DE REISDUIF POSTZEGELS SCHAKEN Jf DAMMEN «pi BRIDGE PZC/' Vereniging te St. Philipsland vierde 50-jarig bestaan DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 De postduivenvereniging De Reisduif te Sint-Philipsland heeft het 50-jarig bestaan gevierd. In de bovenzaal van hotel 'De Druiventros' te Sint-Philipsland recipieerde de vereniging en tijdens die receptie verbaasde burgemeester T. A. Vogel de aanwezigen met een uiteenzetting over hoe hij vroeger zelf de duivensport had beoefend. ULvea Zowel de spelmethodes als de 'forme- eigenschappen schudde hq met het gemak van een 'echte melker' uit zijn mouw. Sterker nog zoals het een goede liefhebber betaamt kende hij nog enkele nngnummers van zijn fa voriete vogels uit het hoofd Aan de manier waarop hij zijn duivenkenms bracht, kon men zien. dat hij bij de gedachte aan zijn vroegere hobby, er nu nog van genoot Juist als kenner vroeg hij zich af waarom de duivenhokken in zijn ge meente steeds groter worden. Met een kleiner duivenbestand heb je vele voordelen en het geheel komt de prestaties ten goede, omdat men een beter overzicht heeft, was zijn advies. Meer dan voorheen valt het nu de gemeenten op dat duivenverenigin- gen nooit aankloppen om subsidie. Burgemeester Vogel zag graag dat dit zo bleef. Want minder arbeidsinten sieve en zelfs nog goedkopere sporten zullen in de toekomst merken dat de bedragen voor de sport aanmerkelijk kleiner zullen worden. In een zeer originele vorm een meterslange ketting met guldens bood hij de vereniging naast zijn gelukwensen een geschenk aan. Omdat afdelings voorzitter M. Laban lid is van de jubilerende vereniging, sprak secreta ris L. de Fouw uit Kortgene namens de afdeling. Hij waardeerde met name de goede samenwerking en verstand houding tussen de bond en de vereni ging De Reisduif. Om aan te tonen dat in het noord-oostelijk deel van de provincie ook kopprijzen gewonnen kunnen worden richtte hij de schijn werper op de afdelingsoverwinnaars 1983 Iz. Vermei. M. Laban en A. Verwys. Namens de afdeling Zeeland bood hij een fraaie beker aan. De nestor van de Zeeuwse zaterdag- sport de penningmeester van de landelijke bond Nederlandse zater dagvliegers de heer J. van Es uit Yerseke vond dat het goed functione ren van de vereniging mogelijk ligt aan het aantal leden. Een vereniging van 45 leden is niet te groot is daardoor goed te besturen en is niet te klein, want dan wil ieder de baas spelen. Hij dook terug in de tijd en schetste hoe men in de beginjaren in zijn vereniging de duiven met de bakfiets van Yerseke naar het station Kruiningen bracht. Aan de manden hing men een briefje voor de stations chef in Woensdrecht („verder weg konden we niet betalen") met het verzoek de duiven om negen uur los te laten. Vice-voorzitter van De Reisduif W. van Dommelen haakte hierop in met de mededeling dat in de beginjaren Thomas Bakker met twee volle reis manden op zijn fiets naar Putte reed. Op deze manier werd het reisgeld voor aanleervluchten gespaard. De mede oprichter van De Reisduif, A. v.d. Rest beaamde dit glunderend. Het hoofdbestuurslid eindigde met de constatering dat we in vijftig jaar zijn gekomen van bakfiets-trein-auto tot duivencontainer. Concreter van pri