AMERIKANEN: HET ERGSTE BLOEDBAD SINDS VIETNAM ZELFMOORDACTIE BEIROET Irak meldt raketaanval 4 MAANDAG 24 OKTOBER 1933 Geboren: ELINE JULIE LOUISE dochter en zusje van C L Pech-Veldhof A. Pech Franck 21 oktober 1983. Tijdelijk adres Oostsingel 96, Goes. Debora S Anne Mane x Adriaan Peter en Jeanne Marina en Karsteng Op 24 okt. 1983 zijn onze ouders :j: NEL EN FERDI ZOETEWE1J-VAN OOST 25 jaar getrouwd. ;ij: Wij hopen dit te vieren op 28 okt. 1983 in caféS restaurant Zeelandia. Voorstraat 42. Colyns--:; plaat x Receptie is van 20 00 uur tot 21.00 uur De kinderen Colijnsplaat. oktober 1983 Geheel onverwachts hebben wij, op 3-jarige leeftijd, afscheid moeten nemen, van onze lieve RENIER EDWARD Edith en Jaap Huissoon Cindy Céline 4421 GV Kapelle. 22 oktober 1983 Parklaan 14 De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 26 oktober a.s. om 11 00 uur, vanuit de aula op de algemene begraafplaats te Kapelle Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula Geen bloemen Geen toespraken Geen bezoek aan huis j- Op 20 oktober 1983 overleed, tot ons aller droefenis, na een moedig gestreden strijd tegen een ongeneselijke ziekte, ver van haar geboorte grond en familie, maar in een land, dat zij tijdens haar te korte verblijf had leren waarderen als een tweede vaderland, onze innig geliefde vrouw en mama - ROSA M. BROECKAERT op de leeftijd van 49 jaar. Zij was voorzien van de H. Sacramenten der Zieken. 6 St. Thomas Court Village of Lindell Wilmington - Delaware - 19808 U.S.A. Mijn vrouw, onze moeder, is overgebracht naar het Uitvaartcentrum van begrafenisonderne ming 'Goes', Zuidvlietstraat 37 te Goes. Aldaar geen gelegenheid tot bezoek. De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben op woensdag 26 oktober om 10.30 uur in de Paro chiekerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvange nis waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben op de R.-K. begraafplaats aldaar. Na afloop van de begrafenisplechtigheid is in zaal 'Thalia' gelegenheid tot condoleren. Ons bereikte het droeve bericht, dat na een langdurig ziekbed, te Wilmington (U.S.A.) is overleden, onze geliefde zuster, schoonzuster en tante, mevrouw ROSALIE MARIA BROECKAERT echtgenote van de heer Joannes V« op de leeftijd van 49 jaar. Breskens: J. F Broeckaert A. Broeckaert-van Kaam Jack. Frank Anita, Brigit Oss: C. J. van Dijck-Vernimmer L. N. M. van Dijck Corinne Hansweert: B. A. M. Theenaart- Broeckaert J. L. P. Theenaart Betty, Frans, Jos Krimpen a'd IJssel J H. Vernimmen Goes: H. M. Vernimmen Hansweert: P. Broeckaert J. Broeckaert-Openeer Colinda Hansweert. 20 oktober 1983. Gezang 466 Heden werd, tot onze diepe droefheid, plotseling uit ons midden weggenomen, mijn lieve en zeer zorgzame man, onze vader, schoonvader en opa CORNELIS MINNAARD echtgenoot van Tona Maria Reinhoudt op de leeftijd van 73 jaar. Zeer zwaar valt ons dit verlies. 's-Heer Abtskerke T M Minnaard-Reinhoudt Temeuzen Truus en Jaap Veendam: Jaap en Cokky Robert. Emile Middelburg' Willem en Marianne Basje Bergen op Zoom: Cor en Corrie 23 oktober 1983, Polderweg 19 4444 AA 's-Heer Abtskerke. De begrafenis zal plaatshebben donderdag 27 oktober om 14.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Sinoutskerke. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in gebouw 'Irene' te 's-Heer Abtskerke. Heden overleed zacht en kalm. onze geliefde broeder, zwager en oom CORNELIS MINNAARD Familie Minnaard •s-Heer Abtskerke, 23 oktober 1983. Heden overleed plotseling ons lief kleinzoontje en neefje RENIER EDWARD in de leeftijd van 3 jaar. Goes C J Huissoon J. S. Huissoon-Nagelkerke Goes: J. Houg M. Houg-Clarisse Sliedrecht: Janny en Jan Stam Edwin en Ilse Kapelle: Dolf en Anneke Huissoon Marcel en Renate Oudenbosch: Mineke en Bram de Kam Arthur en Judith Noordwijk: Peter Houg en Dorien van Broeckhoven 22 oktober 1983 Dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, heeft de Heere tot Zich genomen, onze lieve, zorgzame vrouw, moeder en oma GEERTRUIDA CORNELIA GEERTSE geboren Keukelaar op de leeftijd van 73 jaar. Wissenkerke: L. Geertse Kamperland: Jopie en Adrie Den Haag: Adrie en Bert Goes: Roel en Ineke Wissenkerke: Corrie en Leen klein- en achterkleinkinderen 4491 EP Wissenkerke, 22 oktober 1983 Kerks traat 13 De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis 'Bergzicht' te Goes. Bezoek dagelijks van 15.00 tot 15.