Zeeuwse Dialectdag 1983 in Kapelle. Naar de mening van Geuze zullen de tien a elf Zeeuwse streektalen niet tot een soort algemeen beschaafd Zeeuws kunnen worden versmolten. „Dit zal nooit aanslaan en is een illusie", betoogde de voorzitter. Hij benadrukte dat de uiteenlopende dialecten te veel verschillen om samengevoegd te kunnen worden. Voorts wees Geuze erop dat dr A de uit- Eerder verschenen al regioboe- Vin. gepromoveerd op het dialect van ken over andere streken, zoals Schouwen-Duiveland. de ideeen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Geldof al terdege heeft weerlegd. Ver- der - aldus - is het Instituut voor Dialectologie in Amsterdam dezelfde lYiufl Op flBlVrUUUU mening als De Vin toegedaan. De bijeenkomst in De Vroone te Kapelle hptf'QTJt till tlPt werd goed bezocht. Ruim 260 mensen 1 kwamen opdagen. Ongeveer 60 meer vfpJpn vnn v/ppc dan in voorgaande jaren het geval oltfltffl VUU Picco was. Er moesten extra stoelen neerge- OOSTBURG Zaterdag is B uit zet worden in de grote zaal van De Oostburg op heterdaad betrapt bij Vroone. Geuze omschreef de Zeeuwse een winkeldiefstal bij familie H aan Dialectdag als zeer geslaagd', mede de Torenweitielaan te Oostburg B door. het uiteenlopend programma wilde vlees meenemen, dat in een tas onder kranten was verstopt. Het vlees Dit jaar kwamen aan bod streektalen vertegenwoordigde een waarde van 27 uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zuid- gulden Beveland, Sint-Philipsland. Flakkee en Walcheren. Voorts zong Engel Reinhoudt enkele liederen De verga dering herkoos de zittende bestuurs leden. Man mishandeld BRESKENS W van de B uit Hoofdplaat is in de nacht van zater- Verder werd gewag gemaakt van een dag op zondaë mishandeld door K O veraer wera gewag gemaakt tan een uU Breskens Van de B. s zijn gezicht op stapel staand regioboek van de was djk en Zjjn ijppen waren kapot O vereniging over Noord-Beveland. had Van de B. voor iemand anders Mevrouw F., van der Broecke-de Man Hel voorval vond plaats bij een bar aan het Oranjeplein te uit Vlissingcn werkt dit schrijven Breskens Goese scouts houden zitdemonstratie in Goes voor vrede GOES Een groep padvinders van de scouting Gosahagroep uit Goes zal zaterdag 29 oktober zittend demon streren voor de vrede. Het is de bedoe ling dat de scoutingleden van 11.30 tot 12.00 uur zich nestelen voor het stadhuis op de Grote Martk in Goes. Het gaat om een stille zitdemonstra tie. Ovengens laat de leiding van de Gosahagroep het al of niet deelnemen aan de demonstratie geheel over aan de ouders van de leden ZEEUWSE TERNEUZEN De directie van Stoffels Cleaning in Terneuzen onderhan del! met het (industriële) schoonmaakbedrijf Hago Nederland in Heerlen over de 'overname' van ongeveer veertig personeelsleden. Stoffels is genootzaakt enkele tientallen medewerkers af te stoten nu Dow Chemical het contract met het Terneuzense cleaningsbedrijf met ingang van volgend jaar heeft gehalveerd. Hoewel er volgens directeur A. L. verheelt hij niet dat zijn bedrijr het Stoffels op dit moment nog geen betrokken personeel na 1 januari sprake is van gedwongen ontslagen, 1984 geen werk meer te bieden heeft. Dat is ook de reden waarom de direc tie van Stoofels pogingen ondememt het personeel over te doen' aan Hag Nederland Dat bedrijf gaat volgend jaar de helft van de (industriële) schoonmaakwerkzaamheden bij Dow Chemical verrichten Directeur Stof fels verwacht dat de onderhandelin gen met Hago eind volgende week kunnen worden afgerond Stoffels. 