PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet: compensatie voor laagste inkomen Bisschop Zwartkruis (73) overleden GROOT. THUIS Gevestigd DE R00 FOSSEN VAN DER MEER Gevestigd DE R00 FOSSEN JOZIASSE e yeéUa6deuty>esis SURINAME WIL KOMEN PRATEN TRENDVOLGERSCHAP VAN DE BAAN Meerderheid tegen eigen bijdrage ziekenhuisopname \NEEKEND KORT NA BENOEMING OPVOLGER 'Schelde' haalt miljoenenorder Canada binnen Stembiljet overledenen Zonnig Zonnig en droog, middagtemperaluur ongeveer 12 graden. Tot matig toene mende ivind uit noordwest tot noord- 226e jaargang no. 248 Zaterdag 22 oktober 1983 Telefoon 01100 16810 I DEN HAAG Een zware Surinaamse delegatie komt begin november naar .•derland om met de Nederlandse regering te praten over hervatting van de jolwikkelingshulp, zo is vrijdagavond uit Paramaribo vernomen. Iftn woordvoerder van het Surinaamse Nationale Voorlichtingsbureau (NVBi rklaarde in een telefonisch interview dat de Surinaamse legerleider uterse „op het ogenblik nog bezig is met de samenstelling van de Zoals bekend, schortte Nederland zijn ontwikkelingshulp aan riname op na de moord op vijftien vooraanstaande Surinamers in december ng jaar. De NVB-woordvoerder zei dat in de commissie prominente Surinamers zullen zitten, maar hij weigerde echter de namen te noemen. Volgens berichten uit Paramaribo zouden de jurist Lim A Po en de Surinaamse ambassadeur in Washington. H. Heidweiler. in de commissie zitten. Beiden staan bekend als gematigd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei „nog van niets te weten" Maar hij voegde er wel aan toe dat Nederland „altijd bereid is tot praten". DEN HAAG (ANP/GPD) Het kabinet vindt dat overwogen moet worden om de laagste inkomens en daarbij met name degenen die ook voor het levensonderhoud voor anderen moeten zorgen compensatie te verschaffen via een verminderde premiedruk of minder belastingen. Deze overweging maakt onderdeel uit van een adviesaanvrage die het kabinet naar de SER gestuurd heeft. In brede zin betreft het een adviesaanvraag over het sociaal-economisch beleid op de middellange termijn. Het kabinet wil van de SER weten of uitbreiden van het aantal trendvol- niet laten overtuigen en in een motie dit adviescollege vindt dat de veron- gers de schatkist 90 miljoen gulden uitgesproken dat de drie genoemde derstellingen die voor de middellange kost. De kamer heeft zich daardoor groepen van werknemrs voorlopig termijn ten grondslag liggen aan het regeerakkoord bijgesteld moeten wor den op grond van de feitelijke ontwik keling van de Nederlandse economie. Het kabinet wijst er daarbij met name op dat werkloosheid zoals die zich voor 1984 aftekent groter is dan in 1982. toen het regeerakkoord werd vervaardigd, wewrd geraamd. Het kabinet gaat ervan uit dat de terknemers bij de omroepen, drijfsverenigingen en ziekenfondsen bereid zullen zijn „bepaalde delen vin het inkomen" te matigen. In ruil diarvoor ziet het kabinet af van het voornemen deze werknemers trend volgers te maken. Eerder al heeft minister De Koning Sociale zaken) de tweede kamer laten «eten dat een dergelijk uitstel van het DEN HAAG (GPD) Een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA en PvdA) vindt het voorstel van de Zieken fondsraad om een eigen bijdrage te heffen van ziekenfondpatiénten die in het ziekenhuis liggen „volstrekt on aanvaardbaar". De Zie kenfondsraad zal zich volgende week waar schijnlijk positief uit spreken over het voor stel een eigen bijdrage van totaal f180 te vra gen voor de eerste twee weken die men in een ziekenhuis doorbrengt. Woordvoerders van CDA en PvdA in de Tweede Kamer wezen het idee van een eigen bijdrage vrijdag vol strekt van de hand De CDA'er Borgman zei dat bezuinigingen in deze sector nodig zijn, maar dat het kenmerk ervan de solidariteit moet zijn Mensen die ziek zijn mo gen niet alleen daarvoor opdraaien. „Wij hebben hier on overkomelijke moeite mee" PvdA-woordvoer- ster Muller-Van Ast zei het voorstel „onaan vaardbaar en schande lijk" te vinden. „Zestig procent van de zieken in ziekenhuizen