DELTAWERKEN MENSENWERK j car jan ombudsvrouw STRIJD NA TIEN JAAR ONVERMINDERD KIJKEN OF HET NOG NAUWKEURIGER KAN' klachten vanuit heel het land ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 PZC/ weekendkrant 21 k. - -- -- 0et is de eerste keer dat hoofduitvoerder Nico Blok van Dosbouw de vergadering van de werkgroep 'Carjankwa' voorzit. Hij blijkt er geen moeite mee te hebben. Vaardig loodst hij de acht man sterke groep, die zich bezig houdt met de kwaliteits- en oortgangsbewaking van het mattenleggen, door een dikke stapel vergaderstukken. Tussendoor heeft Blok nog de gelegenheid wat telefoontjes af te wikkelen. Het Carjanbedrijf de afkorting van de mattenlegponton Cardium en de asfalt- en steenstorter Jan Heijmans) is ten dynamisch gebeuren. Menig bestuurder kan een puntje zuigen aan de vergadertechniek tan de Carjankwa-werkgroep: de stukken over allerlei ingewikkelde technische onderwer- jtn zijn terdege bestudeerd en er worden alleen ter zake doende opmerkingen over gemaakt. laaTdït betekent niet dat details fundering van de stormvloedkering niet". Maar een feit is wel dat dankzij :ver-het hoofd worden gezien. De hebben afgerold, wordt de matten- de grote precisie waarmee de funde- leggerij inmiddels gekenmerkt door ringsmatten zijn gelegd tot nu toe de iialiteitsbewaking is erg nauwgezet, io breekt de werkgroep zich al enige een zekere routine. :jd het hoofd over de vraag hoe het ach mogelijk is dat alle bovenmatten Enkele uren voordat het eigenlijke lezelfde lichte afwijking vertonen zo- karwei begint, nemen de bemannin- i'aze op de Oosterscheldebodem zijn gen van de Cardium en de Jan Heij- stroomsnelheid in de Schaar zo gering ■eergelegd: een scheefstand van 3 mans nog wat bijzonderheden door. geworden dat een begin kan worden ra per meter. Op het oog een kleinig- De asfalt-en steenstorter heeft bij het gemaakt met het karwei. Langzaam Itldje, want het gaat om matten met afrollen de taak om de voorzijde van beweegt de Cardium zich aan zijn n oppervlakte van vele tientallen de mat, waaraan een zogenaamde lierdraden voort, terwijl de laatste erkante meters. Toch zit deze afwij- kopbalk is bevestigd, nauwkeurig op baggerslag, het zogenaamde fijn-op- ng de Carjankwa-groep dwars. Het zijn plaats te leggen en vast te hou- schonen, wordt uitgevoerd. Twintig «vel dient tot op de bodem te worden den. Op dat moment heeft de Car- minuten later komt de kopbalk op de Jlgezocht. Dat gebeurt ook. Enkele dium al heel wat voorbereidend werk bodem. Met een snelheid van 2 meter rjken later is de oorzaak opgespoord, gedaan. Met zijn 46 meter brede bag- per minuut wordt de mat vervolgens ienvoudig door de Cardium en de Jan germond heeft de ponton de bodem afgerold. In het bedieningshuis turen Heijmans in het sluitgat van plaats te waar de mat moet komen te liggen al de mannen achter de lessenaars ge iten verwisselen. Dat leverde een ongeveer op de juiste diepte gebracht, concentreerd naar hun beeldscher- cdere scheefstand op en met behulp In een laatste slag moet, terwijl in tin dit resultaat kon allerlei meet- e welapparatuur worden bijgesteld. Op een winderige oktoberavond wor- zand worden weggehaald. Enkele pro- gegeven. De verhaalschipper jectleiders en uitvoerders bepalen de vreert zodanig met zijn lieren dat hij diepte van die laatste baggerslag. de rechte lijn op het beeldscherm zo exact mogelijk volgt. En de afrol- schipper regelt, ook weer aan de hand oewel dat zand 25 meter bene- van gegevens uit de batterij compu- den de waterspiegel moet wor- ters aan boord van het schip, de den gehaald, stellen de rijks- snelheid waarmee de mat wordt afge- waterstaat- en Dosbouwmedewerkers roid. in totaal vergt het afrollen van de diepte waarop de mat moet worden een ondermat afhankelijk van de om- neergelegd tot op de centimeter pre- standigheden 85 tot 105 minuten. ien aan boord van de Cardium voor- xreidingen getroffen voor het afrol- in van de laatste ondermat in het üiitgat Schaar. De spanning is groot unhet begin van de avond. Niet in de