KERN WAPENS het hollandse virus weerstand sterk gegroeid na navo-dubbelbesluit H< s voorstanders vertrouwen op macht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC 1 zaterdag 22 oktober 1983 Geen Nieuwe Kernwapens IN EUROPA Westduitse auteur en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll het in novem- 1981 tot 350.000 vredesdemonstranten in Bonn. Op dat moment, twee jaar adat de NAVO-landen besloten dat er nieuwe kernraketten voor de Middellange afstand in Europa moesten komen, hadden Amerikaanse medici ie diagnose reeds gesteld: de Europese patiënt was besmet met een Hollands rirus. Amerikaanse hoogleraar Walter jceur, medewerker van het Londen- mstituut voor hedendaagse ge- iiedenis. introduceerde in augustus lhet begrip Hollanditis. Laceur leg- het conservatieve maandblad ïmnentary omstandig uit dat „Hol- ziekte" stond voor hang naar aitralisme en een afnemende bereid- sd om vrede en vrijheid met de scleaire) wapens te verdedigen. it Laceur Nederland uitkoos had Les te maken met het voorbehoud Ut het kabinet-Van Agt in december bij de bondgenoten maakte: er rd ingestemd met de „modernise- ing" van het NAVO-kernwapenarse- aal, maar plaatsing van de nieuwe jpens op Nederlands grondgebied trd (voorlopig) van de hand gewe- de daarop volgende jaren groeide oppositie tegen het NAVO-dubbel- Klult in de vijf „plaatsingslanden" federland. Engeland, West-Duits- Italie en België). In de Verenigde laten kwam. mede onder invloed ade vredesgolf in Europa, de freeze- «vriezingsl beweging op. En al zei destijds dat hij ook voor een Sgelse, Deense, Belgische of Duitse nant had kunnen kiezen, de verza- ïinaam voor het vredesprotest ging thele wereld over: „Hollanditis imars tiourlijk bestond in Europa en de irtnigde Staten al een vredesbewe- H voor de NAVO in 1979 het dub- ilbesluit nam. In West-Duitsland Ijvoorbeeld waren er de jaarlijkse usmarsen voor de vrede, gericht ten de uitbouw van de Bundes- ithr cn de toekomstige atoomtaak i sommige wapens. Maar succes- bleven uit en de beweging stierf zwaai die de socialistische SPD heeft gemaakt (oud-Bondskanselier Hel mut Schmidt wordt als de „vader" van het dubbelbesluit beschouwd! ge volg is van de invloed van die bewe ging. Feit is dat de inmiddels opposi tie geworden SPD op een speciaal congres midden november de statio nering van middellange afstandsra ketten in Duitsland het belangrijk ste stationeringsland zal afwijzen. En SPD-voorzitter Willy Brandt zal vandaag de naar verwachting 400.000 demonstranten toespreken. ruggesteun De Belgische vredesactivisten heb ben tot 1981 nauwelijks aan de weg getimmerd. Volgens Roel Golvers, secretaris van het Vlaams Aktie Ko- mité tegen Atoomwapens (VAKA, met als Waalse pendant het Comité National Action pour la Paix et le Developpement, CNAPD), werd dit deels veroorzaakt door een gebrek aan belangstelling en zelfs tegenwer king van de Belgische pers. Golvers meent ook dat zijn voorzitter Bo- gaert het „charisma" mist dat in Nederland een Mient-Jan Faber wel heeft. VAKA en CNAPD (in 1979 opgericht) zijn overkoepelende vredesbewegin gen, waarin een groot aantal groepe ringen, van communistische tot christelijke, samenwerken. VAKA heeft een groot aandeel gehad in de stichting van kemwapenvrije ge meenten. Het merendeel van de Belgi sche gemeenten heeft zich daarbij aangesloten, ook Evere, waar het NA- VO-hoofdkwartier is gevestigd en Flo- rennes, waar de kruisraketten moeten worden geplaatst. Zondag in Brussel verwacht Golvers tenminste 200.000 demonstranten, een evengroot aantal als twee jaar geleden, alhoewel de politie er toen 100.000 minder zag. De demonstratie moet de vredesbeweging een steun in de rug verschaffen voor de gesprek ken die erna zijn gepland met de politieke partijen. hans geleijnse De regering-Martens is met van plan om een eventuele beslissing tot plaat sing nog aan het parlement voor te leggen, maar dit voornemen krijgt veel tegenwind. Uiteraard is de oppo sitie tegen, maar de regerende chris ten-democraten (CVP) zijn verdeeld. Er bestaat een sterke stroming die uitstel van de plaatsingsbeslissing wil, ook als het ontwapeningsoverleg in Geneve nog niets heeft