Treinverkeer incidenteel vertraagd in weekeinde Coalitie CDA-VVD verliest meerderheid PZCfl Schaduw Beiroet op EG-weekeinde NAGEBOOTSTE OLIERAMP OP NOORDZEE SUCCES Reagan was niet te spreken OVERLEG VERVOER VREDESDEMONSTRANTEN Poolse officieren keren zich in brief tegen regime het weer Voor sportieve, actieve mensen. Willink begraven Kritiek op benoemingen bisschoppen ENQUETE ROOIE HAAN UAANDAG 24 OKTOBER 1983 JTRECHT (ANP) De Nederlandse spoorwegen zijn redelijk tevreden over de loop van het jeinverkeer dit weekeinde. In totaal is rond de 95 procent van de passagierstreinen op de »an geweest. Slechts incidenteel deden zich vocgens een woordvoerder van de NS enkele tertragingen voor. andaag zullen als gevolg van de vervoersplanning hoeft geen enkele tie Een NS-woordvoerder wilde nog £ies van het NS-personeel minder demonstrant de trein te missen, aldus niet op de veronderstellingen van de jeinen rijden dan volgens het spoor- de bond vervoersbond ingaan De spoorwegen «kje is aangegeven. Zo rijdt de De vervoersbond heeft zich zondag wachten op het officiële antwoord van iercity tussen Amsterdam en Nij- met de organisatoren van de vredes- dé bonden op het verzoek van de NS jegen en terug niet. Deze trein stopt manifestatie en vervoersspecialisten om de acties vanaf donderdag te ©uit Nijmegen in Utrecht en keert uit eigen NS-achterban gebogen over onderbreken, om de organisatie van ïn terug. Dat geldt tevens voor de de invloed van de stiptheidsacties op extra treinen mogelijk te maken, Na ctercity Keulen-Amsterdam. Ook de het treinvervoer naar de demonstra- dit antwoord wil de NS bekijken wel- Itlnen tussen Amsterdam en Rotter- jam over Gouda rijden niet. De inter- ilty van Vlisslngen naar Amsterdam jver Haarlem rijdt niet verder dan jloosendaal. Reizigers van die trein loeten daar overstappen op een soptrein. Problemen zijn er verder met de inter- jtytreinen tussen Amsterdam en ïiimaar De drie intercitytreinen per ar op dit traject over Zaandam en jn de reizigers aangewezen op stop- remen. demonstratie te leven volgens de com- promisregels van de beiderspartij <de com munistische partij», de woordvoerder is gewor den. •rer Haarlem rijden niet Ook daar WARSCHAU (AFP) Het Poolse leger is vol- De ciandestiene nieu- gens de officieren in webrief van KOR, het plaats van verdediger Sowjet-Unie. waarvan comité voor sociale van het vaderland tegen de Poolse Verenigde Ar- weerstand in Polen, pu- de buitenlandse vijand, bliceert in zijn jongste 'politieman en onder- jet vervoer per trein naar de vredes- nummer een open brief drukker van zijn eigen jemonstratie van 29 oktober in Den van een 'groep Poolse natie' geworden en ver jaag hoert volgens de vervoersbond officieren', waarin het nietiger op brute wijze FNV geen problemen op te leveren. regime in Warschau van haar aspiraties. De stiptheidsacties maken het tech- wor(jt beschuldigd van tlsch organisatorisch gezien juist ge- verraad aan de natie en Nogmaals, aldus de offï- een eigen door de Polen nakkelljker om de negentig geplande het afkondigen van de eieren in hun brief van gekozen bestel te onder- atra treinen in te zetten, omdat er staat van beleg 'op be- 20 september zoals afge- werpen, hun landgeno- ioor de acties meer ruimte in de vej vanuit het buiten- drukt in de nieuwsbrief ten te verdedigen en armale dienstregeling zit. Als de NS ian{j'. zij eist vrije ver- van KOR, is Polen ge- zich niet te bemoeien net dit gegeven rekening houdt in de kiezingen in Polen. dwongen te werken en met de politiek. ke mogelijkheden er zijn voor het extra vervoer naar Den Haag De FNV-t.op vergadert vandaag over de botsing tussen de beide acties Het is overigens ook nog mogelijk dat de bonden zelf besluiten tol een onder breking van de stiptheidsacties in de loop van de komende week Niet, zo zeggen de bonden, terwille van de extra treinen voor de vredesdemon stratie. maar om een 'adempauze' voor overbelast personeel te creeren. Een onderbreking van de acties om de vredestreinen naar Den Haag te ontzien werd de afgelopen week van vakbondszijde afgewezen, zowel van CNV, FSV als van FNV-zijde. iADVERTENTIEl feersvooruitzichten van het knmi roor dinsdag tot en met vrijdag Zonnige perioden en droog Middagtemperatuur ongeveer 12 traden. Deltagebied Veersvenvachting voor het Deltage- tied voor 24 oktober Het