mitieve melkertjes tot professionele liefhebbers Zilveren speld De zilveren speld reikte hij uit aan Iz Vermei. W. Neele. K A Reyngoudt. A Verwijs, J. C. Verwijs. C Verwijs en J. Zuidweg en de gouden spelden kregen Th. Bakker. W van Dommelen, A. v.d, Rest, A. Fasse. J. Geense, Kommer Reyngoudt en Jan Quaak, respectie velijk voor hun 25- en 40-jarig lidmaat schap. Alle zusterverenigingen uit de omge ving gaven acte de jirésence en lieten hun komst vergezeld gaan van toe passelijke cadeaux. Kampioenen in rayon B: De Trouwe Duif - Tholen. Met 25 Burgemeester Vogel leden is in Tholen voornamelijk on derling om de titels gestreden. Het afdelingsspel zag men afgelopen sei zoen niet zo zitten. Mogelijk brengt het concept-vliegprogramma voor sei zoen 1984 hierin verbetering. Toch had men een paar maal afdelingsover winnaar kunnen zijn. Generaal kam pioen is geworden P. Laban. Twee maal behaalt hij midfond en jonge duiven een kampioenschap Hy won twee wedvluchten (Saint De- nis en Troyesi. De fondkampioen is Jac. van Dijke Kr Hij bevestigde dit met een zege uit Bergerac. Meerdere goede resultaten zorgen ervoor dat hij tweede generaal wordt. Joh. Hol wordt derde generaal. Op Vitesse- vluchten wordt hij tweemaal winnaar (Compiègne en Beaumetz). L. v.d. Kleyn Sng behaalt het Vitesse- en het navluchtenkampioenschap. Liefheb bers die zich in de kijker speelden waren W. Theunisse en Zn met drie zeges Beaumetz en tweemaal Quentin. C van Luyk met Compièg- ne-Beaumetz-Noyon De meeste over winningen werden behaald door de scheidende voorzitter A. Korsman, deze kwam maar liest viermaal als triomfator te voorschijn (Nóyon-Com- piègne tweemaal en Troyesi. De Reisduif - Scherpenisse. Liefst zeventien keer kwamen we in de top drie van de kampioenschappen de naam Moerland tegen. Iz Moerland wint Vitesse-Hok en duifkampioen schap Jong. A. Moerland is goed voor de titel midfond. Een tweede plaats op midfond-duif-vitesse hok- en na- toerhok plus een derde plek bij de jonge-hok zorgen ervoor dat de hoog ste de generale titel voor hem is. J Moerland is de man die drie eerste, drie tweede en twee derde plaatsen veroverde. Een bewijs dat je op vele fronten 'erbij' geweest bent Een keu rige tweede generale titel als belo ning. P Bevelander wordt derde gene raal mede dank zij de titel jong hok. Een topprestatie levert penningmees ter A Riedijk met de eerste drie plaatsen op het Vitesse-duifkam- pioenschap. A. van Luyk kende een sterk aange wezen seizoen. Op de fond gingen de titels naar J. o/d Brouw en G. Lind- hout. Vier overwinningen gingen naar J. Moerland (Beaumetz. Bourges, Chateauroux en Compiègne) en drie naar L. de K -Kolaard (Saint Ghys- lain, La Souterrainne, Troyesi. Er wer den 7500 duiven voor prijs ingemand. De Reisduif - Sint-Philipsland. Er is geen seizoen of Izaak Vermey zorgt naast goede prestaties kampioen jonge duiven (hok en duif) en duif kampioen Vitesse altijd voor een stuntuitslag. Dit jaar met grote voor sprong de provinciale stervlucht. Be loning in zijn vereniging derde gene raal S.' M. Quist grossiert in vroege plaatsen bij Vitesse hok en duif (1 en 3) midfond hok (2), jonge (2 maal 2e) en natoer (le). Prachtig seizoen en een mooie tweede generale plaats. Het