opgeleverd. En omdat partijbesturen, anders dan in Nederland, een grote politieke in vloed hebben op het kabinet, hoopt VAKA vooral de CVP te kunnen „be werken". vrouwen Engeland, dat toch al bol staat van tradities, kende al sinds 1958 de jaar lijkse en massale ban-de-bom-marsen naar Aldermaston, een plaatsje ten westen van Londen, waar atoomwa pens worden geproduceerd. Aange voerd door inspirerende leiders als Michael Foot en Bertrand Russell bracht de Campaign voor Nuclear Disarmament (CND) begin jaren zes tig honderdduizenden op de been. Tien jaar later leed de CND een zieltogend bestaan Labour en de Conservatieven hadden het atoom zwaard omarmd, de belangstelling ging meer uit naar Vietnam. Maar ook hier maakte de discussie over de neutronenbom en daarna het dubbel besluit een eind aan de luwte waarin de vredesbeweging verkeerde. Allengs breidde het verzet zich uit en toen Labour in '80 zich voor ontwapening uitsprak en het daarop volgende par tijcongres voor een politiek van een zijdige nucleaire ontwapening koos (een programmapunt dat de socialis ten nog steeds overeind houden) stond niets het succes van CND meer in de weg Enorm veel publiciteit, in binnen- en buitenland, kreeg de CND door de vrouwen die sinds november 1981 tot de dag van vandaag voor de poorten van de Amerikaanse luchtmachtbasis Greenham Common bivakkeren. Mousehole en Greenham Common zijn de plaatsen waar de kruisraket ten worden gestationeerd Deze femi nistische vredesactie (mannen die voor de vrede willen demonstreren moeten dat elders doen) sloeg aan door het emotionele karakter baby pakjes en rammelaars werden aan de hekken van de basis werden gehan gen en de ontberingen die de deelneemsters er voor over hebben. Kou en regen werden getrotseerd, verschillende vrouwen lieten hun ge zinnen voor maanden in de steek. Rond 70 000 Britten hebben zich als CND-lid aangemeld en volgens deze organisatie komen er wekelijks 200 nieuwe bij Ondanks het tegenoffen sief van de Thatcher-regering ver wacht CND vandaag bij de manifesta tie in het Londense Hyde Park meer dan 250.000 demonstranten; dat aan tal was er een jaar geleden, maar nu komt de nieuwe Labour-leider Neil Kinnock spreken en daarvan moet een wervende werking uitgaan. communisten Het Italiaanse „vredeslandschap" is rijk geschakeerd. Het heftigste verzet tegen de kruisraketten komt van tal loze kleine comités (onder meer het fin jaren zeventig een zachte dood. a enige opbloei was pas weer spra- toen Bondskanselier Willy Brandt ontspanningsdialoog met het Iblok begon (en daarvoor de No- voor de vrede kreeg toege- -). Net als in Engeland is het eerst mogelijke invoering van het neu- oenwapen. vervolgens in '79 de Inductie van de Pershing 2- en 'raketten en tenslotte de verkie- van Reagan tot president die de «ging echt van de grond helpt. '4|n, anders dan in Amerika, deze ins die het symbool werden van Europese verzet tegen de kernwa- ïrace. Westduitse vredesbeweging telt iens schattingen circa 2 miljoen 1 flgers op een totale bevolking «ongeveer 60 miljoen mensen. Er L 'e hoofdgroepen. Ten eerste de isamde alternatieven, waaron- het federale verband van milieu- ihermers. de Groenen en talrijke iomités die van mening zijn dat Ripening ook verspilling van "istoffen en vernietiging van de r betekent «4)n er dc christenen, zich beroe- "dop het vijfde gebod en de bergre- len vooral georganiseerd in protes- 'e bewegingen als „Leven zonder Wpening". „Vrede maken zonder „christenen voor ontwape- en de katholieke vredesbewe- 8 'Pax Christi'. «lotte de linksen, waaronder leden «vooral de SPD, van de vakbon- dienstweigeraars, de socialisti- F Talken', de communistische par- |van West-Duitsland (die trouw aan Aou Is), overtuigde pacifisten en ''«ere groeperingen als de Duitse 'iesunie en de Vereniging van ver- {den van het nazi-regime. J" Bonn in november '81 rond vredesdemonstranten bijeen I Hikt de vredesbeweging in de ""^publiek niet meer te stuitem Het uitgemaakt of de omme CUDIP, eenheidscomité voor ontwa pening en vrede, in „kruisraket plaats" Comiso, dat relaties onder houdt met het IKV) en politieke splinterpartijen als de Radikalen, de Proletarische Eenheidspartij