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 25 oktober om 14.00 uur te Wissenkerke, vertrek vanuit het Dorpshuis. Gelegenheid tot condole ren na de begrafenis in het Dorpshuis. Heden is onze geliefde schoonzuster en tante GEERTRUIDA CORNELIA GEERTSE-KEUKELAAR op de leeftijd van ruim 73 jaar. geheel onver wacht uit onze familiekring weggenomen. Domburg Chr Geertse Veere: J. van Sorgen-Geertse Neven en nichten 22 oktober 1983 4357 CH Domburg B Vaandragersstraat 18. Heden overleed geheel onverwachts mijn lieve man en zorgzame vader GILLES BOON op de leeftijd van 73 jaar. Middelburg: A. J Boon-Davidse L. Boon 4331 TC Middelburg, 23 oktober 1983. Verwerijstraat 12. De overledene is opgebaard in het Rouwcen- trum Middelburg, Buitenhovelaan 1. Gelegenheid tot afscheidnemen dinsdag 25 okto ber van 19.30 uur tot 20.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 26 oktober om 13.00 uur op de Algemene begraaf plaats te Middelburg. Hieraan voorafgaande vindt er een rouwdienst plaats om 12.00 uur in de aula van het Rouwcen- trum Middelburg, welke geleid zal worden door de Weleerwaarde Heer ds. W. M. Bakker. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid de familie te condoleren in de aula van de begraaf plaats. Geen bloemen. Geen toespraken. Heden is onverwachts uit ons midden weggeno men onze zwager en oom GILLES BOON op de leeftijd van 73 jaar. Fam. Davidse Middelburg. 23 oktober 1983. Met droefheid geven wij U kennis, van het toch plotseling overlijden van mijn zorgzame man, vader en grootvader JAN ADRIAAN HEIJBOER op de leeftijd van 74 jaar. West-Souburg: A. Heijboer-Meijaard Vlissingen: P. M Koolwijk-Heijboer A. Koolwijk Ricky, Arnold. Jessica Oost-Souburg: C. A. Heijboer M. T. Heijboer-Eibin Aniëlla, Manjn Vlissingen: M. H. van de Vosse-Heijboer Sabine 4386 AN West-Souburg, 22 oktober 1983 Landregtstraat 4. De overledene ligt opgebaard in het rouwcen- trum 'Middelburg'. Buitenhovelaan 1 te Middel burg. Gelegenheid tot afscheidnemen op dinsdag 25 oktober van 19.00 tot 19.30 uur in het cremato rium te Middelburg. De crematie zal plaatsvinden op woensdag 26 oktober 1983 om 14.00 uur in het crematorium te Middelburg. Na afloop van de crematie is er gelegenheid de familie te condoleren in de aula van het cremato rium. Omringd door de liefde van allen die hem zo dierbaar waren, is na een arbeidzaam leven en een groot vertrouwen in God, zacht en kalm van ons heengegaan mijn dierbare man, onze zorgza me vader en opa CORNELIS JANSE echtgenoot van Elisabeth van der Made op de leeftijd van 78 jaar. Heinkenszand: E. Janse-van der Made Ovezande Cathrien en Adrie Steenbakker-Janse Walter Goes: Corrie Janse Kloetinge: Jan en Willy Janse-van der Boog Carola. Lisette, Agnes Lewedorp: Jo en Piet Raas-Janse Anita en Eric, René, Mark Heinkenszand: Bas en Bernadette Janse-Nuyten Desiré, Ilona Heinkenszand: Toon en Trees Janse-van Dorsselaer Charlotte. Liesbeth Goes: Betsie en Daan de Jonge-Janse Richard, Diederik Heinkenszand: Gré en Frans Moison-Janse Miranda. Patrick, Mariska Heinkenszand' Riet Janse George van Vooren Heinkenszand Albert en Sannie Janse-Paauwe Erik Heinkenszand: Piet Janse 22 oktober 1983 Laan van Barbestein 16 4451 AH Heinkenszand De plechtige uitvaartdienst zal worden gehou den woensdag 26 oktober om 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Blasius te Heinkens zand waarna aansluitend de begrafenis zal plaatshebben op de R.