GROTE BOODSCHAP en zegekruid iAmaranten Jaguar brengt nieuwe coupé en cabriolet uit Alternatieve verwerkingswijze Rijke uitrusting bij Hyundai PZC/ varia Tijdperk Fiat-131 met Regata afgesloten UNDERDAG 20 OKTOBER 1983 Jaguar XJ-S 3.6 cabriolet (Door Siem Leeuwenkamp) Jaguar brengt begin volgend jaar in Engeland en in juni in ons land een coupé en cabriolet uit in de XJ-S-serie. Op zich is dat niet hét nieuws, dat zit meer onder de motorkap van aanzienlijke afmetingen. Daar wordt namelijk plaats geboden aan de 6-cilinder 24 kleps motor met een inhoud van 3,6 liter en een vermogen van 225 pk. De Jaguars zijn uitgerust met versnellingsbakken van Getrag en in deze tijd van economisch rijden zijn dat uiteraard vijfbakken. Er is voorlopig geen automaat verkrijgbaar. De extreem soepele loop van de nieuwe motor, pas de derde sinds 19481mag blijken uit het gemak kelijk opnemen van vermogen. Bij voorbeeld in de derde versnelling met 900 toeren per minuut slechts is door te trekken zonder enig gehaper naar ruim 160 kilometer per uur en inmiddels 6000 toeren per minuut. De topsnelheid van deze auto ligt ruim boven de 210 km per uur en als er steeds van het maximum aanwe zige koppel van 325 Nm-4000 toeren per minuut gebruik is gemaakt, dan is het benzineverbruik natuurlijk navenant hoog. sedanmodel. Die wordt met het argument als zou de markt daarom vragen evenwel nog niet uitge bracht. Jaguar zegt niet de fout te willen maken die anderen al gemaakt heb ben. Ook omdat de III-serie zo goed verkoopt, zou introductie van de autovaria XJ-40 niet slim zijn. Vooral Duits land doet het prima. 68 procent meer dan in '82. Ons land doet het België plus 33 procent. Voor de hele wereld geldt een meerverkoop dit jaar van 36 procent en dat is voor zo'n kleine fabriek heel beoorlijk Jaguar heeft ook het systeem van Maar de soepele loop van motor en P'115 48 procent, en versnellingsbak (bij 100 km per uur nog geen 2500 toeren in de vijfde versnelling) maken een gemiddelde van 1 op 7 eenvoudig te bereiken. Die motor heeft heel wat ruimte nodig en dat gaat ten koste van het vooronder, met name voor de be stuurder die weinig voetruimte over heeft naast de pedalen. Zeker met rechts stuur waarmee de introduc tie plaatsvond is het bepaald ver moeiend om de linkervoet weg te kunnen zetten. Een ander euvel is de. weliswaar luxueuze, lederen bekleding van de stoelen. Die is te glad en daardoor glij je uit de optimale zitpositie. Het bekrachtigde stuur is aanzienlijk verbeterd goed gedoseerd op de juiste momenten. De remmen op deze Jaguar (vier schijven) volde den redelijk. Het wordt alleen wel tijd dat standaard op dergelijke prestigemodellen ABS geleverd wordt. Dat is een beter (veiliger) investering dan air-cenditioning standaard in een auto van rond de 110.000 a 150.000 gulden. telefooncirkels ingevoerd. Nieuwe klanten worden na een maand en' een half jaar gebeld, een hele was lijst van 45 minuten w ordt doorge nomen en deze heel directe infor matie werkt direct terug naar de produktie en dealers. Een klein voorbeeld: achterlichten die stuk gaan vervangt een dealer bij dit merk haast gratis. Bij de uitslag van een telefooncirkel bleek dat de lampjes al te vaak stuk gingen. De fabrikant van lampjes om uitleg gevraagd en inderdaad de produktie deugde niet. Dus direct aanpassing. En zo kom je natuurlijk belangrijker dingen aan de weet. Jaguar verwacht van deze XJ-S volgend jaar alle duizend geprodu ceerde cabriolets te verkopen in de VS 400, Engeland 300 en de rest ook 300 Die in Amerika zijn al verkocht. Diesel zal er voorlopig niet komen bij Jaguar, hoewel deze motor er wel geschikt voor is Er zou eerst een oliecrisis moeten komen of een fikse balstingverhoging. Maar dat laatste kan van de ene op de andere dag veranderen. Zie bijvoorbeeld Italiè. dat lange tijd een paradijs voor dieselrijders was en nu door fiscale