en Pro letarische Democratie. Dankzij de onafhankelijke koers van de communisten hebben de demon straties tegen de kernbewapening geen eenzijdig karakter Twee jaar terug trokken 200 000 demonstranten in Rome van de VS-ambassade naar het Russische consulaat En ook van daag worden enkele honderdduizen den verwacht die. zoals een van de hoofdleuzen luidt. „Nee zullen zeg gen tegen „de raketten in Oost en West". Maar veel invloed heeft dit op het regeringsbeleid met. Dat komt, zeg gen de Moskou-aanhangers in de PCI. zoals bestuurslid Armando Cossutta, omdat er van PCI-zijde geen werkelij ke inzet en mobilisering van de arbei dersmassa's plaatsvindt. Bovendien hebben de katholieke bisschoppen nog mets over de kernbewapening gezegd Een internationaal tentenkamp in Co miso trok vooral Noordeuropeanen. In september kwam het tot ongere geldheden mét de politie bij een sit- inactie voor de ingang van de raket- tenbasis Nadat er enkele gewonden waren gevallen, onder wie een Duitse demonstrant, besloten de organisato ren de volgende dag de actie te beëin digen omdat het regende. parlementair- De meest parlementaire onder de vredesbewegingen is de Freeze-mo- vement in de Verenigde Staten. De beweging, bestaande uit een groot aantal uiteenlopende organisaties, wil wederzijdse en gecontroleerde bevriezing (freeze) van de bestaande kernwapenarsenalen, maar richt zich minder op de organisatie van demon straties en meer op het lobbywerk in Senaat en Huis van Afgevaardigden. De freeze maakte een zo snelle groei door (herfst '82 waren er niet minder dan 1500 vredesgroeperingen, in New Yorks Central Park kwamen meer dan een miljoen demonstranten bij een i. dat de regering-Reagan. mede onder Europese politieke druk. onder handelingen over wapenvermindering begon in Genève. hoewel Reagan en defensieminister Weinberger voor heen hadden betoogd dat pas met de Russen kon worden gepraat wanneer het nieuwe bewapeningsprogramma in volle gang zou zijn Steun kreeg de vredesbeweging van de RK-bisschoppen, die. ondanks hef tige tegenstand van de regering, in een herderlijk schrijven weliswaar de Russische verantwoordelijkheid voor de bewapeningswedloop en de nood zaak van een Amerikaanse nucleaire afschrikking erkennen, maar ook plei ten voor nucleaire ontwapening. En een groot succes voor de beweging was de aanvaarding van een freeze- resolutie door het Huis van Afgevaar digden. ook al nam de Senaat die uitspraak later niet over. Eén van de leiders van de freeze. Roger Molander van Ground Zero, meent dat de beweging vorig jaar herfst zijn top heeft bereikt. Bevrie zing is op dit moment geen thema, ook al hebben zes van de zeven Demo cratische presidentskandidaten zich ervoor uitgesproken De freeze heeft ook met kunnen voorkomen dat Rea gan en Weinberger van het Congres bijna al het geld hebben gekregen dat zij voor hun bewapeningsprogramma vroegen. Net als in verschillende Westcurope- se landen het geval was, regende het ook in Amerika beschuldigingen dat de vredesbeweging zich voor de kar van Moskou liet spannen. Het is aannemelijk dat dit ook weer in de komende verkiezingsstrijd zal gebeu ren. Maar een officieel FBI-onder- zoek heeft geen enkel bewijs geleverd voor de bewering dat de vredesbewe ging door Moskou wordt beinvloed en gefinancierd. De kernwapens de wereld uit, te beginnen bij onszelf. In die geest zullen deze en volgende week in verschillende Westeuro- pese landen miljoenen 'vredesac tivisten' de straat opgaan om voor een kemwapenvrije wereld te demonstreren. Het merendeel van de demonstraties wordt dit weekeinde gehouden. De Neder landse vredesdemonstratie vindt zaterdag 29 oktober in Den Haag plaats. De Haagse politie houdt daarbij rekening met de komst van 300.000 a 400.000 demonstran ten. De publieke opinie en vooral die in de vijf Westeuropese landen West-Duitsland. Italië. Engeland. België en Nederland waar de nieuwe Amerikaanse Pershings 2 en kruisraketten worden ge plaatst. spreekt zich uit tegen kernwapens en vóór de vrede. Kunst, want het publiek is slecht geïnformeerd en de vredesbewe ging doet niet meer dan inspelen op de angstgevoelens van de men sen. roepen de voorstanders van een