PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT elftnoordactie treft edesmacht Beiroet Massale demonstraties tegen plaatsing raketten Brokx wil voor te goedkoop wonen extra huurverhoging Minstens dertien doden in verkeer FAILLIET DODENTAL NADERT DE 200 Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? te PZC vandaag WEST-EUROPA, AMERIKA EN CANADA KETTING Duizenden bidden om de vrede [nkele buien Half zwaar bewolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur ongeveer II graden. Matige en aan de kust 'irachtige zuidwestenwind, in de mid- draaiend naar noordwest. 26e jaargang no. 249 laandag 24 oktober 1983 Verlies Van onze correspondenten) IROET, WASHINGTON, PARIJS (GPD) Zelfmoordcommando's hebben zondagmorgen hoofdkwartieren van de Franse en Amerikaanse vredesmacht in Beiroet opgeblazen. Folgens officiële cijfers van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn 146 eiriniers bij de explosie omgekomen en minstens 59 gewond geraakt. Een voorlopige balans fin de Franse regering kwam zondagavond uit op 9 doden, 11 gewonden en 53 vermisten, ólgens officieuze cijfers lag het dodental zondagavond rond de 200. iswacht werd dat het dodental in de woest, reddingsploegen zochten zon- De verantwoordelijkheid voor de aan- van de nacht verder zou stijgen, dagavond in de enorme ravage nog slagen is opgeëist door een nog onbe- ie'twee gebouwen zijn volledig ver- naar de tientallen vermisten. kende groepering, die zich de „Bewe ging van de vrije Islamatische revolu tie" noemt. Volgens de Amerikaanse minister van defensie Weinberger zijn er aanwijzingen dat Iran bij de acties is betrokken. De vier landen van de internationale vredesmacht, Ameri ka, Engeland, Italië, Frankrijk, heb ben inmiddels laten weten dat zij hun troepen op dit moment niet uit Liba non zullen terugtrekken Maar zowel de Engelse als de Franse regering liet de mogelijkheid van een eventuele terugtrekking in een wat verdere toe komst open. De Amerikaanse president Reagan keerde na het horen van het nieuws onmiddellijk van een golfweekend te rug naar Washington, waar hij zijn Nationale Veiligheidsraad bijeenriep Reagan sprak van een „afschuwelijke daad" tegen mensen die „naar Liba non zijn gekomen om er vrede te brengen" Soortgelijke verklaringen kwamen er uit Athene, waar de EG- ministers van buitenlandse zaken dit weekeinde in besloten beraad bijeen waren, en verschillende Europese en Arabische hoofdsteden. Alleen de Li bische regering sprak lovend over een succes in de strijd tegen het Ameri kaanse imperialisme. De aanslagen verliepen volgens het zelfde patroon als die van april dit De regeringspartijen CDA en VVD mden bij verkiezingen op dit mo ment terugvallen van 81 op 74 zetels. Zij zouden daarmee hun meerderheid in de Tweede Kamer verliezen, aldus een enquête van ie Rooie Haan. (PAGINA 3). jaar op de Amerikaanse ambassade. Er vielen toen 69 doden. Een truck geladen met explosieven reed zon dagmorgen vroeg dwars door de om heining van het Amerikaanse hoofd kwartier. In de parkeergarage bracht de chauffeur zijn lading tot ontplof fing. Het gebouw veranderde in een metershoge puinhoop. Er lagen 160 mariniers te slapen. Enkele minuten later gebeurde het zelfde met het acht verdiepingen tel lende gebouw waar het Franse hoofd kwartier is omgebracht. Hoewel nie mand een auto heeft waargenomen is ook hier volgens getuigen een wagen door een zelfmoordcommando in de (Slot zie pagina 4 kol. 5) Rudi Massink rechtsaan het Monopoly-bord in Palm Beach, Verenigde Staten MIDDELBURG - De Nederlands kampioen Monopoly. Rudi Massink uit Middelburg, heeft zijn titel in het Amerikaanse Palm Beach. Florida, niet kunnen omzet ten in een wereldkampioenschap. Zoals gemeld mocht de wereldkampioen zich per rolls royce naar een ivinkelstraat laten vervoeren om daat voor 10.000 dollars boodschappen te doen. Na een uitstekende eerste partij ging Rudi in Florida