-K. begraafplaats aldaar Avondmis dinsdag 25 oktober om 19 00 uur in voornoemde kerk. Na afloop van de begrafenisplechtigheid is in het Dienstgebouw achter de Ned. Herv. kerk gele genheid tot condoleren. Op 21 oktober 1983 overleed, op de leeftijd van 76 jaar. onze schoonzuster en tante MAATJE ONDERDIJK echtgenote van Marinus Verhage Middelburg A. P. Looise-Verhage St -Laurens: P. Verhage Meliskerke W. Boone E. Boone-Verhage Zoutelande: Fam. Dingemanse neven en nichten Middelburg, 22 oktober 1983. Onverwacht is van ons heengegaan, onze lieve, zorgzame moeder en oma CORNELIA GLERUM weduwe van Lijn de Jonge in de ouderdom van ruim 81 jaar Haarlem. J. de Jonge F J. de Jonge-Hugense Lia en Peter Martin Eric Middelburg: H. de Jonge A. E. de Jonge-Vogelaar Corine Lennart 4401 AD Yerseke, 23 oktober 1983 Damstraat 38. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 26 oktober a.s. op de Algemene Begraafplaats te Yerseke. 10.30 uur vanuit het verenigingsge bouw 'De Haven'. Dreef 6. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in bovengenoemd gebouw. Geen bloemen Met droefheid geven wij u kennis dat van ons is heengegaan onze lieve moeder en oma DINA ELIZABETH VAN DER JAGT-JONCKMAN weduwe van Jacobus van der Jagt in de leeftijd van 81 jaar. A. C. de Bruine-van der Jagt M. W. de Bruine Marianne en Henk Lisette en Jan-Willem Vlissingen. 19 oktober 1983. Coosje Buskenstraat 134 bn. Correspondentieadres: IJsseldijk 184, 2924 AV Krimpen a/d IJssel. De begrafenis heeft in stilte plaatsgehad. In vrede ontslapen, onze geliefde schoonzuster en tante in de ouderdom van 85 jaar Koudekerke: J. Dekker-Koole A. de Lange-Dekker 21 oktober 1983. 'God gaf Zijn Zoon voor mij Liefde wondergroot' Na een langdurige ziekte is. na een liefdevolle verpleging in het verpleegtehuis 'Der Boede'. afd. De Schakel, ontslapen in haar Heer en Heiland, onze moeder, grootmoeder en over grootmoeder JOZINA PIETERNELLA DEKKER-JACOBSE in de ouderdom van 85 jaar. Middelburg: L. H. Dekker L. Dekker-Dommisse Groningen: L. A. Bosman-Dekker J. J. Bosman Middelburg: J. L Dekker M Dekker-Peene Dreischor: W. Dekker M Dekker-Mathijssen Schagen: A. Brands-Dekker P Brands Klein- en achterkleinkinderen. Koudekerke. 21 oktober 1983. 'Der Boede'. Ter Poorteweg 15. Correspondentieadres: L. H. Dekker, Nieuwstraat 48, 4331 JL Middelburg. Moeder ligt opgebaard in het mortuarium van 'Der Boede'. Bezoektijd dagelijks van 16.30 uur tot 17.00 uur. De begrafenis zal DV plaatsvinden op dinsdag 25 oktober 1983 om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Middelburg. Voorafgaande zal er in de Getuigeniskerk aan de Adr. Lauwereijszstraat een korte rouwdienst worden gehouden, die zal worden geleid door ds. L J G. Ykel en aanvangt om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebe stelling in een der zalen van de Getuigeniskerk. Liever geen bloemen. Heden nam God, na een smartelijk lijden tot Zich, onze geliefde zuster, schoonzuster Koudekerke: E. J. Bogaard-Jacobse Meliskerke: P J Wisse-Jacobse Koudekerke: A. L. Jacobse J Jacobse-Louws L. A. Jacobse J Jacobse-Louws Meliskerke: J. Wagenaar A, Matthijsse Koudekerke. 21 oktober 1983. Met leedwezen heb ben wij kennis geno men van het plotse ling overlijden van de heer PIETER PIETERSE Onze deelneming gaat uit naar zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen. Bestuur en leden van de sportver eniging Robur in Goes. WOENSDAG WEGENS STERFGEVAL GESLOTEN. Babyhuis DE WEEFSTOEL Langeviele 3, Middelburg. Plaats uw familie berichten in de PZC Demonstraties (Slot van pagina 1) tegen de kernwapens. Ruim mensen namen aan deze betoeimw deel. De Russische pers ruimde zondag^ vooraanstaande plaats in voor vredesdemonstraties in West-Et®), pa. Het persbureau Tass gafzalerda» de gehele dag gedetailleerde versla, gen van de betogingen en de Russj. sche televisie en radio