blijft de komende dagen tamelijk rustig herfstweer en er moet in het iinnenland rekening gehouden wor- met lichte nachtvorst. Het rustige veer wordt vandaag tijdelijk onder broken door een koufront van een iepressie die boven Noord-Scandina- rie ligt. Dit front trekt vandaag zuid oostwaarts over de regio en brengt :;el bewolking en vooral in de mid- wat regen met zich mee' Een zeuw hogedrukgebied boven West- Iceland verplaatst zich later van- over onze omgeving en van- mnd klaart het vanuit het noorden jp. De meest matige zuidwestelijke ■dnd draait later op de dag naar mrdelijke richting en neemt af. De naximum temperatuur wordt onge- teer 12 graden en de komende nacht kalt het kwik tot om het vriespunt, fon de kust blijft het iets hoger. Vooruitzichten voor dinsdag: droog tiet zonnige perioden, iveinig wind, fris met een maximum temperatuur rond 12 graden en plaatselijk nacht- torst Vautisch bericht Vmd: zuidwest 3 tot 4later in de \g draaiend naar noordoost 2 U 3 Beaufortzicht: meest matig, temperatuur kustwaterruim 11 gra ten; afwijking waterstanden: een ge róige verlaging; maximum golfhoogte mding Scheldes. bij hoog water 'mmiddag rond de halve meter 15 oktober ZON EN MAAN op 07.21 op 19.25 Laag water 24 oktober ïllssingen 9.27 202 9.59 214 10 07 152 10.31 234 *«meldlnge 10.30 172 Sreekrak 10.49 201 e 10.44 168 25 oktober Vlisslngen 10.06 199 Temeuzen 10.35 210 Zlerikzee 10.44 149 Hwsweert 11.08 230 Wemeldlnge 11.08 171 Kreekrak 11.26 201 Bmlnlsse 11.20 165 Hansweert Hoog water Hundag 24 oktober Vlisslngen ïemeuzen Berikzee Smsweert 'emeldlnge Sreekrak Bmlnlsse Dinsdag 25 oktober ïllssingen Temeuzen Zlerikzee H&nsweert fameldlnge Kreekrak Brulnlsse 3.03 243 3.26 265 4 40 173 4.21 271 4.57 207 4.55 243 5.29 207 3.36 241 4.01 263 5.16 173 4.56 269 5.29 205 5.28 239 6.04 204 21 53 210 22 23 221 2225 160 22.51 240 22.53 183 23.11 216 23,05 177 22.25 198 22.56 209 23.01 153 23 25 227 23 29 174 23 46 205 23 40 170 15 18 247 15.40 271 16.30 175 16.31 277 17.07 207 17.05 241 17.43 209 15.53 239 16.17 263 17 11 174 17.09 270 17.43 202 17.42 236 18 20 204 tv an onze verslaggever AMSTERDAM Onder grote belangstelling is zaterdag de schilder Albert Carel Willink die vorige week op 83-jarige leeftijd overleed op 'Zorgvliet' begraven. Onder de velen die het stoffelijk man Krikhaar en Hans Jaffé die het overschot van Willink naar zijn boek over leven en werken van laatste rustplaats aan de Amstel Willink samenstelde, begeleidden waren collega's als Aat Er werd gesproken door echtgenote Veldhoen en Cees Bantzinger. de Sylvia Quiel en de broer van de journalisten Bibeb en Simon Car- schilder die het korte gedicht 'Het miggelt. de cabaretière Conny Eiland' van Adriaan Roland Holst Stuart, ontwerper Frans Molenaar. voordroeg.Sylvia Quiel besloot: de uitgevers Andreas Landshoff en ..Willink zal blijven leven in zijn Johan Polak, galeriehouder Her- werk". Doden op Franse onderzeeboot PARIJS (UPL'AFP) Een explosie aan boord van een Franse conventio nele onderzeeër heeft zaterdag het leven gekost aan twee zeelieden, ze ven anderen werden gewond, van wie twee ernstig. Dit deelde een woordvoerder van de Franse marine mee. De explosie deed zich voor aan boord van de 'Doris'. een 2000 ton metende onderzeeer uit de Daphne-klasse Het ongeluk gebeurde op zee op ongeveer 8 kilometer uit de kust ter hoogte van de Middellandse-zeehaven Sete. De door dieselmotoren aangedraven on derzeeboot keerde na viereneenhalf uur op eigen kracht terug naar de haven. De ontploffing ontstond in het gedeel te van de onderzeeer waar zich de electrische generatoren bevinden. De oorzaak is nog niet bekend. ROTTERDAM (ANP) Het bestuur van dc vereniging van pastoraal werkenden (VPW) Rotterdam heeft zaterdag in een verklaring scherpe kritiek geleverd op de pauselijke benoeming van een nieuwe bisschop in het eigen bisdom en van twee bisschoppen in het bisdom Haarlem. Het benoemingsbeleid van het Vati- caan. dat over heel de wereld "open" bisschoppen weet te vervangen door autoritair benoemde en autoritair functioneerende personen, blijkt defi nitief. aldus de vereniging Voor tien tallen jaren wordt onder bijna een miljard katholieken „de gepst ge- doorddie vanuit het pastoraal con cilie van paus Johannes 23 weer over de wereld waaide. Bij deze benoemin gen zijn voor de zoveelste maal de