EG waarschuwt tegen te sterke loonmatiging Acties brengen treinverkeer en postbezorging in de knel PZCfi Huurmoordenaar bekent moord taxichauffeur Lubbers wil geen extra bescherming Een rondje frisse energie. PZC/binnen-buitenland LICHT HERSTEL ECONOMIE EUROPA WERKLOOSHEID STIJGT NU IETS MINDER SNEL Deze week bij uw nieuwe wintermantel een L UCHTVAARTKWESTIE SLEEPT ZICH VOORT 1 DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie voorspelt dat de Nederlandse economie in 1984 per saldo niet zal groeien. In haar economische jaarverslag waarschuuwt ze ervoor dat te sterke loonmatiging de binnenlandse vraag te zeer zou kunnen afremmen, maar dringt zij gezien hand over hand groeiende overheidsuitgaven ook aan op een zeer streng begrotingsbe leid. !0e Europese Gemeenschap kan vol- cent van de beroepsbevolking. De van de wereldeconomie. Daar staat gnd 1 aar rekenen op een klein herstel inflatie blijft gering met 3.6 procent tegenover dat de binnenlandse vraag •ande economie. Dat herstel is echter tegen 2,8 procent in 1983. De uitvoer en in het bijzonder de particuliere traag en zeer broos, zo heeft de vice- neemt toe dankzij de heropleving consumptie opnieuw zullen teruglo- roorzitter van de Europese Commis- sle, FranQois-Xavier Ortoll. woensdag llnBrussel verklaard bij de presentatie van het jaarverslag. De Europese Commissie houdt het 'voor volgend jaar op een economische aioei van anderhalf procent tegen een roei van een half procent dit jaar. De percentages verschillen echter voor ie tien lidstaten afzonderlijk. De ttrkloosheid heeft zich de laatste raar maanden gestabiliseerd op 10.6 •uocent van de beroepsbevolking. Volgend jaar zal er echter een toene- ning plaatsvinden tot 10,9 procent. De Inflatie in de EG is dit jaar vermin derd tot 6.3 procent van 9,1 procent vorig jaar. De geldontwaarding zal rolgend jaar verder verminderen tot 4,9 procent. Volgens het jaarverslag vorden de vooruitzichten op verbete ring vertroebeld door twee onzekere actoren, namelijk de onzekerheid van jet internationale economische kli- raat en de achterstand van de struc- aur van de economie van de EG De roeringen moeten blijven proberen overheidstekorten te verminderen de strijd tegen de inflatie niet jpgeven. De commissie merkt in haar verslag opdat de werkloosheid in Nederland volgend jaar zal stijgen tot 17,6 pro- DEN HAAG (ANP)De voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid is in het derde kwartaal minder sterk gestegen dan in de daaraan voorafgaande kwartalen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar was de gemiddelde stijging per kwartaal 30.000, legen 47.000 in de eerste drie kwartalen van 1982. Dat staat in het maandverslag over de arbeidsmarkt in september van het ministerie van sociale zaken. Het niet voor seizoen gecorrigeerde totaal is deze maand gekomen op 827.281 werklozen, oftewel 17,7 procent van de beroepsbevolking. Voor mannen ligt dat percentage op 16,8 en voor vrouwen op 19,9 Het aantal werkloze schoolverlaters daalde in september met 4 540 tot 136.630. De stijging van de openstaande vraag (met 840 tot 112.140) deed zich in bijna alle beroepsgroepen voor, met uitzondering van horecapersoneel, huishoudelijk personeel en personeel in algemene dienst. Bij de mannen zet de daling van de werkloosheid onder bouwvakkers door. Deze bedroeg in september vijf procent. Ook liep de werkloosheid onder metaalbewerkend personeel enigszins terug (twee procent). In de overige beroepsgroepen steeg de werkloosheid. Koploper was de horeca, waar de stijging zes procent bedroeg. Bi] de vrouwen daalde alleen de werkloosheid onder kledingpersoneel en personeel in algemene dienst, overigens in geringe mate. rZie ook pagina 211 PREMIER OPNIEUW BELAAGD pen. Daardoor zal de economische activiteit uiteindelijk niet groter zijn dan in 1983, zo zegt de commissie in haar verslag. Het overschot op de betalingsbalans, de sterke gulden, het spaaroverschot in de particuliere sector, de zwakke investeringen, de stabiele prijzen de hoge werkloosheid en de zwakke be zetting van de produktiecapaciteit schijnen er volgens de commissie op te wijzen, dat de Nederlandse econo mie zonder moeilijkheden een