PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Extra bijdrage nodig voor betalen bijstand NS krimpen diensten verder in Premier Bishop doodgeschoten DA/VVD: GEMEENTEN TEKORT GEDAAN DE JAGER-TOLHOEK HMD «/A"»""" Opbrengsten belastingen vallen 700 miljoen mee HET ZEEGAT UIT [26e jaargang no. 247 rijdag 21 oktober 1983 lewolkt fol keuvelden en vrijwel overal jroog- Middagtemperatuur ongeveer graden. Weinig wind. aauHauwkcukcai GOES: Houtkade 7 lel 01100-21250" i zaterdag van 10 00-12 00 ui MIDDELBURG: Korte NoordSUaat 1 iel 01180-33050" Geopend ma-vr van 3 00-17 00 uui 1001 bouwmaterialen onder één dak! gtNEUZEN Dow Chemical Nederland in Terneuzen investeert tussen nu 86120 miljoen gulden in een energieplan, dal de jaarlijkse aardgasreke- van 170 miljoen gulden met de helft moet terugbrengen. Via nieuwe j ijrjiebesparende maatregelen wil het bedrijf het stoomgebruik verminde- van 500 tot 250 ton per uur. net kader van het project zullen de bestaande warmtekrachtkoppelingsin- allaties en de twee naftakrakers worden aangepast. Een technische ingreep, 8 aibij de huidige op gas werkende stoom-oververhitters worden vervangen jor gasturbine-generatoroververhltters-combmaties, moet de krakers ge bikt maken voor het produceren van elektriciteit zonder dat stoom vrijkomt, ïl energieplan, waarvoor Dow inmiddels al 37 miljoen gulden heeft ügetrokken. sluit aan op bestaande programma's, die het bedrijf in geuzen sinds 1972 een energiebesparing van gemiddeld zes procent per jaar ebben opgeleverd, zegt manager power and utilities Ch. van de Vijver, die j jantwoordelijk is voor de energievoorziening van Dow Nederland. Kconcern verwacht over het lopende jaar de gasrekening met 42 miljoen geling' van het ministerie van economische zaken, een systeem van kortingen op de aardgasprijs voor een aantal grote, energie-intensieve bedrijven. Hoewel Van de Vijver tevreden is met de maatregel, bepleit hij voor de toekomst een structurele aanpak, waardoor de inkoopprijs van electriciteit concurrerend wordt met die in het buitenland. „Wat wij zélf opwekken kun je daar tegen hetzelfde tarief zö kopen" Dow, de PZEM, de N'SM in Sluiskil, het Terneuzense overslagbedrijf OVET, het haven- en scheepvaartbedrijf NedUoyd (Aug. de Meijer), het onderzoek sinstituut TNO en het ministerie van economische zaken zijn in een gezamenlijke studie tot de conclusie gekomen dat een regionaal systeem van warmtekrachtkoppeling (STEG: steam and gas) niet bruikbaar is voor de Zeeuws-Vlaamsc Kanaalzone maar eventueel wèl voor andere delen van Nederland. TNO werkt het plan, dat had moeten leiden tot een verlaging van de energiekosten van de deelnemers en een impuls had moeten betekenen voor de regionale economie, met steun van het ministerie verder uit. n te zien dalen tot circa 170 miljoen dankzij de zogenaamde'gigantenre- iPagina 11: Energietrofee voor Dow.) Premier Maurice Bishop van Grenada die volgens een ooggetuige geëxecu teerd zou zijn, nadat hij zich woensdag aan het leger had overgegeven. JEN HAAG (GPD) De regering raamt de stijging van het gemeentelijke aandeel in de ^bijstandsuitkeringen 100 miljoen gulden lager, dan in werkelijkheid het geval is. Dit concludeerden de kamerleden Hermans (VVD) en Van der Heijden (CDA) donderdag uit het geschuif met cijfers door de regering. Zij willen dat de gemeenten 70 miljoen gulden extra ;S krijgen voor de bijstandslastcn. Het, debat over de financiën van het doen verdwijnen in het niet en komen dezelfde berekeningswijze te hante- iikale bestuur draaide voornamelijk geheel ten laste van de lokale overhe- ren als de gemeenten doen: uitgaan ca de bijstandskosten voor de ge- den van dc begroting sociale zaken, waar- aeenten. Volgens de regering zijn de In een motie van de twee Kamcrle- in een raming is opgenomen van de tan unirronH