besteedden ia aile bulletins aandacht aan de de monstraties. Filippijnen - President Mracosvaj de Filippijnen heeft zaterdag nieuwe commissie onder leiding vy een gepensioneerde vrouwelijke reci ter beedigd voor het onderzoek n^ de moord op oppositieleider Bemgno Aquino. In Manilla betoogden duize». den om zijn aftreden te eisen. Meer dan 25.000 arbeiders blokkeerden terdag het grootste vrij handelsgebied bewesten de hoofdstad. Gebedsdienst (Slot van pagina 1) Roosendaal plaatsvond omdat die plaats dicht gelegen is bi' Woensdrecht. waar de kruisra- ketten gestationeerd zullen wor den als de regering tot plaatsing overgaat, werd buiten door en kele mensen met spandoeken gedemonstreerd. Zij vertegen woordigden een werkgroep van bezorgde kerkleden. In een open brief gaven de demonstranten uiting aan hun bezorgdheid ever de „eenzijdige steun aan het IKV". Er werden meditaties verzorgd door mevr. M. van der Veen- Schenckeveld, lid van het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken, de islamiet Moham med Sidali, maatschappelijk werker voor de Marokkaanse ge meenschap in Bergen op Zoom en omgeving, en de Amerikaan se Melanie Morrison, als predi kante werkzaam in de hervorm de en gereformeerde gemeente te Groningen. Zondag werd in veel kerken de boodschap voor gelezen die de aanwezigen bij de dienst na afloop meekregen van de deken van Bergen op Zoom, V. Schoenmakers. Onder de aanwezigen in Roosen daal waren o.a. C. Roos, praeses van de Nederlandse Hervormde Synode, dr. R. Mooy. secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, ds. H. Kou- wenhoven. praeses van de Syno de van de Gereformeerde Ker ken, en bisschop H. Ernst van Breda. (Van onze correspondent) BEIROET De zondag is voor de'Amerikaanse mariniers in de multinationale vredesmacht in Beiroet doorgaans een rustdag. Maar zondag 23 oktober 1983 is de bloedigste en schokkendste uit hun veertien maanden oude verblijf in de Libanese hoofdstad geworden. „Ik heb sinds Vietnam niet zo'n bloedbad gezien", zei majoor Robert Jordan, na de aanslag op armen en gezicht besmeurd met bloed en aarde. „Het was zondagochtend. Gewoonlijk een ochtend waarop we uitslapen. Een paar mensen, zoals koks. waren aan het opstaan om het ontbijt klaar te maken. Anderen hadden er schild- wachtdienst opzitten. De meesten sliepen nog", vertelde hij. Zondagmorgen om kwart over zes rapporteerde de onderofficier van de wacht bij een van de bataljonshoofd kwartieren van de Amerikaanse mari niers via de radio dat een zware vrachtauto op het ijzeren hek van het Amerikaanse kamp afreed'. Het was een noodkreet van het Amerikaanse kamp bij het internationale vliegveld van Beiroet. Het was een noodkreet die te laat kwam. Op volle snelheid reed de vrachtauto eerst door het hek en daarna een barricade en een met zandzakken beschermde schildwachtpost voor de ingang van het bataljonshoofdkwar tier. Pas in de grote hal van het gebouw kwam de wagen tot stilstand en daar bracht de chauffeur de zeker 900 kilo explosieven die in de wagen verborgen waren, tot ontploffing. In een klap is het vier etage hoge ge bouw, waar ruim 200 mariniers lagen te slapen, ineengestort. De klap van de ontploffing werd in West-Beiroet tot 12 kilometer in de omtrek gehoord kort voor het och tendgloren op een dag waarop de mariniers doorgaans een barbecue hebben en meer bier dan door de week krijgen Slechts een paar minuten later ge beurde vrijwel precies hetzelfde bij een compagniespost van de Franse parachutisten in West-Beiroet. We derom reed een vrachtauto beladen met explosieven op volle snelheid op het gebouw af en explodeerde toen het tegen de voordeur aanreed. Alhoe wel de bom ditmaal kleiner was heeft ook het Franse gebouw het niet gered. Van de acht etages bleef er slechts een kleine heuvel van verbrijzeld beton en ijzeren stangen over. Reddingswerk Zowel in hel kamp van de Amerika nen als bij