twee keer failliet. Dat betekende het einde van het spel maar niet van zijn vierdaagse vakantie. Wereldkampioen werd de Australiër Greg Jacobs. PZC/sport Wachten Boulevardloop In de Vlissingse boulevardloop leed John Vermeule van Dynamo 70 een verrassende nederlaag te gen de Belg Luc Wijns. De Middel burger kwam in de slotfase kracht tekort. Opvallend was de 'come back' van Piet Vonck, die nauwe lijks in training alweer goed was voor een derde plaats. (PAGINA 16). Al negen maanden wacht de voet balvereniging Middelburg op een competitie-overwinning en die wil er maar steeds niet komen. Ook niet in de Zeeuiffse derby tegen Breskens. Het elftal van Andrè Wurth kwam niet verder dan een gelijkspel2-2. (PAGINA 16). Radio en televisie: 1 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10, 11, 12, 13, 15 en 16. WROET - Soldaten van het. Amerikaanse vredesleger dragen een bij de aanslag zwaargewonde kameraad naar de ''torgingspost. '.Van onze verslaggevers) DEN HAAG In West-Europa, Amerika en Canada zijn het afgelopen weekeinde miljoenen mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de plaatsing van kernraketten. Indrukwekkend waren de betogingen in West-Duitsland en in Groot-Brittannië waar in totaal ruim anderhalf miljoen mensen op de been waren om blijk te geven van hun afkeer tegen de kernwapenwedloop. De demonstraties, wellicht de grootste in de geschiedenis, verliepen over het algemeen vreedzaam. In de Bondsrepubliek ging één mil- en eisten bevriezing van de aantallen het aantal deelnemers lopen de schat- joen mensen (de organisatoren schat- kernwapens en vervolg van de onder- tingen uiteen van de enkele honderd- ten 1.3 miljoen en het ministerie van handelingen in Geneve. De volgende dinZenclen van de socialistisch-gezin- binnenlandse zaken 500.000) in ver- ochtend verbonden duizenden de- de 'Messaegero' uit Rome tot het schillende steden de straat op om te monstranten symbolisch de Ameri- miljoen' van het communistische demonstreren voor de vrede en tegen kaanse en de Russische ambassade, partijblad TUnita' maar de meeste de stationering van Amerikaanse De demonstratie in Londen tegen de bladen houden het op 400.000 tot een middellange-afstandraketten in Euro- komst van de kruisraketten is de ^alf miljoen pa. Er was geen sprake van een 'hete grootste uit haar geschiedenis. In drie De gr00tste manifestaties in Spame herfst', maar dc organisatoren noem- verschillende routes moest worden vonden plaats in Madrid en zaterdag den de opkomst een succesvolle af- opgetrokken naar de eindbestem- in Valencia met respectievelijk sluiting van de vredesweek, ming, Hydepark. De demonstranten, 150,000 en 40.000 deelnemers. Maar in Met vijftig speciale treinen en vierdui- die onder meer met 400 bussen en 33 de andere steden viel de opkomst, zend bussen waren de vredesactivis- extra treinen uit het land werden zwaar tegen In Barcelona, de enige ten naar Bonn, Hamburg en Berlijn aangevoerd, zorgden ervoor dat het stacJ waar 00k de socialisten en de gekomen. Volgens de organisatoren verkeer in het Londense centrum ge- rechts-nationalistische Convergencia waren 's middags meer dan 450.000 durende vijf uur geheel tot stilstand Umo meededen, waren slechts 6000 mensen (volgens binnenlandse zaken kwam mensen op de been. 190.000) op de Hofgarten bijeen om te In Rome trokken zaterdagmiddag jn Brussel betoogden zo'n 300 000 luisteren naar onder andere SPD- twee onafzienbare stoeten door de betogers tegen de nieuwe kernwapens voorzitter en drager van de Nobelprijs binnenstad in een vredesbetoging die in Europa Die massale opkomst bete voor de vrede, Willy Brandt, schrijver van twee tot zeven uur duurde. Over kende een groot succes voor de sa- en eveneens Nobelprijswinnaar Hein- nch Boell en de woordvoerster van de Groenen, Petra Kelly. Uit de DDR was dominee Heino Facke uit Erfurt gekomen, die sprak namens de officië le christelijke