maatregelen niet meer ABS-systeem Jaguar meldt bezig te zijn met een ABS-systeem dat in ieder geval net zo goed, zo niet beter zal zijn. We wachten af. Zo is de fabriek ook bezig met de XJ-40, het nieuwe Met de introductie van de Fiat Regata wordt het tijdperk Fiat 131 afgesloten. De nieuwe middenklasse-auto zal moeten oproeien in een marktseg ment waar velen al een fors aantal slagen voor liggen. Maar met een positie in totaalverkopen ligt Fiat voor op Ford en VW; daar weten ze dus iets van management af. Om bijvoorbeeld in Duitsland een toppositie in te nemen met 60.000 verkochte Uno's tot 1 september is een redelijke prestatie. Het motorenprogramma is talrijk en de uitvoeringen daarop even eens. Er zitten onder meer een twin- cam van 100 pk, een diesel en een zuinige versie tussen. Vooral de laatste heeft een aardig nieuwtje. Op deze Regata ES met 1300-motor en 65 pk zit een „citymatic". een fuel-cut-off en een digiplex-ontste- king. Die citymatic is een stop- en start systeem: bu verkeerslichten of files heel handig en zuinig. Na vijf tellen stilstaan slaat de motor in de vrij- loop en met onbelaste koppeling automatisch af. Bij het intrappen van de koppeling om verder te rijden slaat hij weer aan Het zou 10 procent in een stadscyclus bespa ren. Nu is dit systeem onderdeel van een totaal zuinigheidspakket en moet er dus nogal wat stadswerk worden verricht om dat terug te verdienen". De Regata zal lever baar zijn voor een prijs onder de 20 mille en de duurste voor onder de 26 mille Begin januari komt de auto naar ons land. Hyundai Stellar Er zijn wat meer details bekendgemaakt over de uitvoering van de grote Hyundai Stellar, die de afgelopen maanden in produktie ging. Er zullen twee uitvoeringen met 1400 cc motor en vierversnellingsbak worden uitgebracht en zeven met 1600 cc. Van de modellen met 1600 cc motor wordt een L-uitvoering voorzien van een vierversnellingsbak, een halfluxe en een luxe van een vijfversnellingsbak of automatische versnellingsbak, en tenslotte een zeer luxe uitvoering van een handgeschakelde vijfversnel- lingsbak of automaat Het eenvoudigste 1400 L-model zal uitgerust zijn met o.a. automatische wis/was installatie, halogeen kop lampen, middenkonsole, rembekrachtiging, tapijt op de vloer en een verwarmde achterruit Het gaat daarbij om uitsluitend een vierdeurs sedan van flinke afmetin gen Lengte 4.38 m. breedte 1.72 m, hoogte 1.37 m. wielbasis 2.58 m. spoorbreedte voor 1.45 m en achter 1.43 m. Het meest luxueuze model 1600 GSL wordt onder andere gekenmerkt door de volgende voorzieningen: Elektrische raambediening, centrale deurvergrende ling, toerenteller, bestuurdersstoel in hoogte verstel baar en in de stoel ook verstelbare lendesteun. het in Zeeland niet zo snel. Toch gebeurde het enkele weken geleden, dat bij het nietsvermoeden voorbijrij den aan een jonge boomgaard hoge amaranten in het oog sprongen. Ze deden direkt denken aan de basterda marant en een nader onderzoek be vestigde dat. Met name de langwerpi ge en geelgroene bloeiaren tezamen met de onbehaarde stengel maakten dat duidelijk. Het vooral bij spoorwe gen vrij algemeen voorkomende pape- gaaiekruid heeft namelijk een sterk gedrongen bloeiwijze die grijsgroen natuur van kleur is en heeft ook een met korte haren bezette stengel. Vondst Het was dus een interessante vondst, zeker wanneer men bedenkt dat de basterdamarant in onze streken al leen maar af en toe eens opduikt als adventief (onopzettelijk aangevoerde plant). Vorig jaar stonden er bijvoor beeld enkele planten van in een berm bij de CPC te Sas van Gent. waar schijnlijk meegekomen met mals. Van oorsprong is het een plant uit tropisch Amerika, maar tegenwoordig is ze zo goed als wild in Midden- Europa. waar ze tussen het gewone papegaaiekruid staat. Evenals deze is de basterdamarant eetbaar als spina zie. Met name bepaalde Indianen stammen maakten