komt niet zo dikwijls voor dat een sterke fondspeler en dat is naar onze mening K. de Frel, bij de oude duiven adrie van riel op elk kampioenschap in de top zit Hij wordt eerste Vitesse-hok, wordt nipt geklopt bij Vitesse-duif, derde midfond hok fond hok eerste en generaal tweede. Met grote voor sprong wint hij de eerste generale titel. Een plaats die hij ook in rayon B bemachtigde. J Walpot en Zn. presteren met eerste plaatsen op generaal duif en midfond hok en duif bijzonder knap. A. v.d Rest de natoertitel en de fondduif is voor J Zuidweg J. C. Verwijs wordt viermaal winnaar (Compiègne. Cha teauroux, Saint-Vincent en Troyes). S. Vermaas en Zn. driemaal Bourges- Saint-Denis-Troyes. Laatste nieuws. PV De Zwaluw - Sint-Maartensdijk gaat en bloc over van zondag naar zaterdagvliegenj. Trouwe Duif Tholen: Vitesse 1 L. v.d. Kleyn Sng. 2 C. Laban. 3 Joh. Hol. Midfond: 1 P. Laban; 2 A. Korsman; 3 L. v.d. Kleyn Jz. Fond: Jac. van Dijke; 2 P. Laban. 3 M. Moeilijker. Jonge duiven: P. Laban. 2 L. v.d Hoofd. 3 C. van Luyk. Navluchten: 1 L v.d. Kleyn Sng; 2 W. Theunisse Zn.; 3 L v.d. Hoofd. Generaal 1 P. Laban; 2 Jac. van Dijke Kr.; 3 Joh. Hol. Reisduif Scherpenisse: Vitesse-Hok 1 Iz Moerland; 2 A Moerland; 3 C. Bolier. Vitesse duif: 1, 2, 3 A. Riedijk Midfond Hok. 1 A Moerland; 2 J. Moerland. 3 A. Riedijk. Midfond-duif: 1 A van Luyk. 2 A. Moerland; 3 J. Moerland. Fond-Hok: 1 J o d Brouw; 2 J Moerland. 3 G Lindhout Fond duif: 1 J. Moerland; 2 G. Lindhout. 3 J. 0 d Brouw. Jong Duif: 1 Iz. Moerland; 2 L. de K -Kolaard; 3 A. van Luyk. Aangewezen Vitesse plus Midfond plus Jonge duiven: 1 A. van Luyk; 2 A Riedijk; 3 J. Moerland. Aangewezen fond: 1 G. Lindhout; 2 J. Moerland; 3 J. o/d Brouw. Natoer Hok: L. J. Moer land. 2 A. Moerland. 3 A. Riedijk. Natoer Duif 1 J. Moerland. 2 en 3 A. Hage Generaal Hok: 1 A. Moerland. 2 J Moerland. 3 P. Bevelander De Reisduif Sint-Philipsland: Vites se-duif: 1 S M. Quist; 2 K. de Frel: 3 Iz. Vermey. Vitesse-Hok 1 K. de Frel. 2 Iz Vermey. 3 S. M. Quist Midfond- Duif 1 J Walpot Zn 2 Jack Reyngoudt; 3 Jac. Geense Midfond- Hok 1 J. Walpot Zn.; 2 S M Quist: 3 K. de Frel. Fond-Hok. 1 K. de Frel. 2 Th. Bakker; 3 J Zuidweg Fond-Duif: 1 J. Zuidweg; 2 A. Verhage, 3 John Reyngoudt. Jonge duiven Duif: 1 Iz. Vermey; 2 S. M. Quist; 3 J. Verwijs en Zn. Jonge duiven Hok: 1 Iz. Vermey; 2 S. M. Quist. 3 J. Verwijs en Zn. Navluchten Duif: 1 A. van Rest; 2 Bram Geense; 3a John Reyngoudt; 3b Jan Quist Navluchten Hok. 1 S. M Quist; 2 Bram Geense; 3 John Reyn goudt. Generaal Duif: 1 en 3 J. Walpot en Zn.: 2 K de Frel Generaal Kam pioen 1 K. de Frel; 2 S M. Quist. 3 Iz. Vermey. Rayon B: Vitesse Hok 1 K de Frel; 2 A. Moerland; 3 J. Walpot Vitesse duif: 1 en 2 A Riedijk; 3 A. Moerland. Midfond-Hok en Midfond Duif 1 J. Walpot. '2 A. Moerland. 3 A Riedijk Fond-Hok 1 K. de Frel. 2 Jac. van Dijke Kr., 3 J. Moerland. Fond-duif: 1 en 2 Jac. van Dijke Kr., 3 J Hol. Jong Hok 1 A. Moerland. 