ioor tr. triool boo den wordt de regering uitgenodigd smeenten volgend jaar in totaal 892 ialjoen gulden aan deze uitgaven bijt. Dat betekent een stijging van b miljoen gulden ten opzichte van lopende jaar Door diverse maat heien krijgen de gemeenten hiervan miljoen gulden terug. a De Tweede Kamer verweet staatsse- a Maris Koning (financiën), dat deze de cijfers goochelt. De kamerle- verwezen daarbij naar de totaal s «schillende berekeningen, die de Tereniging Nederlandse Gemeenten de Raad voor de Gemeente Finan- !n hebben gepubliceerd. Deze ko- /erwachte bijstandsuitkeringen. Bo- RU DING BLIJFT BIJ ZIJN RAMING Van onze parlementaire redactie) wachting voor volgend jaar is dat DEN HAAG De totale belastingop-93,W5 miljard gulden aan belastin- tot een stijging van 188 miljoen brengsten vallen volgens de jongste gen dc schatkist zal bereiken. Dc Ne»- gegevens 732 miljoen gulden hoger meevallende belastingopbrengst I Volgens een brief van de staatssecre- uit dan geraamd. Deze meevaller, die wordt voornamelijk veroorzaakt nB lans is één van de belangrijkste oorza- het kabinet vorige maand bij de door de bijzondere vcrbruiksbelas- ien van het verschil het uitgangs- presentatie van de begroting niet t»ng (door de gestegen autoverkopen) pit, dat voor de vaststelling van de vermeldde, komt naast de al eerder en de BTW. cfers wordt gekozen. De gemeenten bekend gemaakte meeropbrengst aan uit van de cijfers van de begro- van 2.9 miljard gulden. Dit heeft van sociale zaken, terwnl de minister Ruding (financiën) geant- nerheid daarnaast de verwachte re- woord op vragen van het kamerlid ötaten van 1983 betrekt. Engwirda (D'66). Hermans en Van der Heijden menen Engwirds had er in zijn vragen op de regering de verwachtingen aangedrongen de meeropbrengsten te ïTer 1983 zo hoog opschroeven, dat de gebruiken om verhoging van de btw njging in 1984 maar gering zal zijn. en aardgasprijs ongedaan t maken. Die geringere stijging wordt dan ge- ce bewindsman verwacht echter dat Binpenseerd. Maar de extra kosten de nieuwste meevaller bij de belastin- 6e de gemeenten dit jaar moeten gen jn de laatste drie maanden van het jaar minder zal worden. Daarom wenst hij vast te houden aan de ramingen, die een opbrengst van 92 miljard gulden voorspellen. Ook voor volgend jaar wil Ruding nog geen voorspelling doen over een eventuele meevaller van de belastingopbreng sten. Vooral in de eerste maanden van dit jaar is veel meer belasting binnen gekomen dan was voorzien. Tot maart bedroeg de voorsprong 1.3 miljard gulden. In de daarop volgende kwar talen waren de inkomsten juist lager dan voorzien: 455 miljoen gulden in het tweede en 656 miljoen gulden in het derde kwartaal. In 1982 voorspelde het kabinet nog een belastingopbrengst van 89,1 mi! jard gulden. In de loop van één jaar zijn deze inkomsten van de overheid 3.5 miljard hoger uitgevallen. De ver- vendien moet de regering tweederde van de meerkosten, die de gemeenten maken, voor haar rekening nemen, aldus de motie. Het gaat daarbij om het verschil van 100 miljoen gulden in de berekenin gen van de regering en van de ge meenten. Dit bedrag moet volgens de motie van de twee kamerleden voor tweederde gecompenseerd worden. De gemeenten hebben zodoende vol gens hen recht op ongeveer 70 miljoen gulden. Koning wees de motie van de hand. Hij wees erop dat de bijstand van oorsprong een gemeentelijke taak is. De staatssecretaris is legen een auto matische compensatie voor de stij gende lasten om de eigen verantwoor delijkheid van de gemeenten blijvend te benadrukken. Bovendien heeft het rijk niet meer geld om een extra compensatie aan de gemeenten uit te keren. Als de gemeenten geld tekort komen, dan moeten zij „op andere fronten bezui nigen om de prioriteiten tot uitdruk king te brengen", aldus Koning. Dat doet de