daar veel gebruik van. Maar we zijn nog niet klaar met de Zuidbevelandse boomgaard. Want de bijzonderheid van de vele baster damaranten bij de toegang smaakte naar meer. En tot m'n niet geringe verbazing bleek in de boomgaard de omgewoelde grond tussen de bomen rijen vol te staan met basterdamaran- i;»r\emens is een gewoontedier. Dat geldt niet alleen de kleine dingen in het leven maar ook 8 /de 'Grote Boodschap'. Waarom zouden we anders 58.000 liter drinkwater per persoon per iar verspillen om gemiddeld 750 liter ontlasting en urine te spuien op het toch al zo deerlijk (rvuilde oppervlaktewater? j, cijfers zijn uit Amerikaanse bron. de gebruiker, een zekere onderdruk. Hoewel het hiervoor geschetste euvel ijken tamelijk forse hoeveelhe- Het gevolg is dat aan het composttoi- zich alleen zal voordoen op tropische maar wellicht is het goed te let geen enkel luchtje zit. dagen was het voor de medewerkers rjjdenken dat in de Verenigde Staten van De Twaalf Ambachten in Boxtel 't d groter is dan bij ons. Mogelijk Eenvoudige natuurwetten liggen aan een uitdaging om er iels op te vinden, dat ook de doorsnee 'hoop' er de werking van het composttoilet ten En het duurde niet lang of deze mineuzer is dan hier. Maar hoe grondslag en het ls ook de natuur die ontwikkelaars van nieuwe milieu- look zij, zelfs de meest verstopte roet in het eenmaal gegeten eten kan vriendelijke technieken hadden de [opeaan spoelt meer drinkwater werpen. De afgelopen zomer kwamen oplossing in huis. jr net riool dan goed is voor porie- temperaturen van ver boven de dertig innee en samenleving. En dat ter- graden Celsius voor en dan was het Sinds kort prijkt op het dak van Sietz - er een uitmuntend alternatief buiten warmer dan in het composte- Leeflangs houten boshuis een zwarte jiaat In de vorm van het compost- ringscompartiment met gevolg dat er schoorsteen, deels met een dubbele, [et Dat composttoilet. dat de jaar- een eind kwam aan het opstijgen van doorzichtige huid van plexiglas Deze jduktie van een gezin van vier lucht in de afvoerpijp. Daardoor stop- zwarte pijp is aangesloten op het nonen omzet in een paar emmers te ook de aanvoer van verse lucht en kortelings gereedgekomen voorbeeld- sKurende. grond verbeterende werkte het tollet niet meer. toilet en Leeflangs kelder. Door het jjpost, is in niets te vergelijken met (terecht verguisde 'stilletje', het mm Inutieve hokje met tonnetje op erf binnenplaats uit het verleden. cis mensenheugenis worden men- ^uitwerpselen als een kostbare (benutten van faecalièn en t^or voor tonnetjessysteem weinig hygië- .a waren valt niet te bestrijden; Infectieziekten moeten er het j olg van zijn geweest. Baccillen en y isietenlarven zijn taaie rakkers pas het loodje leggen bij hoge :peraturen. De ontwikkelaars van -"-IS rr* cdeme composttoilet weten dat ook HS - k| R Hun constructies zijn zodanig BS jflJat, de 'doos' waarop men zijn be- B3 rfle doet, een broeierige hitte Hl l. v - -yr -r cöduüi een pijp tot boven het dak. afli - kIs j goed werkend composttoilet 'j. rrtzo'n pijp voor een voortdurende i ^.ilatie: frisse lucht wordt aangezo- 'f:® r Dacterien die voor de omzetting ;.\M ran halen daar de nodige zuurstof Tsgp 7 t Wanneer men zorgt dat het men- j t;l afval geregeld wordt aangevuld ff- een fikse hoeveelheid keukenaf- -V j zaagsel en dergelijke, dan is er - j 7 J ^*7 :rüjk en figuurlijk geen vuiltje aan j iucht. Door de warmte-ontwikke- - i i:éi en - afvoer via de ontluchtings- ontstaat in de toiletpot die zich De zonneschoorsteen als proefopstelling boven een composttoilet Vooral in de amatisch opent onder de druk van tropen zijn legio toepassingen denkbaar. plexiglas omhulsel werkt de pijp als een zonnecollector. 