nucleair machtsevenwicht, dat vrede en veiligheid in de we reld moet garanderen. De (nu cleaire) werkelijkheid is nu een maal veel ingewikkelder dan sim pele leuzen als „geen oorlog maar vrede" of „geen kernwapens maar brood en werk". Want wie wil dat nou niet? Het had er de schijn van dat de voorstanders van nucleaire bewa pening. en meer in het bijzonder van plaatsing van de nieuwe kern- raketten in Europa, om die rede nen al bij voorbaat de slag om de publieke opinie aan de Mient-Jan Fabers hadden geschonken. Ten minste. waar het gaat om directe beïnvloeding van de bevolking door eigen publikaties en activi teiten Die terughoudendheid komt voor een deel voort uit angst om op Oosteuropese wijze overheidspro- paganda te bedrijven of daarvan te worden beschuldigd. Ook wordt het veroorzaakt door interne ver deeldheid in de eigen gelederen, zoals bij de christen-democraten in Belgie. Nederland en. in minde re mate. West-Duitsland Een der de reden is dat regeringen de massale aanwezigheid van „vre desdemonstranten" weliswaar als lastig ervaren, maar niet als be dreigend voor hun machtspositie Mensen die tegen kernwapens de straat opgaan, zo wordt beseft, kunnen best om andere redenen (bijvoorbeeld vanwege het loon zakje) regeringspartijen steunen die zich voor kernwapens uitspre ken. Het protest helemaal naast zich neerleggen kunnen democrati sche regeringen natuurlijk niet, al was het maar om de sociale onrust die het veroorzaakt. Maar afgezien van de zeker niet misselijke ge bruikelijke activiteiten (indirecte beinvloeding van de publieke opi nie via de pers subsidies aan instituten en dergelijke die zich met kemwapenproblematiek be zighouden en erover publiceren) gebeurde er ondanks herhaalde aansporingen om de overheids voorlichting te verbeteren en op te voeren maar weinig. tarzan Een uitzondering vormt, maar ei genlijk pas sinds vorig jaar, Enge land. Anders dan in de vier andere landen zijn daar ook het duide lijkst de voorwaarden voor een actief voorlichtingsbeleid pro plaatsing aanwezig: geen coalitie- regering, maar een duidelijk posi tie kiezend rechts één-partijkabi- net. dat eenmaal geconfronteerd I met een groeiende vredesbewe- I ging de zaken voortvarend aan- pakte. Dat moest ook wel. want J begin vorig jaar met de verkiezin- gen voor de deur bleek het aantal aanhangers van de vredesbewe ging en van Labours politiek van eenzijdige ontwapening snel te stijgen De wat dorre defensieminister J John Nott werd vervangen door 5 Thatchers „Tarzan": de Conserva- r tieve glamourboy en beroepsde- Ij magoog John Heseltine. Hij richt- te DS 19 (Defence Secretariat 19) J; op. een speciale propagandagroep bij het ministerie van defensie, met als enige doel de voorstanders van eenzijdige ontwapening te lijf te gaan. Een stroom van brochures was het gevolg: over het Rode Gevaar, het niet minder grote gevaar van een- - zijdige ontwapening en de zege- nmgen van voorzichtige en weder- J zijdse vermindering van de wape- J narsenalen. Wie aan die kost nog 1 niet genoeg had, kon ten kan nog I steeds) films en sprekers huren. J alles gratis verstrekt door het mi- nisterie van defensie in samenwer- king met het Central Office of Information, de Britse Rijksvoor- lichtmgsdienst. Thatcher won (hoewel opiniepei lingen uitwijzen dat 60 procent van de bevolking tegen plaatsing van kruisraketten is) de verkiezin- gen glansrijk. De Tories hebben het de komende vijf jaar voor het i zeggen en laten zich met verwij- J zing naar het verkiezingsresultaat weinig meer gelegen liggen aan de vredesbeweging Als bewijs van 1 minachting voor de argumentatie van die kant is DS 19 opgeheven. De strijd om de publieke opinie wordt overgelaten aan de schan daalpers. die niets nalaat om de vredesactivisten met modder te besmeuren Daarnaast zijn er particuliere ini- tatieven: de Campaign for Ratio nal Disarmament (tegenhanger van de vredesbeweging Campaign for Nuclair Disarmament), de Campaign for Defence and Multi lateral Disarmament en, onder lei- ding van Lagerhuislid Winston Churchill (de zoon van de oude) het overkoepelende Committee for Peace with Freedom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17