2 J. Hol. Jong Duif: 1 en 2 J. Hol; 3 A Moerland. Natoer Hok: A. Moerland. Natoer Duif: 1 en 2 A. Moerland. Generaal: 1 K. de Frel; 2 A. Moerland; 3 J. Moer land. DENEMARKEN Tot het jaar 1683 was Denemarken in drie verschillende zgn. wets- gebieden verdeeld. Zo gold de Jydske Lov (wet) in Jut land en op Fuhnen, de Sjael- landske Lov op Seeland. Món en Lolland-Falster en de Skanske Lov op Bornholm. Hoewel reeds in het begin van de 17e eeuw plannen had den bestaan voor een wet boek voor het gehele rijk. bleef het toch nog tientallen jaren bij gedachten. Pas in 1661 nam Frederijk de Derde de plannen weer op en 22 jaar later, op 15 april 1683. de verjaardag van koning Chris tian de Vijfde, verscheen het Deense Koning Christian Wetboek. En nog heden ten dage zijn tal van wetten uit dit boek van kracht. Het feit dat het 300 jaar gele den is dat het algemene wet boek verscheen werd op 8 september gememoreerd met de uitgifte van een 5 kr.-zegel met daarop de omslag van het boek De bejaarde moet gewoon deel uitmaken van de samen leving. Het moet niet zo zijn dat bejaarden èen aparte groep gaan vormen en boven dien hebben ze recht op een goede sociale en maatschap pelijke begeleiding. Dat was ongeveer de inhoud van een van de belangrijkste resolu ties van de m 1982 in Wenen gehouden VN-wereldconfe- rentie. Om op de daar geno men besluiten nog eens extra de aandacht te vestigen heeft Denemarken op 6 oktober twee zegels uitgebracht met als thema 'de bejaarde in de samenleving'. Op een zegel van 2,00 kr (groen) zien we bejaarden in gezinsverband en een 2,50 kr-zegel irood) toont enkele bejaarde trein reizigers Eveneens op 6 oktober kwa men onder de noemer 'red dingsdiensten' drie zegels uit die achtereenvolgens aan dacht vragen voor 1,00 kr., de politiehulpdienst (brumi: 2.50 kr. de brandweer en de ambulancedienst (roodi en 3.50 kr de reddingsdiensten op zee blauw i. DANMARK 3.50 Op 2 november zal Denemar ken met een 2.50 kr-zegel (rood Christoffer Wilhelm Ec- kersberg herdenken, die 200 jaar geleden, op 2 januari 1783 in Blakrog werd gebo ren. Op de zegel een van de belangrijkste werken van Ec- kersberg 'Linearperspectief, toegepast in een schilderij' (1841), waarin hij onder ande re de grondbeginselen van de leer over perspectief demon streert. Nog een 2,50 kr -herdenkings zegel (rood) op 2 november en wel ter gelegenheid van de 200ste geboortedag van de geestelijke. psalmdichter, volkshogeschoolman. onder zoeker en politifcus Nicolai Frederik Severm Grundtvig (1783-1872) aan dit samengaan. Op de zegel diverse dieren Dit was overigens niet de enige zegel die toen ver scheen. Op een andere 22p- portretzegel (oplage 1 mil joen i wordt de Ierse patriot Sean Mac Diarmada igeb. 1883) herdacht. Hij werd op 12 mei 1916, als een van de zeven ondertekenaars van de proclamatie van de Ierse re publiek. na door een krijgs raad te zijn veroordeeld, geë xecuteerd Tot slot nog dit over Dene marken: eind dit jaar zullen de volgende zegels met de beeltenis van koningin Mar- grethe tenzij ze eerder zijn uitverkocht uit de roulatie worden genomen 100 ore (uitgegeven in 19771. 120 öre (1977), 180 ore 11977»; 110 ore il978). 110 ore (1979). 130 ore 1919»; 180 ore (1980). 210 öre il980i; 160 óre (19811. 230 óre (1981). 250 óre (1981); 120 ore U931I. 130 ore (1981). 