'In juli en augus tus', zo meldt Sietz Leeflang. „werden in de binnenste pijp temperaturen van 35 tot 39 graden bereikt. In sep tember hebben we bij een buitentem peratuur van 15 graden en een lucht temperatuur in de (compost) contai ner van 14,5 graden, een inwendige schoorsteentemperatuur gemeten van 18.5 graden Celsius. Het was die dag volledig bewolkt". Het composttoilet - De Twaalf Am bachten stelde er een zelfbouwhand- leiding voor samen - werkt nu perfect, constateert Sietz Leeflang voldaan en is voor een paar honderd gulden door iedereen met een kelder of kruipruim te te realiseren. Tentoonstelling Maar er zijn voor de 'zonneschoor steen' meer toepassingen te beden ken, met name in de tropen, waar een dringende behoefte is aan ventilatie en koeling, maar waar de energie daarvoor ontbreekt of onbetaalbaar is. Vandaar dat de vinding uit Boxtel ook te zien is op 'De Andere Markt', een tot eind deze maand nog te bezoe ken tentoonstelling van alternatieve vormen van bouwen, wonen, werken, energievoorziening, recycling enz. Or ganisator van deze manifestatie in het Instituut voor de Tropen in Amster dam is de stichting PAST '82 (Projekt voor Alternatieven voor de Samenle ving en Technologie i. De Twaalf Ambachten laat daar in Amsterdam nog meer vindingen zien. zoals een vloeikasontwerp. de tegel kachel. een met pedaalkracht aange dreven slijpmachine en 'De Kleine Krant'. Dit laatste is een project voor dorps- en buurtbladen. die met be hulp van eigentijdse maar toch een voudige technieken tegen een geringe investering volgens het DTA-procèdè en florerend bestaan kunnen opbou wen. Introductie van alternatieve technie ken in de Derde Wereld loopt nogal eens stuk op het feit dat zij de nieuwe gebruikers veelal geen prestige kun nen verlenen. Men voelt zich dan in zo'n ontwikkelingsland afgescheept met achterhaalde technologieën die het westen al lang achter zich heeft gelaten. De technieken die De Twaalf Ambachten aanbiedt worden echter, al is hel op nog betrekkelijke kleine schaal, juist in het overgeïndustriali- seerde westen als alternatief voor complexe en dure oplossingen aan vaard. Dat voorbeeld kan van gunsti ge invloed zijn op de 'Andere Markt' in de derde wereld. Rien van Reems J. W. Jongepier ten. Het moeten er zeker honderden zijn geweest. Een bewijs, dat het voor komen niet bepaald een incident ge noemd kan worden: ze moeten er al jaren staan. Blijkbaar zijn de omstan digheden zo gunstig geweest dat de eenjarige planten zaad hebben kun nen voortbrengen, dat kiemkrachtig genoeg was. Al met al kunnen we eigenlijk wel spreken van een nieuwe wilde plant voor ons land. Het was trouwens goed mogelijk de verschillen tussen basterdamarant en papagaaiekruid te zien. want door de ligging tegen het Bevelandse spoor lijntje stond het papegaaiekruid er eveneens. Ook aardig was de aanwe zigheid van de kleine majer (A. blitum of A. lividus) in enkele tientallen exemplaren op ongeveer dezelfde soort plaatsen, Dit plantje is eveneens een amarant, en wel een waarbij ook bloemkluwens in de bladoksels staan en waarvan de bladen een typische indeuking vertonen aan de top. Het is de enige amarant die al eeuwen in heems is en komt in Midden-Zeeland wel meer voor, in moestuinen en weg randen. Vierde soort Nog gekker werd het, toen bleek'dat op dezelfde plaats nog een vierde soort amarant in ruime hoeveelhe den groeide. En niet zo'n gewone ook. Er is (nog) niet eens een officiële Nederlandse naam voor. Wel een offi cieuze: bosamarant. Die naam is door de auteurs van de Geïllustreerde Flo ra van Nederland (Heimans, Heinsius en Thijsse) verzonnen voor deze Amaranthus graecizans. Evenals de basterdamarant heeft ze een fraaie vorm Waren het bij de laatstgenoemde de mooie langwerpi ge staartachtige bloeiwijzen, bij de bosamarant vallen de dicht opeen en regelmatig geplaatste bladen op. De ze hebben wel de vorm van die van papegaaiekruid en basterdamarant, maar zijn slechts half zo groot (vier i.p.v. acht centimeter). Totaal anders is oolc de bloeiwijze: alleen kleine