voordrachten van de kpittels vanuit dc verte botweg genegeerd, ondaks het beroep van de 250 leden van de VPW Rotterdam onlangs de paus om ten minste de voordrachten van ka pittels levende geloofsgemeenschap vanzelfsprekend is, geluisterd zou zijn naar de stem van de gelovigen, aldus de vereniging Het bestuur van de VPW roept nu de leden van de vereniging op om door komende donderdag de uitvaart van bisschop Zwartkruis bij te komen wonen „die met zijn streven toonde hoe dodelijk voor velen dit kerkelijk beleid uitwerkt" Na de uitvaart van de bisschop be legt het bestuur een algemene leden vergadering, om het eigen beleid door de leden te laten toetsen, en samen te overleggen wat dc pastores in de toekomst te doen staat, aldus de verklaring van de vereniging. De Nederlandse oliebestrijdingsvaartuigen VOLANS en SMAL AGT SCHEVENINGEN (ANP) Op de Noordzee, 65 kilo meter ten westen van IJmuiden, heeft zich dit week einde een 'olierampje' voltrokken. De boosdoener was ditmaal echter geen op de klippen gelopen olietanker, noch een illegaal lozende milieuvervuiler. Verant woordelijk was de afdeling rampenbestrijding van de directie Noordzee van rijkswaterstaat, in nauwe samenwerking met oliebeslrijdingsploegen uit Duits land. Denemarken, Belgie en Finland. Het betrof een oefening in EG-verband, de eerste in zijn soort overigens sinds de bestrijding van dit soort milieurampen als specialisme een beetje van de grond is gekomen, met Nederland als een van de koplopers De organisatoren van het zogenoemde 'Archimedes- project' konden zaterdagavond, na twee dagen experi menteren. met voldoening vaststellen dat de operatie volgens plan was verlopen. Doel van de oefening was vooral het testen van de nieuwe opsporingsapparatuur die de laatste jaren is ontwikkeld en waarmee vliegtuigen ook in het donker of bij mist olieverontreiniging op zee kunnen opsporen. Zelfs onder het zee-oppervlak zwevende olie. een euvel dat de deskundigen tot nu toe de meeste hoofdbrekens bezorgde, kan tegenwoordig met behulp van laserstra len worden gelokaliseerd. Al die geavanceerde techniek moest eens een keer worden beproefd. Daarom voer afgelopen vrijdag het Nederlandse oliebestrijdingsschip 'Smal Agt' het zee gat uit en deponeerde op veilige afstand van de kust twee vlekken, een lading zuivere olie, en een lading van de taaie substantie die ontstaat wanneer olie zich al met zeewater heeft vermengd, in vakkringen beter bekend onder de naam 'chocolade mousse'. Negen verkenningsvliegtuigen uit vijf landen scheer den vervolgens keer op keer over de Tamp' heen en lieten er hun radar, infrarood, ultraviolet en laser stralen op los. De volgende dag moesten twee West- duitse en drie Nederlandse oliebestrijdingsschepen opdraven om de smurrie weer bij elkaar te vegen en op te slobberen. Sylvia Quiel tderde van links) en de broer van Willink bij de groeve. DEN HAAG (GPD) De regerings partijen CDA en VVD zouden bij verkiezingen op dit moment terug vallen van 81 op 74 zetels in de Tweede Kamer. Ze zouden daarmee hun meerderheid verliezen. Deze cij fers uit een onderzoek van het VARA- progrumma In de Rooie Haan beves tigen het vorige week gepubliceerde resultaat van een enqu'te van een groot aantal regionale dagbladen waaronder de PZC' verenigd in de Gemeenschappelijke Pers Dienst. In de Rooie Haan meldde zaterdag, dat het CDA in de regelmatige peilin gen terugvalt op 39 zetels i is sinds de laatste verkiezingen 451 Ook de WD zou licht verliezen van 36 naar 35 zetels. De oppositionele PvdA zou volgens het onderzoek, dat na de algemene beschouwingen in de Twee de Kamer is gehouden, van 47 op 54 zetels komen Bij de kleine partijen is de opkomst van de Centrumpartij het meest op merkelijk. Deze partij zou van één op drie zetels komen (2,5 procent van de stemmen). Volgens onderzoeker De Hond klimt de CP langzaam op naar de vierde partij in het land. In de GPD-enqu te kwam de Centrumpartij al op de vierde plaats, met 3,5 procent. D'66 is zich volgens het Rooie Haan- onderzoek iets aan het herstellen. De Democraten komen nog wel aanzien lijk lager uit dan bij de laatste verkie zingen (drie in plaats van zes zetels). Grenada -Een Britse onderzeeboot jager in het Caribisch gebied is op weg gestuurd naar het eiland Grenada voor het geval Britse onderdanen daarvan moeten worden geevacueerd. De