rijksoverheid met de stijgen de bijstadslasten ook. De bewindsman bleef verder vast houden aan zijn eigen berekeningen. Nijpels WD fractieleider Ed Nijpels gaat begin november alsnog mee met de parlementaire de legatie naar Moskou. Hij zal die gelegenheid aangrijpen om daar de naleving van de mensenrechten aan de orde te stellen. (PAGINA 3) Kernwapens Van de Nederlandse bevolking Ml een ruime meerderheid dat de VS en de Sowjet-Unie hun kernwapenarsenalen bevrie zen, en de helft vindt zelfs dat de NAVO zijn kernwapens moet verminderen, ongeacht of Rusland hetzelfde doet. (PAGINA 5) Spelen los Angeles zou van de orga nisatie van de Olympische Spelen moeten afzien, als de Verenigde Staten de sport ploeg van Rusland zou uitslui ten, aldus het organisatie-co mité. (PAGINA 19) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 7 Provincie; 11, 13, 15 en 17 Sport: 19, 20 en 21. Wni I - VERVOLGING NA DOOD MARINIER DEN HAAG (ANP) De 19-jarige marinier Edwin Vos uit Naarden is op 4 oktober op Aruba om het leven gekomen doordat veiligheidsvoor schriften zijn overschreden. De in deze zaak verantwoordelijke functio narissen zullen strafrechterlijk ver volgd worden. Dit staat volgens voorzitter Van Donk van de belan genvereniging van marinepersoneel VBZ in het voorlopig rapport over het onderzoek dat de koninklijke marechaussee heeft ingesteld naar de toedracht van het ongeval. LONDEN ST. GEORGES (RTR AFP) Premier Maurice Bishop van Grena da en vijf van zijn aanhangers, drie ministers en twee vakbondsleiders, zijn woensdag volgens ooggetuigen geëxecuteerd nadat zij zich aan het leger hadden overgegeven. Ken 'revolutionaire militaire volksraad' regeert sinds donderdag op het Caribische eiland. De ongeregeldheden hebben aan tenminste negen mensen het leven gekost. Op Grenada is de noodtoestand afge- heffen en hem weer als premier aan te kondigd en geldt een uitgaansverbod stellen Bishop stond sinds vorige van 24 uur per dag tot maandagmor- week onder huisarrest gen De echtgenote van de omgekomen vakbondsleider Fitzroy Bain ver- Naast Bishop kwamen om minister blaarde telefonisch aan het in Londen van buitenlandse zaken Unison Whl- verschijnende blad 'Carnbean In- teman, minister van huisvesting Nor- sighv dal nadat Bishop door een ris Bain. minister van onderwijs Jac- menigte woensdag werd bevrijd uit queline Creft en de vakbondsleiders zljn huisarrest naar Fort Rupert was Vincent Noel en Fitzroy Bain. Deze gegaan. Het gebouw werd vervolgens bewindslieden waren dinsdag afgetre- door mihtairen omsingeld, die de mi- den uit protest tegen de weigering om njsters scheidden van de overige aan- de maatregelen tegen Bishop op te wezigen. Volgens mevrouw Bain von den daarop de executies plaats. Vol gens de bevelhebber van het leger, generaal Austin werden Bishop en zijn aanhangers doodgeschoten toen zij op soldaten waren gaan schieten, nadat zij officieren in Fort Rupert hadden ontwapend Een compagnie die werd gestuurd om de orde te handhaven werd daardoor gedwon gen terug te schieten, waarbij Bishop en de anderen omkwamen. Volgens Austin, die voor de radio sprak, beeft het leger een raad ge vormd die het land zal regeren 'totdat de toestand is genormaliseerd'. Aus tin waarschuwde de bevolking dat iedereen die de straat opgaat om te betogen zal worden 'neergeschoten'. ROTTERDAM iANPi De heer Van de Beukei uit het Ziddhollandse De Lier bekeek gisteren m de Rotter damse haven zijn postduif, die hij daar terugkreeg uit handen van de Noorse kapitein J. Jonnsen links) De kapitein was in augustus met zijn schip, de 'Onstad Trader' onderweg naar Zuid-Afrika toen het dier - dat later door de bemanning eensgezind 'Flying Haring' werd gedoopt - lichtgewond met zijn snavel tegen de ruit van het stuurhuis tikte. Nadat via Scheveningen- radio de eigenaar