de compagniespost van de Fransen is de hele nacht door het reddingswerk voortgezet met behulp van schijnwerpers. Al een uur na de ontploffingen waren honderden red dingswerkers ter plekke. Bij het Franse gebouw werden drie ver schuilende, zware kranen ingezet om te trachten nog te redden wat er te redden viel. In het, smalle hoge flat gebouw bevonden zich 73 soldaten toen de bom ontplofte. Het was vrijwel onmogelijk om dicht bij het gebouw te naderen. De Fran sen hebben direct het gehele gebied afgezet en later op de dag ook de voorzorgsmaatregel genomen dat bij de andere grote Franse militaire pos ten te doen Op bijna 100 meter afstand werden de journalisten tegengehouden door de duidelijk woedende en uiterst agres sieve soldaten met de rode baretten. „Jullie kunnen beter uit onze buurt blijven, wij verwachten weer aange vallen te worden", zei een van de soldaten die daarna echter weigerde iets te vertellen over de reddingsactie. Het enige dat te zien was behalve de bulldozers die de ene na de andere vrachtauto vollaadden met puin, was een groepje militairen en in wit gehul de Libanese reddingswerkers die een slang van een zuurstofbusje door het puin naar beneden probeerden te wringen, duidelijk in de'hoop daar mee een van de overlevenden onder het puin nog te redden. De ravage bij de Amerikaanse mari niers was nog groter. Van barakken die ruim 100 meter van het ineenge storte gebouw stonden waren de voor kanten door de enorme kracht van de explosie weggeblazen. De bomen rond het gebouw hadden hun bladeren verloren, maar aan een tak hingen de kapot getrokken resten van wat eens een hemd van een van de mariniers moet zijn geweest. Over honderden meters verspreid lagen de persoonlij ke bezittingen van de mariniers. Het was een groot, zeker 100 meter lang, rechthoekig gebouw, met een 'grote hal in het midden. Daar, in het hart van hel gebouw, zijn de 900 kilo explosieven ontploft. Toch zijn er op wonderlijke wijze zeker 115 man aan de dood ontsnapt, sommigen, vertel de een woordvoerder van de mari niers. omdat zij „gewoon letterlijk het gebouw uitgeslingerd zijn". Paniek is er niet geweest onder de mariniers en men constateerde weinig uitingen van verbittering onder de overlevenden die het gevaarlijke werk moesten doen van zoeken in het puin. Er lekte immers benzine, er ontston den spontane brandjes en in het puin van het gebouw lag onontplofte muni- tiek. In de eerste instantie zijn de gewon den naar ziekenhuizen in Beiroet of op de Amerikaanse schepen die voor de kust van Beiroet liggen gebracht. In de namiddag is daar vandaan nog een tweede evacuatie geregeld naar mili taire ziekenhuizen op Cyprus en in Italië en West-Duitsland. Het reddingswerk werd rond het mid daguur nog bemoeilijkt toen nieuwe gevechten uitbraken tussen het Liba nese leger en de militie van de sji'iten, die de buitenwijken dichtbij het vlieg veld en het kamp van de Amerikanen nog steeds controleren. Vanuit de Amerikaanse marinebasis Camp Lejeune in de Amerikaanse staat North-Carolina is zondag een nieuw troepenbataljon vertrokken naar Libanon ter vervanging van hun gesneuvelde collega's. De comman dant van de nieuwe lichting mari niers verklaarde dat het moreel van zijn mannen door de gebeurtenissen in Beiroet niet is aangetast. Op de mariniersbasis zaten ook fami lieleden van mariniers in Libanon handenwringend bij televisietoestel len in de hoop hun verwanten levena gefilmd te zien tijdens de vele extn uitzendingen. Het Pentagon maafcu pas 's avonds om zes uur de namen van de slachtoffers bij twintig tegelijk bekend. BAGDAD/TEHERAN (RTR/DPA AFP) Iran heeft zondag meege deeld dat zijn luchtmacht en rakfr teenheden aanvallen en raket-2 vallen op Iraanse doelen hebben gevoerd ter vergelding van Iraanst aanvallen op Iraakse grenssteden. Iran meldde dat 116 mensen ais gedood en honderden gewond zijn btj Iraakse raket-aanvallen zaterdag