kluwens in de bladoksels. Wat het voorkomen betreft is de bosamarant bijna net zo'n bijzonderheid als de basterdamarant, zij het dat in kassen de plant wel vaker opduikt. In de Zuidbevelandse boomgaard lijkt de plant echter wel ingeburgerd en een notitie waard: al weer een nieuwe wilde plant voor Nederland. De eige naar was daarvan helaas niet zo over tuigd, want het maken van notities moest abrupt worden afgebroken. Vloeken en vergaande bedreigingen maakten duidelijk, dat deze aktivitei- ten niet op prijs werden gesteld. Belangstelling Van een geheel andere behandeling was sprake bij de eerste vondst in Zeeland van het zegekruid (Nicandra physalodes). Op wat puin bij het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp Lams- waarde stonden enkele planten daar van. En aangezien het volgens de boeken een adventieve plant is uit Zuid-Amerika, leek dit een wat vreemde plaats. Je verwacht zo'n soort eerder langs grote wegen of op haventerreinen. De bewoners van het pand tegenover de vindplaats waren gelukkig zo vriendelijk daarvoor een verklaring te geven. De vrouw des huizes was deze mooie plant op vakantie in Spanje tegengekomen, had daar enkele rijpe bessen verza meld en het zaad in de tuin uitge strooid. Toen bleek, dat het zegekruid ook hier uitstekend kan gedijen, want uit bijna elk zaadje schoot een plant op. die al snel grote afmetingen aannam. Zodoende belandden wat overtollige exemplaren buiten de turn. Het zege kruid wordt de laatste jaren steeds meer in Nederland aangetroffen en is een plant met grote lichtblauwe bloe men die binnenin wit zijn. Een typi sche nachtschade-achtige de grof on regelmatig ingesneden bladen doen sterk denken aan andere nachtscha des zoals doornappel, lampionplant en in mindere mate aan de zwarte nachtschade De grote paarsachtige bes wordt volledig ingesloten door grote hartvormige kelkbladen. Dit doet enigszins denken aan de lam pionplant (Physalis-soorten), een re den waarom de wetenschappelijke soortsnaam 'physalodes' is geworden, lampionplant-achtig. Een wat onhan dige eigenschap is tenslotte nog. dat de bloemen pas na de middag open gaan Enig geduld was daarom nodig om uiteindelijk de bloeiende plant op de gevoelige plaat vast te kunnen leggen. leren kennen van planten en •zeker wilde planten is niet altijd (emakkelijke zaak. Er zijn in Jderland alleen al zo'n veertienhon- rd soorten waarvan er in Zeeland (tveer achthonderd te vinden zijn. niet alleen het grote aantal oen, dat onthouden moet worden, uit het kennismakingsproces M! Kilijk. De meer onaanzienlijke on- tde planten worden gauw over het «fd gezien, vele soorten zijn zeld- ook zijn er veel groepen van nrten die nog al op elkaar lijken, 'komt dan nog hij, dat er nauwe- boeken zijn met zowel een volle- Ioverzicht als goede afbeeldingen. n!l1 lüs bij kenners kan het daarom beuren, dat opeens een soort wordt kiekt die daarvóór op die plaats T)«f^'was gesignaleerd, maar er wel ,,j i*st hebben gestaan. De oorzaak t" natuurlijk ook zijn dat er daar al a niemand is geweest. Zeker zo 1 is het zo, dat diverse mensen al lie malen er aan voorbij aan -pen voordat de soort werd her- -1 Verschillende voorbeelden zijn j «van bekend. Zoiets overkwam me «jjaar nog met de basterdamarant uranthius hybridusi. Pas na er ;!e keren aan te zijn voorbijgelo- met de gedachte dat het pape- Kkruid (A. retroflexus) was, werd dat het toch iets anders öt ajn. Dit speelde zich overigens üafin Zeeland maar in de Tsjechi- 351 k streek Moravië. 50 ittemin strekte deze kennis van een vio -inlandse plant dit jaar tot voor- icüt' (1. Want als je eenmaal een soort li W gezien en onderzocht, zal je er [ei( ama niet meer aan voorbij lopen. :i3 'leek het niet erg waarschijnlijk dat jjiJitttdamarant hier veel te zien zou want zo droog en warm als in »viè met haar landklimaat wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9