van het geringe dier was achter-, haald, kon de vogel worden terugbezorgd De duif zs bijna twee maanden lang aan boord goed verzorgd. BRAZILIË WIL BIJ DECREET BEZUINIGEN BRASILIA (l'PI/RTR AP) De door militairen gesteunde regering van Brazilië heeft donderdag bij decreet een aantal bezuinigingsmaatregelen uitgevaardigd, nadat het parlement een bezuinigingsvoorstel had ver worpen. President Joao Figeiredo riep daarop de noodtoestand in de hoofdstad Brasilia uit, waarmee hij betogingen tegen de bezuinigings maatregelen wil tegengaan. De noodtoestand zal 60 dagen van kracht zijn en houdt onder meer in dat de vakbondsrechten en het recht op vergadering zijn opgeschort Op grond van de noodtoesltand hebben veiligheidstroepen het recht huiszoe kingen te houden en mensen aan te houden De troepen in de Braziliaanse hoofdstad zouden inmiddels in ver hoogde staat van paraatheid zijn ge bracht. Het Braziliaanse lagerhuis verwierp woensdagavond een omstreden loon wet, die loonsverhogingen moet be perken tot 80 procent van de inflatie De stiptheid van het overleg TTet gevecht dat de vak- "VjjJ -tibeweging deze week op straat is begonnen is in de eerste plaats het gevecht om als overlegpartner met het oog op de sociaal-economische ver houdingen in dit land serieus geno men te worden. Want. vinden Kok (FNV) en Van der Meulen (CNV), juist daaraan heeft het de laatste maanden bij kabinet en regeringspartijen ont broken Wat vorig jaar tussen kabinet en sociale partners bij de onderhande lingen voor een 'contract' over ar beidstijdverkorting wèl mogelijk bleek is nu bewust achterwege gela ten. De vakbeweging is daar razend over en voelt zich geschoffeerd. Met het oog op herstel van de 'volwaardig heid' als gespreksdeelnemer is daar om het actie-parool afgegeven. En zo is nu al enkele dagen lang de treinen loop in Nederland in een chaos veran derd, is het vaartenschema van de Westerschelde-veerdiensten ontre geld. is de dienstverlening bij PTT van slag af, wordt er - kortom - 'stipt' gewerkt. Het publiek dat daarmee in' aanraking komt - deze week veelvul dig op pad vanwege herfstvakantie - wordt geacht begrip op te brengen voor de motieven achter de actiemo dellen. Of dat ook inderdaad in ruime mate gebeurt ls nog maar de vraag. Werkelijkheid en verwachtingspatro nen willen in dit soort gevallen nogal eens ver uit elkaar liggen. Er zijn de laatste dagen al her en der lichte botsingen geweest tussen actievoer ders en gedupeerden. Irritaties groeien met de snelheid waarin het ongemak en de hinder zich herhalen. Bovendien is aangekondigd dat het allemaal nog maar het begin is. De bonden van ambtenaren en trendvol gers zijn van plan - zo nodig - het maatschappelijk verzet tegen de voor genomen kortingen op salarissen en uitkeringen een ontwrichtend karak ter te geven, Alles bij elkaar betekent het dat de patstelling is ingetreden, Hoe hard partijen ook tegen elkaar staan te roepen: er wordt niet meer geluisterd ?T Tervreemding tussen vakbewe- V ging en beleid', typeerde oud minister van sociale zaken (èn oud vakbondsman i dr W Albeda gisteren in het dagblad 'Trouw' de stand van zaken op het ogenblik. En hij voegde daaraan toe dat wie verontrust is over de acties nu en de dreigende stakin gen in het nabije verschiet zich wel moet realiseren dat „zulke acties pas sen bij een beleid dat zonder overleg is ontwikkeld, omdat men eigenlijk aan beide zijden de moed heeft opgege-, ven." Nu het gesprek van dinsdag bij de vakbeweging als mislukt is be schouwd is de periode van 'wie niet horen wil, moet voelen' aangebroken. De confrontatie is een gegeven gewor den. De volgende vraag is, hoe hard ze moet worden voordat de weg terug naar dfe overlegtafel opnieuw mogelijk en ook zinvol wordt. Want daar gaat het om: een overlegsituatie waarin elke partij bereid is