zijn be jaarden Dat houdt in dat je de laagste inko mens weer pakt". Volgens de plannen zou de patic4nt voor de eer ste opnamedag veertig gulden en voor de twee de tot en met de vijf tiende dag telkens tien gulden moeten bijbeta len. De Ziekenfonds raad voegt daaraan toe, dat deze eigen bijdra gen zouden kunnen worden herverzekerd. De premie hiervoor zou 5,40 gulden per maand bedragen. niet bij de trendvolgers horen Het kabinet heeft zich nu bij de wens van de kamer neergelegd. Wanneer de definitieve wet over de trendvolgers bij de tweede kamer is ingediend, zal de positie van deze groepen opnieuw aan de orde komen, meent Lubbers. Voorlopig neemt het kabinet echter het 'risico' dat de werkgevers en werknemers in deze sectoren zelf hun arbeidsvoorwaar den vaststellen. Alleen in extreme gevallen zal de overheid ingrijpen, aldus de premier. Het is zeer onwaarschijnlijk dat het kabinet op korte termijn met nieuwe initiatieven komt in de richting van de sociale partners als antwoord op het overleg in de stichting van de arbeid van dinsdag. Het kabinet wil zich nu vooral goed voorbereiden op het overleg met de ambtenarenorganisaties op 2 novem ber. Wat betreft de acties van de ambte narenbonden op dit moment zei pre mier Lubbers dat het kabinet er rustig bij blijft. „Ik neem ze ernstig en ik betreur ze in hoge mate", aldus Lubbers. (Zie ook pagina 3) CRAILO (ANP) Edwin de Jongh (20) uit Vleuten (foto), belegerd door persfotografen, gezeten op een stoel voor minister De Ruiter van defensie zingt zijn Libanon-lied en alle 571 opgestelde Unïfillers vallen hem bij. Dat was vrijdagmiddag de laatste activiteit die 'Dutchbatt' pleegde. Daarna werden de compagnieën ontbonden en ging ieder zijn koffer halen op weg naar huis. Alhoewel de Unifillers donderdag-, avond en -nacht al op Schiphol aankwamen met drie verkeers vliegtuigen. werd vrijdag officieel afscheid genomen op de leger plaats Crailo. Stram opgesteld op het exercitieterrein werden de mannen toegesproken door minis ter De Ruiter van defensie en luite nant-generaal Roos, de bevelheb ber der landstrijdkrachten De Ruiter prees de inzet van de 8408 Nederlandse militairen die sinds het begin van het Unifilbatal- jon 4.5 jaar geleden hun dienst In Zuid-Libanon hebben gedraaid. In totaal zijn acht Nederlandse militairen om het leven gekomen Op 10 en 17 november vertrekt een kleine compagnie van 150 man naar Libanon waar een deel van de taken van Dutchbatt wordt voort gezet. Vredesbetoging Dit weekeinde zal in het teken slaan van massale vredesbe- togingen door tegenstanders van kernwapens in zeker tien Westeuropese landen en de VS. (PAGINA 2) Eén miljard Hel kabinet heeft de eerder aangekondigde belastingver laging voor het bedrijfsleven van bijna één miljard gulden nu concreet ingevuld. (PAGINA 3) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financed: 5 Opinie: 4 Provincie: 7, 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 17, 18, 19, 21, 23, 25 en 27 STUTTGART Gottfried Haerle. lid van de Westduitse vredesbeweging en een van de organisators van de vredesbetogingen die vandaag in West Duitsland worden gehouden, laat op de foto een 'vredes-aandeel' zien. De Westduitse vredesbeweging verkoopt, deze aandelen voor ongeveer 25 gulden om de acties en betogingen in de deelstaat Baden-Wuertemberg te financieren. moeid- ADVERTENTIE (ADVERTENTIE I HAARLEM (GPD) Bisschop Zwartkruis van Haarlem is vrijdagavond rond kwart voor elf overleden aan eenhersenbloeding. Monseigneur Zwartkruis overleed in het Haarlemse ziekenhuis Mariastichting. waar hij vrijdagmorgen met zware vermoeidheidsverschijnselen was opgenomen. Hij is 73 jaar geworden. Bisschop Zwartkruis onderging „zeer üus vicaris-generaal Kuipers gister- grote spanningen" nadat hij vorige middag op een persconferentie nadat week „volkomen verrast" werd door de benoemingen bekend waren. Door de benoemingen van zijn opvolger de „opvolging op zich" was bisschop monseigneur Bomers en hulpbis- Zwartkruis volgens zijn vicaris-gene- schop monseigneur Lescrauwaet, al- raai -.al zwaar emotioneel geladen", maar „de bisschop had eerst nog gerekend op een gesprek vooraf met Rome. Nu is de beslissing alleen me degedeeld. De bisschop had anders verwacht. Dat was hem ook toege zegd". aldus vicaris-generaal Kuipers. De paus maakte vrijdag nieuwe be noemingen bekend in de bisdommen Haarlem en Rotterdam om de opvol ging te regelen van mgr Zwartkruis, die volgend jaar met pensioen zou gaan en mgr Simonis die aartsbis- De industriegroep schop in Utrecht is geworden. Dr. H de Koninklijke Bomers, titulair bisschop en aposto lisch vicaris van het viaariaat Nekem te (Ethiopie4i wordt coadjutor met het recht Zwartkruis op te volgen. Prof. dr J. Lescrauwaet. hoogleraar aan de Katholieke Hoogeschooï in het Belgische Leuven, wordt benoemd tot hulpbisschop. Hulpbisschop Baer van Rotterdam wordt benoemd tot bis schop in dat diocees. VLISSINGEN Machinebouw Maatschappij De Schelde in Vlissin- gen gaat voor zes Canadese marine schepen de tandwieloverbrengings systemen leveren. Met de order is een bedrag van 45 miljoen gulden ge- tZie pagina 7) Belastingadviseurs Beatrixlaan 15, Postbus 117, 4460 AC Goes. Tel. 01100-30802. Mr D. H. G. van der Meer Mr W. R. J. Wiers Tel. 01106-1664 Tel. 01180-11445 Registeraccountants Beatrixlaan 11, H. G. Joziasse R. A. J. D. Visee R. A. Postbus 117, 4460'AC Goes. Tel. 01100-30530. Tel. 01180-29034 Tel. 01180-14183 Naar eerst gisteren werd bekendge maakt heeft monseigeneur Zwart kruis in april 1982 alleen gevraagd om een „coadjutor" die hem zou Mgr H J A. Bomers M C die vrijdag benoemd is tot Coadjutor met het recht van opvolging van de Bisschop van Haarlem kunnen opvolgen. Een maand later kreeg hij uit Rome te horen dat de paus bereid bleek aan dat verzoek te voldoen. Direct daarna heeft Zwartkruis zijn hoogste adviescollege, het Kapittel, gevraagd om voor Rome een voor dracht van kandidaten op te stellen In een latere fase is op verzoek van Rome nog een aantal namen toege voegd aan de eerste voordracht. De nu benoemde bisschoppen voor Haar lem komen met voor op de voor dracht. Zie ook pagina 4i MIDDELBURG - Voor de ver kiezingen van afgelopen ivoensdag heeft het Water schap Walcheren in verschil lende gevallen oproepings- kaarten verzonden aan kie zers die overleden zijn. Dat bleek vrijdagmorgen in het Middelburgse Polderhuis waar het hoofdstembureau de officiële uitslag vastlegde Dijkgraaf mr J -4. Lantsheer betreurde dat dergelijke fou ten gemaakt zijn Volgens hem worden die veroorzaakt door dal het schap voor het verstu ren van de oproepen gebruik maakt van het afnemersbe stand van de WMZ Overlijdt een afnemer en wordt dit ver volgens met aan de water maatschappij gemeld dan is vrijwel onvermijdelijk dal toch een oproepmgskaart uordt verstuurd Overigens bleek vrijdag dat de officiële uitslag m niets afwijkt van de resultaten die woens dag bekend werden. De ver kiezingen hebben het schap negentig- tot honderdduizend gulden gekost. De opkomst be droeg slechts iets meer dan hen procent, namelijk 4860 kiezers, en dat houdt omgere kend in dat de verkiezingen per opgedaagde stemgerech tigde omstreeks twintig gulden hebben gekost. Tien jaar praten over kernenergie 'ATee' of 'ja' tegen het •wi 1 IN gebruik van kemener- 1 gie in Nederland blijft niet alleen een kwestie van vrij- '.--J wel doorlopende maat schappelijke weging in Nederland. - het vraagstuk is ook een niet opdro gende bron van spraakverwarring Dat is de afgelopen week tenminste weer tekenend naar voren gekomen. De tweede kamer behandelde het rapport van de zogeheten Commissie Beek, een club van deskundigen die begin dit jaar aangaf welke de gevol gen zijn van respectievelijk openhou den. stilleggen ofwel sluiten van de kerncentrales in Borssele en Dode- waard De inhoud van het bewuste rapport is breedvoerig onderwerp van discussie geweest. In de kamer werd het woensdag allemaal nog eens dun netjes over gedaan. En de uitkomst was dat minister Van Aardenne (eco nomische zaken) een meerderheid achter het standpunt van de regering kreeg dat 'de kerncentrales