iedleningsruimte van de mattenleg- Rr, waar aan vier lessenaars de ver tellende functies van de ponton torden bediend en gecontroleerd, toch ln het vertrek waar medewer- kers van rijkswaterstaat en Dosbouw cies vast\:;Dat ls natuurlijk eigenlijk Met het vasthouden van de kopbalk ie hele mattenrol-operatie op beeld- fijnslijperij", geeft projectleider W. de zit het werk er voor de Jan Heijmans ichermen volgen. De gespannen sfeer Leeuw (jn dienst bij het raadgevend nog niet op. Deze ponton heeft ook de angt ln de messroom van de Car- corrigerende tegelmatten vrijwel achterwege konden blijvc Het neerleggen van de mat gebeurt kalm en rustig. Om 23 30 uur is de De baggerschipper kijkt naar dezelfde beweging de 200 meter lange een plaatje waarop de werking van de mat wordt afgerold, de laatste laag pompen m de zuigmond wordt weer- ingenieursbureau DHV en uitgeleend en geldt de voetbalwedstrijd aan rijkswaterstaat) toe. „Zelfs de (de zogenaamde negatieve overlap) Mand-Nederland. Als Nederland het mensen die het baggergedeelte van de Vol te storten met lagen grind in pel in de tweede helft hervat met een Cardium hebben ontworpen, hebben uiteenlopende grootte en basalt. Een 12 achterstand, is aanvankelijk nog ons eens gezegd: wat jullie aan het taak die. zo vindt de werkgroep Car- prake van een teleurgestelde berus- doen een wonder op het gebied jankwa. tot nu toe veel te weirug bij de bemanningsleden Maar van baggerij. Maar dat is ook aandacht heeft gekregen. Dat moet ergens de lol en de uitdaging van het *- - taak de ruimte tussen twee matten at onmogelijke blijkt waar te zijn. Terwijl de toeschouwers in de televi- ahoek steeds meer naar het puntje m hun stoel schuiven, krabbelen 'De Or.zen' terug en sluiten de wedstrijd dus e worden goedgemaakt. Is de werk: kijken of het nog nauwkeuriger Cardium al volgestouwd met allerlei kan". apparatuur, op de Jan Heijmans is het helemaal een doolhof van lieren, transportbanden en silo's. Via die transportbanden gaat het grind uit de nieuwigheden die de bouw van de stormvloedkering heeft opgeleverd - heeft nogal wat aanloopmoeilijkhe den gekend. Zo ontstonden op een gegeven moment kleine explosies in de stortpijp. waardoor hevige trillin gen ontstonden en onvoldoende se cuur kon worden gestort. Er is een hele reeks mogelijke oplossingen uit geprobeerd. Het ziet er naar uit dat het probleem thans onder controle is. Terug naar de werkgroep Carjankwa. De leden, afkomstig van de Delta dienst van rijkswaterstaat en Dos bouw. houden zich bezig met een beoordeling van de waterloopkundige voorspellingen van het hydro-meteo- systeem in Zierikzee. „Een goed stuk", wordt opgemerkt, „maar er staan natuurlijk wel frustraties van die jongens in Zierikzee in". Zo blijkt onder meer van de deiningsvoorspel ling niet zoveel te kloppen en dat zit de medewerkers van het hydro-me- teocentrum niet lekker. De deinings- gegevens zijn bijvoorbeeld van belang voor het invaren van de mattenrol in de Cardium He tijdsfactor (eind 1986 moet de pijlerdam klaar zijn) loopt als een rode draad door het c-arjanbedrijf. „We hebben in het be ginsel toch erg weinig tijd. Dat is het hele probleem voor ons", wordt er verzucht In dit verband maakt men zich met het oog op de winterperiode enige zorg over onwerkbare dagen. Niet alleen kan storm het leggen van de matten verhinderen; ook vastvrie zen van het materiaal en ijsafzetting kunnen roet in het eten gooien. On werkbaarheid brengt niet alleen het krappe tijdschema in de war. maar is ook een dure zaak. Hennes de Ridder becijfert ruwweg dat het Carjanbedrijf 3 gulden per seconde aan exploitatie kost. Hoe dan ook: het matten leggen moet vóór de bouwvakantie 1984 klaar zijn. De Ridderen De Leeuw zijn overigens vol goede moed. Het begin van de mattenlegoperatie in het sluitgat Hammen kende de nodige tegenvallers (gescheurde matten, een losgeschoten bovenmat, veel slecht weert. „Dat was een leerproces. Daar profiteren we nu van", meent De Leeuw. projectleider bouw ïils met winst af. Voor menige