150 ore U981) en 200 ore (1981). IERLAND In 1949 werd de ISPCA opgericht, de Ierse Vereniging tot Bescherming van Dieren, waarmee het werk van diverse apart opere rende organisaties werd ge bundeld. Een 22p-zegel (opla ge 1 miljoen), die Ierland op 11 augustus uitgaf herinnert Hero Wit De laatste zegel uit de serie herinnert aan Adrew Jackson (1767-18451. de zevende presi dent van Amerika (in 1828 gekozen en vier jaar latei- herkozen en zoon van Ierse emigranten Op de zegel een portret van Jackson. Waarde. 44p: oplage: 500.000 stuks. Ook Ierland besteedde aan dacht aan het door de Ver enigde Naties uitgeroepen wereldcommunicatiejaar en wel op 15 september. Er ver schenen twee zegels: 22p. een postbesteller (oplage 1 mil joen) en 29p, grondstation- spiegelantenne (oplage 500.000 stuks). Dan kwamen twee 26p-zegels uit. beide met een oplage van 1 miljoen De ene. met een abstracte tekening, herdenkt de 50-jange Industriële Kre diet Vereniging (ICO De an dere is gewijd aan het 150- jang bestaan van de Society of St Vincent de Paul. een in Ierland opgerichte organisa tie die 750.000 leden telt in 113 landen en die zich vooral het lot van behoeftigen aaan- trekt, De zegel toont het schilderij 'De Heilige Vincent de Paul onder de kinderen van Parijs' Dan werd op 13 oktober de vierde Ierland-serie uitge bracht Deze keer is huisnij verheid aan bod 22p. weven (oplage 1 miljoeni. 26p, het vlechten van een mand (1 miljoen); 29p, Iers haakwerk (500.000 stuks) en 44p, het bouwen van een harp (even eens met een oplage van 500 000 stuksi Cor Jansei De Joegoslavische grootmeester Ljubojevic is een speler, die een vriend en vijand steeds meer ver haast door zijn opmerkelijke partij en. Een kollega van hem heeft eens opgemerkt, dat hij totaal geen be grip heeft van positionele principes. De enige strategie, die hij toepast is zijn stukken zo snel mogelijk in de richting van de vijandelijke koning te sturen en maar wachten tot een kombinatie in hem opborrelt.' Dat is natuurlijk een beetje overdre ven. want je wordt heus geen groot meester van wereldklasse door al leen op je intuïtie te vertrouwen, maar toch schuilt er veel waars in. Dat is met talloze partijen van hem aan te tonen. Neem bijvoorbeeld de beroemde partij, die hij reeds in 1970 in het Europees jeugdkampioen schap speelde. Jacobscn - Ljubojevic 1. g3 e5 2. Lg2 Pc6 3. Lc5 4. Pe2 Pf6 5. c3 d5 6. b4 Wit past een ongewone en naar spoe dig blijkt ook ongezonde strategie toe. 6...Lb6 7. cxd5 Pxd5 8. La3 Lg4! Een echte Ljubojevic zegt: zo dicht mogelijk naar de vijandelijke ko ning' 9. 0-0 Pf41! Schitterend gespeeld! Zwart profi teert onmiddelijk van de vreemde opstelling van de witte stukken. Meer prozaisch ingestelde naturen zouden het voorzichtig met b.v.: 9...a6 heben geprobeerd. 10. gxf4 Dd3! De penning op e2 geeft zwart juist voldoende tijd om de aanvalsmachi- ne op gang te krijgen. 11. Tel 0-0-0! 12. b5..„ Belangrijk is, dat 12. Pel met 12...Dg6 beantwoord kan worden. Ei- dreigt dan zowel Lxdl als Lf3, zodat het meteen uit is. 12....Pa5 13. Lb4 Pc4 Wit zit nu werkelijk totaal in de tang! 14. a4 cxf4 15.a5 Lxf2tü De beslissende wending. 16. Kxf2 Pe3! 17. Pa3 Op 17 Db3 wint eenvoudig 17...Pxg2 18.Kxg2 The8! En de witte koning gaat spoedig mat. De ongelukkige opstelling van de witte stukken komt in deze vanant wel heel schrij nend naar voren! 