van Bors sele en Dodewaard open moeten blij ven, ongeacht het resultaat van de Brede Maatschappelijke Discussie iBMDi over de energievoorziening in Nederland'. In en buiten de kamer is na dit debat op verschillende plaatsen de conclusie getrokken dat de 'BMD van De Brauw'. het inspraak-experi ment dat zich toch al in zo weinig belangstelling kan koesteren, nu hele maal overbodig is geworden Rege ring en parlement wachten niet langer af wat. de BMD oplevert ais het gaat om de vraag of de beide bestaande kerncentrales al dan niet in produktie moeten blijven Dat betekent volgens menigeen dat nu helemaal de bodem onder die brede maatschappelijke dis cussie is weggevallen. Hoe betrekkelijk de waarde van het discussiecircus BMD bij gebrek aan representatieve deelname uit de bevolking ook is geworden, toch moet het experiment niet met meer misver standen en twijfels worden belast dan het al meedraagt Regering en parle ment hebben destijds besloten om een BMD op gang te brengen met het doel een beeld te krijgen hoe er in Nederland in brede kring wordt ge dacht over de toekomst van onze energievoorziening en de rol van (nog meer) kernenergie daarin Sinds het in 1973 aangetreden kabinet-Den Uyl over die vraag maar een zeer voorlo pig standpunt had ingenomen is een beslissing uitgebleven. De uitkomst van de BMD wordt afgewacht Maar nu al ziet het ernaar uit dat uitbrei ding van het gebruik van kernenergie in Nederland uiterst twijfelachtig is geworden. In feite is de vraag wat er - op korte termijn - met de twee be staande kerncentrales in Borssele en Dodewaafd moet gebeuren van een heel andere orde. In het regeerak koord van het inmiddels al lang ach ter de horizon verdwenen kabinet- Van Agt H iCDA, PvdA. D'66) werd overeengekomen dat de Commissie Beek daarover een advies zou uitbren gen, Wat dus inmiddels is gebeurd In het inspraak-experiment Brede Maat schappelijke Discussie werd die vraag 'meegenomen' Hoofdzaak is ze nooit geweest. En daarom is het overdreven om op grond van de conclusies m het kamerdebat deze week de 'BMD van De Brauw nu maar voor dood te verklaren Het antwoord op de vraag of Nederland in de toekomst nu wel of niet meer kerncentrales moet bouwen zou in die redenering verder ook kun nen uitblijven. Waarmee de wil om mee te denken over de toekomst van de energievoorziening toch wel erg ver zou zijn versmald. De werkelijkheid van vandaag is dat Nederland beschikt over twee kerncentrales, waarvan de grootste. Borssele. itegelijk de enige die com mercieel wordt beheerd) inmiddels tien jaar in produktie is Volgende week wordt rond dit feit in Middel burg een symposium gehouden Van daag besteedt de PZC lop pagina 19) ruime aandacht aan wat zich in die periode rondom PZEM-kerncentrale regionaal en nationaal heeft afge speeld. Het bedrijf is daar gebouwd in een tijd toen het proces van de maat schappelijke meningsvorming zich veel minder bezighield met de voorde len en nadelen van het gebruik van kernenergie dan de laatste jaren het geval is In de praktijk is het erop neergekomen dat 'Borssele' sinds de start van de produktie totnogtoe tege lijk de eerste en de laatste commer cieel geëxploiteerde kerncentrale in Nederland is gebleven. De maat schappelijke twijfels en onzekerheden over problemen als met name de berging van het afval hebben tot dusver uitbreiding van het kemener- giepark in Nederland tegengehouden. Alleen kon de discussie over "ja of 'nee' nooit vanuit een blanco positie worden gevoerd Borssele en Dode waard stonden er nu eenmaal En dat maakte het er allemaal met eenvoudi ger op. Het is intussen wel duidelijk dat er op niet al te lange termijn toch knopen zullen moeten worden doorge hakt met het oog op de toekomstige energievoorziening in Nederland Geen kernenergie'' Maar wat dan wel? Onbeantwoorde vragen belemmeren een beleid Tien jaar studeren, discus sieren en nadenken moet toch langza merhand iets opleveren. vdM ADVERTENTIEt BIJ ONS STAAN DE OCCASIONSTN DE SHOWROOM. a Auto v/d VLIET

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1