voet- stormvloedkering, die deze avond di- iilliefhebber kan de avond niet meer recteur-generaal van rijkswaterstaat silo's naar een stortpijp, waarmee 1 ir J. van Dixhoorn het afrollen van ongeveer anderhalve meter boven de een mat van nabij laat meemaken, is bodem bestortingen worden aange lat de Cardium en de Jan Heij- met de resultaten tot dusver al dik bracht. Een rol onderaan de pijp zorgt ains de afgelopen maanden al 32 tevreden. „Vlak is vlak jongens", zegt voor een goede verspreiding. Deze rinus antonisse en ben jansen rader- en 32 bovenmatten i de hij opgewekt. „Vlakker hoeft echt werkwijze - ook weer een van de Foto: Wim Riemens Mieke Kirkels links) en Corrie de Bakker josé smits Het lijkt veel langer geleden dan tien jaar. De Dolle Mina's waren actief en door hun alternatieve manifes taties omstreden. Mensen herinneren zich uit die tijd vaak de ludieke acties zoals het fluiten op straat naar mannen. Een belangrijker actie maar bijna vergeten was het „Werkende Wijvenplan" met als eisen: recht op betaald werk voor vrouwen, gelijk loon voor gelijk werk, gratis kinderopvang en dergelijke. Het bleef niet bij loze kreten. Om de vrouwen zwanger worden of vaker eisen uit het plan ook waar te ziek zijn. kunnen maken, stelden de Dolle De slechte economische omstandig- Mina's zelf (zonder overheidshulp en heden werken ook nog op andere subsidie), een eigen Ombudsvrouw manieren nadelig uit voor juist aan. Vrouwen die in hun werk pro- werkende vrouwen. Corrie de Bak- blemen ondervonden, konden daar ker vertelt het liefst aan de hand advies en hulp vragen. van concrete gevallen. „We hebben De Dolle Mina's zelf dachten dat veel klachten gehad vanuit het hun ombudsvrouw een tijdelijk in- schoonmaakwerk waar veel vrou- stituut kon zijn. Een Haagse maat- wen parttime werken. Ik vertel een schappelijk werkster, Meta van concreet geval, zoals dat in Brabant Beek, werd gevraagd het in haar is gebeurd met een vrouw die al vrije avonduren te doen. vijftien jaar lang op een bepaalde Nu. tien jaar later, bestaat de Om- school schoonmaakwerk deed budsvrouw nog: als zelfstandige „Die school moest bezuinigen. Het stichting, gesubsidieerd door de bestuur liet opnieuw een aantal rijksoverheid en bezet door inmid- bedrijven inschrijven op het schoun- dels twéé ombudsvrouwen: Corrie maakwerk. Er bleek een bedrijf te de Bakker en Mieke Kirkels. Deze zijn dat het werk voor minder uren week, vrijdag, wordt in Rotterdam en minder geld wilde doen. Het het tienjarig bestaan gevierd. Een bedrijf waar de vrouw werkte, raak- echt feest kon het niet worden. De te het schoonmaakwerk dus kwijt problemen waar werkende vrowuen en moest iedereen ontslaan. De mee te kampen hebben, zijn in tien vrouwen konden meteen aan de slag jaar tijd, ondanks de nu algemeen bij dat andere bedrijf om op diezelf- aanvaarde emancipatiegedachte. niet verminderd. Particuliere werkgevers blijken vooral getrouwde en zwangere vrou wen te ontslaan of niet langer aan te nemen, terwijl de overheid welis waar een actief wervingsbeleid voor de school hetzelfde werk te doen vrouwen voert, maar aan de andere Maar dan wel in minder uren cn kant volop bezuinigt op juist die tegen een lager loon. Die vrouw sectoren waar veel vrouwen werken, vroeg ons: moet je dat zomaar ac- zoals bijvoorbeeld de gezinsverzor- cepteren. Ze deed het werk al vijf- ging of de gezondheidszorg. tien jaar. werd een dagje ouder en Corrie de Bakker: „In de begintijd opeens moest ze harder werken voor van de Ombudsvrouw ging het voor- minder geld. Zoiets weigeren blijkt al om toegang tot betaald werk. Nu heel moeilijk, omdat je makkelijk je gaat het erom dat betaalde werk te recht op een uitkering verspeelt. Je blijven behouden voor vrouwen", weigert immers passend werk." De feestelijke bijeenkomst vrijdag Door bemiddeling is geprobeerd in wordt daarom besteed aan serieuze dit geval de vrouw in ieder geval discussies: hoe moeten vrouwen de recht op een uitkering te laten be- voortdurende bedreiging van hun houden en dat is gelukt. Corrie