17...Pxdl 18. Taxdl f3 19.Pcl Dfa 'JO.Lhl Df4 Zwart geeft het op. De dreiging '21,..Dxh2 is dodelijk. Een paar jaar geleden leek het erop, dat Ljubojevic als gevolg van een langdurige ziekte de aansluiting met de wereldtop verloren had. Maar vorig jaar kwam hij zeer overtuigend terug. Vooral in de schaakolympiade van Luzern maakte hij grote indruk. Momenteel staat hij derde op de wereldranglijst, op ruime afstand van Karpov en Kasparov. Die plaats is het echter nu weer aan het verlie zen. Zijn matige prestatie in het door Kasparov zo schitterend gewonnen toernooi in Bugojno is darr mede debet aan. En als de voortekenen met bedriegen wordt het in het Inter polis toernooi niet veel beter. De partij, die hij in de derde ronde van onze landgenoot Van der Wiel ver loor doet vermoeden, dat een nieuwe depressie in zijn carrière voor de deur staat. Ljubojevic - Van der Wiel l.e4 c5 2.Pc3 Pc6 3.g3 g6 4.Lg2 Lg7 5.d3 d6 6.Le3 e5 7.Dd2 Pge7 8.LI16 0-0 9.Lxg7 Kxg7 De gesloten variant van de Siciliaan- se verdediging. Een lievelingswapen van o.a. Spassky in de tijd dat die nog wel eens een partij wilde winnen! 10.f4 Pd4 11.P13 Lg4 12.0-0 Dd7 12.Ph4 exf4 14.gxf4 fó 15.Tael Tae8 16.h3 Lil5 De loper staat hier niet goed. Een Ljubojevic in topvorm zou daar on getwijfeld van geprofiteerd heb» 17.Pdl d5 18.c3 Pc6 19.e5 d4 20el 21.a3... Een slechte zet. Na 21.Pf2 mei bedoeling Phl-g3 zou zwart fe moeilijk hebben gekregen. 21...Pd8 22.PF2 Pe6 23.Lf3.„. Ook hier was Phl! nog zeer aan k bevelen. Nu komt zwart snel m b( voordeel. 23...Lxf3 24.Pxf3 b5! 25.h4 W 26.Kh2 Dc6 27.Kg3.... In enkele zetten heeft zwart onweerstaanbare stelling opj bouwd. Op twee fronten staats doorbraak voor de deur. 27.„g5! 28.hxg5 hxg5 Op rechts dus! 29.cxb5 Txb5 30.Pxg5.... Er was geen redding meer. De W de h-lijn en de diagonaal a8-hl kritieke invalswegen waren in nc handen. Ook 30.fxg5 kon de pijn a meer verzachten 30...f4» 31.Kg2?j (ook Pxg5 is goed) en het pay springt naar e3, met alle gevolge vandien. 30....Pxg5 31.fxg5 f4» 32.Kh2 Dn Zwart gaf het op, Een fraaie prestal 11 van onze landgenoot! Probleem van de week F. Giegold 1962 mi i i. Willi' IIIIEII Hi am mil 11 Mat in twee zetten. Wit: Kc3. De4, Tbl, Pf2, Zwart.kC Td6. Le6, Pc6. pion d3. Oplossinev, de vorige week: Massmann, dries Wit: Kcl. Pa3, La4, pionnen opbli c3. Zwart: Ka2 en pion c5. l.Ldüi 2.Pc2 Kb3 3 Pb4 mat. Of Li 2.Lb3 c4 3.Pc2 mat. Eenvoudig1 Dammen is een spel met eenvou dige regels. Ze zijn snel le leren, maar met deze simpele regels zijn prachtige dingen mogelijk. Zo lezen we in het informatieboekje, beho rende bij de tv-cursus dammen, die vrijdag 21 oktober van start gaat op Nederland 1 om 17 uur, gevolgd door nog zes wekelijkse uitzendingen op dezelfde tijd. In deze periode wordt ook de match om het wereldkampioenschap ge speeld tussen Jannes van der Wal en Harm Wiersma; fragmenten uit deze match zullen ook in de cursus wor den besproken Maar dit zal zo een voudig mogelijk worden gehouden, omdat de cursus bedoeld is voor beginners. Aan bod komen de spelre gels en de plannen waar het bij dammen om draait. Het gaat er niet om de deelnemers veel feitenkennis bij te brengen, maar wel om het denkproces, de manier van naden ken om gericht naar een goed spel- plan en de juiste