grotere interne vraag moet aan kunnen. Een te sterke loonmatiging zou de vraag echter te zeer kunnen afrem men. De commissie wijst er daarbij op, dat de lonen in Nederland in 1984 nagenoeg niet zullen stijgen. Toch waarschuwt de commissie, dat de overheidsuitgaven hand over hand toenemen De fiscale druk is in Neder land sterker dan in alle andere EG- landen Dit maakt de situatie nog zorgwekkender, omdat daardoor in toenemende mate het reéel beschik bare inkomen van huishoudens en bedrijven wordt uitgehold. Vandaar dat de commissie aandringt op een zeer streng begrotingsbeleid. Het ministerie van economische za ken maakte gisteren bekend dat vol gens cijfers van het CBS in het tijdvak januari-augustus van dit jaar het overschot op de handelsbalans (uitvoer minus invoer) is gestegen lol acht miljard gulden. Dat overschot bedroeg vorig jaar in dezelfde perio de 7,9 miljard gulden. De import- waarde in dit tijdvak steeg vier pro cent (112,7 miljard gulden), de export eveneens bijna vier procent (120,7 miljard). (ADVERTENTIE, Wladimir Ljachov llinks i en Aleksander Aleksandrov vlak voor hun tocht naar de Saljoet MOSKOU iRTR AFP UPIi - De Sowjet-Ume heeft gisteren ontkend dat de twee kosmonauten in het Sowjetrussische ruimteschip Saljoet-7 in gevaar zou den verkeren. Een woordvoerder van de Sowjet- academie van wetenschappen zei dat de vlucht nor maal verloopt Hij reageerde met de verklaring op een BBC-bencht dat dinsdag meldde dat de twee kosmo nauten. Aleksander Aleksandrov en Wladimir Ljachov die al 17 weken in de ruimte zijn. in gevaar verkeerden omdat een brandstoftank van de Saljoet lek zou zijn en het ruimtetoestel onbestuurbaar zou maken. De Rus sen zouden een noodoperatie moeten uitvoeren om hen te redden, aldus de BBC. De Russen hebben nooit openlijk gereageerd op het ongeluk, dat volgens westerse bronnen vorige maand gebeurde met een raket die een ruimtetoestel moest lanceren. De raket zou ontploft zijn. maar de drie ruimtevaarders die Aleksandrov en Ljachov moesten gaan aflossen, wisten zich te redden. Volgens een Amerikaans ruimte-obser- vatiecentrum is de baan van de Saljoet-7 'stabiel' en niets wijst erop dat het ruimtevoertuig in moeilijkhe- den is De Sowjet-academie wilde niet bekendmaken wanneer de twee kosmonauten, die in goede conditie zouden verkeren, terug naar de aarde zouden keren. OPDRACHT VAN EX-ECHTGENOTE Wwrsvooruitzichten van het KNMI Toor vrijdag tot en met maandag: romige perioden en droog maar vrij dag vermoedelijk mogelijk nog een inkele bui. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Deltagebied Sen depressie boven Finland trekt strder oostwaarts weg. Om deze de pressie wordt een noordwestelijke md via de Noordzee koude en onsta- tek lucht over onze regio gevoerd. Vooral in de middag zullen in deze 'achtsoort stapelwolken ontstaan, ïaamit een enkele bui kan vallen. Bij due veranderlijke bewolking zien we ook af en toe de zon, waarbij de temperatuur in de middag kan oplo- pen tot ongeveer 13 graden. De ko mende nacht kan het kwik dalen tot ongeveer acht graden. De wind is mtig tot vrij krachtig aan de kust aj en toe krachtig uit ovenvegend weste- W:e richtingen. Vrijdag komen we neer onder invloed van een hoge- ónikgebied. dat bij Ierland ligt en zal mar verwacht zaterdag over onze omgeving trekken. Het is vrijdag droog en er komen zonnige perioden roor. In het temperatuurverloop komt tmig verandering. DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers is gis teren opnieuw door woedende demonstran ten belaagd. Dat ge beurde toen hij in het kader van een werkbe zoek aan Zuidoost- Drenthe de gemeente Emmen bezocht. De premier raakte in moeilijkheden bij het betreden van het ge meentehuis in Emmen, waar honderden ge meenteambtenaren zich hadden verzameld. Op luidruchtige manier maakten zij tegenover Lubbers hun ongenoe gen kenbaar over de ko mende salariskorting. Er werd onder meer met water naar hem gegooid De premier had de grootste moeite zich een weg te banen door de geemotioneerde menig te De premier verklaarde niet onder de indruk te zijn van dit soort protes ten. waar hij ook dins dag in Den Haag mee te maken kreeg voor de in gang van het SER-ge- bouw. waar overleg werd gepleegd tussen re gering. werkgevers en werknemers. ..Ik zie er geen speciaal risico in Ik word niet warm of koud van dit soort ont vangsten en voel me ook niet bedreigd", aldus Lubbers. Voor de bescherming van de minister-presi dent bestaan onder nor male omstandigheden geen speciale veilig heidsmaatregelen Al leen als er aanwijzingen zijn dat terroristen het op de premier of andere leden van het kabinet hebben gemunt treft de politie voorzorgsmaat regelen. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gisteren meegedeeld naar aanlei ding van de handtaste lijkheden. Volgens RVD-woord- voerder N. van der Voet is het de wens van Lub bers om zich zonder lijf wachten in het open baar te vertonen. ..De RVD is daar gelukkig mee", aldus Van der Voet. Bovendien meent de RVD dat het belache lijk zou zijn als de pre mier omgeven door een cordon politiemensen het overleg zou moeten ingaan met vertegen woordigers van de vak bonden. „Wij verwachten niet dat de FNV bommen gaat gooien. De tijd van Jan de Wit (de raads pensionaris die in 1672 door een woedende Haagse menigte is ge lyncht, red.) ligt ver achter ons", aldus de RVD-woord voerder. prachtige shawl KADO MODEHUIS BOBBE exclusieve damesmode ARNHEM (ANP) De 25-jarige A. K. uit Rotterdam heeft bekend dat hij vorige w eek in Arnhem de 28-jarige taxichauffeur Matti van den Beuken uit Venray door messteken om het leven heeft gebracht. De 26-jarige ex- echtgenote van de chauffeur heeft tegenover de politie toegegeven, dat zij de moord heeft uitgelokt. Van den Beuken kwam om het leven door twee mesteken in de schouder en een steek door het hart Het moord wapen werd op enkele tientallen me ters van het stoffelijk overschpt door de politie gevonden. Maandagmiddag werden A K. en de ex-vrouw van Van den Beuken gearresteerd, evenals de 29-jarige zus van die vrouw J. B uit Rotterdam en haar 31-jarige echtge noot F B Het motief voor de moord blijkt geld te zijn geweest Van den Beuken s vrouw, die de moord be raamde en uitlokte had een bedrag van 100.000 gulden van een levensver zekeringsmaatschappij willen opstrij ken. De man die de taxichauffeur doodstak zou daarvan de helft krij gen. Dat heeft commissaris J. Wilzing van de Arnhemse politie woensdag tijdens een persconferentie gezegd. Huurmoordenaar K. uit Rotterdam werd met de ex-vrouw van de taxi chauffeur in contact gebracht via haar zus en haar zwager De zuster en de zwager wordt nu medeplichtigheid Coosie Buskenstraat 149-151. 4381 LD Vhssingen. Telefoon 01184-12660. Geen cassatie De Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie iSOBIi gaat niet bij de Hoge Raad in cassatie van de uitspraak van het Gerechtshof in Den Bosch inzake de benoeming van de voormalige bewindvoerders Van Zadelhoff, Van Wettum en Kau- lingfreks tot curatoren in het faillisse ment van de Tilburgsche Hypotheek bank Dat heeft SOBI-voorzitter Pie- ter Lakeman woensdag meegedeeld i Van onze correspondent) LONDEN Besprekingen tussen een Nederlandse delegatie en ambtenaren op het Britse ministerie van vervoer over het geschil dat tussen de twee landen is gerezen over vluchten van de luchtvaartmaatschappij British Caledonian naar Suriname, hebben zich gisteren lang voortgesleept. Gisteravond laat was een derde ronde besprekingen tussen de Britten en de Nederlandse delegatie onder leiding van mr R Schreurs van de Rijkslucht vaartdienst 'RLDi nog volop bezig. Noch de Bntten. noch de Nederlandse ambassade wilden enige mededeling doen over het verloop van de gesprekken Het enige dal duidelijk is. is dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vandaag niet naar Londen zal afreizen Woordvoerders van het Britse ministerie van vervoer hebben de afgelopen dagen overigens steeds hebben verklaard dat de Nederlandse bewindsvrouwe alleen met haar Britse ambtge noot zou komen praten als de ambtelijke gesprekken vast zouden lopen. Als de Nederlandse minister al naar Engeland gaat, is 'dat zeker na het weekeinde, aldus welingelichte kringen. aan de moord ten laste gelegd. Ook zij hebben volgens Wilzing inmiddels be kend. Uit het politie-onderzoek bleek al snel dat er sprake was van een zeer