de economisch zelfstandige positie be- Bakker is ervan overtuigd dat het strijden. niet zou zijn gebeurd als het man nen waren geweest die het schoon- prtrn Hrpmnph maak werk deden. „De mensen die CA.tr u ur crnpcis zoiets in gang zetten, weten nauwe- Is het nu echt zo erg gesteld met de lijks wat het voor gevolgen heeft positie van de werkende vrouw? voor de vrouwen die dat werk doen Voor veel mannen is de situatie ook De bezuinigingen zijn het enige uit- niet echt rooskleurig. „Dat is waar" gangspunt erkent Corrie de Bakker, „maar vrouwen moeten altijd nog tegen extra drempels vechten. Tegen de gedachte bijvoorbeeld dat gehuw de vrouwen toch alleen maar voor de franje werken om de televisie af te betalen". De ombudsvrouwen ervaren aan de dagelijkse klachtenstroom dat zo wel particuliere werkgevers als de rijksoverheid vooral kiezen voor manlijke kostwinners als het schaarse werk en ultkeringsgeld verdeeld moet worden. Dat gebeurt vaak openlijk en bewust als een bedrijf alleen gehuwde vrouwen ont slaat in de veronderstelling dat zij toch geen kostwinster zijn. Het is al meer bedekt als een bedrijf alleen mannen kansen geeft voor een goe de carrière, omdat ze bang zijn dat Volgens Corrie de Bakker is de constructie vaak toegepast in het schoonmaakwerk en is het ook op grote schaal gebeurd in de gezins verzorging. Vrouwen met een nor male rechtpositie zijn als gezins hulpen ontslagen om meteen weer als alfhahulp te worden aangeno men: hetzelfde werk voor minder loon en met een slechtere rechtspo sitie. Soms wordt het nog bonter gemaakt en kan een ontslagen vrouw terug komen als vrijwilli ger, al dan niet met behoud van uitkering. Het is trouwens de rege ring die dat beleid bewust in gang heeft gezet om te kunnen bezuini gingen. Een veel voorkomende klacht uitfie praktijk komt van zwangere werk neemsters. Die blijken steeds vaker te worden ontslagen. Ook wordt vrouwen door werkgevers soms de belofte afgedwongen binnen een be paalde periode niet zwanger te ra ken. „Dat mag je niet eisen, net zo goed als zwangerschap nooit een reden voor ontslag mag zijn. Toch gebeurt het", zegt Corrie de Bakker. Begrip ervoor kan ze niet opbren gen „Mannen kunnen ook door ziekte of problemen lang afwezig zijn of plotselig ontslag nemen. Het zijn onzinnige vooroordelen tegen vrouwen". overbezet De twee ombudsvrouwen in Den Haag knjgen klachten vanuit heel Nederland Het telefonisch spreek uur is vaak overbezet Veel vragen gaan over rechtspositie in het be drijf, over pensioenen, over uitkerin gen. over ontslagkwcsties. over pro moties. „Wij adviseren, zeggen hoe de regels zjn. waar ze terecht kun nen voor hulp. hoe ze beslissingen kunnen aanvechten, bijvoorbeeld via de Commissie Gelijke Behande ling" Op de achtergrond speelt bijna al tijd het vrouw-zijn mee. Dat is lo gisch omdat de Ombudsvrouw juist daarvoor is ingesteld. Meer algeme ne klachten komen vanzelf bij ande re instanties terecht Discriminatie van vrouwen door werkgevers blijkt in de praktijk moeilijk te bewijzen en daarom is het vechten ertegen moeilijk. Uit een lange reeks individuele klachten kan de discriminatie vaak beter aangetoond worden De twee ombudsvrouwen vinden het daarom belangrijk als veel vrouwen hen informeren over problemen op het werk of met de uitkering Als een reeks klachten wijst op een structu reel probleem, zullen Come de Bak ker en Mieke Kirkels proberen ook daar wat aan te doen Een goed voorbeeld is de YVAO- actie geweest zoals die twee jaar geleden is begonnen. De WAO-wet- geving is in theorie gelijk voor werkende vrouwe en mannen. In de praktijk, zo bleek uit de lange klachtenlijst, bleken veel werkende vrouwen problemen te hebben met het krijgen of behou den van een WAO-uitkering, juist omdat ze vrouw zijn. Sinds de Haagse ombudsvrouwen de klach ten zijn gaan bundelen en daar de Tweede Kamer, de regering en de medische instanties over hebben geinformeerd, loopt het iets beter. DEN MAAG POSTMIS 18f.20 G11IO S071B2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21