zetten te zoeken. Deze opzet blijkt zonneklaar uit het cursuspakket, dat er prima verzorgd uitziet. De presentatie van deze cur sus kenmerkt zich overigens toch door de uitmuntende verzorging en de grondige manier, waarop een en ander via de media wordt geïntrodu ceerd. Aan allen, die willen leren dammen, kunnen wij van harte aanbevelen de lessen te volgen. Het cursusmate riaal kan worden besteld door over schrijving van slechts ƒ22,50 op postgiro 123400 t.n.v. Avro-acade- mie. Hilversum. Voor visueel gehan dicapten is de cursus zowel in braille als op cassette verkrijgbaar. Hier mee zijn geen extra kosten gemoeid, wel moet op de overschrijvingskaart worden vermeld dat men de cursus in deze uitvoering wenst te ontvan gen. Elke wekelijkse les wordt afgesloten met de dampuzzel van de week. Hieraan zijn aardige damprijzen ver bonden. Op onderstaand diagram is de eerste puzzel vermeld Wit maakt gebruik van de regel 'meerslag gaat voor' en speelt een zet. die misschien vreemd aandoet, maar het zeker niet is. De vraag luidt: „Hoeveel schijven heeft wit over aan het eind van de rondslag, die met zijn tweede zet begint?". Zet dit aantal op een brief kaart en stuur die uiterlijk zondag 23 oktober naar Avro-academie. Post bus 700, Hilversum. m m m m 0 0 m 0 O; 0 0 li -Ta Over spelregels gesproken... De be faamde damspecialist G. L. Gort mans uit Londen heeft ooit eens een probleem vervaardigd, waarin hij be halve een knetterende 'achtklapper' ook een aantal spelregels verwerkte. Laten we dit fenomeen op de voet volgen: m m m SI 0 pj V' 111 H E ill P! 'b Vrfi 1111 lil 1. 27-21 26x17 „Als een schijf langs eén van haar lijnen een vijandelijk stuk onmid dellijk gevolgd door een onbezet veld direct voor of achter zich heeft, wordt de schijf over dat vijandelijk stuk heen naar het onbezette veld verplaatst". Eenvoudiger gezegd: het 'slaan' van een stuk is zowel voor- als achteruit verplicht. Voorts is het zo, dat dit slaan in dezelfde beurt moet worden voortge- Zelden zal een WK zo enerverend zijn verlopen als de editie 1983 in Stockholm. Nadat in de voorronde Italië zich werkelijk via het allerlaatste spel in de halve finale had gewurmd en daarin vervolgens, op nieuw op de valreep. Frankrijk was voorgebleven, was de zoveelste Italiè-Amerika botsing een feit. En wat niemand had gedacht gebeurde, de Italianen die tot dan eigenlijk maar matig hadden geacteerd, groeiden naar hun oude vorm en met name Belladonna-Garozzo demonstreerden nog één keer hun formidabele kunnen. In de finale stormden beide kemphanen zij aan zij voort, spel na spel. dan weer de eèn, dan weer de ander op kop. Na 176 spellen gingen de Amerikanen als eerste over de streep, de voorsprong bedroeg 5 hele punten. De Italia nen waren verdoofd en vervolgens ontlaadde zich de woedde over het hoofd van de arme Giorgio Belladonna. Hf) was in het voorlaatste spel naar slem gegaan met twee azen buiten boord; de grote architect van het Italiaanse succes was de boosdoener en Garozzo ver klaarde plechtig nooit meer tegenover hem aan tafel te zullen plaats nemen Het verlies was objectief gezien ook niet verdiend. De Italianen hadden zonder twijfel het beste van het spel. maar het noodzakelijke geluk was ditmaal aan Amerikaanse zijde. Hamman-Wolff, Sontag- Weichsel en Rubin-Becker waren wereldkampioen. Een spel dat beide partijen nog lang zullen heugen lag als volgt A 8 V A 9 2 H 8 5 3 AAB83 B 10 7 4 -. V 6 5 3 2 10 7 wo V B 4 3 10 9742 Z ♦AVB 4>V4 H Leo Andersoi zet zo dikwijls dit vanuit het mets c bezette veld mogelijk is. 2. 