'Het is op dit moment nog niet duide lijk of al het personeel kan worden overgenomen Dat is uiteraard hoofd zakelijk een kwestie voor Hago zelf Verdeling Vocabulaire De vocabulaire van kinderen hielp ons al menigmaal uit de brand bij het vervaardigen tan de almanak. Een collega deed ons gisteravond verslag tan een strandwandeling die hij en zijn gezin hadden ge maakt ergens aan de Walcher- se kust. Op zich niks bijzon ders, ware het niet dat onder- weg een hond passeerde die slechts de beschikking had over drie poten Het dochtertje was nog maar net van de schok die de verschijning van deze drievoeter had veroor zaakt bekomen toen de ouders besloten huiswaarts te keren Het ivas een hele klim. de duinen waren hoog en het duurde een flinke tijd voordat voordat alle trappen waren beklommen en afgedaald V/eer op de begane grond ge komen verzuchtte moe: ..Dat was een hele wandeling, ik zal het morgen wel aan mijn kui len voelen". De dochter rea geerde: „Ik voel het nü al aan mijn kajuiten". Een woordvoerder van Dow Chemi cal in Terneuzen geeft aan dat het besluit om met twee schoonmaakbe drijven te gaan werken is genomen uit commerciële overwegingen. Bij beide bedrijven zijn voor het volgend jaar offertes aangevraagd, w arna op grond daarvan is besloten het werk gelijktijdig te verdelen over Hago en Stoffels. Overigens past het ook in de politiek van Dow om binnen het chemiecon cern met concurrerende bedrijven te werken De woordvoerder wijst er in dat kader op dat bij Dow bijvoorbeeld meerdere isolatiebedrijven en twee schildersbedrijven werkzaam zijn Als schoonmaakbedrijf heeft Stoffels Cleaning zestien jaar lang de alleen heerschappij bij Dow Chemical ge had. DRAAIBRUG De 27-jarige I. den D. uit Breskens is bij een ongeluk op de rijksweg nabij De Liter te Draaibrug zwaar gewond geraakt. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oost- burg. Den D reed met zijn personenauto achter op een tractor met aanhangwa gen. eigendom van de firma C. uit Zuidzande en bestuurd door B M uit Zuidzande Vermoedelyk functioneer den de achterlichten van de aanhang wagen nietzodat Den D de wagen te laat zag. Het hulpverleningsvoertuig van de Oostburgse brandweer ver leende assistentie om Den D uit de auto te bevrijden. De auto is geheel vernield. VLISSINGEN Een brand in twee schuur tjes in Blikkenburg in Vlissingcn heeft zon dagmorgen een schade van 30.000 gulden aan gericht. De brand ont stond. doordat kinderen met vuur speelden. De kinderen hadden on der de 'carport' een hut gebouwd, waann zij met vuur speelden. Door on voorzichtigheid sloeg op een gegeven moment het vuur over naar beide schuurtjes De Vlis singse brandweer was om 9 50 uur ter plaatse en bestreed het vuur met in totaal 11 brand weerlieden. Vanwege de grote rookontwikkeling moest men gebruik ma ken van perslucht Om 10.36 uur was de brand onder controle. De schade aan de schuurtjes wordt ge schat op 20.000 gulden. De schade aan de inboe del in beide schuurtjes is 10.000 gulden. TERNEUZEN De Japanse au tocarrier 'Meiho Maru' (26.208 brt.) is zondagmorgen bij laag- water in zeer dichte mist op de oostelijke strekdam van de Westhaven in Terneuzen gelo pen. Het autoschip kon na twin tig minuten weer worden vlot- gelrokken en de koers naar de Honda-vestiging in Gent ver volgen. De slepers 'Jacques Letzer en de 'Leie' van de Unie van Redding en Sleepdiensten en de 'Water land' van Willem Muller assis teerden de 'Meiho Maru bij het oplopen naar de zeesluis. Bij het invaren van de Westhaven gis termorgen om twintig minuten over negen liep de autocarrier op de strekdam. Daarbij brak de sleepdraad van de 'Jacques Let zer' die schade aan de schroef opliep en moest worden vervan gen door de 'Walvis'. De drie slepers konden de Ja panner. die vanuit het thuisland op weg was met een lading au to's voor Gent. twintig minuten later vlottrekken. De strekdam liep daarbij geen schade op. Als oorzaak wordt verwezen naar de dichte mist het zicht zondag morgen bedroeg nauwelijks vijf tig meter. Duikers van Muller voerden zon dagmiddag in de haven van Gent een onderzoek uit naar eventuele schade aan de 'Meiho Mam' Dat bracht niets aan het licht. Ir M A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwsche Vereenigtng voor Dialectonder zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5