Britse stap kwam nadat de Ameri kaanse regering zaterdag besloot 10 oorlogsschepen met 1 900 man aan boord te sturen naar het eiland, waar een machtsstrijd binnen de marxisti sche leiding de afgelopen het leven kostte aan premiers Maurice Bishop en zeker 16 anderen. Na de bekendma king uit Washington mobiliseerde de legerleidng op Grenada haar troepen in het licht van een mogelijke invasie. maar ten opzichte van eerdere peilin gen valt het verlies mee. De kleine rechtse partijen blijven stabiel. De PPR zou van twee naar drie zetels gaan, de PSP van drie naar vier en de CPN zou van haar drie zetels er twee over houden. AUGUSTA IAFP'REUTER- Een gewapende n,,. hecfl zaterdagmiddag op de golfclub van Augusta, waar presi dent Reagan een partij golf speelde, korte tijd zeven personen gegijzeld, onder wie een functionaris van het Witte Huis, en geéist de president te zien. De man. Charles Harris uit Augusta, gaf zich over nadat hij herhaalde malen had geweigerd te antwoorden op telefoontjes van president Reagan. Harris was met een vrachtwagen door het hek van de golfclub gereden, terwijl president Reagan, minister van buitenlandse zaken Shultz. minister van financiën Regan en veiligheidsadviseur Mcfarlane een partij golf speelden. De man drong, gewapend met een pistool, binnen in een gebouiv van de club en nam zeven personen in gijzeling, onder wie een lagere functionaris van het Witte Huis. Hij dreigde de gijzelaars te doden, indien hij Reagan met te spreken zou krijgen, aldus functionarissen van het Witte Huis. Na twee uur en twintig minuten gaf hij zich uit eigen beweging over. President Reagan is volgens de functiona rissen geen moment in gevaar geweest. Charles Harris ATHENE (R1 R DPA» Bezorgdheid over de betrekkingen tussen Oost en West - de Westduitse minister Gen- scher rapporteerde over zijn recente gesprekken met de Russische minis ter Gromyko in Wenen - en het toene mende geweld in Libanon hebben de bezorgdheid overschaduwd over de moeilijke financiële situatie van de Europese gemeenschap op een EG- weekeinde van informeel beraad in Athene. De tien ministers van buitenlandse zaken van de gemeenschap veroor deelden de bomaanslagen van zondag in Beiroet, maar diplomaten van rechtstreeks betrokken landen zeiden dat deze vastbesloten waren om in Libanon een constructieve rol te blij ven spelen In Athene verluidde dat Europese leden van de NAVO niet blij zijn over de berichten dat de Russen zich van net wapenoverleg met Amerika in Genéve zouden kunnen terugtrekken en dat zij beslist een dialoog met Oost-Europa op gang willen houden Een andere schaduw die over het beraad in Athene viel waren de om vangrijke betogingen van dit week einde tegen kernwapens die in Euro pese grote steden plaatshadden. Volgens diplomatieke kringen erken nen de ministers dat de grote op komst het gevolg is van een echt gemeende bezorgdheid over de be dreiging die van kernwapens uitgaat Maar dit neemt met weg dat er even wicht moet zijn in de kernwapenver mindering en enkele ministers hoop ten dat de bezorgdheid over de Ameri kaanse Pershing- en kruisraketten zou afnemen wanneer ze eenmaal ge plaatst waren. De ministers hadden niet veel gelegenheid meer om van gedachten te wisselen over de staat van de onderhandelingen over de toe komstige financiën van de gemeen schappelijke markt, die nu afstevenen op insolventie Men hield een korte, in algemene termen gestelde discussie over proce dures ter versnelling van de onder handelingen en de ministers hadden bilateraal contact over veel kwesties waarover ze anders denken. Directie: K. Scherphuis. W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie' M. P Dieloman en C. van der Maas BUREAUS; Vlissingen: Walstraai 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen' Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t'm vrij dag vanaf 19.00 uur; (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00. uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (011861 1584 s-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen. per kwartaal 61,20; franco per post 72,-, per maand 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek nr.. 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2Vró x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro- 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3