47-41 36X47 ,Een schijf promoveert tot dam il zij de bovenste rij (damlijn) vanfi tegenstander heeft bereikt en to tot stilstand komt. Een tot öifj' gepromoveerde schijf wordt j kroond' door er een schijf van dea de kleur bovenop te plaatsen" 3. 39-34 47x49 "Meerslag gaat vóór: als op vertó lende manieren kan worden g( moet de slag waarmee de mess stukken worden geslagen worn uitgevoerd. Dam en schijf geidi hierbij elk als één stuk. Als op schillende manieren eenzelfde aar. stukken kan worden geslagen, vos men een slag naar keuze uit, 0 geacht of dit slaande stuk een dan! een schijf is. (Hiermee is hopelijk» wijd verspreide misvatting uit 4 weg geruimd, dat damslag vóór» moeten gaan). De meerslag over 4 j drie schijven op 38. 34 en 44 gaatl dit voorbeeld boven de slag over a twee schijven op 38 en 28. De ai dacht dient er nog op gevestigd i de geslagen stukken eerst na u: ring van de volledige slag var.4, bord mogen worden gehaald. Ina dit niet zou gebeuren dan zo:; zwarte dam na veld 49 bereik-, hebben kunnen doorslaan over en 28 en dat is niet de bedoelmz 4. 30-24 49x30 wederom m slag 5. 35x13! „Een slaande schijf, die niet op damlijn tot stilstand komt, mi slechts een veld op die lijn pass wordt niet tot dam gekroond". I) geval komt schijf 35 tot tweemaala op de damlijn (velden 4 en 2) na blijft toch gewoon schijf." „Elke slag moet regelmatig stapvo a stap worden aangetoond, waa.. wel hetzelfde veld tussentijds rre malen mag worden bezet, maar a ten tweede male hetzelfde stuk m worden geslagen" Wit slaat achtereenvolgens de ken op 30-20-10-9-8-7-17 en 18 achterklapper) maar moet d veld 13 stoppen; hij mag niet a maals over 9. Veld 13 wordt tweemaal bezet. it Ton SchipperlM Oost gever, NZ kwetsbaar. Met Wolff-Hamman NZrM Amerika en Belladonna-Garozzo OW ging het ooüi ie Sch, zuid pas, west 2 Sch, noord doublet. oost3SC waarna zuid's 4 Ha de bieding besloot. Het spe! ben een leuke speelfiguur: kleine harten naar de 9, w oost's boer. Later valt onder Ha A de 10. waarna oerf vrouw er kan worden uitgesneden. Zover kwam* j; evenwel niet. Zuid nam de schoppenuitkomst op tsk< speelde Ha A en Ha H. Het contract is natuurlijk 0 meer te maken, maar toen Hamman later vanuit zuid! 10 speelde dekte Garozzo met de vrouw, waarop onder het aas bepaald nfjdig de heer deponeed contract gemaakt. Met Franco-de Falco NZ voor lui ging het eveneens 1 Sch - 2 Sch doublet. Hier paste w waarop zuid 2 SA bood, west 3 Sch, noord 3 SA. zuidll en noord 5 KI. Franco speelde dat contract zeer fraali Sch B nam hij in de hand, gevolgd door Ru 6, via óf voor de boer. Schoppen voor het aas, ruiten getroefd! A, opnieuw ruiten getroefd. Ha H. Ha A, op RuH« harten weg en nu klaveren voor de vrouw: V V B H 9 H 8 6 5 6 10 9 7 6 5 2 West mocht vervolgens in de dubbele renonce spel*11® 11 slagen waren gemaakt -4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8