slechte relatie tussen Van den Beuken en zijn vrouw. Het echtpaar stond op het punt van scheiden. Via de contacten die de vrouw onderhield met haar zus in Rotterdam kwam de politie vorige week op het spoor van K. De moord op Van den Beuken werd een maand geleden beraamd. K. schreef zich enkele dagen voor de aanslag onder een valse naam in ln een hotel in Venray en belde op zondag 9 oktober een taxi voor een rit naar Nijmegen. Van den Beuken kreeg die nt. meldde zich af bij zijn centrale en reed met K naar Nijme gen. Daar vroeg K. hem door te rijden naar Arnhem. Toen de taxi even stil stond in het Arnhemse Spijkerkwar tier stak hij de chauffeur drie keer met een mes en sloeg op de vlucht Hij verstopte zich korte tijd en reisde vervolgens per trein naar Rotterdam i ADVERTENTIE, i jtt Mud: west tot noordwest 4 tot 5 Bft. aan zee nu en dan 6 Bft. zicht: foed, 10 kilometer of meer. tempera- fair kustwater13 graden, afwijking Klerstanden: bij hoogwater rond het middaguur 2 tot 5 decimeter verho- ■r'5. maximale golfhoogte monding kheldes bij hoogwater omstreeks meter. - :7! WASHINGTON lUPLDPAi - Het Amerikaanse bureau voor milieubescherming iEPAi waarschuwt in een rap port voor de verstrekkende gevolgen van een algehele stijging van de temperatuur op aarde. De eerste tekenen van die stijging kunnen al in 1990 te zien zijn én de stijging gaat waarschijnlijk sneller dan tot nu toe werd aangeno men, aldus het deze iveek gepubliceerde rapport. De stijging van de temperatuur wordt grotendeels veroor zaakt door de verbranding van fossiele brandstoffen (turf. bruin- en steenkool, petroleum, aardgas,. De daarbij vrijkomende kooldioxide hoopt zich in de atmosfeer op De zonnestralen kunnen daardoor heendringen, maar de warmte die van de aarde opstijgt niet. Daardoor ontstaat er een soort broeikaseffect De temperatuur zal rond het jaar 2040 op de hele aarde gemiddeld twee graden hoger liggen en rond 2100 vijf graden hoger, zo voorspelt het rapport In de poolgebie den zal de stijging groter zijn en leiden tot het smelten van de ijskappen. De eerste tekenen van een verandering van het klimaat zouden al in 1990 te zien kunnen zijn Dit heeft verstrekkende gevolgen, zoals hel stijgen van de zeespiegel en overstromingen in kustgebieden Ook in de landbouwsituatie zullen grote veranderingen ontstaan. 11 oktober ZON EN MAAN op 07.14 op 17.58 Hoog water Vaderdag 20 oktober gissingen Tsmeuzen Zfcrtkzee Hinsweert *raeldinge fcttkrak 3niinlsse fojdag 21 ok Gissingen ïtmeuzen Zlerikzee Bffisweert B'meldlnge ïieekrak Bnilnlsse 0.56 215 1.20 238 2.31 166 2.11 250 2.44 196 2.39 230 3.14 199 bcr v.m. 22.5 1.27 232 1 53 255 3.03 174 2.43 265 3.18 207 3.14 241 3.49 208 13.12 210 13.33 234 14.16 153 14.16 241 14.57 178 14.52 209 15.28 181 13.40 229 14.02 253 14.44 163 14.48 256 15.27 191 15.23 223 15.58 193 Lag water l»g 20 oktober 7.01 167 7.33 178 7.54 131 8.01 197 8.12 152 8.33 179 8.27 147 •ïlljsingen .ftrneuzen Zierikzee 'Bansweert ,'wieldlnge ■Biwkrak 'Bminisse Jf'Wag 21 oktober v.m. 22.53 "tangen ftmeuzen &rikzee Hsnsweert "©eldlnge 7.40 183 8.13 194 8.26 139 8.41 214 8.47 161 907 189 9.01 157 19 39 203 20.09 215 20.17 163 20.37 232 20.37 186 20.57 220 20.46 180 20.11 212 20.45 224 20.48 166 21.10 242 21.08 189 21 27 223 2119 184 DEN HAAG (GPD) De acties van ambtenaren en trendvolgers tegen de 3,5 procent salariskorting blijven zich uitbreiden. Tv- en radiouitzen dingen zullen na 29 oktober ook het doelwit worden van stiptheidsacties. Werknemers bij provincies, gemeen ten en Rijkswaterstaat hebben aan gekondigd zich bij de actievoerders te zullen aansluiten als het overleg op 2 november over de ambtenaren salarissen mislukt. Hierbij wordt ge dacht aan het sluiten van een aantal griffies en secretarieën en het tijde lijk blokkeren van verkeersknoop punten. Om welke gemeenten en provincies het gaat, zal worden besloten op de bijeenkomst van het nationaal actie-' comité op 26 oktober. De voorgeno men acties moeten het startpunt wor den voor meer acties bij gemeenten en provincies. Door de stiptheidsacties bij het Audio Visueel schakelcentrum van de PTT in Hilversum (de zgn televisietoren) kunnen na 29 oktober programma's