vredesbeweging in Oost-Duitsland Tussen het Stuttgarter hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en Neu Ulm, waarin eventueel Pershings gestationeerd worden, stonden zaterdag tegen één uur 200.000 mensen hand in hand Zij vormden de langste menselijke ket ting die ter wereld ooit gevormd is: namelijk 108 kilometer.' In Parijs (rokken zaterdag zo'n tien duizenden betogers door de straten menwcrkende Vlaamse en Waalse vre desbewegingen. De politie heofde ner gens in te grijpen. In New York betoogden zo'n 2.500 mensen tegen de kemwapenwedloop. Ook hier vormden de duizenden beto gers een menselijke keten tussen de Amerikaanse en Russische vertegen woordiging bij de Verenigde Naties. In Canada werd in 48 steden betoogd (Slot zie pagina 4 kol. 7) Tivintig minuten lang werd zaterdagmiddag lussen Stutgartt en Neu Ulm een menselijke ketting gevormd van 108 kilometer lang om te protesteren tegen de plaatsing van Amerikaanse kemraketten daar ROOSENDAAL (GPD) Onge veer vierduizend mensen, onder wie afgevaardigden van dui zend parochies en kerkelijke ge meenten in ons land, hebben zaterdagmiddag een lahdelijke gebedsdienst in Roosendaal bij gewoond. De dienst, die door het IKV, Pax Christi en Kerk en Vrede was georganiseerd en in het teken stond van het verhaal van de Emmaüsgangers, was bedoeld als een voorbereiding op de grote vredesdemonstratie in Den Haag, komende zaterdag. Tegen de gebedsdienst, die in (Slot zie pagina 4 kol. 7) [S HAAG (ANP) - Het verkeer op de Nederlandse wegen heeft het [tlopen weekeinde voorzover bekend zeker dertien levens geëist. In twee «allen waren er door een botsing twee doden. Bij drie ongelukken was een ;ior betrokken. net Drentse Pesse werden zaterdagmiddag de 21-jarige J. Schraa uit iystad en zijn 19-jarige duopassagiere A. E M. Klaassen uit Dronten gedood ai zij met hun motor in een bocht tegen een boom reden. In de nacht van adag op zondag verongelukten de 21-jarige Anton Lommerse en de 24-jarige Willem Brobbel uit Hillegom toen zij met hun auto bij Vogelenzang tegen een boom reden. Dodelijke ongelukken deden zich verder voor in Groningen. Zelhem, Zaltbommel. Rijen. Haastrecht. 's-Gravenmoer, Echt (L.) en Wijhe Gladheid in combinatie met mist heeft zondagochtend op de Nederlandse wegen nog een aantal ongevallen veroorzaakt. Daarbij werden enkele mensen lichtgewond. In de meeste gevallen bleef het beperkt tot materiële schade. Er waren bij deze ongevallen minstens dertien auto's betrokken. HAAG (GPD) Staatssecreta- fo Brokx (volkshuisvesting) werkt •pnieuw plannen uit voor een extra wurverhoging voor mensen die een 'ais bewonen dat in verhouding tot 'an inkomen te goedkoop is. Deze "lenaamde doorstromingsheffing "1 „meerdere tientjes in dc maand" ^agen, zei de bewindsman zater- in het VARA-radioprogramma In k Rooie Haan. Invoering van een doorstromingshel- fing is al eerder overwogen. Het plan stuitte in 1981 op grote bezwaren van de Raad voor de Volkshuisvesting. Niettemin vindt de staatssecretaris het billijk om van mensen die in voordelige oude huizen wonen een bijdrage aan de kostbare volkshuis vesting te vragen. „Een soort spiegelbeeld van de indivi duele huursubsidie" noemde Brokx zyn plannen. De heffing moet berei ken dat mensen die te voordelig wo nen ofwel doorstromen naar een duur der huis, ofwel een huur gaan betalen die meer bij hun inkomen past Brokx liet in het midden, wanneer de rege ling zoii moeten ingaan. Over de mogelijkheid om de huren volgend jaar minder dan vier procent -is de Tweede Kamer in een motie heeft gevraagd, deed Brokx evenmin concrete uitspraken Het kabinet betrekt dit aspect bij de gesprekken met de vakbonden en werkgevers over het sociaal-econo misch beleid in 1984. Brokx rekende voor, dat elke procent minder huur verhoging 140 miljoen gulden kost. „Dat geld moet ergens vandaan ko men". aldus Brokx.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1