op de Iraanse steden Masjed Sulleyman en Dezful. Irak maakte zaterdagochtend bekend dat de Iraakse marine mijnen heeft gelegd om de toegang tot de Iraanse haven Bandar Khomeini aan de Perzi sche Golf af te sluiten. De maatregel volgt op dreigementen door Iran de Golf als belangrijkste olieaanvoenou- te voor het westen af te sluiten (Slot van pagina 1 ondergrondse garage tot onploffing gebracht. Hoewel de officiële cijfers uit Parijs gisteravond op 9 doden uitkwamen, meldden bronnen in Bei roet dat het verliescijfer aan Franse zijde minstens 20 was. Volgens de commandant van de Franse vredes macht zijn er onomstotelijke bewijzen over de identiteit van de daders, maar hij wilde daar niets over meedelen. Bulldozers zochten zondag hun weg door de metershoge puinhopen om ruimte te verschaffen voor de red dingsploegen. Gedurende hun werk zaamheden werden deze ploegen be schoten door sluipschutters. Tot gis teravond toe konden nog gewonden uit de ravage worden gered. Zij wer den met Amerikaanse en Britse le- gertoestellen overgebracht de Ameri kaanse bases bij Napels en Frankfurt en de-Britse op Cyprus. De Amerikaanse en Franse contin genten van de vredesmacht waren al eerder doelwit van aanslagen. Sinds de multinationale vredesmacht sep tember vorig jaar in Libanon werd gestationeerd i toen de Israëlische be zettingsmacht zich uit Beiroet terug trok) zijn 18 Fransen en 8 Amerikanen bij acties omgekomen. De aanslag van zondagmorgen zorgde voor het hoogste Amerikaanse verliescijfer sinds de Vietnamoorlog. De Franse premier Mauroy verklaar de zondagavond dat „de vraag naar het vertrek van het Franse contin gent uit Beiroet niet aan de orde is". Mauroy liet weten, dat in de loop van de dag zowel president Amin Ge- mavel als de druzenleider Wallid Joemblat om handhaving van de Franse troepen hadden gevraagd. De Franse reacties op de gebeurtenis sen kwamen zeer langzaam los en waren uiterst terughoudend. De mi nister van defensie Charles Hemu reisde in de loop van de morgen af naar de Libanese hoofdstad Vlak voor zijn vertrek liet hij weten „dat het nog te vroeg is om iets te zeggen over de consequenties voor het hand haven van de Franse, troepen". Maar vanuit Athene, waar hij deelnam aan een vergadering van de Europese mi nisters van buitenlandse zaken, liet Claude Cheysson in de loop van de dag weten: „Hoewel het niet de ge woonte is van Frankrijk om te zwich ten voor geweld, zou men zich kunnen afvragen of de militaire rol van de Franse troepen in Libanon nog werkelijk nuttig is". President Francois Mitterrand nam in de loop van de middag contact op met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rea- ean Het Elysée heeft formeel geen verklaring uitgegeven. De meeste slachtoffers onder de Franse soldaten zijn dienstplichtigen van het eerste regiment jagers-parachutisten. Hei was het eerste contingent dienstplich tigen dat op vrijwillige basis naai Beiroet was gestuurd. Er zijn 200Ö Franse militairen in Libanon. De Amerikanen en Italianen hebben ei elk 1200 man en de Engelsen 100. De Franse regering weigerde gister avond in te gaan op de vraag dooraie of voor wiens rekening de aanslag» zijn gepleegd. Commentatoren in de Franse hoofdstad wijzen in de net ting van Libanese sji'iten, die in op dracht van Teheran zouden kunnen hebben gehandeld. De Britse minister van buitenlandss zaken. Geoffrey Howe, zei gisteren ds bomaanslagen te vinden getuigen van een „afschuwelijk soort kwaadwillig heid", „Het toont de prijs aan die het Westen moet betalen terwille van de vrede in Libanon", zo zei de bewinds- De Italiaanse minister van buiten landse zaken Andrcotti zei na afloop van de besprekingen in Athene dat het sturen van waarnemers naar Li banon, die zouden moeten toezien op naleving van de 26 september geslo ten wapenstilstand, een gecompli ceerde zaak is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4