de werkelijkheid onder ogen te zien van een uiterst krappe ruimte waarbinnen over en weer nog concessies kunnen worden gedaan. Had niet Den Uyl het nu al weer jaren geleden over de 'smalle marges' van de politiek in dit land? Hetzelfde geldt voor de driehoeksver houding waarbinnen vakbeweging, werkgevers en overheid met elkaar moeten omgaan. Het kabinet heeft veel van de ellen de die het sociale klimaat in Nederland nu en in de komende we ken dreigt te verzieken over zich heen gehaald door een hard bezuinigings beleid - weliswaar gesteund door een meerderheid in de tweede kamer - hardhandig en tactloos te 'verkopen'. De vakbeweging, die met alternatie ven kwam 'tegendraads aan w^t het kabinet wrilde: minder bezuinigen, ge richt geld pompen in de economie) werd naar huis gestuurd als een schoolkind dat volgens de onderwij zer een verkeerde les uit het boekje had geleerd De onverzettelijkheid waarmee dat gebeurde kon in de toch al zo gespannen sfeer alleen maar verkeerd worden uitgelegd Voor Kok en Van der Meulen betekende het overleg dal nog moest volgen niet meer dan een stuk theater. En dus sloeg de vlam in de pan Aan de andere kant staat de geloofwaardig heid van de vakbeweging op de tocht voor wie haar bezig ziet met de discus sie in eigen huis over een anderssoor- tige lastenverdeling tussen (zeg maan ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven. De korting op de sala rissen van ambtenaren trendvolgers en uitkeringsgerechtigden moet ge heel van tafel, maar eenmaal afgeslo ten CAO's mogen niet worden open gebroken Zolang partijen alleen nog maar bereid zijn om elkaar over de uitersten van de problematiek via de megafoon verwijten toe te roepen zal het compromis nog wel een tijdje uitblijven. Pas als de bereidheid er weer ls elkaar het gevoel te geven dat de ander aan tafel serieus genomen wordt, maakt overleg echt een kans Over stiptheid gesproken. vdM DEN HAAG (:GP^> De spoorwegen hebben gisteren de dienstregeling op nieuw ingekrompen om het hoofd te kunnen bieden aan de stiptheidsac- ji ties van het personeel. Veel Intercity- |l diensten en een aantal stopdiensten vielen uit, vooral in de Randstad, Noord-Brabant en Limburg. Sinds het begin van de acties, die zijn gericht tegen de kabinetsplannen om volgend jaar 3.5 procent te korten op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, schrapte de NS al een kwart van de 4500 dagelijkse ritten met reizigerstreinen. NS verwacht niet dat er de komende dagen nog maar treinen zullen uitvallen, „Tenzij de situatie aanzienlijk verslechtert. Dan is het met uitgesloten dat NS zelfs hele lijnen zal moeten opheffen aldus een woordvoerder van NS Vol gende wéék verwacht NS meer proble men wanneer de scholen weer begin nen na een week herfstvakantie De treinen die gisteren reden, hadden vertragingen van een kwartier, oplo pend tot een half uur op de trajecten tussen Amsterdam. Den Haag. Rot terdam en Utrecht. Het publiek moet voorlopig, zoals ook voorgaande da gen. vooral in het westen» van het land en tijdens ochtend- en avond- spits, rekening houden met langere wachttijden. De Federatieve Spoorweg Vereniging wil begin volgende week met haar leden gaan praten over een adempau ze in de stiptheidsacties bij NS. De bond krijgt steeds meer signalen dat NS-personeel overbelast raakt door de gevolgen van de acties. Vooral de verkeersleiders en het perronperso- neel hebben het zwaar te verduren. (Zie voor acties ook pagina 3 en 11) Doodgeschoten In het Zuidhol landse Rockanje is woensdagavond een 68-jarige man in zijn woning dood geschoten door een 23-jarige man met wie hij al enige tijd problemen had 'ADVERTENTIE) BIJ ONS STAAN DE OCCASIONSTN DE SHOWROOM. XA Auto v/d VLIET Verrijn Stuartweg 10, Goes, tel. 01100-28751.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1