worden onderbroken. Dit hebben le den van de ambtenarenbonden gister avond besloten, Het PTT-schakelcen- trum zorgt ervoor dat de radio- en tv-programma's van de Nederlandse omroepen worden doorgestraald naar de zenders in het land. NS vreest dat als de stiptheidsactie van het spoorwegpersoneel nog lan ger voortduurt, op een aantal lijnen geen treinen meer kunnen rijden. Ook de postbezorging dreigt in de knel te komen, omdat de posttreinen gisteren grote vertragingen opliepen. President-directeur Ploeger van de Nederlandse Spoorwegen heeft giste ren de situatie bij NS besproken met de ministers Smit-Kroes van verkeer en De Koning van sociale zaken ..Een onwenselijke situatie, die schadelijk is voor onze klanten en op langere termijn voor het bedrijf aldus Ploe ger. Als gevolg van de stiptheidsactie van het spoorwegpersoneel, die vandaag de vierde dag ingaat en voor onbe paalde tijd zal voortduren, heeft NS de dienstregeling drastisch moeten uitdunnen om het overige treinver keer wat meer armslag te geven. On geveer een kwart van de 4500 dagelijk se reizigerstreinen reed gisteren niet Veel intercity-diensten moesten wor den geschrapt, alsmede een aantal slopdiensten In de Randstad De treinen die wel reden, liepen ge middeld een vertraging van een half uur op Vooral in de avondspits waren de treinen weer bomvol Ook het postvervoer per spoor loopt flinke vertraging op. De speciale posttreinen kregen te maken met vertragingen die opliepen tot soms twee uur Een woordvoerder van de PTT kon nog met zeggen of daardoor ook vertra ging bij de postbezorging zal ont staan Het vervoer van expresse-post per spoor is inmiddels door de PTT stop gezet. Expresse-stukken, die normali ter niet in speciale posttreinen, maar met, de gewone reizigerstreinen mee worden gestuurd, worden sinds giste ren met PTT-auto's vervoerd. De ambtenarenbond AbvaKabo heeft zijn leden bij de PTT-expressedienst inmiddels gevraagd het kalm aan te doen met dit vervoer, zodat de achter stand die door de NS-acties is opgelo pen. niet kan worden goedgemaakt. Lcmgzaam-acm- acties NS vindt overigens dat de acties van de bonden bij de spoorwegen steeds meer het karakter krijgen van lang- zaam-aan-acties, dan van stiptheids acties. Ook 250 AbvaKaboleden. werkzaam bij de Staatsdrukkerij en -uitgeverij in Den Haag. zijn van plan een stipt heidsactie te gaan voeren. De actie gaat uiterlijk 2 november van start en zal zich vooral richten op parlemen tair drukwerk. Enkele honderden ambtenaren van rijkswaterstaat in Gelderland heb ben gisteren besloten om de ver keerspleinen Deil bij Geldermalsen en Yelperbroek bij Arnhem tijdelijk te blokkeren. En als het aan de AbvaKabo ligt blijft minister Dc Koning volgende week met volle vuilniszakken en een lege brievenbus zitten. De vuilnis- dienst en de post in Voorschoten, de woonplaats van de minister, zullen dan de straat waar De Koning w oont overslaan. De andere bewoners van deze straat zullen de dupe worden van deze actie, „maar dan hadden ze daar maar niet moeten gaan wonen", aldus een woordvoerder van de Ab vaKabo. Directie K Scherphuis. W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P. Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Middelburg Markt 51, 4331 IK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen- Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst, tel (01140' 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag l m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144,; Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/rrE vrijdag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (011841-14796 Z Overlijdens advertenties maandag-" tm vrijdagavond van 20.30 tert 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco pér post f 72.-. per maand f 21,-, losse nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek nr 3754316, t n.v PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2'/zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad' f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4. pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provmcia-; Ie Zeeuwse Courant B V. Middel burg. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3